بیماری سوزاک از علائم تا درمان آن

فهرست مطالب

سوزاک یک بیماری منتقله از راه جنسی است. عامل ایجاد این بیماری باکتری نایسریا گونوره می باشد. این بیماری سبب عفونت در نواحی گرم و مرطوب بدن می شود.

سوزاک می تواند اندام های زیر را درگیر کند:

 • مجرای اداری (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند)
 • چشم ها
 • گلو
 • واژن
 • مقعد
 • دستگاه تولید مثل خانم ها

سوزاک از طریق تماس فرد به فرد در طی تماس جنسی محافظت نشده ی دهانی، مقعدی یا واژنی منتقل میشود. افرادی که شرکای جنسی متعدد یا روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم دارند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند.

بهترین راه های محافظت از این عفونت شامل خود نگه داری، تک شریکی (رابطه ی جنسی فقط با یک نفر) و استفاده از کاندوم میباشد. رفتارهایی که احتمال ایجاد روابط جنسی محافظت نشده را افزایش میدهند، فرد را برای ابتلا به این عفونت مستعد می کنند. این رفتارها شامل استفاده از الکل و مواد مخدر میباشند.

علائم سوزاک

علائم معمولا 2 تا 14 روز بعد از تماس ظاهر میشوند، هرچند بعضی از افرادی که به عفونت سوزاک مبتلا میشوند ممکن است هرگز علائم خاصی را تجربه نکنند.

مهم است بدانید شخصی که سوزاک دارد و علائمی را بروز نمیدهد، به عنوان شخص مبتلا و حامل شناخته میشود که همچنان بیماری را منتقل میکند. شخصی که علائم را بروز نمیدهد، بیشتر امکان دارد شرکای جنسی خود را مبتلا کند، زیرا علائم قابل توجهی ندارد.

 

علائم سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. بعضی از مردان ممکن است هرگز دچار علائم نشوند.معمولا یک هفته بعد از مبتلا شدن به عفونت علائم شروع به تظاهر می کنند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن میباشد. با پیشرفت این بیماری دیگر علائم شامل موارد زیر میشوند:

 • تکرر شدید ادرار یا بی اختیاری ادرار
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ یا سبز)
 • تورم یا قرمزی خروجی آلت تناسلی
 • تورم یا درد بیضه ها
 • گلودرد مداوم

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

زگیل تناسلی

علائم سوزاک در خانم ها

خیلی از خانم ها هیچ علائمی از سوزاک را بروز نخواهند داد. وقتی خانم ها علائم را بروز میدهند، ممکن است این علائم خفیف یا شبیه به دیگر عفونت ها باشد، که این امر تشخیص را مشکل میکند. سوزاک ممکن است خیلی شبیه به قارچ واژن یا دیگر بیماری های باکتریایی باشد.

علائم سوزاک در خانم ها عبارتند از:

 • ترشحاتی از واژن (آبکی، کرم مانند یا کمی سبز)
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • پریودهای سخت یا لکه بینی
 • درد گلو
 • درد هنگام روابط جنسی
 • درد شدید در زیر شکم
 • تب

آزمایش های سوزاک

معالجان از چند طریق میتوانند سوزاک را تشخیص دهند. آنها میتوانند یک نمونه از مایعات نواحی که علائم را بروز میدهند، تهیه کنند، (مانند آلت تناسلی، واژن، رکتوم و گلو) و آن را روی یک اسلاید شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما به عفونت مفصل یا خون شک کند، از خون یا مایع مفصلی، یک نمونه تهیه خواهد کرد. در مرحله ی بعد آنها نمونه را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ آن را مشاهده خواهند کرد و تشخیص خواهند داد. این روش آسان و سریع میباشد، اما پاسخ دهی آن کاملا مطمئن نیست.

سوزاک

روش دوم تهیه ی یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص میباشد. بعد از آن، ظرف در یک شرایط مساعد برای رشد باکتری ها قرار داده خواهد شد (اینکوبه کردن). در صورت وجود باکتری، یک کلونی از آن تشکیل خواهد شد. نتایح اولیه بعد از 24 ساعت مشخص میشود و نتایج نهایی بعد از 3 روز بدست خواهد آمد.

عوارض سوزاک

زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض طولانی مدت سوزاک درمان نشده قرار دارند. عفونت درمان نشده در خانم ها ممکن است به دستگاه تولید مثل خانم ها گسترش یابد و رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را درگیر کند. این شرایط به نام بیماری های التهابی لگن شناخته میشود و میتواند سبب ایجاد درد شدید و مزمن و آسیب به دستگاه تولیدمثل خانم ها شود.

بیماری التهابی لگن میتواند در اثر عفونت های جنسی دیگر نیز به وجود بیاید. همچنین ممکن است خانم ها دچار انسداد یا زخم شدن لوله های فالوپ شوند که میتواند موجب جلوگیری از بارداری در آینده یا بارداری های نابه جا شود. بارداری نا به جا زمانی ایجاد میشود که تخم تشکیل شده خارج از رحم، لانه گزینی کند. سوزاک ممکن است در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

مردان ممکن است دچار زخم شدن لوله های ادراری شوند. همچنین مردان ممکن است دچار آبسه های دردناک درون آلت شوند. عفونت ممکن است سبب کاهش قدرت باروری یا ناباروری شود.

زمانی که عفونت به جریان خون منتشر شود، هم مردان و زنان میتوانند دچار آرتریت، آسیب دریچه های قلبی یا عفونت قشر مغز یا طناب نخاعی شوند. این موارد نادر ولی بسیار جدی میباشند.

 آنتی بیوتیک

درمان سوزاک

آنتی بوتیک های جدید عفونت سوزاک را درمان می کنند.

درمان های خانگی یا دارو های بدون نسخه

برای عفونت سوزاک درمان خانگی یا داروهای بدون نسخه وجود ندارند. اگر شما شک کردید که به سوزاک مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها

برای شرکای جنسی فردی که به سوزاک مبتلا شده است، درمان های آنتی بیوتیکی تجویز میکنند تا از انتشار بیماری جلوگیری کنند. برای تجویز بهتر آنتی بیوتیک ها ممکن است از تست حساسیت آزمایشگاهی استفاده کنند.

کاندوم

پیشگیری از سوزاک

خود نگه داری بهترین راه جلوگیری از ابتلا به سوزاک و دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی است. اگر شما روابط جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید. مهم است که با شریک جنسی خود صادق باشید، منظم آزمایش بیماری های منتقله ی جنسی دهید و از آزمایش شریک خود نیز مطمئن شوید.

اگر شریک جنسی شما علائمی دارد که شما احتمال می دهید به این عفونت ها مبتلا شده باشد، از داشتن رابطه ی جنسی با او بپرهیزید و از او بخواهید تا به پزشک مراجه کند.

اگر شما به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا شوید، برای ابتلا به سوزاک در خطر بیشتری هستید. همچنین اگر چندین شریک جنسی دارید نیز در خطر بیشتری هستید.

اگر به سوزاک مبتلا شدم، چه کنم؟

اگر فکر میکنید ممکن است سوزاک داشته باشید، باید از هر گونه رابطه ی جنسی پرهیز کنید. شما همچنین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در هنگام معاینه ی پزشک به موارد زیر توجه کنید:

 • جزئیات علائمتان
 • صحبت درباره ی سابقه ی روابط جنسیتان
 • اطلاعات شرکای جنسی سابقتان برای تماس پزشک با او و درمان در صورت ابتلا

اجازه دهید شرکای جنسی شما به سرعت آزمایش شوند. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، مهم است داروها را به صورت کامل و درست مصرف کنید تا درمان شما کامل انجام شود.

قطع آنتی بیوتیک قبل از اتمام دوره ی مصرف میتواند سبب مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک شود. یک تا دو هفته بعد از اتمام دوره ی درمان پزشک خود را ملاقات کنید تا مطمئن شوید، عفونت کاملا از بین رفته است. اگر نتایج دوباره ی آزمایش ها منفی بود و شریک جنسی شما نیز سالم بود، شما میتوانید دوباره به روابط جنسی خود بازگردید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر دو ماهي ميشه كه خارش مزمن بدنم داره و بعد ي ماه لكه هاي ريز روي آلت ديدم كه اولش با خارش بعد ي هفته متورم شده به مانند گزيدگي پشه و قرمز رنگ كه چند تا روي تنه آلت و يدونه هم روي كلاهك آلت ، دكتر عمومي پماد كلوتريمازول با قرص تلفست براي خارش بدنم داده
  بعد استفاده پماد طي سه روز لكه ها قرمز ناپديد شد و بعد از قطع پماد دوباره تشديد شد و همچنان بدنم خارش داره ، نگراني من بيشتر رو لكه هاي آلته ، تا خارش بدنم ممنون ميشم راهنماييم كنين
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام،شما دچار حساسیت شده اید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مبین شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر خسته نباشی. من در 5ماه قبل یک رابطه داشتم 2 روز بعد از اون رابطه خارش وسوزش وقرمزی در پوست بیضه کشاله ران اطراف مقعد وباسن را گرفتم از اون اول تب لرز و سردرد ویه شب پیاده روی دولکه پوست بیضه ام زخم شد وازش عفونت میومد که دکتر رفتم. با کپسول سفکسیکم در یک هفته خوب شد. والان 5 ماه خارش وسوزش قرمزی دارم بدونه ضایعه وتاول دکتر زیاد رفتم یکی میگه اگزما یکی میگه قارچ یکی میگه مشکل عصبی آزمایش کامل در این مورد دادم همش منفی بوده و این آخرین ازمایشی که دادم HSV مثبت بود به همون دکتری برام نوشت نشون دادم گفت تبخال ساده می‌باشد که منم بدونه ضایعه وتبخالی هستم به دکترای عفونی دیگه نشون دادم گفتن این آزمایش در 50 درصد افراد جامعه ممکنه مثبت بشه وطبیعیه. شما چون تبخال وضایعه ندارید ممکنه اگزما یا مشکل عصبی باشه. آیا ممکنه جواب مثبت باشه ولی من بدونه تاول تبخال . یعنی من مشکل تبخال دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، مدتی است که فشار ادرارم کم شده و به کندی تخلیه میشود گاها هم دو شاخ میشود و هنگام تخیلیه احساس سوزش در نوک الت دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مرجانه جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام همسرم حدود ۴۰ روز که علائم بیماری سوزاک را دارد و هر دو هم آزمایش دادیم هم ویژوال چک شدیم جواب آزمایش ها و چک بنده منفی بوده ولی همسرم جواب آزمایش منفی ولی ترشحات و درد در بیضه و چشم درد را دارد هر نوع دارویی که پزشک معالج داده هم من مصرف کردم و هم ایشون ولی درمان نشدن متاسفانه باید چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر
  من ۲۰سال سن دارم
  خیلی خیلی کم مو تو صورتم در اومده
  و اونم خیلی نازک
  توانایی جنسیم ضعیفه
  خیلی کم مهتلم میشم
  و بیبی فیس هستم
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،لطفا ازمایش هورمونهای جنسی بدهید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   آقای دکتر بیشتر راهنمایی کنید
   کجا باید مراجعه کنم
   اسم علمی آزمایش هورمون جنسی چیه؟
   برم آزمایشگاه بگم چه آزمایشی؟
   تشکر فراوان به خاطر پاسخگوییتون ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sahar دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  من ۳۰ سالمه خانومم متاهل با یه بچه الان چهار ساله گاهی هرماه گاهی دوماه یه بار سوزش ادرار گاهی همراه با دفع خون میگیرم الان پنج شیش ماهه میرم پیش متخصص اورولوژ داروهای قوی بهم میدادن بعد چندماهی خوب بودم دوماه نرفتم پیش دکتر باز سوزش شروع رفتم پیش دکتر دارو داد یه ماه خوردم ماه دوم که الان باشه کمر درد شدید با تورم زیر شکم با سوزش ادرار شدید گرفتم پیش متخصص زنان رفتم گفت عفونت رحم نداری الانم داروهایی که دکتر داده میخورم ولی انگار بی فایدس میخوام ببینم یه وقت امکان داره سوزاک باشه چون پریودیمم با درد شدیده و سوزش ادرارم زیاد میگیرم میشه بگید چیکار کنم و مکلم چیه ازمایش کشت ادرار دادم عفونت زیاد داشتم همراه با خون بوده بعد مصرف دارو کم شده اما عفونت کامل رفع نشده بود داروهامم ویسول وامی تریپتیلین ویه بسته پنج عددی لووفلوکساسین میشه بگید چیکار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   شما دچار عفونت راجعه مثانه شده اید که ربطی به سوزاک ندارد جهت درمان به مطب مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر Sahar دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون من مشهد هستم چند ماهه تحت نظر دکتر پیشنماز متخصص ارولوژ هستم گفتن شش ماه باید تحت نظر باشی اما از ماه چهارم به مدت دوماه نرفتم دکتر دیدم بهترم اما بعد دوماه باز سوزش گرفتم و دوباره رفتم ولی بعد یک ماه مصرف دارو باز سوزش بدی گرفتم که دوباره دارو مصرف کردم الان بهترم اما من میخوام اقدام کنم برای بارداری اما میترسم باز دوباره سوزش بگیرم میشه راهنماییم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید جناب دکتر
  یه راهنمایی ازتون میخواستم
  من حدود 2 ماه پیش رابطه ای داشتم که حین رابطه کاندوم داخل واژن پاره شد که البته من همون لحظه استپ کردم
  بعد از حدود 2 هفته متوجه سوزش ادرار و آمدن چرک از آلت و هم چنین قرمزی شدید دو چشم و چرک آمدن از دو چشم شدم
  به پزشک مراجعه کردم و متوجه شدم سوزاک گرفتم
  با 2 بسته داکسی سایکیلین و 4 بسته مترامندازول مشکل سوزش ادرار و قرمزی چشم بر طرف شد
  اما بعد از اتمام قرص ها هم گلو درد گرفتم هم درد شدیدی از سمت سینه چپ تا زیر بغل دست چپم گرفت که بعد از چند روز متوجه دونه کوچکی زیر بغلم شدم که تحقیق کردم دیدم تورم غدد لنفاویه که البته بسیار ریز بود و رفته رفته از سایزش کمتر شد
  در حال حاضر فقط گلو درد اونم نه زیاد و هم چنین دونه زیر بغلم به اندازه خیلی کوچیک هنوز هست
  میخواستم بدونم مشکلی نیست دیگه یا هنوز عفونت تو بدنم هست
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،درمان شما به اشتباه و ناقص انجام شده است(مترونیدازول به هیچ وجه داروی سوزاک نیست) بهتر است جهت جلوگیری از عوارض بعدی،درمان درست و کامل انجام دهید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  عدم تمایل میل جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،لطفا با جواب ازمایش هورمونی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیاوش سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده آقای هستم 29 ساله که تا بحال رابطه جنسی نداشتم
  آیا با توجه به محدودیت سنی واکسن HPV برای بنده هم موثر هست تا چه حد؟
  بنده در یکی از صحات اینترنت خونده بودم واکسن زگیل تناسلی برای مردان تنها یک نوبت نیاز به تزیق داره آیا این مورد درست هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،امکان تزریق واکسن در شما وجود دارد واکسن در اقایان هم مانند خانمها ۳ نوبت تزریق میشود
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مشکل نعوظ دارم چه کار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر