انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

انسداد مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که، جریان ادرار به سمت حالب ها، مثانه و میزراه دچار مشکل شده باشد و جریان ادرار به طور کامل و یا به صورت نسبی مسدود شده باشد.

جریان ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است ولی در این عارضه جریان ادرار به صورت عقبگرد است و به سمت کلیه ها باز می گردد.  نام دیگر این عارضه رفلاکس کلیه می باشد. 

حالب به لوله ای گفته می شود که مسئول انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است. انسداد حالب ها می تواند باعث تورم و یا آسیب رسیدن به کلیه ها شود. این عارضه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید، همچنین انسداد حالب ها می تواند به صورت نادر در جنین مشاهده شود.

دلایل انسداد حالب ها

گرفتگی مجرای ادرار به دلایل متعددی رخ می دهد. فشارهای مضاعف منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و حالب ها می شوند. انسداد موقت و یا دائمی میزراه و حالب ها که مسئول انتقال ادرار به خارج از بدن هستند، ممکن است علل مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • وجود جراحت در ناحیه لگن
 • به وجود آمدن تومور و حرکت آن ها به سمت کلیه ها، مثانه، میزراه و کولون
 • لخته شدن خون
 • بیماری های مربوط به مجاری ادراری
 • وجود سنگ حالب، که از کلیه ها منشا گرفته است.

اختلالات سیستم عصبی نیز یکی از دلایل انسداد حالب ها می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که اعصاب مثانه، دچار مشکل می شوند. همچنین مصرف بی رویه قرص های کنترل کننده ی مثانه ی بیش فعال، در مواردی از دلایل اصلی انسداد حالب ها هستند.

یکی از علل شایع انسداد مجاری ادرار در آقایان، متورم شدن و التهاب پروستات است. خانم های باردار نیز به دلیل فشار جنین بر روی مثانه، ممکن است مبتلا به عارضه ی عقب گرد جریان ادرار شوند. البته قابل ذکر است، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم انسداد حالب ها

شروع احتباس ادراری ممکن است خیلی سریع و حاد و یا به صورت آهسته و پیشرونده رخ دهد. درد در ناحیه ی میانی پهلو یکی از علائم ابتدایی انسداد و گرفتگی حالب ها می باشد. شدت و ناحیه دقیق درد در افراد مختلف متفاوت بوده و همچنین این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد در هر دو طرف بدن شود.

تب، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع انسداد مجاری ادرار هستند. همچنین رفلاکس جریان ادرار به سمت کلیه ها باعث ایجاد درد در آن ها می شود. هرگونه تغییر در عادت تخلیه ی ادرار ممکن است از علائم انسداد حالب ها باشد. این تغییرات عبارتند از:

 • دشواری در دفع ادرار
 • جریان آهسته ادرار و یا قطع و وصل شدن ادرار
 • شب ادراری و عدم تحمل ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش برون دهی کلیه

❗نکته: کاهش مقدار ادرار تخلیه شده در روز، از علائم انسداد در یکی از کلیه ها می باشد، این در حالیست که متوقف شدن کامل جریان ادرار، معمولا نشان دهنده درگیری هر دو کلیه و انسداد آنهاست.

تشخیص انسداد حالب ها

هر گونه انسداد در مجاری ادرار، از طریق اولتراسوند تشخیص داده می شود. اسکن از ناحیه ی درگیر شده، می تواند هر گونه بازگشت ادرار به کلیه ها را نشان دهد. همچنین استفاده از عکس برداری های متداول، در تشخیص انسداد حالب ها کمک شایانی می کند.

درمان گرفتگی مجرای ادرار

از بین بردن انسداد موجود در حالب ها اصلی ترین هدف درمان می باشد. درمان انسداد مجاری ادرار توسط دو روش جراحی و قرار دادن استنت امکان پذیر است.

❇ جراحی

در این فرایند، هر گونه توده اعم از قسمت های سرطانی، تومور، پلیپ و زخم های بوجود آمده، بوسیله ی جراح از حالب ها برداشته می شوند. در نتیجه با رفع انسداد موجود در حالب ها، جریان طبیعی ادرار از کلیه به سمت مثانه برقرار خواهد شد.

❇ قرار دادن استنت

یکی از راه حل های غیر تهاجمی تر، جایگذاری یک استنت در مجاری مسدود شده می باشد. استنت یک نوع لوله ی شبکه مانند است که در داخل لوله های مسدود شده قرار داده می شود و باعث اتساع آن ها می شود. جایگذاری استنت در لوله هایی که به دلایل مختلف باریک شده اند، راه حل مناسبی برای پیشگیری از هر گونه انسداد می باشد.

قرار دادن استنت (سوند حالب دبل جی: Dj) داخل حالب ها تحت بی حسی موضعی بوده (نياز به بیهوشی عمومی نداشته) و توسط اندوسكوپی صورت می گیرد.

بیضه نزول نکرده

علائم انسداد مجاری ادرار در جنین

انسداد مجاری ادرار و حالب ها، مشکلات مختلفی در جنین به وجود می آورد. یکی از علائم انسداد در جنین، کاهش مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر است. یکی از مواد تشکیل دهنده ی مایع آمنیوتیک، ادرار می باشد.

جنینی که دارای مشکلات انسدادی است، توانایی دفع ادرار به داخل مایع آمنوتیک را ندارد. در نتیجه این عارضه باعث کاهش مقدار مایع آمنیوتیک شده و مشکلات زیادی را در هنگام تولد به وجود می آورد.

درمان انسداد مجرای ادرار در جنین

در جنین این فرایند از طریق ایجاد یک سیستم تخلیه بوسیله ی قرار دادن یک شانت در رحم مادر صورت می گیرد. این شانت باعث انتقال ادرار نوزاد به داخل مایع امنیوتیک می شود.

درمان در جنین فقط زمانی انجام می شود که انسداد مجاری ادرار باعث آسیب به کلیه های جنین شده باشد. معمولا عملکرد کلیه های نوزاد، قابل ترمیم است.

 انسداد مجاری ادرار به درگیری یک یا هر دو کلیه، بستگی دارد. در افرادی که فقط یکی از کلیه ها دچار انسداد شده است، ایجاد بیماری های مزمن ادراری بعید است. در افرادی که دچار انسداد های عود کننده در یک یا هر دوی کلیه ها شده باشند، احتمال آسیب شدید به کلیه ها وجود دارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مانیا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسرم الان دو سالشه ،وقتی باردار بودم فهمیدم هیدرونفروز شدید داره وقتی به دنیا اومد معلوم شد حالب کلیه چپش کاملا کیپه و در دو ماهگی عمل باز شد و کم کم ادرار درون کلیش کم شد و کلیشم خوب شد تا یک هفته پیش بعد چند مدت ازش سونو گرفتیم و باز هیدرونفروز شدید و کاهش پارانشیم کلیه مشخص شد بنظرتون دلیلش چیه ممکنه بازم به عمل احتیاج باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا با مدارک مربوط به جراحی قبلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  و خسته نباشید
  من همسرم دو روزه نه ادرار کوچک‌ داشته نه بزرگ
  خودش میگه احساس داشتن ادرار هم نداشته
  البته دیروز چندین بار استفراغ زده
  میخواستم بدونم موضوع خطرناکیه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب آقای دکتر بنده از وقتی سرباز اومدم از استرس نمیتونم ادرارمو دفع کنم از بیضه بیرون نمیاد باید آب داغ بریزم روی آلت تناسلی ام بعد ادرار کنم سونوگرافی هم رفتم گفتن سالمی لطفا راهنمایی کنید عذاب میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،برای حل مشکل استرس خود به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  اینجانب 25 بهمن سال 97 دچار درد در ناحیه پهلو و شکم شدم و بعد از مراجعه به پزشک و سنو گرافی مشخص شد که یک عدد سنگ چهار و نیم میل در سمت راست کلیه که حرکت کرده و یک سنگ سه و نیم میل در سمت چپ که داخل کلیه است دارم و بعد از آن با تجویز پزشک قرص سیستون و سنکل مصرف کردم که تا عید درد نداشتم ولی در 4 روز اول دچار درد شدم و مورفین دریافت کردم و در روز 5 پنجم عید به بیمارستان مراجعه کردم که بعد از سی تی اسکن دکتر محترم گفتند که با دارو رفع می شود و سنگ در انتهای حالب وجود داشت ولی بعد از خورد قرص و سنکل باز هم 27 اردیبهشت درد سراغم آمد که این دفعه سراغ فوق تخصص کلیه آقای دکتر فرشید پوررضا رفتم که ایشان هم دو عدد آمپول دادند که گفتند هفته ای یکی را تزریق نماییم و همچنین سنکل را هم تجویز کردند بعد از دیگر درد نداشتم تا اینکه امروز مجدد درد من شروع شده است . آیا امکان دارد که کلیه من در این مدت آسیب دیده باشد ؟ آقای دکتر در این مدت تب نداشتم و به علت پیگیری چند ندول در تیرویید خودم نتوانستم که در خصوص کلیه پیگیری داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،حتما در یکجای معتبر سونو خود را تکرار کنید در صورت وجود سنگ در انتها ی حالب جهت جلوگیری از اسیب به کلیه هر چه سریعتر سنگ را خارج کنید
 • تصویر کاربر سام جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،یک هفته پیش دچار دردی شدید در قسمت پهلو وزیر شکم سمت چپ شدم که بعداز سونومعلوم شددرحال دفع سنگ ۵م هستم که در یک سانتی مثانه هست وهیچ گونه سنگ دیگری در کلیه ها نیست ،اما حالا باگذشت یک هفته درد در سمت راست کمر خیلی آزارم میدهد آیا این درد برای سنگ دفع نشده است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،ممکن است از یک‌جهت دیگر هم بعضی مواقع سنگ دیگری هم وجود دارد که به علت عدم دقت سونوگرافیست دیده نمیشود
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد . من ۶۴ سال سن و وزن ۸۴ کیلو دارم و حدود ۳۰ سال است که دیابت دارم و شاید بدلیل اینکه مادر و مادر بزرگ من دیابت داشتند من هم به این مشکل مبتلا شدم حدود ۱۲ سال است که از انسولین هم استفاده میکنم . پیاده روی و ورزش هم میکنم . هر سه ماه یکبار تحت نظر پزشک معالج آزمایش میدهم تا کنون هم کراتین من در رنج مورد قبول بوده است ولی در این آزمایش جدید میزان کراتین من ۱.۵ شده است . اگر ممکن است راهنمایی بفرماپید که با چه اقدامی میتوانم نسبت به کاهش کراتین اقدام نمایم
  پیشاپیش از همکاری شما تشکر مینمایم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،مهمترین عامل همان کنترل خوب قند است
   در ضمن یک ازمایش ساده ادرار و یک ازمایش ادرار ۲۴ ساعته انجام داده و جواب انرا همراه با ازمایش کراتینین برایم بفرستید
 • تصویر کاربر Masoud جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر...
  من ۲۳ سالمه مدتی بود که راحت ادرار نمیکردم‌ تا اینکه چند ماه پیش به دکتر مراجعه کردم که ایشون بیماریمو التهاب پروستات تشخیص دادن بعد از ۳ ماه قرص دادن گفتن عکس مجرا بگیرم بعداز عکس گفتن که تنگیه مجرا هست و باید با لیزر عمل کرد...
  خواستم ببینم راهی غیر از عمل نیست،؟؟
  و اینکه چه مدت میتونم صبر کنم چون هنوز بیمه نشدم...
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،لطفا عکس مجرای خود را برایم ارسال کنید
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با اهدا سلام وتحیات وافره حقیر بعداز طی نمودن کلیه مراحل ازمایش کلیه با تزریق النهایه کیستی تحت عنوان کورتیکال در کلیه راست به اندازه 120 میلی متر وچند کیست دیگر از این کوچکتر در کلیه چپ با عنوان فوق الذکر مشهود حالیه سوال این است فعلا هیچ دردی نداره به کلیه ها هم تا به حال فشار نیاورده ایا این کیستها در بیاد بهتره یا خیر اگر در اثر ضربه یا علل دیگر کیست پاره شود درد شدید میشه ایا احتمال مرگ است یا نه در ضمن اب یا مایع داخل حفره بعد از پاره شدن کجا می ماند ایا خود به خود با بیرون رفتن خالی میشه یا عوارض دیگری رخ می دهد من الله التوفیق علیه التکلان مزید تشکر قهرمانی در ضمن کپی سونو گرافی ایفاد وایصال می گردد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،مایع داخل کیست پس از پارگی داخل شکم ریخته میشود اما سبب مرگ نمیشود
   کیست ۱۲ سانتی خود را از طریق لاپاروسکوپی تخلیه کنید
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دگتر وقت بخیر.من از بیماران حضرتعالی در بیمارستان آتیه بودم که بعد از بررسی بیماری بنده رو برای جراحی به دکتر آقا میر معرفی کردید و جراحی انسداد حالب و هیدرونفروز انجام دادم.الان بعد از 7 ماه از جراحی و احساس درد برای عکس رنگی مراجعه کردم که جواب بدین شکل هست .

  ther was no evidence of dense opacity in renal beds.
  vertebral column and intestinal gas pattern are unremarkable.
  after injection of contrast media both kidneys are visualized.
  nephrogram of right kidney appears normal.
  right pyelocalyceal system more prominent in right pelvic is dilated.
  parenchymal thickness and ureter of right kidney have normal apperance.
  left kidney has increased size with diffuse dilated hydrocalyx with no secretion of contrast in left ureter.
  further evalution with renal scan in recommended.
  baldder was unremarkable.
  after voiding no significant residue in seen.
  سئوالم از حضرتعالی این هست که آیا بنده به جراحی دیگری نیاز دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،کلیه چپ شما انسداد دارد،لطفا با مدارک قبلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر h1h2 جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دوم اسفند ماه 97 رفتم جهت چک آپ تست ورزش واکوی قلب که دکتر گفت نیاز به آنژیو واستند دارید بعد حدود 2ساعت احساس کردم فشارم بالااست که مراجعه نمودم به کلینیک که با داروی زیرزبانی فشار از 16به 12 رسید ومرا روانه منزل شدم ولی اساس خوبی نداشتم تا این که خوابیدم وساعت 4صبح بادرد شدید ناحیه کمر وپهلو ستون مهره ها از خواب بیدار شدم اون روز را به پزشک مراجعه نکردم چون جمعه بود ومنهم فکر کردم مسموم شده ام برطرف می شود روز بعد رفتم آزمایش کراتین 10 واوره149اسید اوریک12 سپس بستری شدم وسونداژ مثانه انجام شد وطی آزمایش های بعدی به طور چشم گیری کاهش یافت ضمنا در سونوگرافی هیپر تروفی پروستات هم داشتم سن 54سال وبه دلیل نگرانی خانواده با رضایت شخصی به مشهد مراجه نمودم اونجا گفتند باید پروستات عمل شود که در تاریخ 15/12/97 انجام شد الان نگرانم که کلیه آسیب ندیده باشد خواهشمن است مرا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،یک‌ ازمایش کراتنین و یک ازمایش ساده ادرار انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر