فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی

در این مقاله به بررسی فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی می پردازیم.

۱- فتق های اینگوئینال یا کشاله ران

فتق اینگوئینال می تواند در هر سنی اتفاق افتد، اما بیشترین احتمال بروز آن در دوره نوزادی و اوایل کودکی می باشد که میزان بروز آن در پسران ۸۰ تا ۹۰ درصد است.

آمار و اطلاعات فتق در نوزادان

در حدود ۳ تا ۵ درصد نوزادان سالم و کامل می توانند به فتق اینگوئینال دچار شوند. همچنین، یک سوم فتق های نوزادی و کودکی در ۶ ماه اول زندگی اتفاق می افتند. بروز فتق اینگوئینال در نوزادان نارس به طور اساسی بالاتر بوده و تا به ۳۰ درصد می رسد. در ۱۰ درصد از موارد، دیگر اعضای خانواده نیز در دوران نوزادی یا هنگام تولد خود به فتق مبتلا بوده اند. فتق های سمت راست شیوع بیشتری نسبت به سمت چپ دارند. آمار ها به این صورت هستند:

سمت راست                                                                           ۶۰%


سمت چپ                                                                             ۲۵%


هر دو سمت                                                                         ۱۵%

رخداد فتق اینگوئینال در پسران با تشکیل و پایین آمدن بیضه ها در ارتباط است. بیضه ها در حدود ماه هفتم بارداری در ناحیه شکمی تشکیل شده و سپس به درون کیسه بیضه پایین می آیند. این بیضه ها به وسیله کانال اینگوئینال از دیواره شکمی عبور می کنند. پس از رسیدن بیضه ها به کیسه بیضه، مجرایی که از آن عبور کرده اند باید بسته شود. بسته شدن این مجرا به صورت ناکافی به ایجاد فتق در مجرای باز مانده در دیواره شکمی منجر می شود.

علائم فتق در نوزادان

 فتق در نوزادان یا کودکان به صورت یک برآمدگی یا تورم در کشاله ران دیده می شود. در پسرها این تورم ممکن است در کیسه بیضه دیده شود.

در بسیاری از موارد، این تورم می تواند تنها در حین گریه کردن یا پیچش دیده شود. این وضعیت ممکن است پدر و مادر را به این فکر وا دارد که کودک در اثر این فتق گریه می کند در حالی که اغلب، فتق در نوزادان هنگامی نمایان می شود که نوزاد در حال گریه کردن به دلیل دیگری است.

فتق های اینگوئینال در کودکان مستعد گیر کردن و ثابت ماندن هستند. این جمله به این معنی است که برآمدگی در هنگام استراحت کودک رفع نمی شود. این وضعیت فتق غیر جا افتادنی یا incarceration نامیده می شود.

از آنجایی که فتق غیر جا افتادنی نسبتا شایع است، متخصصان توصیه می کنند که فتق های اینگوئینال یا کشاله ران پس از تشخیص هر چه زود تر درمان شوند. با این حال فتق غیر جا افتادنی باید فورا توسط پزشک معاینه شود.

در موقعیت های شدید، کودک یا نوزاد باید در بیمارستان پذیرش شده و به او داروهای مسکن و آرام بخش داده شود. در ابتدا، پزشک چندین بار سعی می کند تا به آرامی فتق را در جای خود قرار دهد. در صورتی که فتق به جای خود باز نگردد و یا کودک بیمار باشد، از آنجایی که فتق ممکن است حاوی قسمتی از روده باشد که در خطر استرانگوله یا مختنق شدن (پارگی) قرار دارد باید سریعا عمل شود. استرانگوله شدن بسیار جدی بوده و باید به هر قیمتی از آن اجتناب شود. در صورتی که فتق بدون هر گونه عمل جراحی به جای خود بازگردد باید در مراحل اولیه خود عمل شود.

عمل جراحی فتق در نوزادان

این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل بیمار صورت می گیرد. این عمل می تواند به صورت یک روزه انجام شود و یا ممکن است کودک یک شب را در بیمارستان سپری کند. حتی در صورتی که عمل جراحی می تواند با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود، باید از بیهوشی عمومی استفاده شود، دلیل این کار اجتناب از رویارویی با چیزی است که ممکن است کودک را وحشت زده کند.

در این عمل یک برش کوچک در ناحیه کشاله ران و یا کیسه فتق زده خواهد شد. در کودکان و نوزادان، همین برش برای برداشتن کیسه فتق کافی است. سوراخ موجود در عضله شکمی نیازی به ترمیم (بخیه زدن یا قرار دادن تور) ندارد. این سوراخ همزمان با رشد کودک بسته خواهد شد.

برش ایجاد شده در پوست معمولا به وسیله بخیه های جذب شونده بسته خواهد شد. فتق های استرانگوله می توانند مرگبار باشند. این فتق ها در بهترین حالت می توانند به شدت دردناک بوده و یک مورد جراحی اورژانسی به حساب آیند.

فتق نافی

۲- فتق نافی (the navel)

این مورد یکی از شایع ترین وضعیت های جراحی در کودکان است که ۱ نفر از هر ۵ کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. فتق های نافی در نوزادان نارس و کودکان مبتلا به سندرم داون شیوع بیشتری دارند. با این حال، زمینه ارثی ضعیفی نیز وجود دارد.

این فتق ها به صورت یک برآمدگی در ناف دیده می شوند که اندازه آن ها می تواند محدوده ای از اندازه یک نخود فرنگی تا یک آلوی کوچک را در برگیرد. این فتق ها دردناک نبوده و در هنگام پیچش یا گریه کردن کودک بیشتر پدیدار می شوند.

آیا در صورت درمان نشدن این فتق ها، نیاز به عمل جراحی وجود دارد؟

متخصصان بر خلاف مدت زمان، بر روی بسته شدن خود به خود اغلب فتق های نافی در نوزادان توافق دارند. احتمالا در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد فتق های نافی تا هنگامی که کودک ۳ ساله می شود بسته خواهند شد اما بسته شدن فتق های بزرگ تر می تواند تا ۱۱ سالگی به طول انجامد. مدت زمانی که برای بسته شدن فتق نیاز است احتمالا به اندازه سوراخ بستگی دارد.

۹۵ درصد فتق های نافی قطری کمتر از نیم سانتی متر دارند و تا ۲ سالگی بسته می شوند. فتق های نافی که تا پس از بلوغ وجود دارند احتمالا به صورت خود به خودی بسته نخواهند شد. در موارد فتق های نافی نوزادی به ندرت مشکلی (مخصوصا استرانگوله شدن و به دام افتادن قسمتی از روده در فتق) پیش آمده و به تبع به ندرت نیاز به انجام جراحی وجود دارد. با این حال، در صورتی که فتق نافی با درد و مخصوصا استفراغ و یبوست همراه باشد باید سریعا توسط جراح معاینه شده و احتمالا عمل شود.

هرگز نباید نشانه های درد، ناراحتی یا هر گونه برآمدگی را در کودکان یا نوزدان نادیده گرفت. در این موارد باید هر چه زود تر این وضعیت توسط پزشک معاینه شود.

کجا باید به دنبال درمان بود؟

برخلاف فتق های بزرگسالان که دستیابی به ترمیم مناسب بسیار دشوار بوده، فتق در نوزادان می تواند توسط هر جراح خوبی در زمینه اطفال با موفقیت کامل درمان شود.

منبع

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا کلومیفن داروی استروئیدی است و خاصیت استروئیدی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،داروی استروژنی است
 • تصویر کاربر متین شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر من 3 ماه هستش که در ناحیه زیر بیضه احساس سفتی میکردم الان نزدیک یک ماه هستش که سمت راست بیضم سفتتر وسمت چپشم سفت وقتی هم دست میزنم کمی احساس درد دارم .آلت تناسلی هم تو یک ماه متورم شده و کوچیک نعوظ کامل انجام نمیشه البته درد ندارم .بی ادبی هم هست واستون عکسشو میفرستم لطفا راهنماییم کنیید من شهرستان هستم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر Reza شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من 18 سال دارم و نسبت به بدنم یکمی بین ران هام بزرگن و وقتی میخوام بخوابم ران هام به بیضه هام فشار میارن و باعث درد میشن و همچنین بیضه هام افتاده شدن. درضمن این دردی که احساس میکنم مابین سوراخ مقعد و بیضه ها شکل میگیره.میخوام ببینم چیز جدی هست¿لطفا کمکم کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید و جهت معاینه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  وقت بخیر جناب آقای دکتر
  اینجانب 37 ساله و متاهل هستم چند وقت پیش همسرم دچار عفونت جنسی شد وقتی به دکترشون مراجعه کردیم گفتن کیست بارتولن هست و تخلیه کردن و دارو دادن یه سری قرص مترونیدازول هم دادن گفتن بنده بخورم بعد از خوردن چند قرص متوجه خون در منی خود شدم و پس تکمیل شدن دوره مصرف دیگه قرص نخوردم تا چند روز پیش که دوباره متوجه خون در مایع منی خود با رنگ و حجم بیشتر و سرختر شدم و بعد از اون کمی هم احساس درد در بیضه ها و کمی سوزش در قسمت بالای آلت تناسلیم شدم و این کمی باعث نگرانی بنده شد میخواستم از شما کمک بگیرم و ببینم چه اقداماتی باید انجام بدم؟
  «در ضمن بنده معمولا فشار خون بالایی دارم»
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام،به پزشک مراجعه و انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر سروش یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن ۲۱سالم هست وسه ماه پیش بیضه سمت راست ضربه خوردوتاحالاسمت راست نسبت به چپ حالت التهاب وشکلش هم ملتهب است ودربیضه راست حالت ضعف ودرددارم چکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،اطفا با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، تورم بیضه ها البته بیشتر بیضه راست نشانه چیه و اینکه بعضا درد در کشاله ران نیز دارم ممنون از پاسخگوییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،لطفا با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ماهان یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسرم 6سالشه تقریبادوماه پیش فتق سمت چپشوعملکردیم ولی الان سمت راستش دوباردچارفتق شده که بادردهمراه بودوخودبه خودبرطرف شدودکترش گفت فعلااندازه یه عدسه و3ماه دیگه مراجعه کنید.ایاامکانش هست بارشدپسرم خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام،امکان بهبود خودبخود فتق وجود ندارد اما ممکن است پیشرفتی نداشته باشد
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده به تشخیص پزشک عمل واریکوسل انجام دادم و بعد از بهبودی بیضه هام خیلی حساس شدن و با کوچکترین ضربه خیلی کم درد میگیره،ضمنا wbc از آزمایش سمن اخیر 6-8 هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)
   برای بالا بودن WBC انتی بیوتیک مصرف کنید
   حسا س بودن بیضه ها به علت دستکاری ناشی از جراحی است
 • تصویر کاربر M دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک ماه هست عمل فتق دو طرفه انجام دادم ولی همچنان بیضه سمت راستم ورم دارد ب طوریکه دو برابر بیضه چپ هست و از ان پایین تر هست خواستم بپرسم طبیعی هست یا نه؟اگه هست کی خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر هاوری یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده حدود ۱۰ سال هست که فتق دارم از نوعی که به داخل کیسه بیضه می رسد و ۳۸ سال دارم هر باز که دراز میکشیدم به داخل شکم برمیگشت و زیاد مشکل ایجاد نمی کرد حالا چند روز است داخل کیسه بیضه رفته و به هیچ عنوان هر چی دراز مبکشم و غذا کم می خورم و هر راهی انجام می دم به شکم بر نمی گرده نگرانم کرده از لحاظ تخلیه روده ییوست هستم ولی مشکلی نیست و گاز معده هم خارج می شود ولی نگران اینم که روده ام گیر نکرده باشه و خون رسانی قطع بشه بهش
  لطفا راهنمایی م کنید چکار کنم که روده م برگرده به شکم که موقت فتق بند ببندم تا برم عمل کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،بهتر است هر چه زودتر برای جراحی اقدام کنید تاخیر شما تا اکنون هم کار اشتباهی بوده است این کار شما میتواند سبب اسیب به روده شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر