آیا التهاب پروستات درمان دارد؟

التهاب پروستات (پروستاتیت) یک بیماری نسبتاً شایع است و دلیل اصلی مراجعه مردان کمتر از ۵۰ سال، به کلینیک‌های اورولوژی می‌باشد. 

پروستاتیت به عفونت یا التهاب پروستات گفته می شود و یکی از چندین سندرومی است که علائم بالینی گوناگونی دارد. عبارت پروستاتیت، به عنوان التهاب میکروسکوپی بافت غده پروستات تعریف شده است و تشخیص آن وابسته به شرایط گسترده بالینی می باشد.

علائم التهاب پروستات

 •  تب و لرز
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم یا نواحی تناسلی
 • سوزش و احساس ناراحتی حین دفع ادرار
 • احساس عدم تخلیه ادرار
 • نیاز مجدد به دفع ادرار پس از اتمام آن

انواع التهاب پروستات

موسسه ملی سلامت (NIH)، تقسیم بندی خاصی را برای پروستاتیت در سال ۱۹۹۹ شناسایی و تعریف کرد. چهار سندرومی که به دنبال پروستاتیت ایجاد می شوند، شامل:

 • پروستاتیت باکتریال حاد
 • پروستاتیت باکتریال مزمن
 • پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS، که به دو دسته ملتهب یا غیر ملتهب تقسیم بندی می شود)
 • پروستاتیت ملتهب بدون علامت

منظور از پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن، عفونی شدن پروستات توسط باکتری است. پروستاتیت باکتریال حاد و مزمن با مصرف آنتی بیوتیک و درمانهای حمایتی درمان می شوند. در پروستاتیت باکتریال، انتقال باکتری ها از طریق رابطه جنسی رایج بوده، اما انتشار از طریق خون، لنف و مواردی نظیر دست دادن و لمس اندامهای مختلف بدن نیز می بایست در نظر گرفته شوند.

واریکوسل

پروستاتیت مزمن و سندروم مزمن درد لگن (CPPS) در ابتدا با شکایت از دردهای اورولوژیکال (در سیستم ادراری و تناسلی) و بدون هیچ عفونتی در ادرار، شناخته می شود. این سندروم در صورت عدم حضور این سندروم حضور فعال بیماری های دیگری نظیر  التهاب مجاری ادراری، سرطان دستگاه ادراری تناسلی، بیماری مسیر ادراری، تنگی حاد مجرای ادراری یا بیماری های عصبی موثر بر روی مثانه شناخته، می شود.

این سندروم به دو دسته ملتهب و غیرملتهب تقسیم بندی می شود. نشانه CPPS ملتهب، حضور گلبولهای سفید خون در اسپرم، ترشحات پروستات یا خارج شدن ادرار از مثانه پس از تحریک پروستات می باشد. در حالت دیگر این سندروم، یعنی نوع غیرملتهب، گلبولهای سفید خون در اسپرم دیده نمی شوند.

پروستاتیت ملتهب بدون علامت به تشخیص ناگهانی التهاب پروستات، بدون وجود هیچ علامت و یا شکایتی از دستگاه ادراری تناسلی توسط بیمار، گفته می شود. پروستاتیت ملتهب بدون علامت، زمینه ساز ناباروری، بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) و یا سرطان پروستات نمی‌باشد.

عوامل مستعدکننده پروستاتیت

از عوامل مستعدکننده این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  تنگی مجرا ادراری و برگشت ادرار عفونی به داخل مجاری پروستات
 • دستکاری و جراحی مجاری ادراری
 • سونداژ
 • عفونت های ادراری
 • نزدیکی از راه مقعد

دلایل التهاب پروستات

پروستاتیت حاد باکتریال ممکن است با عفونی شدن مجرای ادراری توسط باکتری، رفلاکس ادرار به مجرای پروستات یا گسترش مستقیم یا از طریق لنف از رکتوم، ایجاد شود.

پروستاتیت حاد باکتریایی ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • اختلال اولیه عملکرد دفع، ساختاری یا عملکردی
 • اشریشیا کلای در ۷۵-۸۰ درصد موارد مسئول ایجاد پروستاتیت مزمن باکتریایی بوده است. انتروکوک و باکتریهای هوازی گرم منفی مانند سودوموناس نیز معمولا در سایر موارد دخیل هستند.
 • ویروس نقص ایمنی انسانی
 • سیتومگالوویروس
 • شرایط التهابی (مانند ساركوئيدوز)

دلایل ایجاد پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن خیلی کم شناخته شده اند اما ممکن است عفونت و یا التهاب شروع کننده ی آنها باشند. حدود ۵ الی ۸ درصد مردان دارای این سندروم، دارای پاتوژنهای باکتریالی هستند که از ادرار و یا مایع پروستات آنها استخراج می شود.

دلایل پروستاتیت مزمن و سندروم درد لگنی مزمن ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • نقص در انقباض ماهیچه ای
 • نقص در مجرای انزالی و دفع ادرار
 • افزایش کشش دیواره لگنی
 • التهاب اعصاب پروستات

دلایل پروستاتیت التهابی بدون علامت، مشابه با پروستاتیت مزمن بوده، اما هیچ علائمی مشاهده نمی شود.

ادرار خونی

تشخیص التهاب پروستات

پس از اخذ شرح حال و معاینه فیزیکی و انجام کشت ادرار، در صورت لزوم برای بیمار آزمایشات تکمیلی نظیر آزمایش پروستات (PSA)، سیتولوژی ادراری، سونوگرافی و بررسی باقیمانده ادراری انجام می‌شود.

تشخیص در بیمارانی که برای اولین بار به پروستاتیت باکتریال حاد مبتلا شده اند، خیلی خوب  انجام شده و درمان با آنتی بیوتیک های قوی رضایت خوبی در بیماران به همراه داشته است. در بیمارانی که پروستاتیت مزمن داشته و با تشدید علائم بصورت حاد مراجعه می کنند، ممکن است عواقب احتمالی دیگری نیز در آنها ایجاد شود.

سندروم درد لگنی حاد هنگامی تشخیص داده می شود که جواب کشت ترشحات ادراری و ترشحات پروستات منفی باشند. اختلال عملکرد عصبی ماهیچه ای و یا ریفلاکس مادرزادی ادرار به مجاری پروستات و انزال، می تواند یک فاکتور تسریع کننده این بیماری محسوب شود.

درمان التهاب پروستات

درمان معمولاً بصورت ترکیبی (آنتی‌بیوتیک، داروهای گشادکننده مجرا و تغییر سبک زندگی) بوده و طول درمان آنتی بیوتیکی بسته به میزان حاد یا مزمن بودن بیماری بین ۲ تا ۶ هفته متغیر است.

آنتی بیوتیک

❇ آنتی بیوتیک ها

یکی از رایج ترین درمان هایی که برای التهاب پروستات تجویز میشود، استفاده از آنتی بیوتیک ها است. پزشک بر اساس نوع باکتری که باعث عفونت شده است، بهترین دارو را برای شما تجویز می کند. اگر علائم شدید باشد، ممکن است شما به آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید. دوره ی درمان بین ۴ تا ۶ هفته متغیر است، اما ممکن است درمان طولانی تری برای پروستاتیت مزمن و یا عود کننده نیاز باشد.

❇ داروهای بلوک کننده آلفا

این داروها باعث شل شدن گردن مثانه و رشته های عضلانی که پروستات را به مثانه متصل کرده اند، میشود. استفاده از این داروها میتوانند علائم بیمار، مانند ادرار کردن دردناک را کاهش دهند.

 ❇ عوامل ضد التهاب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)  می توانند باعث شوند تا شما احساس بهتری داشته باشید.

ماساژ پروستات

❇ ماساژ پروستات

ماساژ پروستات توسط پزشک انجام می شود و شبیه به معاینه پروستات است که از طریق مقعد و توسط انگشت انجام میشود. ماساژ پروستات ممکن است باعث تسکین علائم التهاب شود، اما پزشکان در مورد میزان تاثیر این روش با هم اختلاف نظر دارند.

عوارض التهاب پروستات

پروستاتیت ممکن است منجر به اوروسپسیس (عفونت شدید سیستم ادراری) شود. اوروسپسیس باعث مرگ و میر بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، بیماران تحت عمل دیالیز، بیماران مصرف کننده داروهای ایمنی و بیمارانی که دوران پس از عمل جراحی مربوط به مجاری ادراری را طی میکنند، میشود.

❗ نکته: به طور قطع نمی توان گفت پروستاتیت مزمن و پروستاتیت التهابی بدون علامت، منجر به ایجاد سرطان پروستات می شوند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پدرم 81 ساله س . حدود دو هفته قبل به علت تکرر ادرار و خالی نشدن مثانه به دکتر مراجعه کرده و با تجویز چند دارو بعد از چند روز کاملا بهبود یافته اند و تمام علائم قبلی برطرف شده است ولی گفتن باید عمل بشه تو سونوگرافی حجم پروستات 50 سی سی و جدار مثانه حدود 7 میلیمتر نشان داده. آیا با وجود بر طرف شدن کامل مشکلات ادراری باز هم عمل لازم است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر علائم برطرف شده و در سونو و يا ازمايشات نكته اي مبني بر ضرورت جراحي پروستات وجود ندارد(اختلال عملكرد كليه،بالا رفتن كراتنين،سنگ بزرگ مثانه و ...)نيازي به جراحي نيست
 • تصویر کاربر ماشاالله چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مردی 64 ساله هستم که به علت بزرگی پروستات تامسولوسین مصرف می کنم اوایل تاثیر دارو خوب بود ولی الان دوباره سوزش ادرار شدید و تکرر ادرار دارم. الان با مراجعه به پزشک برای من عمل جراحی در نظر گرفته می شود یا خیر درمان دارویی ادامه پیدا می کند؟ در ضمن باید بگویم اندازه پروستات من در آزمایش اخیر 41 سی سی و باقیمانده ادرار 54 سی سی بوده است.
  ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،در صورتيكه فشار خون شما اجازه ميدهد داروي پرازوسين هم به داروهايتان اضافه كنيد
   در غير اينصورت جراحي كنيد
 • تصویر کاربر لقمان چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 26 سال سن دارم حدودا دو هفته پیش به صورت ناگهانی دچار سوزش ادرار شدم و بعد از تخلیه ادرار چند قطره مایع لزج تقریبا قهوه ای رنگ دفع میشد بعد از یکی دو روز که تو خواب دچار انزال شدم دفع این مایع رنگی قطع شد و سوزش ادرار هم قطع شد ولی همچنان درد شکم را گهگاهی داشتم رفتم دکتر گفت التهاب پروستات داری برام 4تا آمپول سفازولین و یه دارویی که باید 30 قطره ازش رو بریزم تو آب و بخورم چند تا قرص دیگه بهم داد ولی الان بعد از سه روز از مصرف این داروها همچنان بعضی اوقات دچار درد زیر شکمی میشم و احساس میکنم تعداد دفعاتی که میرم دستشویی زیاده .لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا" جهت معاينه به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جوانی هستم 20 ساله که به طور میانگین هر روز خودارضایی می کنم، چند وقتی است که موقع ادرار کردن دچار سوزش و درد زیادی می شوم و در پایان ادرارم قطره قطره می شود. خواستم بدونم آیا خودارضایی باعث التهاب پروستات و بزرگی پروستات می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،خير
 • تصویر کاربر سروش یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر. من 27 سال دارم و مجرد هستم. دچار التهاب پروستات شدم.2 ماه میشه که قرص آپو_ترازوسین مصرف میکنم. (شبی یک عدد). هر وقت قرص و مصرف میکنم مشکلی ندارم ولی وقتی قطع میکنم بعد دو روز دوباره همون علائم التهاب و دارم. میخواستم راهنمایی بفرمایید تا کی این قرص و مصرف کنم و درمان کامل ان چقد زمان میبره . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،قرص فوق فقط سبب تخليه بهتر ادرار شده و در درمان التهاب پروستات نقشي ندارد
   شما بايد يك دوره درمان جهت التهاب پروستات انجام دهيد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سه تا علامت دارم که هر دکتری رفتم و معاینه کردن یه تشخیص گذاشتن.
  1- معذرت میخوام نوک الت ( داخل مجرای ادرار) احساس یه التهاب یا سوزش خیلی خفیف دارم
  2- بعد از اینکه از سرویس بهداشتی خارج میشم، تا یکی دو ساعت چند قطره بی اختیار از ادم خارج میشه
  1. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   3- اون دو تا رو شاید بتونم یه جوری تحمل کنم ولی مشکل مهم دردی هست که داخل کیسه بیضه و قسمت بالایی کیسه بیضه دارم.
   که یه موقع کمتر میشه یه موقع بیشتر

   با توجه به یه داروخانه که دکتر ها زحمت کشیدن انواع انتی بیوتیک رو دادن و بهبودی واقعا صفر بوده، دو تا تشخیص لان گذاشتن
   یکی واریکوسل
   یکی التهاب پروستات
  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   برای التهاب پروستات یک ماه قرص های الفابلاکر و شل کننده عضلات نوشتن و خوردم و باز هم بهبودی صفر بوده
   نطر شما چیه؟

   راه تشخیص قطعی وجود نداره واقعا؟
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   تا الان پیش 4 تا دکتر ارورولوژی رفتم و دو تا گفتن واریکوسل و دو تا التهاب پروستات !
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،اون ٢ علامت اول غير اختصاصي است،نگران نباشيد
   براي تشخيص واريكوسل بهتر است سونوگرافي انجام دهيد
  5. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۹ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   عکس دو نوبت سونوگرافی و ازمایش اسپرم پیوست شد
   روی خود کیسه بیضه موقع هایی که درد زیاد دارم با چشم عادی یه برجستگی کاملا مشخص هست.
   من 29 سالم هست و انم اضافه کنم که دو تا علامت اول در روز اول ازدواج به صورت یک مرتبه ایجاد شده و بعد از گذشت حدود 4 ماه همچنان مثل روز اول باقی هست.
  6. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   لطفا" موقعي كه برجستگي وجود دارد جهت معاينه به مطب مراجعه كنيد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای.دکتر.پسری هستم۲۰سالمه.ببخشید مزاحمتون شدم.الان تقریبا۷ماه بعد از این میرم دستشویی ادرارکنم حس میکنم مثانم بطور کامل خالی نمیشه.بعد از اینکه از دستشویی خارج میشم چند قطره از التم خارج میشم.رفتم سونوگرافی انجام دادم ۲۶سی سی افزایش یافته
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،اين مساله در بعضي اقايان وجود دارد و طبيعي است
   مواد محرك مثانه ميل نكنيد،ايستاده ادرار كنيد،هميشه دو بار پشت سر هم ادرار كنيد و بعد تمامي اين كارها استبراء كنيد
 • تصویر کاربر شروین شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر،متخصص گوارش برای من سونوگرافی داده که در سونوگرافی اندازه پروستات من ۵۵ سی سی زده شده البته من علائم خاص پرستات را که اعلام کردید ندیدم.ایا نیاز به ازمایشpsa هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   اگر سنتان بالاي ٥٠ سال هست بله
   بايد سالي يكبار ازمايش PSA بدهيد
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من قبلا باشما درمورد مشکلم
  با تشکر از راهنماییهای شماصحبت کردم تشخیص شما التهاب پروستات بود میخواستم در اصفهان یکی را به من شما معرفی کنید لطفا
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام،دكتر نيك كار از پزشكان خوب و حاذق ميباشند
   سلام بنده را هم به ايشان برسانيد
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر 49 سالمه اندازه پروستاتم 44سی سی هستش psa دادم نرمال بوده بیش از هفت ماهه سوزش ادرار دارم درددر بالای آلت تناسلی (شکم) هم زیاده هنگام نزدیکی هم خیلی اذیت میشم خواهشا راهنمایی بفرمایید چون شهرستانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتيت شده ايد با مراجعه به پزشك داروي ضد التهاب پروستات و انتي بيوتيك مصرف كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر