انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

فهرست مطالب

انسداد مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که، جریان ادرار به سمت حالب ها، مثانه و میزراه دچار مشکل شده باشد و جریان ادرار به طور کامل و یا به صورت نسبی مسدود شده باشد.

جریان ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است ولی در این عارضه جریان ادرار به صورت عقبگرد است و به سمت کلیه ها باز می گردد.  نام دیگر این عارضه رفلاکس کلیه می باشد. 

حالب به لوله ای گفته می شود که مسئول انتقال ادرار از کلیه ها به سمت مثانه است. انسداد حالب ها می تواند باعث تورم و یا آسیب رسیدن به کلیه ها شود. این عارضه ممکن است در هر سنی به وجود بیاید، همچنین انسداد حالب ها می تواند به صورت نادر در جنین مشاهده شود.

دلایل انسداد حالب ها

گرفتگی مجرای ادرار به دلایل متعددی رخ می دهد. فشارهای مضاعف منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و حالب ها می شوند. انسداد موقت و یا دائمی میزراه و حالب ها که مسئول انتقال ادرار به خارج از بدن هستند، ممکن است علل مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • وجود جراحت در ناحیه لگن
 • به وجود آمدن تومور و حرکت آن ها به سمت کلیه ها، مثانه، میزراه و کولون
 • لخته شدن خون
 • بیماری های مربوط به مجاری ادراری
 • وجود سنگ حالب، که از کلیه ها منشا گرفته است.

اختلالات سیستم عصبی نیز یکی از دلایل انسداد حالب ها می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که اعصاب مثانه، دچار مشکل می شوند. همچنین مصرف بی رویه قرص های کنترل کننده ی مثانه ی بیش فعال، در مواردی از دلایل اصلی انسداد حالب ها هستند.

یکی از علل شایع انسداد مجاری ادرار در آقایان، متورم شدن و التهاب پروستات است. خانم های باردار نیز به دلیل فشار جنین بر روی مثانه، ممکن است مبتلا به عارضه ی عقب گرد جریان ادرار شوند. البته قابل ذکر است، این حالت به ندرت اتفاق می افتد.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم انسداد حالب ها

شروع احتباس ادراری ممکن است خیلی سریع و حاد و یا به صورت آهسته و پیشرونده رخ دهد. درد در ناحیه ی میانی پهلو یکی از علائم ابتدایی انسداد و گرفتگی حالب ها می باشد. شدت و ناحیه دقیق درد در افراد مختلف متفاوت بوده و همچنین این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد در هر دو طرف بدن شود.

تب، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع انسداد مجاری ادرار هستند. همچنین رفلاکس جریان ادرار به سمت کلیه ها باعث ایجاد درد در آن ها می شود. هرگونه تغییر در عادت تخلیه ی ادرار ممکن است از علائم انسداد حالب ها باشد. این تغییرات عبارتند از:

 • دشواری در دفع ادرار
 • جریان آهسته ادرار و یا قطع و وصل شدن ادرار
 • شب ادراری و عدم تحمل ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش برون دهی کلیه

❗نکته: کاهش مقدار ادرار تخلیه شده در روز، از علائم انسداد در یکی از کلیه ها می باشد، این در حالیست که متوقف شدن کامل جریان ادرار، معمولا نشان دهنده درگیری هر دو کلیه و انسداد آنهاست.

تشخیص انسداد حالب ها

هر گونه انسداد در مجاری ادرار، از طریق اولتراسوند تشخیص داده می شود. اسکن از ناحیه ی درگیر شده، می تواند هر گونه بازگشت ادرار به کلیه ها را نشان دهد. همچنین استفاده از عکس برداری های متداول، در تشخیص انسداد حالب ها کمک شایانی می کند.

درمان گرفتگی مجرای ادرار

از بین بردن انسداد موجود در حالب ها اصلی ترین هدف درمان می باشد. درمان انسداد مجاری ادرار توسط دو روش جراحی و قرار دادن استنت امکان پذیر است.

❇ جراحی

در این فرایند، هر گونه توده اعم از قسمت های سرطانی، تومور، پلیپ و زخم های بوجود آمده، بوسیله ی جراح از حالب ها برداشته می شوند. در نتیجه با رفع انسداد موجود در حالب ها، جریان طبیعی ادرار از کلیه به سمت مثانه برقرار خواهد شد.

❇ قرار دادن استنت

یکی از راه حل های غیر تهاجمی تر، جایگذاری یک استنت در مجاری مسدود شده می باشد. استنت یک نوع لوله ی شبکه مانند است که در داخل لوله های مسدود شده قرار داده می شود و باعث اتساع آن ها می شود. جایگذاری استنت در لوله هایی که به دلایل مختلف باریک شده اند، راه حل مناسبی برای پیشگیری از هر گونه انسداد می باشد.

قرار دادن استنت (سوند حالب دبل جی: Dj) داخل حالب ها تحت بی حسی موضعی بوده (نياز به بیهوشی عمومی نداشته) و توسط اندوسكوپی صورت می گیرد.

بیضه نزول نکرده

علائم انسداد مجاری ادرار در جنین

انسداد مجاری ادرار و حالب ها، مشکلات مختلفی در جنین به وجود می آورد. یکی از علائم انسداد در جنین، کاهش مقدار مایع آمنیوتیک در رحم مادر است. یکی از مواد تشکیل دهنده ی مایع آمنیوتیک، ادرار می باشد.

جنینی که دارای مشکلات انسدادی است، توانایی دفع ادرار به داخل مایع آمنوتیک را ندارد. در نتیجه این عارضه باعث کاهش مقدار مایع آمنیوتیک شده و مشکلات زیادی را در هنگام تولد به وجود می آورد.

درمان انسداد مجرای ادرار در جنین

در جنین این فرایند از طریق ایجاد یک سیستم تخلیه بوسیله ی قرار دادن یک شانت در رحم مادر صورت می گیرد. این شانت باعث انتقال ادرار نوزاد به داخل مایع امنیوتیک می شود.

درمان در جنین فقط زمانی انجام می شود که انسداد مجاری ادرار باعث آسیب به کلیه های جنین شده باشد. معمولا عملکرد کلیه های نوزاد، قابل ترمیم است.

 انسداد مجاری ادرار به درگیری یک یا هر دو کلیه، بستگی دارد. در افرادی که فقط یکی از کلیه ها دچار انسداد شده است، ایجاد بیماری های مزمن ادراری بعید است. در افرادی که دچار انسداد های عود کننده در یک یا هر دوی کلیه ها شده باشند، احتمال آسیب شدید به کلیه ها وجود دارد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  هفت ماه پیش بدلیل وجود سنگ در حالب تی یو ال کردم بعد از آن به مدت یک ماه سوند استفاده کردم انسداد ادرار بوجود آمد که بعد با دارو خوب شدم حالا بعد از گذشت ۷ ماه دوباره سنگ ۵ میل درست کرده سوالی که خدمتتون دارم این است که آیا امکان انسداد ادرار هست یا نه یکی از پزشکان گفتند قطعا دوباره انسداد ادرار خواهی گرفت و پروستات را باید عمل کنید نظر شما را در این مورد خواستم جویا شم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام بعید است
 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر عذرخواهی می کنم مشکلی برام پیش امده دختری دارم شانزده ساله برای دفع ادرار نمی تونه دفع کنه باید سرپا بایسته تا دفع بشه می خوایتم ببینم مشکلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدودا 5 ساله که سالی یه بار سنگ دفع میکنم هر بار هم به صورت دارویی دفع شده. از روز جمعه 24 تیر ماه درد از کلیه شرو شد اومد توی بیضه و شکم و مثانه با مراجعه به درمانگاه و پزشک عمومی مسکن زدم درد کمتر شده اما مدام احساس اینکه یه سیخ داغ داخل الت میشه و درد رو دارم سنو رفتم جواب نوشته که یه سنگ 4 میلیمتری در حالب نزدیک مثانه هستش خیلی مایعات مصرف کردم و پیاده روی و ورزش اما دفع نشده و هنوز همون حس درد در شکم و مجاری اداری مخصوصا حالت تیر کشیدن در خروجی ادار رو حس میکنم و ازار دهنده هستش. میخواستم بدونم چه قرصی یا دارویی استفاده کنم به دفع کمک کنه تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر آرمینا شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  وقت بخیر، حدودا یکسال پیش از کلیه پسرم که الان ۲ سال و پنج ماهشه انجام دادیم که یکم کلیه اش متورم بود، ولی دیگه هیچ علایمی نداره، آیا دچار انسداد مجاری ادراریست و احتیاج به عمل داره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا مجددا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام مادر من قبل عید با درد شدید مثانه و قطع شدن ادرار پیش دکتر رفت و با میله ای راه مثانه رو باز کرد و کلی داروی سفالکسین و ژلوفن داد اولش ادرارشو کرد ولی اصلا درد مثانه خوب نشد دوباره رفت پیش دکتر بهش قرص ویسول داد یک ورق خوب شده بود اما به محض تموم شدن دارو دوباره هم ادرارش قطره قطره میاد هم درد دارو تو رو خدا کمکش کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو استان یزد هستم آیا بچه همینجا عمل کنم یا بياورم تهران.ایا عمل باز کردن مجرایی ادار خیلی سخته.بعد عمل امکان بازگشت مجدد وجود دارد. باتشکر وخسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بستگی به شدت تنگی مجرا دارد
 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام بچه من از بد تولد مجرای ادرار تنگ بوده که ازروی شکم باز کردن جهت ادرار ان وروی یک کلیه ان ۶۰درصد وروی کلیه دیگر آن ۳۰درصد باقی مانده بهتر ین موقع عمل ان کی است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بین ۶ ماهگی تا یک سالگی
  2. تصویر کاربر داود شنبه ۷ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام ساکن استان يزد هستم یا يزد عمل کنم یا بیام تهران.عمل خیلی سخته است.بعداز عمل مراقبت احتیاج دارد.ایا به مرور زمان امکان برگشت دارد.
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بستگی به شدت تنگی دارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  من دوسالی هست که دراین این مدت چهار بار پیش اومده که نتونستم ادرار کنم وکارم به بیمارستان کشیده آزمایشاتی هم دادم که سالم بود این بار بازم اونطوری شدم که بازور آمپول تونستم ادرار کنم والان هم زیر شکمم همش درد میکنه شما می دونید بخاطر چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام لطفا نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر طاطاری جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خانمم یک باره مسکل در ادرار پیدا کرد هر چند دقیقه یک بار برای ادرار میره دششویی ولی مقدار کمی ادرار میکنه و حدود یک روب بعد دوباره حالت ادرار میشه باز هم خیلی کم ادرار میکنه این اتفاق شب یک باره شد اگر لطف کنید راهنماییمان کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ دی ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت مثانه است
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدرم کلیه اش درد میکنه سونو گرافی و سیتی اسکن داد گفتن مشکلی نداری اما خب سمت چپش که درد میکنه میشه گفت ورم کرده و مشخصه هم تشخیص شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام لطفا به همکاران ارتوپد مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر