علائم عفونت مثانه چیست؟ [ + درمان عفونت مثانه ]

عفونت مثانه نوعی عفونت مجاری ادراری است که کلیه ها، حالب ها و یا میزراه را درگیر می کند. عفونت مثانه معمولا به وسیله ی باکتری های موجود در مثانه ایجاد می شود. همچنین ممکن است مخمرها در کسانی که دارای نقص ایمنی هستند، باعث عفونت شوند.

با توجه به ناگهانی بودن عفونت های مثانه ، اکثرا به صورت حاد رخ می دهند. در مابقی حالت ها به صورت مزمن یا طولانی مدت اتفاق می افتند. درمان به موقع عفونت مثانه ، یکی از راه حل های کلیدی برای جلوگیری از انتشار گسترده عفونت است.

عوامل موثر در ایجاد عفونت مثانه

باکتری های وارد شده به مثانه از طریق میزراه، میتوانند باعث عفونت شوند. با وجود اینکه بدن بوسیله ی ادرار خیلی از باکتری ها را از مثانه دفع می کند، ولی ممکن است این باکتری ها به دیواره ی مثانه چسبیده و به سرعت تکثیر شوند. تکثیر بیش از حد باکتری ها، باعث از بین رفتن توانایی بدن در نابود کردن آن ها و این عارضه، یکی از علل ایجاد عفونت در مثانه است.

بر اساس مطالعات، بیشتر عفونت های مثانه بوسیله ی باکتری E.Coli رخ می دهد. این باکتری به صورت معمول در روده ها وجود دارد. در صورت آغشته شدن ناحیه تناسلی به مدفوع، این باکتری ممکن است باعث عفونت در مجرای ادراری شود. در خانم ها باتوجه به کوتاه تر بودن مجرای میزراه و فاصله ی مقعد تا دهانه ی آن، این باکتری راحت تر می تواند باعث عفونت شود.

مشکلات ارولوژی سوزش ادرار

علائم عفونت مثانه

علایم عفونت مثانه با توجه به شدت آن متغیر می باشد. تغییر در دفع ادرار، یکی از اولین علائم عفونت مثانه است. بعضی از علائم شایع عبارتند از:

 • درد یا سوزش هنگام تخلیه ی ادرار
 • ادرار تیره رنگ و آغشته به خون
 • تکرر ادرار
 • بوی نامطبوع ادرار
 • کاهش توانایی احتباس ادرار
 • درد در ناحیه تحتانی شکم یا کمر

انتشار عفونت مثانه به نقاط دیگر بدن، ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه میانی کمر شود. این درد با عفونت کلیه ها در ارتباط است. برخلاف دردهای عضلانی این درد بدون توجه داشتن به حالت بدن یا نوع فعالیت، به صورت مداوم ادامه پیدا می کند.

عفونت کلیه ها معمولا باعث ایجاد تب، لرز، حالت تهوع و استفراغ می شود. عفونت در کلیه ها خیلی خطرناکتر از عفونت مثانه بوده و نیازمند مداخله ی سریع پزشکی است.

چه کسانی در معرض ابتلا به عفونت مثانه هستند؟

با اینکه تمامی افراد توانایی مبتلا شدن به این عفونت را دارند، ولی خانم ها بیشتر از آقایان درمعرض خطر ابتلا به این عارضه هستند. با بالا رفتن سن در آقایان، احتمال بزرگتر شدن پروستات بیشتر می شود، در نتیجه امکان انسداد مجاری ادرار وجود دارد. در آقایانی که مجاری ادراری آنها به هر دلیلی مسدود شده است، احتمال ابتلا به عفونت های مجاری ادراری بیشتر است.

مابقی عوامل خطرساز در خانم ها و آقایان که احتمال ابتلا به عفونت مثانه را بیشتر میکند، عبارتند از:

 • سن بالا
 • ناتوانی در حرکت
 • کاهش مایعات بدن
 • جراحی بر روی مجاری ادرار
 • سوند گذاری
 • انسداد مجاری ادرار، که معمولا در مثانه یا میزراه اتفاق می افتد.
 • غیر طبیعی بودن مجرای ادراری به صورت اکتسابی یا مادرزادی
 • باریک شدن میزراه
 • بزرگی پروستات
 • بی اختیاری در دفع مدفوع
 • بارداری
 • ابتلا به دیابت
 • بیماری های عصبی درگیر کننده ی مثانه مانند ام اس
 • سیستم ایمنی تضعیف شده

خون در ادرار

تشخیص عفونت مثانه

یکی از مهمترین عوامل تشخیص عفونت در مثانه، آزمایش ادرار می باشد. این آزمایش برای ردیابی موارد زیر در ادرار انجام می شود:

 • گلبول های قرمز
 • گلبول های سفید
 • باکتری ها
 • یون نیترات(NO2)

همچنین در صورت نیاز از کشت ادرار نیز استفاده می شود. این کشت به منظور تشخیص نوع باکتری موجود در مثانه و ارزیابی حساسیت آن به انواع انتی بوتیک انجام می شود.

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه بوسیله ی انتی بوتیک ها و مسکن ها انجام می گیرد.

❇ دارو درمانی

انتی بیوتیک های خوراکی، به منظور از بین بردن باکتری های دخیل در عفونت مثانه استفاده می شوند. در صورت احساس درد و یا سوزش، میتوان از مسکن های خوارکی مانند فنازوپریدین (پیریدیوم) استفاده کرد.

❇ درمان در منزل

در زمان ابتلا به عفونت مثانه بهترین اقدام مناسب، نوشیدن زیاد مایعات برای دفع باکتری های گیر افتاده در مثانه می باشد. با توجه به اینکه نوشیدنی های کافئین دار و افزودنی های مصنوعی باعث تحریک مثانه می شوند، از مصرف آنها باید اجتناب کرد.

از عصاره و آب ذغال اخته میتوان برای پیشگیری از عفونت مجاری ادرار بوسیله ی باکتری، استفاده کرد. البته در درمان این گونه عفونت ها، نباید فقط به این موارد اتکا کرد.

در مطالعات انجام شده در زمینه ی میکروبیولوژی، آب ذغال اخته باعث کاهش باکتری های موجود در مثانه میشود، ولی با این وجود در از بین بردن کامل این باکتری ناتوان است.

پیشگیری از عفونت مثانه

❇ تغییرات در سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی می تواند تا حد زیادی از بروز و یا عود مجدد عفونت مثانه، جلوگیری کند. بعضی از عوامل کمک کننده در این راستا، شامل موراد زیر می باشند:

نوشیدن آب

 • نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز
 • نوشیدن روزانه ی آب ذغال اخته
 • اقدام به موقع در تخلیه ی ادرار
 • تمیز کردن ناحیه تناسلی بوسیله ی دستمال کاغذی از سمت جلو به عقب در خانم ها
 • عدم استفاده از دوش، اسپری های استریل کننده، صابون های معطر و پودر های تمیز کننده پس از ادرار
 • استفاده از حمام سرپایی بجای استفاده از وان
 • پوشیدن لباس های زیر کتان و گشاد
 • عدم استفاده از دیافراگم و یا اسپرم کش ها برای جلوگیری از ایجاد بارداری
 • استفاده از کاندوم های روان کننده و غیر اسپرم کش
 • ادرار قبل و پس از رابطه جنسی

❇ آنتی بیوتیک های پیشگیری کننده

مصرف روزانه ی آنتی بیوتیک ها به منظور پیشگیری از عفونت، در خانم هایی که دچار عود مکرر عفونت مثانه می باشند، مفید است. همچنین استفاده ی تک دوز از آنتی بیوتیک ها پس از رابطه جنسی نیز، می تواند موثر باشد.

بیشتر عفونت های مثانه طی ۴۸ ساعت پس از دریافت آنتی بوتیک سرکوب می شوند. مصرف تمامی انتی بوتیک های تجویز شده، حتی در صورت احساس بهبودی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعضی از عفونت ها، به دلیل مقاومت باکتری ها به آنتی بوتیک های تجویز شده و یا عدم درمان کافی و به موقع، ممکن است به سمت کلیه ها انتشار پیدا کنند. عفونت مکرر و مداوم سیستم مجاری ادراری، به انجام بعضی از آزمایش ها و تست ها نیاز دارد. در عفونت های مزمن و مکرر مثانه باید از داروها و آنتی بیوتیک های قوی تری استفاده شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

6+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده اقای 34 ساله هستم که هنگام دفع ادرار با کندی خارج میشه و سونو که دادم مشکلی نداشتم فقط چند سی سی مانده بعداز تخلیه داشتم که این باعث میشه باوجود اینکه چند بار استبرا میکنم اما باز چند قطره بعداز خروج از دستشویی ازم خارج میشه و همچنین احساس میکنم که منی من بعد از انزال جهش همیشگی نداره و ادرارم با فشار کمی خارج میشه و بعضا با چند ثانیه تاخیر وگاهی اولش یه چند ثانیه دو شاخه میشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا یک ‌نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من مرد ۳۶ ساله هستم متاهل، ۲ سال پیش بدلیل وجود مقدار خیلی کم خون در ادرار (میکروسکوپی) سونوگرافی دادم ولی کلیه ها و مثانه و پروستات مشکلی نداشتن. ولی امسال مقدار خون بیشتر positive +2 شده، بعضی اوقات درد در زیره شکم ( در بالای آلت تناسلی)دارم و گاهی هم سوزش ادرار، که معمولا بعد از چندماهی یکبار تو این دوسال اتفاق افتاده. که بیشتر بعد از رابطه جنسی بوده. در ضمن آزمایش خون من مشکلی نداشته و آزمایش ادرارم wbc ۴-۵ و rbc 30_ 38 هست. بقیه موارد نرمال
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،یک عکس رنگی(IVP)از کلیه ها انجام دهید در ضمن چون بعد رابطه جنسی سوزشتان بیشتر میشود به عفونت(التهاب پروستات)هم فکر کنید
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   آقای دکتر ممنون از پاسختون، مسئله خطرناکی ممکنه باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   بعید میدانم،احتمالا خون در ادرار شما هم در زمینه همان التهاب پروستات(پروستاتیت)است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نجم جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  بنده سي ساله مرد و ساكن آستان خوزستان-اهواز(الوده ترين آب و هواي جهان)
  بنده دوسال پيش درد عجيبي در مثانه شروع شد و رفته رفته به الت منتقل شد پس از چندين سونو و ازمايش فهميدند توي حالب سنگ دارم سنگ شكن كردم و بعد از كلي عذاب خوب شدم دكتر گفت مشكلي نيست همه چي بخور
  الان دوباره بعد از دوسال باز همون دردا شروع شد خيلي در. دارم
  ١-ممكنه عفونت مثانه يا ادراري باشه؟
  ٢-اگه سنگ مثانه باشه ميتونم دفع كنم بدون عمل چون شرايط مالي خيلي بده
  ٣-خواهشا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام،لطفا در درجه نخست یک سونوگرافی و یک ازمایش ساده و کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود شش ماه پیش در سالن فوتبال فشاری به کشاله رانم وارد شد ، که درد شدیدی داشت ، من هم بنا به توصیه دوستان تا یکماه ورزش نکردم ، درد من آروم شد ولی بعد از اولین جلسه فوتسال دوباره درد به سراغم اومد ، تا الان که بیشتر درد به سمت مثانه رفته و گهگای هم در ناحیه لگن درد دارم ، توصیه حضرتعالی چی هست.؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام،ابتدا یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید در صورت نرمال بودن سونو به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..بعد از تخلیه تومور های گرید از مثانه ی پدرم و چکاب و پاک بودن مثانه وتراشیدن پروستات و باز کردن تنگی مجرا، امروز بعد از تقریبا 20 روز پدرم در طول روز همچنان بی اختیاری ادراری دارند...پزشک برای ایشان ویسول و سوفدارین تجویز کردن ..ولی چندان مفید نبوده...آیا این وضعیت می تواند به دلیل تومور باشد یا از عوارض جراحی پروستات است؟ برای رفع آن چکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،بيشتر به نظر ميرسد از عوارض جراحي پروستات باشد
   معمولا" با گذر زمان،تغيير سبك زندگي و دارو خوب ميشود
 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدود سه ماه قبل سرماخوردم و سوزش ادرار و تکرر ادرار گرفتم به پژشک مراجعه کردم ولی همچنان در حال آزمایش دادن و سونو گرافی هستم برای مثانه ( حدود 70 سی سی پس از تخلیه رزیدو اداری می باشم) لطفا راهنمایی بفرمائید. جهت از بین بردن این عفونت چی مصرف کنم و یا ..... با کمال احترام مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام،متاسفانه تجويز دارو از طريق سايت امكانپذير نميباشد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان وقت شمابخیر عکس پاتولوژی که قبلا عرض کرده بودم خدمتتون در مورد توده مثانه وشمافرمودین که عکسو بفرستم.سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   درجه بدخيمي كم است و به عمق نفوذ نكرده است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  به من خبر دادن خواهرم سرطان مثانه داره رحم هم درگیره میخام بدونم عمل جراحی خطرناکه و اینکه چقد دیگه زنده میمونه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،ابتدا بايد شيمي درماني شوند
   ميزان بقاء ايشان بستگي به پاسخ ايشان به شيمي درماني دارد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ادرار من در بعضی از مواقع دو شاخه بیرون میاد بعد دو ثانیه یه شاخه میشه ادرارم با تاخیر شروع میشه بعد اتمام ادرار ادراری که باقیمونده قطره قطره میچکه احساس میکنم که ادرارم کامل تخلیه نمیشه شدت خروج ادرارپایینه سونوگرافی و آزمایش دادم به دکتر نشون دادم گفت تنبلی مثانه است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،روش اصلي تشخيص تنبلي مثانه،انجام نوار مثانه(يوروديناميك)است
   در صورت شك به تنبلي مثانه،يوروديناميك انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر