روش های درمان بیضه نزول نکرده در کودکان

بیضه در اوایل جنینی بخشی از قسمت میانی حفره شکم و پشت پرده صفاق(در نزدیكی كلیه ها) را اشغال می کند، با افزایش سن جنین، بیضه نزول كرده بطوریكه در ماه ٧ جنینی در حفره لگن و در ماه ۹ جنینی داخل کیسه ی بیضه مستقر می شود.

هر مشکل و مانعی در مسیر پایین آمدن بیضه، می تواند باعث ایجاد بیماری بیضه نزول نکرده شود. به هر کیسه بیضه ی خالی، بیضه نزول نكرده، کریپتورکیدیسم (Cryptorchidism) و یا نهان بیضگی می گویند، که یکی از شایع ترین ناهنجاری های غدد ترشح کننده داخلی جنس مذکر می باشد. به علاوه اولین عمل شایع جراحی ارولوژی اطفال است و این اهمیت این بیماری را نشان می دهد.

میزان بروز بیماری بیضه نزول نکرده در نوزادان نارس ۳۰% و در نوزادان رسیده ۳.۴ % می باشد که این آمار نشان می دهد تولد زود هنگام بر این بیماری اثر دارد.
تحقیقات نشان می دهد که بعد از تولد نیز این نزول ادامه پیدا می کند، که بیشترین نزول در سال اول زندگی و در ۳ ماه اول می باشد برای همین ما جراحی را بعد یک سالگی انجام میدهیم که فرصت نزول به بیضه داده شود.

قابل توجه است که بیماری نزول نکرده در سمت راست شایع تر است، زیرا بیضه نزول نکرده یكی از ریسك فاكتورهای عمده در ایجاد سرطان بیضه میباشد و میزان بروز سرطان بیضه در سمت راست بیشتر از سمت چپ است.

نهان بیضگی

علل نهان بیضگی

 ❇ علل ژنتیکی یا ارثی

در بعضی از  افرادی که بیماری بیضه نزول نکرده داشتند، کروموزوم های غیر طبیعی دیده شده است.

❇ ایاتروژنیک

که می تواند به دنبال عمل فتق در کوچکی و در اثر غفلت جراح باشد.

❇ علل مکانیکی

که از آنها می توان به چسبندگی های داخل شکم، مشکل در ساختار بیضه و ناهنجاری های مجرا و … اشاره کرد.

❇ اختلال در هورمون های جنسی (آندروژن ها)

هورمون های جنسی از جمله تستوسترون و دی هیدروتستوسترون برای نزول بیضه لازم می باشند. هر گونه كمبود در سطح هورمون های مردانه میتواند منجر به بیماری بیضه نزول نکرده شود.

❇ مهار کننده مولرین

یک ماده است که از سلول های جنینی ساخته می شود و برای نزول لازم می باشد. كمبود این ماده سبب عدم نزول مناسب بیضه میشود.

❇ استروژن

بر خلاف تستسترون، زیادی استروژن سبب بیماری بیضه نزول نکرده شود.

❇ دسندین

دسندین که از بیضه ترشح می شود و بر نزول بیضه موثر است. از علل دیگر آن میتوان به گوبرناکولوم، عصب ژنیتوفمورال، اپی دیدیم، فشار داخل شکم و … اشاره کرد.

در ۵% نهان بیضگی ها، حقیقتا بیضه در جای درستی واقع نشده است، نه عدم نزول حقیقی.

طبقه بندی نهان بیضگی واقعی

 • داخل شکمی
 • در كانال
 • بالای کیسه ی بیضه
 •  بیضه ی غیر قابل لمس

همانگونه كه در تصویر زیر ملاحظه می كنید قسمت عمده موارد بیضه نزول نكرده در قسمت انتهایی كانال اینگوئینال و قسمت فوقانی كیسه بیضه می باشد.

بیضه نزول نکرده

بیضه ای که غیر قابل لمس است می تواند به علت داخل شکم بودن، غایب بودن، کوچک شدن و آتروفی شدن در معاینه پنهان شود.

معاینه

برای معاینه کودک، پزشکان با صبر و حوصله و با دست گرم معاینه ی کودک را شروع می کنند. پزشکان دمای اتاق را مناسب و بالا می برند، گاهی پزشکان از وان آب گرم نیز برای معاینه استفاده می کنند. والدین باید توجه داشته باشند که کودکان آنها باید در زمان تولد معاینه ی کامل و حتما معاینه ی بیضه و آلت شوند. اگر بیضه غیر قابل لمس باشد از روش هایی از جمله سونوگرافی و لاپاروسکوپی استفاده می شود که دقت لاپاراسکوپی بالاتر است.

از بیماری هایی که مشابه به بیماری بیضه نزول نکرده می باشد و با آن اشتباه می شود، بیضه ی بالا رونده (Retractile Testis) است که در سنین ۲ تا ۵ سالگی طبیعی می باشد که با معاینه با دست گرم بیضه پایین می آید و معمولا به درمان نیاز ندارد، مگر اینكه بیضه در غالب موارد بالا باشد كه در این صورت برای جلوگیری از اثر مخرب دمای بالای شكم روی بیضه از جراحی فیكس كردن بیضه (اركیدوپكسی) كمك میگیرند.

علائم بیماری بیضه نزول نکرده

نهان بیضگی معمولا بدون علامت بوده است اما در مواردی پیچ خوردگی بند بیضه با درد همراه است. از ناهنجاری های دیگر که با بیماری بیضه نزول نکرده همراه است (به خصوص نوع ۲ طرفه ی آن) می توان به اختلالات کروموزومی و هورمونی اشاره کرد.
‌ مشهور ترین این اختلالات سندرم کلاین فلتر و سندرم ترنر مردانه می باشد. مصرف بعضی دارو ها توسط مادر در دوران بارداری نیز می تواند باعث این مشکل شود.

عوارض بیماری بیضه نزول نکرده

از عوارض نهان بیضگی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال بارداری یک مشکل اساسی برای مبتلایان می باشد و نیاز به پیگیری اساسی دارد. شانس باروری در نهان بیضگی یک طرفه ۵۱/۵ % و در نوع دوطرفه ۲۸/۵ % می باشد.
به علت سن بیماران نیاز به پیگیری طولانی جهت باروری دارند. ناراحتی روانی بیشتر به علت اضطراب برای بارداری می باشد. در افرادی که بیضه ی تحلیل رفته دارند از بدل هایی از جنس پلاستیک(پروتز) نیز استفاده می شود.

سرطان بیضه نیز مشکل مهم دیگر می باشد، در بیضه نزول نكرده شانس ابتلاء به سرطان ۲٫۸ برابر یك فرد نرمال است. با جراحی به موقع و پایین آوردن بیضه شانس ابتلاء به سرطان كاهش میابد اما به صفر نمیرسد.

به همین علت الزامی است كه كودكان با بیضه نزول نكرده، پس از جراحی و حتی  پس از بلوغ تحت معاینات منظم سالیانه قرار بگیرند.

پیچ خوردگی نیز از عوارض بیضه نزول نكرده می باشد که در سن ۱۲ تا ۱۸ سالگی شایع بوده که بیمار ناگهان با درد ناگهانی و شدید بیضه روبرو میشود كه درد فوق ناشی از پیچ خوردن ‏(Torsion) بند بیضه بوده كه سبب اختلال در خونرسانی به بیضه شخص میشود.

مشكل فوق یكی از موارد كاملا اورژانسی در ارولوژی بوده كه به علت جلوگیری از آسیب به بیضه و مرگ آن، سریعا باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد، که این مشکل در نهان بیضگی به تعداد قابل ملاحظه ای گزارش شده است.

نهان بیضگی

درمان بیماری بیضه نزول نکرده

قابل توجه والدین باشد که جهت جلوگیری از ایجاد عوارض برگشت ناپذیر،قویا تاکید می شود طفل باید قبل از ١سالگی و ترجیحا تا ٦ماهگی درمان شود. درمان شامل درمان هورمونی و درمان جراحی می باشد.

❇ درمان هورمونی

در این روش با استفاده از گونادوتروپین های جفتی خونرسانی بیضه را افزایش می دهند و فقط در نهان بیضگی حقیقی اثر دارد، از GNRH نیز کمک گرفته میشود که از طریق اسپری داخل بینی استفاده میشود. به علت تاثیر كم و محدود درمان هورمونی امروزه نقش این درمان كمرنگ شده و درمان اصلی جراحی می باشد. (درمان هورمونی کمتر از ۲۰ درصد اثر دارد)

❇ درمان جراحی

در عمل جراحی اركیدوپكسی، بیضه را تثبیت می کنند و در موارد بیضه تحلیل رفته، مخصوصا پس از بلوغ اگر قادر به تثبیت بیضه نباشند آن راحذف می کنند. از عوارض بعد از عمل جراحی تثبیت بیضه (اركیدوپكسی) میتوان به قطع وازدفران، آسیب به عصب، پیچ خوردن بیضه، تشکیل هماتوم، بالا کشیده شدن و آسیب عروقی بیضه اشاره کرد که با جراحی میكروسكوپی سعی در كاهش عوارض فوق میشود.

قابل توجه والدین كه عمل جراحی تثبیت بیضه (اركیدوپكسی) یك جراحی كوتاه مدت و سرپایی (Day Care) بوده كه در غالب موارد نیازی به بستری طفل در بیمارستان نمیباشد.

 توصیه پزشک

به علت عوارض این بیماری والدین باید توجه داشته باشند که فرزندان آنان در هنگام تولد حتما معاینه شوند و در صورت وجود این مشکل آن را جدی گرفته و حداكثر تا ۱ سالگی درمان را انجام دهند.

والدین و بیماران باید توجه کنند که با عمل و پایین آوردن بیضه شانس سرطان و پیچ خوردگی کاهش یافته اما از بین نمی رود، ولی مزین جراحی این بوده كه بیضه را در فضایی دم دست تر قرار میدهیم که در صورت بروز مشکل، تشخیص و رفع مشکل راحت تر باشد.

قابل توجه است که شانس باروری در صورت عمل افزایش می یابد. و در آخر این نکته فراموش نشود که بیمارانی که جراحی یا هورمون درمانی شده اند، باید پس از بلوغ، به صورت منظم و سالیانه معاینه و پیگیری شوند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  من این دومین یا سومین باری هستش که توی این سه ماهه دچار درد بیضه میشه
  سومین بار دیروز تو خیابون بود که بطور خیلی ناگهانی بیضه هام شروع کرد به درد گرفتن و تیر کشیدن های کوتاه بطوری که چن سانت به رون هام میزد....بعد از تقریبا یک ساعتم این درد از بین رفت
  میخواستم بپرسم علتش چیه جای نگرانی داره یا نه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها و نواحی اینگویینال ۲ طرف انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کاظمی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر پسر من الان ۴.۵ سالش هست در ۶۰ روزگی به علت فتق عمل شد و بیضه راستش که نزول نکرده بود نیز در کیسه فیکس شد که البته بعدا فهمیدیم بهتر بود بزرگتر میشد وبعد عملش میکردیم. در حدود سه سالگی متوجه شدیم بیضه چپش خیلی وقتها نیست که دکتر اورلوژیست معاینه کرد و بیضه را با دستش گرفت و به ما نشان دا د و گفتند که طناب بیضه کوتاه است و مورد خاصی نیست و چهار عدد امپول hcgبا حجم ۱۵۰۰ دادند بعد از تزریق بیضه خیلی خوب پایین اومد اما بعد از سه چهار ماه دوباره بالا رفت و ما دیگه بهش توجه نکردیم تا اینکه اخیرا دیدم دیگر اصلا پایین نمیاد دوباره مراجعه کردیم به اورولوژیست و سونوگرافی تجویز شد که سونو گرافیست گفتند فتق نداره اما بیضه بالاست و باید جراحی بشود اما هنوز جواب را به اورلوژیست نشان ندادم خواستم راهنمایی بفرمائید الان جراحی ضروری است یا با دارو مشکل حل میشود و دوم در صورت نیاز به جراحی با توجه به اینکه الان مشکل خاص و درد نداره میتونیم جراحی را عقب بیندازیم.
  از شما خیلی ممنون میشوم بخاطر زحمت و راهنمایی.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام،اگر بیضه واقعا بالا باشد باید با جراحی پایین اورده شود
   بالا بودن بیضه میتواند سبب تخریب ان و افزایش شانس سرطان بیضه شود
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  از جواب قبلی شما درباره واریکوسل ممنونم.
  من قبل از که بیام ایتالیا، حدفاصل بین بیضه چپ و جایی که قبلا واریکوسل چپ عمل کرده بودم درد داشتم. دکتری که منو واریکوسل عمل کرده بودند گفتند که لوله اسپرم کمی گشاد شده و به من سلکوکسیب دادن و بتامتازون. گفتند ممکنه حین خوای زاویه پاهات طوری قرار گرفته باشه که این جوری شده باشه. وقتی اومدم اینجا (ایتالیا) تا دو هفته مشکلی نداشتم، تا یه ماه قبل که احساس درد کردم. دیکلوفناک و کورتولاک هم مصرف کردم اما بهبود حاضل نشد. مشکل اصلی من حین راه رفتن و انجام دادن رابطه جنسی هست. حین و بعد از رابطه جنسی تا چند روز به شدت درد میگیره. اینجا نمیتونم دکتر برم. به نظرتون باید چکار کنم؟ راه حل عمل جراحی داره یا باید دارو یا مداوای دیگه ای انجام بدم؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   بهتر است حضوری مراجعه کنید ولی تا قبل ان میتوانید ۱ تا ۲ ساعت قبل از هر رابطه از سلکوسیب و سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر کدام ۱ عدد استفاده کنید
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام كودك چهارده ماه دارم به تازگي متوجه شديم كه دو طرف بيضي ها نزول نكرده و با سونو متوجه شديم كه بالا مانده است كتر جراح عمومي كه برديم نظر به جراحي داده و پاره كردن ميخواستم ببينم راه ديگه اي كه شكم پاره نشود وبچه كمتر اذيت شود هست درمان سرپايي كه ميگيد چگونه است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)
   سلام،قطعا و قطعا جراحی کنید،بالا بودن بیضه سبب ناباروری و افزایش شانس سرطان بیضه میشود
   در ضمن بهتر است جراحی توسط یک ارولوژیست انجام شود تا سبب اسیب به بیضه ها نشود
 • تصویر کاربر وریا دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما. من 32سال سن دارم و تازه عمل فتق انجام دادم که دکترم متوجه بیضه نزول نکرده شده بعد از عمل جراحی گفتن من فقط بیضه رو ثابت کردم باید سه ماه دیگه بیاید عملش کنم بازم الان خیلی از سرطان میترسم چکار کنم آقای دکتر خواهش میکنم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،طبق منابع علمی جراحی و ثابت کردن بیضه نزول نکرده بعد از بلوغ اشتباه است
   برای جلوگیری از ایجاد سرطان،بیضه شما حتما و حتما باید خارج شود
   دلیلی برای این صبر ۳ ماهه وجود ندارد
 • تصویر کاربر شیلان چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برای پسر من دکترش در ۶ ماهگی تشخیص داد که بیضه راستش بالاتره و جراحی کرد الان پسرم دو سال و نیمه اس اما من موقع معابنه اصلا نمیبینم بیضه اش اومده باشه پایین و وقتی وایمیسه فقط یکی از بیضه هاش مشخصه اطفا بکید چقدر طول میکشه بیاد پایین
  بعد اینکه برش عمل و دکتر از رو بیضه زده نه از انتهای رانش من در ترکیه زندگی میکنم و نمیدونم روش عملشون درسته یا نه خیلی نگرانم. بطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،نزول بيضه بعد جراحي بايد بلافاصله انجام شود و ربطي به گذر زمان ندارد
   لطفا" يك سونوگرافي از بيضه ها و نواحي اينگوئينال ٢ طرفه انجام دهيد و جوابش را برايم بفرستيد
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من ۱۱ ماه داره بیضه هاش در کیسه دیده نمیشه بردم سونوگرافی گفت بالاست بعد بردم پیش دکترش گفت احتمالا از سرما رفته بالا بعد دکتر گفت بزارش تو لگن اب گرم .بعد از قرار دادن در لگن اب گرم بیضه ها در کیسه دیده شدن .۱ تشخیص شما چیه ؟
  ۲ بیضه سمت چپ کوچک تر از راست هست راحت میتونم بگم نصفه اندازه راست چیکار باید بکنم ؟دلیلش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۰ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،لطفا" جواب سونوگرافي را برايم بفرستيد
  2. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۲ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر خسته نباشید هر کار میکنم عکس پیوست نمیاد لطفا یک gmail لطف کنید بگید بفرستم باتشکر
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   از طريق اينستا بفرستيد
   ادرس اينستا:drnategh
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهبد شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم 9 ماهشه و بیضه نزول نکرده دو طرفه غیر قابل لمس داره .آزمایش ژنتیک xy هستش. و آزمایش هورمونش 13 هستش. تشخیص جنابعالی جهت درمان چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر تا ١ سالگي نزول نكرد حتما" و حتما" جراحي كنيد
  2. تصویر کاربر مهبد شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   تشخیص جنابعالی جراحی باز میباشد یا لاپاراسکوپی؟
  3. تصویر کاربر مهبد شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   تشخیص جنابعالی جراحی باز میباشد یا لاپاراسکوپی و در چند مرحله باید انجام شود؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   اگر در سونوگرافي رويت شد عمل باز وگرنه لاپاروسكوپي
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم 3سالشه بردم سونوگرافی گفته هر دوتا بیضه هاش تو کیسه نیست گفته تو کانالشه الان باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام،بالا بودن بيضه ها سبب اسيب به بيضه و افزايش شانس سرطان بيضه ميشود
   در اسرع وقت جراحي و بيضه ها را پايين بياوريد
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  پسر من ١١سال سن داره كه متاسفانه تازه متوجه شديم بيضه هاش نزول نكرده أيا با انجام عمل جراحي باروري بيضه ها به خطر مي افتد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام،با عدم جراحي باروري به خطر مي افتد نه با انجام جراحي
   هر چه زودتر براي جراحي اقدام كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر