علت درد بیضه در مردان چیست؟ + درمان

بیضه ها، اندام های تولیدمثلی تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ی بیضه جای دارند. درد بیضه می تواند توسط آسیب های جزئی به این ناحیه ایجاد شود. در این مقاله به بررسی علل ایجادکننده درد بیضه ای و روش های درمان آن می پردازیم.

بیضه در یک فرد بالغ حدود ٤ تا ٥ سانتی متر طول، ٣ سانتی متر عرض و ٢/٥ سانتی متر قطر دارد. حجم هر کدام از بیضه ها حدود ٣٠cc است. بیضه ها مسئول تولید اسپرم و ترشح هورمون های جنسی می باشند.

شبکه عصب دهی بیضه ها گسترده بوده و شامل ٢ رشته عصبی عمده، منشاء گرفته از شبکه عصبی کلیوی و شبکه عصبی لگنی می باشد. در ضمن بعضی از رشته های عصبی با سمت مقابل نیز ارتباط دارند.

 این گستردگی شبکه عصبی بیانگر این موضوع می باشد که اغلب، قبل از اینکه درد در بیضه ها آغاز شود، مشکلات بیضه ای، سبب درد در شکم یا کشاله ی ران می شوند. دردهای شکمی و کشاله ران که دلیل آنها مشخص نیست، باید توسط پزشک ارزیابی شوند.

درد بیضه یک شکایت شایع خصوصا در مردان جوان بوده که میتواند باعث ایجاد نگرانی و کاهش کیفیت زندگی فرد شود. عوامل متعددی باعث ایجاد درد بیضه می شوند که با توجه به شرح حال، معاینه فیزیکی و در صورت لزوم استفاده از روش های تصویر برداری و آزمایشگاهی، تشخیص و درمان مناسب انجام می گیرند.

علل زمینه ای متداول، در ایجاد درد بیضه

❇ التهاب (عفونت)

وجود هر گونه عفونت در بیضه (ارکیت)، مجاری انتقال دهنده اسپرم در مجاورت بیضه (اپیدیدیمیت) و یا پروستات (پروستاتیت) میتواند باعث ایجاد درد در بیضه ها شود.

در این حالت در معاینه معمولا بیضه متورم و دردناک بوده و پوست روی آن گرم، قرمز یا متورم است. بیمار ممکن است سابقه ای از تماس مشکوک جنسی داشته باشد و یا از تب و لرز، سوزش ادرار و یا خروج چرک از مجرای ادراری شکایت داشته باشد.

اوریون یک بیماری ویروسی است که ممکن است بیضه را درگیر کند. درگیری بیضه توسط اوریون معمولا یکطرفه بوده و مشکلی برای باروری فرد ایجاد نمی کند.

درمان شامل استراحت دادن به بیمار، بالا نگه داشتن بیضه ها، کمپرس سرد، داروهای ضد التهاب و ضد درد و در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک می باشد.

التهاب بیضه

❇ اختلالات زمینه ای

وجود هر گونه اختلال اناتومیک در بیضه ها، از جمله تجمع خون در اطراف بیضه (هماتوسل)، تجمع مایع در اطراف بیضه (هیدروسل)، تجمع غیر طبیعی اسپرم (اسپرماتوسل) و وجود واریکوسل (بزرگ شدن و تجمع غیر طبیعی رگ ها در بالای بیضه)، می تواند سبب درد در بیضه شود.

غالبا در موارد فوق، شکل طبیعی بیضه ها تغییر کرده و بیمار خود متوجه تغییرات ظاهری بیضه ها می شود. ذکر این نکته ضروری است که درد بیضه در اثر واریکوسل معمولا خفیف بوده و بیشتر پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت و یا بعد از فعالیت زناشویی دیده می شود.

پیچ خوردگی بیضه

❇پیچ خوردگی (TORSION) بیضه

یکی از موارد درد بیضه بوده که نیازمند بررسی، تشخیص و درمان اورژانسی می باشد. در اثر پیچ خوردگی ناگهانی عروق بیضه رخ داده و بیمار با شکایت وجود درد شدید، ناگهانی و بدون سابقه قبلی مراجعه می کند.

درد معمولا یکطرفه بوده و در معاینه، بیضه ی مبتلا موقعیت عرضی (به جای طولی نرمال) پیدا می کند و رفلکس کرماستر کاهش می یابد. (در حالت نرمال با تحریک قسمت داخلی کشاله ران، بیضه به سمت بالا حرکت می کند که در جریان TORSION این رفلکس از بین می رود.)

علت واقعی پیچ خوردگی بیضه مشخص نیست، اما عوامل تحریک کننده، جابجایی ناگهانی بیضه (ضربه، سرما، شیرجه ناگهانی در آب سرد، دوچرخه سواری یا اسب سواری) میتوانند از علل ایجاد پیچش بیضه باشند.

 تشخیص توسط شرح حال، معاینه بالینی و سونوگرافی رنگی عروق بیضه (کاهش جریان خون در بیضه درگیر) انجام می شود. درمان پیچش بیضه از طریق جراحی و برگرداندن عروق بیضه به وضعیت نرمال، انجام می شود.

جراحی فوق باید حداکثر ظرف ٤ تا ٦ ساعت انجام شود. در صورت تاخیر در تشخیص یا تعلل در جراحی، جراح مجبور به خارج سازی بیضه آسیب دیده (ارکیدکتومی)، برای جلوگیری از تأثیر مضر آن روی بیضه مقابل می شود.

درد

❇ درد پس از فعالیت جنسی

شکایتی نسبتا شایع خصوصا در افراد جوان بوده که خوشبختانه در اکثر موارد دال بر بیماری بیضه نمی باشد. از عوامل مؤثر در ایجاد این درد میتوان به علل روانی،علل ارگانیک و اسپاسم عضلات لگن (خصوصا پس از نزدیکی های طولانی مدت)، وجود التهاب یا عفونت در بیضه و پروستات و در نهایت واریکوسل اشاره کرد.

❇ مبهم

دردهای مبهم و مزمن بیضه که پس از معاینه و تصویر برداری دلیل خاصی برای آن ها یافت نمی شود. غالبا منشاء این دردها، التهاب بیضه بوده و با تغییر سبک زندگی و اقدامات حمایتی (عدم استفاده از لباس زیر تنگ، خنک نگه داشتن بیضه، اجتناب از ایستادن و یا نشستن طولانی مدت) بهبود می یابند. هم چنین در بعضی موارد علت این درد ها تحریک پذیری بیش از حد اعصاب بیضه به ضربه های مکرر و جزئی محیطی می باشد.

سرطان بیضه

❇ سرطان

برخلاف تصور عموم، سرطان بیضه غالبا بصورت بزرگی بدون درد بیضه بوده و درد جزء علائم شایع در سرطان بیضه نمی باشد. در حقیقت در سرطان بیضه، فقط در مواردی که عفونت یا خونریزی داخل تومور داشته باشیم، شاهد درد خواهیم بود.

❇ بیضه نزول نکرده

منشاء جنینی بیضه ها در مجاورت کلیه بوده و به تدریج و با افزایش سن جنین، نزول بیضه اتفاق می افتد. در یک نوزاد سالم، بیضه ها باید بطور کامل داخل اسکروتوم (کیسه بیضه) قرار بگیرند.

در صورت عدم نزول کامل بیضه، این بیضه نزول نکرده می تواند منشاء درد باشد. به علت اثر تخریبی محوطه شکمی روی بیضه، توصیه به جراحی بیضه نزول نکرده، حداکثر تا ١ سالگی می شود.

فتق

❇دردهای ارجاعی

در واقع منشاء این دردها نه از بیضه بلکه از ارگان های مجاور بیضه ها می باشد. همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، به علت گستردگی شبکه عصب دهی بیضه ها، وجود هر گونه اختلال در ارگان های مجاور، از جمله سنگ کلیه و خصوصا سنگ های قسمت انتهائی حالب، فتق و هرنی، میتواند سبب درد در بیضه ها شود.

در مواردیکه منشاء درد بیضه ، سنگ های مجاری ادراری باشد، بیمار معمولا از علائم ادراری (سوزش یا تکرر ادرار و تغییر رنگ ادرار) نیز شکایت دارد.

در صورت وجود فتق ممکن است بیمار متوجه وجود ناحیه برجسته در قسمت فوقانی کشاله ران خود شود، که با سرفه، فعالیت فیزیکی و زور زدن برجسته تر می شود. هم چنین در افرادیکه دارای دیابت پیشرفته هستند و دچار نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب) شده اند ممکن است درد بیضه مشاهده شود.

از سایر علل درد بیضه می توان به درد پس از ضربه (نیازمند معاینه و سونو گرافی احتمالی جهت تشخیص دقیق آسیب وارد شده به بیضه) و درد پس از وازکتومی نام برد.

درد بیضه پس از وازکتومی در ١ تا ١٥ درصد بیماران دیده شده و غالبا با اقدامات حمایتی طی ٣ ماه پس از وازکتومی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود می توان از بلاک کردن اعصاب با تزریق لیدوکائین و یا خارج سازی گرانولوم تشکیل شده پس از وازکتومی بهره برد.

دارو

درمان درد بیضه

دردی که نیاز به مراقبت پزشکی ندارد از طریق موارد زیر در خانه می تواند درمان شود:

 • استفاده از یک بیضه بند ورزشی یا کاپ بیضه بند، جهت محافظت از کیسه ی بیضه
 •  استفاده از یخ برای کاهش ورم کیسه ی بیضه
 • گرفتن دوش آب گرم
 • با قرار دادن یک حوله ی لوله شده زیر کیسه ی بیضتان هنگام دراز کشیدن، از بیضه هایتان محافظت کنید.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن برای کاهش درد استفاده کنید.

با بیشتر شدن درد، نیاز است که پیگیر درمان از طریق پزشکتان باشید. پزشک شما یک معاینه ی بدنی از شکم، کیسه بیضه و کشاله ی ران، انجام خواهد داد تا علت ایجاد درد را پیدا کند و از شما در مورد دیگر علائم سوال خواهد کرد. جهت تشخیص دقیق وضعیت شما، پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتری را بخواهد از جمله:

 • آزمایش فراصوت (نوعی آزمایش تصویربرداری) از بیضه ها و کیسه ی بیضه
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش کشت ادرار
 • آزمایش ترشحات پروستات که نیازمند یک آزمون مقعدی نیز هست.

پیشگیری از درد بیضه

از همه ی موارد درد بیضه ای نمی توان جلوگیری کرد، اما اقداماتی وجود دارند که می توانید جهت کاهش عوامل زمینه ساز این درد انجام دهید. این اقدامات شامل موارد زیر می شوند:

 • پوشیدن یک بیضه بند ورزشی، برای جلوگیری از آسیب به بیضه ها
 • داشتن عمل جنسی ایمن که شامل استفاده از یک کاندوم در حین رابطه ی جنسی است.
 • معاینه کردن بیضه هایتان یکبار در ماه، برای آگاه شدن از تغییرات یا توده ها
 • خالی کردن مثانه تان به طور کامل در هنگام ادرار کردن، جهت جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری

زمان مراجعه به پزشک

 • در صورت رخ دادن هر کدام از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر توده ای را بر روی کیسه ی بیضه تان حس می کنید.
 • دچار تب شده اید.
 • کیسه ی بیضه شما قرمز است و هنگامی که دست می زنید گرم یا حساس است.
 • به تازگی با کسی که مبتلا به اوریون است ارتباط داشته اید.

اگر بیضه دردتان یکی از شرایط زیر را دارد، باید پیگیر مراقبت پزشکی اورژانسی باشید:

 • درد بیضه ی شما، ناگهانی و شدید است.
 •  درد بیضه همراه با حالت تهوع یا استفراغ رخ می دهد.
 • بیضه درد توسط آسیبی ایجاد شده که دردناک است و یا یک ساعت پس از آسیب بیضه متورم شود.

کلام آخر

در پایان ذکر این نکته ضروری است که بروز درد بیضه به صورت ناگهانی، درد بیضه همراه با علائم سیستمیک (تب و لرز،تهوع)، علائم ادراری (سوزش ادرار، خون در ادرار، ترشح چرکی از مجرا )، درد بیضه طول کشیده و یا درد بیضه همراه با تغییرات ظاهری (تورم یا گرمی بیضه ها) نیازمند پیگیری و مراجعه به پزشک می باشد.

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

21+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  دکتر ترو خدا زود تر جواب بدید ـ من پونزده سالمه الان یه ده دقه ای هست که درد دارم پر قسمت دو بیضه و نیزان خیلی خیلی خیلی خیلی کم زیر ناف بالای مثانه ـ راستش یع شلوار نسبتا تنگ پوشیده بودم دکمه هاش بسته بود حالا بی ادبی هم میشه داشتم همونجوری جلق میزدم الان خیلی بیضه هام درد میکنه لطفا بگید الان چیکار کنم دردش کمتر شه خواهشا بگید چیکار کنم دردش کمتر شه ممنون میشم زودتر جواب بدید با تشکر از زحمات بی کرانتون
  1. تصویر کاربر نادر پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 4 روز پیش)
   دکتر ترو خدا زود تر جواب بدید ـ من پونزده سالمه الان یه ده دقه ای هست که درد دارم پر قسمت دو بیضه و نیزان خیلی خیلی خیلی خیلی کم زیر ناف بالای مثانه ـ راستش یع شلوار نسبتا تنگ پوشیده بودم دکمه هاش بسته بود حالا بی ادبی هم میشه داشتم همونجوری جلق میزدم الان خیلی بیضه هام درد میکنه لطفا بگید الان چیکار کنم دردش کمتر شه خواهشا بگید چیکار کنم دردش کمتر شه ممنون میشم زودتر جواب بدید با تشکر از زحمات بی کرانتون
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش)
   سلام،ابتدا باید معاینه شوید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدتی است با کوچکترین تحریک جنسی پروستات وبیضه هام کشاله چب و راستم درد میکنه حتی ادرار مزمن هم دارم .آزمایش ادرار ووپروستات هم دادم دکترا گفتن مشکلی نداری خیلی هم قرص دارو خوردم خوب نمیشم با تحریک دردم زیاد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش)
   سلام،شما دچار التهاب پروستات شده اید
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ، 35 سال سن دارم حدود یک ماه پیش موقع خواب روی شکم خابیده بودم که باعث شد به بیضه چپم فشار بیاد و باعث درد بشه، این درد خوب شد ولی بعضی مواقع به سراغم میاد و درد به سمت زیر شکم حرکت میکنه، در حال راه رفتن و ورزش هیچ دردی نمیاد. آب سرد بدتر میکنه ولی اب گرم تسکین میده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 3 روز پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه انجام دهید
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 36 سالمه گاهآ بیضه درد می گیرم و رابطه جنسی خوبی ندارم زود ارضاء میشم و آلتم کامل به نعوظ نمی رسه ممنون میشم راهنماییم کنید اگر نیاز دونستید حتمآ مراجعه می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام،لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  من ۳۲ سال دارم و ۴ سال پیش واریکسل دو طرف عمل کردم .از همان موقع دردم بیشتر شد که هیچ، روز درمیون دارم عذاب میکشم ،و دردم میدونید چطور شروع میشه ،وقتی شهوتی میشم یا به خابیدن با همسرم فکر میکنم یا به هر نهوی که به رابطه عاطفی هم فکر میکنم ،درد بیضه هام شروع میشه بعد میزنه به پهلوهام بعد درد شدید کمر میگیرم ،فقط میتونم با نزدیکی با همسرم این دردهارو قطع کنم .حالا بگید چیکارم من؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیضه سمت راست چرا درد میکنه و بیشتر سمت راسته؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من چند روزه گاهی اوقات درد شدید بیضه میگیرم که همراه با اسهال هم هست علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،عفونت دارید به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Shahram جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،خسته نباشید،از دیروز که از سر کار برگشتم درد خفیفی در بیضه هام حس میکنم،که گاهی ناگهان زیاد میشه، و دوباره قطع میشه، نه تورم داره و نه التهاب، آیا سرما و فشار( چون من عادت دارم که شبها دمر بخابم) میتونه دلیل درد بیضه ها باشن؟ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،در صورت تداوم با جواب سونوگرافی از بیضه ها به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده 70 سالشونه و 5 ساله که هفته ای 3 بار دیالیز میشن
  تا حالا مشکلی نبوده
  ولی الان نزدیک 4 ماهه
  هم شکمشون سفت کار میکنه و هم درد بیضه (هردو بیضه) شدید دارن
  دکتر بردیمشون و تشخیصشون این بود که چون یبوست دارن اینجور هستش ولی با شربت لاکتولوز مشکل یبوست کم و بیش حل شد
  ولی درد بیضه هاشون اصلا اروم نمیشه و ب محض نشستن و یا راه رفتن شدید تر میشه
  ممنون میشم اگه راه حلی برا درمانش بهم بگید
  سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،با جواب سونوگرافی از بیضه ها و‌نواحی اینگوئینال ۲ طرف به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من یک مرد ۲۹ ساله هستم و دو فرزند هم دارم به مدت ۲ ماه است که بیضه سمت چپم درد میکند لطفا تشخیص خودتون رو بهم بگید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام،لطفا با جواب سونوگرافی از بیضه ها و نواحی ایگوئینال ۲ طرفه به مطب مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر