علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

فهرست مطالب

نعوظ چیست؟ به زبان عامیانه به راست شدن یا سیخ شدن آلت تناسلی در مردان و یا برانگیخته شدن کلیتوریس در زنان نعوظ میگویند. اختلال نعوظ نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت قادر نیست به حالت نعوظ برسد یا در این حالت باقی بماند. این مشکل باعث عدم رضایت جنسی شده و آزار روانی برای فرد و شریک جنسی او به وجود می آورد.
 
یکی از بزرگ ترین دغدغه های مردان فعال از لحاظ جنسی از دست دادن نعوظ یا کاهش کیفیت برانگیختگی آلت در هنگام رابطه جنسی است. این مشکل اختلال نعوظ Erectile Dysfunction نامیده می شود. عارضه شل شدن آلت و یا عدم نعوظ در تمام سنین امکان پذیر است اما هر چه سن بالاتر باشد احتمال این مشکل بیشتر می گردد.

آگاه باشید که اگر مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد احتمال شما مشکل ED ندارید و فقط خستگی های ذهنی جلوی نعوظ کامل را می گیرد. اما در صورتی که این مشکل مکرر اتفاق افتاد شما باید به یک متخصص اورولوژی (متخصص نعوظ مردان) مراجعه کنید.

علل اختلال نعوظ

1_ اختلالات روانی

مهم ترین دلایل عدم نعوظ در مردان (خصوصا در افراد جوان) اختلالات روانی می باشد. به طوریکه در بیش از ۷۰% موارد، اختلال روانی، علت نعوظ نداشتن است.

استرس های كاری و محیطی، خستگی، نداشتن حس خوب نسبت به شریک جنسی، اضطراب در آمیزش و همچنین افسردگی و نگرانی‌، درگیری‌ های احساسی خارج از رابطه خانوادگی همگی می‌توانند از دلایل روانی اختلال نعوظ باشند.

2_ مشکلات آناتومیک

 از علل دیگر می توان به مشکلات اناتومیک و اختلالات عصبی از جمله آسیب به عصب پودندال در جریان حوادث، تصادفات یا جراحی های لگنی اشاره کرد. هم چنین هر بیماری که بر مغز و اعصاب و یا نخاع اثر گذاشته باشد از جمله MS، دیابت و … می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

3_ اختلالات عروقی

از علل مهم دیگر می توان به اختلالات عروقی اشاره کرد که شایع ترین عامل آن دیابت بوده که با توجه به شیوع دیابت موضوع مهمی می باشد. از عوامل موثر دیگر می توان به فشار خون بالای مزمن و طول کشیده اشاره کرد. از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند به شل شدن آلت هنگام رابطه بینجامد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

4_ عمل جراحی

اعمال جراحی مثل پروستاتکتومی، ضربه و آسیب به شریان ها، آرترواسکلروز، فشار خون، چربی خون بالا، کاهش هورمون ها، دخانیات و مصرف سیگار (مخصوصا کسانی که بیش از ٢٠ نخ در روز سیگار می کشند) و مواد مخدر و …. نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

5_ مصرف دارو

 بعضی داروها نیز میتوانند باعث از دست رفتن نعوظ شوند. از داروهای مسوول می توان به موارد زیر اشاره کرد : کتوکونازول (ضد قارچ)، آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد جنون در بیماران با اختلالات روانی )، بعضی دارو های ضد فشار خون، سایمتیدین، تیازید ها و …

هم چنین یکی از عوارض مهم و بعضا برگشت ناپذیر در ورزشکاران استفاده كننده از داروهای هورمونی اختلالات زناشویی و ناباروری می باشد.

6_ افزایش سن

افزایش سن نیز می تواند باعث این مشکل شود که به علت کاهش هورمون های جنسی و اختلال در گردش خون است به طوری که در سن بالای ۶۵ سال یک چهارم افراد این مشکل را دارند و سن مهمترین متغیر وابسته به توان جنسی است.

اگر فردی دچار این مشکل می باشد در درجه ی اول با توجه به اینکه ۷۰% موارد مشکل روانی می باشد بهتر است سعی در کنترل تکانه های محیطی و افزایش ارامش و اعتماد به نفس داشته باشد ، در صورتی که این روش موثر نباشد باید توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه ی کامل به ویژه در ناحیه تناسلی شود و آزمایشات عصبی،بررسی عروق آلت با سونوی رنگی (داپلر)، تست هورمونی ، قند خون ، چربی خون، و….انجام شود.

درمان اختلال نعوظ

ما در این روش ۲ نوع درمان اختصاصی و غیر اختصاصی داریم. در درمان های غیر اختصاصی از روان درمانی، هورمون درمانی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و … استفاده می شود. توجه کنید که خود تغییر شیوه ی زندگی می تواند هم بار روانی را حل کند و هم بر مسائلی مثل درگیری عروق با تغییر رژیم اثر داشته باشد.

جالب است که بدانید  انجام طولانی مدت دوچرخه سواری و ورزش های اینگونه به علت آسیب های ریز مکرر به عروق ناحیه تناسلی می توانند باعث این مشکل شوند که در این موارد باید نوع و شدت ورزش را تغییر دهیم. هم چنین در افرادی که به علت مصرف دارو دچار مشکل شده اند دارو تغییر داده می شود. تقویت عضلات کف لگنی با ورزش نیز می تواند مفید باشد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

از درمان های دیگر می توان به هورمون درمانی ( در اختلالات تیروئید ، آدرنال ، هیپوفیز و…)، و هم چنین استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی اشاره کرد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

بسیاری از مراجعین سوال می کنند که آیا قرص برای سفت کردن آلت هنگام رابطه جنسی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است، قرص ها و درمان های دارویی مختلفی برای درمان اختلال نعوظ موقت وجود دارد. اما در مشکلات پیچیده تر، فرد باید علت اصلی عدم نعوظ را درمان کند.

 • آپومورفین ( زیر زبانی) که در ۱۲ دقیقه اثر می کند و تا ۲ ساعت هم می ماند.

 •  ترازودون که ضد افسردگی ملایم است.

 •  سیلدنافیل که خیلی سریع هم اثر می کند اما در افرادی که نیترات می خورند نباید مصرف شود. قابل توجه است که بیماران قلبی این دارو را با احتیاط استفاده کنند. هم چنین این دارو فقط در پاسخ به تحریک جنسی اثر می کند.

 •  می توان تزریق داخل مجرا انجام  داد که باید در شرایط ضد عفونی باشد. این درمان می تواند عوارضی مثل درد در محل تزریق یا نعوظ طول کشیده داشته باشد. در فردی كه بیماری کم خونی داسی شکل، اسکیزوفرنی، اختلال روانی شدید و یا بیماری سیستمیک شدید داشته باشد از این درمان استفاده نمی شود.

 •  دستگاه وکیوم: وسیله ای شامل یک سیلندر که با لوله به یک پمپ وصل می شود و باعث می شود خون در آلت جمع شود و در پایین یک حلقه دور آلت انداخته می شود. این روش در افراد مسن بیشتر استفاده می شود.

قرص برای درمان اختلال نعوظ مرد

این سه قرص می توانند یک ساعت پیش از رابطه جنسی مصرف شوند تا موجب سفتی آلت مرد و نگه داشتن نعوظ به مدت طولانی شوند.

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تادالافیل سیترات (CIALIS)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

هر سه دارو عوارض مشابهی دارند:

 • سردرد
 • احتقان بینی
 • اختلال گوارشی
 • اختلال دید (دید آبی رنگ)
 • درد زانو

این دارو ها با نام های تجاری مثل ویاگرا، Blue Chew و غیره به فروش می رسند. سی تا 60 دقیقه پیش از رابطه جنسی قرص را با آب مصرف کنید. اگر تاثیر قرص و نعوظ بیش از 4 ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

❇ جراحی برای درمان اختلال نعوظ

 در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت ( malleable or semi rigid و inflatable ). پروتز می تواند عوارضی مثل عفونت و عوارض بعد جراحی و …. داشته باشد.

از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

❇ درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای درمان اختلال نعوظ از درمان های گیاهی استفاده می شود که کشورهایی مثل چین و آفریقا مدت طولانی است که از این روش ها استفاده می کنند. در پاسخ به سوال ” آیا شلی آلت با تغذیه درمان می شود؟ ” باید بگوییم که بسته به علت عدم نعوظ جواب می تواند مثبت و یا منفی باشد.

برحی از گیاهان اثرات مشابه با قرص برای درمان اختلال نعوظ مردان دارند و از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جینسنگ: که از کرم آن نیز برای انزال زودرس استفاده می شود.

 • ال _ آرژنین: که با افزایش خونرسانی اثر می کند.

 • دی هیدرواندروسترون (DHEA): که بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به اختلال نعوظ کمک می کند.

 • یوهیمبین (آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود)

 •  جینکو: علف های هرز بز شاخی (epimedium)، ویاگرا گیاهی (با احتیاط استفاده شود)

توصیه پزشک

اختلال نعوظ به علت اختلال جنسی و آسیب روانی که به فرد و شریک جنسی وارد می کند مهم می باشد، اما زمانی به فردی می گوییم که این اختلال و بیماری دارد که این مشکل به طور متناوب برای وی ایجاد شود نه اینکه به دفعات کمی بوده و حل شود. باید توجه کنیم که این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می یابد و سن بر این بیماری بسیار تاثیر می گذارد، پس در صورت بروز این مشکل با توجه به علل آن که در بالا توضیح داده شد به پزشک مراجعه کرده تا معاینه و درمان کامل برای شما صورت بگیرد.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 430 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۳ ساله هستم و قرص نیترکانتین و کنکور میخورم مدتی هشا نعوظ کامل ندارم سیلدافیلد هم میخورم یکبار میشه یکبار نمیشه جنسینگ گفتن بخور و سیر سیاه اونم خوردم اما نشد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر افشار پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. من 51 سالم است و آلان مدتی است در هنگام رابطه زناشویی مشکل نعوظ پیدا کردم به صورتی که قبل از برقراری رابطه و دخول آلتم شل می شود و نعوظ خود را از دست می دهد و هیچگونه بیماری خاصی ندارم و وزن بدنم 100 کیلو است لطفا در این زمینه راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 580 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۶سالمه مجردم چند وقت پیش بیضه درد گرفتم بعد دکتر آمپول چرک خش کن زد بعد بیضه سمت راستم رگ هایش متورم شد و حالت بی حسی گرفت آلتم الانم مشگل نعوض پیدا کردم ب سختی راست میشه اگه راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام حدودا ۶ سالی هست که متوجه این زائده در آلت تناسلی شدم به پزشک زنان مراجعه کردم و گفتند زگیل نیست و خال گوشتی هست با توجه به اینکه من رابطه جنسی نداشتم و بیماری نوروفیبروماتوز نوع ۱ دارم امکان دارد این زائده به آن مربوط شود؟ یا زگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام ظاهر آن به زگیل نمیخورد محض اطمینان پاپ اسمیر با تعیین HPV بدهید
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 515 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵۰ سالمه حدودا سه ماهه دچار اختلال نعوظ شدم یعنی در شروع قبل از دخول نعوظ انجام میشه ولی تا میخوام شروع کنم از بین میره ممنون میشم رلهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا برای ویزیت آنلاین اقدام کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 501 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر خسته نباشید بنده از شهرستان مزاحمتون میشم ممنون میشم مختصراً اگه راهنماییم کنید.
  بنده 28 سالمه متاهل هستم الان یه مدت در رابطه جنسی بایستی هربار قرص سیلدنافیل بخورم تا آلت تناسلیم سفت بشه وقتی اونو مصرف میکنم حل میشه وقتی مصرف نمیکنم مشکل عدم نعوظ دارم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید..متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت بخیر،من و خانم چند وقته تحت نظر پزشک جهت تعیین جنسیت فرزند در زمان خاص اقدام به نزدیکی میکنیم و متاسفانه در همان زمان عدم نعوذ پیدا میکنم ولی در مواقع دیگر این مشکل رو ندارم،ممنون‌میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام چون در این مواقع استرس و فشار روی شما هست،میتوانید دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر نفیسه پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 634 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من به طور اتفاقی این دوتا چیز ریز صورتی رنگ و در روی لابیای خودم دیدم با هم فاصله دارن و اویزون هستن
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چی هستن🌹
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام بیشتر شبیه وستیبولیت است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  باسلام ۶۱سال سن دارم چربی ودیابت وبزرگی خوش خیم پروستات دارم مشگلم نعوظ کامل ندار وبعضی وقت هم نعوظ نصفه دارم بعد ازدخول شل می شوم ایا درمانی دارد ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شاکری سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز بنده 45سالمه و فشار خون دارم و قرص لوزارتون اچ استفاده میکنم و یه کمی هم قند خون دارم در حد 28 عددبالانشون میده و مدت سه هفته است که مشکل عدم نعوظ کامل دارم خواهشمند است مرا راهنمایی بفرمایید با تشکر فراوان از همراهی شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: