آیا درمان واریکوسل به صورت سرپایی امکان پذیر است؟

آخرین بروزرسانی: 20 آبان 1402

در این مقاله می خوانید

واریکوسل یا  واریس بیضه به شرایطی گفته می شود که طی آن وریدهای بیضه بزرگتر از حالت عادی می شوند. ده تا پانزده درصد مردان، مبتلا به واریکوسل هستند. این بیماری شبیه واریسی شدن پاهاست که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. اسپرم ها در دمای نزدیک به 34.5 درجه ی سلسیوس ساخته می شوند و این در حالی است که دمای معمول بدن انسان ها 37 درجه سلسیوس می باشد. همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن بیضه ها در خارج از محیط اصلی بدن است.

واريکوسل می تواند باعث تخریب سیستم پمپینیفورم که نقش اصلی شبکه ی  خنک کردن خون قبل از رسیدن به اسپرم ها است، شود و این موضوع باعث جلوگیری از تولید اسپرم های با کیفیت می شود. اگر به واریکوسل گرید 2 و یا گرید 3 مبتلا هستید، احتملا عمل واریکوسل تنها راه درمان شما باشد.

علائم واریکوسل

واریکوسل ندرتا باعث ایجاد درد می شود، اما اگر این اتفاق بیافتد، درد آن مانند زیر است:

واريکوسل ممکن است حتی غیر قابل درک باشد، اما پزشک می تواند با معاینه ی جسمانی آن را تشخیص دهد. در هر صورت، اگر فردی متوجه علائم زیر شد، باید به پزشک مراجعه کند.

تشخیص واریکوسل 

واریکوسل بر اساس شدت به سه درجه ی مختلف تقسیم می شود:

واریکوسل درجه ی 1

خفیف ترین حالت بوده، قابل مشاهده نیست، اما پزشک می تواند با انجام مانور وال سالوا آن را تشخیص دهد.

واریکوسل خفیف

واریکوسل گرید 2

قابل مشاهده نیست، اما مجددا با انجام مانور وال سالوا قابل تشخیص است.

واریکوسل درجه 3

واریکوسل با چشم قابل مشاهده است.

اگر بزرگ شدن به اندازه ی کافی زیاد باشد، ممکن است چیزی شبیه تجمعی از کرم ها مشاهده کنید. واریکوسل تحت بالینی نوعی از واریکوسل است، که فقط با آزمایش های تصویربرداری وجود آن دریافت می شود. این آزمایش ها شامل ترموگرافی بیضه ای و تست رفلکس داپلر که نوعی سونو گرافی است می تواند باشد.

سونوگرافی می تواند برای رد علل ممکن دیگری، که باعث واریکوسل می شوند، مانند وجود تومور در نزدیکی طناب اسپرماتیک، انجام شود. تست های آزمایشی دیگر شامل آنالیز مایع منی و تست های هورمونی برای پی بردن به میزان هورمون FSH  و تستوسترون می شوند. این تست ها ممکن است زمانی انجام شود که پزشک به  عملکرد بیضه ها شک  کند.

واریکوسل معمولا شرایط خطرناکی را ایجاد نمی کند، اما اگر باعث تغیر در شکل و اندازه ی بیضه یا تغییری در ناحیه ی جنسی شود، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

جراحی واریکوسل گرید 3 (ویدئو)

عکس واریکوسل گرید 1 و 2 و 3

عکس واریکوسل درجه 1

تصاویر واریکوسل گرید 3

عکس واریکوسل درجه 3

عکس واریکوسل گرید 3

واریکوسل گرید ۳ معافیت

در صورت درمان نشدن واریکوسل گرید 3 (پس از جراحی) یا بعبارتی عود بیماری پس از جراحی، معافیت شامل حال واریکوسل می شود.

آیا عمل واریکوسل با لیزر امکانپذیر است؟

علت ابتلا به واريكوسل
 

یکی از دلایل واریکوسل به دریچه های موجود در طناب اسپرماتیک برمی گردد. طنابی که خون را به بیضه برده و آن را برمی گرداند. به روشنی معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد، ولی شبیه همان چیزی است که در واریسی شدن عروق پا اتفاق می افتد.

دریچه های یک طرفه به گونه ای قرار گرفته اند که جریان خون را به سمت قلب هدایت کنند. اشکال در دریچه ها می تواند جریان خون را مختل کند. به جای جریان خون آرام، گیر افتادن و تجمع خون را خواهیم داشت. این گیر کردن خون باعث گشاد شدن رگ ها می شود.

التهاب بیضه یا اورکیت

انواع واریکوسل

واریکوسل می تواند به دو گروه دسته بندی شود:

❇ نوع فشاری

طناب اسپرماتیک پر از خون می شود و به سمت واریکوسل درجه ی 1 پیشرفت می کند.

❇ نوع شنتی

تجمع زیاد خون باعث صدمه به ورید اسپرماتیک و بقیه ی ورید ها می شود. که این امر منجر به بزرگتر شدن و واریکوسل درجه 2 و 3 می شود. معمولا بیضه ی سمت چپ بیشتر دچار این شرایط می شود، در هر صورت اگر فقط یک سمت دچار واریکوسل شود، روی اسپرم سازی طرف دیگر هم اثر مخرب دارد.

عمل جراحی

درمان واریکوسل

در همه ی موارد درمان واریکوسل الزامی نیست، اما در صورت وجود عوارض زیر، درمان واریکوسل باید هر چه سریعتر انجام شود:

 • درد و ناراحتی
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • ناباروری ای که حداقل 6 ماه طول کشیده است و وجود نداشتن دلیل دیگری برای آن

❇ درمان خانگی

اگر واریکسول به اندازه ای جدی نبود که نیاز به جراحی داشته باشد، پوشیدن لباس های زیر حمایت کننده ممکن است درد را کاهش دهد. درمان های مختلف زیادی برای تعداد پایین اسپرم ها انجام می شود، اما بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.

❇ جراحی واریکوسل

سه نوع جراحی برای درمان واریکوسل وجود دارد، از جمله:

 • جراحی از بین بردن واریکوسل

 نوعی جراحی باز که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی انجام می شود. جراح معمولا از طریق کشاله ی ران، یا به طور ناشایع از طریق شکم یا بالای ران به ناحیه مربوطه دسترسی می یابد.

با استفاده از سونوگرافی و میکروسکوپ جراحی، جراح وریدهای آسیب دیده را میبندد تا جریان خون درست از طریق عروق سالم برقرار شود. درد بعد از جراحی معمولا بسیار کم است و فرد به زودی می تواند به زندگی سابق خود بازگردد. امروزه به دلیل دقت بالای جراحی میكروسكوپی در پیدا كردن وریدهای معیوب،احتمال كمتر برای آسیب زدن به شریانهای بیضه و عوارض كمتر پس از جراحی و هم چنين دوره نقاهت كوتاهترپس از جراحی،روش جراحی میكروسكوپی روش choice (انتخابی) در جراحی واریكوسل می باشد.

 • درمان واریکوسل با جراحی لاپاراسکوپی

 جراح یک برش کوچک روی شکم ایجاد می کند و از طریق آن یک ابزار جراحی ظریف را وارد عروق می کند.

 • درمان واریکوسل با لخته سازی زیرجلدی

 رادیولوژیست یک لوله یا کتتر را از طریق گردن یا کشاله ی ران وارد بدن می کند. وسایل جراحی از طریق این لوله وارد بدن می شوند، پس از آن جراح ورید های آسیب دیده را از طریق سوزاندن یا مواد شیمیایی خاصی می بندد.

👈توجه: این روش کم تهاجمی ترین عمل جراحی می باشد که حتی می توان به صورت سرپایی آن را انجام داد و مدت زمان بهبودی آن نسبتا کوتاه است. اما امروزه به دلیل احتمال بالای عود با روش لخته سازی زیر جلدی، به ندرت از روش فوق استفاده میشود.

 رابطه زناشویی تا ۲ هفته پس از جراحی توصیه نمی‌شود. اولین آزمایش اسپرم ۳ ماه پس از جراحی درخواست می‌شود. میزان موفقیت در بهبود اسپرم‌ها پس از جراحی، حدود ۸۰ – ۷۵ درصد بوده و بهتر است بیمار پس از جراحی جهت حصول نتیجه بهتر تحت درمان دارویی (داروهای تقویت کننده اسپرم) قرار گیرد.

واریکوسل

خطرات جراحی واریکوسل

این جراحی ها نسبتا بی خطر هستند، اما مانند تمام جراحی های دیگر، یک سری خطرات هم دارند که شامل موارد زیر می باشند:

 • آسیب به شریان
 • از بین رفتن بیشتر بافت بیضه
 • عفونت
 • کبودی، تورم و تجمع مایع در ناحیه ی مربوط
 • درد شکمی

ندرتا ممکن است ترومبوز (ایجاد لخته) عروق کلیوی نیز به وجود بیاید. که ممکن است کلیه ها را درگیر کرده و باعث تحمیل یک جراحی اضافه به بیمار شود. بعضی اوقات ممکن است عروقی که بعد از جراحی وظیفه ی خونرسانی به بیضه ها را دارند، نیز دچار اتساع شوند و نیاز به درمان دوباره باشد. 

✅لازم به ذکر است میزان بروز عوارض فوق در جراحی میکروسکوپی حداقلی (زیر %1) می باشد.

عوارض واریکوسل

در بعضی افراد، ممکن است واریکوسل سبب ایجاد عوارض جانبی خاصی شود از جمله:

❇ ناباروری

ناباروری جدی ترین عارضه ی احتمالی واریکوسل است. ممکن است این عارضه به دلیل افزایش خونرسانی و در نتیجه بالا رفتن دمای بیضه ها به وجود آید. بین 35 تا 44 درصد مردانی که ناباروری اولیه دارند، به واریکوسل مبتلا هستند. ناباروری اولیه به معنای عدم فرزند دار شدن زوجین، بعد از 12 ماه تلاش است.

برای مشاهده ی علائم ناباروری در مردان روی لینک زیر کلیک کنید:
علائم ناباروری در مردان

واریکوسل در 45 تا 81 درصد افرادی که ناباروری ثانویه دارند، تاثیر گذار بوده است. ناباروری ثانویه به معنای فرزند دار شدن زوجین برای حداقل یک بار، و عدم توانایی در انجام دوباره ی آن است.

طی تحقیقات اخیر که روی 7035 مرد انجام شد، مشخص شد که 15.7% آن ها واريکوسل داشتند و مایع منی آن ها کم کیفیت بود. ساخت اسپرم در دمای پایین تر از دمای بدن، موثرتر خواهد بود.

❇ انقباض بیضه

واريکوسل ممکن است سبب از بین رفتن بافت بیضه یا انقباض آن ها شود. لوله های اسپرم ساز، بخش عمده ی بیضه ها را تشکیل می دهند. اگر آن ها آسیب ببینند، بیضه کوچک تر و نرم تر می شود.

❇ بهم خوردن تعادل هورمونی

 به دلیل واکنش سلول ها به افزایش فشار، ممکن است هورمون ها دچار تغییر شوند. ممکن است سطح هورمون LH  افزایش یابد. این هورمون در مردان و زنان وجود دارد، ولی مقدار آن در زنان بیشتر است. همچنین ممکن است هورمون تستوسترون کم شده یا در کمترین حد ممکن باشد.

عوامل خطرزا

عامل خطرزای خاصی برای واریکوسل شناخته نشده است، اما ایجاد آن در سن بلوغ شایع تر است. اضافه وزن ممکن است، خطر ابتلا را افزایش دهد. واریکوسل در افراد با قدبلند بیشتر مشاهده شده است.

اگر مردان بالای 40 سال دچار واریکوسل شوند، این عارضه بیشتر در اثر بسته شدن ورید های بزرگ در سطح شکم رخ داده است. همچنین ممکن است در اثر سرطان کلیه باشد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید. و یا ویزیت آنلاین کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر amirsr دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با سلام ، ببخشید خیلی رک میگم ، من چن وقت پیش در حال استمنا بودم ک احساس درد شدیدی در ناحیه بیضه راستم شد ، انگار رگش کشیده شد ، الان هم هر چند وقت یک بار درد میگیره ایا این میتونم موجب واریکوسل بشه ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Surena دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  سلام، من یکسال پیش به دلیل درد بیضه به دکتر مراجعه کردن برام سونو نوشت قطر ورید بیضه راست 2.4 و چپ2.7 بود آزمایش اسپرم دادام خوب بود دکتر گفت نیازی به عمل ندارد تا یکماه پیش دو باره درد گرفت شدید تا کشاله رانم و شکم درد میگره نتونم خوب بخوابم رفتم دکتر معاینه کرد و دوباره سونو نوشت و گفت چرا تا حالا عمل نکردی ، سونو درحالت خوابیده گفت واریکوسل نداری در حالت ایساده مانور والسالوا واریکوسل دو طرفه به قطر 3.8 نشون دکتر که دادم معاینه کرد گفت واریکوسل نداری. اقای دکتر تو رو خدا راهنمایم کنید من خیلی درد دارم و ایا واقعا واریکوسل دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اگر قطر ورید های شما بیش از ۲ تا ۲/۵ میلیمتر باشد یعنی شما واریکوسل دارید
 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است پای چپ بنده از قسمت مفصل زانو و بعضی اوغات مچ و شصت پا درد میگرد به طوری که راه رفتن مشکل میشود دکتر که رفتم قرص اینومتاسین داد میخورم اروم میشه و دوباره درد میگیره خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا اسید اوریک خود را ازمایش کنید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  نزدیک دو ماهی هستش بالا مثانه اطراف شکمم خیلی درد میکنه اتفاقا این اواخر و بعۻی وقت ها دلپیچه میگیرم شدید میخواستم ببینم میتونه از واریکوسل باشه چیکار کنم آرمایش دادم گفتن تو معده هم چیزی نیس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،واریکوسل باعث‌دل پیچه نمیشود
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  با سلام. من الان 3 هفته هستش عمل واربکوسل گرید 3 انجام دادم. موقع نشتن طولانی و بعضی وقتام همینجوری بیضه سمتی که عمل کردم درد میگیره. می خواستم بدونم طبیعیه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،این درد ها به علت دستکاری ناشی از جراحی بوده و تا ۲ ماه پس از جراحی طبیعی است
 • تصویر کاربر Bosgosh جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  من رگهای بالا بیضم سمت راست دوسه ماهی درد میکنه و اذیتم میکنه چهارسال پیش تست واریکوسل دادم که جراح گفت نیاز به عمل نداره خیلی خیلی ریزه اونموقع درد میکرد بعدها خوب شد ولی متاسفانه دوباره دردش شروع شده و اذیتم میکنه و اینکه اصلا علایم واریکوسل تو بیضهام نمیبینم کاملا شرایط نرمالی داره و اینکه در موقع رابطه دردش خیلی کم میشه ولی یکساعت بد دوباره شروع میشه ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر Bosgosh جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   عذرمیخوام بیضه سمت چپ هستش. و اینکه یکم انگولک میکنم احساس میکنم یکم رگهاش ورم داره
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر، آقای دکتر آیا میشه قرص داپوکستین را با تادالافیل با هم مصرف کرد؟اگر نه برای نعوظ با داپوکستین چه باید مصرف کرد؟ با تشکر از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،منعی ندارد
 • تصویر کاربر مهین چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من بهمن ماه در هفته13 قلب جنین از کار افتاد بعد از اون همسرم آزمایش اسپرم داد که دکتر زنان ارجاع دادند به متخصص اورولولوژی . سونو براشون نوشتند الان دکتر سونوگرافی گفتند واریکوسل و باد فتق دارند. الان با توجه به آزمایشی که براتون میفرستم لطفا بهم بگید که اولا انجام عمل برای همسرم ضروری هست؟ آیا با توجه به نتایج آزمایش میتونه علت سقط جنین من باشه؟ آیا با توجه به این آزمایش اگر قبل از عمل واریکوسل بارداری صورت بگیرد آیا مجدد امکان سقط هست؟ یا به نظر شما فعلا اقدامی برای بارداری انجام نشود تا موقعی که عمل واریکوسل انجام بشه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.(حجم فایلم نتونستم کوچک کنم)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،یک ازمایش تعیین میزان شکست DNA اسپرم (DFI)انجام دهید اگر میزان ان بالاتر از حد نرمال بود جراحی کنید
 • تصویر کاربر Gol چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد بنده ٥ روزه عمل كردم به روش ميكروسرجري امروز همسرم وقتي ميخواست كنار من بشينه به اشتباه روي محل عمل با دست فشار اورد... در لحظه درد گرفت ولي الان بيضه ها با لمس درد ندارن اما وقتي پاهامو در حالت خوابيده به پهلو روي هم ميخوام بندازم دردم ميگيره ممكنه اين فشار باعث اسيب يا عود بشه ممنون از پاسخ دهي شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،خیر،نگران نباشید
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید...
  من یه دختر 18ساله ام، امروز برای من یه اتفاقی افتاد ک بعد از اون لحظه دیدم ک خونریزی دارم و در حد دو سه قطره، اونم خون غليظ.. زانوهام سست شد و جونم ب لبم رسید 😔.. مطمئن شدم ک آسیب دیدم، زمان دوره ی قاعدگیم هم طبق معمول دو روز دیگه ینی چارشنبه،هستش، الان بعد از 4ساعت دوباره دوسه تا قطره خون دیدم.. بکارتم آسیب دیده یا دوره م زمانش تغییر کرده؟!
  تو رو خدا کمکم کنید دارم میمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر