درمان قطعی تبخال تناسلی

آخرین بروزرسانی: 20 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) یک عفونت ویروسی در ناحیه تناسلی است که از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابد. آیا درمان قطعی تبخال تناسلی وجود دارد یا این بیماری فقط قابلیت کنترل دارد؟

HSV2: عامل انتقال تبخال تناسلی  
HSV 1: عامل ایجاد تبخال دهانی 

اما لازم به ذکر است بدانید امکان ایجاد تبخال تناسلی توسط HSV1 نیز حین سکس دهانی (Oral Sex) وجود دارد. ما قصد داریم در اینجا به بررسی علائم تبخال تناسلی، روش های انتقال آن، راه های پیشگیری و درمان تبخال تناسلی بپردازیم.

تصاویر تبخال تناسلی

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی
👈 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت 1 الی 3 هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

تبخال تناسلی در مردان

عکس تبخال تناسلی در زنان

عوامل ایجاد کننده تبخال تناسلی 

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

بسیاری از بیماران عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند و می‌توانند علی رغم نداشتن ضایعه ویروس را بصورت متناوب از ناحیه تناسلی و یا مقعدی خود دفع کنند بنابراین قسمت عمده عفونت از افرادی منتقل میشود که یا از بیماری خود بی خبر هستند و یا علامتی ندارند.

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. این علائم بطور متوسط بین ۲ تا ۱۲ روز (بطور متوسط ۴ روز) پس از تماس با فرد آلوده ظاهر میشوند. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

❗نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

دوش آبگرم

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک متخصص علاوه بر مشاهده ی ضایعات، جهت تشخیص تبخال تناسلی از آزمایشات زیر استفاده میکند:

۱-کشت ترشحات زخم و بررسی ویروس
۲-آزمایش PCR
۳-آزمایش خون

درمان قطعی تبخال تناسلی

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

تبخال تناسلی در زنان باردار

ابتلا به تبخال تناسلی در خانم‌ها باعث‌ناباروری نمی‌شود اما بسته به زمان بارداری میتواند تاثیرات متفاوتی روی جنین بگذارد:

۱-ابتلا به تبخال در سه ماهه اول معمولا بی خطر بوده و شانس سقط خود بخود را افزایش نمیدهد.

۲-ابتلا به تبخال تناسلی در سه ماهه سوم میتواند سبب افزایش شانس زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. بنابراین ممکن است پزشک در این موارد سزارین را توصیه کند.

۳- در صورتیکه اولین اپیزود ابتلا به تبخال تناسلی در زمان بارداری باشد از انجاییکه مادر از قبل انتی بادی نداشته است شدت بیماری بیشتر و شانس انتقال آن به نوزاد نیز بیشتر است.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

10 تصویر عفونت جنسی دستگاه تناسلی مردان

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرناز یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام من الان حدود 3 هفته دچار تبخال تناسلی شدم هفته اول که رفتم دکتر بهم داروهای داد که تبخالم چند برابر کرد بعد از یک هفته یه کم بهتر شد دراین زمان به مدت 7 روز پریود شدم الان که هفته سوم شده تبخالم حالت گوشتی شدن علتشو می خواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال گوشتی نمی‌شود لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر منا سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من از آخر اسفند ماه دونه های سفید پشت سر هم و به مقدار زیاد زدم و به دوتا پزشک که مراجعه کردم گفتن تبخال تناسلی هست،
  کلا از بین رفتن اون قسمت هایی که بودن با مصرف پماد و قرص اسیکلوویر، ولی جدیدا باز میزنم دونه هارو ولی در حد ۲ ۳ دونه و هی خوب میشن باز یه جا دیگه زده میشه
  ولی باز خیلی کم هست نسبت به قبلا
  چه کار باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام می‌توان با تجویز دارو و تغییر سبک زندگی موارد عود را کاهش داد
  2. تصویر کاربر منا سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   خوب من شیراز زندگی میکنم چجوری باید از خودتون نسخه بگیرم
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نفس یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام ممنون که به سوالاجواب میدین,یه پزشکی بنام دکتر توکلی دراصفهان هستن که حتمادرموردشون شنیدین,ادعامیکنن یه روشی هست که خون بیماررومیگیرین روش کارایی انجام میدن ودوباره تزریق میکنن و به این طریق عود تبخال تناسلی رو کمتر میکنن,البته درمان نمیکنن عود رو کمتر میکنن خواستم نظرشمارو بدونم ایا از لحاظ علمی چنین روشی وجود داره وتاثیرگزاره?مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام این روش در هیچ مقاله علمی به اثبات نرسیده است
 • تصویر کاربر لاله شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  سلام و عصر بخیر
  چند روزی هست روی لاله های آلت تناسلی آفت شده که امروز یکی از دکترها تشخیص تبخال دادن میخوام بدونم تبخال درمان دارد یا همیشه هست و باید برای همیشه دارو استفاده کرد و استرس داشت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد اما راههایی برای کاهش موارد عود هست
 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 379 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید خواستم بدونم اینا تبخال تناسلی حساب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عکس واضح نیست
 • تصویر کاربر زری چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 396 مشاهده پرسش
  سلام‌ اقای‌ دکتر‌ بنده‌ چندین‌ سال‌ پیش‌‌ شاید‌ حدود‌ هفت‌ سال‌ پیش‌ ناحیه‌ کشاله‌ رانم‌ یک‌ زخم‌ خیلی‌ شدید‌ شد‌ به‌ خاطر ندارم‌ چطور‌ زخم‌ شد‌ و‌ این‌ که‌ اول‌ جوش‌ یا‌ تاول‌ بوده‌ یا‌ نه‌ ولی‌ زخمش‌ اندازه‌ کف‌ دست‌ جود‌ و‌ خیلی‌ زیاد‌ خارش‌ و‌ سوزش‌ داشت‌ و‌ یک‌ مایع‌ لجز‌ و‌ زرد‌ رنگ‌ ازش‌ خارج‌ میشد‌ و‌ چون‌ خیلی‌ خارش‌ داشت‌ و‌ من‌ نمیتونستم‌ تحمل‌ کنم‌ و‌ میخاروندمش‌ چند‌ ماه‌ طول‌ کشید‌ تا‌ خوب‌ بشه‌ ولی‌ از‌ اون‌ به‌ بعد‌ در‌ طول‌ این‌ هفت‌ سال‌ دیگه‌ ایجاد‌ نشده‌ اقای‌ دکتر‌ من‌ یک‌ کار‌ پر‌ خطر‌ داشتم‌ که‌ خیلی‌ نگرانم‌ از‌ اون‌ طریق‌ به‌ تبخال‌ دچار‌ شده‌ باشم‌ و‌ اونم‌ پوشیدن‌ لباس‌ زیر‌ مشترکه‌ اون‌ هم‌ از‌ روی‌ ناچار‌ چون‌ خانه‌ عموم‌ پریود‌ شدم‌ و‌ مجبور‌ شدم‌ از‌ دختر‌ عموم‌ لباس‌ زیر‌ بگیرم‌ و‌ بعدا‌ هم‌ باز‌ از‌ اون‌ لباس‌ زیر استفاده‌ کردم‌ ولی‌ این‌ زخم‌ حدود‌ دو‌ سال‌ بعد‌ از این‌ که‌ من‌ لباس‌ زیر‌ دختر‌ عمومو‌ پوشیدم‌ ایجاد‌ شد‌ خواهش‌ میکنم‌ بهم‌ بگید‌ امکان‌ داره‌ که‌ اون‌ زخم‌ تبخال‌ تناسلی‌ بوده‌ باشه‌ که‌ من‌ با‌ پوشیدن‌ لباس‌ زیر‌ دختر‌ عموم‌ بهش‌ مبتلا‌ شدم‌ ؟ اقای‌ دکتر‌ خواهش‌ میکنم‌ پاسخمو‌ بدید‌ ببخشید‌ که‌ متن‌ طولانی‌ شد‌ خیلی‌ نگران‌ و‌ پریشونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نمیتوان اینگونه قضاوت کرد میتوانید آزمایش خون برای تبخال تناسلی بدهید
 • تصویر کاربر نگران شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر.بنده 1 هفته س که دوتا دونه رو آلتم زده یکیش زخم شده و دیگری سر باز نکرده.بشدت میسوزه و درد میکنه ولی مشکلی تو دفع ادرار ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نیاز به مصرف انتی بیوتیک دارید
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  باسلام
  من تبخال تناسلی دارم تقریبا ماهی یکبار میزنه میخواستم بدونم دارویی هست که همیشگی مصرف کنم که حداقل دیربه دیر بزنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بله
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من برج ۱۱سال۹۸ چندتا تبخال زدم و اسیکلوویر مصرف کردم خوب شد و از اون زمان تا الان دیگه نداشتم آیا ممکنه ویروس توی بدنم باشه و فاصله هر عود معمولا مشخص میشه چقدرهست یانه چون یکباربیشتر نزد ۳تا۴تا دیگه عود نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ویروس تبخال تا آخر عمر در بدن میماند فاصله بین عود ها به سیستم ایمنی و مقاومت بدن شما ارتباط دارد
 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  با چه چیزهایی میشه سیستم ایمنی بدن و تقویت کرد ک کمتر دچار این تبخالا شد؟؟ خوردن قرص های مولتی ویتامین کمکی میکنه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،ورزش،داشتن رژیم غذایی سالم،استفاده از میوه،فیبر و سبزیجات،نداشتن استرس،مصرف داروهای تقویت سیستم ایمنی
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر