عکس واضح از زگیل تناسلی مردان و زنان

 زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی بوده که عامل آن نوعی ویروس به اسم ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. در این مقاله به بررسی زگیل تناسلی و روش های درمانی آن می پردازیم.

زائده ی پوستی زگیل تناسلی می تواند دردناک، ناراحت کننده و خارش دار باشد. این ویروس در بانوان حائز اهمیت و خطرناک است، زیرا می تواند سبب سرطان دهانه رحم و سرطان واژن شود.

علائم زگیل تناسلی

زگيل تناسلي در حین رابطه ی جنسی منتقل می شود، شما ممکن است تا چند هفته بعد از ابتلا به عفونت، دچار زگیل تناسلی نشوید. زگیل ها همیشه قابل مشاهده با چشم نیستند، آن ها می توانند بسیار کوچک، هم رنگ پوست یا مقداری تیره تر از پوست باشند.

راس زائده ها ممکن است شبیه گل کلم باشد، همچنین می تواند در هنگام لمس احساس صاف بودن یا زبری به فرد دست دهد. فردی که به عفونت مبتلا شده ممکن است زگیل های خوشه ای یا تک، داشته باشد.

محل زدن زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه ی بیضه
 • کشاله ی ران
 • ران
 • درون یا اطراف مقعد

محل زگیل تناسلی در زنان

همچنین زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • گردن رحم

همچنین زگیل های تناسلی در افرادی که سکس دهانی با شخص آلوده داشته اند، ممکن است در نواحی مثل لب ها، دهان، زبان و یا گلو ظاهر شوند. حتی اگر شما قادر به دیدن زگیل های تناسلی ( زگیل تناسلی خفیف ) نباشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خونریزی
 • احساس سوختگی

اگر زگیل های تناسلی منتشر شوند یا اندازه شان بیشتر شود، ممکن است شرایط سخت و دردناکی را به وجود بیاورند.

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوما (HPV) شایع ترین عفونت منتقله ی جنسی (STIs) است. این بیماری باعث می شود مردان و زنانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده دارند، دچار عوارض ویروس از جمله زگيل تناسلي شوند.

شایعترین تیپ‌های ویروس تیپ ۶ و ۱۱ بوده و تیپ‌های ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ مرتبط با سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشند. غالب عفونت ها، بی علامت و غیرقابل تشخیص در معاینات بالینی است.

در حقیقت سالیانه حدود ۳۶۰ هزار نفر به زگيل تناسلي دچار می شوند. محافظت و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ضروری هستند.

زگیل تناسلی در دختر مجرد

افراد فعال جنسی چه مجرد چه متاهل در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند. دختران مجرد فعال جنسی بهتر است تا قبل از ۲۶ سالگی واگسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را دریافت کنند. زگیل تناسلی در دختر مجرد ممکن است در محل ها واژن، مقعد و رحم دیده شود.

زگیل تناسلی در مردان مجرد

پسران در طی تماس جنسی با فرد آلوده، مبتلا به زگیل تناسلی می شوند. علائم در فرد مبتلا ممکن است آشکارا و یا بدون علامت و پنهان باشد به طوری که خود فرد از وجود این ویروس در بدن خود اطلاع نداشته باشد.

رایج ترین راه های انتقال زگیل تناسلی در مردان شامل تماس جنسی از راه واژینال، تماس جنسی از راه مقعد و اورال سکس می باشد. زگیل تناسلی در مردان مجرد زمانی ایجاد می شود که بدن نتواند ویروس hpv را مهار کند.

شانس ابتلا به زگیل تناسلی زمانی که فرد آلوده علائم بالینی واضح دارد به مراتب بیشتر از حالتی است که فرد هیچ گونه علائم بالینی ندارد. زگیل تناسلی در پسران مجرد می تواند در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران و مقعد مشاهده شود.

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

عکس واضح از زگیل تناسلی مردان

 

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان

بیشتر افرادی که به زگیلی تناسلی مبتلا می شوند، بیماریشان در اثر ویروس پاپیلوما بوده است. بیشتر از ۷۰ نوع ویروس پاپیلوما وجود دارند که روی ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. ویروس پاپیلوما، توانایی انتقال پوستی بسیار زیادی دارد، به همین دلیل است که یک عفونت منتقله ی جنسی در نظر گرفته می شود.

زگيل تناسلي توسط انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوما، ایجاد می شود و با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل روی نواحی دیگر بدن می شوند مانند دست، متفاوت هستند. ویروس از سایر نواحی بدن، به نواحی تناسلی نمی تواند انتقال پیدا کند، همچنین برعکس آن نیز ممکن نیست.

واکسن گارداسیل

راههای انتقال زگیل تناسلی

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست با فرد مبتلا شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

عوارض زگیل تناسلی در زنان

سرطان: پاپیلوما اصلی ترین علت ایجاد سرطان گردن رحم می باشد. همچنین می تواند باعث ایجاد تغییرات پیش سرطانی و نیز دیسپلازی گردن رحم شود. انواع دیگر پاپیلوما می توانند باعث ایجاد سرطان های دیگری مانند واژن، قسمت خارجی اندام جنسی خانم ها، آلت تناسلی و نیز مقعد شوند.

مشکلات دوران بارداری و زایمان: زگیل های تناسلی می توانند مشکلات زیادی را در دوران بارداری ایجاد کنند، آنها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را برای فرد دشوار کنند. زگیل هایی که در دیواره ی واژن قرار دارند می توانند قدرت بافت واژن را در هنگام زایمان کاهش دهند. زگیل های بزرگ در واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

پزشک تمام نواحی را که شک دارد به زگيل تناسلي مبتلا شده باشند، معاینه می کند. به این دلیل که ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها در درون بدن ایجاد شود، پزشک ممکن است یک معاینه ی لگنی انجام دهد. همچنین ممکن است از یک محلول اسیدی رقیق استفاده کند تا به کمک آن زگیل ها قابل مشاهده شوند.

همچنین پزشک می تواند یک پاپ اسمیر تهیه کند، به این معنی که یک نمونه از نواحی مربوطه برای بدست آوردن سلول های گردن رحم بگیرد. این نمونه می تواند برای آزمایش پاپیلوما استفاده شود.

بعضی از انواع پاپیلوما می توانند باعث ایجاد تغییراتی در پاپ اسمیر شوند، تغییراتی که به عنوان پیش سرطانی شناخته می شوند. اگر پزشک شما این نوع تغییرات غیرطبیعی را تشخیص دهد، ممکن است نیاز به تکرار آزمایش ها برای تشخیص دقیقتر باشد.

پزشک شما راجع به مسائل پزشکی و روابط جنسی از شما سوالاتی می پرسد که شامل علائمی که شما تجربه کرده اید یا هر زمانی که رابطه ی جنسی محافظت نشده و سکس دهانی داشته اید، می شود.

اگر شما نگران هستید که ممکن است به یک پاپیلوما که به عنوان ویروسی سرطان زا شناخته شده است مبتلا شده اید، پزشک شما می تواند برای شما یک تست دی ان ای درخواست کند. این آزمایش دقیقا مشخص می کند که چه نوع ویروسی در بدن شما وحود دارد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند. ویروس بعد از ورود به جریان خون، دیگر از بین نمی رود، این بدین معناست که شما ممکن است در طول زندگی چندین بار به زگیل مبتلا شوید. این موضوع مدیریت و کنترل علائم را حائز اهمیت می کند، زیرا شما نمی خواهید که ویروس را به دیگران انتقال دهید. زگيل تناسلي حتی زمانی که هیچ علائم و زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، نیز می تواند به دیگران انتقال داده شود.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

پماد برای درمان زگیل تناسلی

 ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

استفاده از این پماد توانایی بدن شما را برای مبارزه با زگیل تناسلی افزایش می دهد. زمانیکه پماد برروی پوست شماست از رابطه ی جنسی پرهیز کنید، زیرا این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و یا پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. از عوارض این کرم موضعی می توان به قرمزی، تاول، خارش، درد بدن، سرفه، راش پوستی و خستگی اشاره کرد.

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که منجر به تخریب بافت زگیل تناسلی می شود. این محلول باید توسط پزشک استفاده شود. پودوفیلوکس شامل ماده فعال مشابه است که شما می توانید آن را در خانه مصرف کنید.

 هیچگاه از این داروها برای درمان زگیل های تناسلی داخلی استفاده نکنید. از این داروها نمی توان در دوران بارداری استفاده کرد. عوارض جانبی این داروها شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد است.

تری کلرواستیک اسید (TCA)

این درمان شیمیایی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود. از این دارو می توان برای از بین بردن زگیل های داخلی نیز استفاده کرد. عوارض جانبی این دارو شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش و درد می باشد.

Sinecatechins

این کرم موضعی می تواند برای درمان زگیل های داخلی، خارجی و زگیل های اطراف مقعد استفاده شود. عوارض جانبی استفاده از این پماد اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش، سوزش و درد باشند.

فریز کردن

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذر زمان ناپدید نشدند، ممکن است برای از بین بردن آن ها نیاز به جراحی باشد. پزشک شما از راه های زیر می تواند این زگیل ها را از بین ببرد:

 • به وسیله ی نیروی الکتریکی، سوزاندن به وسیله ی جریان الکتریکی
 • لیزر درمانی
 • بریدن زگیل ها
 • تزریق اینترفرون
 • کرایوتراپی

👈مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با بهترین روش درمان زگیل تناسلی، کرایوتراپی (فریز کردن زگیل تناسلی) برروی لینک زیر کلیک کنید.

فریز کردن زگیل تناسلی

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، بعد از درمان اولیه نیاز دارند که هر ۳ تا ۶ ماه، یک نمونه ی پاپ اسمیر داشته باشند، تا هر گونه تغییر در ساختار گردن رحم آن ها سریعا تشخیص داده شود. این موضوع به این علت است که انواعی از پاپیلوما می توانند سبب ایجاد سرطان یا تغییرات پیش سرطانی گردن رحم شوند.

درمان خانگی زگیل تناسلی

شما نباید از درمان های بدون نسخه ی زگیل، مانند زگیل دست برای زگیل تناسلی استفاده کنید. زگیل تناسلی و زگیل دست توسط انواع متفاوتی از پاپیلوما ایجاد می شوند. درمان اشتباهی ممکن است به جای بهبودی سبب ایجاد صدمات بیشتری شود.

گفته شده بعضی از درمان های خانگی برای زگیل تناسلی مفید هستند، اما برای حمایت از آن ها شواهد کافی وجود ندارد. همیشه قبل از هر درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید. در زیر برخی از روش های خانگب درمان زگیل تناسلی آمده است.

درمان قطعی زگیل تناسلی با سرکه سیب

ناحیه مبتلا به زگیل تناسلی را به صورت روزانه بمدت ۲ الی ۳ هفته بشورید. البته توجه داشته باشید که این روش برای درمان قطعی زگیل تناسلی کمی درناک است. شما همچنین می توانید از مخلوط سیاه دانه کوبیده شده و سرکه برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده کنید.

رفع زگیل تناسلی با استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک داروی گیاهی و ضد زگیل تناسلی است. برای از بین بردن بوی بد این روغن می توان آن را با نعناع مخلوط کرده و روزی سه بر بر ناحیه درگیر مالید.

توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

واکسن HPV به اسم گارداسیل می تواند از مردان و زنان در برابر ویروس های شایع در سطح جامعه، محافظت کند. در صورت ابتلا شریک جنسی به زگیل تناسلی، تزریق واکسن جهت جلوگیری توصیه می شود. نحوه تجویز به صورت ۳ دوز واکسن در یک بازه زمانی ۶ ماهه است ( تزریق نخست، تزریق دوم ۱ تا ۲ ماه بعد از تزریق اول و سپس تزریق سوم ۶ ماه پس از تزریق اول ).

واکسنی نیز با اسم سرواریکس در دسترس است. این واکسن از سرطان رحم پیشگیری می کند و از ایجاد زگیل تناسلی پیشگیری نمی کند.

👈مطلب مرتبط: از کجا می توانم واکسن زگیل تناسلی گارداسیل پیدا کنم؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

مرکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران

مردان و زنان تا ۲۶ سالگی می توانند واکسن  زگیل تناسلی (HPV) را دریافت کنند. همچنین می تواند در سنین پایین تا ۹ سالگی در سه نوبت داده شود. این واکسن باید قبل از شروع روابط جنسی داده شود تا حداکثر کارایی را داشته باشد. همچنین استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش دهد.

 

دکتر شهریار ناطق

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

2+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیـرضا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم به کدام بیمارستان مراجعه کنم برای تست و شناسایی زگیل تناسلی میخواستم تست بدم بدونم دارم یا نع اگرنه زگیل نزدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،میتوانید به مطب بنده مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Mehdibj18 یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 17 سالم است و از ابتدای بلوغ دانه های فوردایس را بر روی سر و تنه آلت خود مشاهده کردم تا به حال به دکتر مراجعه نکردم و خواستم بدانم آیا درمان خانگی برای این دانه ها پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،این دانه ها خطری ندارند اما درمان خانگی هم ندارند در صورت زیاد بودن انها میتوانید انها را لیزر و یا کرایو(فریز)کنید
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر میشه به عکس نگاه کنید و بگین که برجستگی زیر کلاهک آلتم زیگیل است یا خیر ؟

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   در عکس به زگیل نمیخورد ولی جهت معاینه اصلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود 4 ماه پیش برای چکاپ به دکتر ارولوژی مراجعه کردم ایشون نظر دادند که مشکوک به اچ پی وی هستین و برام آزمایش از سه ناحیه آلت و زیر زبان و دهان نوشتن بعد از انجام آزمایش نتیجه منفی بود ولی دو برآمدگی ریز یکی بروی گردن آلت و دیگری پایین تر از ناف بود. برای اطمینان از اینکه آنها را بر طرف کنم به بیمارستان رازی رفتم و پزشک اونجا نظر داد که اچ پی وی هست و معتقد بود شاید از ژونوتایپ‌های دیگه باشه به هر حالتا به الان 4 جلسه کرایو کردم و هر بار هر ضایع مشکوکی است را کرایو می کنم. برای اطمینان دباره در یک مرکز دیگه تست پی سی ار دادم ولی این بار نتیجه مثبت بود هم در ناحیه مقعد و هم آلت ولی گفتن از 18 نوع خطرناک نیست و فقط اگه ضایعه‌ای هست کرایو کن. حالا با وجود این نگرانی شدیدی دادرم از اینکه ناقل برای بچه‌هام و یا همسرم باشم بطوریکه الان 5 ماه هست که با همسرم نزدیکی نداشتم بخاطرترس از انتقال البته همسرم هم پاپ اسمیر و هم تست اچ یپی ویشون منفی بود و متخصص زنان و پوست هم چکاب کردن و خوشبختانه گفتن هیچ ضایعه‌ای ندارن. با این حال شرایط روحیم خیلی خراب شده و مدام ترس دارم از بابت ناقل بودن بطوری که شبها با آرام بخش میخوابم . لطفا منو راهنمایی کنید . با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،همسرتان حتما" واكسن بزنند
   در صورتي كه ضايعه فيزيكي نداشته باشيد(يعني ضايعه قابل مشاهده نداشته باسيد)انتقال نميدهيد
   عدم مصرف دخانيات و تقويت سيستم ايمني در جلوگيري از عود موثر است
 • تصویر کاربر سلطان جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن حدودیکسال است که مشکیل زودانزالی دارم به طورکه درهنگام مقاربت کمترازیک دقیقه تول میکشه این امرباعث شده بین من وهمسرم اختلاف جدی پیش بیادایاداروی وجودداردکه این مشکیل برطرف بیشه یاخیرلطفاکمکم کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،زود انزالي درمان دارويي دارد اما امكان تجويز دارو از طريق سايت وجود ندارد لطفا" جهت درمان به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من برای چکاپ آزمایش ‌HPV دادم و علایمی نداشتم اما در جواب دارای hpv نوع ۱۶ و ۶۶ هستم، اما متوجه شدم اگر علایم ظاهری برای زگیل نداشته باشم نتیجه آزمایش صحیح نیست. میخواستم نظر جنابعالی را بدانم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   دقت ازمايش ١٠٠٪؜ نيست اما اينگونه هم نيست كه اگر علامت ظاهري نداشته باشيد جواب ١٠٠٪؜ غلط باشد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام,
  خواهشمند است در ارتباط با اینکه نعوظ ام کوتاه مدت در حد دو سه دقیقه بیشتر طول نمیکشه, و در ابتدا قرص ویاگرا جواب میداد ولی الان دیگه جواب نمیده راهنمایی ام کنید.در زمانی که غذای سردی میخورم این قضیه شدید و حتی نعوظ اولیه رو هم ندارم.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر فری دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  اینجانب متوجه موردی مشکوک بر روی آلت خود (زیر کلاهک) شده ام. به پزشک مراجعه کرده و ایشان درخواست آزمایش PCR HPV Genotypes نموده اند. ممنون میشم اگه شما هم نظر کارشناسی خود را با توجه به عکس ها اعلام نمایید که اولا آیا زگیل است یا خیر و ثانیا آزمایش نیاز است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،كلا" تشخيص ضايعات پوستي با معاينه از راه نزديك است،به نظر ميرسد اينها زگيل تناسلي باشند
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجرد و باکره هستم مبتلا به ویروس ۱۶، ۶۶، ۶۱ شدم کرایو انجام دادم من نمیتونم پاپ اسمیر بدم باید چکار کنم ۳۹ سالمه واکسن بزنم با شرایط من مفیده، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،حتما" واكسن بزنيد
 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من مرد ۳۴ ساله ای هستم.پارتنر من ازمایش hpv دادن و مثبت بود.اما ضایعه ای نداشتن.من هم ازمایش دادم با نموگیری از مجزا.من هم ضایعه ای نداشتم.ازمایش من هم مثبت بود.از نوع ۱۶.شما در یک ویدیو فرمودین که در ۹۰ درصد موارد ویروس hpv توسط سیستم ایمنی بدن دفع میشه.اما در یک مقاله خوندم که اینطور نیست و در بدن برای همیشه باقی میمونه...سردرگم شدم.میخوام بدونم امکان داره این ویروس از بدنم دفع بشه؟ممنون میشم واضح بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر سيستم ايمني شما قوي باشد احتمال دفع كامل ويروس از بدن شما وجود دارد
   اگر تا ٢ سال زگيل نزنيد به احتمال ٩٠٪؜ ديگر زگيل نميزنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر