چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

فهرست مطالب

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم. این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار

معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

 • درد در هنگام ادرار کردن

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

مترونیدازول برای عفونت کلیه

از انجاییکه قرص مترونیدازول بر روی عفونتهای بی هوازی موثر است، معمولا کاربردی در درمان عفونتهای کلیه ندارد مگر اینکه این عفونت پیشرفته باشد و باعث ایجاد آبسه شکمی شده باشد.

برای عفونت کلیه چه قرصی بخوریم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت 7 تا 14 روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از 24 ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد. معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

درمان گیاهی عفونت کلیه

در حالیکه مصرف مقدار مناسب آب یکی از مهمترین کارهایی است که برای اطمینان از دفع مکرر باکتریها از مجاری ادرار باید انجام دهید، اما برای تسکین بیشتر و خاصیت پیشگیری، می توانید درمان های خانگی عفونت کلیه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که عفونت از شما دور می گردد.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

اسید مالیک موجود در سرکه سیب، دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. یک مطالعه همچنین فواید سرکه سیب در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلیه را نشان می دهد. برای بهره مندی از خاصیت درمان عفونت کلیه، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و دو قاشق چای خوری عسل را در آب گرم بریزید و این مخلوط را دو بار در روز و به مدت چند هفته مصرف کنید. عسل اضافه شده دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

آب ذغال اخته برای عفونت کلیه (Cranberry)

در مورد اثربخشی ذغال اخته داده های متناقضی وجود دارد. با افزایش اسیدیته ادرار، آب ذغال اخته به شما در جلوگیری از رشد باکتری ها در دیواره های مثانه کمک می کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که آب ذغال اخته و بلوبری، می توانند به عنوان داروهای خانگی برای عفونت کلیه استفاده شوند، زیرا می توانند از چسبیدن باکتری ها به کلیه ها جلوگیری کنند.

اگر می خواهید آنرا بنوشید، حتما مطمئن شوید که نوشیدنی شما طبیعی بوده و شیرین شده نیست. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون از نوشیدن آن خودداری کنید و به طور کلی، هیچ کس نباید به مدت نامحدود آب ذغال اخته به مقدار زیاد بنوشد. مصرف حداکثر یک لیوان در روز برای جلوگیری از سایر خطرات مانند سنگ کلیه توصیه می شود.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

یک نوشیدنی متفاوت که می تواند به عنوان بخشی از داروهای خانگی شما برای عفونت کلیه مصرف شود، آب جعفری است. این ماده می تواند سموم و میکروارگانیسم های موجود در کلیه ها را دفع کند. یک مطالعه نشان داده که آب جعفری منجر به افزایش دفع ادرار در مقایسه با آب می گردد، زیرا باعث می شود باکتری های بیشتری از بدن دفع شوند.

جعفری همچنین حاوی مواد مغذی متعددی از جمله ویتامین های A،  B و C است، جعفری خشک یا تازه بریده شده  را برای مدت زمان تقریبی پنج دقیقه، در آب بجوشانید، صاف کرده و قبل از نوشیدن خنک کنید. این نوشیدنی را می توان با آب لیمو، و عسل مخلوط کرد تا طعم بهتر و مزایای بیشتری داشته باشد. از آنجا که جعفری ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، قبل از امتحان این روش با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

زرشک

در یک مطالعه بر روی 57 زن مبتلا به عفونت ادراری، نشان داده شد که زرشک به طور موثر عفونت را سرکوب می کند. زرشک به عنوان ضد باکتری، ضد عفونی کننده ادرار، قابض و بهبود دهنده غشاهای مخاطی دستگاه ادراری عمل می کند. این ماده همچنین ادرار آور است.

برگ قاصدک

برخلاف ریشه که بر تعادل سلامت دستگاه گوارش و کبد موثر است، این گیاه بسیار مدر بوده و برای تخلیه مثانه و تسکین علائم استفاده می شود.

کلاله (مو) ذرت

دارای خواص تسکین دهنده از طریق ساخت موسیلاژ یا آرامبخش است. این ماده باعث تسکین غشای مخاط تحریک شده می گردد. همچنین دارای اثر ادرار آور است. همچنین سرشار از سیلیس و سایر مواد معدنی ست، که به تقویت بافت ها کمک می کند.

درمان گیاهی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با گیاه دم اسب

گیاه دم اسب نیز، مانند کلاله ذرت برای درمان عفونت کلیه  عمل می کند.

ریشه گل ختمی

گل ختمی اثر تسکین دهنده و نرم کننده ای بر غشای مخاطی تحریک شده دستگاه ادراری دارد.

گل مهرطلا (Goldenseal )

گا مهر طلا یک داروی ضد باکتری و ترمیم کننده غشای مخاطی قوی برای التهاب دیواره مجاری ادرار است.

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محبت جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر همسر من ۳۰ سال دارن و مشکل ایشون اینه ک رابطه کامل نداریم بین رابطه در اصطلاح آلت ایشون می‌خوابه و این مشکل ذهن ایشون رو درگیر کرده البته ایشون مشکل فکری و روانی دارن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Fatemeh.d شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،
  میخواستم‌ بپرسم‌ برای مادر شیرده،که عفونت کلیه داشته باشه چه چیزی مصرف کنه.چون قرص شیردهی هم مصرف میکند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام تجویز قرص از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر صدیقی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما مادر من ۵۷ساله الان دوساله دچار بی اختیاری ادرار هستن علیرغم سونوگرافی نرمال و طبیعی ومصرف داروهایی همچون یوریناسین۵ وتولترودین واکسی توبنین وایمیپرامین هنوز هیچ گونه بهبودی حاصل نشده و شبها حداقل۵بار برای دستشویی بیدار میشود وتا برسد دچار نشست ادرار میشود خواهشمندم راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر طهماسب دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام ودرود. آقا 42 ساله هر دو کلیه سنگ بسیار و بزرگ تا 24 میل دارم که کلیه راست یک ماه پیش عمل pcnlانجام شد که بعد از دو هفته با علائم تب دوباره بستری و به مدت 12 روز آنتی بیوتیک وریدی دریافت کردم و 3روز بعد ترخیص دوباره علائم تب و بدن درد شروع و آزمایش ادرار که عفونت نشان می دهد وجالب اینکه همه سنگها تخلیه نشده وتعدادی هنوز از 4م تا 14م در سونو مشاهده می‌شود. هر دو کلیه دارای فنر و کلیه راستم که جراحی شده از ابتدا تا حال کمی متورم که از پهلوی شکم کاملا قابل مشاهده است و از امروز هم با نظر پزشک عمومی مصرف آنتی بیوتیک سفکسیم. مترونیدازول و سفتراکس و تاوانکس شروع کردم و کمی نگران عفونت و ترس از جراحی کلیه چپ را ایجاد کرده. لطفا راهنمایی فرمایید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بهتر است با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید اول یک تشکربسیارطولانی وصمیمانه ازوقتی که برای کمک به بیمارانتان میگذارید ودوم اینکه ازقرارمعلوم قابل اعتمادیدچون بااین راه اندازی پرسش وپاسخ نشون میدید هم به کارتون علاقه وافری دارید وهم حرفه ای هستید چون باحوصله بابیماران ارتباط مستقیم وغیرمستقیم به این شکل دارید به هرحال بسیارممنون سپاسگزاروخوشحالم که ازآدمی شریف وقابل اعتمادکمک میخام .آقای دکترغرض ازمزاحمت.
  مدتی حدودهفت هشت ماهی میشه که ابتدا ستون فقراتم ازسمت راست متورم شد که پزشک گفت بخاطر کجی ستون فقراتم از اوان کودکیمه وفقط توصیه کردکارسنگین انجام ندم همین،وبعدآروم آروم پهلوهام ازپشت شروع به درد کردن که گاهی دردم مرتفع میشه ولی پهلوی چپم انگار فرورفته ونسبت به پهلوی راستم گودی قابل مشاهده ای داره ،هیچگونه سوزش ادراری مستمر ندارم به ندرت سوزشی خفیف دارم اما گاهی اوقات ادرارم بریده بریده میاد وکامل نمیتونم تخلیه کنم یعنی آخرش قطره ای میمونه وحتی باسرفه هم کامل دفع نمیشه.لطفا کمکم کنید وبفرمایید به نظر شما دردم ازچی هست کلیه هام یامثانه ضمنا خونی در ادرارم ندارم و رنگ ادرارم گاهی بسیار زردپررنگِ وگاهی هم لرزم میگیره لطفاراهنمایی بفرمایید به چه دکتری مراجعه کنم دکتر کلیه ومجاری ادراری؟یهپزشکی دیگه .بازم ازینکه برامون زمان باارزشتون رومیذارید بسیارممنونم انَاءالله همیشه اتفاقهای خوبِ زندگی تون روپرکنه وشادکام وپیروز وموفق باشید🙏🙏🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا با جواب سونوگرافی مثانه پر و خالی به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر خردادی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  باسلام،من خانم ۲۹ ساله ومتاهل هستم ک حدود ۵ماه پیش سوزش ادرار داشتم با آزمایشات و سونوهای مختلف که انجام دادم گفتن که عفونت نداری تا اینکه دو هفته پیش عفونت شدت گرفت و ادرار خونی شد این سوزش ادرار ب طور متمادی از ۵ ماه پیش همراه منه و قطع نشده سه روز بستری شدم و آنتی بیوتیک تزریقی گرفتم که ظرف ۲۴ ساعت خونریزی قطع شد با گذشت ۱۰ روز هنوز سوزشم خوب نشده و کلیه هامم درد میکنه شما بگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر خردادی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   نمیدونم الانم کلیه هام در حد انفجارن جوری که ضربان قلبم بالامیره یک حس قلقلک تو مجرای ادراری دارم تکرر ادرارم دارم
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مدد شنبه ۱۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  باسلام 25روز هست ک عفونت کلیه وروده دارم شبا از درد پهلو نمیتوانم بخوابم،از آمپول سفریاکسون یک گرمی اکسیر وسیپرو فلو کسایی استفاده میکنم، آزمایش هم دادم، خواهشا قرص یا گیاه مناسب چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر جلال شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  باسلام.
  چند روزی هست که پر ادراری و تکرر هر 1ساعت 3یا4 بار برایم اتفاق افتاده است.آزمایش ادرار دادم،میزان باکتری rare و میزان موگوس تقریبا متوسط است. خواهشا داروی مناسب چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر هاشمی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من دختری ۲۰ ماهه دارم که الان ۱ سال هست که داروی سفالکسین ۱۲۵ مصرف میکنه؛ به دلیل اینکه از زمان بارداری من هیدرونفروز بوده و خرداد ماه هم سونو انجام دادیم و یکی از کلیه ها کامل مشکلش برطرف شده بود و مرداد هم تست ادرارش منفی بود و اینکه باید بگم سفالکسین ابتدا هرروز و بعد ۳ روز در هفته و از مرداد هم ۲ روز تو هفته به اندازه ۵ سی‌سی مصرف میشده
  هفته قبل تب و اسهال پیدا کرد و ما آز کشت ادرار براش انجام دادیم و الان باز توی آزمایشش عفونت داره من عکسش رو پیوست میکنم
  میشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم و دارو چی بهش بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  مکمل کلسیم سیترات به صورت روزانه برای خانمی که عفونت مزمن کلیه دار و سطح کراتین ۱/۳ و اوره ۴۰ هست مشکل دار؟! چون ایشون پوکی استخوان دارن و ۶۱ سالشون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام خیر
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر