علل شیوع و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها،  ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند.

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارد. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط گرد رحمى است.

 حقیقتا کانال اینگوینال در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون اسکروتوم (کیسه ی بیضه) در دوران جنینی است. در صورتی که این کانال باز بماند در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (ایجاد هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

فیلم : فتق چیست و چگونه درمان می شود؟

در این ویدئو ۴ دقیقه ای، دکتر شهریار ناطق به طور کامل بیماری فتق و مشکلات آن و راه های درمان آن را برای شما مخاطبان عزیز تشریح می کنند.

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

فتق اینگوینال

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

درمان فتق اینگوینال: جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن جراحی فتق است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

جراحی

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

عوارض هرنی اینگوینال

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

❇ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

❇ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

❇ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

10+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرانک پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من هرنی سمت چپ عمل کردم بعد عمل سرفه دارم دستم روی قسمت عمل میزارم و سرفه میکنم خیلی میترسم دوباره فتق پاره بشه چیکار کنم ؟(خانم هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،کار درستی میکنید همین کار را موقع عطسه و یا خنده هم انجام دهید
 • تصویر کاربر هوشمند سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام فرزند دوقلوی پسر ودختر بنده 21 /1 در هفته 35 بارداری به دنیا آمدند ولی احتیاج به دستگاه نداشتند و متخصص کودکان بردم بیضه ها در کیسه بیضه وجود ندارند لطفا کمک کنید خیلی نگرانیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،یک سونوگرافی از بیضه ها،اسکروتوم و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام‌دهید
   مقاله مربوط به بیضه نزول نکرده را در سایت بنده مطالعه کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من دوسال پیش عمل واریکوسل و بیوبسی انجام دادم و اسپرمم صفربود میخواستم بدونم امکان بارداری دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،اگر در بیوپسی اسپرم دیده نشده احتمال باروری بسیار بسیار کم است
   میتوانید میکرو تسه(نمونه برداری با میکروسکوپ و فریز جزایر کانونی اسپرم)انجام دهید
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت.
  سربازی هستم۲۴ ساله که با احتمال واریکوسل مراجعه کردم دکتر و ایشان گفتن چیزیت نیست ولی سونو برات مینویسم.(علت مراجعه درد بیضه سمت چپ بود)
  تو سونو مشخص شد اندازه ۱۰ میل پارگی بالای آلتم سمت چپ نزدیک ران دارم.
  به دکتر نشون دادم که گفتن فتق جزئی داری بایدم عمل کنی.
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم ایا نیاز به عمل داره؟؟؟
  استراحت بعد از عمل چند روزه؟؟؟
  کلا چجور عملیه؟؟؟

  باتشکر از وقتی که میزارید❤
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،چون فتق شما علامتدار شده است بهتر است جراحی کنید
   فیلم جراحی فتق در اینستا بنده موجود است(Drnategh)حداقل۱۰ روز تا ۲ هفته بعد از جراحی نیازمند استراحت هستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام و خسته نباشید
  من حدود یک سالو نیمه که باد فتق بیضه دارم ولی هیچ درد و اذیتی ندارم
  ایا عمل لازمه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،همانطور که در کلیپ اموزشی توضیح داده ام برای جلوگیری از پیشرفت و‌اینکه احتمال گیر افتادن و اسیب به روده ها در سوراخ ساک فتق وجود دارد جراحی باد فتق لازم است
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ادامه سوال قبلی.که من رفتم پیش دکتر و آزمایش برام نوشت و میگه اسپرم ندارم.حالا راه درمانش از نظر شما چیه؟
  اینم از آزمایشات
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،اگر اینگونه هست باید از بیضه خود نمونه برداری کنید
 • تصویر کاربر Amirmohammad سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۳سالمه متاهلم چند وقتیه ک حس میکنم بیضه سمت چپم یخورده کوچیک شده لعضی موقع ها یکم درد میگیره لطف میکنید علتشو سریع بهم بگید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،احتمالا این فقط تصور ذهنی شما است
   لطفا یک سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با تقدیم سلام و احترام
  من اواخر زیاد استخر میرفتم و بعد یکی از جلسات دچار عفونت شدید در گلو شدم و هم زمان بیضه سمت راستم دردناک هست. آیا این ها به هم مربوط است؟ سوزش ادرار ندارم و شکل ظاهری بیضه تغییر نکرده. فقط دردناک هست. به خاطر درمان گلوی چرکین دکتر کپسول سفکسین تجویز کرده که یک عدد از ده تا کپسول را مصرف نموده ام. هنوزبهبودی حاصل نشده است. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،بسیار بعید است که مرتبط باشند
 • تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من در قسمت راست و پایین شکمم احساس ورم و درد داشتم(مخصوصا موقع قد کشیدن) به دکتر مراجعه و متوجه شدم فتق اینگوینال دارم. الان چند روزه که شکمم (اطراف ناف) احساس ورم و درد هم دارم آیا ممکنه این فتق باعث ورم و درد روده ها بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،بعید است ولی محض اطمینان یک سونو از عضلات شکم بگیرید
 • تصویر کاربر همایون جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من به تازگی عمل هرنی داشتم در مطالب شما گفته شده برش برای ترمیم 3 الی 4 سانت است اما طول برش من 14 سانت است ، آیا این مقدار برش عادی است یا غیر عادی ؟ طبق سونوگرافی پارگی هرنی حدود 2 سانت تشخیص داده شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،میزان برش بستگی به سبک‌جراح و سلیقه ایشان متفاوت است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر