عکس واضح از زگیل تناسلی مردان و زنان

 زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی بوده که عامل آن نوعی ویروس به اسم ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. در این مقاله به بررسی زگیل تناسلی و روش های درمانی آن می پردازیم.

زائده ی پوستی زگیل تناسلی می تواند دردناک، ناراحت کننده و خارش دار باشد. این ویروس در بانوان حائز اهمیت و خطرناک است، زیرا می تواند سبب سرطان دهانه رحم و سرطان واژن شود.

علائم زگیل تناسلی

زگيل تناسلي در حین رابطه ی جنسی منتقل می شود، شما ممکن است تا چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل تناسلی نشوید. زگیل ها همیشه قابل مشاهده با چشم نیستند، آن ها می توانند بسیار کوچک، هم رنگ پوست یا مقداری تیره تر از پوست باشند.

راس زائده ها ممکن است شبیه گل کلم باشد، همچنین می تواند در هنگام لمس احساس صاف بودن یا زبری به فرد دست دهد. فردی که به عفونت مبتلا شده ممکن است زگیل های خوشه ای یا تک، داشته باشد.

محل زدن زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه ی بیضه
 • کشاله ی ران
 • ران
 • درون یا اطراف مقعد

محل زگیل تناسلی در زنان

همچنین زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • گردن رحم

همچنین زگیل های تناسلی در افرادی که سکس دهانی با شخص آلوده داشته اند، ممکن است در نواحی مثل لب ها، دهان، زبان و یا گلو ظاهر شوند. حتی اگر شما قادر به دیدن زگیل های تناسلی ( زگیل تناسلی خفیف ) نباشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • احساس سوختگی

اگر زگیل های تناسلی منتشر شوند یا اندازه شان بیشتر شود، ممکن است شرایط سخت و دردناکی را به وجود بیاورند.

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوما (HPV) شایع ترین عفونت منتقله ی جنسی (STIs) است. این بیماری باعث می شود مردان و زنانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارند، دچار عوارض ویروس از جمله زگيل تناسلي شوند.

شایعترین تیپ‌های ویروس تیپ ۶ و ۱۱ بوده و تیپ‌های ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ مرتبط با سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشند. غالب عفونت ها، بی علامت و غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی است.

در حقیقت سالیانه حدود ۳۶۰ هزار نفر به زگيل تناسلي دچار می شوند. محافظت و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ضروری هستند.

زگیل تناسلی در دختر مجرد

افراد فعال جنسی چه مجرد چه متاهل در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند. دختران مجرد فعال جنسی بهتر است تا قبل از ۲۶ سالگی واگسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را دریافت کنند. زگیل تناسلی در دختر مجرد ممکن است در محل ها واژن، مقعد و رحم دیده شود.

زگیل تناسلی در مردان مجرد

پسران در طی تماس جنسی با فرد آلوده، مبتلا به زگیل تناسلی می شوند. علائم در فرد مبتلا ممکن است آشکارا و یا بدون علامت و پنهان باشد به طوری که خود فرد از وجود این ویروس در بدن خود اطلاع نداشته باشد.

رایج ترین راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان شامل تماس جنسی از راه واژینال، تماس جنسی از راه مقعد و اورال سکس می باشد. زگیل تناسلی در مردان مجرد زمانی ایجاد می شود که بدن نتواند ویروس hpv را مهار کند.

شانس ابتلا به زگیل تناسلی زمانی که فرد آلوده علائم بالینی واضح دارد به مراتب بیشتر از حالتی است که فرد هیچ گونه علائم بالینی ندارد. زگیل تناسلی در پسران مجرد می تواند در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران و مقعد مشاهده شود.

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

عکس واضح از زگیل تناسلی مردان

 

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان

بیشتر افرادی که به زگیلی تناسلی مبتلا می شوند، بیماریشان در اثر ویروس پاپیلوما بوده است. بیشتر از ۷۰ نوع ویروس پاپیلوما وجود دارند که روی ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. ویروس پاپیلوما، توانایی انتقال پوستی بسیار زیادی دارد، به همین دلیل است که یک عفونت منتقله ی جنسی در نظر گرفته می شود.

زگيل تناسلي توسط انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوما، ایجاد می شود و با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل روی نواحی دیگر بدن می شوند مانند دست، متفاوت هستند. ویروس از سایر نواحی بدن، به نواحی تناسلی نمی تواند انتقال پیدا کند، همچنین برعکس آن نیز ممکن نیست.

واکسن گارداسیل

راههای انتقال زگیل تناسلی

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست با فرد مبتلا شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

سرطان: پاپیلوما اصلی ترین علت ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی و نیز دیسپلازی گردن رحم شود. انواع دیگر پاپیلوما می توانند باعث ایجاد سرطان های دیگری مانند واژن، قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها، آلت تناسلی و نیز مقعد شوند.

مشکلات دوران بارداری و زایمان: زگیل های تناسلی می توانند مشکلات زیادی را در دوران بارداری ایجاد کنند، آنها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را برای فرد دشوار کنند. زگیل هایی که در دیواره ی واژن قرار دارند می توانند قدرت بافت واژن را در هنگام زایمان کاهش دهند. زگیل های بزرگ در واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

پزشک تمام نواحی را که شک دارد به زگيل تناسلي مبتلا شده باشند، معاینه می کند. به این دلیل که ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها در درون بدن ایجاد شود، پزشک ممکن است یک معاینه ی لگنی انجام دهد. همچنین ممکن است از یک محلول اسیدی رقیق استفاده کند تا به کمک آن زگیل ها قابل مشاهده شوند.

همچنین پزشک می تواند یک پاپ اسمیر تهیه کند، به این معنی که یک نمونه از نواحی مربوطه برای بدست آوردن سلول های گردن رحم بگیرد. این نمونه می تواند برای آزمایش پاپیلوما استفاده شود.

بعضی از انواع پاپیلوما می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پاپ اسمیر شوند، تغییراتی که به عنوان پیش سرطانی شناخته می شوند. اگر پزشک شما این نوع تغییرات غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار آزمایش ها برای تشخیص دقیقتر باشد.

پزشک شما راجع به مسائل پزشکی و روابط جنسی از شما سوالاتی می پرسد که شامل علائمی که شما تجربه کرده اید یا هر زمانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده و سکس دهانی داشته اید، می شود.

اگر شما نگران هستید که ممکن است به یک پاپیلوما که به عنوان ویروسی سرطان زا شناخته شده است مبتلا شده اید، پزشک شما می تواند برای شما یک تست دی ان ای درخواست کند. این آزمایش دقیقا مشخص می کند که چه نوع ویروسی در بدن شما وحود دارد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند. ویروس بعد از ورود به جریان خون، دیگر از بین نمی رود، این بدین معناست که شما ممکن است در طول زندگی چندین بار به زگیل مبتلا شوید. این موضوع مدیریت و کنترل علائم را حائز اهمیت می کند، زیرا شما نمی خواهید که ویروس را به دیگران انتقال دهید. زگيل تناسلي حتی زمانی که هیچ علائم و زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، نیز می تواند به دیگران انتقال داده شود.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

پماد برای درمان زگیل تناسلی

 ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

استفاده از این پماد توانایی بدن شما را برای مبارزه با زگیل تناسلی افزایش می دهد. زمانیکه پماد برروی پوست شماست از رابطه ی جنسی پرهیز کنید، زیرا این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و یا پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. از عوارض این کرم موضعی می توان به قرمزی، تاول، خارش، درد بدن، سرفه، راش پوستی و خستگی اشاره کرد.

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که منجر به تخریب بافت زگیل تناسلی می شود. این محلول باید توسط پزشک استفاده شود. پودوفیلوکس شامل ماده فعال مشابه است که شما می توانید آن را در خانه مصرف کنید.

 هیچگاه از این داروها برای درمان زگیل های تناسلی داخلی استفاده نکنید. از این داروها نمی توان در دوران بارداری استفاده کرد. عوارض جانبی این داروها شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد است.

تری کلرواستیک اسید (TCA)

این درمان شیمیایی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود. از این دارو می توان برای از بین بردن زگیل های داخلی نیز استفاده کرد. عوارض جانبی این دارو شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد می باشد.

Sinecatechins

این کرم موضعی می تواند برای درمان زگیل های داخلی، خارجی و زگیل های اطراف مقعد استفاده شود. عوارض جانبی استفاده از این پماد اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش، سوزش و درد باشند.

فریز کردن

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذر زمان ناپدید نشدند، ممکن است برای از بین بردن آن ها نیاز به جراحی باشد. پزشک شما از راه های زیر می تواند این زگیل ها را از بین ببرد:

 • به وسیله ی نیروی الکتریکی، سوزاندن به وسیله ی جریان الکتریکی
 • لیزر درمانی
 • بریدن زگیل ها
 • تزریق اینترفرون
 • کرایوتراپی

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بهترین روش درمان زگیل تناسلی، کرایوتراپی (فریز کردن زگیل تناسلی) برروی لینک زیر کلیک کنید.

فریز کردن زگیل تناسلی

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، بعد از درمان اولیه نیاز دارند که هر ۳ تا ۶ ماه، یک نمونه ی پاپ اسمیر داشته باشند، تا هر گونه تغییر در ساختار گردن رحم آن ها سریعا تشخیص داده شود. این موضوع به این علت است که انواعی از پاپیلوما می توانند سبب ایجاد سرطان یا تغییرات پیش سرطانی گردن رحم شوند.

درمان خانگی زگیل تناسلی

شما نباید از درمان های بدون نسخه ی زگیل، مانند زگیل دست برای زگیل تناسلی استفاده کنید. زگیل تناسلی و زگیل دست توسط انواع متفاوتی از پاپیلوما ایجاد می شوند. درمان اشتباهی ممکن است به جای بهبودی سبب ایجاد صدمات بیشتری شود.

گفته شده بعضی از درمان های خانگی برای زگیل تناسلی مفید هستند، اما برای حمایت از آن ها شواهد کافی وجود ندارد. همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید. در زیر برخی از روش های خانگب درمان زگیل تناسلی آمده است.

درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

ناحیه مبتلا به زگیل تناسلی را به صورت روزانه بمدت ۲ الی ۳ هفته بشورید. البته توجه داشته باشید که این روش برای درمان قطعی زگیل تناسلی کمی درناک است. شما همچنین می توانید از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کنید.

رفع زگیل تناسلی با استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک داروی گیاهی و ضد زگیل تناسلی است. برای از بین بردن بوی بد این روغن می توان آن را با نعناع مخلوط کرده و روزی سه بر بر ناحیه درگیر مالید.

توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن HPV به اسم گارداسیل می تواند از مردان و زنان در برابر ویروس های شایع در سطح جامعه، محافظت کند. در صورت ابتلا شریک جنسی به زگیل تناسلی، تزریق واکسن جهت جلوگیری توصیه می شود. نحوه تجویز به صورت ۳ دوز واکسن در یک بازه زمانی ۶ ماهه است ( تزریق نخست، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول ).

واکسنی نیز با اسم سرواریکس در دسترس است. این واکسن از سرطان رحم پیشگیری می کند و از ایجاد زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند.

👈مطلب مرتبط: از کجا می توانم واکسن زگیل تناسلی گارداسیل پیدا کنم؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

مردان و زنان تا ۲۶ سالگی می توانند واکسن  زگیل تناسلی (HPV) را دریافت کنند. همچنین می تواند در سنین پایین تا ۹ سالگی در سه نوبت داده شود. این واکسن باید قبل از شروع روابط جنسی داده شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد. همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش دهد.

 

دکتر شهریار ناطق

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

2+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پگاه جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  اقای دکتر من یک سال پیش دچار تبخال تناسلی شدم الان تقریبا ماهی یکی تبخال میزنم و دیگه دارویی مصرف نمیکنم تبخالم زیاد ازاردهنده نیست ولی تنها نگرانیم ورم غده های لنفاویمه که از پارسال همچنان ورم داره میترسم خطرناک باشه و ایا این ورم مثل تبخالم هیچوقت درمان نمیشه؟ممنونم ازتون🙏🏼
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)
   سلام،برای ورم غدد لنفاوی میتوانید انتی بیوتیک‌مصرف کنید و بر طرف میشود
 • تصویر کاربر Am جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تا حالا رابطه جنسی با کسی نداشتم ولی خود ارضایی داشتم آیا امکان وجود زگیل تناسلی است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  زیر الت تناسلیم حالت زخم شده و کمی ترشح داره ممکنه زگیل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)
   سلام،ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  حدود یکسال است که هر چند ماه دچار گر گرفتگی برای دو تا سه دقیقه میشوم و از حدود چند سال پیش نیز دچار کاهش میل جنسی و نیز احساس خستگی مزمن و بی حوصلگی و اضطراب هستم.بنظر خودم مشکل آندروپوز میباشد. لطفا راهنمایی بفرمایید . سن ۴۸ سال متاهل
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،لطفا ازمایش هورمونی بدهید و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر yas دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر زگیلهای من ب رنگ سیاه هست و کوچک درمانی واسش هست از طریق پماد ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق اینستا امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر F.nasr شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سوال من اینه که برای تشخیص فقط راه معاینه وجود داره ؟!
  بعد از ابتلا به بیماری واکسن برای از بین بردن ویروس به صورت کامل از داخل خون وجود ندارد؟!
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،نمونه برداری از ضایعات در مواردی که ضایعه مشکوک است کمک کننده است واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به سایر انواع موثر است نه از بین بردن زگیل
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من مبتلا به زگیل تناسلی شدم و با مراجعه به پزشک تونستم درمان کنم
  ولی در محل سوختن زگیل ها یه سری زاییده هایی بوجود اومده که نظر پزشک اینه
  که اینا پاپیلای پوست هستن که بر اساس سوختن و حساسیت بوجود اومدن وزگیل
  نیستن خواستم بدونم همچین چیزی امکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،نیاز به معاینه دارید
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر من شهرستانی هستم عکس بفرستم ایرادی نداره؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   جای معاینه را نمیگی د
  4. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)
   جای معاینه اطراف یا دور نوک آلت ( به زبان عامیانه کلاهک) یه سری زاییده های شبیه جوش که گویا حاصل از سوختن با دستگاه بوجود اومدن که دکتر مدعی هست اینا بر اثر سوختن بوجود اومدن بعد دوباره همون اطراف هم دانه های بسیار ریز سفید رنگ دیده میشن که باز دکتر مدعی شده اینا پاپیلای پوست هستن که بر اثر واکنش به سوختن زگیل در اون حوالی بوجود اومدن... ناگفته نمانه اینا اصلا بزرگ نشدن طی این چند ماه.
  5. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)
   دکتر بعد از درمان این ویروس در خونه باقی می مونه برای همیشه؟؟؟؟ از بین نمیره؟
  6. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)
   عکس
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)
   از روی عکس قابل قضاوت نیست اگر با تقویت سیستم ایمنی تا ۲ سال این ویروس نزند یعنی به احتمال ۹۰٪ نمیزند
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خسته نباشید>من پسری 24 ساله ام من در 22 سالگی تا 23 سالگی سکس زیادی داشته ام در روز پشت به سر هم ارضا شدنم سکس میکردم تا 2 تا 3 ساعت الان 24 سال دارم باز در انجام سکس اب منی کمتری خارج میشه "من نگرانی بسیاری دارم که نابارور شد باشم.برای رفتن دکتر به چه دکترای باید مراجعه کرد .ممنون میشم اگر کمکم کنید /؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،نگرانی شما بی مورد است با جواب ازمایش اسپرم به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  رو الت تناسلیم ی چیزا خیلی ریز گوشتی ای زده ایا اینا همون زگیل هستن..برای درمانش باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،ابتدا معاینه شوید
 • تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب. من 33 ساله هستم. هنگام نزدیکی در حفظ نعوظ دچار مشکل میشم ولی با یک چهارم ویزارسین 50 ( حدود 12.5) معمولا بدون مشکل دخول رو انجام میدم. من برای امتحان کردن در حالت طاق باز بیش از 30 دقیقه تونستم با خودارضایی و تحریک خود نعوظ کامل رو حفظ کنم. معمولا نعوظ صبحگاهی دارم. در هنگام خودارضایی در حالت ایستاده اگر با دست آلت رو تحریک نکنم نسبتا زود شل میشه. آیا با این شرایط امکان نشت وریدی وجود داره؟ و آیا نشت وریدی میتونه به پوزیشن بدن ( خوابیده، نشسته روی زانو یا ایستاده) بستگی داشته باشه؟ چون کلا در حال ایستاده نعوظم بدون تحریک زود از بین می رود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،نشت وریدی معمولا به پوزیشن ارتباطی ندارد برای اطمینان خاطر سونوگرافی رنگی از عروق الت انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر