برای عفونت کلیه چه بخوریم؟ (قرص، درمان خانگی)

آخرین بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402

فهرست مطالب

عفونت کلیه یا پیلونفریت یک بیماری ناخوشایند است که گاها شرایط سختی را برای فرد رقم میزند. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه و راه های درمان این بیماری میپردازیم. از آنجایی که داشتن سبک زندگی سالم در کنار مصرف دارو سرعت درمان شما را افزایش میدهد. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت برای عفونت کلیه چه بخورید، دارو و درمان خانگی ….

عملکرد کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار
 • درد در هنگام ادرار کردن
 

🔔 معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

مترونیدازول برای عفونت کلیه

از انجاییکه قرص مترونیدازول بر روی عفونتهای بی هوازی موثر است، معمولا کاربردی در درمان عفونتهای کلیه ندارد مگر اینکه این عفونت پیشرفته باشد و باعث ایجاد آبسه شکمی شده باشد.

برای عفونت کلیه چه بخوریم؟

به طور کلی هر نوع ماایعاتی که بتواند حجم ادرار شما را افزایش دهد برای شما مناسب است:

 • عرق خارشتر 
 • آبجو 
 • آب میوه 
 • آب 
 • و …..

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت 7 تا 14 روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم
 

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از 24 ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.
 

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

درمان عفونت کلیه در خانه

در حالیکه مصرف مقدار مناسب آب یکی از مهمترین کارهایی است که برای اطمینان از دفع مکرر باکتریها از مجاری ادرار باید انجام دهید، اما برای تسکین بیشتر و خاصیت پیشگیری، می توانید درمان های خانگی عفونت کلیه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که عفونت از شما دور می گردد.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

اسید مالیک موجود در سرکه سیب، دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. یک مطالعه همچنین فواید سرکه سیب در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلیه را نشان می دهد. برای بهره مندی از خاصیت درمان عفونت کلیه، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و دو قاشق چای خوری عسل را در آب گرم بریزید و این مخلوط را دو بار در روز و به مدت چند هفته مصرف کنید. عسل اضافه شده دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

آب ذغال اخته برای عفونت کلیه (Cranberry)

در مورد اثربخشی ذغال اخته داده های متناقضی وجود دارد. با افزایش اسیدیته ادرار، آب ذغال اخته به شما در جلوگیری از رشد باکتری ها در دیواره های مثانه کمک می کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که آب ذغال اخته و بلوبری، می توانند به عنوان داروهای خانگی برای عفونت کلیه استفاده شوند، زیرا می توانند از چسبیدن باکتری ها به کلیه ها جلوگیری کنند.

اگر می خواهید آنرا بنوشید، حتما مطمئن شوید که نوشیدنی شما طبیعی بوده و شیرین شده نیست. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون از نوشیدن آن خودداری کنید و به طور کلی، هیچ کس نباید به مدت نامحدود آب ذغال اخته به مقدار زیاد بنوشد. مصرف حداکثر یک لیوان در روز برای جلوگیری از سایر خطرات مانند سنگ کلیه توصیه می شود.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

یک نوشیدنی متفاوت که می تواند به عنوان بخشی از داروهای خانگی شما برای عفونت کلیه مصرف شود، آب جعفری است. این ماده می تواند سموم و میکروارگانیسم های موجود در کلیه ها را دفع کند. یک مطالعه نشان داده که آب جعفری منجر به افزایش دفع ادرار در مقایسه با آب می گردد، زیرا باعث می شود باکتری های بیشتری از بدن دفع شوند.

جعفری همچنین حاوی مواد مغذی متعددی از جمله ویتامین های A،  B و C است، جعفری خشک یا تازه بریده شده  را برای مدت زمان تقریبی پنج دقیقه، در آب بجوشانید، صاف کرده و قبل از نوشیدن خنک کنید. این نوشیدنی را می توان با آب لیمو، و عسل مخلوط کرد تا طعم بهتر و مزایای بیشتری داشته باشد. از آنجا که جعفری ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، قبل از امتحان این روش با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

زرشک

در یک مطالعه بر روی 57 زن مبتلا به عفونت ادراری، نشان داده شد که زرشک به طور موثر عفونت را سرکوب می کند. زرشک به عنوان ضد باکتری، ضد عفونی کننده ادرار، قابض و بهبود دهنده غشاهای مخاطی دستگاه ادراری عمل می کند. این ماده همچنین ادرار آور است.

برگ قاصدک

برخلاف ریشه که بر تعادل سلامت دستگاه گوارش و کبد موثر است، این گیاه بسیار مدر بوده و برای تخلیه مثانه و تسکین علائم استفاده می شود.

کلاله (مو) ذرت

دارای خواص تسکین دهنده از طریق ساخت موسیلاژ یا آرامبخش است. این ماده باعث تسکین غشای مخاط تحریک شده می گردد. همچنین دارای اثر ادرار آور است. همچنین سرشار از سیلیس و سایر مواد معدنی ست، که به تقویت بافت ها کمک می کند.

درمان گیاهی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با گیاه دم اسب

گیاه دم اسب نیز، مانند کلاله ذرت برای درمان عفونت کلیه  عمل می کند.

ریشه گل ختمی

گل ختمی اثر تسکین دهنده و نرم کننده ای بر غشای مخاطی تحریک شده دستگاه ادراری دارد.

گل مهرطلا (Goldenseal )

گا مهر طلا یک داروی ضد باکتری و ترمیم کننده غشای مخاطی قوی برای التهاب دیواره مجاری ادرار است.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد. معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 435 مشاهده پرسش
  مکمل کلسیم سیترات به صورت روزانه برای خانمی که عفونت مزمن کلیه دار و سطح کراتین ۱/۳ و اوره ۴۰ هست مشکل دار؟! چون ایشون پوکی استخوان دارن و ۶۱ سالشون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر Mary جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  با سلام.من خانم ۳۰ ساله هستم.حدود ۱۰ سال پیش به علت عفونت کلیه و مجاری ادرار شدید بمدت یک هفته در بیمارستان بستری شدم.دو سال بعد مجددا همین مشکل برام پیش اومد اما با دارو کنترل و درمان شد.الان دو روزه کلیه ام درد میکنه .ادرار پر رنگ و بدبو هست.امشب دردم بیشتر شده جوری که موقع دفع ادرار هم احساس درد دارم.اما سوزش ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام شما دچار عفونت مثانه شده اید
 • تصویر کاربر Angel شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  با سلام همسرم دو روز است درد کلیه دارد دیروز آزمایش ادرار و سونو انجام داده است، در آزمایش ادرار کمی عفونت دیده شده ولی در سونو هیچ چیز مشاهده نشد. دکتر گفت شاید سنگریزه بوده و دفع شده. درد امانش رو بریده و دارویی تجویز نشده. لطفاً راهنمایی کنید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر Desire پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  با سلام.خواستم از حضورتون سؤال کنم که خانومم الان این سومین دفعه ایه که لرز شدید میگیره.طوری که تمام بدن ایشون بطرز عجیبی به لرزه در میاد.و تب هم داره.حدود 40 درجه.پیگیری کردم دیدم هیچکدوم نه علائم آنفوآنزاست،نه کرونا.خودش میگفت احتمالا ناشی از عفونت مثانه یا کلیه ها باشه.خواستم راهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام آیا علائم ادراری دارند؟
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 447 مشاهده پرسش
  درود.من ۴۰ سالمه،من ۴ماه پیش ماده حاجب تزریق کردم و الان بعد از ۴ ماه چند روزه درد کمر دارم و ورم معده هم پیدا کردم و اشتها ندارم و کمی کوچولو تب و لرز دارم و حالت تهوع دارم و شبها هنگام خواب تنگی نفس میگیرم ،آزمایش ادرار و آزمایش خون گفتن مشکلی نداری و خون توی ادرار نیست حتی ۴ ماهه که رنگ ادرارم یکسان زرد یا نارنجیه حتی اگه رنگ روشن باشه ادرارم زرده،از اون وقت تعداد ادرار کردنم زیاد شده،آیا ممکنه من دچار نارسایی کلیه شده باشم؟و یا دچار عفونت کلیه شده باشم؟آیا ممکنه ماده حاجب از بدن من دفع نشده باشه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید و منتظر جوابتونم،باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مامانم ۳ روزه عمل سنگ شکن برون اندامی انجام داده، همون روز اول به خاطر تزریق مرفین دردی نداشت اما از روز دوم به شدت کلیه و زیر دلش درد میکرد و دور خودش می‌پیچید حالا هم تهوع شدید داره و اصلا نمیتونه بخوابه
  دکترش هم هیچ قرصی بهش نداده جز شیاف مسکن که هیچ تاثیری نداره
  بنظر شما مشکل از چیه ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام احتمالا خرده های سنگ در حالب گیر کرده است
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من یک دختر دارم ک ۱۵ سالشه حدودا ۳ ماهه تکرر ادرار داره و میگ ادرارش قطر قطره میریزه جدیدا درد در ناحیه کمر پهلو داره و حالت تهوه داره و ادرارش هم خیلی رنگش غلیظه و لرز بعضی وقتا داره دو بار بردمش بیمارستان گفتن مثانشه ازمایشم گرفتن گفت فقط ادرار غلیظه و قرص دادن الان دخترم اصلا خوب نشده و بدترم شده ایا شما فک میکنید کلیشه میشه بگید چه دارو مصرف کنه خیلی اذیت میشه تو روزش ۲۰بار رو حداقل میره دستشویی اگ میشه بهمون بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من یک دختر دارم ک ۱۵ سالشه حدودا ۳ ماهه تکرر ادرار داره و میگ ادرارش قطر قطره میریزه جدیدا درد در ناحیه کمر پهلو داره و حالت تهوه و ادرارش هم خیلی رنگش غلیظه و لرز بعضی وقتا داره دو بار بردمش بیمارستان گفتن مثانشه ازمایشم گرفتن گفت خوبه فقط ادرار غلیظه الان دخترم اصلا خوب نشده ایا شما فک میکنید کلیشه میشه بگید چه دارو مصرف کنه خیلی اذیت میشه تو روزش ۲۰بار رو حداقل میره دستشویی اگ میشه بهمون بگید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر فلکی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۳ سال سن دارم از چند روز پیش خلی کم قبل ادرار احساس سوزش در مثانه داستم ویشب درد در کشاله ران داشتم واز امروز صبح دو طرف پهلو ها درد احساس مسکنم وکمر درد ودرد لگن احساس مسکنم ولرز دارم واحساس تب میکنم با وجود کرونا من نمیخواهم به دکتر مراجعه کنم لطفا انتی بیوتیکی تجویز کنید ودر ضمن صبح رنگ ادرار م تیره تر از روزهای قبل بود میشه انتی بیوتیک ی تجویز کنید چون مشخصه که عفونت کلیه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر عبدی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر.مرد.۵۴ساله.وزن حدود ۱۰۰.قد۱۷۵-فشار خون معمولا ۱۱روی۷-دمای بدن معمولا۳۶-
  حدود۱۵سال پیش سنگ اوگزالات دفع کردم و پنج سال بعد مجددا سنگ دفع کردم.ولی از آن زمان دیگر اتفاق نه افتاده.
  حدود ۱.۵ماه است که صبح ها دو طرف پهلو درد دارم(بیشتر حالت سوزش است.
  و ادرار صبح فشار ندارد و نسبتا کم حجم است.در همین مدت اکثرا بخصوص صبح ها احساس بیحسی در قسمت مثانه دارم چون با وجود ادرار حس پر بودن مثانه را ندارم.همچنین در قسمت مثانه احساس گرفتگی و درد بسیار خفیف دارم.و گاهی بخصوص صبح ها قسمت انتهای ادرار کم فشار و قطره ای تخلیه میشود.و در قسمت آلت تناسلی و مثانه حسی مثل خواب رفتگی پا دارم.
  داروی مصرفی:بدلیل داشتن استنت قلبی پلاویکس روزی ۱عدد و آ اس آ۸۰ ۱عدد و رزو واستاتین۱۰شبها ۱عدد.
  بسیار سپاسگزار میشوم از راهنمایی جناب عالی🙏
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مسائل شما به علت بزرگی پروستات است
درحال دریافت اطلاعات

مطالب مشابه

پرسش از دکتر