چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم.

این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد.

معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

درد ناشی از سنگ کلیه در کمر

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار

معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

 • درد در هنگام ادرار کردن

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند.

در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

برای عفونت کلیه چه قرصی بخوریم؟

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت ۷ تا ۱۴ روز، بسته به نوع آن است. آنتی بیوتیک های معمول برای عفونت های کلیوی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از ۲۴ ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.

در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.

آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.

گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.

⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

8+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرانک دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من الان نزدیک دو هفته هست که پهلو هایم درد میکنه یکم بالاتر نمیدونم کلیه هست یا نه
  سوزش ادرار داشتم ولی الان ندارم ولی بی حال هستم
  در روز چند بار پهلو هایم در میکنه و کمرم
  ولی نه حالت تهوع دارم نه استفراغ نه اسهال و یبوست خطرناک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،با جواب سونوگرافی و ازمایش ادرار به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقای دکتر بنده ۴۷ سالمه حدود ۱۵ ساله مبتلا به پروستاتیت مزمن هستم تمام مراحل درمان را طی کردم ولی خوب نشدم الان هم مدتی خارش کلیه گرفتم لطفاً دستور درمان ارائه بفرمایید ممنون اجرشما با خداوند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،ارائه دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست خارش کلیه ربطی به پروستاتیت ندارد
 • تصویر کاربر ahoora دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت شما بخیر پسر دوازده ساله ای دارم که من و همسرم احساس میکنیم که آلت تناسلی ایشون کوچک هست لطفا ما رو راهنمایی کنید ...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من شبش خیلی دردم بیشتر شد و رفتم دکتر بهم امپول زدن و سرم دردش خوابید اما مجدد امروز ظهر دوباره شروع به درد کرد دو تا کلیه هام میتونه از سنگ باشه توی ۱۷ سالگی هم امکان سنگ کلیه وجود داره؟
  علائم هم ضعف و خستگی و درد ۲ تا کلیه هم زمان اسهال شدید هستش
  دوباره باید مراجعه کنم به دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر پویا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۱۷ سالمه امروز صبح هر رو کلیه هام درد میکرد و اسهال داشتم مشکل بدی دارم لطفا
  میشه سریع جواب بدید دردم بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار یک بیماری ویروسی شده اید لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر از دیروز درد بیضه سمت چپ و مثانه داشتم و موقع ادرار سوزش داشتم هی احساس میکردم که ادرار دارم رفتم دکتر دوتا امپول زد درد وسوزش کم شد اما بعدش درد کلیه شدیدی امد سراغم پهلوی سمت چپم فقط
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر Abolfazl چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم بعد از دوبار شیمی درمانی دچار درد کلیوی شدند سابقه بیماری کلیوی دارند کلیه راستشون چهارده سال پیش جراحی سنگ شاخ گوزنی شد و 45 روز پیش تو آزمایش خونشون تروپونین 8500 داشتند دارو گرفتند فعلا منفیه به ما گفتن باید کلیه راستون که تقریبا از بین رفته استنت گذاری بشه یه سری هم میگن باید کلیه چپش استت گذاری بشه تا فشلر از روش برداشته بشه با وجود اینکه پدرم یه کاروتید دارند پزشک بیهوشی گفته ریسک داره آیا استنت گذاری از طریق بی حسی مجاری ادراری انجام میدید؟ آزمایش خون و کشت ادرار و سونوگرافی رو واستون فرستادم در حال حاضر دردی ندارند اما کمی دستو پاشونو ورم کرده لطفا کمک و راهنمایی کنید ممنون ,وقتی تو بیمارستان سوپروسفالکسین میگرفتن esr شون از 67 رسید به 34 ولی بعد از یه هفته قطع کردن شد esr 110 کراتین 1.3 crp + wbc 3.8 آیا بعد از شیمی درمانی امکان داره جواب آزمایش ها کاذب باشه و عفونتی وجود داشته باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،من سونوگرافی از شما دریافت نکردم اما اگر ایشان ورم کلیه(هیدرو نفروز)دارند استنت بگذارید استنت گذاری نیازی به بیهوشی عمیق ندارد
 • تصویر کاربر تینا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید. چهار روز پیش در حین پیاده روی دردی در ناحیه پهلوی راستم بوجود آمد که مانع از ادامه شد. الان چهارروز است که استراحت می کنم. هیچ علامتی در ادرار ندارم و همه چیز طبیعی است تب و لرز و تهوع و استفراغ ندارم. دردها کمی بهتر شده اما همچنان هستند در حالت ایستاده ودرازکشیده بهترم ولی در نشستن درد دارم. با مسکن نوافن بهتر میشم ولی با از بین رفتن اثر مسکن دوباره دردها برمیگردند. در حال حاضر ایران نیستم و دسترسی به پزشک برایم سخت است. ممکن است راهنمایی بفرمایید. آیا این دردها با این علائم عضلانی هستند یا درد مربوط به کلیه؟
  خیلی متشکرم از پاسخی که خواهید داد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،با توجه به شرح حال بیشتر به منشا عضلانی میخورند
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، از بستگان عمل سنگ کلیه انجام دادن ولی اطراف سنگ عفونت داشته و عفونت وارد خون شده و الان سطح گلبول های سفید پایین آمده، راهکار چیه و آیا قبل عمل این عفونت قابل تشخیص بوده و عمل باید نمی شدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،در مورد قبل عمل چون مریض
   را ندیدم نمیتوانم اظهار نظر کنم ولی اکنون بهترین کار دادن انتی بیوتیک مناسب بر اساس کشت سنگ و ترشحات چرکی اطراف سنگ است
 • تصویر کاربر زیبا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۲۰ سالم هست
  من حدود یک هفته هست ک پهلوی راستم درد میکنه. ازمایش دادم و در ادرارم خون دیده شده در مدفوعم عفونت دیده شده . سونوگرافی هم دادم سنگ کلیه اینا نداشتم فقط کیست ۴ سانتی متری داشتم. بعضی جاها خوندم ک خون در ادرار یا سرطان مثانه کلیه س یا عفونت. ب نظر شما کدوم میتونه باشه؟ بعد من حتما باید نمونه برداری کنم از کلیه تا بفهمیم چیه؟ یا با سی تی اسکن هم مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،سی تی اسکن شکم و لگن با و بدون تزریق و ازمایش ساده و کشت ادرار انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر