آیا التهاب پروستات درمان میشود؟

فهرست مطالب

درمان التهاب پروستات معمولاً بصورت ترکیبی از آنتی‌بیوتیک، داروهای گشادکننده مجرا و تغییر سبک زندگی است. طول درمان آنتی بیوتیکی بسته به میزان حاد یا مزمن بودن بیماری بین ۲ تا ۶ هفته متغیر است.

پروستاتیت چیست؟

پروستاتیت به عفونت یا التهاب پروستات گفته می شود و یکی از چندین سندرومی است که علائم بالینی گوناگونی دارد. عبارت پروستاتیت، به عنوان التهاب میکروسکوپی بافت غده پروستات تعریف شده است و تشخیص آن وابسته به شرایط گسترده بالینی می باشد.

علائم التهاب پروستات

 •  تب و لرز
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم یا نواحی تناسلی
 • سوزش و احساس ناراحتی حین دفع ادرار
 • احساس عدم تخلیه ادرار
 • نیاز مجدد به دفع ادرار پس از اتمام آن

انواع التهاب پروستات

موسسه ملی سلامت (NIH)، تقسیم بندی خاصی را برای پروستاتیت در سال ۱۹۹۹ شناسایی و تعریف کرد. چهار سندرومی که به دنبال پروستاتیت ایجاد می شوند، شامل:

 • پروستاتیت باکتریال حاد
 • پروستاتیت باکتریال مزمن
 • پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS، که به دو دسته ملتهب یا غیر ملتهب تقسیم بندی می شود)
 • پروستاتیت ملتهب بدون علامت

منظور از پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن، عفونی شدن پروستات توسط باکتری است. پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن با مصرف آنتی بیوتیک و درمانهای حمایتی درمان می شوند. در پروستاتیت باکتریال، انتقال باکتری ها از طریق رابطه جنسی رایج بوده، اما انتشار از طریق خون، لنف و مواردی نظیر دست دادن و لمس اندامهای مختلف بدن نیز می بایست در نظر گرفته شوند.

واریکوسل

پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS) در ابتدا با شکایت از دردهای اورولوژیکال (در سیستم ادراری و تناسلی) و بدون هیچ عفونتی در ادرار، شناخته می شود. این سندروم در صورت عدم حضور این سندروم حضور فعال بیماری های دیگری نظیر  التهاب مجاری ادراری، سرطان دستگاه ادراری تناسلی، بیماری مسیر ادراری، تنگی حاد مجرای ادراری یا بیماری های عصبی موثر بر روی مثانه شناخته، می شود.

این سندروم به دو دسته ملتهب و غیرملتهب تقسیم بندی می شود. نشانه CPPS ملتهب، حضور گلبولهای سفید خون در اسپرم، ترشحات پروستات یا خارج شدن ادرار از مثانه پس از تحریک پروستات می باشد. در حالت دیگر این سندروم، یعنی نوع غیرملتهب، گلبولهای سفید خون در اسپرم دیده نمی شوند.

پروستاتیت ملتهب بدون علامت به تشخیص ناگهانی التهاب پروستات، بدون وجود هیچ علامت و یا شکایتی از دستگاه ادراری تناسلی توسط بیمار، گفته می شود. پروستاتیت ملتهب بدون علامت، زمینه ساز ناباروری، بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) و یا سرطان پروستات نمی‌باشد.

عوامل مستعدکننده پروستاتیت

از عوامل مستعدکننده این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تنگی مجرا ادراری و برگشت ادرار عفونی به داخل مجاری پروستات
 • دستکاری و جراحی مجاری ادراری
 • سونداژ
 • عفونت های ادراری
 • نزدیکی از راه مقعد

علت التهاب پروستات

پروستاتیت حاد باکتریال ممکن است با عفونی شدن مجرای ادراری توسط باکتری، رفلاکس ادرار به مجرای پروستات یا گسترش مستقیم یا از طریق لنف از رکتوم، ایجاد شود.

پروستاتیت حاد باکتریایی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • اختلال اولیه عملکرد دفع، ساختاری یا عملکردی
 • اشریشیا کلای در ۷۵-۸۰ درصد موارد مسئول ایجاد پروستاتیت مزمن باکتریایی بوده است. انتروکوک و باکتریهای هوازی گرم منفی مانند سودوموناس نیز معمولا در سایر موارد دخیل هستند.
 • ویروس نقص ایمنی انسانی
 • سیتومگالوویروس
 • شرایط التهابی (مانند ساركوئيدوز)

دلایل ایجاد پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن خیلی کم شناخته شده اند اما ممکن است عفونت و یا التهاب شروع کننده ی آنها باشند. حدود ۵ الی ۸ درصد مردان دارای این سندروم، دارای پاتوژنهای باکتریالی هستند که از ادرار و یا مایع پروستات آنها استخراج می شود.

دلایل پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • نقص در انقباض ماهیچه ای
 • نقص در مجرای انزالی و دفع ادرار
 • افزایش کشش دیواره لگنی
 • التهاب اعصاب پروستات

دلایل پروستاتیت التهابی بدون علامت، مشابه با پروستاتیت مزمن بوده، اما هیچ علائمی مشاهده نمی شود.

ادرار خونی

تشخیص التهاب پروستات

پس از اخذ شرح حال و معاینه فیزیکی و انجام کشت ادرار، در صورت لزوم برای بیمار آزمایشات تکمیلی نظیر آزمایش پروستات (PSA)، سیتولوژی ادراری، سونوگرافی و بررسی باقیمانده ادراری انجام می‌شود.

تشخیص در بیمارانی که برای اولین بار به پروستاتیت باکتریال حاد مبتلا شده اند، خیلی خوب  انجام شده و درمان با آنتی بیوتیک های قوی رضایت خوبی در بیماران به همراه داشته است. در بیمارانی که پروستاتیت مزمن داشته و با تشدید علائم بصورت حاد مراجعه می کنند، ممکن است عواقب احتمالی دیگری نیز در آنها ایجاد شود.

سندروم درد لگنی حاد هنگامی تشخیص داده می شود که جواب کشت ترشحات ادراری و ترشحات پروستات منفی باشند. اختلال عملکرد عصبی ماهیچه ای و یا ریفلاکس مادرزادی ادرار به مجاری پروستات و انزال، می تواند یک فاکتور تسریع کننده این بیماری محسوب شود.

درمان التهاب پروستات

آنتی بیوتیک

❇ قرص آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

یکی از رایج ترین درمان هایی که برای التهاب پروستات تجویز میشود، استفاده از آنتی بیوتیک ها است. پزشک بر اساس نوع باکتری که باعث عفونت شده است، بهترین دارو را برای شما تجویز می کند. اگر علائم شدید باشد، ممکن است شما به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. دوره ی درمان بین ۴ تا ۶ هفته متغیر است، اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

❇ داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها باعث شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی که پروستات را به مثانه متصل کرده اند، میشود. استفاده از این داروها میتوانند علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهند.

 ❇ عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)  از جمله راههای درمان عفونت پروستات هستند که باعث شوند تا شما احساس بهتری داشته باشید.

ماساژ پروستات

❇ ماساژ پروستات

گاهی برای درمان پروستاتیت از ماساژ پروستات استفاده می شود. این روش شبیه به معاینه پروستات است و از طریق مقعد و توسط انگشت انجام میشود. ماساژ پروستات ممکن است باعث تسکین علائم التهاب شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش با هم اختلاف نظر دارند.

عوارض التهاب پروستات

پروستاتیت ممکن است منجر به اوروسپسیس (عفونت شدید سیستم ادراری) شود. اوروسپسیس باعث مرگ و میر بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، بیماران تحت عمل دیالیز، بیماران مصرف کننده داروهای ایمنی و بیمارانی که دوران پس از عمل جراحی مربوط به مجاری ادراری را طی میکنند، میشود.

❗ نکته: به طور قطع نمی توان گفت پروستاتیت مزمن و پروستاتیت التهابی بدون علامت، منجر به ایجاد سرطان پروستات می شوند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  با توجه به جواب های آزمایش و MRI پروستات آیا شما توصیه به بیپوپسی از پروستات می فرمایید
  سال های است که پروستات من بزرگ است و هر سال آزمایش می دادم فروردین 98 میزان PSA زیر یک بود و در این سال ها همیشه زیر 3 بود امسال تیرماه رفت بالای 4 و رفتم دکتر ارولوژ 3 دوره 2 هفته دارو داد ولی پایین نیامد و توصیه به نمونه برداری کرد ولی رفتم MRI کردم برای اطمینان قبل از این کار لطفا بفرمایید با توجه به جواب MRI عمل نمونه برداری انجام بدهم یا نه ؟
  با تشکر
  علی مالکی
  62 ساله
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ۶ ماه بعد MRI و PSA را مجددا تکرار کنید
 • تصویر کاربر سیاوش جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام پنجاه سال سن دارم جواب آزمایشpsa. 2 شده است خواهشمندم محبت بفرمایید ببینم مشکل ندارد . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  21 سالمه سوزش ادرار و انزال دارم
  این موضوع برای 2سالی هست که باهامه و همه گفتن پروستاتیت مزمنه
  جدیدا کمی هم فشار ادرار کم شده ولی تکرر اصلا ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام
  جهت یبوست مزاج از حدود ۳ ماه گذشته به دکتر مراجعه کردم که پس از اخذ آزمایش و سونو نتایج زیر حاصل شده لطفا راهنمایی بفرمائید.
  در سونو نوشته کانون هایپو اکو با ابعاد ۲۲×۳۶ م م در سمت راست پروستات مشاهده شد .
  آزمایش crpمنفی
  Esr >>4
  Psa<< 2.5
  و کالپروتکتین: مثبت می باشد .
  سایر آزمایشات نرمال است .

  سابقه تروما به بیضه در گذشته دارم .
  در زمان انزال جلو منی را میگرفتم و پس یک دقیقه خارج میشده است .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۴۰ سالمه و همجنسگرا هستم حدود دو سال با کسی سکس نداشتم فقط هفته ای یکبار استمنا بوده . چند ساله علائم التهاب پروستات مزمن در حد درد لگن دارم مدام میره و برمیگرده اما .جدیدا حدود دو ماهه درد مثانه و بیضه و سر آلت دارم ادرارم کامل تخلیه نمیشه
  هفته پیش رفتم دکتر اورولوژ برام آزمایش ادرار و خون و منی و سنوگرافی کامل نوشت .آزمایشها منفی بود و فقط التهاب پروستات و واریکوسل بیضه گزارش شده بود .دکتر ۴۰تا سیپروفلوکسلسین و ۴۰ تا داکسی سیلین و ۲۰تا باکلوفن ۳۰ تا ویسول ۳۰تا پروترال اوپاس تجویز کردن .دکتر به من گفت پارتنر جنسیت هم باید بیاد درمان بشه تا درمان کامل شه .من روم نشد بگم همجنسگرا هستم و پارتنرم آقا است
  من حدود یک ماه پیش با پسر سالم و خوب و متعهد رابطه دارم سکس ما به صورت دوطرفه و دخول مقعدی است اونهم فقط هفته ای یکباره.
  ما همدیگر رو خیلی دوست داریم و به هم خیانت نمیکنیم . میترسم اگه جریان روبهش بگم از دستش بدم 😭 از طرفی هم نمیخوام اونم مریض بشه .تو رو خدا بگین چکار کنم؟ فعلا هیچ علائمی نداره و حالش خوبه میخوام بهش بگم ۴۰ تا سیپروفلوکساسین بخوره؟
  من فقط بهش گفته بودم واسه کلیه درد رفتم دکتر و چیزخاصی نبوده .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،خوب است
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ۲ ساله که درگیر التهاب پروستات هستم و حجم پروستات تا ۳۵ سی سی هم بالا رفت.یک دوره ده روزه در بیمارستان بستری شدم..در طی اين دو سال چندین بار بیماری عود کرده.با مصرف دارو چند ماهی بهبود نسبی پیدا کردم ولی مدتی هست دوباره سوزش ادرار و درد در ناحیه کمر و لگن دارم..سونوگرافی حجم پروستات را ۱۵ سی سی و هموژن نشان داد..این وضعیت خیلی عصبیم کرده..خواهشمندم راهنمایی کنید..دارو پروستاتان و پروترال و سیپروفلوکساسین ۵۰۰ مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام شما نیاز به درمان اولیه و سپس مصرف دارو به مدت ۳ تا ۶ ماه جهت جلوگیری از عود دارید در صورت تمایل از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۵ سالم هست ک دوسال پیش آزمایشم نشان داد پروستات من شده ۱۰ البته با رجوع به پزشک‌متخصص و مصرف قرض تاوانکس اومد زیر ۴ و با مصرف همین قرض و عرض فینوپرست ۵ اومد زیر ۲ ولی دوباره رفت نزدیک ۵ و درد بدون سوزش و تکرر ادرار در بیضه سمت راستم و پای راستم کمی نگرانم کرده
  ممنون میشم راهنمایی و مشاوره بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام شما دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)شده اید لطفا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۵۲ سالمه مدتی پروستاتیت دارم و پروستاتم التهاب و ورم دارد رفتم دکتر گفت باید سیپروفلوکساسین ۵۰۰ بخور ولی تا یکی خوردم بدنم کهیر زد و معده درد گرفتم هیچ انتی بیوتیک بهم نمی سازد بعد شروع کردم به خوردن داروهای گیاهی مثل گزنه و سیاه دانه الان سوزش اداری ندارم ولی بین بیضه و مقعدم کمی درد دارم خواستم ببینم شما چه دستوری می دهی شنیدم سفکسیم و یا افلاساکسین هم خوبه نظر شما چیست ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر Hhhhh پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من 17 سال دارم
  2 سال میشه که متاسفانه خودارضایی می کردم و بعضی مواقع جلوگیری از انزال می کردم. الان چند روزیه که درد در ناحیه زیر شکمم دارم.(در مواقع حرکت کردن و پریدن و دویدن)
  ولی در حالت سکون ندارم
  میخواستم بدونم مشکل من چیه؟ و از چه نوعیه؟ علائمش فقط همینه
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام،ممکن است به علت التهاب پروستات باشد
 • تصویر کاربر Alirk دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  42 ساله هستم. شش ماه پیش بصورت کاملا ناگهانی نیمه شب احساس پر بودن شدید مثانه داشتم که متوجه شدم موقع ادرار جریان ادرار ضعیف و با فشار کم خارج می شود. صبح همان روز احساس تکرر ادرار بصورت هر دو تا چهار ساعت، با درد پایین شکم و ادرار ضعیف داشتم و موقع نشستن احساس وجود چیزی در ناحیه رکتوم داشتم که با سیپروفلوکساسین و ایبوپروفن مشکل مرتفع گردید. اندازه پروستات در آن زمان 27 میلی بود. PSA نرمال بود. باکتری در ادرار وجود نداشت ( البته آنتی بیوتیک مصرف کرده بودم). حالا دوباره چند روزی است که دوباره درد زیر ناحیه شکم به همراه کاهش فشار ادرار بدون سوزش یا تکرر ادرار دارم و احساس می کنم موقع دفع مدفوع ، مدفوع در روده از روی یک برآمدگی رد می شود. مشکلی در نشستن و نیز ترشحات ندارم. کارمند بوده بدلیل مسافت محل کار روزی 4 ساعت مشغول رانندگی هستم در طی شش ماه پس از آخرین سونوگرافی، سونوگرافی جدید ندادم. آیا مشکل از پروستات است و آیا در این شش ماه امکان بزرگی پروستات وجود دارد؟ ممنون بابت راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)شده اید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر