سیستوسل

سیستوسل ناشی از ضعف در کف لگن می‌باشد که سبب پایین افتادگی دیواره قدامی واژن می‌شود. این وضعیت می تواند باعث ناراحتی شود و مشکلاتى را در تخلیه ى مثانه ایجاد کند.

مثانه که دیگر موقعیت نرمال خود را ندارد، ممکن است باعث ایجاد دو نوع مشکل شود:

  • نشت ناخواسته ادرار
  • تخلیه ى ناقص مثانه

در بعضی از زنان، مثانه ى افتاده، مجرای ادرارى را باز مى كند درنتیجه زمانی که فرد خنده، سرفه، عطسه و یا حرکتى میکند که به مثانه فشار می آید، ادرار نشت میكند.

سیستوسل

انواع سیستوسل

سیستوسل درجه ۱

که به آن سيستوسل درجه خفیف نیز میگویند، زمانی رخ مى دهد که مثانه فقط میزان كمى واژن افتاده باشد.

سیستوسل درجه ۲

مثانه به اندازه ى کافی پایین آمده و به ورودى مجراى واژن رسیده باشد.

 سیستوسل درجه ۳

  زمانی اتفاق می افتد که مثانه از مجراى واژن كاملا بیرون زده باشد.

چه چیزی باعث ایجاد سیستوسل مى شود؟

سيستوسل ممکن است به علت تحلیل عضلات در هنگام زایمان ایجاد شود. عوامل دیگرى مانند بلند كردن اجسام سنگین نیز مى توانند باعث افتادن مثانه شوند. هورمون استروژن به حفظ عضلات اطراف واژن کمک می کند. هنگامی که زنان یائسه مى شوند، بدن ساخت استروژن را متوقف می كند، بنابراین عضلات اطراف واژن و مثانه ممکن است ضعیف شوند.

تشخیص سیستوسل 

یک پزشک ممکن است از توصیف علائم و معاینه ى فیزیکی واژن، سيستوسل درجه دو یا درجه سه را تشخیص دهد، زیرا قسمت افتاده ى مثانه قابل مشاهده خواهد بود. سایر آزمایش ها ممکن است برای یافتن یا رفع مشکلات در سایر قسمت های سیستم ادراری مورد نیاز باشند.

 درمان سیستوسل

سيستوسل خفیف نیازى به درمان ندارد. در حالى كه سيستوسل شدید نیاز به جراحى دارد. اگر سیستوسل ناراحت كننده نباشد، پزشک تنها می تواند توصیه به اجتناب از بلند كردن اجسام سنگین كه باعث افتادگى مثانه مى شوند، كند.

پساری

اگر نشانه ها و علائم به طور متوسط ​​ناراحت کننده باشند، پزشک ممکن است توصیه کند که یک دستگاه پساری ( دستگاهی که براى نگه داشتن مثانه در واژن قرار مى دهند ) در واژن قرار دهند.

این دستگاه به شکل و اندازه های مختلفی وجود دارد، که اجازه می دهد پزشک راحت ترین دستگاه را برای بیمار انتخاب کند. این دستگاه به منظور جلوگیری از عفونت و زخم، باید به طور مرتب عوض شود.

سی ستوسل بزرگ و شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد تا مثانه را بتوان در حالت نرمال نگه داشت. این جراحى ممکن است توسط یک متخصص زنان و زایمان، یک متخصص ارولوژی یا یک متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

شایع ترین روش جراحى سيستوسل برای جراح، ایجاد برش در دیواره ى واژن است. جراح آن ناحیه را با سفت کردن لایه های بافتی که ارگان ها را از هم جدا می کند، ترمیم می کند و حمایت بیشتری از مثانه را انجام می دهد. بیمار ممکن است چند روز در بیمارستان بماند و ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا بتواند به طور کامل بهبود یابد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
درد بعد از عمل واریکوسل

با سلام بنده 26 سال دارم و 13 ماهه که عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم ولی با گذشت این مدت هنوز درد در ناحیه هر دو بیضه ، رگ های بالای بیضه ها و حتی در قسمت زخم جراحی دارم حدود دو ماهی هست که درد تشدید شده آیا بیماری دوباره عود کرده ؟( البته در این دوره خود ارضایی زیادی هم داشتم ) مشاهده پاسخ دکتر
2
انحنای الت تناسلی در جوانی

سلام من فقط 20 سالمه و انخراف به سمت چپ الت دارم و احساس میکنم که دچار کوچکی الت هم شدم که منو خیلی نگران کرده من 20 سالمه و مجردم و رابطه جنسی نداشتم و التم هم اسیبی ندیده تا حالا نمیدونم چطور این مشکل بوجود اومده و حالا باید چکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
هیدرونفروز کلیه چپ و پیلوپلاستی

با سلام نوزاد دختر سه ماه و نیم بنده به دلیل هیدرونفروز کلیه چپ و تنگی حالب عمل پیلوپلاستی شده اند با قطر دیامتر 22 لگنچه ایا بعد از عمل عملکرد کلیه برمیگردد یا ضعیفتر از کلیه راست خواهد بود. مشاهده پاسخ دکتر
4
عفونت مجرای ادراری

خروج مایع بی رنگ و لزج از الت تناسلی مشاهده پاسخ دکتر
5
واریکوسل

سلام اقای دکتر من مجرد 22 سالم هست بیضه سمت چپ من کمی کوچکر و بالاتر از راست هست و رفتم دکتر گفتند سونوگرافی برو رفتم و تو سونو هم زور زدم و گفتند واریکوسل نیست ولی من وقتی تو دستشویی زور میزنم احساس میکنم رگ بیضه چپ متورم میشه حالا نمیدونم چی کنم لطفا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
6
درد مزمن بیضه راست بخصوص زمان نشستن

ببخشید ضمنا بنده دی 95 عمل واریکوسل انجام دادم ولی یک ماه بعد درد بازگشت .داروهای سیپروفلا.. سیفیکسیم وتاوانکس مصرف کردم که نتیجه ای نداشته الان هم افلاکسی..وداکسی..و امینیک مصرف میکنم ضمنا تکرر وسوزش و..ندارم لطفا مرا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
7
درد مزمن بیضه راست بخصوص زمان نشستن

با سلام بنده 39 ساله و حدود 1.5 سال هست که از درد بیضه رنج میبرم وکارم پشت میز نشینی هست مشاهده پاسخ دکتر
8
قوام بیضه

سلام دکتر جان...
لطفا نظرتون رو راجع به تصویری که پیوست کردم‌میگین ؟؟
خداخیرتون بده
مشاهده پاسخ دکتر
10
اوریون باعث ناباروری در مردان میشود

با سلام و خسته نباشید بند 31 سالمه و مجرد هستم در دوران کودکی اریون گرفتم و و به ندرت از سن تکلیف تا اکنون جنب شدم و شرایط کاری بنده طوری که روزانه 14 ساعت مداوم سر پا هستم میخواستم ایا لزومی داره به دکتر و ممنون میشم از راهنمایی جنابعالی مشاهده پاسخ دکتر