هر آنچه که باید درباره ی هیدروسل بدانید

هیدروسل کیسه ای پر از مایع است که در اطراف بیضه به وجود می آید. هیدروسل در نوزادان بیشتر دیده می شود. نزدیک به ۱۰ درصد نوزادان پسر با هیدروسل متولد می شوند، این در حالیکه مردان در هر سنی می توانند به هیدروسل دچار شوند.
هیدروسل خفیف معمولا بدون درد و یا هر گونه عارضه دیگری بوده و هیچ تهدیدی برای بیضه ها نیست مگر اینکه بزرگ شود و اثر فشاری آن و گرمای ناشی از تجمع مایع دور بیضه، سبب آسیب به بیضه شود.

اگر شما تورم کیسه ی بیضه داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما دیگر علل محتمل و خطرناک تر مانند سرطان بیضه را رد کند.

علل ایجاد هیدروسل

در اواخر بارداری، بیضه ی نوازادان پسر از شکمشان به درون کیسه ی بیضه نزول پیدا می کند. کیسه ی بیضه از جنس پوست بوده که در هنگام نزول بیضه ها، آن ها را دربر می گیرد.

هر بیضه دارای یک کیسه در اطراف خود است که حاوی مایع است. به طور طبیعی، این کیسه خود را می بندد و بدن طی سال اول نوزادی مایع آن را جذب می کند. با این حال، این برای نوزادان با هیدروسل اتفاق نمی افتد. نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند (تولد نارس) بیشتر در خطر ابتلا به هیدروسل هستند.

همچنین هیدروسل می تواند در بزرگسالی، بیشتر در مردان بالای ۴۰ سال بروز کند. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که کانالی که بیضه از طریق آن نزول پیدا می کند کاملا بسته نشود و یا کانال دوباره باز شود. این موضوع می تواند باعث آن شود که مایع از شکم به کیسه ی بیضه منتقل شود.

همچنین هیدروسل می تواند در اثر التهاب یا آسیب به کیسه ی بیضه یا مسیر کانال ایجاد شود. التهاب ممکن است در اثر عفونت (اپیدیدیمیت) یا بیماری های دیگر باشد.

انواع هیدروسل

انواع هیدروسل

هیدروسل دو نوع مرتبط و غیر مرتبط دارد.

❇ نوع غیر مرتبط

هیدروسل غیر مرتبط زمانی اتفاق می افتد که کیسه بسته شود، اما بدن شما مایع را جذب نکند. مایع باقی مانده معمولا در مدت یک سال جذب بدن می شود.

❇ نوع مرتبط

هدروسل مرتبط زمانی اتفاق می افتد که تمام مسیر کیسه ی اطراف بیضه ی شما بسته نشود. این موضوع به مایع اجازه می دهد که به داخل و بیرون جریان داشته باشد.

علائم هیدروسل 

معمولا هیدروسل باعث ایجاد درد نمی شود. معمولا تنها علامت هیدروسل تورم کیسه ی بیضه است. مردان بزرگسال مبتلا به هیدروسل ممکن است احساس سنگینی در کیسه ی بیضه داشته باشند. در بعضی موارد، ممکن است ورم در صبح بدتر از شب باشد.

در صورتی که خود یا کودکتان درد  ناگهانی یا شدیدی در کیسه ی بیضه داشتید، به پزشک مراجعه کنید. این علامت ممکن است تظاهر یک مشکل دیگر به نام پیچ خوردگی بیضه باشد. پیچش بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه بپیچد، معمولا در اثر جراحت یا تصادف.

پیچش بیضه شایع نیست، اما به این دلیل که می تواند باعث انسداد خون رسانی بیضه شود و در صورت عدم درمان در نهایت باعث نازایی می شود، یک اورژانس پزشکی به حساب می آید.

اگر فکر می کنید خود یا کودکتان دچار پیچش بیضه شده اید، به سرعت به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید. این مشکل نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد.

علت درد بیضه چیست؟

تشخیص هیدروسل

برای تشخیص هیدروسل، پزشک یک معاینه ی بالینی انجام خواهد داد. اگر شما دچار هیدروسل باشید، کیسه ی بیضه ی شما متورم خواهد شد، اما دردی نخواهید داشت. پزشک از میان کیسه ی پر از مایع نمی تواند به خوبی بیضه ی شما را احساس کند.

پزشک ممکن است برای وجود درد واکنشی بیضه شما را بررسی کند و یا به کیسه ی بیضه شما نور بتاباند. این کار به پزشک اجازه میدهد که ببیند آیا مایع در کیسه ی بیضه تجمع یافته است یا خیر.

اگر مایع وجود داشته باشد، کیسه ی بیضه به نور اجازه ی عبور می دهد و کیسه ی بیضه ی شما در اثر عبور نور، روشن به نظر خواهد رسید. با این حال اگر کیسه ی بیضه ی شما در اثر یک توده ی جامد (سرطان) متورم شده باشد، نور نمی تواند از کیسه ی بیضه عبور کند. این آزمایش نمی تواند تشخیص قطعی را مشخص کند، اما می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین ممکن است پزشک روی شکم شما فشار وارد کند تا وجود مشکل دیگری به نام فتق اینگوینال را ارزیابی کند، همچنین ممکن است پزشک برای بررسی این مشکل از شما بخواهد که سرفه کنید یا خم شوید. این مشکل می تواند زمانی اتفاق افتد که قسمت کوچکی از روده از یک نقطه ی ضعیف شده در دیواره ی شکمی و از طریق کانال مغبنی بیرون بزند. در حالی که این مشکل معمولا تهدید کننده ی حیات نیست، ممکن است پزشک برای درمان آن انجام جراحی را توصیه کند.

ممکن است برای بررسی عفونت یک نمونه ی خون یا ادرار از شما بگیرند. غالبا، ممکن است پزشک برای ارزیابی فتق، تومور، یا دیگر علت های ممکن برای تورم کیسه ی بیضه یک سونوگرافی برای شما درخواست کند.

عمل جراحی

درمان هیدروسل

اگر نوزاد شما هیدروسل داشته باشد، احتمال دارد که حدود بعد از یک سال خود به خود برطرف شود. اگر هیدروسل خود به خود برطرف نشود یا بزرگ تر شود، ممکن است نیاز باشد که یک اورولوژیست او را جراحی کند.

هیدروسل خفیف معمولا نیاز به درمان ندارد درصورتیکه هیدروسل باعث ایجاد عارضه و یا ناراحتی شود و یا از نوع مرتبط باشد (نوعی از هیدروسل که با فتق همراهی دارد) انگاه هیدروسل از طریق جراحی اصلاح می شود.

 ❇ جراحی

جراحی هیدروسل بصورت سرپایی (Day Care) و تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی خفیف بوده و بیمار غروب روز جراحی از بیمارستان مرخص است.

یک برش کوچک روی شکم یا کیسه ی بیضه شما زده می شود (بستگی به این دارد که محل هیدروسل کجا باشد) و با جراحی هیدروسل را برمی دارند. به احتمال زیاد جراح شما یک پانسمان بزرگ روی محل برش قرار می دهد. براساس اندازه و محل هیدروسل، ممکن است نیاز به یک لوله ی تخلیه برای چند روز داشته باشید.

خطرات مرتبط با عمل شامل موارد زیر هستند:

 • لخته شدن خون یا خونریزی
 • صدمه به کیسه ی بیضه، مانند آسیب به عصب
 • عفونت

کمپرس یخ، بیضه بند پشتیبان و استراحت مطلق، ناراحتی بعد از جراحی را کاهش خواهد داد. پزشک شما یک معاینه ی عمومی برای شما انجام خواهد داد، زیرا بعضی اوقات هیدروسل ممکن است دوباره بازگردد.

❇ آسپیراسیون با سوزن

یکی دیگر از گزینه های درمان هیدروسل تخلیه ی آن با یک سوزن بلند است. سوزن به درون کیسه وارد خواهد شد تا مایع را خارج کند. در بعضی از موارد، ممکن است دارویی تزریق شود تا از پر شدن دوباره ی کیسه جلوگیری کند. به علت احتمال بالای عود آسپیراسیون با سوزن برای کسی توصیه می شود که در خطر بالای عوارض حین جراحی قرار داشته باشد. شایع ترین عارضه ی جانبی آسپیراسیون با سوزن، درد گذرا در کیسه ی بیضه و خطر عفونت می باشد.

بعد از جراحی چه انتظاری داشته باشم

چه این که هیدروسل خود به خود برطرف شود چه با جراحی آن را درمان کنید، چشم انداز آن بسیار عالی است. اگر شما جراحی کنید، درد احتمالا حدود یک هفته بعد برطرف می شود. در صورت لزوم ممکن است پزشک برای شما مسکن تجویز کند.

احتمالا ۱الی ۲ هفته نتوانید به فعالیت های طبیعی خود بازگردید. این شامل پرهیز از باز نشستن، مانند دوچرخه سواری، برای حداقل سه هفته است. همچنین در این زمان باید از انجام دیگر فعالیت های تنش زا خودداری شود.

بخیه های محل برش جذبی بوده و خود به خود از بین می روند، اما ممکن است پزشک شما بخواهد که چند هفته بعد آن را بررسی کند. پاک نگه داشتن محل با استفاده از دوش گرفتن می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اصغر سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دکتر پسر برادرم دو سالشه و چند وقتیه ک بیضه سمت راستش ورم کرده و زیر شکمش کمی ورم داره دوسه جا بردن نشون دادن پیش دکتر ارولوژی متخصص.گفتن هیدروسل و مشکل فتق داره باید عمل جراحی بشه.آیا عمل جراحی واسه کودک دوساله زیان اوره؟استرس شدیدی بهمون وارد شده واسه جراحیش ازسویی هم ورم بیضه ش نگرانمون میکنه.خاستم خیالمونو راحت کنی و به نتیجه برسیم ک خطراط جراحی داره یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،اولا اینکه چه پسر خوش تیپی،خدا حفظش کنه😊😊😊
   بعد هم اینکه از ۶ ماهگی به بعد جراحی و داروی بیهوشی خطری برای بچه ندارد،نگران نباشید
   میتوانند صبح جراحی کنند و بعد از ظهر مرخص شوند
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسری هستم 24 ساله ،چندسالی است که میدانم در کیسه ی بیضه فقط یکی از بیضه هایم است و فکر میکردم عادی است چون در بعضی از مردان یک بیضه وجود دارد.حدود دوهفته است که احساس میکنم در زیر شکمم جسمی حرکت میکند.گاهی اوقات هم درد میکند.
  آیا این نشانه خطر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،این موضوع به هیچ وجه طبیعی نیست
   و حتما پیگیری کنید
   شما یک بیضه نزول نکرده دارید و ان جسم شناوری هم که احساس میکنید همان بیضه نزول نکرده شما است
   سونوگرافی بیضه و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام دهید و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
   مقاله مربوط به بیضه نزول نکرده در سایت بنده را نیز مطالعه بفرمایید
 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام افای دکتر

  حدود یک ماه است که دردی را در بیضه های خود حس میکنم. اوایل کمتر بود ولی الان به تدریج بیشتر شده است
  البته قابل تحمل است. احساس ادرار هم بیشتر شده است.
  علت چه میتواند باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،احتمالا به علت استرس و تحریک پذیری اعصاب شما هست
   محض اطمینان از بیضه خود سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر دانیال دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من 32 سال سن دارم از کودکی بیضه چپم هیدروسل داشت و۱۷سال پیش عمل جراحی کردم ولی بعداز چندسال دوباره به شکل اول برگشت وحدود ۳سال پیش بخاطر ناباروری تحت عمل واریس و هیدروسل قرار گرفتم ولی باز هم بعد شش ماه بیضه چپم بزرگ شده و طبق حرف دکترهیدروسل دارم؛الان حدود یکسال که زیر بیضه ودرناحیه ران کنار بیضه درد خفیفی ولی در اوقات زیادی دارم
  خواهش می کنم راهنمایی کنید آیا با عمل جراحی مشکل من برای همیشه رفع می شود یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،لطفا با اخرین سونوگرافی و ازمایش اسپرم خود به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر هدایتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 15 سالم هست و فوتبال حرفه ای بازی میکنم
  چند بار سونو انجام دادم که یکی گفت واریکوسل و دیگری فتق اینگوینال و دیگری گفت هیدروسل و الان نمیدونم مشکلم دقیقا چیه. در ناحیه کشاله یک برآمدگی هست که گاهی اوقات میاد بالا و بعاز چند وقت از بین میره و فقط در زمان لمس کردن درد داره
  باید چیکار کنم؟؟ آیا رابطه ای با کمر درد هم داره؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،تعریفی که شما کردید به فتق میخورد پیش یک سونوگرافیست ماهر سونو کنید به راحتی قابل تشخیص است
 • تصویر کاربر صاد دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  آقای دکتر دو هفته ای بود استرس شدید داشتم و و حدود روز چهارم و پنجم ک از استرسم میگذشت متوجه درد در ناحیه کلیه ها بطوری ک به سمت بیضه ها کشیده میشد شدم ولی خود بیضه ها هنگام لمس و تماس با دست و حتی فشار با دست درد نداشتن و گاهی هم کشاله ران دل دل میزد و کمی درد داشت، حال دو سوال از خدمت شما دارم ، ایا این درد و اتفاق بخاطر استرس شدید است؟سونوگرافی مجاری ادرار و کلیه و آزمایش ادرار انجام دادم موردی نداشت .آیا استرس باعث این درد و مورد میشود؟؟؟سوال دوم اینکه من ۲۱ سالمه و بیضه هام حدود ۵ تا ۶ سانتی متره اندازه طولش و بیضه چپ کمی پایینتر و عقب تر از بیضه راست قرار داره و نسبت به بیضه راست کمی کوچکتره.ایا طبیعیه این شرایط؟

  پیشاپیش ممنون از لطف و پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر صاد دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   درضمن دکتر بیضه ی چپ ک در بارش صحبت کردم بصورت افقی قرار داره
  2. تصویر کاربر صاد دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   دکتر بیضه ی چپ ک در بارش صحبت کردم معمولا بصورت افقی هم قرار داره
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،شرایط شما نرمال است،نگران نباشید
   تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه طبیعی است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسی جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من بیضه سمت چپم خیلی درد میکنه .هم موقع نشستن هم سرپا وایسادن کلا درد دارم.رفتم سونوگرافی میگه هیدروسل خفیف داری رفتم دکتر میگه شاید عمل بخواد.ازمایش اسپرم بیار تا معلوم بشه چی به چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،هیدروسل باعث اختلال در اسپرم نمیشود
   واریکوسل هست که ممکن است سبب اختلال در اسپرم شود
  2. تصویر کاربر اسی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   دکتر به نظرتون عمل میخواد هیدروسل؟به شدت درد دارم چون سربازم هستم نمیتونم حتا ساده تین کاری انجام بدم
  3. تصویر کاربر اسی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر به نظرتون نیاز به عمل داره هیدروسل؟من به شدت دردم دارم و چون سبازم هستم نمیتونم ساده ترین کاری انجام بدم
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   اگر باعث درد شده است،بله،جراحی کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  قبلا از شما بخاطر مطالب بسیار خوبتون در سایت سپاسگزاری میکنم.
  یکماهی است درد آرامی در بیضه ها هنگام نشستن طولانی روی صندلی محل کار احساس میکنم. یا حتی در حین رانندگی
  همچنین احساس میکنم بیضه سمت راستم کوچکتر شده
  مدتهاست چند توده به ابعاد تقریبی لوبیا در کیسه بیضه میبینم که دردی نداشته و گاه کوچکتر و گاه رفع میشود. درد کمی هم در کشاله ران احساس میکنم.
  از بابت بیماری سرطان بیضه یه خورده نگرانم.
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  ممنون جناب دکتر
  49 ساله ام و سابقه بیماری گواتر دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،نگران نباشید
   احتمال بسیار زیاد شما دچار کیست بیضه هستید
   با اینحال لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها انجام داده و جواب انرا برایم ارسال کنید
 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  9 روز از عمل هیدروسلم گذشته است روز دوم درین(شیلنگ ) داخل بیضم رو در آوردم ولی همچنان ترشحات خونی از محل درین دارم و اندازه بیضم هیچ تفاوتی نکرده.
  1:ترشحات محل درین طبیعی است تا چند روز این ترشحات وجود دارد.
  2: اندازه بیضم چه مدت طول میکشه کوچک بشه و الان از حالت قبل از عمل بزرگتر شده است .
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،فرد به فرد فرق میکند
   بهتر است این سوالات را از جراح خود بپرسید
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۴ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام فراوان.
  من دو روزه که عمل واریکوسل سما چپ و فتق باهم انجام دادم
  و الان بیضه سمت چپم ورم داره
  حس میکنم مایه ای اطراف بیضه رو احاطه کرده
  دلیلش چیه و راه درمان
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،به علت دستکاری ناشی از جراحی است
   به مرور بهتر میشود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر