عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها، ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند. متاسفانه این مشکل شایع عوارض بدی بهمراه دارد. در ادامه … اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارند. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط های رحمى و در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون کیسه ی بیضه در دوران جنینی است.

 

فتق کشاله ران

اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

این کانال در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (بیماری هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال 

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

فیلم جراحی فتق بیضه

عوارض فتق چیست؟

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

1_ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

2_ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

3_ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

فیلم : فتق چیست و چگونه درمان می شود؟

در این ویدئو 4 دقیقه ای، دکتر شهریار ناطق به طور کامل بیماری فتق و مشکلات آن و راه های درمان آن را برای شما مخاطبان عزیز تشریح می کنند.

 

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

درمان فتق اینگوینال: جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن عمل فتق کشاله ران است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

فتق اینگوینال

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

جراحی

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مدنی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 424 مشاهده پرسش
  سلام آیا جراحی این بیماری بیضه را انجام میدهید؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،سوالتان واضح نیست
 • تصویر کاربر عسل شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  من چندسال پیش زیگیل داشتم خداروشکر خوب شدم ولی واکسن نزدم حتما بایدواکسن بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،واکسن جهت پیشگیری از ابتلا به سایر انواع مفید است
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..پسری ۲۲ ماهه دارم که بیضه سمت راستش بالا بود الان پایین اومده ولی داخل کیسه بیضه نیست.لبه بیرون کیسه مونده.بعضی وقتا یه کم میاد داخل کیسه.اندازه بیضه چپ ۱۳.۵ و بیضه راست۱۰.۵ هست.باید چکار کنیم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 412 مشاهده پرسش
  با سلام، من دو سال پیش فتق عمل کردم تا چند وقت پیشم مشکلی نبود تا این که یه شب رفتم سالن گرم نکرده بودم کل بدنم درد گرفته بود زیر شکمم همینطور، فکر کردم گرفته گی عضله هست ولی هنوز درد دارم میخوام بدوم یا فشاری وارد میشه زیر شکمم و همون جایی که عمل کردم درد میاد دردشم چرخشی بالای دستگاه تناسلی به علاوه بیضه سمت راست در چرخشه، رفتم دکتر تشخیص درستی نداد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 476 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز جناب من فردی هستم که مدت پنج ساله دچار خود ارضایی میخواستم بدونم که اگر به مدت چند سال این کار رو ترک کنم در آینده میتونم ازدواج کنم و بچه دار بشم ممنون میشم پاسخ بدید من 18 سال سن دارم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بله،نگران نباشید
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  با سلام من یک جوان متاهل ۲۹ ساله هستم
  ۲ تا عمل جراحی فتق کشاله ران(به گفته دکترم ۲ تا فتق داشتم) و ۱ عمل واریگوسل (که مجموعا ۳ تا عمل میشه داشتم . با گذشت ۲۶ روز از عمل بنده درد و سوزش در ناحیه کشاله پا و قسمت عمل دارم . در بعضی از مواقع هم نسبتا شدید میشه
  لطفا راهنمایی ام کنید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،تا ۲ ماه پس از جراحی این درد ها طبیعی است اگر پس از ان ادامه داشت یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر خسته نباشی..
  ببینید من حداقل ۵ ساله یه درد دارم تو بیضه سمت راست. سونو هم هیچی نشون نمیده ..ولی گاهی اوقات که یه هویی دست میزنم یا حالت عادی درد شدیدی میگیره ...فکر میکنم یه چیزی مثه یه رگ بزرگ بهش چسبیده که وقتی فشارش میدم.دردناکه ..حالا من چکار باید کنم ..متخصص هم میگه مشکلی نداره ...
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا جهت معاینه به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ثقفی جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  باسلام
  امروز ادرار رقیق و ظاهراً خون مشاهده شد
  سن:42سال مذکر
  میزان قند ناشتا:140
  داروهای مصرفی: متفورمین500 2عدد در روز
  ویتامین e و ب1 : 1عدد در روز
  آتورواستاتین20: 1عدد در روز
  روزانه حدود 10عدد شاتوت قرمز هم میخورم
  لطفا راهنمایی بفرمایید علت ادرار در خون اختلال دارویی هست یا چیز دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،شاتوت میتواند سبب تغییر رنگ ادرار شود در صورت تداوم تغییر رنگ یک ازمایش ادرار بدهید
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 702 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر 2 تا 3 روز هست درد در ناحیه بین سمت چپ آلت تناسلی و ران سمت چپ دارم در واقعا محل تلاقی بین انتهای ران سمت چپ و آلت تناسلی درد احساس میکنم به هنگام دفع ادرار و سوزش و... مشکلی ندارم به هنگام ایستادن و راه رفتن هم مشکلی نیست اما به هنگام خوابیدن به روی شکم و یا به پهلو درد در آن ناحیه احساس میکنم که با گذشت زمان آرام میشه و دوباره پس از زمانی احساس درد دارم محبت کنید راهنمایی کنید ممنون میشم . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی از ناحیه فوق انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر کریمی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سه بار عمل کردم ولی باز سمت راست کشاله رانم باد میکنه. تو این ناحیه هم احساس سوزش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا یک سونوگرافی انجام‌دهید و جوابش را برایم بفرستید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر