همه چیز درباره ی بیماری سیستوسل

سیستوسل ناشی از ضعف در کف لگن می‌باشد که سبب پایین افتادگی دیواره قدامی واژن می‌شود. این وضعیت می تواند باعث ناراحتی شود و مشکلاتى را در تخلیه ى مثانه ایجاد کند.

مثانه که دیگر موقعیت نرمال خود را ندارد، ممکن است باعث ایجاد دو نوع مشکل شود:

  • نشت ناخواسته ادرار
  • تخلیه ى ناقص مثانه

در بعضی از زنان، مثانه ى افتاده، مجرای ادرارى را باز مى كند درنتیجه زمانی که فرد خنده، سرفه، عطسه و یا حرکتى میکند که به مثانه فشار می آید، ادرار نشت میكند.

سیستوسل

انواع سیستوسل

❇ سیستوسل درجه ۱

که به آن سيستوسل درجه خفیف نیز میگویند، زمانی رخ مى دهد که مثانه فقط میزان كمى واژن افتاده باشد.

❇ سیستوسل درجه ۲

مثانه به اندازه ى کافی پایین آمده و به ورودى مجراى واژن رسیده باشد.

❇ سیستوسل درجه ۳

  زمانی اتفاق می افتد که مثانه از مجراى واژن كاملا بیرون زده باشد.

علل بروز سیستوسل

سيستوسل ممکن است به علت تحلیل عضلات در هنگام زایمان ایجاد شود. عوامل دیگرى مانند بلند كردن اجسام سنگین نیز مى توانند باعث افتادن مثانه شوند. هورمون استروژن به حفظ عضلات اطراف واژن کمک می کند. هنگامی که زنان یائسه مى شوند، بدن ساخت استروژن را متوقف می كند، بنابراین عضلات اطراف واژن و مثانه ممکن است ضعیف شوند.

تشخیص سیستوسل 

یک پزشک ممکن است از توصیف علائم و معاینه ى فیزیکی واژن، سيستوسل درجه دو یا درجه سه را تشخیص دهد، زیرا قسمت افتاده ى مثانه قابل مشاهده خواهد بود. سایر آزمایش ها ممکن است برای یافتن یا رفع مشکلات در سایر قسمت های سیستم ادراری مورد نیاز باشند.

 درمان سیستوسل

سيستوسل خفیف نیازى به درمان ندارد. در حالى كه سيستوسل شدید نیاز به جراحى دارد. اگر سیستوسل ناراحت كننده نباشد، پزشک تنها می تواند توصیه به اجتناب از بلند كردن اجسام سنگین كه باعث افتادگى مثانه مى شوند، كند.

پساری

اگر نشانه ها و علائم به طور متوسط ​​ناراحت کننده باشند، پزشک ممکن است توصیه کند که یک دستگاه پساری ( دستگاهی که براى نگه داشتن مثانه در واژن قرار مى دهند ) در واژن قرار دهند.

این دستگاه به شکل و اندازه های مختلفی وجود دارد، که اجازه می دهد پزشک راحت ترین دستگاه را برای بیمار انتخاب کند. این دستگاه به منظور جلوگیری از عفونت و زخم، باید به طور مرتب عوض شود.

سیستوسل بزرگ و شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد تا مثانه را بتوان در حالت نرمال نگه داشت. این جراحى ممکن است توسط یک متخصص زنان و زایمان، یک متخصص ارولوژی یا یک متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

شایع ترین روش جراحى سيستوسل برای جراح، ایجاد برش در دیواره ى واژن است. جراح آن ناحیه را با سفت کردن لایه های بافتی که ارگان ها را از هم جدا می کند، ترمیم می کند و حمایت بیشتری از مثانه را انجام می دهد. بیمار ممکن است چند روز در بیمارستان بماند و ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا بتواند به طور کامل بهبود یابد.

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر