درمان قطعی تبخال تناسلی

آخرین بروزرسانی: 20 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) یک عفونت ویروسی در ناحیه تناسلی است که از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابد. آیا درمان قطعی تبخال تناسلی وجود دارد یا این بیماری فقط قابلیت کنترل دارد؟

HSV2: عامل انتقال تبخال تناسلی  
HSV 1: عامل ایجاد تبخال دهانی 

اما لازم به ذکر است بدانید امکان ایجاد تبخال تناسلی توسط HSV1 نیز حین سکس دهانی (Oral Sex) وجود دارد. ما قصد داریم در اینجا به بررسی علائم تبخال تناسلی، روش های انتقال آن، راه های پیشگیری و درمان تبخال تناسلی بپردازیم.

تصاویر تبخال تناسلی

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت 1 الی 3 هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

تبخال تناسلی در مردان

عکس تبخال تناسلی در زنان

عوامل ایجاد کننده تبخال تناسلی 

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

بسیاری از بیماران عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند و می‌توانند علی رغم نداشتن ضایعه ویروس را بصورت متناوب از ناحیه تناسلی و یا مقعدی خود دفع کنند بنابراین قسمت عمده عفونت از افرادی منتقل میشود که یا از بیماری خود بی خبر هستند و یا علامتی ندارند.

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. این علائم بطور متوسط بین ۲ تا ۱۲ روز (بطور متوسط ۴ روز) پس از تماس با فرد آلوده ظاهر میشوند. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک متخصص علاوه بر مشاهده ی ضایعات، جهت تشخیص تبخال تناسلی از آزمایشات زیر استفاده میکند:

۱-کشت ترشحات زخم و بررسی ویروس
۲-آزمایش PCR
۳-آزمایش خون

درمان قطعی تبخال تناسلی

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

تبخال تناسلی در زنان باردار

ابتلا به تبخال تناسلی در خانم‌ها باعث‌ناباروری نمی‌شود اما بسته به زمان بارداری میتواند تاثیرات متفاوتی روی جنین بگذارد:

۱-ابتلا به تبخال در سه ماهه اول معمولا بی خطر بوده و شانس سقط خود بخود را افزایش نمیدهد.

۲-ابتلا به تبخال تناسلی در سه ماهه سوم میتواند سبب افزایش شانس زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. بنابراین ممکن است پزشک در این موارد سزارین را توصیه کند.

۳- در صورتیکه اولین اپیزود ابتلا به تبخال تناسلی در زمان بارداری باشد از انجاییکه مادر از قبل انتی بادی نداشته است شدت بیماری بیشتر و شانس انتقال آن به نوزاد نیز بیشتر است.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

10 تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماه پیش به تشخیص دکتر تبخال تناسلی در ناحیه کشاله ران داشتم که با دارو و پماد برطرف شد. الان دوباره در همون ناحیه کمی سوزش دارم و متوجه برآمده‌ شدن این قسمت شدم. یعنی مجددا دچار تبخال شدم؟ میخواستم ببینم درمان قطعی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد اما میتوانید کاری کنید که احتمال عود کمتر شود
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من خانومی ۳۸ ساله هستم ک تبخال تناسلی دارم ینی سمت چپم دونه هایی شبیه تبخال هستش ک میسوزه و کشاله رانم سمت چپ ورم کرده و درد دارم.چکار باید کنم چ دکتری برم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام به همکاران ارولوژی،زنان و یا عفونی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مژده جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام من رفتم دکتر زنان برای معاینه دکتر بعد از بررسی گفت مقداری عفونت داری ولی من هیچ علامت یا ترشحی نداشتم به محض اینکه اومدم خونه احساس سوزش داشتم بعد از چند روز ترسیدم رفتم یه دکتر دیگه زمان معاینه گفت عفونت نداری ولی ورودی واژنت به سمت داخل دوتا زخم کوچیکه با فاصله هست انگار روش کنده شده پرسید با چیزی برخورد نکرده گفتم نه گفت شاید هرپس باشه آزمایش آنتی بادی بده
  میخواستم بپرسم ممکنه این زخم مربوط به تبخال باشه خود زخم نه درد داره نه سوزش داره نه ترشح داره بعد از یکی دو روز از ویزیت دکتر عفونت قارچی هم شروع شد متاسفانه به مورد دیگه اینکه من زمان ویزیت دکتر اول وقتی وسیله معاینه وارد بدنم شد به شدت ا ذیت شدم
  ممکنه همون خراش ایجاد کرده باسه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله امکان دارد
 • تصویر کاربر هاتف جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیید از سایت و دکتر های بسایر عالی و با تجربه تون
  من بعد از یه رابطه جنسی دچار سوزش شدم که پس از مراجعه به دکتر سفتریکاسن و جنتامیسن یه چند تا قرص فنازومکس.. بعد مدتی دچاره یه جوش قرمز رنگ مثل عکس زیر که روشن عین پودر سفید داره شدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ظاهر آن به تبخال تناسلی میخورد بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بهترین درمان بیماری پلاک پیرونی چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   ابتدا دارو،بعد تزریق داخل ضایعه و در صورت عدم پاسخ جراحی
 • تصویر کاربر Mohammad شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام،ی سوال داشتم،من دچار تبخال تناسلی شدم،الان سه ماهه ک متوجه شدم اونم بعداز چندبار تبخال زدن و درنهایت ازمایش خون دادن،تو این سه ماه بدترین استرس هارو تجربه کردم در حد افسردگی منجر به خودکشی اما هیچ تبخالی نزدم،سوال من اینه اگه ضایعه تبخال وجود نداشته باشه امکان سرایت و الوده کردن شریک جنسی وجود داره؟؟؟ ایا امکان داره با تماس جنسی تبخال عود کنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام در صورتیکه ضایعه نداشته باشید انتقال نمیدهید
 • تصویر کاربر سیما یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام مدتی است ک جوش های سفید دردناک و متورمی بصورت متراکم نزدیک مقعد و تعدادی هم روی الت تناسلی مشاهده کردم باعث شده دفع ادرار و مدفوع ب سختی و دردناک انجام بشه ک عکسش رو میزارم میخواستم بیسنم تبخال تناسلی هست یا خیر؟ و چ دارویی رو پیشنهاد میکنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال نیست امکان تجویز دارو از طریق سایت نیست
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدودا ۹روز قبل رابطه داشتم و شریکم بعد از چند روز گفت دهانش آفت زدا ولی امروز دکتر گفته هرپس هست. من هیچ علامتی ندارم و فقط رابطه اورال داشتیم، ممکنه مبتلا شده باشم؟ چطوری میتونم مطمئن بشم ؟ لطفا راهنمایی کنین من سنم کمه و مجردم و به شدت نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام میتوانید آزمایش خون بدهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام
  امیدوارم سلامت باشید.
  می خواستم بپرسم آیا HSV2 درمان دارد؟
  چگونه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام درمان قطعی ندارد با درمان ضد ویروسی و تقویت سیستم ایمنی احتمال عود کمتر میشود
 • تصویر کاربر M.m یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.میخوام بدونم اولین بار علت عود این تبخال هاچیه؟چرا بعضی هادچار میشن؟ و بغعضی هانه؟من مطمعنم ازطریق تماس باکسی بهم منتقل نشده.من دچارشدم وخیلی میترسم
  ایا رد این ضایعه هامیمونه؟
  وچقدرتابهبود کامل زمان لازمه:؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت و مشاوره اقدام‌کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر