آیا التهاب پروستات درمان میشود؟

فهرست مطالب

درمان التهاب پروستات معمولاً بصورت ترکیبی از آنتی‌بیوتیک، داروهای گشادکننده مجرا و تغییر سبک زندگی است. طول درمان آنتی بیوتیکی بسته به میزان حاد یا مزمن بودن بیماری بین ۲ تا ۶ هفته متغیر است.

پروستاتیت چیست؟

پروستاتیت به عفونت یا التهاب پروستات گفته می شود و یکی از چندین سندرومی است که علائم بالینی گوناگونی دارد. عبارت پروستاتیت، به عنوان التهاب میکروسکوپی بافت غده پروستات تعریف شده است و تشخیص آن وابسته به شرایط گسترده بالینی می باشد.

علائم التهاب پروستات

 •  تب و لرز
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم یا نواحی تناسلی
 • سوزش و احساس ناراحتی حین دفع ادرار
 • احساس عدم تخلیه ادرار
 • نیاز مجدد به دفع ادرار پس از اتمام آن

انواع التهاب پروستات

موسسه ملی سلامت (NIH)، تقسیم بندی خاصی را برای پروستاتیت در سال 1999 شناسایی و تعریف کرد. چهار سندرومی که به دنبال پروستاتیت ایجاد می شوند، شامل:

 • پروستاتیت باکتریال حاد
 • پروستاتیت باکتریال مزمن
 • پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS، که به دو دسته ملتهب یا غیر ملتهب تقسیم بندی می شود)
 • پروستاتیت ملتهب بدون علامت

منظور از پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن، عفونی شدن پروستات توسط باکتری است. پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن با مصرف آنتی بیوتیک و درمانهای حمایتی درمان می شوند. در پروستاتیت باکتریال، انتقال باکتری ها از طریق رابطه جنسی رایج بوده، اما انتشار از طریق خون، لنف و مواردی نظیر دست دادن و لمس اندامهای مختلف بدن نیز می بایست در نظر گرفته شوند.

واریکوسل

پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS) در ابتدا با شکایت از دردهای اورولوژیکال (در سیستم ادراری و تناسلی) و بدون هیچ عفونتی در ادرار، شناخته می شود. این سندروم در صورت عدم حضور این سندروم حضور فعال بیماری های دیگری نظیر  التهاب مجاری ادراری، سرطان دستگاه ادراری تناسلی، بیماری مسیر ادراری، تنگی حاد مجرای ادراری یا بیماری های عصبی موثر بر روی مثانه شناخته، می شود.

این سندروم به دو دسته ملتهب و غیرملتهب تقسیم بندی می شود. نشانه CPPS ملتهب، حضور گلبولهای سفید خون در اسپرم، ترشحات پروستات یا خارج شدن ادرار از مثانه پس از تحریک پروستات می باشد. در حالت دیگر این سندروم، یعنی نوع غیرملتهب، گلبولهای سفید خون در اسپرم دیده نمی شوند.

پروستاتیت ملتهب بدون علامت به تشخیص ناگهانی التهاب پروستات، بدون وجود هیچ علامت و یا شکایتی از دستگاه ادراری تناسلی توسط بیمار، گفته می شود. پروستاتیت ملتهب بدون علامت، زمینه ساز ناباروری، بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) و یا سرطان پروستات نمی‌باشد.

عوامل مستعدکننده پروستاتیت

از عوامل مستعدکننده این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تنگی مجرا ادراری و برگشت ادرار عفونی به داخل مجاری پروستات
 • دستکاری و جراحی مجاری ادراری
 • سونداژ
 • عفونت های ادراری
 • نزدیکی از راه مقعد

علت التهاب پروستات

پروستاتیت حاد باکتریال ممکن است با عفونی شدن مجرای ادراری توسط باکتری، رفلاکس ادرار به مجرای پروستات یا گسترش مستقیم یا از طریق لنف از رکتوم، ایجاد شود.

پروستاتیت حاد باکتریایی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • اختلال اولیه عملکرد دفع، ساختاری یا عملکردی
 • اشریشیا کلای در 75-80 درصد موارد مسئول ایجاد پروستاتیت مزمن باکتریایی بوده است. انتروکوک و باکتریهای هوازی گرم منفی مانند سودوموناس نیز معمولا در سایر موارد دخیل هستند.
 • ویروس نقص ایمنی انسانی
 • سیتومگالوویروس
 • شرایط التهابی (مانند ساركوئيدوز)

دلایل ایجاد پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن خیلی کم شناخته شده اند اما ممکن است عفونت و یا التهاب شروع کننده ی آنها باشند. حدود 5 الی 8 درصد مردان دارای این سندروم، دارای پاتوژنهای باکتریالی هستند که از ادرار و یا مایع پروستات آنها استخراج می شود.

دلایل پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • نقص در انقباض ماهیچه ای
 • نقص در مجرای انزالی و دفع ادرار
 • افزایش کشش دیواره لگنی
 • التهاب اعصاب پروستات

دلایل پروستاتیت التهابی بدون علامت، مشابه با پروستاتیت مزمن بوده، اما هیچ علائمی مشاهده نمی شود.

ادرار خونی

تشخیص التهاب پروستات

پس از اخذ شرح حال و معاینه فیزیکی و انجام کشت ادرار، در صورت لزوم برای بیمار آزمایشات تکمیلی نظیر آزمایش پروستات (PSA)، سیتولوژی ادراری، سونوگرافی و بررسی باقیمانده ادراری انجام می‌شود.

تشخیص در بیمارانی که برای اولین بار به پروستاتیت باکتریال حاد مبتلا شده اند، خیلی خوب  انجام شده و درمان با آنتی بیوتیک های قوی رضایت خوبی در بیماران به همراه داشته است. در بیمارانی که پروستاتیت مزمن داشته و با تشدید علائم بصورت حاد مراجعه می کنند، ممکن است عواقب احتمالی دیگری نیز در آنها ایجاد شود.

سندروم درد لگنی حاد هنگامی تشخیص داده می شود که جواب کشت ترشحات ادراری و ترشحات پروستات منفی باشند. اختلال عملکرد عصبی ماهیچه ای و یا ریفلاکس مادرزادی ادرار به مجاری پروستات و انزال، می تواند یک فاکتور تسریع کننده این بیماری محسوب شود.

درمان التهاب پروستات

آنتی بیوتیک

❇ قرص آنتی بیوتیک برای التهاب پروستات

یکی از رایج ترین درمان هایی که برای التهاب پروستات تجویز میشود، استفاده از آنتی بیوتیک ها است. پزشک بر اساس نوع باکتری که باعث عفونت شده است، بهترین دارو را برای شما تجویز می کند. اگر علائم شدید باشد، ممکن است شما به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. دوره ی درمان بین 4 تا 6 هفته متغیر است، اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

❇ داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها باعث شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی که پروستات را به مثانه متصل کرده اند، میشود. استفاده از این داروها میتوانند علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهند.

 ❇ عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)  از جمله راههای درمان عفونت پروستات هستند که باعث شوند تا شما احساس بهتری داشته باشید.

ماساژ پروستات

❇ ماساژ پروستات

گاهی برای درمان پروستاتیت از ماساژ پروستات استفاده می شود. این روش شبیه به معاینه پروستات است و از طریق مقعد و توسط انگشت انجام میشود. ماساژ پروستات ممکن است باعث تسکین علائم التهاب شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش با هم اختلاف نظر دارند.

عوارض التهاب پروستات

پروستاتیت ممکن است منجر به اوروسپسیس (عفونت شدید سیستم ادراری) شود. اوروسپسیس باعث مرگ و میر بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، بیماران تحت عمل دیالیز، بیماران مصرف کننده داروهای ایمنی و بیمارانی که دوران پس از عمل جراحی مربوط به مجاری ادراری را طی میکنند، میشود.

❗ نکته: به طور قطع نمی توان گفت پروستاتیت مزمن و پروستاتیت التهابی بدون علامت، منجر به ایجاد سرطان پروستات می شوند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یغمایی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قبل از اینکه شمارو ببینم با یه دکتر دیگه دیدار داشتم و برای التهاب پروستات برای من نسخه نوشته بود و این قرصا و خوردم و بعد از ۲هفته بیماری زونا گرفتم و قرصارو قطع کردم و الان اون نسخه که شما برای نوشتین میترسم بخرم و بخورم که یبار دیگه زونا شدت بگیره آیا ربطی به قرصا داره یا نه.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام خیر
 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. کلیه ازمایشات چکامم نرمال نرمال است. فقط سونوگرافی حجم پروستات را ۲۸ سی سی اعلام کرده. بجز درد خفیف زیر سکم بصورت خیلی کم هیچ اثر دیگر ندارد تکرر ادرار ندارم و هیچ مشکل انزال ادرار و... ندارم. لطفا راهنمایی و درصورت لزوم دارو تحویز فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام احتیاجی به تجویز دارو نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من 20 سالمه اهل شهرستانم حدود 3 ساله انزال دردناک هنگام انزال دارم در ناحیه پرینه و سال پیش دکتر رفتم یه تعداد ناپروسکن و افلوساکسین نوشته بود که استفاده کردم کمی خوب شد اما بعد دوباره این مشکل رو پیدا کردم.
  دکتر الان آیا این مشکل من درمان داره؟؟ چه چیز باید مصرف کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام شما دچار التهاب پروستات(پروستاتیت)شده اید لطفا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت
  اقای دکتر حدودا ۱۰ روز قبل خدمت شما وزیت شدم برای بزرگی پرستات داروی پروترال ۰/۴و تاوانکس ۵۰۰ نیلی گرم وپرسیال ۵ میلی
  تجویز نمودین منتهی تقریبا از فردای روز مصرف داروها بخصوص داروی که عصر مصرف می کنم دچار دل پیچ واسهال دوسه بار میشم
  این وضعیت طبعیی هست الان ۹ روز مصرف می کنم واین حالت دارم ؟
  از جواب شما سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید
 • تصویر کاربر مراد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام بنده 12سال نصف سیپرو میخوردم ومشکل تکرر ادرار نداشتم بعد باقطع خودسرانه دوباره مشکلم برگشت الاامنبک دوتاستراید میخورم اما اولش خوب بود بعد دوباره مشکلم شدید شد ازمایشهام وسونو مشکلی نداشتم لطفاً راهنمایی کنید چه دارویی باید برای حل مشکلم بخورم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من 30 سال سن دارم و مجرد.یه مدتی هستش(بعداز عید) احساس میکنم دفع ادرارم کامل نیست و یه حسی بدی دارم.تنها علامتی که دارم همینه
  سونوگرافی سایز غده پروستات رو 32 زده
  دکتر میگه باید عمل کنی .اگر عمل کنم دچار ناباروری میشم
  خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام نیازی به جراحی نیست با دارو بهتر میشوید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.من 41سال سن دارم وقتی به مسافرت یا دستشویی عمومی میروم براثر استرس و اضطراب نمی توانم ادرارم را دفع کنم واصلا ادرارم نمی آید.ولی در منزل هیچگونه مشکل ادرای ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام میتوانید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  ازصبح تا بعداظهر ۴یا۵مرتبه دسشویی میرم ولی درخانه فکر کنم بیشتر ولی الان یکم سوزش داشتم موقع ادرارم چکار کنم برای پروستاتم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من الان 3ماهه سوزش نوک یاهمان کلا هکآلت گرفتم هنگام ادرار سوزش ندارم
  خیلی عزییتم میکنه انتی بیوتیک هم مصرف کردم اما درست نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام احتمالا به علت اگزما هست
 • تصویر کاربر lpln\\,v شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر بنده تقریبا 3 سال هست دچار التهاب مزمن پروستات هستم و تقریبا همیشه در کشاله ران دچار سوزش و اذیت هستم البته کم و زیاد میشه ولی دیگه درست نمیشه. اندازه پروستاتم حدود 30 و پی.اس.اس حدود0.6 الی 0.8 هست تو ازمایشات. به نظر شما این مشکل من درمان میشه یا باید همیشه اینطوری بمونه. وقتی غذاهای تند بخورم یا بعضی از غذاها زیاد میشه. در حال حاضر ترازوسین مصرف میکنم. شب هم بیدار میشم حداقل یکبار. بعدا ادارهم سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام با تغییر سبک زندگی و دارو بهبود می یابید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر