روش های درمان بیضه نزول نکرده در کودکان

بیضه در اوایل جنینی بخشی از قسمت میانی حفره شکم و پشت پرده صفاق(در نزدیكی كلیه ها) را اشغال می کند، با افزایش سن جنین، بیضه نزول كرده بطوریكه در ماه ٧ جنینی در حفره لگن و در ماه ۹ جنینی داخل کیسه ی بیضه مستقر می شود.

هر مشکل و مانعی در مسیر پایین آمدن بیضه، می تواند باعث ایجاد بیماری بیضه نزول نکرده شود. به هر کیسه بیضه ی خالی، بیضه نزول نكرده، کریپتورکیدیسم (Cryptorchidism) و یا نهان بیضگی می گویند، که یکی از شایع ترین ناهنجاری های غدد ترشح کننده داخلی جنس مذکر می باشد. به علاوه اولین عمل شایع جراحی ارولوژی اطفال است و این اهمیت این بیماری را نشان می دهد.

میزان بروز بیماری بیضه نزول نکرده در نوزادان نارس ۳۰% و در نوزادان رسیده ۳.۴ % می باشد که این آمار نشان می دهد تولد زود هنگام بر این بیماری اثر دارد.
تحقیقات نشان می دهد که بعد از تولد نیز این نزول ادامه پیدا می کند، که بیشترین نزول در سال اول زندگی و در ۳ ماه اول می باشد برای همین ما جراحی را بعد یک سالگی انجام میدهیم که فرصت نزول به بیضه داده شود.

قابل توجه است که بیماری نزول نکرده در سمت راست شایع تر است، زیرا بیضه نزول نکرده یكی از ریسك فاكتورهای عمده در ایجاد سرطان بیضه میباشد و میزان بروز سرطان بیضه در سمت راست بیشتر از سمت چپ است.

نهان بیضگی

علل نهان بیضگی

 ❇ علل ژنتیکی یا ارثی

در بعضی از  افرادی که بیماری بیضه نزول نکرده داشتند، کروموزوم های غیر طبیعی دیده شده است.

❇ ایاتروژنیک

که می تواند به دنبال عمل فتق در کوچکی و در اثر غفلت جراح باشد.

❇ علل مکانیکی

که از آنها می توان به چسبندگی های داخل شکم، مشکل در ساختار بیضه و ناهنجاری های مجرا و … اشاره کرد.

❇ اختلال در هورمون های جنسی (آندروژن ها)

هورمون های جنسی از جمله تستوسترون و دی هیدروتستوسترون برای نزول بیضه لازم می باشند. هر گونه كمبود در سطح هورمون های مردانه میتواند منجر به بیماری بیضه نزول نکرده شود.

❇ مهار کننده مولرین

یک ماده است که از سلول های جنینی ساخته می شود و برای نزول لازم می باشد. كمبود این ماده سبب عدم نزول مناسب بیضه میشود.

❇ استروژن

بر خلاف تستسترون، زیادی استروژن سبب بیماری بیضه نزول نکرده شود.

❇ دسندین

دسندین که از بیضه ترشح می شود و بر نزول بیضه موثر است. از علل دیگر آن میتوان به گوبرناکولوم، عصب ژنیتوفمورال، اپی دیدیم، فشار داخل شکم و … اشاره کرد.

در ۵% نهان بیضگی ها، حقیقتا بیضه در جای درستی واقع نشده است، نه عدم نزول حقیقی.

طبقه بندی نهان بیضگی واقعی

 • داخل شکمی
 • در كانال
 • بالای کیسه ی بیضه
 •  بیضه ی غیر قابل لمس

همانگونه كه در تصویر زیر ملاحظه می كنید قسمت عمده موارد بیضه نزول نكرده در قسمت انتهایی كانال اینگوئینال و قسمت فوقانی كیسه بیضه می باشد.

بیضه نزول نکرده

بیضه ای که غیر قابل لمس است می تواند به علت داخل شکم بودن، غایب بودن، کوچک شدن و آتروفی شدن در معاینه پنهان شود.

معاینه

برای معاینه کودک، پزشکان با صبر و حوصله و با دست گرم معاینه ی کودک را شروع می کنند. پزشکان دمای اتاق را مناسب و بالا می برند، گاهی پزشکان از وان آب گرم نیز برای معاینه استفاده می کنند. والدین باید توجه داشته باشند که کودکان آنها باید در زمان تولد معاینه ی کامل و حتما معاینه ی بیضه و آلت شوند. اگر بیضه غیر قابل لمس باشد از روش هایی از جمله سونوگرافی و لاپاروسکوپی استفاده می شود که دقت لاپاراسکوپی بالاتر است.

از بیماری هایی که مشابه به بیماری بیضه نزول نکرده می باشد و با آن اشتباه می شود، بیضه ی بالا رونده (Retractile Testis) است که در سنین ۲ تا ۵ سالگی طبیعی می باشد که با معاینه با دست گرم بیضه پایین می آید و معمولا به درمان نیاز ندارد، مگر اینكه بیضه در غالب موارد بالا باشد كه در این صورت برای جلوگیری از اثر مخرب دمای بالای شكم روی بیضه از جراحی فیكس كردن بیضه (اركیدوپكسی) كمك میگیرند.

علائم بیماری بیضه نزول نکرده

نهان بیضگی معمولا بدون علامت بوده است اما در مواردی پیچ خوردگی بند بیضه با درد همراه است. از ناهنجاری های دیگر که با بیماری بیضه نزول نکرده همراه است (به خصوص نوع ۲ طرفه ی آن) می توان به اختلالات کروموزومی و هورمونی اشاره کرد.
‌ مشهور ترین این اختلالات سندرم کلاین فلتر و سندرم ترنر مردانه می باشد. مصرف بعضی دارو ها توسط مادر در دوران بارداری نیز می تواند باعث این مشکل شود.

عوارض بیماری بیضه نزول نکرده

از عوارض نهان بیضگی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلال بارداری یک مشکل اساسی برای مبتلایان می باشد و نیاز به پیگیری اساسی دارد. شانس باروری در نهان بیضگی یک طرفه ۵۱/۵ % و در نوع دوطرفه ۲۸/۵ % می باشد.
به علت سن بیماران نیاز به پیگیری طولانی جهت باروری دارند. ناراحتی روانی بیشتر به علت اضطراب برای بارداری می باشد. در افرادی که بیضه ی تحلیل رفته دارند از بدل هایی از جنس پلاستیک(پروتز) نیز استفاده می شود.

سرطان بیضه نیز مشکل مهم دیگر می باشد، در بیضه نزول نكرده شانس ابتلاء به سرطان ۲٫۸ برابر یك فرد نرمال است. با جراحی به موقع و پایین آوردن بیضه شانس ابتلاء به سرطان كاهش میابد اما به صفر نمیرسد.

به همین علت الزامی است كه كودكان با بیضه نزول نكرده، پس از جراحی و حتی  پس از بلوغ تحت معاینات منظم سالیانه قرار بگیرند.

پیچ خوردگی نیز از عوارض بیضه نزول نكرده می باشد که در سن ۱۲ تا ۱۸ سالگی شایع بوده که بیمار ناگهان با درد ناگهانی و شدید بیضه روبرو میشود كه درد فوق ناشی از پیچ خوردن ‏(Torsion) بند بیضه بوده كه سبب اختلال در خونرسانی به بیضه شخص میشود.

مشكل فوق یكی از موارد كاملا اورژانسی در ارولوژی بوده كه به علت جلوگیری از آسیب به بیضه و مرگ آن، سریعا باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد، که این مشکل در نهان بیضگی به تعداد قابل ملاحظه ای گزارش شده است.

نهان بیضگی

درمان بیماری بیضه نزول نکرده

قابل توجه والدین باشد که جهت جلوگیری از ایجاد عوارض برگشت ناپذیر،قویا تاکید می شود طفل باید قبل از ١سالگی و ترجیحا تا ٦ماهگی درمان شود. درمان شامل درمان هورمونی و درمان جراحی می باشد.

❇ درمان هورمونی

در این روش با استفاده از گونادوتروپین های جفتی خونرسانی بیضه را افزایش می دهند و فقط در نهان بیضگی حقیقی اثر دارد، از GNRH نیز کمک گرفته میشود که از طریق اسپری داخل بینی استفاده میشود. به علت تاثیر كم و محدود درمان هورمونی امروزه نقش این درمان كمرنگ شده و درمان اصلی جراحی می باشد. (درمان هورمونی کمتر از ۲۰ درصد اثر دارد)

❇ درمان جراحی

در عمل جراحی اركیدوپكسی، بیضه را تثبیت می کنند و در موارد بیضه تحلیل رفته، مخصوصا پس از بلوغ اگر قادر به تثبیت بیضه نباشند آن راحذف می کنند. از عوارض بعد از عمل جراحی تثبیت بیضه (اركیدوپكسی) میتوان به قطع وازدفران، آسیب به عصب، پیچ خوردن بیضه، تشکیل هماتوم، بالا کشیده شدن و آسیب عروقی بیضه اشاره کرد که با جراحی میكروسكوپی سعی در كاهش عوارض فوق میشود.

قابل توجه والدین كه عمل جراحی تثبیت بیضه (اركیدوپكسی) یك جراحی كوتاه مدت و سرپایی (Day Care) بوده كه در غالب موارد نیازی به بستری طفل در بیمارستان نمیباشد.

 توصیه پزشک

به علت عوارض این بیماری والدین باید توجه داشته باشند که فرزندان آنان در هنگام تولد حتما معاینه شوند و در صورت وجود این مشکل آن را جدی گرفته و حداكثر تا ۱ سالگی درمان را انجام دهند.

والدین و بیماران باید توجه کنند که با عمل و پایین آوردن بیضه شانس سرطان و پیچ خوردگی کاهش یافته اما از بین نمی رود، ولی مزین جراحی این بوده كه بیضه را در فضایی دم دست تر قرار میدهیم که در صورت بروز مشکل، تشخیص و رفع مشکل راحت تر باشد.

قابل توجه است که شانس باروری در صورت عمل افزایش می یابد. و در آخر این نکته فراموش نشود که بیمارانی که جراحی یا هورمون درمانی شده اند، باید پس از بلوغ، به صورت منظم و سالیانه معاینه و پیگیری شوند.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

5+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من نوزاد هشت ماهه ای دارم که بیضه سمت چپش نزول نکرده چهارماهگی سونوانجام دادم داخل کانال بود دکترش گفت اگه تا ده ماهگی پایین نیومد مراجعه کنین ولی من خیلی نگرانم که دیربشه میخواستم نظرشماروهم بدونم واینکه ایا نیاز هست دوباره سونوانجام بدم ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،در صورت عدم نزول بیضه بهترین زمان جراحی برای جلوگیری از اسیب به بیضه بین ۶ تا ۱۲ ماهگی است
   لطفا مقاله مربوط به بیضه نزول نکرده و فیلم مصاحبه بنده در برنامه به خانه برمیگردیم راجع به موضوع فوق را مطالعه کنید
 • تصویر کاربر آرتین سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر ناطق عرض سلام واحترام.
  محمدی از شبکه خبر هستم. پس از چک آپ و انجام سونوگرافی از آرتین ۵ ساله متوجه شدیم که بیضه چپ درون اسکروتوم و اینگوینال قابل مشاهده نیست. ضمن این که ۵ ماه پیش این مورد قابل لمس بود. مرحمت می فرمایید راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،بعید است که این اتفاق در عرض ۵ ماه بیافتد
   لطفا سونوگرافی را در مرکز معتبر تکرار کنید(در تهران خانم دکتر مهرزاد مهدیزاده خوب هستند)و با جواب ان جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود یک هفته میشه که درد بیضه دارم سونوگرافی و ازمایش ادرار هم انجام دادم گفتش که مشکلی نیست شاید سنگ دفع کرده باشه ولی هنوز خوب نشدم ممکنه التهاب باشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممکن است
   بیضه خود را خنک نگه دارید،لباس زیر گشاد بپوشید
   روزی چند بار بیضه را با اب سرد ماساژ دهید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.ممنون از سایت خوبتون.وفرصتی که به بیمارهادادید.پسرمن ۳سال و۴ماهش.دستگاه تناسلی کوچکی داره واین باعث نگرانی من شده که نکنه مشکلی داره.کوچیک بودپزشک عمومی گفتن خوب میشه.امامن خیلی نگرانم آلت تناسلی اش تلسکوپی امابیضه هاش خیلی کوچیکه.ایاممکنه نهفته باشه ونیازبه جراحی داشته باشه؟ازکجابفهمم بیضه هاش سالم؟واینکه پیش چه متخصصی ببرمش؟ممنون میشم اگه من راازنگرانی در بیارید.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام،به همکاران ارولوژیست مراجعه کنید تا معاینه شوند و در صورت لزوم بیضه ها سونوگرافی شوند
 • تصویر کاربر مهتاب سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.قصد ازدواج دارم با فردی که اکنون ۳۰ ساله است و مدعی است که در ۱۸ سالگی عمل اکسپلوراسیون و دتورشن بیضه+ ارکیوپکسی دوطرفه انجام داده است.لطفا اطلاعاتی در خصوص این موارد میدین. میخواستم بدونم این عمل ها برای آقایون عادی است؟ و اینکه احتمال ناباروری چقدر می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،باروری ایشان را با ازمایش اسپرم مشخص کنید
   در مورد تورشن لطفا مقاله مربوطه به تورشن(مقاله اورژانسهای ارولوژی)در سایت بنده را مطالعه بفرمایید
 • تصویر کاربر سمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پسرم ۲ ماهشه یکی از بیضه ها داخل کیسه قرار نگرفتند آیا با این شرایط میتوانیم ختنه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،منعی برای ختنه ندارد ولی به نظر بنده بهتر است تا ۶ ماهگی صبر کنید اگر نزول نکرد ختنه و جراحی نزول بیضه را در یک جلسه با هم انجام دهید
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ی سواد دوهفته ای دارم که دکتر میگه بیضه سمت چپ نزول نکرده اس. سونو گرفتم ۹واب سونو گفته بیضه سمت چپ استانداره منتها داخل لگن و نزدیک مثانه است. لطفا راهنمایی کنید از ناراحتی خیلی حالم بده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،در مورد بیضه نزول نکرده تا ۶ ماهگی و حداکثر ۱ سالگی صبر میکنیم چون احتمال نزول تا انموقع وجود دارد اگر تا انزمان نزول صورت نگرفت درمان جراحی انجام میشود
 • تصویر کاربر 212 جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، بنده جوانی 26 ساله هستم که حدودا 15 روز پیش عمل فتق اینگویینال سمت چپ انجام دادم و به ظاهر مشکل رفع گردیده ولی طی چند روز گذشته سمت راست نشانه های فتق سمت چپ احساس میشود البته بیشتر پای سمت راست و مقداری هم کشاله و بیضه سمت راست گاهی به صورت تیر کشیدن و درد است آیا امکان ایجاد فتق سمت راست نیز میباشد ؟ در ضمن بنده قبل از عمل سمت چپ طی سونوگرافی انجام شده سمت راست بدون فتق و سالم گزارش شده بود ننیجه ی سونوگرافی و از آن به بعد هم هیچگونه کار سنگینی انجام ندادم. لازم به ذکر است بنده تحت بی حسی نخاعی و بیهوشی به دلیل جواب ندادن بی حسی طی عمل بودم... با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،اگر سونوگرافی شما توسط شخصی مطمئن انجام شده باشد نگران نباشید
   این علائم میتواند ناشی از تحریک عصبی شما به علت بی حسی نخاعی باشد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیضه پسرم در ابتدای کیسه قرار داره پزشک برایش امپول نوشته الان یه خورده ورم داره هم بیضه ها وهم پشت الت به نطر شما این کار اثر بخش هست یا نه و اینکه ایا نوبت بعدی امپول باید تزریق بشه یا نه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،تجویز هورمون(امپول HCG) به دلیل میزان کم‌موفقیت(حداکثر۲۰٪) در درمان بیضه نزول نکرده منسوخ شده است
   برای جلوگیری از عوارض بد روی بیضه(ناباروری و افزایش شانس سرطان بیضه)اگر بیضه تا ۱۲-۶ ماهگی نزول نکند باید از طریق جراحی پایین اورده شود
 • تصویر کاربر Sh شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر من طی ۳، ۴ ماه گذشته تقریباً ۵، ۶ بار دچار عفونت اداری شدن،حالا ۱ روزه که دچار درد و تورم یک بیضه و تب شدن.علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام،به احتمال زیاد ایشان دچار بزرگی پروستات هستند این بزرگی سبب باقی ماندن بیش از حد ادرار در مثانه،ایجاد عفونت ادراری و در نهایت پس زدن ادرار عفونی به بیضه ها و عفونت بیضه میشود
   حتما جهت درمان بزرگی پروستات ایشان اقدام کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر