انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

انسداد مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که، جریان ادرار به سمت حالب ها، مثانه و میزراه دچار مشکل شده باشد و جریان ادرار به طور کامل و یا به صورت نسبی مسدود شده باشد.

جریان ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است ولی در این عارضه جریان ادرار به صورت عقبگرد است و به سمت کلیه ها باز می گردد.  نام دیگر این عارضه رفلاکس کلیه می باشد. 

حالب به لوله ای گفته می شود که مسئول انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است. انسداد حالب ها می تواند باعث تورم و یا آسیب رسیدن به کلیه ها شود. این عارضه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید، همچنین انسداد حالب ها می تواند به صورت نادر در جنین مشاهده شود.

دلایل انسداد حالب ها

گرفتگی مجرای ادرار به دلایل متعددی رخ می دهد. فشارهای مضاعف منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و حالب ها می شوند. انسداد موقت و یا دائمی میزراه و حالب ها که مسئول انتقال ادرار به خارج از بدن هستند، ممکن است علل مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • وجود جراحت در ناحیه لگن
 • به وجود آمدن تومور و حرکت آن ها به سمت کلیه ها، مثانه، میزراه و کولون
 • لخته شدن خون
 • بیماری های مربوط به مجاری ادراری
 • وجود سنگ حالب، که از کلیه ها منشا گرفته است.

اختلالات سیستم عصبی نیز یکی از دلایل انسداد حالب ها می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که اعصاب مثانه، دچار مشکل می شوند. همچنین مصرف بی رویه قرص های کنترل کننده ی مثانه ی بیش فعال، در مواردی از دلایل اصلی انسداد حالب ها هستند.

یکی از علل شایع انسداد مجاری ادرار در آقایان، متورم شدن و التهاب پروستات است. خانم های باردار نیز به دلیل فشار جنین بر روی مثانه، ممکن است مبتلا به عارضه ی عقب گرد جریان ادرار شوند. البته قابل ذکر است، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم انسداد حالب ها

شروع احتباس ادراری ممکن است خیلی سریع و حاد و یا به صورت آهسته و پیشرونده رخ دهد. درد در ناحیه ی میانی پهلو یکی از علائم ابتدایی انسداد و گرفتگی حالب ها می باشد. شدت و ناحیه دقیق درد در افراد مختلف متفاوت بوده و همچنین این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد در هر دو طرف بدن شود.

تب، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع انسداد مجاری ادرار هستند. همچنین رفلاکس جریان ادرار به سمت کلیه ها باعث ایجاد درد در آن ها می شود. هرگونه تغییر در عادت تخلیه ی ادرار ممکن است از علائم انسداد حالب ها باشد. این تغییرات عبارتند از:

 • دشواری در دفع ادرار
 • جریان آهسته ادرار و یا قطع و وصل شدن ادرار
 • شب ادراری و عدم تحمل ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش برون دهی کلیه

❗نکته: کاهش مقدار ادرار تخلیه شده در روز، از علائم انسداد در یکی از کلیه ها می باشد، این در حالیست که متوقف شدن کامل جریان ادرار، معمولا نشان دهنده درگیری هر دو کلیه و انسداد آنهاست.

تشخیص انسداد حالب ها

هر گونه انسداد در مجاری ادرار، از طریق اولتراسوند تشخیص داده می شود. اسکن از ناحیه ی درگیر شده، می تواند هر گونه بازگشت ادرار به کلیه ها را نشان دهد. همچنین استفاده از عکس برداری های متداول، در تشخیص انسداد حالب ها کمک شایانی می کند.

درمان گرفتگی مجرای ادرار

از بین بردن انسداد موجود در حالب ها اصلی ترین هدف درمان می باشد. درمان انسداد مجاری ادرار توسط دو روش جراحی و قرار دادن استنت امکان پذیر است.

❇ جراحی

در این فرایند، هر گونه توده اعم از قسمت های سرطانی، تومور، پلیپ و زخم های بوجود آمده، بوسیله ی جراح از حالب ها برداشته می شوند. در نتیجه با رفع انسداد موجود در حالب ها، جریان طبیعی ادرار از کلیه به سمت مثانه برقرار خواهد شد.

❇ قرار دادن استنت

یکی از راه حل های غیر تهاجمی تر، جایگذاری یک استنت در مجاری مسدود شده می باشد. استنت یک نوع لوله ی شبکه مانند است که در داخل لوله های مسدود شده قرار داده می شود و باعث اتساع آن ها می شود. جایگذاری استنت در لوله هایی که به دلایل مختلف باریک شده اند، راه حل مناسبی برای پیشگیری از هر گونه انسداد می باشد.

قرار دادن استنت (سوند حالب دبل جی: Dj) داخل حالب ها تحت بی حسی موضعی بوده (نياز به بیهوشی عمومی نداشته) و توسط اندوسكوپی صورت می گیرد.

بیضه نزول نکرده

علائم انسداد مجاری ادرار در جنین

انسداد مجاری ادرار و حالب ها، مشکلات مختلفی در جنین به وجود می آورد. یکی از علائم انسداد در جنین، کاهش مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر است. یکی از مواد تشکیل دهنده ی مایع آمنیوتیک، ادرار می باشد.

جنینی که دارای مشکلات انسدادی است، توانایی دفع ادرار به داخل مایع آمنوتیک را ندارد. در نتیجه این عارضه باعث کاهش مقدار مایع آمنیوتیک شده و مشکلات زیادی را در هنگام تولد به وجود می آورد.

درمان انسداد مجرای ادرار در جنین

در جنین این فرایند از طریق ایجاد یک سیستم تخلیه بوسیله ی قرار دادن یک شانت در رحم مادر صورت می گیرد. این شانت باعث انتقال ادرار نوزاد به داخل مایع امنیوتیک می شود.

درمان در جنین فقط زمانی انجام می شود که انسداد مجاری ادرار باعث آسیب به کلیه های جنین شده باشد. معمولا عملکرد کلیه های نوزاد، قابل ترمیم است.

 انسداد مجاری ادرار به درگیری یک یا هر دو کلیه، بستگی دارد. در افرادی که فقط یکی از کلیه ها دچار انسداد شده است، ایجاد بیماری های مزمن ادراری بعید است. در افرادی که دچار انسداد های عود کننده در یک یا هر دوی کلیه ها شده باشند، احتمال آسیب شدید به کلیه ها وجود دارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پسرم چهار سالگی عمل تنگی انجام دادن ...الان هفده سالشه ...درد پهلو دارن وادارش به زور میاد و پهلوش بعدش درد داره...سونو امروز انجام دادیم کلیه هاش سالمه ..ولی موقع ادار اذیته خیلی ...لطفا راهنمایی کنین ...در ضمن قبلا ادرارش خیلی باریک میومده ...الان تو شهرمان اصلا دکتر نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،احتمالا ایشان دچار تنگی نوک مجرا هستند به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من خود ارضایی داشتم بعدش سوزش خفیف در آلت تناسلی داشتم بعد سه روز خوب شد ولی احساس می کنم بعد ادرار با وجود خالی کردن مجاری ادراری بعد ادرار بعد یه مدت کوتاه احساس وجود قطره های ادرار در مجاری ادرار می کنم اونم خالی می کنم دوباره احساس وجود قطرات ادرار می کنم احساس ادرار هم زیاد می کنم یه شب هم بدون اختیار خیلی کم ادرار داشتم می خواستم بدونم مشکل چیه می تونه عفونت پروستات باشه
  اگه قرار به مصرف دارویی بی زحمت می تونید اسم دارو بگید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر آشنا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  مشکلی که بنده با اون درگیر هستم مکث قبل از ادرار هست به معنی که قبل از ادرار حدود 10 الی 15 ثانیه باید مکث کنم بعد شروع می شود که بسیار برام ناراحت کننده س لطفا در مورد راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا نوار مثانه(UDS)انجام دهید
 • تصویر کاربر ساسان چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و تبریک سال نو
  جناب آقای دکتر من جوانی 31 ساله هستم در ادرار کردن مشکل دارم بعد از اینکه ادرار میکنم حدود 20 الی 30 قطره ادرار در مجرای ادراریم باقی میمونه و خیلی خوب احساسش میکنم و بیرون نمیاد و اینقدر زور میزنم و تمرکز میکنم تا بتونم کم کم تخلیش کنم و اگر این کارو نکنم حالم بد میشه و کلیه ام داغ میشه خیلی دکتر رفتم هر کسی یه دارویی داده هیچکدوم فایده نداشته نابودم کرده هیچ جا نمیتونم کار کنم شبانه روز درگیر خالی کردن ادرار از مجرای ادراریم هستم دارم از بین میرم .
  با تشکر ..
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نازیلا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .پدر من سه هفته سوزش ادرار دارن اما بدون سوند ادرار نمیتونن.مشکل پروستات دارن و کلیه های پلی کیستیک.در این سه هفته بیمارستان بردیم ایشون رو .اما بستری نکردن و گفتن به دکتر ارولوژی مراجعه کنیم.و دکتر اورولوژی هم گفتن بیمارستان بستری کنیم.واقعا درمانده شدیم و پدر کن واقعا در عذاب هستن .میگن سوزش ادرار علتش عفونت هست اما با مصرف داروها بهتر نشدن و بدون سوند ادرار نمیتونن .متشکر میشم از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،احتمالا سوزش ادرار و عدم توانایی ادرار ایشان به خاطر پروستات است انتی بیوتیک و داروهای گشاد کننده مجاری ادراری مصرف کنید در صورت عدم پاسخ پروستات ایشان باید جراحی شود
 • تصویر کاربر مونا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود یکی دو ماه هست که جریان ادرارم خیلی کم شده و منقطع شده. حدود ۸ سال پیش یک سنگ دفع کردم و زمانی فهمیدم که اومده بود تو حالب. ولی الان نه درد دارم تو پهلوم و کمرم و نه خون تو ادرارم. آیا تو این وضعیت کرونا و اینا ضروریه به پزشک مراجعه کنم؟ داره برام غیر قابل تحمل میشه دیگه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونو گرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، آقای دکتر در هنگام دفع ادرار دچار گرفتگی میشوم و باید زمانی رو همراه با آب گرم صرف کنم تا انجام شود. در طول روز نیز دردی از ناحیه مقعد تا سر آلت تناسلی نیز دارم (این درد بیشتر به شکل گرفتگی است). سونوگرافی کلیه و مجاری و پروستات انجام دادم و طبیعی است. مشکل من چیست؟ خیلی اذیتم میکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)هستید
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من يك سنگ 4 ميلي در حالب دارم كه دكترم داور داد گفت بعد يه هفته دفع ميشه من هم تا الان متوجه دفع نشدم فعلا درد هم ندارم و ادرار من هم طبيعي و بدون سوزش است لازم است برم سونوگرافي باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،بله
 • تصویر کاربر زرین دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  همسر من یکی از کلیه هاش سنگ ساز هست و الحالا به دلیل عفونت ادراری یا سنگریزه دچار احتباس ادراری شده میخولستم بدونم با داروهای عقونی نیشه یرطرف کرد در ضمن سنگها همیشه خودش دفع نیشه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر مانیا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  پسرم الان دو سالشه ،وقتی باردار بودم فهمیدم هیدرونفروز شدید داره وقتی به دنیا اومد معلوم شد حالب کلیه چپش کاملا کیپه و در دو ماهگی عمل باز شد و کم کم ادرار درون کلیش کم شد و کلیشم خوب شد تا یک هفته پیش بعد چند مدت ازش سونو گرفتیم و باز هیدرونفروز شدید و کاهش پارانشیم کلیه مشخص شد بنظرتون دلیلش چیه ممکنه بازم به عمل احتیاج باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا با مدارک مربوط به جراحی قبلی به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات