علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

فهرست مطالب

نعوظ چیست؟ به زبان عامیانه به راست شدن یا سیخ شدن آلت تناسلی در مردان و یا برانگیخته شدن کلیتوریس در زنان نعوظ میگویند. اختلال نعوظ نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت قادر نیست به حالت نعوظ برسد یا در این حالت باقی بماند. این مشکل باعث عدم رضایت جنسی شده و آزار روانی برای فرد و شریک جنسی او به وجود می آورد.
 
یکی از بزرگ ترین دغدغه های مردان فعال از لحاظ جنسی از دست دادن نعوظ یا کاهش کیفیت برانگیختگی آلت در هنگام رابطه جنسی است. این مشکل اختلال نعوظ Erectile Dysfunction نامیده می شود. عارضه شل شدن آلت و یا عدم نعوظ در تمام سنین امکان پذیر است اما هر چه سن بالاتر باشد احتمال این مشکل بیشتر می گردد.

آگاه باشید که اگر مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد احتمال شما مشکل ED ندارید و فقط خستگی های ذهنی جلوی نعوظ کامل را می گیرد. اما در صورتی که این مشکل مکرر اتفاق افتاد شما باید به یک متخصص اورولوژی (متخصص نعوظ مردان) مراجعه کنید.

علل اختلال نعوظ

1_ اختلالات روانی

مهم ترین دلایل عدم نعوظ در مردان (خصوصا در افراد جوان) اختلالات روانی می باشد. به طوریکه در بیش از ۷۰% موارد، اختلال روانی، علت نعوظ نداشتن است.

استرس های كاری و محیطی، خستگی، نداشتن حس خوب نسبت به شریک جنسی، اضطراب در آمیزش و همچنین افسردگی و نگرانی‌، درگیری‌ های احساسی خارج از رابطه خانوادگی همگی می‌توانند از دلایل روانی اختلال نعوظ باشند.

2_ مشکلات آناتومیک

 از علل دیگر می توان به مشکلات اناتومیک و اختلالات عصبی از جمله آسیب به عصب پودندال در جریان حوادث، تصادفات یا جراحی های لگنی اشاره کرد. هم چنین هر بیماری که بر مغز و اعصاب و یا نخاع اثر گذاشته باشد از جمله MS، دیابت و … می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

3_ اختلالات عروقی

از علل مهم دیگر می توان به اختلالات عروقی اشاره کرد که شایع ترین عامل آن دیابت بوده که با توجه به شیوع دیابت موضوع مهمی می باشد. از عوامل موثر دیگر می توان به فشار خون بالای مزمن و طول کشیده اشاره کرد. از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند به شل شدن آلت هنگام رابطه بینجامد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

4_ عمل جراحی

اعمال جراحی مثل پروستاتکتومی، ضربه و آسیب به شریان ها، آرترواسکلروز، فشار خون، چربی خون بالا، کاهش هورمون ها، دخانیات و مصرف سیگار (مخصوصا کسانی که بیش از ٢٠ نخ در روز سیگار می کشند) و مواد مخدر و …. نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

5_ مصرف دارو

 بعضی داروها نیز میتوانند باعث از دست رفتن نعوظ شوند. از داروهای مسوول می توان به موارد زیر اشاره کرد : کتوکونازول (ضد قارچ)، آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد جنون در بیماران با اختلالات روانی )، بعضی دارو های ضد فشار خون، سایمتیدین، تیازید ها و …

هم چنین یکی از عوارض مهم و بعضا برگشت ناپذیر در ورزشکاران استفاده كننده از داروهای هورمونی اختلالات زناشویی و ناباروری می باشد.

6_ افزایش سن

افزایش سن نیز می تواند باعث این مشکل شود که به علت کاهش هورمون های جنسی و اختلال در گردش خون است به طوری که در سن بالای ۶۵ سال یک چهارم افراد این مشکل را دارند و سن مهمترین متغیر وابسته به توان جنسی است.

اگر فردی دچار این مشکل می باشد در درجه ی اول با توجه به اینکه ۷۰% موارد مشکل روانی می باشد بهتر است سعی در کنترل تکانه های محیطی و افزایش ارامش و اعتماد به نفس داشته باشد ، در صورتی که این روش موثر نباشد باید توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه ی کامل به ویژه در ناحیه تناسلی شود و آزمایشات عصبی،بررسی عروق آلت با سونوی رنگی (داپلر)، تست هورمونی ، قند خون ، چربی خون، و….انجام شود.

درمان اختلال نعوظ

ما در این روش ۲ نوع درمان اختصاصی و غیر اختصاصی داریم. در درمان های غیر اختصاصی از روان درمانی، هورمون درمانی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و … استفاده می شود. توجه کنید که خود تغییر شیوه ی زندگی می تواند هم بار روانی را حل کند و هم بر مسائلی مثل درگیری عروق با تغییر رژیم اثر داشته باشد.

جالب است که بدانید  انجام طولانی مدت دوچرخه سواری و ورزش های اینگونه به علت آسیب های ریز مکرر به عروق ناحیه تناسلی می توانند باعث این مشکل شوند که در این موارد باید نوع و شدت ورزش را تغییر دهیم. هم چنین در افرادی که به علت مصرف دارو دچار مشکل شده اند دارو تغییر داده می شود. تقویت عضلات کف لگنی با ورزش نیز می تواند مفید باشد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

از درمان های دیگر می توان به هورمون درمانی ( در اختلالات تیروئید ، آدرنال ، هیپوفیز و…)، و هم چنین استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی اشاره کرد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

بسیاری از مراجعین سوال می کنند که آیا قرص برای سفت کردن آلت هنگام رابطه جنسی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است، قرص ها و درمان های دارویی مختلفی برای درمان اختلال نعوظ موقت وجود دارد. اما در مشکلات پیچیده تر، فرد باید علت اصلی عدم نعوظ را درمان کند.

 • آپومورفین ( زیر زبانی) که در ۱۲ دقیقه اثر می کند و تا ۲ ساعت هم می ماند.

 •  ترازودون که ضد افسردگی ملایم است.

 •  سیلدنافیل که خیلی سریع هم اثر می کند اما در افرادی که نیترات می خورند نباید مصرف شود. قابل توجه است که بیماران قلبی این دارو را با احتیاط استفاده کنند. هم چنین این دارو فقط در پاسخ به تحریک جنسی اثر می کند.

 •  می توان تزریق داخل مجرا انجام  داد که باید در شرایط ضد عفونی باشد. این درمان می تواند عوارضی مثل درد در محل تزریق یا نعوظ طول کشیده داشته باشد. در فردی كه بیماری کم خونی داسی شکل، اسکیزوفرنی، اختلال روانی شدید و یا بیماری سیستمیک شدید داشته باشد از این درمان استفاده نمی شود.

 •  دستگاه وکیوم: وسیله ای شامل یک سیلندر که با لوله به یک پمپ وصل می شود و باعث می شود خون در آلت جمع شود و در پایین یک حلقه دور آلت انداخته می شود. این روش در افراد مسن بیشتر استفاده می شود.

قرص برای درمان اختلال نعوظ مرد

این سه قرص می توانند یک ساعت پیش از رابطه جنسی مصرف شوند تا موجب سفتی آلت مرد و نگه داشتن نعوظ به مدت طولانی شوند.

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تادالافیل سیترات (CIALIS)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

هر سه دارو عوارض مشابهی دارند:

 • سردرد
 • احتقان بینی
 • اختلال گوارشی
 • اختلال دید (دید آبی رنگ)
 • درد زانو

این دارو ها با نام های تجاری مثل ویاگرا، Blue Chew و غیره به فروش می رسند. سی تا 60 دقیقه پیش از رابطه جنسی قرص را با آب مصرف کنید. اگر تاثیر قرص و نعوظ بیش از 4 ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

❇ جراحی برای درمان اختلال نعوظ

 در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت ( malleable or semi rigid و inflatable ). پروتز می تواند عوارضی مثل عفونت و عوارض بعد جراحی و …. داشته باشد.

از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

❇ درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای درمان اختلال نعوظ از درمان های گیاهی استفاده می شود که کشورهایی مثل چین و آفریقا مدت طولانی است که از این روش ها استفاده می کنند. در پاسخ به سوال ” آیا شلی آلت با تغذیه درمان می شود؟ ” باید بگوییم که بسته به علت عدم نعوظ جواب می تواند مثبت و یا منفی باشد.

برحی از گیاهان اثرات مشابه با قرص برای درمان اختلال نعوظ مردان دارند و از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جینسنگ: که از کرم آن نیز برای انزال زودرس استفاده می شود.

 • ال _ آرژنین: که با افزایش خونرسانی اثر می کند.

 • دی هیدرواندروسترون (DHEA): که بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به اختلال نعوظ کمک می کند.

 • یوهیمبین (آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود)

 •  جینکو: علف های هرز بز شاخی (epimedium)، ویاگرا گیاهی (با احتیاط استفاده شود)

توصیه پزشک

اختلال نعوظ به علت اختلال جنسی و آسیب روانی که به فرد و شریک جنسی وارد می کند مهم می باشد، اما زمانی به فردی می گوییم که این اختلال و بیماری دارد که این مشکل به طور متناوب برای وی ایجاد شود نه اینکه به دفعات کمی بوده و حل شود. باید توجه کنیم که این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می یابد و سن بر این بیماری بسیار تاثیر می گذارد، پس در صورت بروز این مشکل با توجه به علل آن که در بالا توضیح داده شد به پزشک مراجعه کرده تا معاینه و درمان کامل برای شما صورت بگیرد.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رادمان چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام ۵۰ سال دارم ۲۵ ساله ازدواج کردم ولی از همان ابتدا انزال زود رس داشتم چون جوان بودم میتوانستم برای بار دوم و سوم کمی زمان انزال را طولانی کنم الان خود ۱۰ ساله علاوه بر انزال سریع مشکل شق شدت را هم دارم التم شق نمیشود منقرض ایرانی تادالافیل یا سیلد نافیل میخورم سردرد وپا درد عجیبی میگیرم هیچگونه بیماری ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب من دو ماهی میشه که دچار اختلال نعوظ شدم و بدنم همیشه احساس سرما میکنه و سر درد دارم قسمت پیشانی سی دو سال دارم و سابقه هیچ بیماری ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۴۳ سالمه و دیابتی هستم کلا از اول زندگیم زود انزالی دارم و داروهای از جمله کلومیپرامین مصرف میکنم ولی چند مدتی هست که نعوذ کامل ندارم و این موضوع بی میلی و شل بودن خیلی بهم فشار میاره میشه ی راهنمایی بفرمایید سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر جاسم پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام، بنده 32 سالمه مشکل نعوظ دارم البته درزمان تنهایی خیلی مشکل ندارم، زود انزال هستم، کلیه سمت راستم سنگ ساز هست، بامصرف سیلدنافیل هم سردرد ومشکل گوارشی پیدا میکنم، لطفاً کمکم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام مدت ۲ سال میشه که در هنگام رابطه جنسی حالت نعوظ رو از دست میدم و احساس میکنم خسته شدم و فکر میکردم خوب میشه ولی هرچی گذشت بدتر شد طوری که هم خودم و هم همسرم ازاین مورد زجر میکشیم لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  باسلام.خسته نباشید.بنده ۴۳ ساله هستم.متاسفانه حدود دوسال پیش دچاریک مسمومیت شدیدشیمیایی درحین کارشدم که بصورت اورژانسی بستری شدم وبعدازمداوا ومرخص شدن ازبیمارستان دچارمشکلاتی مثل تپش قلب کرخت شدن همراه بادرددرانگشتان دست هنگام انجام کار وسرمای غیرمتعارف دراندام های انتهایی مثل انگشتان دست وپا وخستگی وتعریق زیاد که این مورد اخرمشڪل جدی درهنگام رابطه جنسی برایم ایجادکرده که بعداز چنددقیقه بشدت دچارتعریق وخستگی شده ونعوظ به طور کامل ازدست میره..تاکنون دراین مورد به پزشک مراجعه نکردم ..
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بند 39هست کم کاری تیروئید دارم کم خونی مادر زادی دارم و فشار خون عصبی میشم فشار خونم میره بالا آقای دکتر چند وقتی که خیلی بی میل شدم وهیچ احساسی به شرک زندگیم ندارم ونغوظ در من شکل نمیگره ممنون اگر راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام آلت تناسلی من موقع رابطه جنسی با شریک زندگیم شل میشه بعد ازاینکه ارضا شدم وزود ارضا میشم میخوام بدونم مشکل چیه ی ماه میشه ازدواج کردم باتشکر جواب با اس ام اس میتونید بگید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بیشتر استرس و مسائل روحی روانی موثر است
 • تصویر کاربر کام جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 417 مشاهده پرسش
  با اینکه عاشق سکس هستم ولی متاسفانه مدت ۴ ماه است که هیچگونه سفتی در آلت‌م مشاهده نمیکنم باتوجه به اینکه تا قبل از این به محض دیدن اندام طرف مقابل بلا فاصله تحریک میشدم و سفتی خاصی بر آلتم پدیدار میشد ولی در این مدت بیش از ۳ بار رابطه نداشتم که به دلیل بی میلی نسبت به این مسئله آلت خیلی زود استقامت خود را از دست میدهد و ارضا شدن برایم خیلی سخت شده وبسیار نگران این مسئله هستم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نجفی جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد و زود می خوابه احساس میکنم فکر خیال بیش از حد باعث می شود راحل درمانی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: