چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم.

این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد.

معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار

معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

 • درد در هنگام ادرار کردن

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند.

در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

برای عفونت کلیه چه قرصی بخوریم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت ۷ تا ۱۴ روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از ۲۴ ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود.من ۴۰ سالمه،من ۴ماه پیش ماده حاجب تزریق کردم و الان بعد از ۴ ماه چند روزه درد کمر دارم و ورم معده هم پیدا کردم و اشتها ندارم و کمی کوچولو تب و لرز دارم و حالت تهوع دارم و شبها هنگام خواب تنگی نفس میگیرم ،آزمایش ادرار و آزمایش خون گفتن مشکلی نداری و خون توی ادرار نیست حتی ۴ ماهه که رنگ ادرارم یکسان زرد یا نارنجیه حتی اگه رنگ روشن باشه ادرارم زرده،از اون وقت تعداد ادرار کردنم زیاد شده،آیا ممکنه من دچار نارسایی کلیه شده باشم؟و یا دچار عفونت کلیه شده باشم؟آیا ممکنه ماده حاجب از بدن من دفع نشده باشه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید و منتظر جوابتونم،باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مامانم ۳ روزه عمل سنگ شکن برون اندامی انجام داده، همون روز اول به خاطر تزریق مرفین دردی نداشت اما از روز دوم به شدت کلیه و زیر دلش درد میکرد و دور خودش می‌پیچید حالا هم تهوع شدید داره و اصلا نمیتونه بخوابه
  دکترش هم هیچ قرصی بهش نداده جز شیاف مسکن که هیچ تاثیری نداره
  بنظر شما مشکل از چیه ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام احتمالا خرده های سنگ در حالب گیر کرده است
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من یک دختر دارم ک ۱۵ سالشه حدودا ۳ ماهه تکرر ادرار داره و میگ ادرارش قطر قطره میریزه جدیدا درد در ناحیه کمر پهلو داره و حالت تهوه داره و ادرارش هم خیلی رنگش غلیظه و لرز بعضی وقتا داره دو بار بردمش بیمارستان گفتن مثانشه ازمایشم گرفتن گفت فقط ادرار غلیظه و قرص دادن الان دخترم اصلا خوب نشده و بدترم شده ایا شما فک میکنید کلیشه میشه بگید چه دارو مصرف کنه خیلی اذیت میشه تو روزش ۲۰بار رو حداقل میره دستشویی اگ میشه بهمون بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من یک دختر دارم ک ۱۵ سالشه حدودا ۳ ماهه تکرر ادرار داره و میگ ادرارش قطر قطره میریزه جدیدا درد در ناحیه کمر پهلو داره و حالت تهوه و ادرارش هم خیلی رنگش غلیظه و لرز بعضی وقتا داره دو بار بردمش بیمارستان گفتن مثانشه ازمایشم گرفتن گفت خوبه فقط ادرار غلیظه الان دخترم اصلا خوب نشده ایا شما فک میکنید کلیشه میشه بگید چه دارو مصرف کنه خیلی اذیت میشه تو روزش ۲۰بار رو حداقل میره دستشویی اگ میشه بهمون بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر فلکی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۵۳ سال سن دارم از چند روز پیش خلی کم قبل ادرار احساس سوزش در مثانه داستم ویشب درد در کشاله ران داشتم واز امروز صبح دو طرف پهلو ها درد احساس مسکنم وکمر درد ودرد لگن احساس مسکنم ولرز دارم واحساس تب میکنم با وجود کرونا من نمیخواهم به دکتر مراجعه کنم لطفا انتی بیوتیکی تجویز کنید ودر ضمن صبح رنگ ادرار م تیره تر از روزهای قبل بود میشه انتی بیوتیک ی تجویز کنید چون مشخصه که عفونت کلیه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر عبدی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر.مرد.۵۴ساله.وزن حدود ۱۰۰.قد۱۷۵-فشار خون معمولا ۱۱روی۷-دمای بدن معمولا۳۶-
  حدود۱۵سال پیش سنگ اوگزالات دفع کردم و پنج سال بعد مجددا سنگ دفع کردم.ولی از آن زمان دیگر اتفاق نه افتاده.
  حدود ۱.۵ماه است که صبح ها دو طرف پهلو درد دارم(بیشتر حالت سوزش است.
  و ادرار صبح فشار ندارد و نسبتا کم حجم است.در همین مدت اکثرا بخصوص صبح ها احساس بیحسی در قسمت مثانه دارم چون با وجود ادرار حس پر بودن مثانه را ندارم.همچنین در قسمت مثانه احساس گرفتگی و درد بسیار خفیف دارم.و گاهی بخصوص صبح ها قسمت انتهای ادرار کم فشار و قطره ای تخلیه میشود.و در قسمت آلت تناسلی و مثانه حسی مثل خواب رفتگی پا دارم.
  داروی مصرفی:بدلیل داشتن استنت قلبی پلاویکس روزی ۱عدد و آ اس آ۸۰ ۱عدد و رزو واستاتین۱۰شبها ۱عدد.
  بسیار سپاسگزار میشوم از راهنمایی جناب عالی🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام مسائل شما به علت بزرگی پروستات است
 • تصویر کاربر يلدا سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من مشكلم را در پيام قبلي مطرح كردم ولي فراموش كردم علايمم را به طور كامل شرح دهم. بنده چند هفته پيش كرونا گرفتم و بهبود پيدا كردم. چند روزي است كه احساس تير كشيدن در كليه راست و قسمت پايين و راست شكم دارم. ٢ روز است كه شب آن هم فقط يه بار يك لخته خون بسيار كوچك در ادرارم مشاهده كردم. ادرارم بويي ندارد و تكرر ادرار هم ندارم و رنگش هم طبيعي است و درد هنگام ادرلر هم ندرم. حالت تهوع دارم. بي اشتها شده ام و رنگم هم زرد شده است. البته چند روز پيش بدن درد شديدي گرفتم و سرفه ميكردم و تب هم دارم و گفتم شايد كرونا برگشته. الان بدن درد و سرفه ها بهتر شده. نميدانم تبم به خاطر كرونا هست يا مشكل كليه؟ من صبح ها تب ندارم و از ساعت ٢ بعد از ظهر دماي بدنم بين ٣٧ و ٣٧.٦ متغير است تا ١١ شب و بعد از آن دماي بدنم طبيعي ميشود. ايا ممكن كرونا به كليه ام اسيبي زده باشد؟ و الان اگر بخاهم به پزشك مراجعه بكنم بايد به بيمارستان بيماران كرونايي بروم يا پزشك متخصص؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام،سونوگرافی،آزمایش ادرار و کراتینین بدهید

  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام،سونوگرافی،آزمایش ادرار و کراتینین بدهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر يلدا پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من ميتلا به كرونا شدم چند هفته پيش و بهبود پيدا كردم ولي چند روزي بود كه احساس تير كشيدن در كليه سمت راستم ميكردم مثلا ساعتي يه بار آن هم به مدت چند ثانيه. همچنين قسمت راست و پايين شكمم هم تير ميكشد. امروز و ديروز يه لخته خون بسيار كوچك در ادرارم ديدم البته فقط يه بار ان هم در شب. سوزش ادرار ندارم. رنگ ادرارم طبيعي است و بويي ندارد. دچار تكرر ادرار هم نشده ام. آيا ممكن است كرونا آسيبي به كليه ام وارد كرده باشد؟ و اينكه من بايد به بيمارستان هايي كه بيماران كرونايي مراجعه ميكنند بروم يا به مطب پزشكان متخصص؟ چون كه هنوز گاهي اوقات سرفه ميكنم و تب هم دارم و چند روز پيش بدنم درد ميكرد ميگم نكنه دوباره كرونا برگشته و باعث آسيب به كسي بشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،بعید است محض اطمینان آزمایش ساده ادرار و سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر عادل سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود خدمت آقای دکتر ناطق سنگ کلیه من با سونوگرافی ک گرفته بودم حدوده ۱۰الی۱۱میل هست و ب گفته متخصص سونوگرافی رفته داخله مثانه بعضی موقه ها ی درد خفیفی میکنه و ول میکنه میخواستم بدونم هزینه شکستنه این چقدره ممنون میشم جواب بدید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا با سونوگرافی جدید به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خانم ۴۷ساله هستم حدود یک هفته است احساس درد شدید از پهلو به پشت کمر دارم وموقع بلندشدن احساس درد شدیدی در پشت دارم وبلند شدن برام سخت است بعضی مواقع بدنم داغ میشود و درحال حاضر یبوست پیدا کردم قبل از بیماری ازکاسنی استفاده زیادی کرده بودم والان نیز درد کمی درکلیه سمت چپ وراستم احساس میکنم و نمیدونم ماله عفونت کلیه است یاخیر لطفا منو راهنمایی کنین بااین اوضاع کرونا نمیتونم بیمارستان برم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام با توجه به شرح حال شما بیشتر به نظر می‌رسد منشا درد شما اسپاسم عضلانی باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر