بیماری سوزاک از علائم تا درمان آن

سوزاک یک بیماری منتقله از راه جنسی است. عامل ایجاد این بیماری باکتری نایسریا گونوره می باشد. این بیماری سبب عفونت در نواحی گرم و مرطوب بدن می شود.

سوزاک می تواند اندام های زیر را درگیر کند:

 • مجرای اداری (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند)
 • چشم ها
 • گلو
 • واژن
 • مقعد
 • دستگاه تولید مثل خانم ها

سوزاک از طریق تماس فرد به فرد در طی تماس جنسی محافظت نشده ی دهانی، مقعدی یا واژنی منتقل میشود. افرادی که شرکای جنسی متعدد یا روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم دارند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند.

بهترین راه های محافظت از این عفونت شامل خود نگه داری، تک شریکی (رابطه ی جنسی فقط با یک نفر) و استفاده از کاندوم میباشد. رفتارهایی که احتمال ایجاد روابط جنسی محافظت نشده را افزایش میدهند، فرد را برای ابتلا به این عفونت مستعد می کنند. این رفتارها شامل استفاده از الکل و مواد مخدر میباشند.

علائم سوزاک

علائم معمولا ۲ تا ۱۴ روز بعد از تماس ظاهر میشوند، هرچند بعضی از افرادی که به عفونت سوزاک مبتلا میشوند ممکن است هرگز علائم خاصی را تجربه نکنند.

مهم است بدانید شخصی که سوزاک دارد و علائمی را بروز نمیدهد، به عنوان شخص مبتلا و حامل شناخته میشود که همچنان بیماری را منتقل میکند. شخصی که علائم را بروز نمیدهد، بیشتر امکان دارد شرکای جنسی خود را مبتلا کند، زیرا علائم قابل توجهی ندارد.

 

علائم سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. بعضی از مردان ممکن است هرگز دچار علائم نشوند.معمولا یک هفته بعد از مبتلا شدن به عفونت علائم شروع به تظاهر می کنند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن میباشد. با پیشرفت این بیماری دیگر علائم شامل موارد زیر میشوند:

 • تکرر شدید ادرار یا بی اختیاری ادرار
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ یا سبز)
 • تورم یا قرمزی خروجی آلت تناسلی
 • تورم یا درد بیضه ها
 • گلودرد مداوم

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

زگیل تناسلی

علائم سوزاک در خانم ها

خیلی از خانم ها هیچ علائمی از سوزاک را بروز نخواهند داد. وقتی خانم ها علائم را بروز میدهند، ممکن است این علائم خفیف یا شبیه به دیگر عفونت ها باشد، که این امر تشخیص را مشکل میکند. سوزاک ممکن است خیلی شبیه به قارچ واژن یا دیگر بیماری های باکتریایی باشد.

علائم سوزاک در خانم ها عبارتند از:

 • ترشحاتی از واژن (آبکی، کرم مانند یا کمی سبز)
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • پریودهای سخت یا لکه بینی
 • درد گلو
 • درد هنگام روابط جنسی
 • درد شدید در زیر شکم
 • تب

آزمایش های سوزاک

معالجان از چند طریق میتوانند سوزاک را تشخیص دهند. آنها میتوانند یک نمونه از مایعات نواحی که علائم را بروز میدهند، تهیه کنند، (مانند آلت تناسلی، واژن، رکتوم و گلو) و آن را روی یک اسلاید شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما به عفونت مفصل یا خون شک کند، از خون یا مایع مفصلی، یک نمونه تهیه خواهد کرد. در مرحله ی بعد آنها نمونه را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ آن را مشاهده خواهند کرد و تشخیص خواهند داد. این روش آسان و سریع میباشد، اما پاسخ دهی آن کاملا مطمئن نیست.

سوزاک

روش دوم تهیه ی یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص میباشد. بعد از آن، ظرف در یک شرایط مساعد برای رشد باکتری ها قرار داده خواهد شد (اینکوبه کردن). در صورت وجود باکتری، یک کلونی از آن تشکیل خواهد شد. نتایح اولیه بعد از ۲۴ ساعت مشخص میشود و نتایج نهایی بعد از ۳ روز بدست خواهد آمد.

عوارض سوزاک

زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض طولانی مدت سوزاک درمان نشده قرار دارند. عفونت درمان نشده در خانم ها ممکن است به دستگاه تولید مثل خانم ها گسترش یابد و رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را درگیر کند. این شرایط به نام بیماری های التهابی لگن شناخته میشود و میتواند سبب ایجاد درد شدید و مزمن و آسیب به دستگاه تولیدمثل خانم ها شود.

بیماری التهابی لگن میتواند در اثر عفونت های جنسی دیگر نیز به وجود بیاید. همچنین ممکن است خانم ها دچار انسداد یا زخم شدن لوله های فالوپ شوند که میتواند موجب جلوگیری از بارداری در آینده یا بارداری های نابه جا شود. بارداری نا به جا زمانی ایجاد میشود که تخم تشکیل شده خارج از رحم، لانه گزینی کند. سوزاک ممکن است در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

مردان ممکن است دچار زخم شدن لوله های ادراری شوند. همچنین مردان ممکن است دچار آبسه های دردناک درون آلت شوند. عفونت ممکن است سبب کاهش قدرت باروری یا ناباروری شود.

زمانی که عفونت به جریان خون منتشر شود، هم مردان و زنان میتوانند دچار آرتریت، آسیب دریچه های قلبی یا عفونت قشر مغز یا طناب نخاعی شوند. این موارد نادر ولی بسیار جدی میباشند.

 آنتی بیوتیک

درمان سوزاک

آنتی بوتیک های جدید عفونت سوزاک را درمان می کنند.

درمان های خانگی یا دارو های بدون نسخه

برای عفونت سوزاک درمان خانگی یا داروهای بدون نسخه وجود ندارند. اگر شما شک کردید که به سوزاک مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها

برای شرکای جنسی فردی که به سوزاک مبتلا شده است، درمان های آنتی بیوتیکی تجویز میکنند تا از انتشار بیماری جلوگیری کنند. برای تجویز بهتر آنتی بیوتیک ها ممکن است از تست حساسیت آزمایشگاهی استفاده کنند.

کاندوم

پیشگیری از سوزاک

خود نگه داری بهترین راه جلوگیری از ابتلا به سوزاک و دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی است. اگر شما روابط جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید. مهم است که با شریک جنسی خود صادق باشید، منظم آزمایش بیماری های منتقله ی جنسی دهید و از آزمایش شریک خود نیز مطمئن شوید.

اگر شریک جنسی شما علائمی دارد که شما احتمال می دهید به این عفونت ها مبتلا شده باشد، از داشتن رابطه ی جنسی با او بپرهیزید و از او بخواهید تا به پزشک مراجه کند.

اگر شما به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا شوید، برای ابتلا به سوزاک در خطر بیشتری هستید. همچنین اگر چندین شریک جنسی دارید نیز در خطر بیشتری هستید.

اگر به سوزاک مبتلا شدم، چه کنم؟

اگر فکر میکنید ممکن است سوزاک داشته باشید، باید از هر گونه رابطه ی جنسی پرهیز کنید. شما همچنین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در هنگام معاینه ی پزشک به موارد زیر توجه کنید:

 • جزئیات علائمتان
 • صحبت درباره ی سابقه ی روابط جنسیتان
 • اطلاعات شرکای جنسی سابقتان برای تماس پزشک با او و درمان در صورت ابتلا

اجازه دهید شرکای جنسی شما به سرعت آزمایش شوند. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، مهم است داروها را به صورت کامل و درست مصرف کنید تا درمان شما کامل انجام شود.

قطع آنتی بیوتیک قبل از اتمام دوره ی مصرف میتواند سبب مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک شود. یک تا دو هفته بعد از اتمام دوره ی درمان پزشک خود را ملاقات کنید تا مطمئن شوید، عفونت کاملا از بین رفته است. اگر نتایج دوباره ی آزمایش ها منفی بود و شریک جنسی شما نیز سالم بود، شما میتوانید دوباره به روابط جنسی خود بازگردید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

4+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر
  من ۲۰سال سن دارم
  خیلی خیلی کم مو تو صورتم در اومده
  و اونم خیلی نازک
  توانایی جنسیم ضعیفه
  خیلی کم مهتلم میشم
  و بیبی فیس هستم
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا ازمایش هورمونهای جنسی بدهید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر بیشتر راهنمایی کنید
   کجا باید مراجعه کنم
   اسم علمی آزمایش هورمون جنسی چیه؟
   برم آزمایشگاه بگم چه آزمایشی؟
   تشکر فراوان به خاطر پاسخگوییتون ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sahar دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۳۰ سالمه خانومم متاهل با یه بچه الان چهار ساله گاهی هرماه گاهی دوماه یه بار سوزش ادرار گاهی همراه با دفع خون میگیرم الان پنج شیش ماهه میرم پیش متخصص اورولوژ داروهای قوی بهم میدادن بعد چندماهی خوب بودم دوماه نرفتم پیش دکتر باز سوزش شروع رفتم پیش دکتر دارو داد یه ماه خوردم ماه دوم که الان باشه کمر درد شدید با تورم زیر شکم با سوزش ادرار شدید گرفتم پیش متخصص زنان رفتم گفت عفونت رحم نداری الانم داروهایی که دکتر داده میخورم ولی انگار بی فایدس میخوام ببینم یه وقت امکان داره سوزاک باشه چون پریودیمم با درد شدیده و سوزش ادرارم زیاد میگیرم میشه بگید چیکار کنم و مکلم چیه ازمایش کشت ادرار دادم عفونت زیاد داشتم همراه با خون بوده بعد مصرف دارو کم شده اما عفونت کامل رفع نشده بود داروهامم ویسول وامی تریپتیلین ویه بسته پنج عددی لووفلوکساسین میشه بگید چیکار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   شما دچار عفونت راجعه مثانه شده اید که ربطی به سوزاک ندارد جهت درمان به مطب مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر Sahar دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام ممنون از پاسختون من مشهد هستم چند ماهه تحت نظر دکتر پیشنماز متخصص ارولوژ هستم گفتن شش ماه باید تحت نظر باشی اما از ماه چهارم به مدت دوماه نرفتم دکتر دیدم بهترم اما بعد دوماه باز سوزش گرفتم و دوباره رفتم ولی بعد یک ماه مصرف دارو باز سوزش بدی گرفتم که دوباره دارو مصرف کردم الان بهترم اما من میخوام اقدام کنم برای بارداری اما میترسم باز دوباره سوزش بگیرم میشه راهنماییم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید جناب دکتر
  یه راهنمایی ازتون میخواستم
  من حدود 2 ماه پیش رابطه ای داشتم که حین رابطه کاندوم داخل واژن پاره شد که البته من همون لحظه استپ کردم
  بعد از حدود 2 هفته متوجه سوزش ادرار و آمدن چرک از آلت و هم چنین قرمزی شدید دو چشم و چرک آمدن از دو چشم شدم
  به پزشک مراجعه کردم و متوجه شدم سوزاک گرفتم
  با 2 بسته داکسی سایکیلین و 4 بسته مترامندازول مشکل سوزش ادرار و قرمزی چشم بر طرف شد
  اما بعد از اتمام قرص ها هم گلو درد گرفتم هم درد شدیدی از سمت سینه چپ تا زیر بغل دست چپم گرفت که بعد از چند روز متوجه دونه کوچکی زیر بغلم شدم که تحقیق کردم دیدم تورم غدد لنفاویه که البته بسیار ریز بود و رفته رفته از سایزش کمتر شد
  در حال حاضر فقط گلو درد اونم نه زیاد و هم چنین دونه زیر بغلم به اندازه خیلی کوچیک هنوز هست
  میخواستم بدونم مشکلی نیست دیگه یا هنوز عفونت تو بدنم هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام،درمان شما به اشتباه و ناقص انجام شده است(مترونیدازول به هیچ وجه داروی سوزاک نیست) بهتر است جهت جلوگیری از عوارض بعدی،درمان درست و کامل انجام دهید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عدم تمایل میل جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب ازمایش هورمونی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده آقای هستم 29 ساله که تا بحال رابطه جنسی نداشتم
  آیا با توجه به محدودیت سنی واکسن HPV برای بنده هم موثر هست تا چه حد؟
  بنده در یکی از صحات اینترنت خونده بودم واکسن زگیل تناسلی برای مردان تنها یک نوبت نیاز به تزیق داره آیا این مورد درست هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،امکان تزریق واکسن در شما وجود دارد واکسن در اقایان هم مانند خانمها ۳ نوبت تزریق میشود
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مشکل نعوظ دارم چه کار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر تقی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من ۴ ماه میشه که ازدواج کردم ،مشکلم اینکه اصلا میلی به برقراری ارتباط جنسی ندارم و خیلی میل جنسیم کم شده اوایل اینطوری نبودم الان نزدیک ۲ ماه میشه که نزدیکی نکردم ،به زور تحریک میشم و خیلی زود حالت نعوظمو از دست میدم .متخصص اولورژی هم رفتم گفتن مشکل جسمی نداری بیشتر روحی هستش .الانم یه آزمایش تستسترون با یه سری از عواملی که به میل جنسی ربط داره دادم جوابش نیومده .خواهشا راهنماییم کنید ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب ازمایش به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهش میکنم به سوال من جواب بدید
  من یک نوجوان 15 ساله هستم که دچار زود انزالی هستم و چند باری هم خود ارزایی کرده ام . میخواستم بدون با قطع خود ارزایی یا فاصله انداختن بین دفعات مشکلم برطرف میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،مشکل شما خیلی ربطی به خود ارضایی ندارد
   زمانیکه سکس منظم داشته باشید زود انزالی شما بهتر میشود
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من سوالم رو از شما پرسیدم که فرموديد آنتی بیوتیک طولانی مدت مصرف کنم و در صورت داشتن تدام سیستوسکپی هم گزینه خوبی هست تا به حال چند تا دکتر عوض کردم هر کدومشون يه سری آنتی بیوتیک دادن مصرف کردم ولی خوب نشدم آیا سیستوسکپی انجام بدم تشخیص حتمی انجام میشود؟ هزینش چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،چون بنده از اول در جریان درمان شما نبوده ام نمیتوانم به صورت قطعی اظهار نظر کنم ولی اگر بیماری چندین دوره انتی بیوتیک مناسب دریافت کرده باشد و بهبود نیافته باشد گزینه بعدی سیستوسکوپی است
   هزینه ان در مرکز خصوصی حدود ۱/۵ تا ۲ میلیون تومان است
 • تصویر کاربر ماهان یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده دقیقا ۶ روز پیش متوجه سوزش ادرار شدم که بعد‌از‌بررسی متوجه شدم که مایع چرکی زرد رنگی هم از الت‌تناسلیم بیرون میاد
  حدودا‌ ۳-۴ روز قبل از رویت عفونت احساس سوزش شروع شد
  از روزی که سوزش شروع شد ۱۰ روز و از روزی که به پزشک مراحعه کردم ۶ روز‌میگذره که پزشک بنده سفتریاکسون ۲ واحد و سفکسیم ۴۰۰ یک بسته ۱۰ عددی تجویز کردند اما الان بعد از ۶ روز‌هنوز عفونت ادامه داره و سوزش هم بیشتر شده
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام،متاسفانه تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
   لطفا جهت معاینه و درمان به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات