انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

فهرست مطالب

انسداد مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که، جریان ادرار به سمت حالب ها، مثانه و میزراه دچار مشکل شده باشد و جریان ادرار به طور کامل و یا به صورت نسبی مسدود شده باشد.

جریان ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است ولی در این عارضه جریان ادرار به صورت عقبگرد است و به سمت کلیه ها باز می گردد.  نام دیگر این عارضه رفلاکس کلیه می باشد. 

حالب به لوله ای گفته می شود که مسئول انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است. انسداد حالب ها می تواند باعث تورم و یا آسیب رسیدن به کلیه ها شود. این عارضه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید، همچنین انسداد حالب ها می تواند به صورت نادر در جنین مشاهده شود.

دلایل انسداد حالب ها

گرفتگی مجرای ادرار به دلایل متعددی رخ می دهد. فشارهای مضاعف منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و حالب ها می شوند. انسداد موقت و یا دائمی میزراه و حالب ها که مسئول انتقال ادرار به خارج از بدن هستند، ممکن است علل مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • وجود جراحت در ناحیه لگن
 • به وجود آمدن تومور و حرکت آن ها به سمت کلیه ها، مثانه، میزراه و کولون
 • لخته شدن خون
 • بیماری های مربوط به مجاری ادراری
 • وجود سنگ حالب، که از کلیه ها منشا گرفته است.

اختلالات سیستم عصبی نیز یکی از دلایل انسداد حالب ها می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که اعصاب مثانه، دچار مشکل می شوند. همچنین مصرف بی رویه قرص های کنترل کننده ی مثانه ی بیش فعال، در مواردی از دلایل اصلی انسداد حالب ها هستند.

یکی از علل شایع انسداد مجاری ادرار در آقایان، متورم شدن و التهاب پروستات است. خانم های باردار نیز به دلیل فشار جنین بر روی مثانه، ممکن است مبتلا به عارضه ی عقب گرد جریان ادرار شوند. البته قابل ذکر است، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم انسداد حالب ها

شروع احتباس ادراری ممکن است خیلی سریع و حاد و یا به صورت آهسته و پیشرونده رخ دهد. درد در ناحیه ی میانی پهلو یکی از علائم ابتدایی انسداد و گرفتگی حالب ها می باشد. شدت و ناحیه دقیق درد در افراد مختلف متفاوت بوده و همچنین این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد در هر دو طرف بدن شود.

تب، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع انسداد مجاری ادرار هستند. همچنین رفلاکس جریان ادرار به سمت کلیه ها باعث ایجاد درد در آن ها می شود. هرگونه تغییر در عادت تخلیه ی ادرار ممکن است از علائم انسداد حالب ها باشد. این تغییرات عبارتند از:

 • دشواری در دفع ادرار
 • جریان آهسته ادرار و یا قطع و وصل شدن ادرار
 • شب ادراری و عدم تحمل ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش برون دهی کلیه

❗نکته: کاهش مقدار ادرار تخلیه شده در روز، از علائم انسداد در یکی از کلیه ها می باشد، این در حالیست که متوقف شدن کامل جریان ادرار، معمولا نشان دهنده درگیری هر دو کلیه و انسداد آنهاست.

تشخیص انسداد حالب ها

هر گونه انسداد در مجاری ادرار، از طریق اولتراسوند تشخیص داده می شود. اسکن از ناحیه ی درگیر شده، می تواند هر گونه بازگشت ادرار به کلیه ها را نشان دهد. همچنین استفاده از عکس برداری های متداول، در تشخیص انسداد حالب ها کمک شایانی می کند.

درمان گرفتگی مجرای ادرار

از بین بردن انسداد موجود در حالب ها اصلی ترین هدف درمان می باشد. درمان انسداد مجاری ادرار توسط دو روش جراحی و قرار دادن استنت امکان پذیر است.

❇ جراحی

در این فرایند، هر گونه توده اعم از قسمت های سرطانی، تومور، پلیپ و زخم های بوجود آمده، بوسیله ی جراح از حالب ها برداشته می شوند. در نتیجه با رفع انسداد موجود در حالب ها، جریان طبیعی ادرار از کلیه به سمت مثانه برقرار خواهد شد.

❇ قرار دادن استنت

یکی از راه حل های غیر تهاجمی تر، جایگذاری یک استنت در مجاری مسدود شده می باشد. استنت یک نوع لوله ی شبکه مانند است که در داخل لوله های مسدود شده قرار داده می شود و باعث اتساع آن ها می شود. جایگذاری استنت در لوله هایی که به دلایل مختلف باریک شده اند، راه حل مناسبی برای پیشگیری از هر گونه انسداد می باشد.

قرار دادن استنت (سوند حالب دبل جی: Dj) داخل حالب ها تحت بی حسی موضعی بوده (نياز به بیهوشی عمومی نداشته) و توسط اندوسكوپی صورت می گیرد.

بیضه نزول نکرده

علائم انسداد مجاری ادرار در جنین

انسداد مجاری ادرار و حالب ها، مشکلات مختلفی در جنین به وجود می آورد. یکی از علائم انسداد در جنین، کاهش مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر است. یکی از مواد تشکیل دهنده ی مایع آمنیوتیک، ادرار می باشد.

جنینی که دارای مشکلات انسدادی است، توانایی دفع ادرار به داخل مایع آمنوتیک را ندارد. در نتیجه این عارضه باعث کاهش مقدار مایع آمنیوتیک شده و مشکلات زیادی را در هنگام تولد به وجود می آورد.

درمان انسداد مجرای ادرار در جنین

در جنین این فرایند از طریق ایجاد یک سیستم تخلیه بوسیله ی قرار دادن یک شانت در رحم مادر صورت می گیرد. این شانت باعث انتقال ادرار نوزاد به داخل مایع امنیوتیک می شود.

درمان در جنین فقط زمانی انجام می شود که انسداد مجاری ادرار باعث آسیب به کلیه های جنین شده باشد. معمولا عملکرد کلیه های نوزاد، قابل ترمیم است.

 انسداد مجاری ادرار به درگیری یک یا هر دو کلیه، بستگی دارد. در افرادی که فقط یکی از کلیه ها دچار انسداد شده است، ایجاد بیماری های مزمن ادراری بعید است. در افرادی که دچار انسداد های عود کننده در یک یا هر دوی کلیه ها شده باشند، احتمال آسیب شدید به کلیه ها وجود دارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر توکلی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  یکهفته پیش عمل تنگی واژن داشتم هنوز ادارم کامل تخلیه نمیشه چند روز سوند مصرف کردم الانم قرص بتانکول مصرف میکنم هیچ فرقی نکرده هر ده دقیقه احساس ادار دارم نمیتونم خودم کنترل کنم تا برسم دستشویی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام نرگس هستم ،٤١سالمه به مدت ١٠سال هست. بيماري ديابت دارم ومدام عفونت هاي مكرر دچار ميشوم البته انسولين تزريق ميكنم والان موردي كه خيلي اذيتم مي كنه درد پهلو ودرد به هنگام ادرار وتب ٣٧درجه به طوري كه احساس بدي دارم وحالت خفگي واز طرفي سمت راستم احساس سنگيني مي كنم ،ممنون ميشم پاسخ سئوالم را بدهيد ،سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر h دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چهار الی پنج سال پیش مجاری ادرارم را عمل کردم دوتا تنگی داشتم و با لیزر عمل کردم در این مدت جهار پنج سال مدام در فاصله‌های زمانی بالای یک ماه مشغول سوند زدن بودم متاسفانه آخرین باری که سوند زدم سوند به سختی داخل مجاری ادرارم رفت. الان بعد از گذشت تقریبا ۲۰ روز من تکرر ادرار دارم با اینکه قرص‌های سیپرو فلاکساسین ۵۰۰ رو سه چهار روز اول خوردم ولی تکرر ادرارم ادامه داره اون موقع که میخورم خوبم یا میشه گفت دو روزی خوبم دوباره تکرر ادرار پیدا می‌کنم کلافه شده‌ام باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام احتمالا شما به علت عود تنگی مجرا دچار عفونت ادراری شده اید لطفا عکس از مجرا(RUG)و کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من بعضی اوقات وقتی خواب هستم در حین خواب دیدن ناگهان ادراری از من خارج میشه که بصورت دلمه ای شده هستش نه بویی داره نه چسبندگی میخواستم ببینم که دقیقا آیا ادرار هست یا نه منی هساش که با ادرار خارج میشه درضمن این مشکل زمانیکه در جایی خنک خوابیدم برام اتفاق نیفته باتشکر ازشما.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام با توجه به اینکه دلمه ای هست بیشتر به منی میخورد
 • تصویر کاربر Mani شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسرم ۱۷ سالشه و تکرر ادرار داشت و با درمان خوب شد ولی الان ۲ روزه شدت ادرار کمتر شده و ادرار قطع و وصل میشه
  اطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی مثانه پر و خالی و آزمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام خدمت جناب دکتر
  بنده ۵۳سالمه.باکوچکترین تحریک جنسی درناحیه رگها یانمیدونم لوله های بین بیضه ومثانه احساس دردوگرفتگی میکنم ودردبه کمرم منتقل میشه ومشکل ادرارپیدامیکنم.ادرام به صورت قطع وصل ومتکرر خارج میشه وبه راحتی نمیتونم ادرارکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام شما دچار بزرگی پروستات (BPH)شده اید
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  پسرم چهار سالگی عمل تنگی انجام دادن ...الان هفده سالشه ...درد پهلو دارن وادارش به زور میاد و پهلوش بعدش درد داره...سونو امروز انجام دادیم کلیه هاش سالمه ..ولی موقع ادار اذیته خیلی ...لطفا راهنمایی کنین ...در ضمن قبلا ادرارش خیلی باریک میومده ...الان تو شهرمان اصلا دکتر نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،احتمالا ایشان دچار تنگی نوک مجرا هستند به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ابوذر سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید جوانی 35 ساله هستم تکرر شدید دارم و هر یک ساعت باید برم دسشویی و دردی در التم دارم نزدیک به هشت سال پیش هم امپول بوتاکس تو مثانه م زدن ولی برا یه مدتی خوب بود ادرارک کامل خالی نمیشه باید زور بزنم تا خالی بشه و اینکه مثانه م کوچیک شده و تحمل نگه داشتن ادرار رو نداره و رو التم اثر گذاشته دردی درالتم دارم و احساس میکنم تنگی مجرا دارم چون خیلی اذیتم میکنه موقع ادرار از راهنماییتون ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر ابوذر سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید جوانی 35 ساله هستم تکرر شدید دارم و هر یک ساعت باید برم دسشویی و دردی در التم دارم نزدیک به هشت سال پیش هم امپول بوتاکس تو مثانه م زدن ولی برا یه مدتی خوب بود ادرارک کامل خالی نمیشه باید زور بزنم تا خالی بشه و اینکه مثانه م کوچیک شده و تحمل نگه داشتن ادرار رو نداره و رو التم اثر گذاشته دردی درالتم دارم و احساس میکنم تنگی مجرا دارم چون خیلی اذیتم میکنه موقع ادرار از راهنماییتون ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت عالی بخیر با عرض پوزش ،ادرار بنده پس از پایان و طهارت گرفتن ،بصورت چکه چکه (3 تا 5 قطره می آید )و بعد تمام می شود،اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر