عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

فهرست مطالب

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها،  ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند.

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارد. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط گرد رحمى است. حقیقتا کانال اینگوینال در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون اسکروتوم (کیسه ی بیضه) در دوران جنینی است. در صورتی که این کانال باز بماند در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (ایجاد هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

فیلم : فتق چیست و چگونه درمان می شود؟

در این ویدئو ۴ دقیقه ای، دکتر شهریار ناطق به طور کامل بیماری فتق و مشکلات آن و راه های درمان آن را برای شما مخاطبان عزیز تشریح می کنند.

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

فتق اینگوینال

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

درمان فتق اینگوینال: جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن جراحی فتق است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

جراحی

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

عوارض فتق چیست؟

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

❇ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

❇ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

❇ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرناز پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام با درد شکمی به دکتر مراجعه کردم بعد از سونوگرافی متوجه شدم که دو کیست۳ و ۴ میلیمتری در تخمدان راست دارم و موردی به نام فتق هرنی هم در سونو ذکر شده من در قسمت چپ و راست شکمم تقریبل دو طرف ناف دردتیر کشنده دارم که البته گاهی اوقات خوب هستم در بعضی وقتها این درد به سمت پهلو راستم هم کشیده میشه .لطفا منو راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام با همکاران جراح عمومی مشورت کنید
 • تصویر کاربر حمیدطهماسبی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  در ناحیله مقعد و قسمتی از بیضه برجستگیهای پوستی ایجاد شده
  آیا امکان داره که زگیل تناسلی باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام یکی از ضایعات زگیل هست
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام براساس این عکس که میفرستم میشه بگید که این چیه ؟؟
  زگیل هست؟زگیل تناسلی هست؟
  من با کسی رابطه نداشتم ولی فکر میکنم علت این اتفاق این بوده باشه که یکی دو بار فقط در حمام بعد از محتلم شدن تنبلی کرده باشم و دیر برم حمام که این جوری شده ...
  نمیدونم
  طوری هست که بعد دوبار حمام رفتن و شستشو و فشار دادنش خون و شاید چیزی شبیه به چرک(نمیدونم) خارج شده ازش و تا حدودی خالیش کردم ولی بعد مدتی تو پر شد والان که خالیش کردم خون اومد کمی ولی یه کمی سفت تر شده و بیشتر حجمشو چیزی غیر خون تشکیل میده چون اگه خون بود با فشار هایی که دادم خالی میشد...
  روی پوست ران و بین ران و ناحیه تماس بیضه ها با پوست ران ایجاد شده
  1 تا 2 هفته ای هم هست که ایجاد شده
  خواستم راهنماییم کنین که چی هست تا زودتر قبل دیر شدنش اقدام به درمان کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام جوش چرکی هست
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام ۷روزاست عمل فتق وواریکوسل کردندکه روی فتق ازهمان روز عمل روی شکم یکم بلندی داردودورآلت یکم بادکرده نه کلا بلکه یکم مشکلی که ندارد؟اگرموردی است به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام بهتر است با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر Mohamadmahdi یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتردرسونگرافی شوهرم تصویر یک دیفکت به سایز ۶-۵ م م در اینگوینال چپ دیده می‌شود راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام هرنی یا باد فتق است
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  ایابایدفتق خفیف راعمل کرد درحالت عادی دردی ندارم ولی زمان کارسنگین سوزش درناحیه چپ زیرشکم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام بستگی به شدت و میزان علائم دارد
 • تصویر کاربر J.a جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام، نحوه ی افتراق فتق کشاله ران و آپاندیس چیست؟ آیا ممکن است آپاندیس به اندازه فتق کشاله ران متورم یا بیرون زدگی داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام از طریق معاینه و سونوگرافی
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر


  سونو انجام دادم جواب سونو:
  در سمت راست حین اعمال مانور والسالوا نسج نرم به دریچه ورودی کانال اینگوینال راست هرنیه می شود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام شما دچار هرنی اینگوئینال(فتق)هستید بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با عرض سلام 4 سال پیش عمل فتق کشاله ران سمت راست را انجام دادم ولی در سونی گرافی جدید علالم باز شدن فتق دیده شده ایا باز باید جراحی شوم یا با مراقبت حل میشه و اگر جراحی لازم است از دفعه قبل راحت است یه نه ممنون میشوم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام نیاز به جراحی در فتق بسته به شدت علائم است عمل مجدد سخت تر است
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  آیا فتق به اندازه ۳۴ در ۱۲ میلی حتما باید جراحی بشه واینکه جراحی باز باید بشه یا لاپاروسکوپی هم میشه انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام فتق شما بزرگ است حتما جراحی کنید نوع جراحی بسته به نظر پزشک معالج است
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر