برای عفونت کلیه چه بخوریم؟ (قرص، درمان خانگی)

آخرین بروزرسانی: 1 آذر 1402

در این مقاله می خوانید
عفونت کلیه یا پیلونفریت یک بیماری ناخوشایند است که گاها شرایط سختی را برای فرد رقم میزند. در علاوه بر معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه و راه های درمان این بیماری میپردازیم. از آنجایی که داشتن سبک زندگی سالم در کنار مصرف دارو سرعت درمان شما را افزایش میدهد، به شما خواهیم گفت برای عفونت کلیه چه بخورید، دارو و درمان خانگی ….

علائم عفونت حاد کلیه

علائم معمولا به سرعت و در عرض چند ساعت ایجاد مى شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در پهلو
 • تب که ممکن است باعث ایجاد لرز شود.
 • احساس تهوع و یا استفراغ
 • اسهال
 • خون در ادرار
 • درد در هنگام ادرار کردن
 

🔔 معمولا علائم عفونت مثانه نیز وجود دارد. به عنوان مثال:

ممکن است تمام علائم ایجاد نشوند. گاهی عفونت حاد کلیه فقط می تواند نشانه های مبهمى ایجاد کند. به عنوان مثال، فقط به طور کلی احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. در افراد مسن عفونت حاد کلیه ممکن است باعث سردرگمی شود. به همین دلیل است که اغلب زمانى که یک فرد مسن با سردرگمى مراجعه مى کند، پزشک از او درخواست می کند تا آزمایش ادرار دهد.

مترونیدازول برای عفونت کلیه

از انجاییکه قرص مترونیدازول بر روی عفونتهای بی هوازی موثر است، معمولا کاربردی در درمان عفونتهای کلیه ندارد مگر اینکه این عفونت پیشرفته باشد و باعث ایجاد آبسه شکمی شده باشد.

برای عفونت کلیه چه بخوریم؟

به طور کلی هر نوع ماایعاتی که بتواند حجم ادرار شما را افزایش دهد برای شما مناسب است:

 • عرق خارشتر 
 • آبجو 
 • آب میوه 
 • آب 
 • و …..

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

آنتی بیوتیک ها معمولا عفونت را پاک می کنند. اگر پزشکان به یک عفونت مشکوک باشند، حتی قبل از آنکه جواب آزمایش ادرار داده شود، یک آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

برخی از میکروب ها (باکتری ها) به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. بنابراین، گاهی اوقات تغییر آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. دوره آنتی بیوتیک ها به مدت 7 تا 14 روز، بسته به نوع آن است. بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه عادی عبارتند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • آموکسی کلاو
 • تریمتوپریم
 

داروهاى ضد درد مانند پاراستامول می توانند درد و تب را کاهش دهند. اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به داروهاى قوى تر داشته  باشد.

داروهای ضد التهابى غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن معمولا برای یک فرد مبتلا به عفونت کلیوی توصیه نمی شود. این امر به این دلیل است که ممکن است در کار کلیه تداخل ایجاد کنند. برای جلوگیری از کمبود مایع در بدن ( دهیدراتاسیون )، باید مقدار زیادی مایع مصرف کنید.

در بسیاری از موارد که عفونت بیش از حد شدید نیست، درمان می تواند در خانه انجام شود و عفونت با یک دوره از قرص های آنتی بیوتیکی از بین رود. اگر درمان درخانه باشد و بعد از 24 ساعت علائم بهبود نیافته یا فرد احساس بدی داشته باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. با این حال، برخی افراد باید به بیمارستان منتقل شوند، اگر:

 • عفونت شدید است و باعث حال بسیار بد مى شود.
 • فرد قادر به مصرف هر گونه مایعات و یا دارو (به علت بد بو و یا به علت استفراغ) نباشد.
 • علائم با آنتی بیوتیک حل نشده باشد.
 • فرد یک زن باردار باشد.
 • فرد بسیار ضعیف شده باشد.
 • فرد مبتلا به مشکلات کلیوی باشد.
 • فرد مبتلا به دیابت باشد.
 

در بیمارستان، آنتی بیوتیک ها را می توان به طور مستقیم به صورت داخل وریدی داد تا اثر فوری و بیشتری داشته باشند.

عملکرد کلیه ها و دستگاه ادراری

در بدن هر فرد دو کلیه وجود دارد که هر کدام از آن ها در یک طرف شکم، به پشت قرار گرفته اند. کلیه ها ادرار را تولید می کنند، لوله های بین مثانه و کلیه (حالب ها ) ادرار را به مثانه تخلیه می برند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و وقتی مثانه پر شد، از طریق لوله اى از مثانه (مجرای ادرار) از بدن خارج مى شود.

درمان عفونت کلیه در خانه

در حالیکه مصرف مقدار مناسب آب یکی از مهمترین کارهایی است که برای اطمینان از دفع مکرر باکتریها از مجاری ادرار باید انجام دهید، اما برای تسکین بیشتر و خاصیت پیشگیری، می توانید درمان های خانگی عفونت کلیه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که عفونت از شما دور می گردد.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

اسید مالیک موجود در سرکه سیب، دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. یک مطالعه همچنین فواید سرکه سیب در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کلیه را نشان می دهد. برای بهره مندی از خاصیت درمان عفونت کلیه، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و دو قاشق چای خوری عسل را در آب گرم بریزید و این مخلوط را دو بار در روز و به مدت چند هفته مصرف کنید. عسل اضافه شده دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است.

درمان عفونت کلیه با سرکه سیب

آب ذغال اخته برای عفونت کلیه (Cranberry)

در مورد اثربخشی ذغال اخته داده های متناقضی وجود دارد. با افزایش اسیدیته ادرار، آب ذغال اخته به شما در جلوگیری از رشد باکتری ها در دیواره های مثانه کمک می کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که آب ذغال اخته و بلوبری، می توانند به عنوان داروهای خانگی برای عفونت کلیه استفاده شوند، زیرا می توانند از چسبیدن باکتری ها به کلیه ها جلوگیری کنند.

اگر می خواهید آنرا بنوشید، حتما مطمئن شوید که نوشیدنی شما طبیعی بوده و شیرین شده نیست. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون از نوشیدن آن خودداری کنید و به طور کلی، هیچ کس نباید به مدت نامحدود آب ذغال اخته به مقدار زیاد بنوشد. مصرف حداکثر یک لیوان در روز برای جلوگیری از سایر خطرات مانند سنگ کلیه توصیه می شود.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

یک نوشیدنی متفاوت که می تواند به عنوان بخشی از داروهای خانگی شما برای عفونت کلیه مصرف شود، آب جعفری است. این ماده می تواند سموم و میکروارگانیسم های موجود در کلیه ها را دفع کند. یک مطالعه نشان داده که آب جعفری منجر به افزایش دفع ادرار در مقایسه با آب می گردد، زیرا باعث می شود باکتری های بیشتری از بدن دفع شوند.

جعفری همچنین حاوی مواد مغذی متعددی از جمله ویتامین های A،  B و C است، جعفری خشک یا تازه بریده شده  را برای مدت زمان تقریبی پنج دقیقه، در آب بجوشانید، صاف کرده و قبل از نوشیدن خنک کنید. این نوشیدنی را می توان با آب لیمو، و عسل مخلوط کرد تا طعم بهتر و مزایای بیشتری داشته باشد. از آنجا که جعفری ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، قبل از امتحان این روش با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گیاهی عفونت کلیه با آب جعفری

زرشک

در یک مطالعه بر روی 57 زن مبتلا به عفونت ادراری، نشان داده شد که زرشک به طور موثر عفونت را سرکوب می کند. زرشک به عنوان ضد باکتری، ضد عفونی کننده ادرار، قابض و بهبود دهنده غشاهای مخاطی دستگاه ادراری عمل می کند. این ماده همچنین ادرار آور است.

برگ قاصدک

برخلاف ریشه که بر تعادل سلامت دستگاه گوارش و کبد موثر است، این گیاه بسیار مدر بوده و برای تخلیه مثانه و تسکین علائم استفاده می شود.

کلاله (مو) ذرت

دارای خواص تسکین دهنده از طریق ساخت موسیلاژ یا آرامبخش است. این ماده باعث تسکین غشای مخاط تحریک شده می گردد. همچنین دارای اثر ادرار آور است. همچنین سرشار از سیلیس و سایر مواد معدنی ست، که به تقویت بافت ها کمک می کند.

درمان گیاهی عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه با گیاه دم اسب

گیاه دم اسب نیز، مانند کلاله ذرت برای درمان عفونت کلیه  عمل می کند.

ریشه گل ختمی

گل ختمی اثر تسکین دهنده و نرم کننده ای بر غشای مخاطی تحریک شده دستگاه ادراری دارد.

گل مهرطلا (Goldenseal )

گا مهر طلا یک داروی ضد باکتری و ترمیم کننده غشای مخاطی قوی برای التهاب دیواره مجاری ادرار است.

دلایل عفونت کلیه حاد

بیشتر عفونت های کلیوی از یک عفونت مثانه ایجاد می شوند. باکتری ها از حالب ها عبور مى کنند و باعث عفونت در کلیه می شوند. این باکتری ها معمولا باکترى هایی هستند که به طور معمول در روده زندگی می کنند به عنوان مثال اشریشیا کلاى.  اکثر افراد مبتلا به سیستیت دچار عفونت کلیه نمى شوند.

برخی از عفونت های کلیوی بدون عفونت مثانه توسعه پیدا می کنند که گاهی اوقات به علت مشکلى در کلیه است. به عنوان مثال، اگر فردى سنگ کلیه یا نارسایی کلیه داشته باشد، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت های کلیوی قرار دارد. معمولا تنها در یک کلیه عفونت ایجاد می شود. عفونت کلیه حاد در هر سنی ممکن است رخ دهد و در بین زنان بسیار رایج است. این امر به این دلیل است که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت مثانه هستند.

در زنان، مجرای ادرار نزدیک به مقعد است، که این باعث می شود باکتری ها راحت تر از روده به مجرای ادرارى برسند. هم چنین مجرای ادرارى در زنان کوتاه تر از مردان است، بنابراین باکتری ها راحت تر مى توانند به مثانه برسند.

⚠ توجه: عفونت های کلیوی در کودکان، افراد مسن و در دوران بارداری بیشتر شایع است. اما عفونت کلیه در مردان شایع نیست.

تشخیص پیلونفریت حاد

آزمایش ساده ای که پزشک می تواند انجام دهد، یک آزمایش آنالیز ادرار است. این آزمایش شامل آزمودن نمونه ای از ادرار با یک نوار تست ویژه است که به دنبال علائم عفونت مى گردد. این آزمایش معمولا عفونت کلیه را نشان مى دهد.

با این حال مهم است که تشخیص را تایید کرده و همچنین مشخص کنید که کدام باکتری باعث عفونت شده است. این امر یک پزشک را مجاز به تجویز آنتی بیوتیک صحیح می کند. برای این کار، پزشک باید نمونه ادرار را به آزمایشگاه ارسال کند تا باکتری موجود شناسایی شود. این روند ممکن است چندین روز به طول بی انجامد، لذا درمان زودتر شروع مى شود.

نمونه ى ادرار ممکن است تنها آزمایش مورد نیاز براى خانم ها باشد. در بعضی موارد ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود، مثلا اگر سنگ کلیه یا یک اختلال کلیوی داشته باشید.

معمولا اگر مرد باشید یا عفونت مجدد کلیوی داشته باشید، نیاز به انجام آزمایش هاى بیشتر دارید. اگر تست های بیشتری لازم باشد، اسکن اولتراسوند اغلب اولین کاری است که انجام می شود.

درمان عفونت کلیه

عوارض ناشی از عفونت حاد کلیه

در افرادی که عفونت کلیه دارند، اگر درمان به سرعت انجام شود، افراد می توانند به بهبودی کامل دست پیدا کنند. عوارض احتمالی که در تعداد کمی از موارد رخ می دهد، عبارتند از:

 • گاهی ممکن است میکروب های (باکتری ها) ناشى از عفونت کلیه، به جریان خون منتقل می شوند، به خصوص اگر درمان با تأخیر انجام شود. این اتفاق ممکن است باعث مسمومیت با خون (سپسیس) شود که می تواند جدی یا حتی تهدید کننده زندگی باشد.
 • در زنان باردار مبتلا به پیلونفریت، ممکن است نوزاد زودتر یا با وزن کمترى به دنیا آید.
 • آبسه کلیه (به ندرت) می تواند توسعه یابد.
 • گاهی اوقات باعث آسیب دائمی به بافت های کلیه می شود.
⚠ توجه: این عوارض معمولا شایع نیستند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ahoora دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با سلام وقت شما بخیر پسر دوازده ساله ای دارم که من و همسرم احساس میکنیم که آلت تناسلی ایشون کوچک هست لطفا ما رو راهنمایی کنید ...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پویا پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من شبش خیلی دردم بیشتر شد و رفتم دکتر بهم امپول زدن و سرم دردش خوابید اما مجدد امروز ظهر دوباره شروع به درد کرد دو تا کلیه هام میتونه از سنگ باشه توی ۱۷ سالگی هم امکان سنگ کلیه وجود داره؟
  علائم هم ضعف و خستگی و درد ۲ تا کلیه هم زمان اسهال شدید هستش
  دوباره باید مراجعه کنم به دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر پویا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام ۱۷ سالمه امروز صبح هر رو کلیه هام درد میکرد و اسهال داشتم مشکل بدی دارم لطفا
  میشه سریع جواب بدید دردم بیشتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،احتمالا دچار یک بیماری ویروسی شده اید لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 661 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر از دیروز درد بیضه سمت چپ و مثانه داشتم و موقع ادرار سوزش داشتم هی احساس میکردم که ادرار دارم رفتم دکتر دوتا امپول زد درد وسوزش کم شد اما بعدش درد کلیه شدیدی امد سراغم پهلوی سمت چپم فقط
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از کلیه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر Abolfazl چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم بعد از دوبار شیمی درمانی دچار درد کلیوی شدند سابقه بیماری کلیوی دارند کلیه راستشون چهارده سال پیش جراحی سنگ شاخ گوزنی شد و 45 روز پیش تو آزمایش خونشون تروپونین 8500 داشتند دارو گرفتند فعلا منفیه به ما گفتن باید کلیه راستون که تقریبا از بین رفته استنت گذاری بشه یه سری هم میگن باید کلیه چپش استت گذاری بشه تا فشلر از روش برداشته بشه با وجود اینکه پدرم یه کاروتید دارند پزشک بیهوشی گفته ریسک داره آیا استنت گذاری از طریق بی حسی مجاری ادراری انجام میدید؟ آزمایش خون و کشت ادرار و سونوگرافی رو واستون فرستادم در حال حاضر دردی ندارند اما کمی دستو پاشونو ورم کرده لطفا کمک و راهنمایی کنید ممنون ,وقتی تو بیمارستان سوپروسفالکسین میگرفتن esr شون از 67 رسید به 34 ولی بعد از یه هفته قطع کردن شد esr 110 کراتین 1.3 crp + wbc 3.8 آیا بعد از شیمی درمانی امکان داره جواب آزمایش ها کاذب باشه و عفونتی وجود داشته باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،من سونوگرافی از شما دریافت نکردم اما اگر ایشان ورم کلیه(هیدرو نفروز)دارند استنت بگذارید استنت گذاری نیازی به بیهوشی عمیق ندارد
 • تصویر کاربر تینا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید. چهار روز پیش در حین پیاده روی دردی در ناحیه پهلوی راستم بوجود آمد که مانع از ادامه شد. الان چهارروز است که استراحت می کنم. هیچ علامتی در ادرار ندارم و همه چیز طبیعی است تب و لرز و تهوع و استفراغ ندارم. دردها کمی بهتر شده اما همچنان هستند در حالت ایستاده ودرازکشیده بهترم ولی در نشستن درد دارم. با مسکن نوافن بهتر میشم ولی با از بین رفتن اثر مسکن دوباره دردها برمیگردند. در حال حاضر ایران نیستم و دسترسی به پزشک برایم سخت است. ممکن است راهنمایی بفرمایید. آیا این دردها با این علائم عضلانی هستند یا درد مربوط به کلیه؟
  خیلی متشکرم از پاسخی که خواهید داد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،با توجه به شرح حال بیشتر به منشا عضلانی میخورند
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام، از بستگان عمل سنگ کلیه انجام دادن ولی اطراف سنگ عفونت داشته و عفونت وارد خون شده و الان سطح گلبول های سفید پایین آمده، راهکار چیه و آیا قبل عمل این عفونت قابل تشخیص بوده و عمل باید نمی شدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،در مورد قبل عمل چون مریض
   را ندیدم نمیتوانم اظهار نظر کنم ولی اکنون بهترین کار دادن انتی بیوتیک مناسب بر اساس کشت سنگ و ترشحات چرکی اطراف سنگ است
 • تصویر کاربر زیبا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام ۲۰ سالم هست
  من حدود یک هفته هست ک پهلوی راستم درد میکنه. ازمایش دادم و در ادرارم خون دیده شده در مدفوعم عفونت دیده شده . سونوگرافی هم دادم سنگ کلیه اینا نداشتم فقط کیست ۴ سانتی متری داشتم. بعضی جاها خوندم ک خون در ادرار یا سرطان مثانه کلیه س یا عفونت. ب نظر شما کدوم میتونه باشه؟ بعد من حتما باید نمونه برداری کنم از کلیه تا بفهمیم چیه؟ یا با سی تی اسکن هم مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،سی تی اسکن شکم و لگن با و بدون تزریق و ازمایش ساده و کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  حدود 2 هفته پیش به تشخیص پزشک فتق دو طرفه داشتم و نهایتا جراحی کردم....
  1-هنوز در کشاله داخلی ران و خیلی پایین تر از محل جراحی سوزش دارم....؟؟؟
  2-طول محل برش جراحی و پهن تز از آن، سفت است مثل اینکه وسیله ای خارجی قرار گرفته باشد اول فکر می کردم شاید مش باشد ولی پزشکم گفت که مش خیلی پایین تر است...؟؟؟
  3-آیا 2 هفته استراحت در منزل کافی است و آیا میشود پس از 2 هفته رانندگی و پیاده روی داشت و به محل کار بازگشت؟
  4-آیا تردد از راه پله مشکل ساز است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،درد و بی حسی بعد عمل طبیعی است و به مرور بر طرف میشود
   سفتی محل جراحی به علت برش و دستکاری حین عمل است،به مش ربطی نداشته و به مرور خودش خوب میشود
   معمولا ۲ هفته استراحت کافی است
   تردد از پله اگر باعث افزایش فشار در محل جراحی نشود مساله ای ندارد
 • تصویر کاربر نوذر جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  مدت یک سال هست که یکی از رگ های قلبم را بالون زده ام و هر بار آزمایش می دهم کراتینین ۱/۳ می باشد لطفا کمکم کنید اندازهای کلیه هم نرمال هستند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،طبیعی است،نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر