عوامل خطرزا در ایجاد سرطان کلیه

سرطان کلیه به ندرت در مراحل اولیه با ایجاد علائم خاص آشکار می شود. تومور کلیه ممکن است به طور تصادفی به کمک سی تی اسکن بقیه اندام های بدن، تشخیص داده شود. 

کلیه به شکل لوبیا و به اندازه ی یک مشت دست است. محل آنها در پشت اندام شکمی شما و اطراف ستون فقرات می باشد. در بزرگسالان، سرطان سلول های کلیوی شایعترین نوع سرطان های کلیه بوده و حدود ۹۰ درصد سرطان های کلیوی را شامل می شود. انواع دیگر سرطان های کلیه که کمتر شایع هستند نیز ممکن است اتفاق بیافتند. کودکان بیشتر به نوعی از سرطان کلیه، به اسم تومور ویلز مبتلا می شوند.

به نظر می رسد وقوع سرطان کليه در حال افزایش است. احتمال دارد یکی از دلایل آن، استفاده ی بیش از حد از تکنیک های تصویربرداری مانند سی تی اسکن باشد.

در خیلی از افراد سرطان کلیه در مراحل ابتدایی، یعنی وقتی که تومور کوچک بوده و محدود به کلیه است کشف می شود و همین موضوع درمان آن را راحت تر می کند.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم سرطان کلیه

سرطان کليه به ندرت در مراحل اولیه با ایجاد علائم خاص ظاهر می شود و در حال حاضر در صورت فقدان علائم، تست غربالگری خاصی برای تشخیص سرطان کلیه وجود ندارد. در مراحل بعدی سرطان کلیه ممکن است علائم آن به شرح زیر باشد:

 • مشاهده ی خون در ادرار
 • بی اشتهایی
 • کاهش وزن بی دلیل
 • خستگی
 • تب ناپایدار و دوره ای
 • درد در پشت یا پهلوها که از بین نمیرود.

زمان مراجعه به پزشک

به محض مشاهده ی علائمی که باعث نگرانیتان میشود، با پزشک خود مشورت کنید.

علل سرطان کلیه

به درستی علت سرطان سلول های کلیوی که شایعترین نوع سرطان کليه است، مشخص نیست، اما عوامل مختلفی در ایجاد آن نقش دارند. پزشکان معتقدند هنگامی سرطان کلیه شروع می شود که، بعضی از سلول های کلیوی، دچار جهش در DNA خود می شوند. این جهش به سلول فرمان می دهد که به سرعت تقسیم شده و رشد کند.

تجمع سلول های غیرطبیعی باعث ایجاد تومور می شود. این تجمع می تواند از کلیه هم فراتر رود. بعضی از سلول ها می توانند از تومور جدا شده و به دیگر نقاط بدن انتشار یابند، که به آن متاستاز تومور می گویند.

عوامل خطرزا

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش دهندعبارتند از:

❇ سن بالا

با بالاتر رفتن سن شما احتمال ابتلا به سرطان کلیه افزایش میابد.

 ❇ سیگار کشیدن

کسانی که سیگار می کشند در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان کليه هستند. احتمال ابتلا با ترک  سیگار کاهش میابد.

❇ چاقی

کسانی که اضافه وزن دارند در مقایسه با افراد با وزن طبیعی، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان کليه هستند.

عوامل و علائم سرطان کلیه

❇ فشار خون بالا

فشار خون بالا باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کليه م یشود.

❇ درمان نارسایی کلیه

کسانی که طولانی مدت به دلیل نارسایی مزمن کلیه دیالیز می شوند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان کلیه هستند.

❇ برخی سندرم های ارثی

افرادی که با یک بیماری خاص ارثی، مانند بیماری فون هیپل لیندو، سندرم بیرت هوگ داب، اسکلروز پیشرفته ی توبول و کارسینوم سلول های کلیوی ارثی متولد می شوند و یا کسانی که سابقه ی خانوادگی سرطان کلیه دارند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان کلیه هستند.

❇ سابقه ی خانوادگی سرطان کلیه

با این که این سرطان یک سندرم ارثی نیست، افرادی که سابقه ی خانوادگی ابتلا به سرطان سلول های کلیوی دارند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان کلیه هستند.

❇ قرار گرفتن در معرض بعضی مواد خاص در محل کار

برخی از شغل ها ممکن است فرد را در معرض مواد سمی قرار دهند، این مواد شامل کادمیم یا بعضی علف کش ها می باشند.

پیشگیری از سرطان کلیه

با انجام اقدامات زیر و بهبود سبک زنگی می توانید شانس ابتلا به بیماری های کلیه را در خودتان کاهش دهید.

ترک سیگار

✔ ترک سیگار

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. خیلی از راه ها برای ترک آن وجود دارند، که شامل اقدامات حمایتی، داروها و محصولات جایگزینی نیکوتین هستند. به پزشک خود بگویید که تصمیم دارید سیگار را ترک کنید و با او برای انتخاب بهترین راه ترک، صبحت کنید.

✔ حفظ تناسب اندام (وزن سالم)

برای حفظ تناسب اندامتان تلاش کنید. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کالری دریافتی روزانه ی خود را کاهش دهید و سعی کنید اکثر روزهای هفته فعالیت جسمانی داشته باشید.

✔ فشار خونتان را کنترل کنید

از پزشک خود بخواهید در ویزیت بعدی فشار خون شما را اندازه گیری کند. اگر فشار خونتان بالا بود، می توانید با پزشک خود، برای کاهش آن صحبت کنید.

سبک زندگی شما مانند ورزش، کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش فشار خونتان کمک کند. ممکن است بعضی از افراد برای کاهش فشار خون خود، به دارو نیاز داشته باشند، برای انتخاب بهترین درمان با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب های درمانی برای مراحل سرطان کلیه

نوع درمانی که پزشکتان به شما توصیه خواهد کرد بستگی به مرحله سرطان و سلامت عمومی شما خواهد داشت. این بخش خلاصه ای از گزینه هایی که معمولا برای هر مرحله از سرطان کلیه درنظر گرفته می شود، است.

#مرحله ۱، ۲ یا ۳

در مرحله ۱ و ۲، سرطان فقط در کلیه وجود دارد. در مرحله ۳، سرطان یا به وریدهای بزرگ اطراف رشد کرده یا به گره های لنفاوی اطراف گسترش یافته است. این سرطان ها در صورت امکان معمولا با جراحی خارج می شوند. دو نوع رویکرد متداول وجود دارد:

 • نفرکتومی بخشی (خارج کردن قسمتی از کلیه). این رویکرد در صورت امکان اغلب درمان گزینشی برای غده هایی تا ۷ سانتی متر می باشد.
 • نفرکتومی ریشه ای (خارج کردن کامل کلیه)

همچنین ممکن است گره های لنفاوی نزدیک کلیه نیز برداشته شوند، به خصوص اگر آن ها بزرگ شده باشند.

اگر سرطان به درون وریدهای اطراف رشد کرده باشد (در بعضی سرطان های مرحله سه)، ممکن است جراح شما نیاز داشته باشد تا این وریدها را باز کند تا تمام سرطان را خارج کند. در اینصورت ممکن است نیاز باشد که شما را روی بای پس قرار دهند (دستگاه قلبی ریوی)، پس از آن قلب می تواند برای مدت کوتاهی متوقف شود تا سرطان از وریدهای بزرگی که به قلب ختم می شوند، برداشته شود.

بعد از جراحی، بعضی از افرادی که خطر بالایی برای برگشت سرطان دارند ممکن است با دریافت داروی هدف سانیتینب (ساتنت) برای حدود یک سال کمک شوند، دارویی که می تواند این خطر را کاهش دهد. درمانی که بعد از جراحی داده میشود به اسم درمان کمکی شناخته می شود.  سانیتینیب می تواند عوارض جانبی داشته باشد، از این رو مهم است که با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید.

اگر شما به دلیل دیگر مشکلات سلامتی نتوانید جراحی کلیه داشته باشید، ممکن است از دیگر درمان های موضعی مانند کرایوتراپی، ابلیشن رادیوفرکونسی، یا آمبولیزاسیون شریانی سود ببرید.

پرتو درمانی ممکن است دیگر گزینه درمانی باشد. این درمان معمولا فقط هنگامی که جراحی امکان پذیر نباشد استفاده می شود. گر چه  این نوع درمان نتایج مشابهی با جراحی و به همین صورت شانس مشابه گسترش سرطان به دیگر اندام های بدن دارد، بعضی پژوهش ها نشان داده اند که سرطان ممکن است بازگشت در همان ناحیه داشته باشد.

نظارت فعال گزینه ای دیگر برای بعضی افرادی است که غده کلیه ای کوچکی دارند. در نظارت فعال، غده به دقت پایش می شود (با سی تی اسکن و سونوگرافی) و فقط در صورت رشد درمان می شود.

#مرحله ۴

مرحله ۴ سرطان کلیه به معنی رشد سرطان به خارج از کلیه یا گسترش به دیگر قسمت های بدن مانند گره های لنفاوی دوردست یا دیگر اندام ها است. درمان مرحله ۴ سرطان کلیه بستگی به مقدار گستردگی سرطان و سلامت عمومی فرد دارد. در بعضی موارد، ممکن است جراحی همچنان قسمتی از درمان باشد.

در موارد نادر جایی که به نظر می رسد تومور اصلی قابل خارج کردن باشد و سرطان فقط به یکی از دیگر نواحی گسترش یافته باشد (مانند یک یا نقطه ای کوچک در ریه ها)، جراحی هم برای خارج کردن کلیه و متاستاز (جایی که سرطان به خارج از محل خودش گسترش یافته باشد) ممکن است گزینه ای برای افرادی که از سلامت کافی برخوردار هستند باشد. در غیر این صورت، درمان با یکی از درمان های هدف دار معمولا اولین گزینه است.

اگر غده اصلی قابل حذف باشد اما سرطان به صورت گسترده به جای دیگری منتشر شده باشد، ممکن است همچنان برداشتن کلیه مفید باشد. این درمان ممکن است به دنبال درمان سیستمیک انجام شود، چیزی که ممکن است یکی از درمان های هدف دار یا ایمونوتراپی (اینترلوکین ۲) باشد. اغلب ابتدا درمان هدف دار استفاده میشود. به خوبی شفاف نیست که کدام یک از درمان های هدف دار یا توالی ویژه بهتر از دیگری باشد.

برای سرطان هایی که نمی توانند با جراحی درمان شوند (به دلیل وسعت غده یا سلامت عمومی فرد)، درمان خط اول احتمالا یکی از درمان های هدف دار یا درمان سایتوکاینی میباشد.

به دلیل این که سرطان پیشرفته کلیه برای درمان بسیار سخت است، همچنین آزمایش های بالینی از ترکیب های جدیدی از درمان های هدف دار، ایمونوتراپی، یا دیگر درمان های جدید گزینه درمانی هستند.

برای بعضی از افراد، درمان های تسکین دهنده مانند امبولیزاسیون یا پرتودرمانی ممکن است بهترین گزینه باشند. نوع خاصی از پرتودرماتی که استروتاکتیک رادیوسرجری نامیده میشود میتواند در درمان متاستاز های منفرد مغز بسیار موثر باشد. همچنین جراحی یا درمان پرتودرمانی میتوانند برای کمک به کاهش درد یا دیگر علائم متاستاز به محل های دیگر، مانند استخوان استفاده شود. شما میتوانید درمورد درمان های تسکین دهنده سرطان بیشتر بخوانید.

کنترل درد شما میتواند به حفظ کیفیت زندگی شما کمک کند. داروهای مسکن با دیگر درمان های شما تداخل ندارند، و کنترل درد میتاند اغلب به شما کمک کند تا فعال تر باشید و فعالیت های روزمره خود را ادامه دهید.

#سرطان عود کرده

زمانی که سرطان دوباره بعد از درمان بازگردد به نام عود کرده شناخته می شود. عود می تواند موضعی (نزدیک ناحیه ابتدایی غده) یا ممکن است در اندام های دوردست باشد. درمان سرطانی که بازگشته است (عود) بعد از درمان ابتدایی بستگی به جایی که عود کرده و درمانی که قبلا استفاده شده است دارد و همینطور سلامت فرد و اهدافی برای درمان های بیشتر.

عود موضعی

برای سرطان هایی که بعد از جراحی ابتدایی عود کرده اند، جراحی اضافه تر ممکن است گزینه مناسبی باشد. در غیر این صورت، درمان با درمان هدف دار یا ایمونوتراپی ممکن است توصیه شود. همچنین آزمایش های بالینی از درمان های جدید یک گزینه است.

عود دوردست

سرطان کلیه ای که در ناحیه دوردستی از بدن عود کرده است مانند مرحله ۴ سرطان درمان میشود. گزینه درمانی شما بستگی به دارویی که قبل از عود سرطان دریافت کرده اید و مدت زمانی که آن را دریافت کرده ای، و همینطور سلامت شما دارد.

برای سرطان هایی که پیشرفت میکنند (ادامه به رشد یا گسترش می دهند)، درهنگام درمان با درمان هدف دار یا درمان سایتوکین، انواع دیگری از درمان هدف دار یا ایمونوتراپی ممکن است مفید باشد. اگر این مورد عمل نکند، ممکن است شیمی درمانی امتحان شود، به خصوص برای افرادی که سرطان کلیه non-clear cell داشته باشند. درمان عود سرطان میتواند بعضی اوقات مشکل باشد، از این رو همچنین ممکن است بخواهید از پزشکتان درمورد آزمایش های بالینی درمان های تازه تر بپرسید.

برای بعضی افرادی که سرطان کلیه عود کرده دارند، درمان تسکین دهنده مانند امبولیزاسیون یا پرتو درمانی ممکن است بهترین گزینه باشند. کنترل علائم مانند درد یکی از مهم ترین قسمت های درمان در هر مرحله ای از بیماری میباشد.

 

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرس جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.33 سالمه.سونوگرافی اندازه پروستاتمو 24سی سی 31*37*40 اعلام کرده میخواستم بدونم چه مشکلاتی داره
  1. تصویر کاربرجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۴( 1 هفته پیش)
   سلام،اين اندازه نرمال هست
   نگران نباشيد
 • تصویر کاربرمصطفی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،آقای دکتر وقت بخیر ، خسته نباشید، ببخشید میخواستم بدونم برای بزرگی آلت تناسلی مردان روشی وجود دارد؟من با جستجو در اینترنت و اطلاع از اندازه های آلت آقایان به طور قطع احساس می کنم که آلت بنده کوچک است.
  1. تصویر کاربرجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۴( 1 هفته پیش)
   سلام،خيلي از مطالب اينترنت در اين زمينه خلاف واقع هست
   اگر بخواهيد طول الت خود را بيشتر كنيد تنها روش عملي،جراحي است كه با توجه به عوارض ان فقط در موارديكه طول الت واقعا" كوتاه باشد توصيه ميشود
 • تصویر کاربرافراسیاب چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پس از سونوگرافی مشخص شد هم کیست اپیدیدیمال به دیامتر 10mm و هم واریکوسل گرید 1 و هیدروسل جزئی در هر دوطرف .مشهود است. یک هفته داکسی سیکلین خوردم اما هنوز از ناحیه بیضه احساس درد میکنم .اگر زالو درمانی کنم از درد و گرفتگی درد کاسته میشود و یا باعث عفونت و بی تاثیر هست؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 1 هفته پیش)
   سلام،زالو درماني هيچ مبناء علمي ندارد
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  به من خبر دادن خواهرم سرطان مثانه داره رحم هم درگیره میخام بدونم عمل جراحی خطرناکه و اینکه چقد دیگه زنده میمونه؟ممنون
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۷( 1 هفته پیش)
   سلام،ابتدا بايد شيمي درماني شوند
   ميزان بقاء ايشان بستگي به پاسخ ايشان به شيمي درماني دارد
 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  می خواستم بپرسم شما ختنه نوزاد رو در چند ماهگی توصیه می فرمایید؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش)
   سلام،٦ ماهگي
 • تصویر کاربربهزاد چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب با سن 47 سال با توجه به انجام سونوگرافی و آزمایش خون ( شهریور 97 ) متوجه شدم حجم پروستات در حدود 14 سی سی و میزان psa بمقدار .53/ . می باشد .آیا این مقادیر می تواند خطرناک باشد؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش)
   سلام،.خير
 • تصویر کاربربشدادی چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من 46ساله ام پس از انجام سونوگرافی اعلام شد که حجم پروستان 12cc است آیا این اندازه طبیعی میباشد لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۵( 1 هفته پیش)
   سلام،بله
 • تصویر کاربربابک چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  Tiny superficial fragments of high grade papillary urothelial carcinoma of WHO/ISUP Classification corresponding to transitional carcinoma,grade 3 of WHO three grading system.
  البته پدر من دوسال پیش توی لگنچه کلیه اش تومور دیده شده بود که همون موقع کلیه راست و حالبش رو برداشتن .آیا امیدی به بهبودی پدرم هست؟؟
  1. تصویر کاربریکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۴( 1 هفته پیش)
   اين جواب پاتولوژي كامل نيست اولا" عمق نفوذ تومور را مشخص نكرده ثانيا" يك سي تي اسكن شكم و لگن با و بدون تزريق انجام دهيد
  2. تصویر کاربربابکدوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۲( 1 هفته پیش)
   من با دکترشون که صحبت کردم گفتن که خیلی سطحی هستش اون چیزی که من با سیستوسکوپ دیدم و بعد از turb و برداشتن نمونه برداری از نمونه تراشیده شده میشه عمق نفوذ رو مشخص کرد.
  3. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۱۴( 1 هفته پیش)
   سلام،باز هم تاكيد ميكنم،موارديكه ذكر كردم الزامي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراسکندری یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسرم بخاطردردهای شکمی سونوگرافی انجام دادن و هرنی اینگوینال راست و واریکوسل چپ نشان داده
  سونو رو براتون فرستادم
  البته ناگفته نماند همسرم در کودکی یکبار جراحی فتق انجام دادن و یبوست هم دارن
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنیم
  1. تصویر کاربریکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۲( 1 هفته پیش)
   واريكوسل خفيف هست و نياز به درمان ندارد اما هرني را بايد از طريق جراحي ترميم كنيد
 • تصویر کاربرنيلو یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ارادت،
  در مثانه ي پدرم يه سنگ 33 ميلي متري مشاهده شده پدرم سابقه ي دفع سنگ كليه داره و پروستاتش هم بزرگ شده آيا امكان داره اين سنگ بدون نياز به جراحي دفع بشه يا ابعادش خيلي بزرگه؟ تشكر فراوان و آرزوي موفقيت و سلامتي
  1. تصویر کاربریکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۴۱( 1 هفته پیش)
   ميتوانيد سنگ شكن برون اندامي هم بكنيد ولي راه علمي اين است كه در يك جلسه پروستات و سنگ با هم عمل شوند
   دليل ايجاد اين سنگ بزرگ در مثانه،بزرگي پروستات هست و اگر درمان نشود باز هم امكان تشكيل مجدد سنگ هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر