علت درد بیضه در مردان چیست؟ + درمان

فهرست مطالب

بیضه ها، اندام های تولیدمثلی تخم مرغی شکل هستند که در کیسه ی بیضه جای دارند. درد بیضه می تواند ناشی از آسیب های جزئی باشد که در این ناحیه ایجاد می شود. در این مقاله به بررسی علت درد بیضه ها و روش های درمان آن می پردازیم.

شبکه عصب دهی بیضه ها گسترده بوده و شامل ٢ رشته عصبی عمده، منشاء گرفته از شبکه عصبی کلیوی و شبکه عصبی لگنی می باشد. در ضمن بعضی از رشته های عصبی با سمت مقابل نیز ارتباط دارند.

 این گستردگی شبکه عصبی بیانگر این موضوع می باشد که اغلب، قبل از اینکه درد در بیضه ها آغاز شود، مشکلات بیضه ای، سبب درد در شکم یا کشاله ی ران می شوند. دردهای شکمی و کشاله ران که دلیل آنها مشخص نیست، باید توسط پزشک ارزیابی شوند.

درد بیضه یک شکایت شایع خصوصا در مردان جوان بوده که میتواند باعث ایجاد نگرانی و کاهش کیفیت زندگی فرد شود. عوامل متعددی باعث ایجاد درد بیضه می شوند که با توجه به شرح حال، معاینه فیزیکی و در صورت لزوم استفاده از روش های تصویر برداری و آزمایشگاهی، تشخیص و درمان مناسب انجام می گیرند.

بیضه در یک فرد بالغ حدود ٤ تا ٥ سانتی متر طول، ٣ سانتی متر عرض و ٢/٥ سانتی متر قطر دارد. حجم هر کدام از بیضه ها حدود ٣٠cc است. بیضه ها مسئول تولید اسپرم و ترشح هورمون های جنسی می باشند.

درد بیضه نشانه چیست؟

1_ التهاب (عفونت)

وجود هر گونه عفونت در بیضه (ارکیت)، مجاری انتقال دهنده اسپرم در مجاورت بیضه (اپیدیدیمیت) و یا پروستات (پروستاتیت) میتواند باعث ایجاد درد در بیضه ها شود.

در این حالت در معاینه معمولا بیضه متورم و دردناک بوده و پوست روی آن گرم، قرمز یا متورم است. بیمار ممکن است سابقه ای از تماس مشکوک جنسی داشته باشد و یا از تب و لرز، سوزش ادرار و یا خروج چرک از مجرای ادراری شکایت داشته باشد.

اوریون یک بیماری ویروسی است که ممکن است بیضه را درگیر کند. درگیری بیضه توسط اوریون معمولا یکطرفه بوده و مشکلی برای باروری فرد ایجاد نمی کند.

درمان شامل استراحت دادن به بیمار، بالا نگه داشتن بیضه ها، کمپرس سرد، داروهای ضد التهاب و ضد درد و در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک می باشد.

التهاب بیضه

2_ اختلالات زمینه ای

وجود هر گونه اختلال اناتومیک در بیضه ها، از جمله تجمع خون در اطراف بیضه (هماتوسل)، تجمع مایع در اطراف بیضه (هیدروسل)، تجمع غیر طبیعی اسپرم (اسپرماتوسل) و وجود واریکوسل (بزرگ شدن و تجمع غیر طبیعی رگ ها در بالای بیضه)، می تواند سبب درد در بیضه شود.

غالبا در موارد فوق، شکل طبیعی بیضه ها تغییر کرده و بیمار خود متوجه تغییرات ظاهری بیضه ها می شود. ذکر این نکته ضروری است که درد بیضه در اثر واریکوسل معمولا خفیف بوده و بیشتر پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت و یا بعد از فعالیت زناشویی دیده می شود.

3_ پیچ خوردگی (TORSION) بیضه

یکی از موارد درد بیضه بوده که نیازمند بررسی، تشخیص و درمان اورژانسی می باشد. در اثر پیچ خوردگی ناگهانی عروق بیضه رخ داده و بیمار با شکایت وجود درد شدید، ناگهانی و بدون سابقه قبلی مراجعه می کند.

درد معمولا یکطرفه بوده و در معاینه، بیضه ی مبتلا موقعیت عرضی (به جای طولی نرمال) پیدا می کند و رفلکس کرماستر کاهش می یابد. (در حالت نرمال با تحریک قسمت داخلی کشاله ران، بیضه به سمت بالا حرکت می کند که در جریان TORSION این رفلکس از بین می رود.)

علت واقعی پیچ خوردگی بیضه مشخص نیست، اما عوامل تحریک کننده، جابجایی ناگهانی بیضه (ضربه، سرما، شیرجه ناگهانی در آب سرد، دوچرخه سواری یا اسب سواری) میتوانند از علل ایجاد پیچش بیضه باشند.

 تشخیص توسط شرح حال، معاینه بالینی و سونوگرافی رنگی عروق بیضه (کاهش جریان خون در بیضه درگیر) انجام می شود. درمان پیچش بیضه از طریق جراحی و برگرداندن عروق بیضه به وضعیت نرمال، انجام می شود.

جراحی فوق باید حداکثر ظرف ٤ تا ٦ ساعت انجام شود. در صورت تاخیر در تشخیص یا تعلل در جراحی، جراح مجبور به خارج سازی بیضه آسیب دیده (ارکیدکتومی)، برای جلوگیری از تأثیر مضر آن روی بیضه مقابل می شود.

درد

4_ درد پس از فعالیت جنسی

شکایتی نسبتا شایع خصوصا در افراد جوان بوده که خوشبختانه در اکثر موارد دال بر بیماری بیضه نمی باشد. از عوامل مؤثر در ایجاد این درد میتوان به علل روانی،علل ارگانیک و اسپاسم عضلات لگن (خصوصا پس از نزدیکی های طولانی مدت)، وجود التهاب یا عفونت در بیضه و پروستات و در نهایت واریکوسل اشاره کرد.

5_درد مبهم بیضه

دردهای مبهم و مزمن بیضه که پس از معاینه و تصویر برداری دلیل خاصی برای آن ها یافت نمی شود. غالبا منشاء این دردها، التهاب بیضه بوده و با تغییر سبک زندگی و اقدامات حمایتی (عدم استفاده از لباس زیر تنگ، خنک نگه داشتن بیضه، اجتناب از ایستادن و یا نشستن طولانی مدت) بهبود می یابند. هم چنین در بعضی موارد علت این درد ها تحریک پذیری بیش از حد اعصاب بیضه به ضربه های مکرر و جزئی محیطی می باشد.

سرطان بیضه

6_ سرطان بیضه

برخلاف تصور عموم، سرطان بیضه غالبا بصورت بزرگی بدون درد بیضه بوده و درد جزء علائم شایع در سرطان بیضه نمی باشد. در حقیقت در سرطان بیضه، فقط در مواردی که عفونت یا خونریزی داخل تومور داشته باشیم، شاهد درد خواهیم بود.

7_ بیضه نزول نکرده

منشاء جنینی بیضه ها در مجاورت کلیه بوده و به تدریج و با افزایش سن جنین، نزول بیضه اتفاق می افتد. در یک نوزاد سالم، بیضه ها باید بطور کامل داخل اسکروتوم (کیسه بیضه) قرار بگیرند.

در صورت عدم نزول کامل بیضه، این بیضه نزول نکرده می تواند منشاء درد باشد. به علت اثر تخریبی محوطه شکمی روی بیضه، توصیه به جراحی بیضه نزول نکرده، حداکثر تا ١ سالگی می شود.

فتق

8_ دردهای ارجاعی

در واقع منشاء این دردها نه از بیضه بلکه از ارگان های مجاور بیضه ها می باشد. همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، به علت گستردگی شبکه عصب دهی بیضه ها، وجود هر گونه اختلال در ارگان های مجاور، از جمله سنگ کلیه و خصوصا سنگ های قسمت انتهائی حالب، فتق و هرنی، میتواند سبب درد در بیضه ها شود.

در مواردیکه منشاء درد بیضه ، سنگ های مجاری ادراری باشد، بیمار معمولا از علائم ادراری (سوزش یا تکرر ادرار و تغییر رنگ ادرار) نیز شکایت دارد.

در صورت وجود فتق ممکن است بیمار متوجه وجود ناحیه برجسته در قسمت فوقانی کشاله ران خود شود، که با سرفه، فعالیت فیزیکی و زور زدن برجسته تر می شود. هم چنین در افرادیکه دارای دیابت پیشرفته هستند و دچار نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب) شده اند ممکن است درد بیضه مشاهده شود.

از سایر علل درد بیضه می توان به درد پس از ضربه (نیازمند معاینه و سونو گرافی احتمالی جهت تشخیص دقیق آسیب وارد شده به بیضه) و درد پس از وازکتومی نام برد.

درد بیضه پس از عمل وازکتومی در ١ تا ١٥ درصد بیماران دیده شده و غالبا با اقدامات حمایتی طی ٣ ماه پس از وازکتومی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود می توان از بلاک کردن اعصاب با تزریق لیدوکائین و یا خارج سازی گرانولوم تشکیل شده پس از وازکتومی بهره برد.

دارو

درمان درد بیضه

دردی که نیاز به مراقبت پزشکی ندارد از طریق موارد زیر در خانه می تواند درمان شود:

 • استفاده از یک بیضه بند ورزشی یا کاپ بیضه بند، جهت محافظت از کیسه ی بیضه
 •  استفاده از یخ برای کاهش ورم کیسه ی بیضه
 • گرفتن دوش آب گرم
 • با قرار دادن یک حوله ی لوله شده زیر کیسه ی بیضتان هنگام دراز کشیدن، از بیضه هایتان محافظت کنید.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن برای کاهش درد استفاده کنید.

با بیشتر شدن درد، نیاز است که پیگیر درمان از طریق پزشکتان باشید. پزشک شما یک معاینه ی بدنی از شکم، کیسه بیضه و کشاله ی ران، انجام خواهد داد تا علت ایجاد درد را پیدا کند و از شما در مورد دیگر علائم سوال خواهد کرد. جهت تشخیص دقیق وضعیت شما، پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتری را بخواهد از جمله:

 • آزمایش فراصوت (نوعی آزمایش تصویربرداری) از بیضه ها و کیسه ی بیضه
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش کشت ادرار
 • آزمایش ترشحات پروستات که نیازمند یک آزمون مقعدی نیز هست.

پیشگیری از درد بیضه

از همه ی موارد درد بیضه ای نمی توان جلوگیری کرد، اما اقداماتی وجود دارند که می توانید جهت کاهش عوامل زمینه ساز این درد انجام دهید. این اقدامات شامل موارد زیر می شوند:

 • پوشیدن یک بیضه بند ورزشی، برای جلوگیری از آسیب به بیضه ها
 • داشتن عمل جنسی ایمن که شامل استفاده از یک کاندوم در حین رابطه ی جنسی است.
 • معاینه کردن بیضه هایتان یکبار در ماه، برای آگاه شدن از تغییرات یا توده ها
 • خالی کردن مثانه تان به طور کامل در هنگام ادرار کردن، جهت جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری

زمان مراجعه به پزشک

 • در صورت رخ دادن هر کدام از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر توده ای را بر روی کیسه ی بیضه تان حس می کنید.
 • دچار تب شده اید.
 • کیسه ی بیضه شما قرمز است و هنگامی که دست می زنید گرم یا حساس است.
 • به تازگی با کسی که مبتلا به اوریون است ارتباط داشته اید.

اگر بیضه دردتان یکی از شرایط زیر را دارد، باید پیگیر مراقبت پزشکی اورژانسی باشید:

 • درد بیضه ی شما، ناگهانی و شدید است.
 •  درد بیضه همراه با حالت تهوع یا استفراغ رخ می دهد.
 • بیضه درد توسط آسیبی ایجاد شده که دردناک است و یا یک ساعت پس از آسیب بیضه متورم شود.

کلام آخر

در پایان ذکر این نکته ضروری است که بروز درد بیضه به صورت ناگهانی، درد بیضه همراه با علائم سیستمیک (تب و لرز،تهوع)، علائم ادراری (سوزش ادرار، خون در ادرار، ترشح چرکی از مجرا )، درد بیضه طول کشیده و یا درد بیضه همراه با تغییرات ظاهری (تورم یا گرمی بیضه ها) نیازمند پیگیری و مراجعه به پزشک می باشد.

برای مشاهده فیلم جراحی واریکوسل توسط دکتر ناطق روی عمل واریکوسل کلیک کنید. این فیلم مناسب افراد زیر 15 سال نیست.

دکتر شهریار ناطق متخصص و جراح مجاری ادراری

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۱۴سالمه از یه هفته پیش دچار درد(هنگام فشاردادن)و سوزش بیضه شدم
  چهار روز پیشم به دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن که چیز مهمی نیست ولی من هنوز هم وقتی فشار میدم بازم بیضه سمت راستم درد میکنه من با اینکه به دکتر هم مراجعه کردم ولی بازم استرس دارم میشه منو راهنمایی کنید
  ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر ۱۵۷۲۰۱۰۶۶ پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید .وتشکر از زحمات شما .من روی بیضه سمت چپم تقریبا سه میلیمتر مایین تر از اون برامدگی رویه بیضه یه چیزی شبیه ناخونک درآمده به اندازه دوسه میلیمتر که بالمس دست بهخوبی مشخصه وخیلی هم سفته وبالمس احساس دردمیکنم البته واریکسل گرید یک به دوهم دارم بعضی وقتا این برامدگی انگار محو میشه یه خیلی کوجک میشه لطفا بگید آیا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۲ روزه که بیضه راستم ورم کرده و درد میکند ولی هیچکدوم از علائم مثل قرمزی کیسه بیضه یا تب حالت تهوع و استفراغ ندارم میشه بگید دلیل ورم چی می‌تونه باشه و درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر اسماعیل جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر حدود ۱۰ سال پیش یه ضربه به بیضه سمت چپ من اصابت کرده از اون موقع به بعد درد می‌کنه و احساس میکنم رگ هاش هم متورم شده آقای دکتر فقط موقع تماس دست یا برخورد بیضه با رانم ویادر صورت پوشیدن شلوار تنگ درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام بهتر است معاینه شوید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ۲ سالی هست که بیضه درد دارم و مدتی با آنتی بیوتیک بهتر شدم اما الان درد های‌شدیدی داره ، دکتر گفتن درد عصبی هست
  میخواستم بپرسم راهی هست برای بهبودی کامل؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  بیصه سمت چپم بیشتر شبها که میخوام بخوابم درد خفیفی میگیره تکرر ادرار هم پیدا میکنم قسمت بالای بیضه چپم هم یه رگ اندازه چند میلی متر ورم کرده و قرمز شده چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر نیما شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا ۲ماه است که درد خیف بیضه دارم که همیشگی نیست اکثر هم شب ها این درد شروع میشود و وقتی که یک حوله بر روی بیضه هایم میگذارم درد ارام میشود و این درد از وقتی شروع شد که فوتبال بازی میکردم که با سرعت به سمت توپ دویدم و یک درد مثل حالت کش امدگی در بیضه هایم احساس کردم و از موقع است که این درد را دارم اگر کمک کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ابتدا باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  گاهی دردی خفیف دریکی ازبیضه هاوکشیدن درددرنواحی کمروپهلوهادارم مشکل چیست البته بیشتردرزمانی که رابطه جنسی کمترشده باشد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ممکن است در اثر التهاب بیضه ها باشد
 • تصویر کاربر محند جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب .پسری هستم ۳۰ ساله هنگامی ک رابطه اورال با همسر خود دارم و بیضه ایم تحریک میشود درد زیادی دارم ک این درد باعث کم شدن حس شهوت و یا بی حس میشومم.
  وقتی ک لباس زیرم تنگ باشد و فشار ب بیضه هایم بیاد درد عجیبی دارمم.مشکل چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید
 • تصویر کاربر روزبه دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  من الان نزدیک 8ماه هردو بیضه درد می‌کنه و همینطور آلت تناسلی کامل سفت نمیشود
  ظاهرن هیچی نیست ینی ن تغییر رنگ ن بزرگی نیست فقط دست ک میزنم درد میگیره و یا طولانی مدت می‌شینم درد میگیره بعضی وقتا دردش از بیضه میزنه زیر شکمم
  2سال پیش عمل واریکوسل داشتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر