علل شیوع و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

فتق اینگوینال، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها،  ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند.

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارد. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط گرد رحمى است.

 حقیقتا کانال اینگوینال در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون اسکروتوم (کیسه ی بیضه) در دوران جنینی است. در صورتی که این کانال باز بماند در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (ایجاد هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع فتق مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

فتق اینگوینال

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

درمان فتق های اینگوینال

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن جراحی می باشد. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

جراحی

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش جراحی، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

عوارض هرنی اینگوینال

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

❇ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

❇ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

❇ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

9+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر عکس سونوگرافی بچه ام را فرستادم خدمتتون. لطفا راهنمایی بفرمایید ایا لازم است جراحی بشه و اگه جواب مثبت است چه متخصصی باید عمل کنه اطفال جراح عمومی یا اورولوژی
  در ضمن ما شهرکرد هستیم و امکانات پزشکی کم و محدود اگه ممکنه یه پزشک خوب اصفهان معرفی کنید و یه سوال دیگه اینکه
  ایا ممکنه جواب سونوگرافی اشتباه باشه؟ لازمه یه سونوگرافی دیگه انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،جواب سونوگرافي واضح است و نياز به تكرار نيست
   حتما" بايد جراحي انجام شود
   كسي را در اصفهان نميشناسم
 • تصویر کاربر Pedram سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، ده روزی‌ست که بدلیل تشدید درد دیسک کمر در حال استراحت هستم، ار این ایام متوجه شده ام سمت چپ شکمم کمی ورم کرده و سفت شده، به توصیه پزشک سونو انجام داده ام، طبق توضیحات سونوگرافی در دو نقطه، ناف و کمی بالای بیضه، حدود 5 میل پارگی فتخ دارم، ولی در قسمت متورم علیرغم انجام سونو در حالات مختلف هیچ گونه پارگی مشاهده نشده، آیا ممکن است این تورم و درد شکم مربوط به این پارگیها باشد؟ البته نظر ایشان احتمال گرفتگی عضلات بدلیل عارضه دیسک کمر یا مشکلات روده بزرگ میباشد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بايد معاينه شويد ولي به احتمال زياد نظر همكار ما درست است
 • تصویر کاربر معصومه چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من 20روز است که عمل لاپراسکوپی فتق از ناحیه چپ کشاله ران انجام داده و67 سال دارد و15 سال بوده که این مشکل را داشته است. فقط مشکل اینجاست که الان با وجود بیست روز هنوز از ناحیه بیضه ورم وسفت شدن بیضه و بزرگ بودن ان را دچار شده است. وخیلی از این بابت ناراحت است . وفکر میکند که دیگه خوب نمیشه. ولی دکتر گفته که باید شورت تنگ بپوشه تا اب جمع شده در بیضه جذب بشه وال یک ماه خوب بشه. لطف کنید راهنمایی کنید ما را. آیا بهبودی ورم حاصل میشه یا نه. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   احتمالا" ايشان دچار هيدروسل شده اند تا ٢ ماه لباس زير تنگ بپوشند و بعد از ان اگر خوب نشد با يك جراحي كوچك مساله حل ميشود
 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من گاهی درد همراه با سوزش قسمت سمت راست نزدیک ماسه بیضه دارم وضمنا شش ماه پیش قسمت سمت راست پیوند کلیه شده ام لطفاً راهنمايى ۵رمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" يك سونوگرافي انجام دهيد
 • تصویر کاربر کیومرث جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر گرامی 
  حدود 10 روزی است که بنده در ناحیه ی بیضه و زیر شکم احساس ناراحتی می کنم، روزهای اول بیشتر بود، رفتم دکتر به من قرص تاوانکس با دیفنوفناک داد، روز دوم و سوم دوباره رفتم دکتر اورولوژ بخاطر درد زیادی که داشتم بهم سونوگرافی رنگی داد و تشخیص داد که من واریکوسل گرید1 دارم. آزمایش اسپرم دادم گفتند شکل ظاهری اسپرم ها نرمال نیست و به من قرص پنتافیل داد و گفتند عمل نیاز نیست دارو های اول به اتمام رسید و فقط پنتافیل رو دارم میخورم. لطفاً به من بگید الان چه کار کنم تا درد و نگرانیم برطرف شه...
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،واريكوسل درجه ١ معمولا" باعث درد شديد نميشود
   نكته بعد اينكه پنتافيل سبب افزايش حركت اسپرم شده و ربطي به شكل اسپرم ندارد
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. وقت بخیر. ببخشید با توجه به اینکه خانم میباشم، چند سالی است در ناحیه اینگیونال چپ، متوجه برآمدگی تقریبا سفتی شده ام که بزرگ ترین اندازه آن، اندازه تخم مرغ معمولی است. البته وجود این برآمدگی همیشگی نبوده و گاهی اوقات و بیشتر در فاصله شب تا صبح از بین میرود، مثل بادکنکی که مایعی داخل آن باشد یا حتی بادی داخل آن باشد، خالی شودولی بادکنک خالی باقی بماند. یعنی حتی زمانی که برآمدگی به اصطلاح خوابیده باشد، بازهم سمت چپ برآمده تر از سمت راست آلت تناسلی است. با توجه به اینکه چندین بار سونوگرافی انجام شده،و هیچ تشخیصی داده نشده، از شما خواهشمندم در حل این مشکل کمکم کنید. در ضمن فقط تنها زمانی که به بزرگترین اندازه برسد، احساس درد نه، حالتی بین سوزش و درد احساس میکنم. پیشاپیش از وقتی که میگذارید، سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا" جهت معاينه تشريف بياوريد مطب
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر