منو

فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی می پردازیم.

1- فتق های اینگوئینال یا کشاله ران

فتق اینگوئینال می تواند در هر سنی اتفاق افتد، اما بیشترین احتمال بروز آن در دوره نوزادی و اوایل کودکی می باشد که 80 تا 90 درصد میزان بروز آن در پسران، در دوره ی نوزادی و اوایل کودکیست.

آمار و اطلاعات فتق در نوزادان

در حدود 3 تا 5 درصد نوزادان سالم و کامل می توانند به فتق اینگوئینال دچار شوند. همچنین، یک سوم فتق های نوزادی و کودکی در 6 ماه اول زندگی اتفاق می افتند. بروز فتق اینگوئینال در نوزادان نارس به طور اساسی بالاتر بوده و تا به 30 درصد می رسد. در 10 درصد از موارد، دیگر اعضای خانواده نیز در دوران نوزادی یا هنگام تولد خود به فتق مبتلا بوده اند. فتق های سمت راست شیوع بیشتری نسبت به سمت چپ دارند. آمار ها به این صورت هستند:

🔔سمت راست                                                                           60%


🔔سمت چپ                                                                             25%


🔔هر دو سمت                                                                         15%

رخداد فتق اینگوئینال در پسران با تشکیل و پایین آمدن بیضه ها در ارتباط است. بیضه ها در حدود ماه هفتم بارداری در ناحیه شکمی تشکیل شده و سپس به درون کیسه بیضه پایین می آیند. این بیضه ها به وسیله کانال اینگوئینال از دیواره شکمی عبور می کنند. پس از رسیدن بیضه ها به کیسه بیضه، مجرایی که از آن عبور کرده اند باید بسته شود. بسته شدن این مجرا به صورت ناکافی به ایجاد فتق در مجرای باز مانده در دیواره شکمی منجر می شود.

علائم فتق در نوزادان

 فتق در نوزادان یا کودکان به صورت یک برآمدگی یا تورم در کشاله ران دیده می شود. در پسرها این تورم ممکن است در کیسه بیضه دیده شود.

در بسیاری از موارد، این تورم می تواند تنها در حین گریه کردن یا پیچش دیده شود. این وضعیت ممکن است پدر و مادر را به این فکر وا دارد که کودک در اثر ابتلا به فتق گریه می کند در حالی که اغلب، فتق در نوزادان هنگامی نمایان می شود که نوزاد در حال گریه کردن به دلیل دیگری است.

فتق های اینگوئینال در کودکان مستعد گیر کردن و ثابت ماندن هستند. این جمله به این معنی است که برآمدگی در هنگام استراحت کودک رفع نمی شود. این وضعیت فتق غیر جا افتادنی یا incarceration نامیده می شود.

از آنجایی که فتق غیر جا افتادنی نسبتا شایع است، متخصصان توصیه می کنند که فتق های اینگوئینال یا کشاله ران پس از تشخیص هر چه زود تر درمان شوند. با این حال فتق غیر جا افتادنی باید فورا توسط پزشک معاینه شود.

در موقعیت های شدید، کودک یا نوزاد باید در بیمارستان پذیرش شده و به او داروهای مسکن و آرام بخش داده شود. در ابتدا، پزشک چندین بار سعی می کند تا به آرامی فتق را در جای خود قرار دهد. در صورتی که فتق به جای خود باز نگردد و یا کودک بیمار باشد، از آنجایی که فتق ممکن است حاوی قسمتی از روده باشد که در خطر استرانگوله یا مختنق شدن (پارگی) قرار دارد باید سریعا عمل شود. استرانگوله شدن بسیار جدی بوده و باید به هر قیمتی از آن اجتناب شود. در صورتی که فتق بدون هر گونه عمل جراحی به جای خود بازگردد باید در مراحل اولیه خود عمل شود.

عمل جراحی فتق در نوزادان

این عمل جراحی تحت بیهوشی کامل بیمار صورت می گیرد. این عمل می تواند به صورت یک روزه انجام و یا بنا به نظر پزشک، کودک یک شب را در بیمارستان سپری کند. حتی در صورتی که عمل جراحی می تواند با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود، باید از بیهوشی عمومی استفاده شود، دلیل این کار اجتناب از رویارویی با چیزی است که ممکن است کودک را وحشت زده کند.

در این عمل یک برش کوچک در ناحیه کشاله ران و یا کیسه فتق زده خواهد شد. در کودکان و نوزادان، همین برش برای برداشتن کیسه فتق کافی است. سوراخ موجود در عضله شکمی نیازی به ترمیم (بخیه زدن یا قرار دادن تور) ندارد. این سوراخ همزمان با رشد کودک بسته خواهد شد.

برش ایجاد شده در پوست معمولا به وسیله بخیه های جذب شونده بسته خواهد شد. فتق های استرانگوله می توانند مرگبار باشند. این فتق ها در بهترین حالت می توانند به شدت دردناک بوده و یک مورد جراحی اورژانسی به حساب آیند.

فتق نافی

2- فتق نافی (the navel)

این مورد یکی از شایع ترین وضعیت های جراحی در کودکان است که 1 نفر از هر 5 کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. فتق های نافی در نوزادان نارس و کودکان مبتلا به سندرم داون شیوع بیشتری دارند. با این حال، زمینه ارثی ضعیفی نیز وجود دارد.

این فتق ها به صورت یک برآمدگی در ناف دیده می شوند که اندازه آن ها می تواند محدوده ای از اندازه یک نخود فرنگی تا یک آلوی کوچک را در برگیرد. این فتق ها دردناک نبوده و در هنگام پیچش یا گریه کردن کودک بیشتر پدیدار می شوند.

آیا در صورت درمان نشدن این فتق ها، نیاز به عمل جراحی وجود دارد؟

متخصصان بر خلاف مدت زمان، بر روی بسته شدن خود به خود اغلب فتق های نافی در نوزادان توافق دارند. احتمالا در حدود 80 تا 90 درصد فتق های نافی تا هنگامی که کودک 3 ساله می شود بسته خواهند شد اما بسته شدن فتق های بزرگ تر می تواند تا 11 سالگی به طول انجامد. مدت زمانی که برای بسته شدن فتق نیاز است احتمالا به اندازه سوراخ بستگی دارد.

95 درصد فتق های نافی قطری کمتر از نیم سانتی متر دارند و تا 2 سالگی بسته می شوند. فتق های نافی که تا پس از بلوغ وجود دارند احتمالا به صورت خود به خودی بسته نخواهند شد. در موارد فتق های نافی نوزادی به ندرت مشکلی (مخصوصا استرانگوله شدن و به دام افتادن قسمتی از روده در فتق) پیش آمده و به تبع به ندرت نیاز به انجام جراحی وجود دارد. با این حال، در صورتی که فتق نافی با درد و مخصوصا استفراغ و یبوست همراه باشد باید سریعا توسط جراح معاینه شده و احتمالا عمل شود.

هرگز نباید نشانه های درد، ناراحتی یا هر گونه برآمدگی را در کودکان یا نوزدان نادیده گرفت. در این موارد باید هر چه زود تر این وضعیت توسط پزشک معاینه شود.

کجا باید به دنبال درمان بود؟

برخلاف فتق های بزرگسالان که دستیابی به ترمیم مناسب بسیار دشوار بوده، فتق در نوزادان می تواند توسط هر جراح خوبی در زمینه اطفال با موفقیت کامل درمان شود.

منبع

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 679 مشاهده پرسش
  با سلام احتراما پدراينجانب داراي عارضه پروستات ميباشد و به علت احتباس ادراربه بيمارستان ارجاع داده شده كه تشخيص بعمل داده شد ولي طبق نظرپزشكً بعلت كهولت و مشكل قلب ريسك عمل بالاست و بدون جراحي نيز مشكل برطرف نميشود لطفا در اين خصوص اينجانب را راهنمايي نماييد با احترام مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،در صورتيكه به علت احتباس نياز به جراحي باشد اما به علت ريسك بالا نتوان جراحي كرد ميتوان از امپول ديفرلين استفاده كرد
 • تصویر کاربر حمزه دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 696 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام من فرزند 3/5 ساله ای دارم که به تشخیص پزشک متخصص اورولوژی نیاز به عمل فیکس بیضه دارد آیا انجام عمل ضروریست وعوارض آن چسیت پزشک مربوطه کفته هرچه سریعتر باید عمل شود با مبلغ سنکین به صورت آزاد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا" سونوگرافي فرزندتان را براي بنده ارسال كنيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 458 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر توده پشت بیضه سمت راست تقریبا وسط مایل به بالا ممکن هست سرطانی باشه؟ درد بیضه و تیر کشیدن بیضه و گاهی هم تیر کشیدن سمت راست کنار استخوان های لگن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي از بيضه ها انجام دهيد
 • تصویر کاربر الناز چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 404 مشاهده پرسش
  دختری هستم27ساله.چندماهی است دچارپرادراری شده ام.آب زیادی دفع میکنم.بدون حس تشنگی.آزمایشات قندوکبدوفوق کلیه والکترولیتهاوادراروesrوسونوگرافی طبیعی است.علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۳ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،به احتمال زياد شما دچار مثانه بيش فعال(Overactive bladder)ميباشيد
   لطفا" فيلم مصاحبه بنده در مورد اين مساله را توي سايت مشاهده كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 297 مشاهده پرسش
  بیضه راستم از بالای بیضه زرد میگیره تا زیر شکمم اونجای ک فتخ چن سال پیش عمل کردم و بیشتر مواقعی ک سرپا یا کار سنگبن میکنم ولی وقتی خود ارضایی میکنم دردش کم میشه. ویه سوال دیگ بیضه سمت چپ یه چیز گرد قد نخود ک بعضی اوقات می آید و ناپدید میشود درد نداره ولی دس میزنم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   اين درد ميتونه به علت دستكاريهاي ناشي از جراحي قبلي باشه و نياز به اقدام خاصي نداره
   در مورد بيضه چپ احتمالا" كيست بيضه(اسپرماتوسل) داريد كه با توجه به اون ابعاد نياز به اقدام خاصي نداره
 • تصویر کاربر اتنتب دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  ت
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
   ؟
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر