آیا درد مثانه از علائم عفونت مثانه است؟

آخرین بروزرسانی: 1 آذر 1402

در این مقاله می خوانید
علت درد مثانه بعد از ادرار میتواند عفونت مثانه باشد، نوعی عفونت ادراری است که کلیه ها، حالب ها و یا میزراه را درگیر می کند. عفونت مثانه معمولا به وسیله ی باکتری های موجود در مثانه ایجاد می شود. همچنین ممکن است مخمرها در کسانی که دارای نقص ایمنی هستند، باعث عفونت شوند. 

با توجه به ناگهانی بودن عفونت های مثانه، اکثرا به صورت حاد رخ می دهند. در مابقی حالت ها به صورت مزمن یا طولانی مدت اتفاق می افتند. شناخت صحیح علائم عفونت در مثانه و مجرای ادرار موجب درمان به موقع عفونتهای مثانه، یکی از راه حل های کلیدی برای جلوگیری از انتشار گسترده عفونت است.

علت درد مثانه بعد از ادرار؟

باکتری های وارد شده به مثانه از طریق میزراه، میتوانند باعث عفونت شوند. با وجود اینکه بدن بوسیله ی ادرار خیلی از باکتری ها را از مثانه دفع می کند، ولی ممکن است این باکتری ها به دیواره ی مثانه چسبیده و به سرعت تکثیر شوند. تکثیر بیش از حد باکتری ها، باعث از بین رفتن توانایی بدن در نابود کردن آن ها و این عارضه، یکی از علل ایجاد عفونت در مثانه است.

بر اساس مطالعات، بیشتر عفونت های مثانه بوسیله ی باکتری E.Coli رخ می دهد. این باکتری به صورت معمول در روده ها وجود دارد. در صورت آغشته شدن ناحیه تناسلی به مدفوع، این باکتری ممکن است باعث عفونت در مجرای ادراری شود. در خانم ها باتوجه به کوتاه تر بودن مجرای میزراه و فاصله ی مقعد تا دهانه ی آن، این باکتری راحت تر می تواند باعث عفونت شود.

عفونت مثانه زنان

علایم عفونت مثانه

علایم عفونت مثانه زنان تفاوت چندانی با علائم عفونت ادراری در مردان ندارد. عفونت ادراری در خانم ها شایع تر از آقایان است. با توجه به شدت آن متغیر می باشد. تغییر در دفع ادرار، یکی از اولین علائم عفونت مثانه است. بعضی از علائم شایع عبارتند از:

 • درد یا سوزش هنگام تخلیه ی ادرار
 • ادرار تیره رنگ و آغشته به خون
 • تکرر ادرار
 • بوی نامطبوع ادرار
 • کاهش توانایی احتباس ادرار
 • درد در ناحیه تحتانی شکم یا کمر

قرص تکرر ادرار 

انتشار عفونت از مثانه به نقاط دیگر بدن، ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه میانی کمر شود. این درد با عفونت کلیه ها در ارتباط است. برخلاف دردهای عضلانی این درد بدون توجه داشتن به حالت بدن یا نوع فعالیت، به صورت مداوم ادامه پیدا می کند.

عفونت کلیه ها معمولا باعث ایجاد تب، لرز، حالت تهوع و استفراغ می شود. عفونت در کلیه ها خیلی خطرناکتر از عفونت مثانه بوده و نیازمند مداخله ی سریع پزشکی است.

چه کسانی در معرض ابتلا به عفونت مثانه هستند؟

با اینکه تمامی افراد توانایی مبتلا شدن به این عفونت را دارند، ولی خانم ها بیشتر از آقایان درمعرض خطر ابتلا به این عارضه هستند. با بالا رفتن سن در آقایان، احتمال بزرگتر شدن پروستات بیشتر می شود، در نتیجه امکان انسداد مجاری ادرار وجود دارد. در آقایانی که مجاری ادراری آنها به هر دلیلی مسدود شده است، احتمال ابتلا به عفونت های مجاری ادراری بیشتر است.

مابقی عوامل خطرساز در خانم ها و آقایان که احتمال ابتلا به عفونت مثانه را بیشتر میکند، عبارتند از:

 • سن بالا
 • ناتوانی در حرکت
 • کاهش مایعات بدن
 • جراحی بر روی مجاری ادرار
 • سوند گذاری
 • انسداد مجاری ادرار، که معمولا در مثانه یا میزراه اتفاق می افتد.
 • غیر طبیعی بودن مجرای ادراری به صورت اکتسابی یا مادرزادی
 • باریک شدن میزراه
 • بزرگی پروستات (علائم بزرگی پروستات در مردان)
 • بی اختیاری در دفع مدفوع
 • بارداری
 • ابتلا به دیابت
 • بیماری های عصبی درگیر کننده ی مثانه مانند ام اس
 • سیستم ایمنی تضعیف شده

خون در ادرار

تشخیص عفونت مثانه

یکی از مهمترین عوامل تشخیص عفونت در مثانه، آزمایش ادرار می باشد. این آزمایش برای ردیابی موارد زیر در ادرار انجام می شود:

 • گلبول های قرمز
 • گلبول های سفید
 • باکتری ها
 • یون نیترات(NO2)

همچنین در صورت نیاز از کشت ادرار نیز استفاده می شود. این کشت به منظور تشخیص نوع باکتری موجود در مثانه و ارزیابی حساسیت آن به انواع انتی بوتیک انجام می شود.

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه زنان و مردان بوسیله ی انتی بوتیک ها و مسکن ها انجام می گیرد.

1_ درمان دارویی عفونت مثانه

انتی بیوتیک های خوراکی، به منظور از بین بردن باکتری های دخیل در عفونتها در مثانه استفاده می شوند. در صورت احساس درد و یا سوزش، میتوان از مسکن های خوارکی مانند فنازوپریدین (پیریدیوم) استفاده کرد.

2_ درمان عفونت مثانه در منزل

در زمان ابتلا به عفونت در مثانه بهترین اقدام مناسب، نوشیدن زیاد مایعات برای دفع باکتری های گیر افتاده در مثانه می باشد. با توجه به اینکه نوشیدنی های کافئین دار و افزودنی های مصنوعی باعث تحریک مثانه می شوند، از مصرف آنها باید اجتناب کرد.

از عصاره و آب ذغال اخته میتوان برای پیشگیری از عفونت مجاری ادرار بوسیله ی باکتری، استفاده کرد. البته در درمان این گونه عفونت ها، نباید فقط به این موارد اتکا کرد.

در مطالعات انجام شده در زمینه ی میکروبیولوژی، آب ذغال اخته باعث کاهش باکتری های موجود در مثانه میشود، ولی با این وجود در از بین بردن کامل این باکتری ناتوان است.

پیشگیری از عفونت مثانه

پیشگیری از ابتلا به عفونت مثانه شامل مواردی هم چون:

1_ تغییرات در سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی می تواند تا حد زیادی از بروز و یا عود مجدد عفونت مثانه، جلوگیری کند. بعضی از عوامل کمک کننده در این راستا، شامل موراد زیر می باشند:

 • نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز
 • نوشیدن روزانه ی آب ذغال اخته
 • اقدام به موقع در تخلیه ی ادرار
 • تمیز کردن ناحیه تناسلی بوسیله ی دستمال کاغذی از سمت جلو به عقب در خانم ها
 • عدم استفاده از دوش، اسپری های استریل کننده، صابون های معطر و پودر های تمیز کننده پس از ادرار
 • استفاده از حمام سرپایی بجای استفاده از وان
 • پوشیدن لباس های زیر کتان و گشاد
 • عدم استفاده از دیافراگم و یا اسپرم کش ها برای جلوگیری از ایجاد بارداری
 • استفاده از کاندوم های روان کننده و غیر اسپرم کش
 • ادرار قبل و پس از رابطه جنسی

2_ قرص عفونت مثانه

مصرف روزانه ی آنتی بیوتیک ها به منظور پیشگیری از عفونت، در خانم هایی که دچار عود مکرر عفونت مثانه می باشند، مفید است. همچنین استفاده ی تک دوز از آنتی بیوتیک ها پس از رابطه جنسی نیز، می تواند موثر باشد.

بیشتر مشکلات عفونی مثانه طی 48 ساعت پس از دریافت آنتی بوتیک سرکوب می شوند. مصرف تمامی انتی بوتیک های تجویز شده، حتی در صورت احساس بهبودی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعضی از عفونت ها، به دلیل مقاومت باکتری ها به آنتی بوتیک های تجویز شده و یا عدم درمان کافی و به موقع، ممکن است به سمت کلیه ها انتشار پیدا کنند. عفونت مکرر و مداوم سیستم مجاری ادراری، به انجام بعضی از آزمایش ها و تست ها نیاز دارد. در عفونت های مزمن و مکرر مثانه باید از داروها و آنتی بیوتیک های قوی تری استفاده شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Morteza یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 448 مشاهده پرسش
  سلام ناطق عزیز
  ببخشید میخواستم لطف کنید جواب پاتولوژی رو تفسیر کنید.
  :Urinary bladder mass tur
  Papillary urothelial carcinoma
  Grade:2 low grade
  No muscular tissue identified for evaluation of involvement
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،توده سرطانی با درجه بدخیمی کم اما نمونه عضله جهت ارزیابی موجود نبوده است
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 544 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده پسری ۱۹ ساله هستم از وقتی که یادمه ادرارم دو شاخه بوده... این علائم درد،سوزش،تکررادرار یا به سختی ادرار کردن و...رو ندارم
  سونوگرافی از کلیه،مثانه،پروستات و ازمایش خون و ادرار برای کلیه دادم همه چیز طبیعی بود و مشکلی نداشت
  ایا مشکلی دارم؟
  عکس رنگی میترسم از مجرا بگیرم راه دیگه ای برای عکس برداری از مجرا هست؟من شهرستانی ام لطفا درمانی ارائه بدید ممنوت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،در درجه نخست باید معاینه شوید و اگر به تشخیص نرسیدیم عکس رنگی از مجرا(RUG)الزامی است
 • تصویر کاربر Hamed021 دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،بنده ۲۳ سالمه،مجرد هستم و بدلایلی یه مدته احساس میکنم شاید اسپرمم نابارور باشه،چکار کنم؟
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،ازمایش اسپرم بدهید
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده اقای 34 ساله هستم که هنگام دفع ادرار با کندی خارج میشه و سونو که دادم مشکلی نداشتم فقط چند سی سی مانده بعداز تخلیه داشتم که این باعث میشه باوجود اینکه چند بار استبرا میکنم اما باز چند قطره بعداز خروج از دستشویی ازم خارج میشه و همچنین احساس میکنم که منی من بعد از انزال جهش همیشگی نداره و ادرارم با فشار کمی خارج میشه و بعضا با چند ثانیه تاخیر وگاهی اولش یه چند ثانیه دو شاخه میشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک ‌نوار مثانه انجام دهید
 • تصویر کاربر سالار جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  خسته نباشید آقای دکتر..ببخشید من یه مرد ۳۲ ساله مجرد هستم که ختنه هم کردم، حدودا دوسه هفته ای میشه در کلاهک آلت تناسلی با قرمزی، تورم سوزش وخارش مواجه شدم،عین اینه که آلام با آتش سوخته،بعدچن روز پوست روی قرمزی های کلاهک رو میگیره و بعد از اینکه پوسته جدا شد بهتر میشم ولی بمحض استفاده از مواد شوینده دوباره قرمزی ها سوزش خوارش به سرعت برمیگرده، از توضیحاتی که دادین انگار مشکل بالینیت دارم،میشه لطفا راهنمایی بفرمائید باید چیکار بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بیشتر به نظر میرید دچار التهاب و افزایش حساسیت شده اید تا میتوانید از دستکاری ان ناحیه پرهیز کنید مواد شوینده ضد حساسیت(مانند شامپو بچه)استفاده کنید پماد و داروی خوراکی ضد التهاب مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من مرد ۳۶ ساله هستم متاهل، ۲ سال پیش بدلیل وجود مقدار خیلی کم خون در ادرار (میکروسکوپی) سونوگرافی دادم ولی کلیه ها و مثانه و پروستات مشکلی نداشتن. ولی امسال مقدار خون بیشتر positive +2 شده، بعضی اوقات درد در زیره شکم ( در بالای آلت تناسلی)دارم و گاهی هم سوزش ادرار، که معمولا بعد از چندماهی یکبار تو این دوسال اتفاق افتاده. که بیشتر بعد از رابطه جنسی بوده. در ضمن آزمایش خون من مشکلی نداشته و آزمایش ادرارم wbc ۴-۵ و rbc 30_ 38 هست. بقیه موارد نرمال
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،یک عکس رنگی(IVP)از کلیه ها انجام دهید در ضمن چون بعد رابطه جنسی سوزشتان بیشتر میشود به عفونت(التهاب پروستات)هم فکر کنید
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   آقای دکتر ممنون از پاسختون، مسئله خطرناکی ممکنه باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   بعید میدانم،احتمالا خون در ادرار شما هم در زمینه همان التهاب پروستات(پروستاتیت)است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نجم جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  بنده سي ساله مرد و ساكن آستان خوزستان-اهواز(الوده ترين آب و هواي جهان)
  بنده دوسال پيش درد عجيبي در مثانه شروع شد و رفته رفته به الت منتقل شد پس از چندين سونو و ازمايش فهميدند توي حالب سنگ دارم سنگ شكن كردم و بعد از كلي عذاب خوب شدم دكتر گفت مشكلي نيست همه چي بخور
  الان دوباره بعد از دوسال باز همون دردا شروع شد خيلي در. دارم
  ١-ممكنه عفونت مثانه يا ادراري باشه؟
  ٢-اگه سنگ مثانه باشه ميتونم دفع كنم بدون عمل چون شرايط مالي خيلي بده
  ٣-خواهشا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا در درجه نخست یک سونوگرافی و یک ازمایش ساده و کشت ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر ثنا پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید . اینجانب زن 39 ساله که 8 ماهه دچار تکرر ادار شدید هستم . طی سونوگرافی و آزمایشات پی در پی . مشخص شده حجم مثانه ام کوچک تر شده و تعداد گلبولهای سفید افزایش یافته . ولی طی استفاده از چندین دوره دارو هیچ تاثیری نداشته . اکنون قرص گیاهی کرنبری و سپروفلوکساسین و باکلوفن مصرف می کنم که هیچ فایده ای هم ندارد . خواهشمندم راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک‌ نوار مثانه انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود شش ماه پیش در سالن فوتبال فشاری به کشاله رانم وارد شد ، که درد شدیدی داشت ، من هم بنا به توصیه دوستان تا یکماه ورزش نکردم ، درد من آروم شد ولی بعد از اولین جلسه فوتسال دوباره درد به سراغم اومد ، تا الان که بیشتر درد به سمت مثانه رفته و گهگای هم در ناحیه لگن درد دارم ، توصیه حضرتعالی چی هست.؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،ابتدا یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید در صورت نرمال بودن سونو به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان جمعه ۲۱ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 787 مشاهده پرسش
  با سلام..بعد از تخلیه تومور های گرید از مثانه ی پدرم و چکاب و پاک بودن مثانه وتراشیدن پروستات و باز کردن تنگی مجرا، امروز بعد از تقریبا 20 روز پدرم در طول روز همچنان بی اختیاری ادراری دارند...پزشک برای ایشان ویسول و سوفدارین تجویز کردن ..ولی چندان مفید نبوده...آیا این وضعیت می تواند به دلیل تومور باشد یا از عوارض جراحی پروستات است؟ برای رفع آن چکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،بيشتر به نظر ميرسد از عوارض جراحي پروستات باشد
   معمولا" با گذر زمان،تغيير سبك زندگي و دارو خوب ميشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر