هر آنچه که باید درباره ی هیدروسل بدانید

هیدروسل کیسه ای پر از مایع است که در اطراف بیضه به وجود می آید. هیدروسل در نوزادان بیشتر دیده می شود. نزدیک به ۱۰ درصد نوزادان پسر با هیدروسل متولد می شوند، این در حالیکه مردان در هر سنی می توانند به هیدروسل دچار شوند.
هیدروسل خفیف معمولا بدون درد و یا هر گونه عارضه دیگری بوده و هیچ تهدیدی برای بیضه ها نیست مگر اینکه بزرگ شود و اثر فشاری آن و گرمای ناشی از تجمع مایع دور بیضه، سبب آسیب به بیضه شود.

اگر شما تورم کیسه ی بیضه داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما دیگر علل محتمل و خطرناک تر مانند سرطان بیضه را رد کند.

علل ایجاد هیدروسل

در اواخر بارداری، بیضه ی نوازادان پسر از شکمشان به درون کیسه ی بیضه نزول پیدا می کند. کیسه ی بیضه از جنس پوست بوده که در هنگام نزول بیضه ها، آن ها را دربر می گیرد.

هر بیضه دارای یک کیسه در اطراف خود است که حاوی مایع است. به طور طبیعی، این کیسه خود را می بندد و بدن طی سال اول نوزادی مایع آن را جذب می کند. با این حال، این برای نوزادان با هیدروسل اتفاق نمی افتد. نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند (تولد نارس) بیشتر در خطر ابتلا به هیدروسل هستند.

همچنین هیدروسل می تواند در بزرگسالی، بیشتر در مردان بالای ۴۰ سال بروز کند. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که کانالی که بیضه از طریق آن نزول پیدا می کند کاملا بسته نشود و یا کانال دوباره باز شود. این موضوع می تواند باعث آن شود که مایع از شکم به کیسه ی بیضه منتقل شود.

همچنین هیدروسل می تواند در اثر التهاب یا آسیب به کیسه ی بیضه یا مسیر کانال ایجاد شود. التهاب ممکن است در اثر عفونت (اپیدیدیمیت) یا بیماری های دیگر باشد.

انواع هیدروسل

انواع هیدروسل

هیدروسل دو نوع مرتبط و غیر مرتبط دارد.

❇ نوع غیر مرتبط

هیدروسل غیر مرتبط زمانی اتفاق می افتد که کیسه بسته شود، اما بدن شما مایع را جذب نکند. مایع باقی مانده معمولا در مدت یک سال جذب بدن می شود.

❇ نوع مرتبط

هدروسل مرتبط زمانی اتفاق می افتد که تمام مسیر کیسه ی اطراف بیضه ی شما بسته نشود. این موضوع به مایع اجازه می دهد که به داخل و بیرون جریان داشته باشد.

آیا هیدروسل بیضه خطرناک است؟

به طور کلی وجود مایعات در کیسه بیضه خطرناک نیست، اما در صورتی که این مایعات جذب نشود، میتواند در طول زمان درد در ناحیه بیضه ایجاد کند و یا از تشخیص مشکلات دیگر جلوگیری کند.

علائم هیدروسل 

معمولا هیدروسل باعث ایجاد درد نمی شود. معمولا تنها علامت هیدروسل تورم کیسه ی بیضه است. مردان بزرگسال مبتلا به هیدروسل ممکن است احساس سنگینی در کیسه ی بیضه داشته باشند. در بعضی موارد، ممکن است ورم در صبح بدتر از شب باشد.

در صورتی که خود یا کودکتان درد ناگهانی یا شدیدی در کیسه ی بیضه داشتید، به پزشک مراجعه کنید. این علامت ممکن است تظاهر یک مشکل دیگر به نام پیچ خوردگی بیضه باشد. پیچش بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه بپیچد، معمولا در اثر جراحت یا تصادف.

پیچش بیضه شایع نیست، اما به این دلیل که می تواند باعث انسداد خون رسانی بیضه شود و در صورت عدم درمان در نهایت باعث نازایی می شود، یک اورژانس پزشکی به حساب می آید.

اگر فکر می کنید خود یا کودکتان دچار پیچش بیضه شده اید، به سرعت به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید. این مشکل نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد.

تشخیص هیدروسل

برای تشخیص هیدروسل، پزشک یک معاینه ی بالینی انجام خواهد داد. اگر شما دچار هیدروسل باشید، کیسه ی بیضه ی شما متورم خواهد شد، اما دردی نخواهید داشت. پزشک از میان کیسه ی پر از مایع نمی تواند به خوبی بیضه ی شما را احساس کند.

پزشک ممکن است برای وجود درد واکنشی بیضه شما را بررسی کند و یا به کیسه ی بیضه شما نور بتاباند. این کار به پزشک اجازه میدهد که ببیند آیا مایع در کیسه ی بیضه تجمع یافته است یا خیر.

اگر مایع وجود داشته باشد، کیسه ی بیضه به نور اجازه ی عبور می دهد و کیسه ی بیضه ی شما در اثر عبور نور، روشن به نظر خواهد رسید. با این حال اگر کیسه ی بیضه ی شما در اثر یک توده ی جامد (سرطان) متورم شده باشد، نور نمی تواند از کیسه ی بیضه عبور کند. این آزمایش نمی تواند تشخیص قطعی را مشخص کند، اما می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین ممکن است پزشک روی شکم شما فشار وارد کند تا وجود مشکل دیگری به نام فتق اینگوینال را ارزیابی کند، همچنین ممکن است پزشک برای بررسی این مشکل از شما بخواهد که سرفه کنید یا خم شوید. این مشکل می تواند زمانی اتفاق افتد که قسمت کوچکی از روده از یک نقطه ی ضعیف شده در دیواره ی شکمی و از طریق کانال مغبنی بیرون بزند. در حالی که این مشکل معمولا تهدید کننده ی حیات نیست، ممکن است پزشک برای درمان آن انجام جراحی را توصیه کند.

ممکن است برای بررسی عفونت یک نمونه ی خون یا ادرار از شما بگیرند. غالبا، ممکن است پزشک برای ارزیابی فتق، تومور، یا دیگر علت های ممکن برای تورم کیسه ی بیضه یک سونوگرافی برای شما درخواست کند.

عمل جراحی

فیلم درمان هیدروسل بیضه دکتر شهریار ناطق

اگر نوزاد شما هیدروسل داشته باشد، احتمال دارد که حدود بعد از یک سال خود به خود برطرف شود. اگر هیدروسل خود به خود برطرف نشود یا بزرگ تر شود، ممکن است نیاز باشد که یک اورولوژیست او را جراحی کند.

هیدروسل خفیف معمولا نیاز به درمان ندارد درصورتیکه هیدروسل باعث ایجاد عارضه و یا ناراحتی شود و یا از نوع مرتبط باشد (نوعی از هیدروسل که با فتق همراهی دارد) انگاه هیدروسل از طریق جراحی اصلاح می شود.

 ❇ جراحی

جراحی هیدروسل بصورت سرپایی (Day Care) و تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی خفیف بوده و بیمار غروب روز جراحی از بیمارستان مرخص است.

یک برش کوچک روی شکم یا کیسه ی بیضه شما زده می شود (بستگی به این دارد که محل هیدروسل کجا باشد) و با جراحی هیدروسل را برمی دارند. به احتمال زیاد جراح شما یک پانسمان بزرگ روی محل برش قرار می دهد. براساس اندازه و محل هیدروسل، ممکن است نیاز به یک لوله ی تخلیه برای چند روز داشته باشید.

خطرات مرتبط با عمل شامل موارد زیر هستند:

 • لخته شدن خون یا خونریزی
 • صدمه به کیسه ی بیضه، مانند آسیب به عصب
 • عفونت

کمپرس یخ، بیضه بند پشتیبان و استراحت مطلق، ناراحتی بعد از جراحی را کاهش خواهد داد. پزشک شما یک معاینه ی عمومی برای شما انجام خواهد داد، زیرا بعضی اوقات هیدروسل ممکن است دوباره بازگردد.

❇ آسپیراسیون با سوزن

یکی دیگر از گزینه های درمان هیدروسل تخلیه ی آن با یک سوزن بلند است. سوزن به درون کیسه وارد خواهد شد تا مایع را خارج کند. در بعضی از موارد، ممکن است دارویی تزریق شود تا از پر شدن دوباره ی کیسه جلوگیری کند. به علت احتمال بالای عود آسپیراسیون با سوزن برای کسی توصیه می شود که در خطر بالای عوارض حین جراحی قرار داشته باشد. شایع ترین عارضه ی جانبی آسپیراسیون با سوزن، درد گذرا در کیسه ی بیضه و خطر عفونت می باشد.

بعد از جراحی چه انتظاری داشته باشم

چه این که هیدروسل خود به خود برطرف شود چه با جراحی آن را درمان کنید، چشم انداز آن بسیار عالی است. اگر شما جراحی کنید، درد احتمالا حدود یک هفته بعد برطرف می شود. در صورت لزوم ممکن است پزشک برای شما مسکن تجویز کند.

احتمالا ۱الی ۲ هفته نتوانید به فعالیت های طبیعی خود بازگردید. این شامل پرهیز از باز نشستن، مانند دوچرخه سواری، برای حداقل سه هفته است. همچنین در این زمان باید از انجام دیگر فعالیت های تنش زا خودداری شود.

بخیه های محل برش جذبی بوده و خود به خود از بین می روند، اما ممکن است پزشک شما بخواهد که چند هفته بعد آن را بررسی کند. پاک نگه داشتن محل با استفاده از دوش گرفتن می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خداقوت ؛نوزاد دوماهه پسر با تتشخیص سونو گراف هیدروسل محدود به کانال با ابعاد 13 میلی سمت راست و 7 میلی سمت چپ برای درمان چکنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام تا بکسالگی صبر کنید در صورت عدم بهبود جراحی کنید
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید جناب دکتر بنده دو دفعه ارضا شدم که اولی خود ارضایی بود و دومی در خواب و هر دوبار متوجه این شدم که در منی انگاری خون وجود داره چون منی رنگ قرمزی داشت و هیچ علائم دیگری هم ندارم اعم از درد و ... اما دوماه پیش بدلیل قارچ به پزشک مراجعه کردم که با چندتا کرم و یه آمپول برای قارچ بسنده کرد. و تقریبا یه ماه پیشم بدلیل مشکل معده و تنگی نفس بیمارستان رفتم که بدلیل شیوع کرونا نتونستم به نزد یه متخصص برم و با مشاوره یه متخصص که گفت بدلیل مشکل معده باعث حمله تنفسی شدم که گفتن ایشون با خوردن پنتاپرازول بهبود می یابم که بنده نیز روزانه دو عدد قرص یکی در روز و دیگری در شب میخورم که دیگر علائم معده درد نیز ندارم و اون حالت تنفسیم هم خییییلی بهتر شده است. ولی حالا این مسئله دیدن منی کمی خونی منو نگران کرده ، جناب دکتر شما چه تشخیصی میدید و بنده باید چیکار کنم در چنین شرایطی،آیا مشکل بنده جدیست ؟ عاجزانه تقاضا‌میکنم به سوال بنده پاسخ بدین. با نهایت سپاس و تشکر از زحمات بی دریغ شما.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر Mehrdad پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،
  من سه روزه احساس درد خفیف و سنگینی در بیضه چپ دارم که البته یک توده هم به اون چسبیده. خواستم راهنمایی بفرمایید و اینکه تو این اوضاع کرونا کجا امن تره برای سونوگرافی در صورت نیاز...
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشبد .. من از زمانی که اول دبیرستان بودم احساس میکردم یکی از بیضه هام طولش بزرگ ولی عرضش کم بود اما بیضه ی دیگر طولش کم ولی عرض یکمی بیشتر از دیگری است البته کلاس دوم راهنمایی یکی از دوستام محکم زد تو بیضم که بعد از یه ربع ساعت دردش خوب شد دکتر من از وقتی که به بیضه هام دست زدم این طور بودن و هیچ تغیری نکردن تا الان که ۶ سال میگزره الان همینطوره .. و این که هر چند وقت یه بار ینی هر چهار پنج روز درد هیت تو بیضه هام به خصوص بیضه چپ که بزرگ هستش .... دکتر من همیشه واسه واریکوسل خودمو معاینه میکنم فک نکنم واریکوسل باشه .. اون که بزرگتره رو معاینه میکنم همیشه بافتش تو گرما نرم میشه ولی تو سرما یه مقداری سفت میسه و جایی که اپیدیدیمم هست یه توده هست که سفته درد نداره ولی خیلی خیلی کم پیش میاد یه درد وحشتناک چند ثانیه میگیره ول میکنه الان میترسم که سرطان باشه و خیلی هم ترسو هستم میترسم برم سونو بدم .. با این چیزا که گفتم و این که تغییری نکرده از ۶ .7 سال پیش تا الان میتونه سرطان داشته باشه بیضه بزرگم ؟؟؟؟؟ دکتر از من امسال کنکور دارم این موضوع اذیتم میکن خیلی منون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام،سرطان نیست برای رفع نگرانی سونو انجام دهید
 • تصویر کاربر مدنی پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا زایده های روی بیضه بنام استیاتو سیستوما مالتیپلکس و میشناسید و تا به حال پاکسازی کردید تا مراجعه کنم عکس از اینترنت ارسال کردم البته به این شدت نیست برای من
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   اینها لیپوم(غده های چربی)هستند مشکلی برای شما ایجاد نمیکنند اما درمانی به جز جراحی هم ندارند
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بزرگوار ، بنده از سنندج مزاحمتان می شوم پسر بنده 9 سال دارد مهر ماه امسال بصورت اتفاقی در سونوگرا فی مشخص شد که در بیضه چپ پسرم یک ضایعه به ابعاد 4*7 مشخص شد بعدا در دی ماه مجدداً سونوگرافی همان ابعاد را نشان داد و گفتند قابل حذف شدن نمی باشد اوخر بهمن یک بار دیگر سونوگرافی توسط متخصص دیگر انجام شد و این بار تومور بیضه (افتراقی) با همان ابعاد ثابت 4*7 تشخیص دادند حالا من خیلی نگرانم بعضی از متخصصین ارولوژیست سنندج می گویند خوش خییم هست و فقط نیاز به پیگیری مداوم دارد و دو متخصص دیگر می گویند باید بیضه کاملاً برداشته شود تو رو خدا راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنم ضمنادر شهرستان امکانات خیلی کم هست آیا می توانم پسرم را پیش شما بیاورم؟ یا آیا ممکن است سونوگرافی تشخیص اشتباه داده باشد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،یک MRI با و بدون تزریق از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر سورنا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من دوماه پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم سمت چپ شدید سمت راست کمبعدازعمل بیضه سمت راستم دوبرابر سمت چپی شده انگشت هم بهش میزنم درد میگیره موقع دویدن هم درد میگیره بنظرتون چیکارکنم خوب میشه یا باید برم پیش پزشک
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی کنید اگر هیدروسل متوسط یا شدید داشته باشید باید جراحی کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من خیلی وقته دنبال پروتز بیضه میگردم اما پیدا نکردم خوشحال میشم راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،شرکت ارمان تندرست دارد
 • تصویر کاربر Marzi جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  👼:
  باسلام
  من پسر یک ساله دارم که بعدازختنه دچار چسبندگی شده ومقداری ازپوستش روی آلتش هست ومقدارخیلی کمی از آلتش پیداس.ادرارش طبیعیه ولی چن این پوست روی آلتشوگرفته نگرانشم.خاستم بدونم باید باجراحی این پوست برداشته بشه یاباید هیچ کاری نکنیم فعلا...این پوست به طورکامل چسبیده.اگرجراحی لازمه،میشه درباره ش توضیح بدهید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،معمولا" تا ۵-۴ سالگی صبر میکنیم و اگر این چسبندگیها تا ان زمان ازاد نشدند با یک جراحی کوچک سرپایی انرا ازاد میکنیم اگر چسبندگی باعث عفونت مکرر و یا عارضه دیگر شود جراحی زودتر انجام میشود
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  با لمس کردن بیضه راستم و تقریبا در محل اتصال بیضه به لوله های اسپرم، متوجه وجود یک برجستگی کوچک بدون درد به انداره یک ماش کوچک شدم. در سمت چپ چنین توده ای حس نکردم. این توضیح را هم بدهم که خدمت سربازی را در راهور و بعضا ایستاده سپری کردم. آیا این می تواند متورم شدن رگ های بیضه باشد؟ یا واریکوسل؟ یا شاید هم مشکل حاد دیگری؟ آیا نسبت بهش بی تفاوت باشم؟
  سپاسگزار میشوم مرا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار کیست بیضه شده اید که مساله خوش خیمی بوده و نیاز به کار خاصی ندارد.محض اطمینان یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر