برای عفونت کلیه چه بخوریم؟ (قرص، درمان خانگی)

آخرین بروزرسانی: 1 آذر 1402

در این مقاله می خوانید
عفونت کلیه یا پیلونفریت یک بیماری ناخوشایند است که گاها شرایط سختی را برای فرد رقم میزند. در علاوه بر معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه و راه های درمان این بیماری میپردازیم. از آنجایی که داشتن سبک زندگی سالم در کنار مصرف دارو سرعت درمان شما را افزایش میدهد، به شما خواهیم گفت برای عفونت کلیه چه بخورید، دارو و درمان خانگی ….

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار
 • درد در هنگام ادرار کردن
 

🔔 معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

مترونیدازول برای عفونت کلیه

از انجاییکه قرص مترونیدازول بر روی عفونتهای بی هوازی موثر است، معمولا کاربردی در درمان عفونتهای کلیه ندارد مگر اینکه این عفونت پیشرفته باشد و باعث ایجاد آبسه شکمی شده باشد.

برای عفونت کلیه چه بخوریم؟

به طور کلی هر نوع ماایعاتی که بتواند حجم ادرار شما را افزایش دهد برای شما مناسب است:

 • عرق خارشتر 
 • آبجو 
 • آب میوه 
 • آب 
 • و …..

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت 7 تا 14 روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم
 

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از 24 ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.
 

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عملکرد کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

درمان عفونت کلیه در خانه

در حالیکه مصرف مقدار مناسب آب یکی از مهمترین کارهایی است که برای اطمینان از دفع مکرر باکتریها از مجاری ادرار باید انجام دهید، اما برای تسکین بیشتر و خاصیت پیشگیری، می توانید درمان های خانگی عفونت کلیه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که عفونت از شما دور می گردد.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

اسید مالیک موجود در سرکه سیب، دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. یک مطالعه همچنین فواید سرکه سیب در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلیه را نشان می دهد. برای بهره مندی از خاصیت درمان عفونت کلیه، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و دو قاشق چای خوری عسل را در آب گرم بریزید و این مخلوط را دو بار در روز و به مدت چند هفته مصرف کنید. عسل اضافه شده دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

آب ذغال اخته برای عفونت کلیه (Cranberry)

در مورد اثربخشی ذغال اخته داده های متناقضی وجود دارد. با افزایش اسیدیته ادرار، آب ذغال اخته به شما در جلوگیری از رشد باکتری ها در دیواره های مثانه کمک می کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که آب ذغال اخته و بلوبری، می توانند به عنوان داروهای خانگی برای عفونت کلیه استفاده شوند، زیرا می توانند از چسبیدن باکتری ها به کلیه ها جلوگیری کنند.

اگر می خواهید آنرا بنوشید، حتما مطمئن شوید که نوشیدنی شما طبیعی بوده و شیرین شده نیست. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون از نوشیدن آن خودداری کنید و به طور کلی، هیچ کس نباید به مدت نامحدود آب ذغال اخته به مقدار زیاد بنوشد. مصرف حداکثر یک لیوان در روز برای جلوگیری از سایر خطرات مانند سنگ کلیه توصیه می شود.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

یک نوشیدنی متفاوت که می تواند به عنوان بخشی از داروهای خانگی شما برای عفونت کلیه مصرف شود، آب جعفری است. این ماده می تواند سموم و میکروارگانیسم های موجود در کلیه ها را دفع کند. یک مطالعه نشان داده که آب جعفری منجر به افزایش دفع ادرار در مقایسه با آب می گردد، زیرا باعث می شود باکتری های بیشتری از بدن دفع شوند.

جعفری همچنین حاوی مواد مغذی متعددی از جمله ویتامین های A،  B و C است، جعفری خشک یا تازه بریده شده  را برای مدت زمان تقریبی پنج دقیقه، در آب بجوشانید، صاف کرده و قبل از نوشیدن خنک کنید. این نوشیدنی را می توان با آب لیمو، و عسل مخلوط کرد تا طعم بهتر و مزایای بیشتری داشته باشد. از آنجا که جعفری ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، قبل از امتحان این روش با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

زرشک

در یک مطالعه بر روی 57 زن مبتلا به عفونت ادراری، نشان داده شد که زرشک به طور موثر عفونت را سرکوب می کند. زرشک به عنوان ضد باکتری، ضد عفونی کننده ادرار، قابض و بهبود دهنده غشاهای مخاطی دستگاه ادراری عمل می کند. این ماده همچنین ادرار آور است.

برگ قاصدک

برخلاف ریشه که بر تعادل سلامت دستگاه گوارش و کبد موثر است، این گیاه بسیار مدر بوده و برای تخلیه مثانه و تسکین علائم استفاده می شود.

کلاله (مو) ذرت

دارای خواص تسکین دهنده از طریق ساخت موسیلاژ یا آرامبخش است. این ماده باعث تسکین غشای مخاط تحریک شده می گردد. همچنین دارای اثر ادرار آور است. همچنین سرشار از سیلیس و سایر مواد معدنی ست، که به تقویت بافت ها کمک می کند.

درمان گیاهی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با گیاه دم اسب

گیاه دم اسب نیز، مانند کلاله ذرت برای درمان عفونت کلیه  عمل می کند.

ریشه گل ختمی

گل ختمی اثر تسکین دهنده و نرم کننده ای بر غشای مخاطی تحریک شده دستگاه ادراری دارد.

گل مهرطلا (Goldenseal )

گا مهر طلا یک داروی ضد باکتری و ترمیم کننده غشای مخاطی قوی برای التهاب دیواره مجاری ادرار است.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد. معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریاد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 746 مشاهده پرسش
  سلام باتشکر فراوان از راهنماییتون و از خداوند منان بهترینها رو براتون خواستارم 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   🙏🙏🙏🌺🌺🌺
 • تصویر کاربر بابایی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام من درد در کلیه چپ و قسمت پایین شکمم دارم تکرر ادار دارم اما سوزش ادار ندارم ولی موقعی که احساس ادار دارم کلیه هام از داخل سوزش می گیرند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 423 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۴۶ سال سن دارم مدت ۴روزه دو تا کلیه و پهلو درد داره شدید رفتم دکتر سنتی گفت عفونت کلیه است لطف میکنید راهنمایی فرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر ارمان پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 371 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. سال نو مبارک.
  اواخر بهمن سرماخوردگی شدیدی داشتم و علائمش تب و اسهال بود.
  بعد از رجوع به پزشک عمومی و تزریق ۵ عدد امپول عضلانی و سرمی پس از دو روز بهبود یافتم.
  ولی دردی خفیف از هر دو کلیه وجود داشت که بهتر نشد. از اون روز به بعد هر سه چهار روز در میان درد کلیه دارم و احساس میکنم این درد بیشتر به سمت پایین کلیه هستش.
  هیچ دارویی مصرف نکردم و فقط اب لیمو میخورم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید که چه دارویی به صورت موقت مصرف کنم. با توجه به محتوای سایتتون میتونم انتی بیوتیک سیپروفلوکسین مصرف کنم؟
  ممنون و سلامت و پاینده باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،در درجه نخست سونوگرافی انجام دهید هر چند به نظر میرسد منشا درد شما اسپاسم عضلانی باشد
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 508 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 12 اسفند تبخال داشتم و غدد لنفاویم هم ورم کرد و آموکسی سیلین 500 به مدت 10 روز مصرف کردم ولی باز سرفه هم داشتم بعد از یک هفته دچار عفونت ادراری شدم روز 2 فروردین و دسترسی به دکتر هم نداشتم در ادرارم چرک و خون مشاهده شد قرص سیپرو فلوکساسین 500 هر 12 ساعت یکبار میخورم الان 4 روزه به محضی که اولین قرص رو خوردم بهبودی رو متوجه شدم چون تکرر ادرار و خون و عفونت تموم شد ولی الان کلیه سمت راستم درد خفیفی داره و چون بیماری کرونا در اصفهان خیلی زیاد شده میترسم به بیمارستان هم مراجعه کنم به نظرتون درد چه علتی داره و تا چند روز قرصها رو ادامه بدم
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   خیلی ممنونم دکتر.
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   خواهش😊
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Farzane چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 684 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده حدود۱۰روز پیش به مدت یکی دوروز حالت تهوع داشتم و کمی اسهال ک باخوردن مایعات مثل عرق نعنا و کته ماست خوب شد حالم ولی باز۴.۵روز پیش شدیدا حالت تهوع ومعده درد داشتم به مدت یکی دوروز ک حالم بهبود پیداکرد و الان بعداز گذشت چندروز پهلوی سمت راستم درد داره و مدام نیاز ب ادرار کردن دارم ولی ادرارم قطو وصل میشه باید چنددقیقه ای بعداز دفع ادرار منتظر بشم تا دوباره کامل تخلیه بشه البته اینسری مایعات زیاد مصرف میکنم و اینکه داخل ادرارم گاهی ترشحات خلط مانندهست ک نمیدونم بخاطرعفونت زنانه هست یا عفونت ادراری و کلیه.چون عفونت زنانه هم فکر میکنم داشته باشم.ولی تب ندارم فقط تعداد دفعات ادرار زیاده و درد پهلو و چندروز یکبار احساس تهوع و موقعی ک دراز کشیدم درد پهلو احساس نمیشه یا خیلی کمه موقع راه رفتن و تحرک درد بیشتر میشه
  ممکنه راهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  سلام نوزاد ۴۵روزه دارم که به عفونت کلیه مبتلا شده پزشک سفکسیم ۱۰۰تجویز کرده ولی فایده ندارد ونوزاد من خیلی بیقرار است لطفا راهنماییم کنید باسپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا جواب ازمایش ادرار را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 592 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۱ سالمه ,دو روزه درده نسبتا شدیدی توکلیه هام حس میکنم ,سوزش در ادرار وغیره هیچکدامش رو ندارم ,فقط درد میکنن اونم وقتی سره پام بیشتر درد میکنه, من ی روز قبله اینکه دردی شروع بشه دو سه پیک مشروب هم خورده بودم, شبشم بخاطر کمر دردم شیاف دیکلوفناک استفاده کردم ,ولی صبح هیچ دردی نداشتم ,دقیقا غروب بصورت ناگهانی دردم شروع شد, البته مشروبمو خودم درس میکنم ودقت دارم توش الکل چوب و اینا نباشه با جدا کردن هسته وچوب
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر فریاد چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  با عرض سلام ،شوهر من یکی از پروستاتش یه کم بزرگ شده ضمنا پنجاه ونه ساله هست و کنترل ادرار نداره دکتر چند ماه پیش براش سیپروفلوکساسین تجویز کرد بهتر شد ولی بعد یه مدتی دوباره کنترل ادرار نداره باید چه کنم ضمنا یک کمی فراموشی گرفته بخاطر ضربه به سر لطفا راهنماییم کنید آیا کپسول فلوکساسین رو دوباره شروع کنم؟ ضمنا بخاطر فراموشی شوهرم دکتر کپسول جینکورا وکپسول دلوکسی کپ تجویز کرده آیا میتونم کپسول فلوکساسین همره با این دو کپسول بهش بدم یا نه؟ ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،با توجه به سن ایشان در درجه اول بزرگی پروستات برای ایشان مطرح هست لطفا سونوگرافی و ازمایش انجام دهید
 • تصویر کاربر کسرا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نزدیک به سه روز هست درد شدیدی ی در پهلوی راست که احساس می کنم کلیه باشه دارم وقتی سرفه یا مخصوصا عطسه می کنم شدت درد بیش از حد می شود لطفا راهنماییم کنید به خاطر ترس از کرونا نمیتونم برم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،با توجه به اینکه درد شما در اثر سرفه و عطسه تشدید میشود احتمالا به علت اسپاسم و گرفتگی عضلات است مسکن و شل کننده عضلانی مصرف کرده و گرم نگه دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر