علت و علائم شکستن آلت تناسلی

آخرین بروزرسانی: 17 تیر 1402

فهرست مطالب

اگرچه آلت تناسلی مردان، استخوان ندارد، اما ممکن است شما شکستگی آلت تناسلی را تجربه کنید. این مساله، زمانی اتفاق می افتد که آلت تناسلی در حالت نعوظ، به طور ناگهانی و با قدرت خم شود.

شکستگی آلت تناسلی به چه شرایطی اطلاق میشود؟

شکستگی آلت تناسلی، واقعا یک شکستگی نیست، زیرا آلت تناسلی، استخوان ندارد با این حال، اگر در حین نعوظ، به آلت تناسلی ضربه وارد شود یا خم شود، ممکن است بشکند. در آلت تناسلی، دو ستون یا استوانه وجود دارد که مانند اسفنج هایی هستند که پر از خون می شوند و با اینکار باعث سفت شدن آلت تناسلی می شوند. 

هر یک از این ستون ها، یک جسم غار است و به آن دو، جسم های غاری گویند. این ستون ها، توسط یک لایه محافظ به نام سپیدپرده، پوشانده شده اند. زمانی که سپیدپرده پاره شود، آلت تناسلی شما  اصطلاحا «شکسته» می شود. 

شکستگی آلت چقدر شایع است؟

برخی از گزارش ها، عنوان می کنند که این یک پدیده نادر است، اما برخی دیگر می گویند که اتفاقی غیر معمول نیست. این مساله، بیشتر در افراد جوان اتفاق می افتد. یکی از مشکلات این است که مردم نمی دانند که شکستگی آلت تناسلی، یک وضعیت اورژانسی است.

علائم شکستگی آلت تناسلی

علائم شکستگی آلت تناسلی، عبارتند از:

علائم شکستگی آلت تناسلی

علت شکستگی آلت تناسلی 

شکستگی آلت تناسلی در اثر نیروی بلانت ایجاد می شود، به عبارت دیگر زمانی که آلت تناسلی شما در حالت نعوظ به چیزی سخت برخورد می کند و خم می شود، شکستگی آلت، اتفاق می افتد. علل شایع شکستگی آلت، عبارتند از:

روش تشخیص شکستگی آلت تناسلی

پزشک معالج شما، ممکن است شکستگی آلت تناسلی را تنها با معاینه فیزیکی تشخیص دهد. با این حال، ممکن است به آزمایش های دیگری هم نیاز باشد از جمله:

  • سونوگرافی
  • ام آر آی
  • عکس رنگی مجرا. این عکس زمانی استفاده می شود، که پزشک شما مشکوک باشد که ممکن است مجرای ادرار شما آسیب دیده باشد.

شکستگی آلت تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر، شکستگی آلت تناسلی اغلب با جراحی درمان می شود. جراح شما، سپیدپرده را بخیه می کند. همچنین ممکن است پزشک شما، به دنبال آسیب های دیگری همانند پارگی مجرای ادرار نیز باشد.

عوارض احتمالی جراحی شکستگی آلت تناسلی چیست؟

عوارض جراحی، برای ترمیم شکستگی آلت تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بهبودی پس از جراحی شکستگی آلت تناسلی چقدر طول می کشد؟

ممکن است چند روز پس از جراحی، نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید. ویزیت های بعدی، برای بررسی روند بهبود زخم، وجود یا عدم وجود مشکل در ادرار خواهند بود. پزشک معالج شما، درباره زمان بازگشت شما به محل کار و همینطور زمان شروع مجدد فعالیت های جنسی، با شما صحبت خواهد کرد.

چگونه می توان خطر شکستگی آلت تناسلی را کاهش داد؟

با خم نکردی عمدی آلت تناسلی تان در حالت نعوظ، می توانید ریسک شکستگی آلت تناسلی را کاهش دهید. همچنین در زمان فعالیت جنسی، باید مراقبت این مساله باشید.

دکتر شهریار ناطق، جراح و متخصص اورولوژی 

به اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم

مطالب مشابه

پرسش از دکتر