علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

فهرست مطالب

اختلال نعوظ نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت قادر نیست به حالت نعوظ برسد یا در این حالت باقی بماند. این مشکل باعث عدم رضایت جنسی شده و آزار روانی برای فرد و شریک جنسی او به وجود می آورد. یکی از بزرگ ترین دغدغه های مردان فعال از لحاظ جنسی از دست دادن نعوظ یا کاهش کیفیت برانگیختگی آلت در هنگام رابطه جنسی است. این مشکل اختلال نعوظ Erectile Dysfunction نامیده می شود. عارضه شل شدن آلت و یا عدم نعوظ در تمام سنین امکان پذیر است اما هر چه سن بالاتر باشد احتمال این مشکل بیشتر می گردد.

آگاه باشید که اگر مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد احتمال شما مشکل ED ندارید و فقط خستگی های ذهنی جلوی نعوظ کامل را می گیرد. اما در صورتی که این مشکل مکرر اتفاق افتاد شما باید به یک متخصص اورولوژی (متخصص نعوظ مردان) مراجعه کنید.

علل اختلال نعوظ

❇ اختلالات روانی

مهم ترین علت اختلال نعوظ (خصوصا در افراد جوان) اختلالات روانی می باشد. به طوریکه در بیش از ۷۰% موارد، اختلال روانی باعث بروز این مشکل می شود.

استرس های كاری و محیطی، خستگی، نداشتن حس خوب نسبت به شریک جنسی، اضطراب در آمیزش و همچنین افسردگی و نگرانی‌، درگیری‌ های احساسی خارج از رابطه خانوادگی همگی می‌توانند از دلایل روانی اختلال نعوظ باشند.

❇ مشکلات آناتومیک

 از علل دیگر می توان به مشکلات اناتومیک و اختلالات عصبی از جمله آسیب به عصب پودندال در جریان حوادث، تصادفات یا جراحی های لگنی اشاره کرد. هم چنین هر بیماری که بر مغز و اعصاب و یا نخاع اثر گذاشته باشد از جمله MS، دیابت و … می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

❇ اختلالات عروقی

از علل مهم دیگر می توان به اختلالات عروقی اشاره کرد که شایع ترین عامل آن دیابت بوده که با توجه به شیوع دیابت موضوع مهمی می باشد. از عوامل موثر دیگر می توان به فشار خون بالای مزمن و طول کشیده اشاره کرد. از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند به شل شدن آلت هنگام رابطه بینجامد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

❇ عمل جراحی

اعمال جراحی مثل پروستاتکتومی، ضربه و آسیب به شریان ها، آرترواسکلروز، فشار خون، چربی خون بالا، کاهش هورمون ها، دخانیات و مصرف سیگار (مخصوصا کسانی که بیش از ٢٠ نخ در روز سیگار می کشند) و مواد مخدر و …. نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

❇ مصرف دارو

 بعضی داروها نیز میتوانند باعث از دست رفتن نعوظ شوند. از داروهای مسوول می توان به موارد زیر اشاره کرد : کتوکونازول (ضد قارچ)، آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد جنون در بیماران با اختلالات روانی )، بعضی دارو های ضد فشار خون، سایمتیدین، تیازید ها و …

هم چنین یکی از عوارض مهم و بعضا برگشت ناپذیر در ورزشکاران استفاده كننده از داروهای هورمونی اختلالات زناشویی و ناباروری می باشد.

❇ افزایش سن

افزایش سن نیز می تواند باعث این مشکل شود که به علت کاهش هورمون های جنسی و اختلال در گردش خون است به طوری که در سن بالای ۶۵ سال یک چهارم افراد این مشکل را دارند و سن مهمترین متغیر وابسته به توان جنسی است.

اگر فردی دچار این مشکل می باشد در درجه ی اول با توجه به اینکه ۷۰% موارد مشکل روانی می باشد بهتر است سعی در کنترل تکانه های محیطی و افزایش ارامش و اعتماد به نفس داشته باشد ، در صورتی که این روش موثر نباشد باید توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه ی کامل به ویژه در ناحیه تناسلی شود و آزمایشات عصبی،بررسی عروق آلت با سونوی رنگی (داپلر)، تست هورمونی ، قند خون ، چربی خون، و….انجام شود.

درمان اختلال نعوظ

ما در این روش ۲ نوع درمان اختصاصی و غیر اختصاصی داریم. در درمان های غیر اختصاصی از روان درمانی، هورمون درمانی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و … استفاده می شود. توجه کنید که خود تغییر شیوه ی زندگی می تواند هم بار روانی را حل کند و هم بر مسائلی مثل درگیری عروق با تغییر رژیم اثر داشته باشد.

جالب است که بدانید  انجام طولانی مدت دوچرخه سواری و ورزش های اینگونه به علت آسیب های ریز مکرر به عروق ناحیه تناسلی می توانند باعث این مشکل شوند که در این موارد باید نوع و شدت ورزش را تغییر دهیم. هم چنین در افرادی که به علت مصرف دارو دچار مشکل شده اند دارو تغییر داده می شود. تقویت عضلات کف لگنی با ورزش نیز می تواند مفید باشد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

از درمان های دیگر می توان به هورمون درمانی ( در اختلالات تیروئید ، آدرنال ، هیپوفیز و…)، و هم چنین استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی اشاره کرد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

بسیاری از مراجعین سوال می کنند که آیا قرص برای سفت کردن آلت هنگام رابطه جنسی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است، قرص ها و درمان های دارویی مختلفی برای درمان اختلال نعوظ موقت وجود دارد. اما در مشکلات پیچیده تر، فرد باید علت اصلی عدم نعوظ را درمان کند.

 • آپومورفین ( زیر زبانی) که در ۱۲ دقیقه اثر می کند و تا ۲ ساعت هم می ماند.
 •  ترازودون که ضد افسردگی ملایم است.
 •  سیلدنافیل که خیلی سریع هم اثر می کند اما در افرادی که نیترات می خورند نباید مصرف شود. قابل توجه است که بیماران قلبی این دارو را با احتیاط استفاده کنند. هم چنین این دارو فقط در پاسخ به تحریک جنسی اثر می کند.
 •  می توان تزریق داخل مجرا انجام  داد که باید در شرایط ضد عفونی باشد. این درمان می تواند عوارضی مثل درد در محل تزریق یا نعوظ طول کشیده داشته باشد. در فردی كه بیماری کم خونی داسی شکل، اسکیزوفرنی، اختلال روانی شدید و یا بیماری سیستمیک شدید داشته باشد از این درمان استفاده نمی شود.
 •  دستگاه وکیوم: وسیله ای شامل یک سیلندر که با لوله به یک پمپ وصل می شود و باعث می شود خون در آلت جمع شود و در پایین یک حلقه دور آلت انداخته می شود. این روش در افراد مسن بیشتر استفاده می شود.

قرص برای درمان اختلال نعوظ مرد

این سه قرص می توانند یک ساعت پیش از رابطه جنسی مصرف شوند تا موجب سفتی آلت مرد و نگه داشتن نعوظ به مدت طولانی شوند.

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تادالافیل سیترات (CIALIS)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

هر سه دارو عوارض مشابهی دارند:

 • سردرد
 • احتقان بینی
 • اختلال گوارشی
 • اختلال دید (دید آبی رنگ)
 • درد زانو

این دارو ها با نام های تجاری مثل ویاگرا، Blue Chew و غیره به فروش می رسند. سی تا ۶۰ دقیقه پیش از رابطه جنسی قرص را با آب مصرف کنید. اگر تاثیر قرص و نعوظ بیش از ۴ ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

❇ جراحی برای درمان اختلال نعوظ

 در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت ( malleable or semi rigid و inflatable ). پروتز می تواند عوارضی مثل عفونت و عوارض بعد جراحی و …. داشته باشد.

از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

❇ درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای درمان اختلال نعوظ از درمان های گیاهی استفاده می شود که کشورهایی مثل چین و آفریقا مدت طولانی است که از این روش ها استفاده می کنند. در پاسخ به سوال ” آیا شلی آلت با تغذیه درمان می شود؟ ” باید بگوییم که بسته به علت عدم نعوظ جواب می تواند مثبت و یا منفی باشد.

برحی از گیاهان اثرات مشابه با قرص برای درمان اختلال نعوظ مردان دارند و از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جینسنگ: که از کرم آن نیز برای انزال زودرس استفاده می شود.
 • ال _ آرژنین: که با افزایش خونرسانی اثر می کند.
 • دی هیدرواندروسترون (DHEA): که بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به اختلال نعوظ کمک می کند.
 • یوهیمبین (آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود)
 •  جینکو: علف های هرز بز شاخی (epimedium)، ویاگرا گیاهی (با احتیاط استفاده شود)

توصیه پزشک

اختلال نعوظ به علت اختلال جنسی و آسیب روانی که به فرد و شریک جنسی وارد می کند مهم می باشد، اما زمانی به فردی می گوییم که این اختلال و بیماری دارد که این مشکل به طور متناوب برای وی ایجاد شود نه اینکه به دفعات کمی بوده و حل شود. باید توجه کنیم که این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می یابد و سن بر این بیماری بسیار تاثیر می گذارد، پس در صورت بروز این مشکل با توجه به علل آن که در بالا توضیح داده شد به پزشک مراجعه کرده تا معاینه و درمان کامل برای شما صورت بگیرد.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Moh جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  میل جنسی ندارم ونعوظ آلت هم صورت نمیگیرد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 روز پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بیژن شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر بنده ۵۴ سال سن دارم وحدودا از ۵سال قبل این مشکل را دارم اواسط با خوردن قرص ویاگرا ویا سیلد نافل مشکلم حل میشد که رفته رفته ضعیف شد وحالا قرص هم جواب نمیدهد وکلا نعوذندارم وحتی باقرص دوز بالا خیلی ضعیف نعوذ میاید که حتی دخول هم نمیتوان کرد این مشکل من را کلا کلافه کرده خواهشمندم منو راهنمایی فرمائید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  ,سلام آقای دکتر، بنده 32 ساله هستم. چند سال خود ارضایی داشتم ، از حدود چهار سال قبل نعوظ صبحگاهی نداشتم و یا اگر هم بوده خیلی سریع از بین میرم یعنی به محض اینکه از جام بلند میشم نعوظم از بین میره، در موقع تحریک هم اگر چند ثانیه تحریک رو قطع کنم نعوظم می خوابه و بعد از یکی دو دقیقه برمی گرده. کم کاری تیرویید دارم و روزی سه چهارم لیوتیروکسین استفاده می کنم اما سالهاست که تیروییدم کنترل شده . مشکل خاص دیگه ای ندارم. در شرف ازدواج هستم و فکر می کنم مشکلم نشت وریدی هست ، آیا این امکان وجود داره، در ضمن قبلاً نعوظ کامل و سفتی داشتم اما الان حتی با دیدن صحنه های محرک هم نعوظ بهم دست نمیده و حتما باید به صورت فیزیکی تحریک انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام در سن شما احتمال نشت وریدی بسیار کم‌است
 • تصویر کاربر ابی پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  معمولا وقتی بین روابط جنسی ۱۰ روز فاصله می افته آلت خوب نغوظ میکنه ولی در غیر اینصورت مثلا اگه فاصله نزدیکی با همسر ۳ روز باشه آلت موقع نعوظ یا کلا شل هست یا وسط نزدیکی شل خواهد شد در حدود ۲۰ درصد مواقع هم هیچ مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام بهتر است از داروهای تقویتی گیاهی استفاده کنید
 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من 50 سال دارم و 17 سال است ازدواج کردم چند بار برای درمان زود انزالی به دکتر رفتم که فقط قرص فلوکستین را دادن ولی مشکل من حل نشد خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر h.y جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر.
  بنده ۴۴سال دارم ۲۲ساله که ازدواج کردم در طول این مدت همیشه مشکل نعوظ داشتم البته گاهی اوقات خیلی خوب و اکتیو بودم اما غالباً در این سالها بعد مدت کوتاهی که از آمیزش میگذشت نعوظ رو از دست داده و آلت شل میگردد.
  یه مدت از قرص استفاده میکردم که خیلی عالی جواب میداد اما الان نزدیک ۶ساله که به بیماری فشارخون دچار شدم و قرص آمیلودیپین مصرف میکنم و دیگه از قرص های قوای جنسی بخاطر خطراتش استفاده نمیکنم.
  لطف میفرمایید راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم چون این مسئله ناتوانی خیلی منو اذیت میکنه.
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۴۹سال سن دارم و۲۰ سله ازدواج کرد ه ام الان چند وقتیه مشکل نعوظ دارم حتی ناتونی جنسیم پیدا کرده ام ده سال پیش فتقم را عمل کردم ایا ممکنه علتش عمل فتق باشه ضمنا ۱۱۵ کیلو وزن دارم
  ببخشید من شهرستانی هستم نمی تونم حضوری خدمت برسم لطفا راهنمایم کن زندگیم داره نابود میشه
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام ارتباطی به فتق ندارد لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر اسلامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام چند وقتی است مشکل نعوظ دارم و اینکه عمل قلب باز انجام دادم و بعد از مدتی هم استند زدم لطفا راهنمایی فرمایید در ضمن داروهایی که مصرف میکنمکنکورد ا اس ا استریو واستاتین زیلت میباشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده یک ماه هست که ازدواج کردم
  قبل از ازدواج سکس نداشتم
  الان که میخوام سکس داشته باشم اول نعوظ خوبی دارم ولی همین که شروع به معاشقع میکنم آلت به صورت نیمه راست درمیاد
  صبح ها نعوظ خوبی دارم ولی بازم اگه بخوام دخول داشته باشم باید بدون عشق بازی اینکارو بکنم و گرنه دوباره نیمه راست میشه هیچ قرصی هم استفاده نکردم

  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر سهيل سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمتتون بنده ٣٢ سالمه و٤سال پيش دچار شكستگي الت شدم ولي ٣ساعت بعد از حادثه تحت عمل جراحي قرار گرفتم و مشكلي نداشتم ٢سال ازدواج كردم و هيچ گونه مشكلي براي برقراري رابطه نداشتم ولي الان ٥ماهي ميشه كه گاهي نعوظ ناپايدار دارم و حين رابطه نعوظ از دست ميدم و رو زندگيم تاثير گذاشته بنده شهرستان هستم و نميتونم حضوري خدمت برسم ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، خیابان دانش ثانی،. مجتمع تخصص درمان، طبقه اول، واحد ۸

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶۲۴ ۰۲۱-۲۲۷۹۲۴۸۱

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر