انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

انسداد مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که، جریان ادرار به سمت حالب ها، مثانه و میزراه دچار مشکل شده باشد و جریان ادرار به طور کامل و یا به صورت نسبی مسدود شده باشد.

جریان ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است ولی در این عارضه جریان ادرار به صورت عقبگرد است و به سمت کلیه ها باز می گردد.  نام دیگر این عارضه رفلاکس کلیه می باشد. 

حالب به لوله ای گفته می شود که مسئول انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است. انسداد حالب ها می تواند باعث تورم و یا آسیب رسیدن به کلیه ها شود. این عارضه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید، همچنین انسداد حالب ها می تواند به صورت نادر در جنین مشاهده شود.

دلایل انسداد حالب ها

گرفتگی مجرای ادرار به دلایل متعددی رخ می دهد. فشارهای مضاعف منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و حالب ها می شوند. انسداد موقت و یا دائمی میزراه و حالب ها که مسئول انتقال ادرار به خارج از بدن هستند، ممکن است علل مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • وجود جراحت در ناحیه لگن
 • به وجود آمدن تومور و حرکت آن ها به سمت کلیه ها، مثانه، میزراه و کولون
 • لخته شدن خون
 • بیماری های مربوط به مجاری ادراری
 • وجود سنگ حالب، که از کلیه ها منشا گرفته است.

اختلالات سیستم عصبی نیز یکی از دلایل انسداد حالب ها می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که اعصاب مثانه، دچار مشکل می شوند. همچنین مصرف بی رویه قرص های کنترل کننده ی مثانه ی بیش فعال، در مواردی از دلایل اصلی انسداد حالب ها هستند.

یکی از علل شایع انسداد مجاری ادرار در آقایان، متورم شدن و التهاب پروستات است. خانم های باردار نیز به دلیل فشار جنین بر روی مثانه، ممکن است مبتلا به عارضه ی عقب گرد جریان ادرار شوند. البته قابل ذکر است، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم انسداد حالب ها

شروع احتباس ادراری ممکن است خیلی سریع و حاد و یا به صورت آهسته و پیشرونده رخ دهد. درد در ناحیه ی میانی پهلو یکی از علائم ابتدایی انسداد و گرفتگی حالب ها می باشد. شدت و ناحیه دقیق درد در افراد مختلف متفاوت بوده و همچنین این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد در هر دو طرف بدن شود.

تب، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع انسداد مجاری ادرار هستند. همچنین رفلاکس جریان ادرار به سمت کلیه ها باعث ایجاد درد در آن ها می شود. هرگونه تغییر در عادت تخلیه ی ادرار ممکن است از علائم انسداد حالب ها باشد. این تغییرات عبارتند از:

 • دشواری در دفع ادرار
 • جریان آهسته ادرار و یا قطع و وصل شدن ادرار
 • شب ادراری و عدم تحمل ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش برون دهی کلیه

❗نکته: کاهش مقدار ادرار تخلیه شده در روز، از علائم انسداد در یکی از کلیه ها می باشد، این در حالیست که متوقف شدن کامل جریان ادرار، معمولا نشان دهنده درگیری هر دو کلیه و انسداد آنهاست.

تشخیص انسداد حالب ها

هر گونه انسداد در مجاری ادرار، از طریق اولتراسوند تشخیص داده می شود. اسکن از ناحیه ی درگیر شده، می تواند هر گونه بازگشت ادرار به کلیه ها را نشان دهد. همچنین استفاده از عکس برداری های متداول، در تشخیص انسداد حالب ها کمک شایانی می کند.

درمان گرفتگی مجرای ادرار

از بین بردن انسداد موجود در حالب ها اصلی ترین هدف درمان می باشد. درمان انسداد مجاری ادرار توسط دو روش جراحی و قرار دادن استنت امکان پذیر است.

❇ جراحی

در این فرایند، هر گونه توده اعم از قسمت های سرطانی، تومور، پلیپ و زخم های بوجود آمده، بوسیله ی جراح از حالب ها برداشته می شوند. در نتیجه با رفع انسداد موجود در حالب ها، جریان طبیعی ادرار از کلیه به سمت مثانه برقرار خواهد شد.

❇ قرار دادن استنت

یکی از راه حل های غیر تهاجمی تر، جایگذاری یک استنت در مجاری مسدود شده می باشد. استنت یک نوع لوله ی شبکه مانند است که در داخل لوله های مسدود شده قرار داده می شود و باعث اتساع آن ها می شود. جایگذاری استنت در لوله هایی که به دلایل مختلف باریک شده اند، راه حل مناسبی برای پیشگیری از هر گونه انسداد می باشد.

قرار دادن استنت (سوند حالب دبل جی: Dj) داخل حالب ها تحت بی حسی موضعی بوده (نياز به بیهوشی عمومی نداشته) و توسط اندوسكوپی صورت می گیرد.

بیضه نزول نکرده

علائم انسداد مجاری ادرار در جنین

انسداد مجاری ادرار و حالب ها، مشکلات مختلفی در جنین به وجود می آورد. یکی از علائم انسداد در جنین، کاهش مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر است. یکی از مواد تشکیل دهنده ی مایع آمنیوتیک، ادرار می باشد.

جنینی که دارای مشکلات انسدادی است، توانایی دفع ادرار به داخل مایع آمنوتیک را ندارد. در نتیجه این عارضه باعث کاهش مقدار مایع آمنیوتیک شده و مشکلات زیادی را در هنگام تولد به وجود می آورد.

درمان انسداد مجرای ادرار در جنین

در جنین این فرایند از طریق ایجاد یک سیستم تخلیه بوسیله ی قرار دادن یک شانت در رحم مادر صورت می گیرد. این شانت باعث انتقال ادرار نوزاد به داخل مایع امنیوتیک می شود.

درمان در جنین فقط زمانی انجام می شود که انسداد مجاری ادرار باعث آسیب به کلیه های جنین شده باشد. معمولا عملکرد کلیه های نوزاد، قابل ترمیم است.

 انسداد مجاری ادرار به درگیری یک یا هر دو کلیه، بستگی دارد. در افرادی که فقط یکی از کلیه ها دچار انسداد شده است، ایجاد بیماری های مزمن ادراری بعید است. در افرادی که دچار انسداد های عود کننده در یک یا هر دوی کلیه ها شده باشند، احتمال آسیب شدید به کلیه ها وجود دارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر h1h2 جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دوم اسفند ماه 97 رفتم جهت چک آپ تست ورزش واکوی قلب که دکتر گفت نیاز به آنژیو واستند دارید بعد حدود 2ساعت احساس کردم فشارم بالااست که مراجعه نمودم به کلینیک که با داروی زیرزبانی فشار از 16به 12 رسید ومرا روانه منزل شدم ولی اساس خوبی نداشتم تا این که خوابیدم وساعت 4صبح بادرد شدید ناحیه کمر وپهلو ستون مهره ها از خواب بیدار شدم اون روز را به پزشک مراجعه نکردم چون جمعه بود ومنهم فکر کردم مسموم شده ام برطرف می شود روز بعد رفتم آزمایش کراتین 10 واوره149اسید اوریک12 سپس بستری شدم وسونداژ مثانه انجام شد وطی آزمایش های بعدی به طور چشم گیری کاهش یافت ضمنا در سونوگرافی هیپر تروفی پروستات هم داشتم سن 54سال وبه دلیل نگرانی خانواده با رضایت شخصی به مشهد مراجه نمودم اونجا گفتند باید پروستات عمل شود که در تاریخ 15/12/97 انجام شد الان نگرانم که کلیه آسیب ندیده باشد خواهشمن است مرا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،یک‌ ازمایش کراتنین و یک ازمایش ساده ادرار انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.در سونوی آنومالی همه چیز نرمال بود فقط کلیه ها کمی اکوژن بودند. در هفته ۲۳ برای چک کلیه ها مراجعه کردیم که کلیه جنین تیره و بزرگتر از حدنرمال شده و مایع آمنیوتیک کم شده بود.پزشک سونو گراف تشخیصی نداد اما گفت کلیه ها یه چیزی شبیه کیست یا توده ای درونش دیده میشه.مشکل چی هست؟پزشک زنان هم نظری نداشت و میگفت طبیعی نیست و کلی حرف های نگران کننده زد.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی را برایم ارسال کنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من جوانی 19 ساله هستم چهار روز است ادرار در میزراهم باقی می ماند و رنگ ادرارم تغییر کرده است و ادرار به طور کامل در یک بار دفع نمیشود و در چند مرحله پشتت سرهم بایستی به دفعات دفع شود . مشکل ازچیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،احتمالا دچار عفونت مجاری ادراری شده اید
 • تصویر کاربر Ahoora پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مردی ۳۵ ساله هستم چند سالی هست که دچار گرفتگی مجرای ادراری شده ام ۳بار عمل کرده ام ولی باز هم دچار گرفتگی شده ام می خواستم بدونم آیا راه درمان دیگری وجود دارد آیا دارویی وجود دارد برای جلوگیری کردن؟
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،دارويي براي جلوگيري وجود ندارد ولي با توجه به تكرار چند باره شما بايد هر از چند گاهي به خودتان سوند بزنيد(CIC)تا از برگشت تنگي مجرا جلوگيري شود
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من هفته 13 بارداری هستم غربالگردی سه ماه اول بارداری رو رفتم گفتن مثانه جنین پره چندبار رفتم گفتن خالی نشده با کلی دکتر رفتن گفتن که باید هفته 16 بارداری بشه تا اگر پر بودن مثانه جنین به کلیه نرسه راه درمان داره لطفا میشه بیشتر راهنماییم کنید که چه کارهایی بکنم که برای خالی شدن مثانه جنین خوب باشه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا" گزارش سونوگرافي را برايم بفرستيد
 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام -مادرم 61 ساله هستند با سابقه سنگ کلیه اسید اوریک الان یک سنگ در لگنچه سمت راست 17 میل دارند که پزشک آلپورنیول وپتاسیم سیترات تجویز کرده -نظر حضذرتعالی چیه آیا راهی هست که با کمترین مشکل سنگ دفع بشه ؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام،احتمال دفع اين سنگ با دارو بسيار بسيار كم است
   بهتر است سنگ شكن برون اندامي انجام دهيد
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من خانم ۳۰ ساله هستم قصد بارداری دارم اما سنگ کلیه ۴میلی دارم.خاستم بدونم برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه در جنین آیندم چه کارباید کنم باتوجه با اینکه همسرمم سنگ کلیه داشتن.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،درسته كه يكي از علل سنگ كليه وراثت هست ولي نميتوان گفت كه قطعا" فرزند شما در اينده سنگ كليه ميگيرد
   بهترين كار تغذيه سالم،مصرف كم نمك و گوشت قرمز و مصرف بيش از حد مايعات است
 • تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۴ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  - دکتر روزه مختل کننده ازمایش ادرار ۲۴ -ساعته برای اندازه گیری میزان پروتئین دفعی به حساب می آید؟

  - آیا روزه گرفتن برای فردی که دفع پروتئین دارد مجاز هست؟ ( دلیل دفع پروتئین هنوز نا مشخص) سابقه شب ادراری تا ۹ سالگی
  جنسیت: پسر
  سن: ۱۶

  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۴ خرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،روزه باعث دفع پروتئين نميشود
   بهتر است يك بيوپسي از كليه جهت تعيين علت دفع پروتئين انجام دهيد
 • تصویر کاربر صدیقه دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 29ساله هستم که برای اولین بار دوتا سنگ در کلیه چپم پیدا شد که با ازمایش مشخص شد 60درصد سیستءین و 30درصد اگزالات و 10کلسیم دارد اندازه های سنگ 24*18*13و اون یکی 10میلی بود ایا میشه با راهکارهایی جلوی سنگسازیا بگیرم یا تا اخر عمر باید مرتب با سنگ کنار بیام
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،براي سنگ سيستئيني رژيم غذايي خاصي نداريم و بيشتر توصيه به مصرف مايعات ميشود
   براي اگزالات مصرف چاي،نوشابه،اجيل،شكلات،توت فرنگي،گوجه فرنگي و اسفناج را محدود كنيد
   براي مطالعه بيشتر ميتوانيد مقالات بنده در مورد پيشگيري از سنگ كليه را در سايت و يا اينستا بنده مطالعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر