علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

اختلال نعوظ نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت قادر نیست به حالت نعوظ برسد یا در این حالت باقی بماند. این مشکل باعث عدم رضایت جنسی شده و آزار روانی برای فرد و شریک جنسی او به وجود می آورد.

یکی از بزرگ ترین دغدغه های مردان فعال از لحاظ جنسی از دست دادن نعوظ یا کاهش کیفیت برانگیختگی آلت در هنگام رابطه جنسی است. این مشکل اختلال نعوظ Erectile Dysfunction نامیده می شود. عارضه شل شدن آلت و یا عدم نعوظ در تمام سنین امکان پذیر است اما هر چه سن بالاتر باشد احتمال این مشکل بیشتر می گردد.

آگاه باشید که اگر مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد احتمال شما مشکل ED ندارید و فقط خستگی های ذهنی جلوی نعوظ کامل را می گیرد. اما در صورتی که این مشکل مکرر اتفاق افتاد شما باید به یک متخصص اورولوژی (متخصص نعوظ مردان) مراجعه کنید.

علل اختلال نعوظ

❇ اختلالات روانی

مهم ترین علت اختلال نعوظ (خصوصا در افراد جوان) اختلالات روانی می باشد. به طوریکه در بیش از ۷۰% موارد، اختلال روانی باعث بروز این مشکل می شود.

استرس های كاری و محیطی، خستگی، نداشتن حس خوب نسبت به شریک جنسی، اضطراب در آمیزش و همچنین افسردگی و نگرانی‌، درگیری‌ های احساسی خارج از رابطه خانوادگی همگی می‌توانند از دلایل روانی اختلال نعوظ باشند.

❇ مشکلات آناتومیک

 از علل دیگر می توان به مشکلات اناتومیک و اختلالات عصبی از جمله آسیب به عصب پودندال در جریان حوادث، تصادفات یا جراحی های لگنی اشاره کرد. هم چنین هر بیماری که بر مغز و اعصاب و یا نخاع اثر گذاشته باشد از جمله MS، دیابت و … می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

❇ اختلالات عروقی

از علل مهم دیگر می توان به اختلالات عروقی اشاره کرد که شایع ترین عامل آن دیابت بوده که با توجه به شیوع دیابت موضوع مهمی می باشد. از عوامل موثر دیگر می توان به فشار خون بالای مزمن و طول کشیده اشاره کرد. از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند به شل شدن آلت هنگام رابطه بینجامد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

❇ عمل جراحی

اعمال جراحی مثل پروستاتکتومی، ضربه و آسیب به شریان ها، آرترواسکلروز، فشار خون، چربی خون بالا، کاهش هورمون ها، دخانیات و مصرف سیگار (مخصوصا کسانی که بیش از ٢٠ نخ در روز سیگار می کشند) و مواد مخدر و …. نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

❇ مصرف دارو

 بعضی داروها نیز میتوانند باعث از دست رفتن نعوظ شوند. از داروهای مسوول می توان به موارد زیر اشاره کرد : کتوکونازول (ضد قارچ)، آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد جنون در بیماران با اختلالات روانی )، بعضی دارو های ضد فشار خون، سایمتیدین، تیازید ها و …

هم چنین یکی از عوارض مهم و بعضا برگشت ناپذیر در ورزشکاران استفاده كننده از داروهای هورمونی اختلالات زناشویی و ناباروری می باشد.

❇ افزایش سن

افزایش سن نیز می تواند باعث این مشکل شود که به علت کاهش هورمون های جنسی و اختلال در گردش خون است به طوری که در سن بالای ۶۵ سال یک چهارم افراد این مشکل را دارند و سن مهمترین متغیر وابسته به توان جنسی است.

اگر فردی دچار این مشکل می باشد در درجه ی اول با توجه به اینکه ۷۰% موارد مشکل روانی می باشد بهتر است سعی در کنترل تکانه های محیطی و افزایش ارامش و اعتماد به نفس داشته باشد ، در صورتی که این روش موثر نباشد باید توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه ی کامل به ویژه در ناحیه تناسلی شود و آزمایشات عصبی،بررسی عروق آلت با سونوی رنگی (داپلر)، تست هورمونی ، قند خون ، چربی خون، و….انجام شود.

درمان اختلال نعوظ

ما در این روش ۲ نوع درمان اختصاصی و غیر اختصاصی داریم. در درمان های غیر اختصاصی از روان درمانی، هورمون درمانی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و … استفاده می شود. توجه کنید که خود تغییر شیوه ی زندگی می تواند هم بار روانی را حل کند و هم بر مسائلی مثل درگیری عروق با تغییر رژیم اثر داشته باشد.

جالب است که بدانید  انجام طولانی مدت دوچرخه سواری و ورزش های اینگونه به علت آسیب های ریز مکرر به عروق ناحیه تناسلی می توانند باعث این مشکل شوند که در این موارد باید نوع و شدت ورزش را تغییر دهیم. هم چنین در افرادی که به علت مصرف دارو دچار مشکل شده اند دارو تغییر داده می شود. تقویت عضلات کف لگنی با ورزش نیز می تواند مفید باشد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

از درمان های دیگر می توان به هورمون درمانی ( در اختلالات تیروئید ، آدرنال ، هیپوفیز و…)، و هم چنین استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی اشاره کرد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

بسیاری از مراجعین سوال می کنند که آیا قرص برای سفت کردن آلت هنگام رابطه جنسی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است، قرص ها و درمان های دارویی مختلفی برای درمان اختلال نعوظ موقت وجود دارد. اما در مشکلات پیچیده تر، فرد باید علت اصلی عدم نعوظ را درمان کند.

 • آپومورفین ( زیر زبانی) که در ۱۲ دقیقه اثر می کند و تا ۲ ساعت هم می ماند.
 •  ترازودون که ضد افسردگی ملایم است.
 •  سیلدنافیل که خیلی سریع هم اثر می کند اما در افرادی که نیترات می خورند نباید مصرف شود. قابل توجه است که بیماران قلبی این دارو را با احتیاط استفاده کنند. هم چنین این دارو فقط در پاسخ به تحریک جنسی اثر می کند.
 •  می توان تزریق داخل مجرا انجام  داد که باید در شرایط ضد عفونی باشد. این درمان می تواند عوارضی مثل درد در محل تزریق یا نعوظ طول کشیده داشته باشد. در فردی كه بیماری کم خونی داسی شکل، اسکیزوفرنی، اختلال روانی شدید و یا بیماری سیستمیک شدید داشته باشد از این درمان استفاده نمی شود.
 •  دستگاه وکیوم: وسیله ای شامل یک سیلندر که با لوله به یک پمپ وصل می شود و باعث می شود خون در آلت جمع شود و در پایین یک حلقه دور آلت انداخته می شود. این روش در افراد مسن بیشتر استفاده می شود.

قرص برای درمان اختلال نعوظ مرد

این سه قرص می توانند یک ساعت پیش از رابطه جنسی مصرف شوند تا موجب سفتی آلت مرد و نگه داشتن نعوظ به مدت طولانی شوند.

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تادالافیل سیترات (CIALIS)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

هر سه دارو عوارض مشابهی دارند:

 • سردرد
 • احتقان بینی
 • اختلال گوارشی
 • اختلال دید (دید آبی رنگ)
 • درد زانو

این دارو ها با نام های تجاری مثل ویاگرا، Blue Chew و غیره به فروش می رسند. سی تا ۶۰ دقیقه پیش از رابطه جنسی قرص را با آب مصرف کنید. اگر تاثیر قرص و نعوظ بیش از ۴ ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

❇ جراحی برای درمان اختلال نعوظ

 در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت ( malleable or semi rigid و inflatable ). پروتز می تواند عوارضی مثل عفونت و عوارض بعد جراحی و …. داشته باشد.

از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

❇ درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای درمان اختلال نعوظ از درمان های گیاهی استفاده می شود که کشورهایی مثل چین و آفریقا مدت طولانی است که از این روش ها استفاده می کنند. در پاسخ به سوال ” آیا شلی آلت با تغذیه درمان می شود؟ ” باید بگوییم که بسته به علت عدم نعوظ جواب می تواند مثبت و یا منفی باشد.

برحی از گیاهان اثرات مشابه با قرص برای درمان اختلال نعوظ مردان دارند و از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جینسنگ: که از کرم آن نیز برای انزال زودرس استفاده می شود.
 • ال _ آرژنین: که با افزایش خونرسانی اثر می کند.
 • دی هیدرواندروسترون (DHEA): که بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به اختلال نعوظ کمک می کند.
 • یوهیمبین (آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود)
 •  جینکو: علف های هرز بز شاخی (epimedium)، ویاگرا گیاهی (با احتیاط استفاده شود)

توصیه پزشک

اختلال نعوظ به علت اختلال جنسی و آسیب روانی که به فرد و شریک جنسی وارد می کند مهم می باشد، اما زمانی به فردی می گوییم که این اختلال و بیماری دارد که این مشکل به طور متناوب برای وی ایجاد شود نه اینکه به دفعات کمی بوده و حل شود. باید توجه کنیم که این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می یابد و سن بر این بیماری بسیار تاثیر می گذارد، پس در صورت بروز این مشکل با توجه به علل آن که در بالا توضیح داده شد به پزشک مراجعه کرده تا معاینه و درمان کامل برای شما صورت بگیرد.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۴۹سال سن دارم و۲۰ سله ازدواج کرد ه ام الان چند وقتیه مشکل نعوظ دارم حتی ناتونی جنسیم پیدا کرده ام ده سال پیش فتقم را عمل کردم ایا ممکنه علتش عمل فتق باشه ضمنا ۱۱۵ کیلو وزن دارم
  ببخشید من شهرستانی هستم نمی تونم حضوری خدمت برسم لطفا راهنمایم کن زندگیم داره نابود میشه
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام ارتباطی به فتق ندارد لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام‌کنید
 • تصویر کاربر اسلامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند وقتی است مشکل نعوظ دارم و اینکه عمل قلب باز انجام دادم و بعد از مدتی هم استند زدم لطفا راهنمایی فرمایید در ضمن داروهایی که مصرف میکنمکنکورد ا اس ا استریو واستاتین زیلت میباشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده یک ماه هست که ازدواج کردم
  قبل از ازدواج سکس نداشتم
  الان که میخوام سکس داشته باشم اول نعوظ خوبی دارم ولی همین که شروع به معاشقع میکنم آلت به صورت نیمه راست درمیاد
  صبح ها نعوظ خوبی دارم ولی بازم اگه بخوام دخول داشته باشم باید بدون عشق بازی اینکارو بکنم و گرنه دوباره نیمه راست میشه هیچ قرصی هم استفاده نکردم

  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر سهيل سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمتتون بنده ٣٢ سالمه و٤سال پيش دچار شكستگي الت شدم ولي ٣ساعت بعد از حادثه تحت عمل جراحي قرار گرفتم و مشكلي نداشتم ٢سال ازدواج كردم و هيچ گونه مشكلي براي برقراري رابطه نداشتم ولي الان ٥ماهي ميشه كه گاهي نعوظ ناپايدار دارم و حين رابطه نعوظ از دست ميدم و رو زندگيم تاثير گذاشته بنده شهرستان هستم و نميتونم حضوري خدمت برسم ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  به چند ماهی هست روی الت تناسلیم یه سر جوش های ابکی زده میشه که با خارش و در اخرش با زخم همراه هست

  این رو تو اینترت سرچ کردم نوشته بودن تبخال تناسلی و اکثر جاها راه درمانش رو گانودرما معرفی کردن
  میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام گانودرما به هیچ وجه منبع علمی ندارد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر باعرض پوزش بنده حدود سه ماهی است در زیر کلاهک آلتم به اندازه یه ناخن کبود شده هیچ گونه خارش یا دردی ندارد فقط کبود شده ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،احتمالا آلرژی(اگزما)است
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. دوستم که خانمی 30 ساله هست ویروس HPV داشت و مشکلاتی هم در دهانه رحم براشون بوجود آورد که با دارو و یکسری رعایت مرتفع شد. آیا اگر من با ایشون رابطه داشته باشم، به این ویروس مبتلا خواهم شد یا اینکه این ویروس از بدن ایشون میتونه خارج شده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،در صورتیکه حین رابطه ضایعه داشته باشند در هر رابطه بین ۵ تا ۷ درصد احتمال انتقال وجود دارد
 • تصویر کاربر امیری شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۷ سالمه و هیچ گونه سابقه بیماری قلبی و دیابت و غیره ندارم
  بخاطر ریزش مو دکتر پوست قرص فیناستراید برآیم تجویز کرد و بعداز حدود یک ماه مصرف، مشکل نعوض داشتم و حتی میل جنسی ام کاهش پیدا کرد که بعدش متوجه شدم بخاطر عوارض همین قرص بوده که متاسفانه دکتر پوست برایم تذکر نداده بود .
  بهرحال من الان حدود یک ماهی هست که فیناستراید را نمیخورم ولی مشکل نعوظم حل نشده . لطفا راهنمایی فرمایید
  ضمنا تابحال هیچ قرصی در زمینه نعوظ و یا زودانزالی مصرف نکرده ام و البته تا قبل از مصرف قرص فیناستراید هیچ گاه مشکل نعوظ و زود انزالی نداشتم

  بسیار سپاسگزار میشم اگه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست در صورت تمایل از طریق مشاوره تلفنی اقدام بفرمایید
 • تصویر کاربر کیوان سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 28 ساله هستم
  من به طور طبیعی اصلا نعوظ ندارم و فقط با قرص سیلدنافیل نعوظ پیدا میکنم و بدون قرص اصلا نعوظ ندارم خیلی افسرده شدم تا میام نزدیکی کنم آلتم یا بلند نمیشه یا نیمه سفت میشه و زود شل میشه دکتر هم رفتم و آزمایش هم دادم همه آزمایش هام هم خوب بوده و مشکل ندارم نمیدونم چرا اینجوریه الان حدودا 7 یا 8 سال میشه که دارم با همین قرص سر میکنم دکتر هم گفت با همین سر کن ولی من خسته شدم و میخوام بدون قرص و مثل یه آدم طبیعی نزدیکی کنم من در شهرستان زندگی می کنم و نمیتونم به مطبتون بیام لطفا منو راهنمایی کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر ۵۶ سال سن دارم در سن ۲۵ سالگی ازدواج کردم از همان سال نعوظ کامل نداشتم و زود انزالی به همراه داشتم تا این اواخر از قرص استفاده میکنم کلسترول و فشار خون هم دارم و وزن خودم ۱۱۵ کیلو میباشد ایا راه درمانی دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر