چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم.

این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد.

معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار

معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

 • درد در هنگام ادرار کردن

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند.

در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

برای عفونت کلیه چه قرصی بخوریم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت ۷ تا ۱۴ روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از ۲۴ ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

14+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر يلدا سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من مشكلم را در پيام قبلي مطرح كردم ولي فراموش كردم علايمم را به طور كامل شرح دهم. بنده چند هفته پيش كرونا گرفتم و بهبود پيدا كردم. چند روزي است كه احساس تير كشيدن در كليه راست و قسمت پايين و راست شكم دارم. ٢ روز است كه شب آن هم فقط يه بار يك لخته خون بسيار كوچك در ادرارم مشاهده كردم. ادرارم بويي ندارد و تكرر ادرار هم ندارم و رنگش هم طبيعي است و درد هنگام ادرلر هم ندرم. حالت تهوع دارم. بي اشتها شده ام و رنگم هم زرد شده است. البته چند روز پيش بدن درد شديدي گرفتم و سرفه ميكردم و تب هم دارم و گفتم شايد كرونا برگشته. الان بدن درد و سرفه ها بهتر شده. نميدانم تبم به خاطر كرونا هست يا مشكل كليه؟ من صبح ها تب ندارم و از ساعت ٢ بعد از ظهر دماي بدنم بين ٣٧ و ٣٧.٦ متغير است تا ١١ شب و بعد از آن دماي بدنم طبيعي ميشود. ايا ممكن كرونا به كليه ام اسيبي زده باشد؟ و الان اگر بخاهم به پزشك مراجعه بكنم بايد به بيمارستان بيماران كرونايي بروم يا پزشك متخصص؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام،سونوگرافی،آزمایش ادرار و کراتینین بدهید

  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام،سونوگرافی،آزمایش ادرار و کراتینین بدهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سللم خسته نباشید
  من از دیروز ظهر سوزش ادرار و تکرر ادرار گرفتم که قرص فنازومکس برای تسکین درد توردم ولی امروز صبح با درد کلیه بیدار شدم هردوتا پهلوهام درد میکنه و همچنان سوزش و تکرر ادرار دارم، چه قرصی باید بخورم؟ چون بحث ویروس کرونا هست نمیتوام برم بیمارستان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۲۲ سالمه
  صبح با سوزش شدید و حس ادرار بیدار شدم و بعد دسشویی بازم حس سوزش و ادارار دارم
  ادرار خونی بوده و لخته های خیلی ریز خون دیده میشود
  قبلا هیچ علایم یا درد کلیه نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،شما دچار عفونت ادرار شده اید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  از دیشب ساعت ۱۲ درد در پهلوی سمت چپ شروع و به تدریج افزایش یافت که به قسمت جلوی شکم کشیده می شد تا اینکه نصف شب حدود ساعت ۲ به درمانگاه مراجعه کردم پزشک عمومی گفتن شاید سنگ کلیه باشه ولی آمپول ضد درد و قرص سیپروفلوکساسین تجویز کردن با زدن آمپول کمی درد بهتر شد یک قرص آنتی بیوتیک خوردم ولی نمی دانم ادامه بدم یا نه گذشت ۱۵ ساعت دوباره درد در همان ناحیه شروع شده تب ندارم و باتوجه به سیوع کرونا و تعطیلی درمانگاه‌های تخصصی نتونستم به متخصص مراجعه کنم دکتر راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سال پیش دو سنگ کلیه به ابعاد ۱۲ میلیمتر و ۷ میلیمتر در کلیه سمت راستم داشتم که با عمل سنگ شکنی دفع شدند...آخرین باری که به سونوگرافی رفتم هیچ سنگی دیده نشد...اما مدت تقریبا دو ماه است که هر چند روز یکبار کلیه هام درد میگیره و دچار تکرر ادرار میشوم همراه با نفخ و یبوست... به دکتر ارولوژیست خودم مراجعه کردم گفت: به علت تعریق زیاد و لباس زیاد پوشیدن این اتفاق می افته و قرص پیروکسیکام به همراه آمپول متاکارمابول بهم داد اما فایده ای نداشت...از هفته پیش این درد هر روز شده با همین علائم که گاهی اوقات البته خیلی کم تهوع و خلط گلو هم بهش اضافه میشه...به دکتر عمومی مراجعه کردم قرص سیپروفلوکساسین و شیاف دیفلوفناک بهم داد که چهار روزه استفاده میکنم ولی باز هم فایده ای نداشته...در ضمن من ۲۵ سالمه...آیا بیماری من جدیه؟چیکار باید بکنم؟ببخشید طولانی شد!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،مجددا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر آرزو دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من چند وقتی میشه درد خفیف پهلو دارم.دوروزه ادرارم تیره و کدر شده قهوه ای رنگ تقریبا.اگر عفونته میتونم آنتی بیوتیک مصرف کنم.خانم ۴۲ ساله هستم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،نخست ازمایش ادرار و سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . ۳۶ سالمه سه روز لرز شدید دارم بدون هیچ علامت دیگه ای ، فقط ۵ روز پیش به علت یبوست دچار زخم مقعدی شدم و هنوزم احساس سوزش و خیلی کم خونریزی داره ، ممنون میشم راهنمایی کنیدآیا لرز وتب ربطی به این مورد داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر فریاد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام باتشکر فراوان از راهنماییتون و از خداوند منان بهترینها رو براتون خواستارم 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   🙏🙏🙏🌺🌺🌺
 • تصویر کاربر بابایی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من درد در کلیه چپ و قسمت پایین شکمم دارم تکرر ادار دارم اما سوزش ادار ندارم ولی موقعی که احساس ادار دارم کلیه هام از داخل سوزش می گیرند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۴۶ سال سن دارم مدت ۴روزه دو تا کلیه و پهلو درد داره شدید رفتم دکتر سنتی گفت عفونت کلیه است لطف میکنید راهنمایی فرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات