بیماری سوزاک از علائم تا درمان آن

فهرست مطالب

سوزاک یک بیماری منتقله از راه جنسی است. عامل ایجاد این بیماری باکتری نایسریا گونوره می باشد. این بیماری سبب عفونت در نواحی گرم و مرطوب بدن می شود.

سوزاک می تواند اندام های زیر را درگیر کند:

 • مجرای اداری (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند)
 • چشم ها
 • گلو
 • واژن
 • مقعد
 • دستگاه تولید مثل خانم ها

سوزاک از طریق تماس فرد به فرد در طی تماس جنسی محافظت نشده ی دهانی، مقعدی یا واژنی منتقل میشود. افرادی که شرکای جنسی متعدد یا روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم دارند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند.

بهترین راه های محافظت از این عفونت شامل خود نگه داری، تک شریکی (رابطه ی جنسی فقط با یک نفر) و استفاده از کاندوم میباشد. رفتارهایی که احتمال ایجاد روابط جنسی محافظت نشده را افزایش میدهند، فرد را برای ابتلا به این عفونت مستعد می کنند. این رفتارها شامل استفاده از الکل و مواد مخدر میباشند.

علائم سوزاک

علائم معمولا ۲ تا ۱۴ روز بعد از تماس ظاهر میشوند، هرچند بعضی از افرادی که به عفونت سوزاک مبتلا میشوند ممکن است هرگز علائم خاصی را تجربه نکنند.

مهم است بدانید شخصی که سوزاک دارد و علائمی را بروز نمیدهد، به عنوان شخص مبتلا و حامل شناخته میشود که همچنان بیماری را منتقل میکند. شخصی که علائم را بروز نمیدهد، بیشتر امکان دارد شرکای جنسی خود را مبتلا کند، زیرا علائم قابل توجهی ندارد.

 

علائم سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. بعضی از مردان ممکن است هرگز دچار علائم نشوند.معمولا یک هفته بعد از مبتلا شدن به عفونت علائم شروع به تظاهر می کنند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن میباشد. با پیشرفت این بیماری دیگر علائم شامل موارد زیر میشوند:

 • تکرر شدید ادرار یا بی اختیاری ادرار
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ یا سبز)
 • تورم یا قرمزی خروجی آلت تناسلی
 • تورم یا درد بیضه ها
 • گلودرد مداوم

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

زگیل تناسلی

علائم سوزاک در خانم ها

خیلی از خانم ها هیچ علائمی از سوزاک را بروز نخواهند داد. وقتی خانم ها علائم را بروز میدهند، ممکن است این علائم خفیف یا شبیه به دیگر عفونت ها باشد، که این امر تشخیص را مشکل میکند. سوزاک ممکن است خیلی شبیه به قارچ واژن یا دیگر بیماری های باکتریایی باشد.

علائم سوزاک در خانم ها عبارتند از:

 • ترشحاتی از واژن (آبکی، کرم مانند یا کمی سبز)
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • پریودهای سخت یا لکه بینی
 • درد گلو
 • درد هنگام روابط جنسی
 • درد شدید در زیر شکم
 • تب

آزمایش های سوزاک

معالجان از چند طریق میتوانند سوزاک را تشخیص دهند. آنها میتوانند یک نمونه از مایعات نواحی که علائم را بروز میدهند، تهیه کنند، (مانند آلت تناسلی، واژن، رکتوم و گلو) و آن را روی یک اسلاید شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما به عفونت مفصل یا خون شک کند، از خون یا مایع مفصلی، یک نمونه تهیه خواهد کرد. در مرحله ی بعد آنها نمونه را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ آن را مشاهده خواهند کرد و تشخیص خواهند داد. این روش آسان و سریع میباشد، اما پاسخ دهی آن کاملا مطمئن نیست.

سوزاک

روش دوم تهیه ی یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص میباشد. بعد از آن، ظرف در یک شرایط مساعد برای رشد باکتری ها قرار داده خواهد شد (اینکوبه کردن). در صورت وجود باکتری، یک کلونی از آن تشکیل خواهد شد. نتایح اولیه بعد از ۲۴ ساعت مشخص میشود و نتایج نهایی بعد از ۳ روز بدست خواهد آمد.

عوارض سوزاک

زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض طولانی مدت سوزاک درمان نشده قرار دارند. عفونت درمان نشده در خانم ها ممکن است به دستگاه تولید مثل خانم ها گسترش یابد و رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را درگیر کند. این شرایط به نام بیماری های التهابی لگن شناخته میشود و میتواند سبب ایجاد درد شدید و مزمن و آسیب به دستگاه تولیدمثل خانم ها شود.

بیماری التهابی لگن میتواند در اثر عفونت های جنسی دیگر نیز به وجود بیاید. همچنین ممکن است خانم ها دچار انسداد یا زخم شدن لوله های فالوپ شوند که میتواند موجب جلوگیری از بارداری در آینده یا بارداری های نابه جا شود. بارداری نا به جا زمانی ایجاد میشود که تخم تشکیل شده خارج از رحم، لانه گزینی کند. سوزاک ممکن است در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

مردان ممکن است دچار زخم شدن لوله های ادراری شوند. همچنین مردان ممکن است دچار آبسه های دردناک درون آلت شوند. عفونت ممکن است سبب کاهش قدرت باروری یا ناباروری شود.

زمانی که عفونت به جریان خون منتشر شود، هم مردان و زنان میتوانند دچار آرتریت، آسیب دریچه های قلبی یا عفونت قشر مغز یا طناب نخاعی شوند. این موارد نادر ولی بسیار جدی میباشند.

 آنتی بیوتیک

درمان سوزاک

آنتی بوتیک های جدید عفونت سوزاک را درمان می کنند.

درمان های خانگی یا دارو های بدون نسخه

برای عفونت سوزاک درمان خانگی یا داروهای بدون نسخه وجود ندارند. اگر شما شک کردید که به سوزاک مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها

برای شرکای جنسی فردی که به سوزاک مبتلا شده است، درمان های آنتی بیوتیکی تجویز میکنند تا از انتشار بیماری جلوگیری کنند. برای تجویز بهتر آنتی بیوتیک ها ممکن است از تست حساسیت آزمایشگاهی استفاده کنند.

کاندوم

پیشگیری از سوزاک

خود نگه داری بهترین راه جلوگیری از ابتلا به سوزاک و دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی است. اگر شما روابط جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید. مهم است که با شریک جنسی خود صادق باشید، منظم آزمایش بیماری های منتقله ی جنسی دهید و از آزمایش شریک خود نیز مطمئن شوید.

اگر شریک جنسی شما علائمی دارد که شما احتمال می دهید به این عفونت ها مبتلا شده باشد، از داشتن رابطه ی جنسی با او بپرهیزید و از او بخواهید تا به پزشک مراجه کند.

اگر شما به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا شوید، برای ابتلا به سوزاک در خطر بیشتری هستید. همچنین اگر چندین شریک جنسی دارید نیز در خطر بیشتری هستید.

اگر به سوزاک مبتلا شدم، چه کنم؟

اگر فکر میکنید ممکن است سوزاک داشته باشید، باید از هر گونه رابطه ی جنسی پرهیز کنید. شما همچنین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در هنگام معاینه ی پزشک به موارد زیر توجه کنید:

 • جزئیات علائمتان
 • صحبت درباره ی سابقه ی روابط جنسیتان
 • اطلاعات شرکای جنسی سابقتان برای تماس پزشک با او و درمان در صورت ابتلا

اجازه دهید شرکای جنسی شما به سرعت آزمایش شوند. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، مهم است داروها را به صورت کامل و درست مصرف کنید تا درمان شما کامل انجام شود.

قطع آنتی بیوتیک قبل از اتمام دوره ی مصرف میتواند سبب مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک شود. یک تا دو هفته بعد از اتمام دوره ی درمان پزشک خود را ملاقات کنید تا مطمئن شوید، عفونت کاملا از بین رفته است. اگر نتایج دوباره ی آزمایش ها منفی بود و شریک جنسی شما نیز سالم بود، شما میتوانید دوباره به روابط جنسی خود بازگردید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من با آقایی رابطه جنسی داشتم که سن ۴۶ ساله بود و روی الت و کلاهکش یکسری لک های تیره دایره ای شکل به قطر حدودا ۱ سانت داشت. میخام بدونم ایا این بیماری خاصیه؟ یا جای زیگیل تناسلیه؟ یا بخاطر سنشونه
  خیلی نگرانم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام باید معاینه شوند
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند روز پیش رابطه جنسی محافظت نشده با یک شخص داشتم و شب قبل دچار لرز و ۱ درجه تب و همچنین قرمزی کل آلت شدم و هنگامی که به نوک آلت دقت کردم و بین دو انگشت فشار دادم یک مایع سفید و به میزان خیلی کم که به حالت تا عنکبوتی بود دیدم خواستم ببینم به سوزاک مبتلا شدم خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام،به احتمال زیاد
 • تصویر کاربر mmd سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخير
  آقا هستم ٣٤ ساله
  من ٢ ماه پيش بعد از رابطه جنسى محافظت نشده احساس خارش در مجارى ادرارى كردم. رفتم دكتر و قرص افلوكساسين ٣٠٠ و ٣عدد قرص كه بايد يكجا ميخوردم رو تجويز كردند. بعد از ٢هفته مصرف واتمام دارو بهتر شدم. ولى بعد از ٥ روز مجدد احساس خارش و مجدد ترشحات شروع شد. بدليل شيوع كرونا و بسته شدن مطبها، با دكتر تماس گرفتم و گفتن همونو ادامه بده. الان ١٠ روزه دارم ميخورم بهترشدم و كامل برطرف نشده. آيا دارويى بهتر از اين كه من مصرف كردم هست يا همينو ادامه بدم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام شما دچار پروستاتیت(التهاب پروستات)شده اید
 • تصویر کاربر کمک چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقتی هست عفونت واژینال دارم و چندین دکتر برام تقریبا هر نوع انتی بیوتیک رو نوشتن ..یک بار هم خودم درخواست تست بزاق دادم چون گوم هم همیشه متورمه و همون ترشع زرد که از واژن میاد از گلوم به شکل خلط میاد.هیچ یک از داروهاشون خوبم نکرد و همچنان درد و گاهی تب و ارز و همه علائم رو دارم حتی برام سفتریاکسون و ازیترو و جنتامیسین و کلیندامایسین چندین بار تجویز کردن نمیدونم دیگه باید چیکار کنم و کجا برم که ودرمان بشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر گل یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود دوسال پیش به سوزاک مبتلا شدم که تمام درمانهاش از جمله سفتریاکسون آزیترومایسین داکسی سایکلین , افلوکساسین سیپرو و ... رو انجام دادم .اما با گذشت این مدت هنوز مقداری سوزش دارم.البته ترشحات قطع شده.امکان داره هنوز مبتلا باشم یا بیماری دیگه ای هستش؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام،بعید است که هنوز سوزاک مانده باشد
 • تصویر کاربر Sama یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من درد شکمی دارم ک از علاعم سوزاک است و همچنین دفع ادرادم ب طور کامل نیست و مداوم باید دستشویی برم و ادارام ب صورت قطره ای دفع میشود و پهلو ها یا کلیه هامم درد دارند . متوجه ادرار نمیشوم از درد پهلو هام متوجه ادرارم میشوم که باید برم دستشویی. لطفا راهنمایی کنید ایا مشکل از کلیه است یا سوزاک گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام،نوار مثانه انجام بدهید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر دو ماهي ميشه كه خارش مزمن بدنم داره و بعد ي ماه لكه هاي ريز روي آلت ديدم كه اولش با خارش بعد ي هفته متورم شده به مانند گزيدگي پشه و قرمز رنگ كه چند تا روي تنه آلت و يدونه هم روي كلاهك آلت ، دكتر عمومي پماد كلوتريمازول با قرص تلفست براي خارش بدنم داده
  بعد استفاده پماد طي سه روز لكه ها قرمز ناپديد شد و بعد از قطع پماد دوباره تشديد شد و همچنان بدنم خارش داره ، نگراني من بيشتر رو لكه هاي آلته ، تا خارش بدنم ممنون ميشم راهنماييم كنين
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام،شما دچار حساسیت شده اید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مبین شنبه ۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر خسته نباشی. من در 5ماه قبل یک رابطه داشتم 2 روز بعد از اون رابطه خارش وسوزش وقرمزی در پوست بیضه کشاله ران اطراف مقعد وباسن را گرفتم از اون اول تب لرز و سردرد ویه شب پیاده روی دولکه پوست بیضه ام زخم شد وازش عفونت میومد که دکتر رفتم. با کپسول سفکسیکم در یک هفته خوب شد. والان 5 ماه خارش وسوزش قرمزی دارم بدونه ضایعه وتاول دکتر زیاد رفتم یکی میگه اگزما یکی میگه قارچ یکی میگه مشکل عصبی آزمایش کامل در این مورد دادم همش منفی بوده و این آخرین ازمایشی که دادم HSV مثبت بود به همون دکتری برام نوشت نشون دادم گفت تبخال ساده می‌باشد که منم بدونه ضایعه وتبخالی هستم به دکترای عفونی دیگه نشون دادم گفتن این آزمایش در 50 درصد افراد جامعه ممکنه مثبت بشه وطبیعیه. شما چون تبخال وضایعه ندارید ممکنه اگزما یا مشکل عصبی باشه. آیا ممکنه جواب مثبت باشه ولی من بدونه تاول تبخال . یعنی من مشکل تبخال دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 7 ماه پیش)
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، مدتی است که فشار ادرارم کم شده و به کندی تخلیه میشود گاها هم دو شاخ میشود و هنگام تخیلیه احساس سوزش در نوک الت دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)
   سلام،به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مرجانه جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام همسرم حدود ۴۰ روز که علائم بیماری سوزاک را دارد و هر دو هم آزمایش دادیم هم ویژوال چک شدیم جواب آزمایش ها و چک بنده منفی بوده ولی همسرم جواب آزمایش منفی ولی ترشحات و درد در بیضه و چشم درد را دارد هر نوع دارویی که پزشک معالج داده هم من مصرف کردم و هم ایشون ولی درمان نشدن متاسفانه باید چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر