درمان قطعی تبخال تناسلی

آخرین بروزرسانی: 2 اسفند 1402

در این مقاله می خوانید

تبخال ناحیه ی تناسلی (Herpes Genitalia) یک عفونت ویروسی در ناحیه تناسلی است که از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابد. آیا درمان قطعی تبخال تناسلی وجود دارد یا این بیماری فقط قابلیت کنترل دارد؟

HSV2: عامل انتقال تبخال تناسلی  
HSV 1: عامل ایجاد تبخال دهانی 

اما لازم به ذکر است بدانید امکان ایجاد تبخال تناسلی توسط HSV1 نیز حین سکس دهانی (Oral Sex) وجود دارد. ما قصد داریم در اینجا به بررسی علائم تبخال تناسلی، روش های انتقال آن، راه های پیشگیری و درمان تبخال تناسلی بپردازیم.

تصاویر تبخال تناسلی

درمان قطعی تبخال تناسلی

اصول کلی تشخیص، معمولا با دیدن تاول‌ها داده می‌شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد. درمان با هدف تخفیف علائم و پیشگیری از عوارض صورت می‌گیرد. معمولا در درمان اولیه از داروی ضد ویروسی اسیکلوویر(Acyclovir)استفاده می شود.

فرد مبتلا بهتر است از لباس های زیر نخی استفاده کند و برای کاهش درد به هنگام ادرار، می‌تواند از آبگرم در ناحیه استفاده کند. نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد، می‌تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول‌ها را کاهش دهد. حتی المقدور شیوه زندگی خود را تغییر داده تا استرس کمتری به شما وارد شود.

در مواردی که تبخال به صورت مکرر عود کند، از داروهای ضد ویروسی نسل بالاتر (همانند ویرابکس:Virabex) به مدت طولانی تر به همراه داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی، برای کاهش احتمال عود، استفاده می شود. فرد مبتلا می تواند از داروهای ضد درد خفیف مثل استامینوفن، برای تسکین درد استفاده کند.

تبخال تناسلی در زنان باردار

ابتلا به تبخال تناسلی در خانم‌ها باعث‌ناباروری نمی‌شود اما بسته به زمان بارداری میتواند تاثیرات متفاوتی روی جنین بگذارد:

۱-ابتلا به تبخال در سه ماهه اول معمولا بی خطر بوده و شانس سقط خود بخود را افزایش نمیدهد.

۲-ابتلا به تبخال تناسلی در سه ماهه سوم میتواند سبب افزایش شانس زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس شود. بنابراین ممکن است پزشک در این موارد سزارین را توصیه کند.

۳- در صورتیکه اولین اپیزود ابتلا به تبخال تناسلی در زمان بارداری باشد از انجاییکه مادر از قبل انتی بادی نداشته است شدت بیماری بیشتر و شانس انتقال آن به نوزاد نیز بیشتر است.

فعالیت در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

تا زمان برطرف نشدن علائم باید از آمیزش خودداری شود.

آیا می دانستید که برخی از عفونت های جنسی در مردان ظاهری مانند زگیل تناسلی دارند. برای دیدن تصاویر ده عفونت جنسی متداول در دستگاه تناسلی روی مقاله ی زیر کلیک کنید:

زمان مراجعه به پزشک

 • اگر شما یا یکی از اعضای خانوادتان علائم تبخال ناحیه تناسلی را دارید.
 • اگر علی رغم درمان، علائم در عرض یک هفته روبه بهبود نگذارند.
 • اگر علی رغم درمان، علائم بدتر شوند.
 • اگر خونریزی غیرمعمول یا تورم رخ دهد.
 • اگر به هنگام درمان، دوباره تب باز گردد یا این که احساس ناخوشی یا کسالت در شما به وجود آید.
 • اگر تبخال تناسلی در شما به صورت مکرر عود می کند.

روش انتقال از راه تماس مستقیم سطوح بدن با ضایعه یا تماس ترشحات بدنی فرد مبتلا (ترشحات دهان یا ناحیه تناسلی) با سطوح مخاطی است. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد، عبارتند از:

 • مجاری تناسلی
 • گردن رحم
 • ران ها
 • آلت تناسلی

 توجه: امکان همراهی تبخال تناسلی با سایر بیماری‌های آمیزشی نیز وجود دارد.

تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)، معمولا خود را به صورت تاول‌های زردرنگ دردناک نشان می دهد، که قبل از آن خارش، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه ی تناسلی وجود دارد.

معمولا پوست نواحی حاشیه تاول ها، کمی اریتماتو (ملتهب و قرمز) است. در بانوان تاول‌ها ممکن است به درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و پیشابراه گسترش یابند.

پس از چند روز، تاول‌ها می‌ترکند و از آنها زخم‌هایی کم عمق و دردناک به مدت 1 الی 3 هفته بر جای می‌ماند. از علائم دیگر تبخال تناسلی میتوان به سوزش و مشکل در دفع ادرار، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و احساس کسالت اشاره کرد.

تبخال تناسلی در مردان

عکس تبخال تناسلی در زنان

عوامل ایجاد کننده تبخال تناسلی 

ویروس تبخال، هرپس ویروس (HSV) بوده که دارای ٢ گونه ی ویروسی است. ویروس تبخال نوع ۱ (HSv1) باعث تبخال ناحیه دهانی می‌شود، البته گاهی عامل تبخال ناحیه تناسلی نیز هست. تبخال تناسلی توسط ویروس هرپس نوع٢ (HSV2) انتقال می یابد.

بسیاری از بیماران عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند و می‌توانند علی رغم نداشتن ضایعه ویروس را بصورت متناوب از ناحیه تناسلی و یا مقعدی خود دفع کنند بنابراین قسمت عمده عفونت از افرادی منتقل میشود که یا از بیماری خود بی خبر هستند و یا علامتی ندارند.

ضایعات ممکن است روی دست‌ها و دهان نیز باشند. این علائم بطور متوسط بین ۲ تا ۱۲ روز (بطور متوسط ۴ روز) پس از تماس با فرد آلوده ظاهر میشوند. گاهی عفونت بدون هیچ گونه علائم اولیه ای انتقال می‌یابد و بعداً خود را نشان می‌دهد.

نکته: هر گاه فردی یکبار دچار تبخال تناسلی شود، این ویروس تا آخر عمر، در بدن ایشان پنهان می ماند و امکان عود آن در طول زندگی فرد وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • وجود یک بیماری جدی که مقاومت بدن را کم کرده باشد.
 • مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد سرطان که سبب کاهش ایمنی فرد می شوند.
 • استرس که سبب افزایش استعداد ابتلا به عفونت اولیه یا عود عفونت می شود. (استرس باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی شده و در نتیجه رشد ویروس تسریع میابد.)
 • سیگار کشیدن

تبخال تناسلی

سایر عواملی که می‌توانند باعث عود بیماری شوند، عبارتند از:

 • آسیب به ناحیه تناسلی
 • عادت ماهیانه
 • آفتاب گرفتن
 • وجود یک عفونت فعال دیگر

پیشگیری از تبخال تناسلی

به علت ماهیت عود کننده این بیماری، بهترین راه پیشگیری داشتن ارتباط جنسی سالم و جلوگیری از تماس مشکوک جنسی است. در صورت وجود زخم یا تاول (عفونت فعال)،باید از آمیزش خودداری شود. در صورت وجود عفونت غیرفعال خصوصا اگر عود مکرر عفونت فعال وجود داشته باشد، باید از کاندوم استفاده شود.

اگر حامله هستید، حتما سابقه ی تبخال تناسلی یا هرگونه ضایعه ی ناحیه تناسلی را به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا باید اقداماتی احتیاطی، برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزاد انجام شود. حتی المقدور از استرس پرهیز کنید. هر گونه آسیب پوستی ناحیه تناسلی امکان عود ویروس نهان تبخال را افزایش می دهد.

عواقب مورد انتظار

در حال حاضر نمی توان تبخال ناحیه تناسلی را بطور کامل معالجه کرد، اما با درمان می‌توان علائم بیماری را تخفیف داد و از عود بیماری جلوگیری کرد. در هنگامی که علائم وجود ندارند، ویروس به حالت خفته درآمده است و وقتی که ویروس دوباره فعال شود علائم باز می‌گردند.

بازگشت علائم به معنای عفونت جدید نیست. میزان ناراحتی در اشخاص مختلف، متفاوت است و در یک فرد نیز در زمان‌های مختلف، متفاوت است. همچنین معمولا شدت علائم در اولین عفونت بیشتر از عودهای بعدی است.

عوارض احتمالی تبخال تناسلی

 • گسترش عفونت ویروسی به تمام بدن و در موارد بسیار نادر مرگ در بیمارانی که ناچارند داروی ضد سرطان یا مهارکننده دستگاه ایمنی مصرف کنند.
 • انتقال عفونت به نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر آلوده که می‌تواند یک عفونت گسترده و تهدیدکننده جان نوزاد را ایجاد کند.
 • عفونت باکتریایی ثانویه

درمان تبخال تناسلی در طب سنتی

تشخیص تبخال تناسلی

پزشک متخصص علاوه بر مشاهده ی ضایعات، جهت تشخیص تبخال تناسلی از آزمایشات زیر استفاده میکند:

۱-کشت ترشحات زخم و بررسی ویروس
۲-آزمایش PCR
۳-آزمایش خون

درمان تبخال تناسلی در طب سنتی 

دانشمندان درمان‌های جایگزین مانند عصاره‌های گیاهی و مکمل‌های غذایی را بر اساس ادعای برخی بیماران تبخال تناسلی که به تسکین علائم کمک می‌کنند، مطالعه کرده‌اند. برخی از نتایج مطالعه امیدوارکننده بوده است، برخی دیگر دلسرد کننده است.

بسیاری از مردم می گویند که عصاره گیاه اکیناسه به تقویت توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت تبخال تناسلی کمک می کند. برخی می گویند که دفعات و شدت شیوع تبخال تناسلی را کاهش می دهد. محققان در بریتانیا اثر اکیناسه را با دارونما مقایسه کردند. آنها به 50 نفر مبتلا به تبخال تناسلی به مدت شش ماه اکیناسه و شش ماه دیگر دارونما دادند. تفاوت معنی داری در تعداد شیوع تبخال در طول دو دوره وجود نداشت.

مطالعه دیگری نشان داد که پماد حاوی بره موم، ماده مومی شکلی که زنبورهای عسل می‌سازند، ممکن است به بهبود زخم‌های تبخال تناسلی کمک کند. زخم‌ها برای افرادی که از پماد بره موم استفاده می‌کنند سریع‌تر از افرادی که از پمادهای حاوی داروی ضد ویروس آسیکلوویر یا دارونما استفاده می‌کنند، بهبود می‌یابد. این پماد روی زخم های تبخال چهار بار در روز استفاده می شود. پس از 10 روز، 24 نفر از 30 نفری که از پماد بره موم استفاده کردند، گفتند زخم هایشان بهبود یافته است، در حالی که 14 نفر از 30 نفر از پماد آسیکلوویر و 12 نفر از 30 نفر از دارونما استفاده می کردند.

محققان همچنین دریافته‌اند که گیاه Prunella vulgaris و قارچ خوراکی Rozites caperata («قارچ کولی»)، حاوی مواد شیمیایی هستند که هم با ویروس تبخال دهان (HSV-1) و هم با ویروس تبخال تناسلی (HSV-2) مبارزه می‌کنند.

این درمان ها برای درمان تبخال تناسلی توسط FDA تایید نشده اند. شما می توانید آنها را از فروشگاه ها خریداری کنید، اما آنها مکمل های غذایی محسوب می شوند، نه دارو، بنابراین آنها تحت استانداردهای کیفیتی مشابه داروهای مورد تایید FDA نیستند.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر... من 15 روز پیش دچار تبخال تناسلی شدم... توی این صفحه خوندم ک آسیب ب قسمت تناسلی باعث عود تبخال میشه... سوالم اینه ک من نمیتونم دیگه اپلاسیون کنم؟؟؟ چون بعد از اپلاسیون قسمت تناسلیم پوستش حساس و قرمز میشه
  15 روز پیش من اپلاسیون کردم و پماد ان ان استفاده کردم ک منجر ب تبخال تناسلی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،بهتر است تا مدتی انجام ندهید
 • تصویر کاربر Pedram یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و درود
  آیا درمان قطعی برای هرپس و تبخال تناسلی وجود داره؟ چون من یه سری مطالب در اینترنت خوندم که اگر وایربکس رو به طور منظم ۲ بار در روز و به مدت ۲ ماه مصرف کنیم باعث سرکوب کردن این بیماری میشه، آیا این مطلب صحت داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد اما می‌توان موارد عود را کاهش داد
 • تصویر کاربر H جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  سلام من 55سالمه بیماری هرپس دارم امروز رفتم دکتر میگفت باید بروید پیش متخصص پوست تا با لیزر برات برشداره گفتم دارویی برای جلوگیری از پیشرفتش بهم بده گفت دارو نداره من پارسال آسیکلوویر استفاده کردم تاثیری نداشت لطفا من را راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست اما به هیچ وجه به هیچ وجه لیزر نکنید باعث پیشرفت ضایعات میشود
 • تصویر کاربر Sanaz پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 367 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر میشه رژیم غذایی مضرر و مفید تبخال تناسلی را بگین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،میوه فیبر و سبزیجات و مخصوصا میوه های قرمز مفید است مصرف غذاهای کنسروی و fast food ضرر دارد
 • تصویر کاربر من پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  من یکبار تبخال تناسلی زدم. بعدش هربار سکس داشته باشم،بعد از 1 ساعت دوباره تبخال ها بیروت میریزن. چرا اینجوری میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،تبخال احتمال عود دارد دارو برای تقویت سیستم ایمنی مصرف کنید
 • تصویر کاربر Sachli سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 521 مشاهده پرسش
  سلام،چند سالی میشه به تبخال تناسلی دچار شدم به پزشک مراجعه کردم و آسیکلویر رو تجویز کردن و هر بار که درگیر میشم فقط از همون پماد و قرصش استفاده میکنم،خیلی اذیت میکنه و عصبی میشم،خواستم بپرسم درمانی نداره آخه گفته بودن با لیزر میشه سوزوند.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال درمان قطعی ندارد لیزر نه تنها کمکی به درمان نمیکند بلکه احتمال عود را بیشتر میکند میتوانید داروهایی مصرف کنید که احتمال عود کمتر شود
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 760 مشاهده پرسش
  ایا بتادین برای خشک کردن تبخال ها موثر است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 621 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر ۲۲سالمه ،هشت ماهه تبخال تناسلی دارم .متخصص اورولوژی میگه تا یک سال قرص والااسکلویر 1000بخور


  امروز باز متخصص اورولوژی میگف قرص نخور فقط پماد بزن بعد ی هفته خودش خوب میشه ?
  شما نظرتون و راهنمایی.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت اقدام کنید
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 766 مشاهده پرسش
  بإسلام من الان ٢سال درگير تبخال تناسلي هستم يه مدت ميره دوباره عود ميكنه به تزدگي با خاتمي إشنا شدم ميخوام ازدواج كنم باهاش جناب دكتر نميخوام بفهمه بايد چيكار كنم كه مبتلا نشه واز من نگيره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد فقط می‌توان احتمال واگیر و عود انرا کم کرد
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 393 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من حدود یک سال هست که اچ پی وی دارم یک باز زگیل داشتم و بعدش خوب شد جاش با این حال حین رابطه با همسرم کاندوم و نایلون استفاده میکنیم که هیچ تماسی بین پوستمون و ترشحاتمون حین نزدیکی نباشه ولی ایشون گاهی رابطه اورال برای من انجام میداد. دوماه پیش تبخال تناسلی زدم دکتر ازمایش گرفت گفت نوع 1 هست ایشون درحین رابطه نه ولی قبلنا دیده بودم که لبش تبخال زده بود به نظرتون من از دهان ایشون این بیماری رو گرفتم با اینکه زخمی نداشت ؟
  یه سوال دیگه که خیلی برام مهمه ممتون میشم جواب بدید الان که ایشون قبلا این ویوسو در بدنش داشته بازم ممکنه به خاطر من مشکلی براش پیش بیاد؟میتونیم رابطه داشته باشیم؟رابطه اورال چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر