همه چیز درباره ی بیماری های پروستات ( از بزرگی تا سرطان پروستات )

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری و در لگن قرار دارد. در این مقاله هر آنچه که باید در مورد پروستات، بیماریهای آن از جمله التهاب و سرطان پروستات بدانید، آمده است.


پروستات چیست؟

پروستات یا پروفسرته غده‌ای سفت است به شکل یک هرم وارونه، که قسمتی از آن، بافت غددی و قسمت دیگر آن بافت عضلانی – همبندی است و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می‌نماید.

غده پروستات در موقع انزال منقبض شده و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند. حالت ژلاتینی منی به‌ همین دلیل است. ترشحات پروستات در انسان به‌طور تقریبی و معمولی حدود ۳۰ درصد حجم منی را تشکیل می‌دهد. در واقع کار اصلی پروستات توانمند سازی ‍‍اسپرم و کمک به باروری می باشد.

غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر هورمون مردانه تستوسترون شروع به رشد می‌کند. این غده در حدود ۲۰ سالگی به  اندازه ی تقریباً ثابت حدود ۳۰ سی سی می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه  باقی می‌ماند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰ – ۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

در این مقاله ۳ بیماری مهم پروستات را بررسی می کنیم:

پروستات بزرگ شده

١- بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات شایع ترین تومور خوش خیم مردان است. به طوری که در ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال و ۷۵ درصد مردان بالای ۸۰ سال دیده می شود.

از بدو تولد تا اوایل بلوغ روند رشد پروستات خفیف است. سپس تا ۳۰ سالگی سرعت رشد افزایش می یابد و در سن ٤٥ – ٤٠ سالگی اندازه و حجم پروستات ثابت می ماند. از این سن به بعد غده پروستات دستخوش بزرگی خوش خیم پروستات میگردد. پس این نشان می دهد این بیماری مخصوص مردان بالای ۴۰ سال است.

باید توجه داشت که اغلب مردان بالای ۵۰ سال دچار بزرگی خوش خیم پروستات میشوند، اما اکثرا علائم بالینی پیشرفته نداشته و به جراحی پروستات نیاز ندارند.

پروستات از عناصر غددی و فیبروماسکولر تشکیل شده است به طوری که ۳۰ تا ۵۰ درصد از عناصر فیبروماسکولر و ۵۰ تا ۷۰ درصد از عناصر غددی هستند.

به طور کلی پروستات طبیعی ۳ – ۴ سانتی متر عرض و ۴ – ۶ سانتیمتر طول و ۲ – ۳ سانتیمتر ضخامت دارد. در بزرگی خوش خیم پروستات اندازه پروستات به ۲ تا ۳ برابر حالت طبیعی می رسد.

محل پیدایش بزرگی خوش خیم پروستات در ناحیه ترانزیشن در خارج مجرا و در ناحیه ورمونتانوم قرار دارد. علل بزرگی پروستات مشخص نیست، اما تئوری های زیادی برای آن وجود دارد.

لازمه ی پیدایش این بیماری حضور همزمان۲ عامل هورمون مردانه دی هیدرو تستوسترون (DTH) و افزایش سن می باشد. نکته قابل توجه این است که کهولت سن در پیدایش این بیماری خیلی تاثیر گذار است.

طبق مطالعات فعالیت جنسی، وازکتومی و سیگار کشیدن تاثیر چندانی در بزرگی خوش خیم پروستات ندارد. شایع ترین علایم بزرگی خوش خیم پروستات، علایم انسدادی هنگام ادرار کردن می باشد.

قابل توجه است بیمارانی که در سن بالا مبتلا به فتق (هرنی اینگوئینال) یا هموروئید می شوند، باید از نظر بزرگی پروستات بررسی شوند. به طور کلی برای بیماران مبتلا در هنگام مراجعه به پزشک، سوالات کامل در مورد بیماری پرسیده میشود و معاینه ی کامل از جمله معاینه ی مقعد و عصبی انجام می شود.

علائم بزرگی پروستات

از علائم مهم بزرگی پروستات میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

علائم انسدادی (Voiding)

این علایم ناشی از تاثیر مستقیم بزرگی غده پروستات روی مجرای ادرار و تنگی مجرای ادراری بوده و شامل زور زدن و مکث در ابتدای ادرار، کاهش قطر و پرتابه ادرار، قطره قطره آمدن ادرار و عدم تخلیه کافی آن میباشد.

علائم تحریکی(Storage)

علایم تحریکی ناشی از تاثیر غیر مستقیم بزرگی پروستات روی مثانه و کاهش ظرفیت ذخیره سازی مثانه است. علائم فوق شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار، گاها بی اختیاری ادرار و نهایتا شب ادراری می باشد.

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) با شرح حال، معاینه، آزمایشات لازم و در نهایت تصویربرداری است. در شرح حال توجه به علائم ادراری مهم است. در معاینه، کلید اصلی تشخیص بزرگی پروستات معاینه پروستات از راه مقعد است. آزمایشات لازم برای بررسی بزرگی پروستات شامل آزمایش ادرار (U/A)، تستهای بررسی عملکرد کلیه (BUN/Cr) و در نهایت سنجش آنزیم پروستات (PSA) می باشد.

ابزار تصویربرداری مناسب برای تشخیص بزرگی پروستات، سونوگرافی است. بهتر است این سونوگرافی در دو حالت مثانه پر و خالی جهت اندازه گیری حجم باقیمانده ادرار پس از تخلیه و همچنین تعیین میزان اثر انسدادی غده پروستات بر روی مجرای ادرار، انجام شود.

درمان دارویی بزرگی پروستات

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

 افرادی که دارای علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات می باشند، درمان دارویی می شوند و کسانیکه دارای علائم پیشرفته بیماری یا عوارض ناشی از بزرگی از جمله: عفونت کلیه یا اختلال در عملکرد کلیه، سنگ های متعدد در مثانه، علائم انسدادی آزار دهنده وخیلی شدید، احتباس ادرار، خون در ادرار، عفونت های تکرار شونده دارند، عمل جراحی پروستات (پروستاتکتومی) انجام می شود. درمان دارویی بزرگی پروستات شامل ٣ دسته دارویی کلی می باشد:

الف: داروهای آلفابلاکر(مهار کننده آلفا)

عملکرد کلی این داروها شامل گشاد کردن مجرای ادرار و کمک به دفع بهتر ادرار است. از جمله این داروها میتوان به کپسول تامسولوسین (پروترال/Omnic)، قرص پرازوسین و ترازوسین اشاره کرد. از عوارض داروهای فوق میتوان به احتقان و گرفتگی عروق بینی، کاهش فشار خون و در نهایت انزال معکوس (عدم خروج مایع منی پس از رابطه زناشویی) اشاره کرد.

ب: داروی کوچک کننده(کاهنده حجم)

بطور کلی پروستات، از دو نوع بافت غددی و عضلانی تشکیل شده است. اساسا دارویی جهت کاهش بافت عضلانی پروستات وجود ندارد. اما داروهای مهارکننده ی تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون، جهت کاهش بافت غددی پروستات و در نتیجه کاهش حجم غده به کار میروند.

از جمله این داروها میتوان به فیناستراید و دوتاستراید اشاره کرد. عوارض جانبی داروهای فوق شامل کاهش میل جنسی و کاهش حجم مایع منی میباشد. به علت تأثیر سوء داروهای فوق بر روی ساخت مجاری تناسلی خارجی جنین مذکر، شخص حین استفاده از این داروها نباید اقدام به باروری کند.

ج: داروهای انتی یلینرژیی

این داروها با مهار انقباضات مثانه سبب بهبود علائم ناشی از تکرر ادرار و شب ادراری میشوند. از جمله این داروها میتوان به تولترودین یا ایسی بوتینین اشاره کرد. این داروها ممکن است سبب خشکی دهان، یبوست و یا افزایش شانس احتباس ادراری شوند.

د: جراحی بزرگی پروستات به روش اندوسكوپيك

٢- سرطان پروستات

سرطان پروستات چهارمین سرطان شایع در جهان میباشد که میزان مرگ و میر آن، در جوامع مختلف، متفاوت است. برای غربالگری (بیماریابی و screening) آن, از سنجش میزان آنتی ژن مخصوص پروستات (PSA) بهره میبرند.

پیدایش PSA منجر به افزایش کشف سرطان پروستات شده است. با غربالگری سرطان، سن کشف آن کاهش یافته و در مراحل اولیه شناخته میشود.

عوامل خطر سرطان پروستات

وجود سرطان در خانواده ی درجه اول خطر آن را در فرد ۲ برابر می کند. بنابراین توصیه می شود، افرادی که در خانواده خود سابقه ی سرطان دارند، غربالگری را زودتر آغاز کنند. در واقع تمامی آقایان از ٥٠ سالگی به بعد باید بطور مرتب و سالانه تحت سنجش آزمایش PSA قرار گیرند.

اما در افرادی که سابقه خانوادگی مثبت دارند، این سنجش از ٤٥ سالگی شروع میشود. یک عامل خطر دیگر هورمون آندروژن می باشد که با قطع آن سرطان کوچک می شود.

تغذیه عامل موثر دیگری است، به طوری که چربی فراوان در غذا خطر ایجاد سرطان را بیشتر میکند. لیکوپن ماده ای موجود در گوجه فرنگی است، که اثر حفاظتی برای سرطان پروستات دارد.

جالب این است که این ماده در رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی بیشتر از خود گوجه فرنگی وجود دارد. طبق تحقیقات سلنیوم و ویتامین E نیز اثر حفاظتی دارند. اخیرا بین مصرف سیگار و سرطان پروستات نیز ارتباطی دیده شده است.

سونوگرافی پروستات

سونوگرافی و بیوپسی پروستات

در تمام افرادی که PSA بالا و معاینه ی مقعدی(رکتال) غیر طبیعی دارند، بیوپسی پروستات با گاید سونوگرافی از طریق مقعد انجام می شود. این بیوپسی معمولا بصورت Day Care (سرپایی) و بدون نیاز به بستری است.

هر چند در موارد معدودی، عوارضی نیز دارد که بدترین عارضه ی آن عفونت و شایع ترین عارضه ی آن خونریزی است. بیمار ممکن است تا چند روز پس از نمونه برداری دارای سوزش ادرار، خون در ادرار و یا خروج اسپرم همراه با خون پس از نزدیکی باشد، هرچند عوارض فوق عموما کوتاه مدت و گذرا می باشند.

تشخیص سرطان پروستات

 در بیشتر موارد علت کشف سرطان پروستات، PSA  بالا یا معاینه ی مقعد غیرطبیعی می باشد و ندرتا به خاطر رشد علائم ادراری و … میباشد.

قابل ذکر است که اگر PSA بالا باشد، حتما دلیل بر سرطان نیست و حجم پروستات و سن و نژاد نیز بر آن اثر گذارند. هر نوع دستکاری پروستات و درمان های تهاجمی و سونداژ، عفونت پروستات و …. می توانند، باعث افزایش سرطان پروستات شوند.

هم چنین به علت بالا رفتن PSA پس از رابطه زناشویی، باید بین آزمایش PSA و نزدیکی، حداقل ٣ – ٢ روز فاصله باشد. جالب است بدانید، که ۲۵% سرطان های پروستات، PSA طبیعی دارند و این نشان دهنده ی اهمیت ترکیب معاینه ی رکتال و آزمایش PSA با هم می باشد.

در حال حاظر مقدار طبیعی PSA عدد ۴ در نظر گرفته می شود هر چند این میزان در سنین مختلف متفاوت است. قابل توجه بیماران باشد که شایع ترین علت افزایش PSA، بزرگی خوش خیم پروستات می باشد تا سرطان پروستات، که برای افتراق آنها روش های مختلفی وجود دارد.

در معاینه ی مقعد یا رکتال، ۵۰ درصد ضایعات مشکوک بدخیم هستند، بنابراین در تمام مردان صرف نظر از PSA در معاینه ی مشکوک رکتال (تغییر قوام یا سفتی پروستات، وجود ندول یا برجستگی غیر طبیعی در پروستات) بیوپسی را انجام می دهیم.

تصویر برداری

به طور کلی از سونوگرافی پروستات استفاده می شود ولی برای بررسی آن، از نظر متاستاز، سی تی اسکن یا اسکن استخوان  استفاده می شود.

سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات

برای درمان سرطان پروستات از ۶ روش زیر استفاده میشود که استفاده از هر کدام از این روش ها به نظر پزشک و سطح بیماری بستگی دارد.

رادیکال پروستاتکتومی

بسیاری از پزشکان باور دارند روش استاندارد درمان سرطان پروستات، رادیکال پروستاتکتومی می باشد به شرطی که سرطان از بافت پروستات خارج نشده باشد.

برای این جراحی سن بیمار مهم می باشد به طوری که گفته می شود این عمل برای افراد زیر ۷۵ سال با امید به زندگی ۱۰ ساله توصیه می شود.

روش درمانی در عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی به این صورت است که، برش طولی بر روی بخش تحتانی شکم ایجاد میشود. حفظ دسته های عصبی – عروقی که به سمت دریچه ی ارادی ادرار و بافت های اسفنجی نعوظی می روند، اصلی ضروری است.

با استفاده از این روش، با حداقل نیاز به تزریق خون امکان جراحی ایمن ایجاد خواهد شد. میانگین طول این عمل بین دو تا سه ساعت است. البته عواملی از قبیل شکل و اندازه ی پروستات، شکل و طرز قرارگیری گردن مثانه،  چاقی بیمار، سابقه ی عمل قبلی و یا اشعه درمانی در محوطه ی لگن نیز، در تعیین مدت زمان جراحی اثر دارند.

پروستات

اهداف این عمل جراحی:

۱) خارج سازی بافت سرطانی و کنترل بیماری
۲) حفظ کنترل ادراری
۳) حفظ عملکرد جنسی

رادیوتراپی

که در سرطانهای محدود به پروستات موثر می باشد. تاثیر مفید درمان رادیوتراپی همراه با هورون درمانی در سرطان های غیر متاستاتیک به طور موضعی کاملا روشن و واضح است. معمولا افراد مبتلا به سرطان پروستات ٣٥ جلسه تحت رادیوتراپی قرار میگیرند.

براکی تراپی

براکی تراپی شامل گذاشتن و کاشتن مواد رادیواکتیو داخل یا نزدیک تومور میشود.

هورمون تراپی

از انجاییکه اساس رشد و پیشرفت بدخیمی پروستات وجود اندروژن (هورمون مردانه) است، یکی از روشهای درمانی سرطان پروستات، محروم کردن پروستات از هورمون مردانه (درمان انتی اندروژن) است. هورمون درمانی زمان پیشرفت بیماری را به تعویق می اندازد و بقای فرد را افزایش می دهد.

از داروهای موثر در هورمون درمانی میتوان به امپول دیفرلین، الیگارد و قرص فلوتامید و یا بیکالوتامید اشاره کرد. از عوارض هومون درمانی می توان به یائسگی مردانه، گر گرفتگی و … اشاره کرد. بنابراین در این روش درمان باید مزایا را حتما سنجید.

شیمی درمانی

سرطانهای متاستاتیک پروستات که تحت درمان هورمونی هستند پس از یک مدت مقاوم میشوند و دوباره پیشرفت می کنند. زمان پیشرفت ۱۲ تا ۱۸ ماه و طول عمر این افراد ۲ تا ۳ سال است.

به خاطر تکثیر آهسته سلولهای سرطانی در سرطان پروستات معمولی، پاسخ به شیمی درمانی کم است، اما در سرطانهای متاستاتیک به علت افزایش سرعت رشد، سلولهای سرطانی پاسخ مناسبی به شیمی درمانی می دهند و به علت مقاومت از شیمی درمانی استفاده می شود.

رادیوتراپی برای متاستاز سرطان پروستات

متاستاز سرطان پروستات اغلب استئوبلاستیک (استخوانی) بوده و ندرتا شکستگی می دهد. نکته مهم این است که شایعترین محل متاستاز سرطان پروستات استخوانهای محوری بدن و شایعترین علامت متاستاز هم درد در محل متاستاز است.

درمان متاستاز استخوانی اول هورمون درمانی و بعد از آن رادیوتراپی می باشد. قابل توجه است که اگر شکستگی استخوان داشته باشیم ابتدا با جراحی شکستگی ثابت شده و بعد رادیو تراپی انجام می شود.

جراحی پروستات

عوارض عمل جراحی سرطان پروستات

⚠ شایع ترین عارضه ی این عمل خونریزی حین جراحی می باشد. از عوارض بعد عمل به ادامه ی خونریزی که گاهی نیاز به تزریق خون هم پیدا می کند، می توان اشاره کرد.

⚠ از عوارض دیگر آن، بی اختیاری ادرار می باشد. که با پیشرفت تکنیک های جراحی این عارضه کاهش پیدا کرده است. میزان بی اختیاری ادرار را به طور کلی ۲ تا ۸ درصد گفته اند.

⚠ اغلب پس از یک سال کنترل ادرار به دست می آید. درمان با اسفنگتر مصنوعی بعد از ۱ سال موثرترین درمان برای بی اختیاری طولانی مدت است.

⚠ یک عارضه ی دیگر ناتوانی جنسی می باشد که به توانایی قبل از عمل، سن بیمار، مرحله ی بیماری و تکنیک عمل بستگی دارد.

⚠ اولین شب بعد از عمل معمولاً نباید چیزی خورد. از صبح روز بعد عمل، بتدریج میتوان از مایعات استفاده کرد و در صورتی که استفراغ وجود نداشته باشد، از ظهر غذاهای معمولی استفاده می شود.

⚠ با رژیم غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات و یا با تجویز مصرف ملین از طرف پزشک از ایجاد یبوست جلوگیری میشود. از مصرف غذاها و نوشابه های محرک زا خودداری شود. مایعات زیاد نوشیده شود ( ۸ تا ۱۰ لیوان) تا ادرار رقیق شود.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟

قابل توجه این است که اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه که سرطان محدود به پروستات می باشد، تشخیص داده شود، کشنده نیست و افراد با درمان جراحی یا رادیوتراپی طول عمر ۹۵ درصد یا طول عمر طبیعی خواهند داشت ولی در مراحل دیررس که سرطان از پروستات خارج شده و غدد لنفاوی، استخوان ها، کبد، ریه را گرفتار کرده باشد، طول عمر با درمان هورمونی بین ۲ تا ٥سال می باشد.

٣- پروستاتیت

به التهاب پروستات، پروستاتیت می گویند که شیوع بالایی داشته و در همه ی سنین دیده می شود، اما در مردان میانسال بیشتر است. میکروب هایی که باعث ایجاد پروستاتیت می شوند، غالبا همان میکروبهای عفونت ادراری هستند.

علائم این بیماری به صورت ترکیبی از علائم بزرگی پروستات و عفونت ادراری است. اما سن شیوع آن نسبت به بزرگی پروستات کمتر بوده و در افراد جوانتر نیز دیده میشود و شروع آن ناگهانی تر است.

تشخیص پروستاتیت

تشخیص این بیماری بر اساس علائم بالینی، نمونه ی ادرار و آزمایش پروستات (PSA) می باشد. در نمونه ادراری افراد با التهاب پروستات، گلبولهای سفید و ماکروفاژ های حاوی چربی دیده می شود. تست ۴ مرحله ای ترشحات پروستات نیز روش مناسب دیگری برای تشخیص می باشد.

 درمان پروستات

اصولا برای درمان از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. قابل توجه بیماران باشد که طول درمان در پروستاتیت حاد حداقل ۳ هفته و در  پروستاتیت مزمن بین ۶-۲ ماه طول می کشد و در صورت قطع زودتر دارو بیماری عود می کند.

بیماران باید توجه کنند که این بیماری غیرقابل انتقال بوده و باعث مشکل جدی و سرطان نمی شود. محدودیت غذایی لازم نیست مگر غذاهای تند و نوشابه های الکلی که باعث تشدید این بیماری می شود. همچنین استفاده از لگن آب داغ می تواند درد را کاهش دهد.

درمان گیاهی پروستاتیت مزمن

طب سنتی می گوید علت پروستاتیت مزمن می تواند مواردی مثل کم نوشیدن آب، نگهداری ادرار، پوشیدن لباس زیر آلوده، عفونت مجرای ادرار و … باشد. مصرف منظم انگور، سیب و زنجبیل می تواند برای درمان پروستاتیت مزمن مفید باشد.

غذاهای مفید برای پروستات

مصرف سبزیجات از خانواده کلم مثل بروکلی و گل‌کلم، همچنین مصرف ماهی و روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا٣ هستند و مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E میتواند سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات شود.

هم چنین نوشیدنی هایی مانند چای سبز، آب انار و عصاره زغال اخته (Cranberry)  به سبب داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، در پیشگیری از سرطان پروستات موثر می باشند. گوجه و مشتقات آن چون حاوی لیکوپن هستند، می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند.

سلنیوم نوعی نمک معدنی است که در گردو، میوه‌های دریایی، برخی گوشت‌ها، ماهی، گل گندم، دانه گندم و برنج قهوه‌ای موجود است و از بروز سرطان پیشگیری می‌کند. موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و هیپرتروفی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند میکند.

سونوگرافی پروستات

سونوگرافی پروستات وسیله ای برای بررسی پروستات می باشد که روشی کاملا ایمن است. برای انجام سونوگرافی همکار پزشک بیمار را به پشت یا پهلو می خواباند و برای سونوگرافی از مقعد روی دستگاه ژل می زند و دستگاه را به آرامی داخل مقعد می کند و به آرامی می چرخاند و از همه جا عکس می گیرد. ممکن است بیمار تا چند روز بعد از سونوگرافی احساس ناراحتی و درد در مقعد داشته باشد.

التهاب بیضه یا اورکیت

بزرگ شدن پروستات در جوانان

قابل توجه افرادی که در خانواده ی خود فرد مبتلا به سرطان پروستات را دارند، باشد که برای غربالگری و بررسی زودتر به پزشک مراجعه کنند.افرادی که دچار التهاب پروستات شده اند حتما به این نکته توجه کنند که باید درمان را مرتب و مداوم انجام دهند.

 جوانان باید بدانند که بزرگ شدن پروستات در آنها می تواند علل مختلفی داشته باشد، اما بیشتر علل آن ژنتیکی، مشکلات بیضه، عفونت پروستات و … است که آزار دهنده می باشد و عوارض زیادی به دنبال دارد. بنابراین بیمار باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کند.

نکته آخر اینکه همانگونه که قبلا ذکر شد بزرگی پروستات جنبه ارثی نیز دارد، بنابراین کسانیکه برادر، پدر، پدربزرگ و یا عمویشان پروستات خود را به دلیل بزرگی جراحی و یا خارج کرده، شانس بیشتری برای ابتلا به بزرگی پروستات دارند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مایل چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب خدمت اقای دکتر۲۵سالمه سونوگرافی شکم انجام دادم وزن پروستاتم ۳۲گرم نشان داد نگرانم کرده مشکل پروستات دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،الزاما" بين اندازه پروستات و علائم ان ارتباط مستقيم وجود ندارد اگر علامتي نداريد مساله اي نيست
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام - در سونوگرافي شكمم ضمن طبيعي اعلام كردن تمامي موارد عنوان شده " در بررسي ضمني ، پروستات بزرگ بوده و حجم آن حدود 29ml مي باشد " مي خواستم بدونم نظرتون در اين خصوص چيه و نيازي به پيگيري بيشتر داره يا خير . ضمناً سن من 46 سال و 7 ماه مي باشد. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر علامت ادراري خاصي نداريد اندازه پروستات نسبت به سن طبيعي است
 • تصویر کاربر جلیل دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من بزرگی پرستات دارم دکتر برای من بعلت مشکل نعوذ تادالا فیل 10 تجویز کرده اند و مفید هم بوده میخواستم بدانم ایا این داروها روی بزرگ شدن پرستات اثر گذارند و ایا عوارضی در درازمدت دارند با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،خير باعث بزرگي پروستات نميشود حتي در بعضي مقالات باعث تاثير خوب و بهبود علائم ادراري نيز شده است
 • تصویر کاربر ایوب چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درباره پرستاد ۳۷درصد.دکترکفته بزرک است سن ۴۹ هستم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام،لطفا" سونوگرافي را ارسال كنيد
 • تصویر کاربر رستم یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است که در ناحیه زیر شکم درداحساس می کنم ولی به صورت دائم نیست البه نوک الت نی درد بسیابسیار خفیف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام،سوالتان خيلي كلي هست
   ولي ميتوانيد براي اطمينان سونوگرافي كامل شكم و لگن انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر