بیماری سوزاک از علائم تا درمان آن

فهرست مطالب

سوزاک یک بیماری منتقله از راه جنسی است. عامل ایجاد این بیماری باکتری نایسریا گونوره می باشد. این بیماری سبب عفونت در نواحی گرم و مرطوب بدن می شود.

سوزاک می تواند اندام های زیر را درگیر کند:

 • مجرای اداری (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند)
 • چشم ها
 • گلو
 • واژن
 • مقعد
 • دستگاه تولید مثل خانم ها

سوزاک از طریق تماس فرد به فرد در طی تماس جنسی محافظت نشده ی دهانی، مقعدی یا واژنی منتقل میشود. افرادی که شرکای جنسی متعدد یا روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم دارند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند.

بهترین راه های محافظت از این عفونت شامل خود نگه داری، تک شریکی (رابطه ی جنسی فقط با یک نفر) و استفاده از کاندوم میباشد. رفتارهایی که احتمال ایجاد روابط جنسی محافظت نشده را افزایش میدهند، فرد را برای ابتلا به این عفونت مستعد می کنند. این رفتارها شامل استفاده از الکل و مواد مخدر میباشند.

علائم سوزاک

علائم معمولا 2 تا 14 روز بعد از تماس ظاهر میشوند، هرچند بعضی از افرادی که به عفونت سوزاک مبتلا میشوند ممکن است هرگز علائم خاصی را تجربه نکنند.

مهم است بدانید شخصی که سوزاک دارد و علائمی را بروز نمیدهد، به عنوان شخص مبتلا و حامل شناخته میشود که همچنان بیماری را منتقل میکند. شخصی که علائم را بروز نمیدهد، بیشتر امکان دارد شرکای جنسی خود را مبتلا کند، زیرا علائم قابل توجهی ندارد.

 

علائم سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. بعضی از مردان ممکن است هرگز دچار علائم نشوند.معمولا یک هفته بعد از مبتلا شدن به عفونت علائم شروع به تظاهر می کنند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن میباشد. با پیشرفت این بیماری دیگر علائم شامل موارد زیر میشوند:

 • تکرر شدید ادرار یا بی اختیاری ادرار
 • وجود ترشحاتی از آلت تناسلی (سفید، زرد، بژ یا سبز)
 • تورم یا قرمزی خروجی آلت تناسلی
 • تورم یا درد بیضه ها
 • گلودرد مداوم

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

زگیل تناسلی

علائم سوزاک در خانم ها

خیلی از خانم ها هیچ علائمی از سوزاک را بروز نخواهند داد. وقتی خانم ها علائم را بروز میدهند، ممکن است این علائم خفیف یا شبیه به دیگر عفونت ها باشد، که این امر تشخیص را مشکل میکند. سوزاک ممکن است خیلی شبیه به قارچ واژن یا دیگر بیماری های باکتریایی باشد.

علائم سوزاک در خانم ها عبارتند از:

 • ترشحاتی از واژن (آبکی، کرم مانند یا کمی سبز)
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • پریودهای سخت یا لکه بینی
 • درد گلو
 • درد هنگام روابط جنسی
 • درد شدید در زیر شکم
 • تب

آزمایش های سوزاک

معالجان از چند طریق میتوانند سوزاک را تشخیص دهند. آنها میتوانند یک نمونه از مایعات نواحی که علائم را بروز میدهند، تهیه کنند، (مانند آلت تناسلی، واژن، رکتوم و گلو) و آن را روی یک اسلاید شیشه ای قرار دهند.

اگر پزشک شما به عفونت مفصل یا خون شک کند، از خون یا مایع مفصلی، یک نمونه تهیه خواهد کرد. در مرحله ی بعد آنها نمونه را رنگ آمیزی کرده و زیر میکروسکوپ آن را مشاهده خواهند کرد و تشخیص خواهند داد. این روش آسان و سریع میباشد، اما پاسخ دهی آن کاملا مطمئن نیست.

سوزاک

روش دوم تهیه ی یک نمونه و قرار دادن آن در یک ظرف مخصوص میباشد. بعد از آن، ظرف در یک شرایط مساعد برای رشد باکتری ها قرار داده خواهد شد (اینکوبه کردن). در صورت وجود باکتری، یک کلونی از آن تشکیل خواهد شد. نتایح اولیه بعد از 24 ساعت مشخص میشود و نتایج نهایی بعد از 3 روز بدست خواهد آمد.

عوارض سوزاک

زنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض طولانی مدت سوزاک درمان نشده قرار دارند. عفونت درمان نشده در خانم ها ممکن است به دستگاه تولید مثل خانم ها گسترش یابد و رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را درگیر کند. این شرایط به نام بیماری های التهابی لگن شناخته میشود و میتواند سبب ایجاد درد شدید و مزمن و آسیب به دستگاه تولیدمثل خانم ها شود.

بیماری التهابی لگن میتواند در اثر عفونت های جنسی دیگر نیز به وجود بیاید. همچنین ممکن است خانم ها دچار انسداد یا زخم شدن لوله های فالوپ شوند که میتواند موجب جلوگیری از بارداری در آینده یا بارداری های نابه جا شود. بارداری نا به جا زمانی ایجاد میشود که تخم تشکیل شده خارج از رحم، لانه گزینی کند. سوزاک ممکن است در هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود.

مردان ممکن است دچار زخم شدن لوله های ادراری شوند. همچنین مردان ممکن است دچار آبسه های دردناک درون آلت شوند. عفونت ممکن است سبب کاهش قدرت باروری یا ناباروری شود.

زمانی که عفونت به جریان خون منتشر شود، هم مردان و زنان میتوانند دچار آرتریت، آسیب دریچه های قلبی یا عفونت قشر مغز یا طناب نخاعی شوند. این موارد نادر ولی بسیار جدی میباشند.

 آنتی بیوتیک

درمان سوزاک

آنتی بوتیک های جدید عفونت سوزاک را درمان می کنند.

درمان های خانگی یا دارو های بدون نسخه

برای عفونت سوزاک درمان خانگی یا داروهای بدون نسخه وجود ندارند. اگر شما شک کردید که به سوزاک مبتلا شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها

برای شرکای جنسی فردی که به سوزاک مبتلا شده است، درمان های آنتی بیوتیکی تجویز میکنند تا از انتشار بیماری جلوگیری کنند. برای تجویز بهتر آنتی بیوتیک ها ممکن است از تست حساسیت آزمایشگاهی استفاده کنند.

کاندوم

پیشگیری از سوزاک

خود نگه داری بهترین راه جلوگیری از ابتلا به سوزاک و دیگر بیماری های منتقله از راه جنسی است. اگر شما روابط جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید. مهم است که با شریک جنسی خود صادق باشید، منظم آزمایش بیماری های منتقله ی جنسی دهید و از آزمایش شریک خود نیز مطمئن شوید.

اگر شریک جنسی شما علائمی دارد که شما احتمال می دهید به این عفونت ها مبتلا شده باشد، از داشتن رابطه ی جنسی با او بپرهیزید و از او بخواهید تا به پزشک مراجه کند.

اگر شما به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا شوید، برای ابتلا به سوزاک در خطر بیشتری هستید. همچنین اگر چندین شریک جنسی دارید نیز در خطر بیشتری هستید.

اگر به سوزاک مبتلا شدم، چه کنم؟

اگر فکر میکنید ممکن است سوزاک داشته باشید، باید از هر گونه رابطه ی جنسی پرهیز کنید. شما همچنین باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در هنگام معاینه ی پزشک به موارد زیر توجه کنید:

 • جزئیات علائمتان
 • صحبت درباره ی سابقه ی روابط جنسیتان
 • اطلاعات شرکای جنسی سابقتان برای تماس پزشک با او و درمان در صورت ابتلا

اجازه دهید شرکای جنسی شما به سرعت آزمایش شوند. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شد، مهم است داروها را به صورت کامل و درست مصرف کنید تا درمان شما کامل انجام شود.

قطع آنتی بیوتیک قبل از اتمام دوره ی مصرف میتواند سبب مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک شود. یک تا دو هفته بعد از اتمام دوره ی درمان پزشک خود را ملاقات کنید تا مطمئن شوید، عفونت کاملا از بین رفته است. اگر نتایج دوباره ی آزمایش ها منفی بود و شریک جنسی شما نیز سالم بود، شما میتوانید دوباره به روابط جنسی خود بازگردید.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تقی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام. من ۴ ماه میشه که ازدواج کردم ،مشکلم اینکه اصلا میلی به برقراری ارتباط جنسی ندارم و خیلی میل جنسیم کم شده اوایل اینطوری نبودم الان نزدیک ۲ ماه میشه که نزدیکی نکردم ،به زور تحریک میشم و خیلی زود حالت نعوظمو از دست میدم .متخصص اولورژی هم رفتم گفتن مشکل جسمی نداری بیشتر روحی هستش .الانم یه آزمایش تستسترون با یه سری از عواملی که به میل جنسی ربط داره دادم جوابش نیومده .خواهشا راهنماییم کنید ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،لطفا با جواب ازمایش به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمدحسین سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام خواهش میکنم به سوال من جواب بدید
  من یک نوجوان 15 ساله هستم که دچار زود انزالی هستم و چند باری هم خود ارزایی کرده ام . میخواستم بدون با قطع خود ارزایی یا فاصله انداختن بین دفعات مشکلم برطرف میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،مشکل شما خیلی ربطی به خود ارضایی ندارد
   زمانیکه سکس منظم داشته باشید زود انزالی شما بهتر میشود
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من سوالم رو از شما پرسیدم که فرموديد آنتی بیوتیک طولانی مدت مصرف کنم و در صورت داشتن تدام سیستوسکپی هم گزینه خوبی هست تا به حال چند تا دکتر عوض کردم هر کدومشون يه سری آنتی بیوتیک دادن مصرف کردم ولی خوب نشدم آیا سیستوسکپی انجام بدم تشخیص حتمی انجام میشود؟ هزینش چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،چون بنده از اول در جریان درمان شما نبوده ام نمیتوانم به صورت قطعی اظهار نظر کنم ولی اگر بیماری چندین دوره انتی بیوتیک مناسب دریافت کرده باشد و بهبود نیافته باشد گزینه بعدی سیستوسکوپی است
   هزینه ان در مرکز خصوصی حدود ۱/۵ تا ۲ میلیون تومان است
 • تصویر کاربر ماهان یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده دقیقا ۶ روز پیش متوجه سوزش ادرار شدم که بعد‌از‌بررسی متوجه شدم که مایع چرکی زرد رنگی هم از الت‌تناسلیم بیرون میاد
  حدودا‌ ۳-۴ روز قبل از رویت عفونت احساس سوزش شروع شد
  از روزی که سوزش شروع شد ۱۰ روز و از روزی که به پزشک مراحعه کردم ۶ روز‌میگذره که پزشک بنده سفتریاکسون ۲ واحد و سفکسیم ۴۰۰ یک بسته ۱۰ عددی تجویز کردند اما الان بعد از ۶ روز‌هنوز عفونت ادامه داره و سوزش هم بیشتر شده
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام،متاسفانه تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
   لطفا جهت معاینه و درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر یاشار یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  من تقریبا 10 روز هست که از نوک التم ترشحات خارج می شه بعضی اوقات شفاف بعضی اوقات سفید در حد خیلی کم
  خارش زیر الت تا مقعد دارم
  در ضمن یک دورره 3 روزه ازیترومایسین و سیپروفولوکساسین هم استفاده کردم ولی یک هفته گذشته خوب نشدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا" ٥ روز بعد از قطع انتي بيوتيك كشت ترشحات مجراي ادرار بدهيد
 • تصویر کاربر شاهین پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام.
  من یک ماهه متوجه شدم زگیل تناسلی دارم. البته ۶ ماهه که میدونستم یه چیزایی درومده اما نمیدونستم زگیله!!
  اما امروز متوجه شدم یه چیزی داخل دهانه آلتم درومده که عکسش رو میفرستم براتون.. لطف کنید توضیح بدید که اینم زگیله یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام،من عكسي از شما دريافت نكردم اما احتمال درگيري مجرا توسط زگيل وجود دارد
   براي درمان زگيل مراجعه كنيد حين معاينه،مجراي شما هم معاينه ميشود
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  29 سالمه و چهار ساله که مشکل عدم نعوظ دارم.از چهارده سالگی خودارضایی داشتم..پنج ماهه که سیگارو خودارضایی رو کامل ترک کردم .یک ماهی هم میشه که ورزش رو شروع کردم و نتیجه ازمایشم نشون داد که چربیم روی 150هست.در ضمن صبح که از خواب پا میشم آلتم راست شده هست.چرا موقع دخول آلتم میخوابه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام،با توجه به اينكه شما نهوظ صبحگاهي را داريد پس اختلال اناتوميك براي شما مطرح نيست
   بهتر است مدتي تحت نظر پزشك دارو مصرف كنيد تا اعتماد به نفس شما برگردد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر