هر آنچه که باید درباره ی هیدروسل بدانید

هیدروسل کیسه ای پر از مایع است که در اطراف بیضه به وجود می آید. هیدروسل در نوزادان بیشتر دیده می شود. نزدیک به ۱۰ درصد نوزادان پسر با هیدروسل متولد می شوند، این در حالیکه مردان در هر سنی می توانند به هیدروسل دچار شوند.
هیدروسل خفیف معمولا بدون درد و یا هر گونه عارضه دیگری بوده و هیچ تهدیدی برای بیضه ها نیست مگر اینکه بزرگ شود و اثر فشاری آن و گرمای ناشی از تجمع مایع دور بیضه، سبب آسیب به بیضه شود.

اگر شما تورم کیسه ی بیضه داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما دیگر علل محتمل و خطرناک تر مانند سرطان بیضه را رد کند.

علل ایجاد هیدروسل

در اواخر بارداری، بیضه ی نوازادان پسر از شکمشان به درون کیسه ی بیضه نزول پیدا می کند. کیسه ی بیضه از جنس پوست بوده که در هنگام نزول بیضه ها، آن ها را دربر می گیرد.

هر بیضه دارای یک کیسه در اطراف خود است که حاوی مایع است. به طور طبیعی، این کیسه خود را می بندد و بدن طی سال اول نوزادی مایع آن را جذب می کند. با این حال، این برای نوزادان با هیدروسل اتفاق نمی افتد. نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند (تولد نارس) بیشتر در خطر ابتلا به هیدروسل هستند.

همچنین هیدروسل می تواند در بزرگسالی، بیشتر در مردان بالای ۴۰ سال بروز کند. معمولا این اتفاق زمانی می افتد که کانالی که بیضه از طریق آن نزول پیدا می کند کاملا بسته نشود و یا کانال دوباره باز شود. این موضوع می تواند باعث آن شود که مایع از شکم به کیسه ی بیضه منتقل شود.

همچنین هیدروسل می تواند در اثر التهاب یا آسیب به کیسه ی بیضه یا مسیر کانال ایجاد شود. التهاب ممکن است در اثر عفونت (اپیدیدیمیت) یا بیماری های دیگر باشد.

انواع هیدروسل

انواع هیدروسل

هیدروسل دو نوع مرتبط و غیر مرتبط دارد.

❇ نوع غیر مرتبط

هیدروسل غیر مرتبط زمانی اتفاق می افتد که کیسه بسته شود، اما بدن شما مایع را جذب نکند. مایع باقی مانده معمولا در مدت یک سال جذب بدن می شود.

❇ نوع مرتبط

هدروسل مرتبط زمانی اتفاق می افتد که تمام مسیر کیسه ی اطراف بیضه ی شما بسته نشود. این موضوع به مایع اجازه می دهد که به داخل و بیرون جریان داشته باشد.

علائم هیدروسل 

معمولا هیدروسل باعث ایجاد درد نمی شود. معمولا تنها علامت هیدروسل تورم کیسه ی بیضه است. مردان بزرگسال مبتلا به هیدروسل ممکن است احساس سنگینی در کیسه ی بیضه داشته باشند. در بعضی موارد، ممکن است ورم در صبح بدتر از شب باشد.

در صورتی که خود یا کودکتان درد  ناگهانی یا شدیدی در کیسه ی بیضه داشتید، به پزشک مراجعه کنید. این علامت ممکن است تظاهر یک مشکل دیگر به نام پیچ خوردگی بیضه باشد. پیچش بیضه زمانی اتفاق می افتد که بیضه بپیچد، معمولا در اثر جراحت یا تصادف.

پیچش بیضه شایع نیست، اما به این دلیل که می تواند باعث انسداد خون رسانی بیضه شود و در صورت عدم درمان در نهایت باعث نازایی می شود، یک اورژانس پزشکی به حساب می آید.

اگر فکر می کنید خود یا کودکتان دچار پیچش بیضه شده اید، به سرعت به اورژانس مراجعه کنید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید. این مشکل نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد.

علت درد بیضه چیست؟

تشخیص هیدروسل

برای تشخیص هیدروسل، پزشک یک معاینه ی بالینی انجام خواهد داد. اگر شما دچار هیدروسل باشید، کیسه ی بیضه ی شما متورم خواهد شد، اما دردی نخواهید داشت. پزشک از میان کیسه ی پر از مایع نمی تواند به خوبی بیضه ی شما را احساس کند.

پزشک ممکن است برای وجود درد واکنشی بیضه شما را بررسی کند و یا به کیسه ی بیضه شما نور بتاباند. این کار به پزشک اجازه میدهد که ببیند آیا مایع در کیسه ی بیضه تجمع یافته است یا خیر.

اگر مایع وجود داشته باشد، کیسه ی بیضه به نور اجازه ی عبور می دهد و کیسه ی بیضه ی شما در اثر عبور نور، روشن به نظر خواهد رسید. با این حال اگر کیسه ی بیضه ی شما در اثر یک توده ی جامد (سرطان) متورم شده باشد، نور نمی تواند از کیسه ی بیضه عبور کند. این آزمایش نمی تواند تشخیص قطعی را مشخص کند، اما می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین ممکن است پزشک روی شکم شما فشار وارد کند تا وجود مشکل دیگری به نام فتق اینگوینال را ارزیابی کند، همچنین ممکن است پزشک برای بررسی این مشکل از شما بخواهد که سرفه کنید یا خم شوید. این مشکل می تواند زمانی اتفاق افتد که قسمت کوچکی از روده از یک نقطه ی ضعیف شده در دیواره ی شکمی و از طریق کانال مغبنی بیرون بزند. در حالی که این مشکل معمولا تهدید کننده ی حیات نیست، ممکن است پزشک برای درمان آن انجام جراحی را توصیه کند.

ممکن است برای بررسی عفونت یک نمونه ی خون یا ادرار از شما بگیرند. غالبا، ممکن است پزشک برای ارزیابی فتق، تومور، یا دیگر علت های ممکن برای تورم کیسه ی بیضه یک سونوگرافی برای شما درخواست کند.

عمل جراحی

درمان هیدروسل

اگر نوزاد شما هیدروسل داشته باشد، احتمال دارد که حدود بعد از یک سال خود به خود برطرف شود. اگر هیدروسل خود به خود برطرف نشود یا بزرگ تر شود، ممکن است نیاز باشد که یک اورولوژیست او را جراحی کند.

هیدروسل خفیف معمولا نیاز به درمان ندارد درصورتیکه هیدروسل باعث ایجاد عارضه و یا ناراحتی شود و یا از نوع مرتبط باشد (نوعی از هیدروسل که با فتق همراهی دارد) انگاه هیدروسل از طریق جراحی اصلاح می شود.

 ❇ جراحی

جراحی هیدروسل بصورت سرپایی (Day Care) و تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی خفیف بوده و بیمار غروب روز جراحی از بیمارستان مرخص است.

یک برش کوچک روی شکم یا کیسه ی بیضه شما زده می شود (بستگی به این دارد که محل هیدروسل کجا باشد) و با جراحی هیدروسل را برمی دارند. به احتمال زیاد جراح شما یک پانسمان بزرگ روی محل برش قرار می دهد. براساس اندازه و محل هیدروسل، ممکن است نیاز به یک لوله ی تخلیه برای چند روز داشته باشید.

خطرات مرتبط با عمل شامل موارد زیر هستند:

 • لخته شدن خون یا خونریزی
 • صدمه به کیسه ی بیضه، مانند آسیب به عصب
 • عفونت

کمپرس یخ، بیضه بند پشتیبان و استراحت مطلق، ناراحتی بعد از جراحی را کاهش خواهد داد. پزشک شما یک معاینه ی عمومی برای شما انجام خواهد داد، زیرا بعضی اوقات هیدروسل ممکن است دوباره بازگردد.

❇ آسپیراسیون با سوزن

یکی دیگر از گزینه های درمان هیدروسل تخلیه ی آن با یک سوزن بلند است. سوزن به درون کیسه وارد خواهد شد تا مایع را خارج کند. در بعضی از موارد، ممکن است دارویی تزریق شود تا از پر شدن دوباره ی کیسه جلوگیری کند. به علت احتمال بالای عود آسپیراسیون با سوزن برای کسی توصیه می شود که در خطر بالای عوارض حین جراحی قرار داشته باشد. شایع ترین عارضه ی جانبی آسپیراسیون با سوزن، درد گذرا در کیسه ی بیضه و خطر عفونت می باشد.

بعد از جراحی چه انتظاری داشته باشم

چه این که هیدروسل خود به خود برطرف شود چه با جراحی آن را درمان کنید، چشم انداز آن بسیار عالی است. اگر شما جراحی کنید، درد احتمالا حدود یک هفته بعد برطرف می شود. در صورت لزوم ممکن است پزشک برای شما مسکن تجویز کند.

احتمالا ۱الی ۲ هفته نتوانید به فعالیت های طبیعی خود بازگردید. این شامل پرهیز از باز نشستن، مانند دوچرخه سواری، برای حداقل سه هفته است. همچنین در این زمان باید از انجام دیگر فعالیت های تنش زا خودداری شود.

بخیه های محل برش جذبی بوده و خود به خود از بین می روند، اما ممکن است پزشک شما بخواهد که چند هفته بعد آن را بررسی کند. پاک نگه داشتن محل با استفاده از دوش گرفتن می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

 

3+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من 19 سالمی و مدتی درد بیضه داشتم و مراجعه سریع به دکتر داشتم و آزمایش خون دادم و وجود شن در کلیه ام مشخص شد و توده به اندازه لوبیا در بالای بیضه سمت راستم دارم که درد ندارد و وقتی زیاد فشار می دهم درد میگیرد توده به بیضه چسبیده و جدا دیده می شود و وقتی دکتر معاینه کرد دیده نشد و برخی موارد دیده می شود آقای دکتر این توده کیست است یا فتق. با تشکر و قدردانی از اطلاعات سایت خوبتان و خسته نباشید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،به احتمال زیاد کیست اپیدیدیم(اسپرماتوسل)است که نیاز به کار خاصی ندارد محض اطمینان یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر کوروش دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین دکتر
  من چند روز عمل هیروسل رو انجام دادم اندازه بیضه ام چون آب رو کشیدن کوچیک شده ولی به نظر خودم هنوز خیلی فاصله به نظر شما آیا اندازه بیضه ام از اینی که هست کوچک تر میشه یا نه همین مقدار میمونه لطف کنید مراقبت های بعد عمل برا عود نکردن هیدروسل رو هم برام توضیح بدین
  ممنون از بزرگواری شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،معمولا تا ۲ ماه طول میکشه که بیضه به حالت نرمال برگرده،اگر عمل شما درست انجام شده باشد دیگر عود نمیکند نیاز به مراقبت خاصی نیست
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بیضه چپ موقعی‌که هوا گرم باشه‌نسبت به بیضه سمت راست اختلاف داره.دردکوچکی داره زیر تخم چپ وقتی دست میزنم احساس میکنم رگ های صافی هست پیچ خوردگی نداره اختلاف بیضه چپ و راست تقریبا اندازه یک تخم باشه یکم کمتر
  درد در رگ سمت چپ رو احساس میکنم که بعد چند ساعتی درد باقی نمیمونه
  ضربه کوچک به بیضه راست بزنم درد نمیگیره اما‌اگر همون ضربه به بیضه چپ بزنم درد کوچکی داره
  فکر کنم وقتی بچه بودم‌عملیرو انجام‌دادم دقیق نمیدونم در چه‌مورد بوده یا بیضع بوده یا فتق یا بر اثر ضربه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   سلام،تا ۲۰٪ اختلاف سایز بین ۲ بیضه طبیعی است میتوانید جهت اطمینان یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  من خارج از ایران هستم و چهار ماه هست دچار التهاب مزمن اپيديدم شدم. قرصهای ضد التهاب خوردم فایده نداشت. 11 روز سپروفلوکساسین و بعدش ده روز لووفلوکساسین خوردم و بازم فایده نداشت.
  قبل از که بیام اینجا، دکتر ایران به من گفت بهش فشار فیزیکی آوردم و چون استرس هم داشتم تشدید شده.
  دسترسی به دکتر ندارم چون اینجا دکتر گرون هست. به نظر شما چکار کنم و درمانش چیه؟
  آیا قرص زینک و یا colloidal silver برای من مفید هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 10 ماه پیش)
   قرصهای گفته شده در اپیدیدیم تاثیری ندارد.باید انتی بیوتیک قویتر و داروی ضد التهاب مصرف کنید اما در خارج از کشور بدون نسخه انتی بیوتیک نمیدهند
 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشی. در کیسه بیضه من به جز بیضه هام دو چیز گرد بجز بیضه قرار دارد که خیلی نگرانم کرده خیلی ترسونده منو.ایا اپیدم هست یا نه؟ آزمایش اسپرم دادم که خود دکتر آزمایشگاه نگاه کرد. گفت خوب بود (نرمال) هستش. آیا با وجود این آزمایش بایستی سونوگرافی بدم؟ خیلی ترسیدم.آیا خطرناکه؟ ممنون میشم جواب بدید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،شما دچار کیست بیضه(اسپرماتوسل)هستید
   مساله نگران کننده ای وجود ندارد.محض اطمینان سونوگرافی کنید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود یک سال پیش رابطه جنسی داشتم که متاسفانه بدون اینکه ارضا شوم به اتمام رسید حدود 3ساعت بعد در شدیدی توی بیضه اهم ایجاد شد با گرم کردن بیضه ها دردم بهتر شد ولی روز بعدش دوباره درد بسیار شدیدی نوی بیضه هام شروع شد به حدی که نمیتونستم راه برم مجبور شدم خود ارضاای کنم تا دردش بهتر شد از اون روز به بعد احساس درد خفیفی توی بیضه هام داشتم گاهی اوقات درد شدیدی میگرفت در حد 2ثانیه و تا حدود 2ماه مموقع رابطه جنسی و تحریک بیضه هام درد میگرفت و تا حدود یک ساعت بعد از ارضا شدنم ادامه داشت پیش متخصص اورولوژی رفتم معاینه کرد و گفت که التهاب بوده وبعد یکی دوماه خوب کیشه و قرص پرگابالین بهم داد حدود یک هفته که قرص رو مصرف میکردم دردی نداشتم ولی بعد از یک هفته و تمام شدن قرص دوباره مثل قبل شدم درد تو هر دوطرف کیسه بیضه هست گاهی اوقات روی اپیدیم بیضه چپم درد دارم حدود یک هفته ای میشه که انگار سوزنی به کیسه بیضه ام میزنند و کیسه بیضه خودشو جمع میکنه مثل زامنی که توی هوای سرد هستم و این جمع شدن دردم رو بیشتر میکنه حدو یک روز پیش تا الان هم کنار کیسه بیضه سمت راستم روی پوست بدنم رگ کوچکی متورم و قرمز شده و احساس سوزش و خارش تو این ناحیه دارم
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   من در اصفهان زندگی میکنم و نمیتونم تهران مزاحم شما بشم توی اصفهان کدوم دکتر رو پیشنهاد میکنین
   ممنون میشم راهنمایی کنین
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،به پزشک مراجعه کنید و داروی ضد التهاب پروستات دریافت کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ars پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الان ۲۰ سالمه من از ۱۵ سالگی که جرعت کردم دست به بیضه هام بزنم احساس کردم یکی از ا ن یکی یک و خورده سانت بزرگتر هم از طول و هم از عرض و بنظر قوامش سفت تره واقعا ناراحتم چون میترسم سرطان باشه ..اون یکی که بزرگه پوست بیضه سمت خودش ضخیم شده گاها درد هم دارم در کشاله ران البته دو سالی هست خیلی روی صندلی سفت میشینم وزنمم بالاست .قبلا یه ضربه محکم تو دوم راهنمایی دوستم زد تو بیضم که همون موقع خوب شدم و الان خیلی از سرطان میترسم نمیدونم شاید از اون موقع بیضه هام سرطان گرفتن الان خیلی پیشرفت کرده اقای دکتر من چند روزه نفس تنگی گرفتم که رفتم دکتر و بهم امپول بتا داد با چند تا قرص که بهترم من وزنم ۱۵۰ کیلو هست یکی از سینه هام چتد وقته متوجه شدم از اون یکی بزرگتره نمیدونم تازگیا شده یا خیلی وقته ولی فک کنم خیلی وقته شنیده بودم نفس تنگی و رشد سینه ها از علاعمشه نمیدونم دکتر احساس میکنم اپی دیدیم ببضه بزرگم خیلی بزرگو سفتا خیلی میترسم واقعا زندگی نمیتونم بگم لطفا نگرانمیمو برطرف کنید
  1. تصویر کاربر ars سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   دکتر سمتی که ضربه دیده تو دوران راهنمایی کبود هست و اگه میشه بگیدممکنه باعث عقیمی بشه
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،علائم شما بیشتر عصبی و‌ناشی از استرس است
   محض اطمینان میتوانید یک سونوگرافی بدهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sri یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدببخشید من دوروزه درد ملایمی در بیضه دارم چهارپنج بارمیگیره ول میکنه خیلی کوتاهه درعرض پنج ثانیه است درروز.هیچ دردی در موقع ادرار یاهیچ تورم یاتغییر رنگیم ندارم اقای دکتر مشکل ازخوابیدن زیاد نباشه؟چون ۲۳سالمه مجردم ودارم واسه کنکور یکساله میخونم وهمش دراز میکشم.رابطم اصن نداشتم دردم اصن شدیدنیست.لطفا راهنماییم کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،این دردها غالبا طبیعی است و نیاز به کار خاصی ندارد
   محض اطمینان یک سونوگرلفی انجام دهید
 • تصویر کاربر Masomi جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سنم 25 سال هست و در فوتسال ضربه ای به بیضه ام وارد شد که اول دکتری معاینه کردن و گفتن واریکوسل در سمت چپ داری که سنو گرافی گفت واریکوسلی وجود نداره نشانی از تروما در بیضه وجود ندارد و اندازه هر دو بیضه حدود 4 سانتی متره و نوشته ابعادش نرماله آیا با توجه به سن من 4 سانتی متر نرماله یا کوچک تر از حد نرماله؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،نرمال است
 • تصویر کاربر مهدیار یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر هفت ماهه ای دارم که بیضه سمت راست نزول نکرده میخواستم بدونم چه اقداماتی باید انجام دهم؟در ضمن ختنه هم شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام،حداکثر تا یکسالگی صبر کنید اگر این نزول اتفاق نیافتاد جهت جلوگیری از عوارض بعدی حتما جراحی کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر