هر آنچه که باید درباره ی زگیل تناسلی و درمان آن بدانید

 زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی بوده که عامل آن نوعی ویروس به اسم ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. در این مقاله به بررسی زگیل تناسلی و روش های درمانی آن می پردازیم.

زائده ی پوستی زگیل تناسلی می تواند دردناک، ناراحت کننده و خارش دار باشد. این ویروس در بانوان حائز اهمیت و خطرناک است، زیرا می تواند سبب سرطان دهانه ی رحم و واژن شود.

ویروس پاپیلوما (HPV) شایع ترین عفونت منتقله ی جنسی (STIs) است. این بیماری باعث می شود مردان و زنانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارند، دچار عوارض ویروس از جمله زگيل تناسلي شوند.

شایعترین تیپ‌های ویروس تیپ ۶ و ۱۱ بوده و تیپ‌های ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ مرتبط با سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشند. غالب عفونت ها، بی علامت و غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی است.

در حقیقت سالیانه حدود ۳۶۰ هزار نفر به زگيل تناسلي دچار می شوند. محافظت و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ضروری هستند.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگيل تناسلي در حین رابطه ی جنسی منتقل می شود، شما ممکن است تا چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل تناسلی نشوید. زگیل ها همیشه قابل مشاهده با چشم نیستند، آن ها می توانند بسیار کوچک، هم رنگ پوست یا مقداری تیره تر از پوست باشند.

راس زائده ها ممکن است شبیه گل کلم باشد، همچنین می تواند در هنگام لمس احساس صاف بودن یا زبری به فرد دست دهد. فردی که به عفونت مبتلا شده ممکن است زگیل های خوشه ای یا تک، داشته باشد.

زگيل تناسلي در مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه ی بیضه
 • کشاله ی ران
 • ران
 • درون یا اطراف مقعد

همچنین زگيل تناسلي در خانم ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • گردن رحم

زگیل تناسلی

همچنین زگیل های تناسلی در افرادی که سکس دهانی با شخص آلوده داشته اند، ممکن است در نواحی مثل لب ها، دهان، زبان و یا گلو ظاهر شوند. حتی اگر شما قادر به دیدن زگیل های تناسلی نباشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • احساس سوختگی

اگر زگیل های تناسلی منتشر شوند یا اندازه شان بیشتر شود، ممکن است شرایط سخت و دردناکی را به وجود بیاورند.

علل ایجاد زگیل تناسلی

بیشتر افرادی که به زگیلی تناسلی مبتلا می شوند، بیماریشان در اثر ویروس پاپیلوما بوده است. بیشتر از ۷۰ نوع ویروس پاپیلوما وجود دارند که روی ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. ویروس پاپیلوما، توانایی انتقال پوستی بسیار زیادی دارد، به همین دلیل است که یک عفونت منتقله ی جنسی در نظر گرفته می شود.

زگيل تناسلي توسط انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوما، ایجاد می شود و با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل روی نواحی دیگر بدن می شوند مانند دست، متفاوت هستند. ویروس از سایر نواحی بدن، به نواحی تناسلی نمی تواند انتقال پیدا کند، همچنین برعکس آن نیز ممکن نیست.

واکسن گارداسیل

عوامل خطرزای زگیل تناسلی

هر شخص فعال از نظر جنسی، در خطر ابتلا به زگیل تناسلی می باشد. بر اساس گفته ی آکادمی پوست امریکا، نزدیک به نصف افراد فعال جنسی به نوعی از ویروس پاپیلوما آلوده هستند. در هر صورت زگیل تناسلی در افرادی که معیارهای زیر را دارند به وجود می آید:

 • افراد زیر ۳۰ سال
 • افراد سیگاری
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • دارای سابقه ی کودک آزاری
 • اگر مادر آنها در هنگام زایمان مبتلا به ویروس بوده باشد.

عوارض جانبی ویروس پاپیلوما

پاپیلوما اصلی ترین علت ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی و نیز دیسپلازی گردن رحم شود. انواع دیگر پاپیلوما می توانند باعث ایجاد سرطان های دیگری مانند واژن، قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها، آلت تناسلی و نیز مقعد شوند.

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک تمام نواحی را که شک دارد به زگيل تناسلي مبتلا شده باشند، معاینه می کند. به این دلیل که ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها در درون بدن ایجاد شود، پزشک ممکن است یک معاینه ی لگنی انجام دهد. همچنین ممکن است از یک محلول اسیدی رقیق استفاده کند تا به کمک آن زگیل ها قابل مشاهده شوند.

همچنین پزشک می تواند یک پاپ اسمیر تهیه کند، به این معنی که یک نمونه از نواحی مربوطه برای بدست آوردن سلول های گردن رحم بگیرد. این نمونه می تواند برای آزمایش پاپیلوما استفاده شود.

بعضی از انواع پاپیلوما می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پاپ اسمیر شوند، تغییراتی که به عنوان پیش سرطانی شناخته می شوند. اگر پزشک شما این نوع تغییرات غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار آزمایش ها برای تشخیص دقیقتر باشد.

پزشک شما راجع به مسائل پزشکی و روابط جنسی از شما سوالاتی می پرسد که شامل علائمی که شما تجربه کرده اید یا هر زمانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده و سکس دهانی داشته اید، می شود.

اگر شما نگران هستید که ممکن است به یک پاپیلوما که به عنوان ویروسی سرطان زا شناخته شده است مبتلا شده اید، پزشک شما می تواند برای شما یک تست دی ان ای درخواست کند. این آزمایش دقیقا مشخص می کند که چه نوع ویروسی در بدن شما وحود دارد.

درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند. ویروس بعد از ورود به جریان خون، دیگر از بین نمی رود، این بدین معناست که شما ممکن است در طول زندگی چندین بار به زگیل مبتلا شوید. این موضوع مدیریت و کنترل علائم را حائز اهمیت می کند، زیرا شما نمی خواهید که ویروس را به دیگران انتقال دهید. زگيل تناسلي حتی زمانی که هیچ علائم و زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، نیز می تواند به دیگران انتقال داده شود.

پزشک شما ممکن است برایتان داروهای موضعی را که شامل موارد زیر می شوند، تجویز کند:

 • آلدرا
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس
 • TCA

فریز کردن

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذر زمان ناپدید نشدند، ممکن است برای از بین بردن آن ها نیاز به جراحی باشد. پزشک شما از راه های زیر می تواند این زگیل ها را از بین ببرد:

 • به وسیله ی نیروی الکتریکی، سوزاندن به وسیله ی جریان الکتریکی
 • فریز کردن زگیل
 • لیزر درمانی
 • بریدن زگیل ها
 • تزریق اینترفرون

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، بعد از درمان اولیه نیاز دارند که هر ۳ تا ۶ ماه، یک نمونه ی پاپ اسمیر داشته باشند، تا هر گونه تغییر در ساختار گردن رحم آن ها سریعا تشخیص داده شود. این موضوع به این علت است که انواعی از پاپیلوما می توانند سبب ایجاد سرطان یا تغییرات پیش سرطانی گردن رحم شوند.

درمان های خانگی زگیل تناسلی

شما نباید از درمان های بدون نسخه ی زگیل، مانند زگیل دست برای زگیل تناسلی استفاده کنید. زگیل تناسلی و زگیل دست توسط انواع متفاوتی از پاپیلوما ایجاد می شوند. درمان اشتباهی ممکن است به جای بهبودی سبب ایجاد صدمات بیشتری شود.

گفته شده بعضی از درمان های خانگی برای زگیل تناسلی مفید هستند، اما برای حمایت از آن ها شواهد کافی وجود ندارد. همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

مقابله و حمایت

زگیل تناسلی یکی از عفونت های شایع با ویروس پاپیلوما بوده، که می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. زگیل تناسلی می تواند با گذشت زمان ناپدید شود، اما درمان زگیل های تناسلی برای جلوگیری از بروز مجدد و پیشگیری از عوارض آنها، اجباری است.

صحبت با شریک جنسی شما راجع به زگيل تناسلي ممکن است مشکل باشد، اما مهم است که با او گفتگو کنید. اطلاع از وضعیت شما می تواند از شریک جنسی شما در برابر ابتلا به عفونت و بروز زگيل تناسلي محافظت کند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن HPV به اسم گارداسیل می تواند از مردان و زنان در برابر ویروس های شایع در سطح جامعه، محافظت کند. در صورت ابتلا شریک جنسی به زگیل تناسلی، تزریق واکسن جهت جلوگیری توصیه می شود. نحوه تجویز به صورت ۳ دوز واکسن در یک بازه زمانی ۶ ماهه است ( تزریق نخست، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول ).

واکسنی نیز با اسم سرواریکس در دسترس است. این واکسن از سرطان رحم پیشگیری می کند و از ایجاد زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند.

مردان و زنان تا ۲۶ سالگی می توانند واکسن  زگیل تناسلی (HPV) را دریافت کنند. همچنین می تواند در سنین پایین تا ۹ سالگی در سه نوبت داده شود. این واکسن باید قبل از شروع روابط جنسی داده شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد. همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش دهد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود 4 ماه پیش برای چکاپ به دکتر ارولوژی مراجعه کردم ایشون نظر دادند که مشکوک به اچ پی وی هستین و برام آزمایش از سه ناحیه آلت و زیر زبان و دهان نوشتن بعد از انجام آزمایش نتیجه منفی بود ولی دو برآمدگی ریز یکی بروی گردن آلت و دیگری پایین تر از ناف بود. برای اطمینان از اینکه آنها را بر طرف کنم به بیمارستان رازی رفتم و پزشک اونجا نظر داد که اچ پی وی هست و معتقد بود شاید از ژونوتایپ‌های دیگه باشه به هر حالتا به الان 4 جلسه کرایو کردم و هر بار هر ضایع مشکوکی است را کرایو می کنم. برای اطمینان دباره در یک مرکز دیگه تست پی سی ار دادم ولی این بار نتیجه مثبت بود هم در ناحیه مقعد و هم آلت ولی گفتن از 18 نوع خطرناک نیست و فقط اگه ضایعه‌ای هست کرایو کن. حالا با وجود این نگرانی شدیدی دادرم از اینکه ناقل برای بچه‌هام و یا همسرم باشم بطوریکه الان 5 ماه هست که با همسرم نزدیکی نداشتم بخاطرترس از انتقال البته همسرم هم پاپ اسمیر و هم تست اچ یپی ویشون منفی بود و متخصص زنان و پوست هم چکاب کردن و خوشبختانه گفتن هیچ ضایعه‌ای ندارن. با این حال شرایط روحیم خیلی خراب شده و مدام ترس دارم از بابت ناقل بودن بطوری که شبها با آرام بخش میخوابم . لطفا منو راهنمایی کنید . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام،همسرتان حتما" واكسن بزنند
   در صورتي كه ضايعه فيزيكي نداشته باشيد(يعني ضايعه قابل مشاهده نداشته باسيد)انتقال نميدهيد
   عدم مصرف دخانيات و تقويت سيستم ايمني در جلوگيري از عود موثر است
 • تصویر کاربر سلطان جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن حدودیکسال است که مشکیل زودانزالی دارم به طورکه درهنگام مقاربت کمترازیک دقیقه تول میکشه این امرباعث شده بین من وهمسرم اختلاف جدی پیش بیادایاداروی وجودداردکه این مشکیل برطرف بیشه یاخیرلطفاکمکم کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام،زود انزالي درمان دارويي دارد اما امكان تجويز دارو از طريق سايت وجود ندارد لطفا" جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من برای چکاپ آزمایش ‌HPV دادم و علایمی نداشتم اما در جواب دارای hpv نوع ۱۶ و ۶۶ هستم، اما متوجه شدم اگر علایم ظاهری برای زگیل نداشته باشم نتیجه آزمایش صحیح نیست. میخواستم نظر جنابعالی را بدانم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   دقت ازمايش ١٠٠٪؜ نيست اما اينگونه هم نيست كه اگر علامت ظاهري نداشته باشيد جواب ١٠٠٪؜ غلط باشد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام,
  خواهشمند است در ارتباط با اینکه نعوظ ام کوتاه مدت در حد دو سه دقیقه بیشتر طول نمیکشه, و در ابتدا قرص ویاگرا جواب میداد ولی الان دیگه جواب نمیده راهنمایی ام کنید.در زمانی که غذای سردی میخورم این قضیه شدید و حتی نعوظ اولیه رو هم ندارم.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا" به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فری دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  اینجانب متوجه موردی مشکوک بر روی آلت خود (زیر کلاهک) شده ام. به پزشک مراجعه کرده و ایشان درخواست آزمایش PCR HPV Genotypes نموده اند. ممنون میشم اگه شما هم نظر کارشناسی خود را با توجه به عکس ها اعلام نمایید که اولا آیا زگیل است یا خیر و ثانیا آزمایش نیاز است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،كلا" تشخيص ضايعات پوستي با معاينه از راه نزديك است،به نظر ميرسد اينها زگيل تناسلي باشند
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجرد و باکره هستم مبتلا به ویروس ۱۶، ۶۶، ۶۱ شدم کرایو انجام دادم من نمیتونم پاپ اسمیر بدم باید چکار کنم ۳۹ سالمه واکسن بزنم با شرایط من مفیده، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،حتما" واكسن بزنيد
 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من مرد ۳۴ ساله ای هستم.پارتنر من ازمایش hpv دادن و مثبت بود.اما ضایعه ای نداشتن.من هم ازمایش دادم با نموگیری از مجزا.من هم ضایعه ای نداشتم.ازمایش من هم مثبت بود.از نوع ۱۶.شما در یک ویدیو فرمودین که در ۹۰ درصد موارد ویروس hpv توسط سیستم ایمنی بدن دفع میشه.اما در یک مقاله خوندم که اینطور نیست و در بدن برای همیشه باقی میمونه...سردرگم شدم.میخوام بدونم امکان داره این ویروس از بدنم دفع بشه؟ممنون میشم واضح بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر سيستم ايمني شما قوي باشد احتمال دفع كامل ويروس از بدن شما وجود دارد
   اگر تا ٢ سال زگيل نزنيد به احتمال ٩٠٪؜ ديگر زگيل نميزنيد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  با توجه به اینکه در مقالات مربوط ب زگیل تناسلی و صحبت های شما عنوان شده بیشتر اوقات ویروس ظرف ۲ سال از بدن دفع میشود ،
  آیا شما نیز این مطلب رو تایید میکنید و ایا دیدید در بیماراتون ک این ویروس دفع شده باشد ؟ هر چند ک از راهی نمیتوان مطمئن شد.
  اما میخام بدونم کسی یا کسانی رو دیدید ک مشکلی ندارن و ویروس دفع شده باشه ؟
  چند درصد احتمال دفع هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،اگر تا ٢ سال زگيل نداشته باشيد تا ٩٠٪؜ احتمال عدم وجود زگيل در شما ميباشد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر قسمت ختنه لیزر شده جای اونها این شکل هست از روز اول بود و تغییری هم نکرده ایا زگیل است
  1. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   این عکسها
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،من تصويري از شما دريافت نكردم
  3. تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   ابنها
  4. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر من با یه نفر رابطه دارم که اونم زگیل نداره یعنی دکتر هم دیده.دکتر ما همدیگر رو در اغوش میگیریم در حالت لباس پوشیده ناحیه تناسلی برخورد دارد که ترشحات تناسلی هم هست و دست به ناحیه تناسلی از روی شلوار یه کم نازک مالش داده ام ممکنه از پوست زخمی دست انتقال پیدا کنداینها باعث انتقال زگیل میشوند
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،.خير
  6. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر جوابتون برا عکس هست یا سوال که با دست زخمی به تناسل و برخورد ناحیه تناسلی دو طرف از روی لباس که ترشحات دارن باعث عدم ریشه کنی میشود هست
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام براي سوال
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  س دکتر پیرو سوال قبل سال قبل دانه روی ختنه گاه بود که دکتری گفت زگیله لیزر کرد بعد ۲ ماه از اونجا دکتر دیگه نمونه گرفت منفی بود همون موقع قسمت زیر شکم یه دونه که از نظر شکل متفاوت بود زد ولی بدون درمان ظرف ۳ روز از بین رفت و بعد چن ماه دوباره زیر شکم ۳ تا ریز زد که از یکی نمونه گرفتم نوع ۶ و ۹۱ بود دوتای از اونا بدون درمان از بین رفت ایا حتما زگیل هست اگه هست با خوردن زینک پلاس از بدن بیرون میره ۲۹ونیم سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۸ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،اگر ازمايش گفته كه زگيل است احتمال زياد هست(گرچه دقت ازمايش ١٠٠٪؜ نيست)
   درمان اصلي زگيل كرايو است
   جهت جلوگيري از عود،عدم مصرف دخانيات و تقويت سيستم ايمني( مثل مصرف زينك و ...)موثر است
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر یه بار بعد لیزر هم منفی بود و ایا زگیل بدون درمان در ۳ روز از بین میرود یا خیر ۲ ایا با مصرف زینک یا پاورفیت ریشه کن میشود
  3. تصویر کاربر محمد جمعه ۹ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   این عکسها زگیلند یا چیز دیگه دکتر
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،من عكسي از شما دريافت نكردم
   بعيد هست كه زگيل خودبخود و بدون درمان در عرض ٣ روز از بين برود
   هيچ دارويي براي ريشه كن كردن قطعي زگيل وجود ندارد اما هر دارويي كه سبب افزايش سيستم ايمني شود به بهبود زگيل و كاهش عود كمك ميكند
  5. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر یعنی با مصرف پاورفیت چقدر احتمال ریشه کنی هست میدونم که قطعی نیست
  6. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دکتر با مصرف پاورفیت هیچ احتمالی برا ریشه کنی نیست میدونم که قطعی نیست
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بنده عرض نكردم كه هيچ احتمالي نيست
   عرض كردم كه قطعي نيست
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر