هر آنچه که باید درباره ی زگیل تناسلی و درمان آن بدانید

 زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی بوده که عامل آن نوعی ویروس به اسم ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. در این مقاله به بررسی زگیل تناسلی و روش های درمانی آن می پردازیم.

زائده ی پوستی زگیل تناسلی می تواند دردناک، ناراحت کننده و خارش دار باشد. این ویروس در بانوان حائز اهمیت و خطرناک است، زیرا می تواند سبب سرطان دهانه ی رحم و واژن شود.

ویروس پاپیلوما (HPV) شایع ترین عفونت منتقله ی جنسی (STIs) است. این بیماری باعث می شود مردان و زنانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارند، دچار عوارض ویروس از جمله زگيل تناسلي شوند.

شایعترین تیپ‌های ویروس تیپ ۶ و ۱۱ بوده و تیپ‌های ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ مرتبط با سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشند. غالب عفونت ها، بی علامت و غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی است.

در حقیقت سالیانه حدود ۳۶۰ هزار نفر به زگيل تناسلي دچار می شوند. محافظت و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ضروری هستند.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

زگيل تناسلي در حین رابطه ی جنسی منتقل می شود، شما ممکن است تا چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل تناسلی نشوید. زگیل ها همیشه قابل مشاهده با چشم نیستند، آن ها می توانند بسیار کوچک، هم رنگ پوست یا مقداری تیره تر از پوست باشند.

راس زائده ها ممکن است شبیه گل کلم باشد، همچنین می تواند در هنگام لمس احساس صاف بودن یا زبری به فرد دست دهد. فردی که به عفونت مبتلا شده ممکن است زگیل های خوشه ای یا تک، داشته باشد.

زگيل تناسلي در مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه ی بیضه
 • کشاله ی ران
 • ران
 • درون یا اطراف مقعد

همچنین زگيل تناسلي در خانم ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • گردن رحم

زگیل تناسلی

همچنین زگیل های تناسلی در افرادی که سکس دهانی با شخص آلوده داشته اند، ممکن است در نواحی مثل لب ها، دهان، زبان و یا گلو ظاهر شوند. حتی اگر شما قادر به دیدن زگیل های تناسلی نباشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • احساس سوختگی

اگر زگیل های تناسلی منتشر شوند یا اندازه شان بیشتر شود، ممکن است شرایط سخت و دردناکی را به وجود بیاورند.

علل ایجاد زگیل تناسلی

بیشتر افرادی که به زگیلی تناسلی مبتلا می شوند، بیماریشان در اثر ویروس پاپیلوما بوده است. بیشتر از ۷۰ نوع ویروس پاپیلوما وجود دارند که روی ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. ویروس پاپیلوما، توانایی انتقال پوستی بسیار زیادی دارد، به همین دلیل است که یک عفونت منتقله ی جنسی در نظر گرفته می شود.

زگيل تناسلي توسط انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوما، ایجاد می شود و با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل روی نواحی دیگر بدن می شوند مانند دست، متفاوت هستند. ویروس از سایر نواحی بدن، به نواحی تناسلی نمی تواند انتقال پیدا کند، همچنین برعکس آن نیز ممکن نیست.

واکسن گارداسیل

عوامل خطرزای زگیل تناسلی

هر شخص فعال از نظر جنسی، در خطر ابتلا به زگیل تناسلی می باشد. بر اساس گفته ی آکادمی پوست امریکا، نزدیک به نصف افراد فعال جنسی به نوعی از ویروس پاپیلوما آلوده هستند. در هر صورت زگیل تناسلی در افرادی که معیارهای زیر را دارند به وجود می آید:

 • افراد زیر ۳۰ سال
 • افراد سیگاری
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • دارای سابقه ی کودک آزاری
 • اگر مادر آنها در هنگام زایمان مبتلا به ویروس بوده باشد.

عوارض جانبی ویروس پاپیلوما

پاپیلوما اصلی ترین علت ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی و نیز دیسپلازی گردن رحم شود. انواع دیگر پاپیلوما می توانند باعث ایجاد سرطان های دیگری مانند واژن، قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها، آلت تناسلی و نیز مقعد شوند.

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک تمام نواحی را که شک دارد به زگيل تناسلي مبتلا شده باشند، معاینه می کند. به این دلیل که ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها در درون بدن ایجاد شود، پزشک ممکن است یک معاینه ی لگنی انجام دهد. همچنین ممکن است از یک محلول اسیدی رقیق استفاده کند تا به کمک آن زگیل ها قابل مشاهده شوند.

همچنین پزشک می تواند یک پاپ اسمیر تهیه کند، به این معنی که یک نمونه از نواحی مربوطه برای بدست آوردن سلول های گردن رحم بگیرد. این نمونه می تواند برای آزمایش پاپیلوما استفاده شود.

بعضی از انواع پاپیلوما می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پاپ اسمیر شوند، تغییراتی که به عنوان پیش سرطانی شناخته می شوند. اگر پزشک شما این نوع تغییرات غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار آزمایش ها برای تشخیص دقیقتر باشد.

پزشک شما راجع به مسائل پزشکی و روابط جنسی از شما سوالاتی می پرسد که شامل علائمی که شما تجربه کرده اید یا هر زمانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده و سکس دهانی داشته اید، می شود.

اگر شما نگران هستید که ممکن است به یک پاپیلوما که به عنوان ویروسی سرطان زا شناخته شده است مبتلا شده اید، پزشک شما می تواند برای شما یک تست دی ان ای درخواست کند. این آزمایش دقیقا مشخص می کند که چه نوع ویروسی در بدن شما وحود دارد.

درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند. ویروس بعد از ورود به جریان خون، دیگر از بین نمی رود، این بدین معناست که شما ممکن است در طول زندگی چندین بار به زگیل مبتلا شوید. این موضوع مدیریت و کنترل علائم را حائز اهمیت می کند، زیرا شما نمی خواهید که ویروس را به دیگران انتقال دهید. زگيل تناسلي حتی زمانی که هیچ علائم و زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، نیز می تواند به دیگران انتقال داده شود.

پزشک شما ممکن است برایتان داروهای موضعی را که شامل موارد زیر می شوند، تجویز کند:

 • آلدرا
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس
 • TCA

فریز کردن

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذر زمان ناپدید نشدند، ممکن است برای از بین بردن آن ها نیاز به جراحی باشد. پزشک شما از راه های زیر می تواند این زگیل ها را از بین ببرد:

 • به وسیله ی نیروی الکتریکی، سوزاندن به وسیله ی جریان الکتریکی
 • فریز کردن زگیل
 • لیزر درمانی
 • بریدن زگیل ها
 • تزریق اینترفرون

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، بعد از درمان اولیه نیاز دارند که هر ۳ تا ۶ ماه، یک نمونه ی پاپ اسمیر داشته باشند، تا هر گونه تغییر در ساختار گردن رحم آن ها سریعا تشخیص داده شود. این موضوع به این علت است که انواعی از پاپیلوما می توانند سبب ایجاد سرطان یا تغییرات پیش سرطانی گردن رحم شوند.

درمان های خانگی زگیل تناسلی

شما نباید از درمان های بدون نسخه ی زگیل، مانند زگیل دست برای زگیل تناسلی استفاده کنید. زگیل تناسلی و زگیل دست توسط انواع متفاوتی از پاپیلوما ایجاد می شوند. درمان اشتباهی ممکن است به جای بهبودی سبب ایجاد صدمات بیشتری شود.

گفته شده بعضی از درمان های خانگی برای زگیل تناسلی مفید هستند، اما برای حمایت از آن ها شواهد کافی وجود ندارد. همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

مقابله و حمایت

زگیل تناسلی یکی از عفونت های شایع با ویروس پاپیلوما بوده، که می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. زگیل تناسلی می تواند با گذشت زمان ناپدید شود، اما درمان زگیل های تناسلی برای جلوگیری از بروز مجدد و پیشگیری از عوارض آنها، اجباری است.

صحبت با شریک جنسی شما راجع به زگيل تناسلي ممکن است مشکل باشد، اما مهم است که با او گفتگو کنید. اطلاع از وضعیت شما می تواند از شریک جنسی شما در برابر ابتلا به عفونت و بروز زگيل تناسلي محافظت کند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن HPV به اسم گارداسیل می تواند از مردان و زنان در برابر ویروس های شایع در سطح جامعه، محافظت کند. در صورت ابتلا شریک جنسی به زگیل تناسلی، تزریق واکسن جهت جلوگیری توصیه می شود. نحوه تجویز به صورت ۳ دوز واکسن در یک بازه زمانی ۶ ماهه است ( تزریق نخست، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول ).

واکسنی نیز با اسم سرواریکس در دسترس است. این واکسن از سرطان رحم پیشگیری می کند و از ایجاد زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند.

مردان و زنان تا ۲۶ سالگی می توانند واکسن  زگیل تناسلی (HPV) را دریافت کنند. همچنین می تواند در سنین پایین تا ۹ سالگی در سه نوبت داده شود. این واکسن باید قبل از شروع روابط جنسی داده شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد. همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش دهد.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .
  پزشک محترم
  اینجانب به بیماری sle مبتلا هستم .چند روز قبل دچار ناحیه دهانی من دچار تبخال شد .که زود مشکل برطرف گردید که به دلیل بی نظمی در خواب و استرس زیاد این مشکل را پیدا کردم .شریک جنسی فقط همسر اینجانب است که هیچکدام مشکل تبخال تناسلی نداشتیم تا چند روز بعد تبخال لب بدن من دچار تب و درد شد و ناحیه تناسلی من درگیر گردید .به صرف اینکه رابط جنسی نداشته بودیم .لطفا اینجاب را راهنمایی فرمایید دلیل این اتفاق چه بوده است با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،در موارد معدودی تبخال لب(HSV1)باعث تبخال تناسلی هم میشود
 • تصویر کاربر Jason شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،
  آقای دکتر من به علت کوچک بودن آلت تناسلیم میخواستم از دستگاه وکیوم استفاده کنم، اما رو آلت تناسلیم یک رگ خیلی بزرگ دارم و در تبلیغات این وسیله گفته شده که علاوه بر بزرگ کردن آلت باعث بزرگتر شدن شریان ها و رگ های آلت میشه، حالا من نمیدونم با توجه به بزرگ بودن رگ آلتم امکان استفاده از این وسیله رودارم و آیا امکان پارگی این رگ وجود داره؟ لطفا توضیح بدید، با تشکر 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،فریب تبلیغات دروغین را نخورید
   دستگاه وکیوم به هیچ وجه منجر به بزرگی الت نمیشود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مهربان،من آقایی ۳۸ ساله هستم و حدود یکسال و نیم پیش رابطه محافظت شده با کاندوم داشتم و بعد از اون حدود ۶ یا ۷ ماه بعد توسط برنامه ماه عسل با بیماری hpv آشنا شدم و حساس شدم به این قضیه،هر خارشی رو احساس میکنم زگیل دارم در صورتی که علایمی نمیبینم،اما دیروز زیر کلاهک و در خط ختنه برامدگی دیدم و خیلی ترسیدم،فشارش دادم و با ناخن هم روش محکم کشیدم اما خونریزی و هیچی نداشت، دارم سکته میکنم میکنم آقای دکتر زندگیمو تموم شده میبینم، تو رو خدا بهم بگید این زگیله یا نه،نمیدونم از قبل اصلا بوده یا نه،سطحش مضرس نیست اصلا.آقای دکتر کمکم کنید.همیشه هم با صابون بعد از دستشویی آلت رو میشورم.کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   عکس ارسالی بعید است که زگیل باشد و بیشتر به ضایعات قدیمی ناشی از ختنه میخورد
   محض اطمینان اگر حضوری معاینه شوید بهتر است
 • تصویر کاربر بیمار سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اشکان یوسفی:
  سلام و درود جناب دکتر
  وقت خوش و سال نو مبارک 🌹

  چندوقت پیش متوجه شوره موی سر شدم که پس از مراجعه به متخصص، اظهارکردند که اگزماست و یک لوسیون دآدند که وقتی میزنم خوب است و پس از دو روز دوباره شروع می‌شود
  و
  پس ازچندوقت متوجه یک حالت تاول بر روی کلاهک آلتم شدم ... کمی از آن لوسیون روی آن زدم و التیام یافت و خوب شد اما باز هم تشکیل میشود و برایم نگران کننده و آزاردهنده شده است و بصورت لکه‌های قرمز و پوسته پوسته میشود ... ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که علت چیست؟ درمان چیست؟ خطر دارد یا خیر و ایا قابل انتقال است؟ ممنونم 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام،به نظر میرسد بدن شما مستعد الرژی است و همان عامل ایجاد کننده اگزمای سر باعث ضایعات الت نیز شده است
   این بیماری قابل انتقال نیست
   لطفا جهت ادامه درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیـرضا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم به کدام بیمارستان مراجعه کنم برای تست و شناسایی زگیل تناسلی میخواستم تست بدم بدونم دارم یا نع اگرنه زگیل نزدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،میتوانید به مطب بنده مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mehdibj18 یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 17 سالم است و از ابتدای بلوغ دانه های فوردایس را بر روی سر و تنه آلت خود مشاهده کردم تا به حال به دکتر مراجعه نکردم و خواستم بدانم آیا درمان خانگی برای این دانه ها پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،این دانه ها خطری ندارند اما درمان خانگی هم ندارند در صورت زیاد بودن انها میتوانید انها را لیزر و یا کرایو(فریز)کنید
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر میشه به عکس نگاه کنید و بگین که برجستگی زیر کلاهک آلتم زیگیل است یا خیر ؟

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   در عکس به زگیل نمیخورد ولی جهت معاینه اصلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود 4 ماه پیش برای چکاپ به دکتر ارولوژی مراجعه کردم ایشون نظر دادند که مشکوک به اچ پی وی هستین و برام آزمایش از سه ناحیه آلت و زیر زبان و دهان نوشتن بعد از انجام آزمایش نتیجه منفی بود ولی دو برآمدگی ریز یکی بروی گردن آلت و دیگری پایین تر از ناف بود. برای اطمینان از اینکه آنها را بر طرف کنم به بیمارستان رازی رفتم و پزشک اونجا نظر داد که اچ پی وی هست و معتقد بود شاید از ژونوتایپ‌های دیگه باشه به هر حالتا به الان 4 جلسه کرایو کردم و هر بار هر ضایع مشکوکی است را کرایو می کنم. برای اطمینان دباره در یک مرکز دیگه تست پی سی ار دادم ولی این بار نتیجه مثبت بود هم در ناحیه مقعد و هم آلت ولی گفتن از 18 نوع خطرناک نیست و فقط اگه ضایعه‌ای هست کرایو کن. حالا با وجود این نگرانی شدیدی دادرم از اینکه ناقل برای بچه‌هام و یا همسرم باشم بطوریکه الان 5 ماه هست که با همسرم نزدیکی نداشتم بخاطرترس از انتقال البته همسرم هم پاپ اسمیر و هم تست اچ یپی ویشون منفی بود و متخصص زنان و پوست هم چکاب کردن و خوشبختانه گفتن هیچ ضایعه‌ای ندارن. با این حال شرایط روحیم خیلی خراب شده و مدام ترس دارم از بابت ناقل بودن بطوری که شبها با آرام بخش میخوابم . لطفا منو راهنمایی کنید . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،همسرتان حتما" واكسن بزنند
   در صورتي كه ضايعه فيزيكي نداشته باشيد(يعني ضايعه قابل مشاهده نداشته باسيد)انتقال نميدهيد
   عدم مصرف دخانيات و تقويت سيستم ايمني در جلوگيري از عود موثر است
 • تصویر کاربر سلطان جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن حدودیکسال است که مشکیل زودانزالی دارم به طورکه درهنگام مقاربت کمترازیک دقیقه تول میکشه این امرباعث شده بین من وهمسرم اختلاف جدی پیش بیادایاداروی وجودداردکه این مشکیل برطرف بیشه یاخیرلطفاکمکم کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،زود انزالي درمان دارويي دارد اما امكان تجويز دارو از طريق سايت وجود ندارد لطفا" جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من برای چکاپ آزمایش ‌HPV دادم و علایمی نداشتم اما در جواب دارای hpv نوع ۱۶ و ۶۶ هستم، اما متوجه شدم اگر علایم ظاهری برای زگیل نداشته باشم نتیجه آزمایش صحیح نیست. میخواستم نظر جنابعالی را بدانم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   دقت ازمايش ١٠٠٪؜ نيست اما اينگونه هم نيست كه اگر علامت ظاهري نداشته باشيد جواب ١٠٠٪؜ غلط باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر