علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

فهرست مطالب

نعوظ چیست؟ به زبان عامیانه به راست شدن یا سیخ شدن آلت تناسلی در مردان و یا برانگیخته شدن کلیتوریس در زنان نعوظ میگویند. اختلال نعوظ نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت قادر نیست به حالت نعوظ برسد یا در این حالت باقی بماند. این مشکل باعث عدم رضایت جنسی شده و آزار روانی برای فرد و شریک جنسی او به وجود می آورد.
 
یکی از بزرگ ترین دغدغه های مردان فعال از لحاظ جنسی از دست دادن نعوظ یا کاهش کیفیت برانگیختگی آلت در هنگام رابطه جنسی است. این مشکل اختلال نعوظ Erectile Dysfunction نامیده می شود. عارضه شل شدن آلت و یا عدم نعوظ در تمام سنین امکان پذیر است اما هر چه سن بالاتر باشد احتمال این مشکل بیشتر می گردد.

آگاه باشید که اگر مشکل در سفت شدن آلت گه گاه و بدون تکرار منظم اتفاق می افتد احتمال شما مشکل ED ندارید و فقط خستگی های ذهنی جلوی نعوظ کامل را می گیرد. اما در صورتی که این مشکل مکرر اتفاق افتاد شما باید به یک متخصص اورولوژی (متخصص نعوظ مردان) مراجعه کنید.

علل اختلال نعوظ

1_ اختلالات روانی

مهم ترین دلایل عدم نعوظ در مردان (خصوصا در افراد جوان) اختلالات روانی می باشد. به طوریکه در بیش از ۷۰% موارد، اختلال روانی، علت نعوظ نداشتن است.

استرس های كاری و محیطی، خستگی، نداشتن حس خوب نسبت به شریک جنسی، اضطراب در آمیزش و همچنین افسردگی و نگرانی‌، درگیری‌ های احساسی خارج از رابطه خانوادگی همگی می‌توانند از دلایل روانی اختلال نعوظ باشند.

2_ مشکلات آناتومیک

 از علل دیگر می توان به مشکلات اناتومیک و اختلالات عصبی از جمله آسیب به عصب پودندال در جریان حوادث، تصادفات یا جراحی های لگنی اشاره کرد. هم چنین هر بیماری که بر مغز و اعصاب و یا نخاع اثر گذاشته باشد از جمله MS، دیابت و … می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

3_ اختلالات عروقی

از علل مهم دیگر می توان به اختلالات عروقی اشاره کرد که شایع ترین عامل آن دیابت بوده که با توجه به شیوع دیابت موضوع مهمی می باشد. از عوامل موثر دیگر می توان به فشار خون بالای مزمن و طول کشیده اشاره کرد. از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند به شل شدن آلت هنگام رابطه بینجامد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

4_ عمل جراحی

اعمال جراحی مثل پروستاتکتومی، ضربه و آسیب به شریان ها، آرترواسکلروز، فشار خون، چربی خون بالا، کاهش هورمون ها، دخانیات و مصرف سیگار (مخصوصا کسانی که بیش از ٢٠ نخ در روز سیگار می کشند) و مواد مخدر و …. نیز می توانند باعث این بیماری شوند.

5_ مصرف دارو

 بعضی داروها نیز میتوانند باعث از دست رفتن نعوظ شوند. از داروهای مسوول می توان به موارد زیر اشاره کرد : کتوکونازول (ضد قارچ)، آنتی سایکوتیک ها (داروهای ضد جنون در بیماران با اختلالات روانی )، بعضی دارو های ضد فشار خون، سایمتیدین، تیازید ها و …

هم چنین یکی از عوارض مهم و بعضا برگشت ناپذیر در ورزشکاران استفاده كننده از داروهای هورمونی اختلالات زناشویی و ناباروری می باشد.

6_ افزایش سن

افزایش سن نیز می تواند باعث این مشکل شود که به علت کاهش هورمون های جنسی و اختلال در گردش خون است به طوری که در سن بالای ۶۵ سال یک چهارم افراد این مشکل را دارند و سن مهمترین متغیر وابسته به توان جنسی است.

اگر فردی دچار این مشکل می باشد در درجه ی اول با توجه به اینکه ۷۰% موارد مشکل روانی می باشد بهتر است سعی در کنترل تکانه های محیطی و افزایش ارامش و اعتماد به نفس داشته باشد ، در صورتی که این روش موثر نباشد باید توسط پزشک متخصص اورولوژی معاینه ی کامل به ویژه در ناحیه تناسلی شود و آزمایشات عصبی،بررسی عروق آلت با سونوی رنگی (داپلر)، تست هورمونی ، قند خون ، چربی خون، و….انجام شود.

درمان اختلال نعوظ

ما در این روش ۲ نوع درمان اختصاصی و غیر اختصاصی داریم. در درمان های غیر اختصاصی از روان درمانی، هورمون درمانی، تغییر رژیم غذایی، تغییر شیوه زندگی و … استفاده می شود. توجه کنید که خود تغییر شیوه ی زندگی می تواند هم بار روانی را حل کند و هم بر مسائلی مثل درگیری عروق با تغییر رژیم اثر داشته باشد.

جالب است که بدانید  انجام طولانی مدت دوچرخه سواری و ورزش های اینگونه به علت آسیب های ریز مکرر به عروق ناحیه تناسلی می توانند باعث این مشکل شوند که در این موارد باید نوع و شدت ورزش را تغییر دهیم. هم چنین در افرادی که به علت مصرف دارو دچار مشکل شده اند دارو تغییر داده می شود. تقویت عضلات کف لگنی با ورزش نیز می تواند مفید باشد.

جراحی درمان اختلال نعوظ

از درمان های دیگر می توان به هورمون درمانی ( در اختلالات تیروئید ، آدرنال ، هیپوفیز و…)، و هم چنین استفاده از دارو های خوراکی و تزریقی اشاره کرد.

درمان دارویی اختلال نعوظ

بسیاری از مراجعین سوال می کنند که آیا قرص برای سفت کردن آلت هنگام رابطه جنسی وجود دارد؟ پاسخ مثبت است، قرص ها و درمان های دارویی مختلفی برای درمان اختلال نعوظ موقت وجود دارد. اما در مشکلات پیچیده تر، فرد باید علت اصلی عدم نعوظ را درمان کند.

 • آپومورفین ( زیر زبانی) که در ۱۲ دقیقه اثر می کند و تا ۲ ساعت هم می ماند.

 •  ترازودون که ضد افسردگی ملایم است.

 •  سیلدنافیل که خیلی سریع هم اثر می کند اما در افرادی که نیترات می خورند نباید مصرف شود. قابل توجه است که بیماران قلبی این دارو را با احتیاط استفاده کنند. هم چنین این دارو فقط در پاسخ به تحریک جنسی اثر می کند.

 •  می توان تزریق داخل مجرا انجام  داد که باید در شرایط ضد عفونی باشد. این درمان می تواند عوارضی مثل درد در محل تزریق یا نعوظ طول کشیده داشته باشد. در فردی كه بیماری کم خونی داسی شکل، اسکیزوفرنی، اختلال روانی شدید و یا بیماری سیستمیک شدید داشته باشد از این درمان استفاده نمی شود.

 •  دستگاه وکیوم: وسیله ای شامل یک سیلندر که با لوله به یک پمپ وصل می شود و باعث می شود خون در آلت جمع شود و در پایین یک حلقه دور آلت انداخته می شود. این روش در افراد مسن بیشتر استفاده می شود.

قرص برای درمان اختلال نعوظ مرد

این سه قرص می توانند یک ساعت پیش از رابطه جنسی مصرف شوند تا موجب سفتی آلت مرد و نگه داشتن نعوظ به مدت طولانی شوند.

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تادالافیل سیترات (CIALIS)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

هر سه دارو عوارض مشابهی دارند:

 • سردرد
 • احتقان بینی
 • اختلال گوارشی
 • اختلال دید (دید آبی رنگ)
 • درد زانو

این دارو ها با نام های تجاری مثل ویاگرا، Blue Chew و غیره به فروش می رسند. سی تا 60 دقیقه پیش از رابطه جنسی قرص را با آب مصرف کنید. اگر تاثیر قرص و نعوظ بیش از 4 ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید.

❇ جراحی برای درمان اختلال نعوظ

 در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت ( malleable or semi rigid و inflatable ). پروتز می تواند عوارضی مثل عفونت و عوارض بعد جراحی و …. داشته باشد.

از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

❇ درمان اختلال نعوظ در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای درمان اختلال نعوظ از درمان های گیاهی استفاده می شود که کشورهایی مثل چین و آفریقا مدت طولانی است که از این روش ها استفاده می کنند. در پاسخ به سوال ” آیا شلی آلت با تغذیه درمان می شود؟ ” باید بگوییم که بسته به علت عدم نعوظ جواب می تواند مثبت و یا منفی باشد.

برحی از گیاهان اثرات مشابه با قرص برای درمان اختلال نعوظ مردان دارند و از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جینسنگ: که از کرم آن نیز برای انزال زودرس استفاده می شود.

 • ال _ آرژنین: که با افزایش خونرسانی اثر می کند.

 • دی هیدرواندروسترون (DHEA): که بیشتر میل جنسی در زنان را افزایش می دهد و به اختلال نعوظ کمک می کند.

 • یوهیمبین (آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می شود)

 •  جینکو: علف های هرز بز شاخی (epimedium)، ویاگرا گیاهی (با احتیاط استفاده شود)

توصیه پزشک

اختلال نعوظ به علت اختلال جنسی و آسیب روانی که به فرد و شریک جنسی وارد می کند مهم می باشد، اما زمانی به فردی می گوییم که این اختلال و بیماری دارد که این مشکل به طور متناوب برای وی ایجاد شود نه اینکه به دفعات کمی بوده و حل شود. باید توجه کنیم که این مشکل با بالا رفتن سن افزایش می یابد و سن بر این بیماری بسیار تاثیر می گذارد، پس در صورت بروز این مشکل با توجه به علل آن که در بالا توضیح داده شد به پزشک مراجعه کرده تا معاینه و درمان کامل برای شما صورت بگیرد.

 

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  باسلام
  در طول دو سه هفته گذشته و با پیش زمینه های ضعیف قبلی، دچار شلی آلت می شوم و رابطه ها کامل نمیشه.
  از دلایلی که بیان کردین دو سه مورد رو دارم مثل استرس و اضطراب و نداشتن حس خوب نسبت به شریک!!
  لطف کنین راهنمایی کنین ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر yas شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن همسرم۳۷ساله هستن.اماگاهی درصورتی که بدنشون اماده نزدیکی هست ونعوظ اتفاق افتاده اماناگهان بدنشون شل میشه ودیگه قادربه نعوظ نیست تابازیک دوروزدیگه یه جوری خودشم ازاین حالت عصبی میشه.داروهم مصرف نمیکنن امامشغله ذهنیشون زیاده علتش چیه؟؟چیکارکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام به علت مشغله ذهنی و استرس هست بهتر است به پزشک مراجعه و دارو مصرف کنید
 • تصویر کاربر سنا شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید همسر من دو هفته است که اصلا نعوظ نداره ویا اینکه شلی الت داره که در حین رابطه ابن نعوظ به طور کل ازبین میره در ضمن 5 سالی هست که نثف کلونازپام و نصف سیتالوپرام 20 میلی مصرف میکنه لطفا راهنمایی کنید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام ۴۸ سال سن دارم چند سالی هست دچار عدم نعوظ شدم و یا نعوظ هم انجام میشه وسط رابطه جنسی شل میشه و دیگه نعوظ صورت نمیگیره از قرص سیلدنافیل استفاده میکنم که خوب جواب میده ولی احساس میکنم رو بینایم تاثیر منفی میزاره ضمنن استرس دارم تو کارم و همیشه این ترس رو دارم که ممکنه در حین رابطه جنسی این مشکل تکرار بشه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ایوب یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز امروز با بیرون امدن منی ، منی رو با مقداری خون تجربه کردم نه دردی داشت نه سوزشی این خون بابت چی ممکنه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا به علت عفونت پروستات است
 • تصویر کاربر موسی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 465 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر، ۵۰ ساله هستم، ۲۴ ساله که ازدواج کرده ام، هیچ بیماری یا مشکلی هم ندارم، همیشه نعوظ به اندازه و زمان کافی داشتم و از رابطه با همسرم لذت میبردم، اما از یک هفته پیش نعوظ کافی ندارم، نعوظ صبحگاهی هم کم دارم، البته قبل از ازدواج خودارضایی داشتم ولی بعد از ازدواج بسیار کم شد، با توجه به اینکه شهرستان هستم و با وجود محدودیت های کرونایی امکان مراجعه به مطب فعلا وجود ندارد، خواهشمندم راهنمایی فرمائید.با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  اختلال نعوظ دارم موقع نزدیکی نزدیک دوماهه داروهای اعصاب دیابت وفشار هم مصرف میکنم واصلا میل جنسی ندارم وهمسرم اذیت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مدت یکسال هست اختلال نعوذ روانی گرفتم ۳۲ ساله هستم.چون یکسال قبل سره مشکلات روحی سکس نا موفق داشتم..و هر موقع یاده اون داستان میوفتم میگم نکنه بازم این مدلی بشم در حین سکس و این ترس همیشه همراه منه. و هنگام سکس یاده این موضوع میوفتم نعوذ از دست میدم از اضطراب و این باعث عدم اعتماد به نفس میشه و برای سکس هایه بعدی هم امتناع و دوری میکنم.من اصلا این مدل ادمی نبودم خواهشمندم از شما چه راهکاری دارین ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی دارم اذیت میشم.با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر م شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر بنده ۲۰ سالمه و از همون بلوغ مشکل نعوذ دارم ولی اونموقه نمیدونستم که مشکل هست الان کلا ۵۰ درصد یا ۶۰ درصد التم شق میشه نعوذ صبح گاهی هم دارم ولی همونم ناقص هست بد از انزال هم زود التم همون ۵۰ درصدشم از دست بود خیلی سریع قرص سیلدنافیل هم خوردم ولی تاثیر کمی داشت نمیدونم چیکار کنم از دوستام کاملا سفت و بلند میشن لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان آقایی 30ساله هستم که تا به حال هیچ گونه مشکلی در نعوظ و تحریک نداشتم که به مدت یک ماه از تصادفم که مهره کمرم دچار شکستگی شده است میگذره ونعوظ نداشتم خیلی نگرانم میشه لطفاً راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ممکن است به علت آسیب نخاعی باشد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید: