هر آنچه که باید درباره ی زگیل تناسلی و درمان آن بدانید

 زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی بوده که عامل آن نوعی ویروس به اسم ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. در این مقاله به بررسی زگیل تناسلی و روش های درمانی آن می پردازیم.

زائده ی پوستی زگیل تناسلی می تواند دردناک، ناراحت کننده و خارش دار باشد. این ویروس در بانوان حائز اهمیت و خطرناک است، زیرا می تواند سبب سرطان دهانه رحم و سرطان واژن شود.

علائم زگیل تناسلی

زگيل تناسلي در حین رابطه ی جنسی منتقل می شود، شما ممکن است تا چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل تناسلی نشوید. زگیل ها همیشه قابل مشاهده با چشم نیستند، آن ها می توانند بسیار کوچک، هم رنگ پوست یا مقداری تیره تر از پوست باشند.

راس زائده ها ممکن است شبیه گل کلم باشد، همچنین می تواند در هنگام لمس احساس صاف بودن یا زبری به فرد دست دهد. فردی که به عفونت مبتلا شده ممکن است زگیل های خوشه ای یا تک، داشته باشد.

محل زدن زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه ی بیضه
 • کشاله ی ران
 • ران
 • درون یا اطراف مقعد

محل زگیل تناسلی در زنان

همچنین زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • گردن رحم

همچنین زگیل های تناسلی در افرادی که سکس دهانی با شخص آلوده داشته اند، ممکن است در نواحی مثل لب ها، دهان، زبان و یا گلو ظاهر شوند. حتی اگر شما قادر به دیدن زگیل های تناسلی ( زگیل تناسلی خفیف ) نباشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • احساس سوختگی

اگر زگیل های تناسلی منتشر شوند یا اندازه شان بیشتر شود، ممکن است شرایط سخت و دردناکی را به وجود بیاورند.

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوما (HPV) شایع ترین عفونت منتقله ی جنسی (STIs) است. این بیماری باعث می شود مردان و زنانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارند، دچار عوارض ویروس از جمله زگيل تناسلي شوند.

شایعترین تیپ‌های ویروس تیپ ۶ و ۱۱ بوده و تیپ‌های ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ مرتبط با سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشند. غالب عفونت ها، بی علامت و غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی است.

در حقیقت سالیانه حدود ۳۶۰ هزار نفر به زگيل تناسلي دچار می شوند. محافظت و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ضروری هستند.

زگیل تناسلی در دختر مجرد

افراد فعال جنسی چه مجرد چه متاهل در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند. دختران مجرد فعال جنسی بهتر است تا قبل از ۲۶ سالگی واگسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را دریافت کنند. زگیل تناسلی در دختر مجرد ممکن است در محل ها واژن، مقعد و رحم دیده شود.

زگیل تناسلی در مردان مجرد

پسران در طی تماس جنسی با فرد آلوده، مبتلا به زگیل تناسلی می شوند. علائم در فرد مبتلا ممکن است آشکارا و یا بدون علامت و پنهان باشد به طوری که خود فرد از وجود این ویروس در بدن خود اطلاع نداشته باشد.

رایج ترین راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان شامل تماس جنسی از راه واژینال، تماس جنسی از راه مقعد و اورال سکس می باشد. زگیل تناسلی در مردان مجرد زمانی ایجاد می شود که بدن نتواند ویروس hpv را مهار کند.

شانس ابتلا به زگیل تناسلی زمانی که فرد آلوده علائم بالینی واضح دارد به مراتب بیشتر از حالتی است که فرد هیچ گونه علائم بالینی ندارد. زگیل تناسلی در پسران مجرد می تواند در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران و مقعد مشاهده شود.

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

عکس واضح از زگیل تناسلی مردان

 

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان

بیشتر افرادی که به زگیلی تناسلی مبتلا می شوند، بیماریشان در اثر ویروس پاپیلوما بوده است. بیشتر از ۷۰ نوع ویروس پاپیلوما وجود دارند که روی ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. ویروس پاپیلوما، توانایی انتقال پوستی بسیار زیادی دارد، به همین دلیل است که یک عفونت منتقله ی جنسی در نظر گرفته می شود.

زگيل تناسلي توسط انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوما، ایجاد می شود و با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل روی نواحی دیگر بدن می شوند مانند دست، متفاوت هستند. ویروس از سایر نواحی بدن، به نواحی تناسلی نمی تواند انتقال پیدا کند، همچنین برعکس آن نیز ممکن نیست.

واکسن گارداسیل

راههای انتقال زگیل تناسلی

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست با فرد مبتلا شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

سرطان: پاپیلوما اصلی ترین علت ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی و نیز دیسپلازی گردن رحم شود. انواع دیگر پاپیلوما می توانند باعث ایجاد سرطان های دیگری مانند واژن، قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها، آلت تناسلی و نیز مقعد شوند.

مشکلات دوران بارداری و زایمان: زگیل های تناسلی می توانند مشکلات زیادی را در دوران بارداری ایجاد کنند، آنها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را برای فرد دشوار کنند. زگیل هایی که در دیواره ی واژن قرار دارند می توانند قدرت بافت واژن را در هنگام زایمان کاهش دهند. زگیل های بزرگ در واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

پزشک تمام نواحی را که شک دارد به زگيل تناسلي مبتلا شده باشند، معاینه می کند. به این دلیل که ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها در درون بدن ایجاد شود، پزشک ممکن است یک معاینه ی لگنی انجام دهد. همچنین ممکن است از یک محلول اسیدی رقیق استفاده کند تا به کمک آن زگیل ها قابل مشاهده شوند.

همچنین پزشک می تواند یک پاپ اسمیر تهیه کند، به این معنی که یک نمونه از نواحی مربوطه برای بدست آوردن سلول های گردن رحم بگیرد. این نمونه می تواند برای آزمایش پاپیلوما استفاده شود.

بعضی از انواع پاپیلوما می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پاپ اسمیر شوند، تغییراتی که به عنوان پیش سرطانی شناخته می شوند. اگر پزشک شما این نوع تغییرات غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار آزمایش ها برای تشخیص دقیقتر باشد.

پزشک شما راجع به مسائل پزشکی و روابط جنسی از شما سوالاتی می پرسد که شامل علائمی که شما تجربه کرده اید یا هر زمانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده و سکس دهانی داشته اید، می شود.

اگر شما نگران هستید که ممکن است به یک پاپیلوما که به عنوان ویروسی سرطان زا شناخته شده است مبتلا شده اید، پزشک شما می تواند برای شما یک تست دی ان ای درخواست کند. این آزمایش دقیقا مشخص می کند که چه نوع ویروسی در بدن شما وحود دارد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند. ویروس بعد از ورود به جریان خون، دیگر از بین نمی رود، این بدین معناست که شما ممکن است در طول زندگی چندین بار به زگیل مبتلا شوید. این موضوع مدیریت و کنترل علائم را حائز اهمیت می کند، زیرا شما نمی خواهید که ویروس را به دیگران انتقال دهید. زگيل تناسلي حتی زمانی که هیچ علائم و زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، نیز می تواند به دیگران انتقال داده شود.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

پماد برای درمان زگیل تناسلی

 ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

استفاده از این پماد توانایی بدن شما را برای مبارزه با زگیل تناسلی افزایش می دهد. زمانیکه پماد برروی پوست شماست از رابطه ی جنسی پرهیز کنید، زیرا این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و یا پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. از عوارض این کرم موضعی می توان به قرمزی، تاول، خارش، درد بدن، سرفه، راش پوستی و خستگی اشاره کرد.

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که منجر به تخریب بافت زگیل تناسلی می شود. این محلول باید توسط پزشک استفاده شود. پودوفیلوکس شامل ماده فعال مشابه است که شما می توانید آن را در خانه مصرف کنید.

 هیچگاه از این داروها برای درمان زگیل های تناسلی داخلی استفاده نکنید. از این داروها نمی توان در دوران بارداری استفاده کرد. عوارض جانبی این داروها شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد است.

تری کلرواستیک اسید (TCA)

این درمان شیمیایی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود. از این دارو می توان برای از بین بردن زگیل های داخلی نیز استفاده کرد. عوارض جانبی این دارو شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد می باشد.

Sinecatechins

این کرم موضعی می تواند برای درمان زگیل های داخلی، خارجی و زگیل های اطراف مقعد استفاده شود. عوارض جانبی استفاده از این پماد اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش، سوزش و درد باشند.

فریز کردن

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذر زمان ناپدید نشدند، ممکن است برای از بین بردن آن ها نیاز به جراحی باشد. پزشک شما از راه های زیر می تواند این زگیل ها را از بین ببرد:

 • به وسیله ی نیروی الکتریکی، سوزاندن به وسیله ی جریان الکتریکی
 • لیزر درمانی
 • بریدن زگیل ها
 • تزریق اینترفرون
 • کرایوتراپی

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بهترین روش درمان زگیل تناسلی، کرایوتراپی (فریز کردن زگیل تناسلی) برروی لینک زیر کلیک کنید.

فریز کردن زگیل تناسلی

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، بعد از درمان اولیه نیاز دارند که هر ۳ تا ۶ ماه، یک نمونه ی پاپ اسمیر داشته باشند، تا هر گونه تغییر در ساختار گردن رحم آن ها سریعا تشخیص داده شود. این موضوع به این علت است که انواعی از پاپیلوما می توانند سبب ایجاد سرطان یا تغییرات پیش سرطانی گردن رحم شوند.

درمان خانگی زگیل تناسلی

شما نباید از درمان های بدون نسخه ی زگیل، مانند زگیل دست برای زگیل تناسلی استفاده کنید. زگیل تناسلی و زگیل دست توسط انواع متفاوتی از پاپیلوما ایجاد می شوند. درمان اشتباهی ممکن است به جای بهبودی سبب ایجاد صدمات بیشتری شود.

گفته شده بعضی از درمان های خانگی برای زگیل تناسلی مفید هستند، اما برای حمایت از آن ها شواهد کافی وجود ندارد. همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید. در زیر برخی از روش های خانگب درمان زگیل تناسلی آمده است.

درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

ناحیه مبتلا به زگیل تناسلی را به صورت روزانه بمدت ۲ الی ۳ هفته بشورید. البته توجه داشته باشید که این روش برای درمان قطعی زگیل تناسلی کمی درناک است. شما همچنین می توانید از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کنید.

رفع زگیل تناسلی با استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک داروی گیاهی و ضد زگیل تناسلی است. برای از بین بردن بوی بد این روغن می توان آن را با نعناع مخلوط کرده و روزی سه بر بر ناحیه درگیر مالید.

توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن HPV به اسم گارداسیل می تواند از مردان و زنان در برابر ویروس های شایع در سطح جامعه، محافظت کند. در صورت ابتلا شریک جنسی به زگیل تناسلی، تزریق واکسن جهت جلوگیری توصیه می شود. نحوه تجویز به صورت ۳ دوز واکسن در یک بازه زمانی ۶ ماهه است ( تزریق نخست، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول ).

واکسنی نیز با اسم سرواریکس در دسترس است. این واکسن از سرطان رحم پیشگیری می کند و از ایجاد زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند.

👈مطلب مرتبط: از کجا می توانم واکسن زگیل تناسلی گارداسیل پیدا کنم؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

مردان و زنان تا ۲۶ سالگی می توانند واکسن  زگیل تناسلی (HPV) را دریافت کنند. همچنین می تواند در سنین پایین تا ۹ سالگی در سه نوبت داده شود. این واکسن باید قبل از شروع روابط جنسی داده شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد. همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش دهد.

 

دکتر شهریار ناطق

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام..حدود دو هفته پیش چنتا پماد ک کورتینیل و تریامسینولون و کلوتریمازول بود رو دو سه دفعه ای استفاده کردم...ایا مصرف این داروها روی ازمایش hiv و نتیجش تاثیر دارع؟؟دو هفته پیش اینارو مصرف کردم و دیروز ک ۴ ماه از رفتار پرخطر گذشته بود دوتا ازمایش الایزا ab و pcr رو تو دوتا ازمایسگاه مختلف انجام دادم ک منفی بود خداروشکر‌جوابش..قبل مصرف این پمادها هم توی روز ۱۰۰ بعد از رابطه پر خطر ازمایشcombo ab+agدادم ک منفی بود‌ جوابش.تو دوماه و دوماه و نیم هم رپید تست داده بودم ک منفی بود باز خداروشکر.ایا این پماد ها اثر داره رو جواب ازمایشات؟؟؟یا نگران نباشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،مصرف پماد به هیچ وجه روی جواب ازمایش تاثیر ندارد
   نگران نباشید
  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   اهان خیلی ممنون.ی سوال دیگ ک دارم اینه ک بعد از گذشت این زمان ها و خداروشکر جواب منفیِ ازمایشات(آزمایش combo ab+agبعد از گذشت ۱۰۰ روز از رابطه پر خطر و آزمایش pcr و الایزا ab در ۴ ماه بعد از رابطه پر خطر ) و همچنین چندین بار ازمایش رپید تست با جواب منفی در ۲ ماه و دو ماه و نیم و سه ماه انشاالله خطر رفع شده؟دیگ نیازی به آزمایش مجدد نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   خیر،نیازی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده از شهریور ماه سال 95 تا کنون درگیر بیماری زگیل تناسلی روی آلت و بیضه هستم. زیر نظر یکی از پزشکان پوست اصفهان تحت درمان با فریز قرار گرفتم. که نسبت به اول بیماری خیلی وضعیت بهتری دارم ولی همچنان به صورت خفیف درگیر این بیماری هستم. شدت بیماری از نظر ظاهری خیلی خفیف هستش به صورتیکه حتی ضایعات به سختی با چشم دیده میشن.از اول هم خیلی شدید نبود بیماریم نسبت به عکسایی که منتشر شده از ضایعات زگیل. نگرانی این که گفته میشه این ویروس به هیچ عنوان از بدن خارج نمیشه و به راحتی انتقال پیدا میکنه و حتی استفاده از کاندوم هم راه قطعی برای جلوگیری نیست به شکل خیلی بدی از نظر روحی و روانی اذیتم میکنه و تاثیرات بسیار بدی توی زندگیم گذاشته . در حال حاضر پزشک معالج بنده هم دیگه فریز رو پیشنهاد نمیکنه و میگن که فریز دیگه خط اول درمان نیست و پماد آلدارا رو تجویز کردن. بنده باید چیکار کنم از این وضعیت بد روحی و روانی نسبت به این موضوع رها بشم و کامل درمان بشم ؟ آیا الان تزریق واکسن گارداسیل تاثیری داره یا خیر؟ پیشنهاد شما چیه؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،کرایو خط اول درمان و الدارا و سایر داروهای تقویت ایمنی و نکشیدن دخانیات به عنوان مکمل در جلوگیری از عود موثر است
   تزریق واکسن در شما برای جلوگیری از ابتلا به سایر گونه ها بهتر است اما واجب نیست
 • تصویر کاربر Faraz چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  هزینه واکسنhpv چقدر می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،با تزریق ۶۰۰ هزار تومان
 • تصویر کاربر مهرزاد چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ایا خودارضایی از نظره علمی باعثه کوری کچلی و ضعفه جسمانی و... خیلی از امراضه دیگه ای که تو سایت هایه ایرانی نوشتن میشه؟ البته اگه به طور شدید و مداوم انجام نگیره خودارضایی بازم تاثیره منفی میذاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  بنده مرد هستم
  گلوی بنده مدتی است که چرک کرده است و درد گلو دارم.بنده رابطه جنسی دهانی با نامزدم داشتم.گمان میکنم شاید بخاطر اون باشه.3 روزه دارم انتی بیوتیک طبق تجویز پزشک مصرف میکنم ولی بهبودی ندیدم.آیا درمان می‌شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر پیمان دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .
  پزشک محترم
  اینجانب به بیماری sle مبتلا هستم .چند روز قبل دچار ناحیه دهانی من دچار تبخال شد .که زود مشکل برطرف گردید که به دلیل بی نظمی در خواب و استرس زیاد این مشکل را پیدا کردم .شریک جنسی فقط همسر اینجانب است که هیچکدام مشکل تبخال تناسلی نداشتیم تا چند روز بعد تبخال لب بدن من دچار تب و درد شد و ناحیه تناسلی من درگیر گردید .به صرف اینکه رابط جنسی نداشته بودیم .لطفا اینجاب را راهنمایی فرمایید دلیل این اتفاق چه بوده است با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،در موارد معدودی تبخال لب(HSV1)باعث تبخال تناسلی هم میشود
 • تصویر کاربر Jason شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید،
  آقای دکتر من به علت کوچک بودن آلت تناسلیم میخواستم از دستگاه وکیوم استفاده کنم، اما رو آلت تناسلیم یک رگ خیلی بزرگ دارم و در تبلیغات این وسیله گفته شده که علاوه بر بزرگ کردن آلت باعث بزرگتر شدن شریان ها و رگ های آلت میشه، حالا من نمیدونم با توجه به بزرگ بودن رگ آلتم امکان استفاده از این وسیله رودارم و آیا امکان پارگی این رگ وجود داره؟ لطفا توضیح بدید، با تشکر 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،فریب تبلیغات دروغین را نخورید
   دستگاه وکیوم به هیچ وجه منجر به بزرگی الت نمیشود
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مهربان،من آقایی ۳۸ ساله هستم و حدود یکسال و نیم پیش رابطه محافظت شده با کاندوم داشتم و بعد از اون حدود ۶ یا ۷ ماه بعد توسط برنامه ماه عسل با بیماری hpv آشنا شدم و حساس شدم به این قضیه،هر خارشی رو احساس میکنم زگیل دارم در صورتی که علایمی نمیبینم،اما دیروز زیر کلاهک و در خط ختنه برامدگی دیدم و خیلی ترسیدم،فشارش دادم و با ناخن هم روش محکم کشیدم اما خونریزی و هیچی نداشت، دارم سکته میکنم میکنم آقای دکتر زندگیمو تموم شده میبینم، تو رو خدا بهم بگید این زگیله یا نه،نمیدونم از قبل اصلا بوده یا نه،سطحش مضرس نیست اصلا.آقای دکتر کمکم کنید.همیشه هم با صابون بعد از دستشویی آلت رو میشورم.کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   عکس ارسالی بعید است که زگیل باشد و بیشتر به ضایعات قدیمی ناشی از ختنه میخورد
   محض اطمینان اگر حضوری معاینه شوید بهتر است
 • تصویر کاربر بیمار سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اشکان یوسفی:
  سلام و درود جناب دکتر
  وقت خوش و سال نو مبارک 🌹

  چندوقت پیش متوجه شوره موی سر شدم که پس از مراجعه به متخصص، اظهارکردند که اگزماست و یک لوسیون دآدند که وقتی میزنم خوب است و پس از دو روز دوباره شروع می‌شود
  و
  پس ازچندوقت متوجه یک حالت تاول بر روی کلاهک آلتم شدم ... کمی از آن لوسیون روی آن زدم و التیام یافت و خوب شد اما باز هم تشکیل میشود و برایم نگران کننده و آزاردهنده شده است و بصورت لکه‌های قرمز و پوسته پوسته میشود ... ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که علت چیست؟ درمان چیست؟ خطر دارد یا خیر و ایا قابل انتقال است؟ ممنونم 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،به نظر میرسد بدن شما مستعد الرژی است و همان عامل ایجاد کننده اگزمای سر باعث ضایعات الت نیز شده است
   این بیماری قابل انتقال نیست
   لطفا جهت ادامه درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیـرضا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم به کدام بیمارستان مراجعه کنم برای تست و شناسایی زگیل تناسلی میخواستم تست بدم بدونم دارم یا نع اگرنه زگیل نزدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام،میتوانید به مطب بنده مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات