عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها، ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند. متاسفانه این مشکل شایع عوارض بدی بهمراه دارد. در ادامه … اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارند. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط های رحمى و در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون کیسه ی بیضه در دوران جنینی است.

 

فتق کشاله ران

اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

این کانال در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (بیماری هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال 

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

فیلم جراحی فتق بیضه

عوارض فتق چیست؟

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

1_ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

2_ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

3_ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

فیلم : فتق چیست و چگونه درمان می شود؟

در این ویدئو 4 دقیقه ای، دکتر شهریار ناطق به طور کامل بیماری فتق و مشکلات آن و راه های درمان آن را برای شما مخاطبان عزیز تشریح می کنند.

 

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

درمان فتق اینگوینال: جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن عمل فتق کشاله ران است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

فتق اینگوینال

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

جراحی

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. امیدوارم همیشه سلامت باشید
  سوال بنده اینه که آیا میشه با استراحت و ورزش این بیماری رو درمان کرد ؟
  من چهار سال قبل عمل کردم، بعد از اون بیضه سمت راست به قدر چشمگیری بزرگ شد اما چون دردی نداشت و اذیتم نمی کرد توجهی نکردم بهش. من مربی ورزشی هستم و عضلات نسبتا آماده ای دارم اما خب گاهی به دلیل مشکلات زندگی از ورزش دور میشم. یک هفته ای میشه همون جای قبلی به مقدار خیلییی کم درد گرفته و من مجبورا استراحت و ورزش رو شروع کردم. نمیدونم آیا با استراحت و ورزش مناسب خوب میشه یا باید دوباره عمل کنم ؟ 😔
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام چه عملی؟؟؟
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکترخسته نباشید ممنون ازوقتی که دراختیاربنده می گذارید.حدود 6سال توبازی فوتبال دچار کشیدگی کشاله ران شدم بصورتیکه درون بیضه سمت راست وعضله زیر شکم احساس درد میکردم حدود 3الی 4 ماه استراحت کردم وفوتبال بازی نکردم که این درد خوب شد ودیگردردی احساس نکردم حتی باورزشهای سنگین.ولی نمیدونم چرا دوباره به سراغم آمده وچن وقتی هست شروع به درد میکند.اون موقع سونو دادم نوشته بود قطرکانال اینگوینال سمت راست 1/2 میلیمتربزرگترازسمت چپ میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام بیشتر به علت کشیدگی عضلات است
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  سلام براساس این عکس که میفرستم میشه بگید که این چیه ؟؟
  زگیل هست؟زگیل تناسلی هست؟
  من با کسی رابطه نداشتم ولی فکر میکنم علت این اتفاق این بوده باشه که یکی دو بار فقط در حمام بعد از محتلم شدن تنبلی کرده باشم و دیر برم حمام که این جوری شده ...
  نمیدونم
  طوری هست که بعد دوبار حمام رفتن و شستشو و فشار دادنش خون و شاید چیزی شبیه به چرک(نمیدونم) خارج شده ازش و تا حدودی خالیش کردم ولی بعد مدتی تو پر شد والان که خالیش کردم خون اومد کمی ولی یه کمی سفت تر شده و بیشتر حجمشو چیزی غیر خون تشکیل میده چون اگه خون بود با فشار هایی که دادم خالی میشد...
  روی پوست ران و بین ران و ناحیه تماس بیضه ها با پوست ران ایجاد شده
  1 تا 2 هفته ای هم هست که ایجاد شده
  خواستم راهنماییم کنین که چی هست تا زودتر قبل دیر شدنش اقدام به درمان کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام جوش چرکی هست
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام ۷روزاست عمل فتق وواریکوسل کردندکه روی فتق ازهمان روز عمل روی شکم یکم بلندی داردودورآلت یکم بادکرده نه کلا بلکه یکم مشکلی که ندارد؟اگرموردی است به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بهتر است با جراح خود مشورت کنید
 • تصویر کاربر Mohamadmahdi یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتردرسونگرافی شوهرم تصویر یک دیفکت به سایز ۶-۵ م م در اینگوینال چپ دیده می‌شود راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام هرنی یا باد فتق است
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  ایابایدفتق خفیف راعمل کرد درحالت عادی دردی ندارم ولی زمان کارسنگین سوزش درناحیه چپ زیرشکم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بستگی به شدت و میزان علائم دارد
 • تصویر کاربر J.a جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  با سلام، نحوه ی افتراق فتق کشاله ران و آپاندیس چیست؟ آیا ممکن است آپاندیس به اندازه فتق کشاله ران متورم یا بیرون زدگی داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام از طریق معاینه و سونوگرافی
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر


  سونو انجام دادم جواب سونو:
  در سمت راست حین اعمال مانور والسالوا نسج نرم به دریچه ورودی کانال اینگوینال راست هرنیه می شود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام شما دچار هرنی اینگوئینال(فتق)هستید بهتر است جراحی کنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  با عرض سلام 4 سال پیش عمل فتق کشاله ران سمت راست را انجام دادم ولی در سونی گرافی جدید علالم باز شدن فتق دیده شده ایا باز باید جراحی شوم یا با مراقبت حل میشه و اگر جراحی لازم است از دفعه قبل راحت است یه نه ممنون میشوم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام نیاز به جراحی در فتق بسته به شدت علائم است عمل مجدد سخت تر است
 • تصویر کاربر محمدی یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  آیا فتق به اندازه ۳۴ در ۱۲ میلی حتما باید جراحی بشه واینکه جراحی باز باید بشه یا لاپاروسکوپی هم میشه انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام فتق شما بزرگ است حتما جراحی کنید نوع جراحی بسته به نظر پزشک معالج است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر