چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم.

این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد.

معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار

معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

 • درد در هنگام ادرار کردن

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند.

در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

برای عفونت کلیه چه قرصی بخوریم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت ۷ تا ۱۴ روز، بسته به نوع آن است. آنتی بیوتیک های معمول برای عفونت های کلیوی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از ۲۴ ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.

در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.

آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.

گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.

⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نوذر جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت یک سال هست که یکی از رگ های قلبم را بالون زده ام و هر بار آزمایش می دهم کراتینین ۱/۳ می باشد لطفا کمکم کنید اندازهای کلیه هم نرمال هستند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،طبیعی است،نگران نباشید
 • تصویر کاربر طراوت سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  امروز که از خواب بعد از ظهر بیدار شدم احساس درد در سمت پهلوی چپم ( کلیه) کردم خواستم بدونم روش درمان به چه صورت هستش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار اسپاسم عضلانی شده اید
   لطفا در صورت تداوم درد یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر شایان جمعه ۹ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر
  بنده به مدت ۱۲ سال که مشکل کلیوی کلیه ها پلی کیستیک دارم فشار خون .اسید اوریک بالا و کراتین بالا و پروتیین کلیه هام مثبت ۳ است از دیشب دچار خونریزی شدم ولی اصلا درد ندارم در حال حاظر من باید چی کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،احتمالا منشا خونریزی از کیست شما است در صورت تداوم با سونوگرافی جدید به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر المیرا پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  درحدود شش هفته قبل با علایم بیحالی ولرز و درد در پشت به پزشک مراجعه نمودم که با تشخیص عفونت ادراری ( باکتری ای کولای در کشت) استفاده از سیپروفلوکساسین و ناپروکسن را شروع نمودم بعد از ۴۸ ساعت درد و تب شدید با انجام سونوگرافی و سی تی اسکن پزشک مشخص گردید که ترکیدگی کیست تخمدان مزید علت گشته است -کراتنین و سی پروتین نیز بالا بودند به ترتیب ۹۹ و ۱۶ - با استفاده از دارو تمامی علایم در یکهفته از بین رفتند . مجددا دو هفته بعدازاتمام انتی بیوتیک درد ازار دهنده ای شب هنگام در زمان دراز کشیدن پیدا کردم که مانع ازتنفس عمیق میشد و بعد از ادرار کردن بهبود پیدا میکرد این امر باعث ۴ یا ۵ بار بیدار شدن در طول شب میگریدبه دلیل مشغله کاری درد را نادیده گرفتم نهایتا ده روز قبل با لرز و درد شدید و فشار خون بالا ۱۸۵/۱۰۵ به بیمارستان مراجعه نمودم که ابتدا درمان با تک دوز تزریقی سفتریاکسون و سپس سفکسیم شروع شد به دلیل حال بد سه روزدر ICU تحت نظر بودم در این اثنا تست کشت ادرار منفی بود و نتایج سونوگرافی وسی تی اسکن شکمی سلامت کامل اعضا شامل کلیه ها ( بدون سنگ یا نفروز ) کبد صفرا و غیره را نشان داد بعد ازمراجعت به منزل در. حال مونیتورینگ فشار خون و ادامه سفکسیم هستم فشارخون تا حدودی به وضعیت نرمال نزدیک شده است ۱۴۰/۸۹ اما درد پهلو و درد شکم در هنگام تنفس عمیق وجود دارد میخواستم سوال کنم ایا امکان دارد که نتایج ازمایش خون و ادرار به دلیل مصرف انتی بیوتیک منفی شده باشند یا نه
  اگر عفونت کلیه باعث درد و لرزنیست و تمامی اعضا سالم هستند چه عوامل دیگری احتمالا میتوانند این علایم را ایجاد کنند
  من ۳۷ سال دارم و همیشه فشار. خون پایین داشتم ( میانگین ۱۰۵/۷۰ ) چه چیزی باعث این افزایش فشار شده است
  به نظر شما من برای رهایی از درد و جلوگیری از عوارض ناخواسته این بیماری در اینده چه کار باید بکنم
  بینهایت از پاسخگویی و زمانی که اختصاص میدهید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام،اگر در حین مصرف انتی بیوتیک و یا زودتر از ۳ روز از قطع ان تست داده باشید جواب میتواند بصورت کاذب منفی باشد
 • تصویر کاربر فرانک چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر خانمی هستم 42 ساله به علت انسداد کلیه راست کلیه راستم کوچک شده اما در کلیه چپ دو سنگ به قطرهای 15 و10 میلی وجود دارد اما ترس از بزرگ بودن سنگ باعث شده بترسم آیا راهی برای کوچک شدن سنگ وبعد دفع وجود دارد ؟ایا از طریق آندوسکوبی کلیه می توان سنگ رو برداشت حقیقتا از جراحی ویا حتی لیزر بخاطر آسیب به کلیه ام می ترسم ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام،در ابتدا يك استنت داخل حالب بگذاريد و بعد سنگ شكن برون اندامي انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات