عوارض فتق و خطرات فتق اینگوینال چیست؟

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله می خوانید

فتق اینگوینال که به نام هرنی یا هرنیا نیز شناخته می شود، تورم و برآمدگی قسمت فوقانی کشاله ران و ناحیه ی مغبنی است که در اثر ضعیف شدن و پارگی دیواره ی نگهدارنده روده ها، ایجاد می شود. فتق اینگوینال باعث می شود روده و چربی اطراف آن، به درون ناحیه ی مغبنی وارد شوند. متاسفانه این مشکل شایع عوارض بدی بهمراه دارد. در ادامه … اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

ناحیه ی مغبنی (کانال های اینگوینال) در پایین شکم قرار دارند. هم مردان و هم زنان دارای کانال های اینگوینال هستند. در زنان، هر کانال محل عبور رباط های رحمى و در مردان، مجرای انتقال بیضه از درون شکم به درون کیسه ی بیضه در دوران جنینی است.

 

فتق کشاله ران

اگر فتق عمل نشود چه میشود؟

این کانال در ٨٠٪‏ موارد تا یک سالگی بسته می شود، اما در صورت باز ماندن کانال، فرد مستعد انتقال مایع داخل شکم به درون کیسه بیضه ها (بیماری هیدروسل) و یا انتقال روده ها به درون کیسه بیضه و ایجاد هرنی اینگوینال مستقیم می باشد.

فتق اینگوئینال 

فتق اینگوئینال شایعترین نوع فتق بوده که در آقایان ٧ برابر بیشتر خانم ها رخ می دهد و در سمت راست شایعتر از چپ می باشد. نکته قابل توجه این است که در فتق ارثی پسر بچه ها، احتمال همراهی فتق با بیضه نزول نکرده و یا تجمع مایع اطراف بیضه (هیدروسل) وجود دارد. مهم ترین درمان این بیماری عمل فتق یا همان جراحی هرنی است که به دو روش باز و بسته انجام می شود.

فتق

علائم فتق اینگوینال

فتق هاى اینگوینال بیشتر به خاطر ظاهرشان شناخته می شوند. آن ها باعث برآمدگى در ناحیه ى شکم یا کشاله ى ران مى شوند که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ شوند. این نوع از فتق ممکن است دردناک و حساس به لمس باشد.

سایر علائم فتق اینگوینال عبارتند از:

 • درد هنگام سرفه، ورزش و خم شدن
 • احساس سوزش
 • درد وحشتناک
 • احساس سنگینى در کشاله ی ران
 • تورم اسکروتوم در مردان

دلایل فتق مغبنی

برخی از انواع هرنیا مغبنی علت مشخصی ندارند. برخی از آن ها هم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • افزایش فشار بر شکم
 • نقطه‌ای در دیواره شکم که از قبل به صورت ضعیف وجود داشته است.
 • ترکیب افزایش فشار بر شکم و نقطه ضعیف شده قدیمی در دیواره شکم
 • فشار در هنگام دفع مدفوع یا ادرار
 • فعالیتهای شدید
 • بارداری
 • عطسه یا سرفه ی مزمن

فیلم جراحی فتق بیضه

عوارض فتق چیست؟

عوارض فتق کشاله ران عبارتند از:

1_ اعمال فشار بر بافت‌های اطراف

بیشتر فتق‌های اینگوینال اگر با جراحی اصلاح نشوند، بمرور زمان بزرگ میشوند. در مردان، فتق بزرگ‌شده می‌تواند به داخل کیسه بیضه کشیده شده و باعث تورم و درد بیضه‌ ها شود.

2_ فتق حبس شده

در صورتیکه محتویات فتق در نقطه ضعیف شده در دیواره شکم گیر کند، روده مسدود می شود که این در نهایت منجر به درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در دفع مدفوع یا خارج کردن گاز معده میشود.

3_ فتق مسدود شده

فتق مسدود شده می‌تواند جریان خون را در روده قطع کند. فتق مسدود شده میتواند باعث از بین رفتن بافت روده مسدود شده شود. فتق مسدود شده یک بیماری خطرناک است که باید هر چه سریعتر جراحی شود.

تشخیص فتق اینگوینال

تشخیص فتق توسط معاینه فیزیکی و سونوگرافی بوده و بهتر است پس از تشخیص، درمان فتق هر چه زودتر انجام بگیرد تا از پیشرفت فتق، ایجاد چسبندگی و عوارض احتمالی بعدی و همچنین عارضه خطرناک گیر افتادن فتق و آسیب به روده جلوگیری شود.

معمولا پزشک در طى معاینه ى فیزیکی فتق را تشخیص می دهد. در طول معاینه پزشک از شما می خواهد در حالی که ایستاده اید سرفه کنید تا بتواند فتق را زمانی که قابل تشخیص است، بررسی کند.

اگر فتق قابل بازگشت باشد، شما و یا پزشکتان به راحتی فتق را در حالى که دراز کشیده اید به داخل شکم بر مى گردانید. با این حال، اگر ناموفق باشد، ممکن است فتق محدود یا فشرده پیدا کنید.

فیلم : فتق چیست و چگونه درمان می شود؟

در این ویدئو 4 دقیقه ای، دکتر شهریار ناطق به طور کامل بیماری فتق و مشکلات آن و راه های درمان آن را برای شما مخاطبان عزیز تشریح می کنند.

 

عوامل ایجادکننده فتق اینگوینال

تنها یک دلیل برای این نوع فتق وجود ندارد. با این حال، نقاط ضعف درون عضلات شکمی و کشاله ى ران، به عنوان مهمترین علل ایجاد فتق شناخته می شوند. فشار اضافی در این ناحیه ى بدن می تواند در نهایت فتق را ایجاد کند. برخی از عوامل خطر می توانند شانس ابتلا به این وضعیت را افزایش دهند، که عبارتند از:

 • وراثت
 • داشتن یک فتق قبلى
 • مرد بودن
 • زایمان زودرس
 • اضافه وزن یا چاقى
 • بارداری
 • فیبروز کیستیک
 • سرفه ى مزمن
 • یبوست مزمن

فتق

درمان فتق اینگوینال: جراحی هرنی

فتق درمان دارویی نداشته و درمان اصلی و قطعی آن عمل فتق کشاله ران است. مواردی مانند فتق بند و وسائل مشابه، به دلیل عدم نقش اثبات شده در درمان فتق و همچنین افزایش چسبندگی و عارضه دار شدن فتق، به هیچ وجه به عنوان درمان اصلی فتق توصیه نشده و نمی شود. صرفا در مواردی که سن بیمار بالا است و یا بیماری زمینه ای مانع از انجام جراحی می شود، این وسایل استفاده می شوند.

❇ جراحى باز فتق اینگوینال

حین جراحی فتق برشی حدودا ٤-٣ سانتیمتری در محل کانال اینگوینال (قسمت جانبی شکم در بالای ناحیه تناسلی) داده شده و پس از کنار زدن عضلات و جدا سازی عروق و اعصاب مربوط به بیضه و مجاری انتقال دهنده اسپرم، محل پارگی (ساک فتق) مشخص شده و محل پارگی ترمیم می گردد.

❇ جراحى لاپاروسکوپی فتق اینگوینال

در لاپاروسکوپى، که به آن جراحی فتق بسته نیز گفته می شود، چند برش کوچک تر شکمی ایجاد می شود. یک لوله ى بلند و نازک با یک دوربین به همراه نور در انتهاى آن به جراح کمک می کند که در حین جراحى داخل بدن بیمار را ببیند.

هدف هر دو روش عمل فتق ، بازگرداندن بافت داخلی شکم به داخل حفره ى شکم و بازسازی نقص دیواره شکمی است که معمولا برای تقویت دیواره ى شکم یک ساختار در آن قرار مى دهند. هنگامی که ساختارها در جای مناسب خود قرار گرفتند، جراح برش ها را مى بندد و بخیه مى زند.

جوانب مثبت و منفی بالقوه اى برای هر دو روش عمل فتق وجود دارد. به عنوان مثال، لاپاراسکوپى زمان بهبودى کم ترى نیاز دارد، اما خطر بازگشت مجدد فتق با لاپاروسکوپی بیشتر است.

فتق اینگوینال

انواع فتق اینگوینال

فتق های اینگوینال می توانند غیر مستقیم یا مستقیم، محدود و یا فشرده باشند.

❇فتق اینگوینال غیر مستقیم

فتق های اینگوینال غیر مستقیم، شایع ترین نوع هستند. این نوع اغلب در زایمان زودرس، قبل از این که کانال اینگوینال بسته شود، اتفاق می افتد. با این حال، این نوع فتق ممکن است در هر زمان در طول زندگی رخ دهد. این نوع فتق در مردان شایعتر است.

❇ فتق اینگوینال مستقیم

فتق اینگوینال مستقیم اغلب در بزرگسالان و با افزایش سن رخ می دهد. باور عمومی این است که تضعیف عضلات در طول بزرگسالی منجر به این نوع فتق مى شود. با توجه به گزارش موسسه ى جهانى بیماری های دیابت و دستگاه گوارش و کبد (NIDDK)، این نوع فتق در مردان بسیار شایع است.

❇ فتق اینگوینال محدود

فتق اینگوینال محدود، زمانى اتفاق مى افتد که بافتى در کشاله ى ران گیر مى کند و قابل کاهش نیست. این بدان معناست که نمی توان آن را به جایی بازگرداند.

❇ فتق اینگوینال فشرده

فتق اینگوینال فشرده یک بیماری جدی است. طی آن، جریان خون به ناحیه ای از روده قطع مى شود. این فتق ها تهدید کننده ى زندگى هستند و نیاز به درمان اورژانسی دارند.

جراحی

پیشگیری از فتق های اینگوینال

اگر چه شما نمی توانید از عوامل ژنتیکی جلوگیری کنید، اما مى توانید از عوامل دیگر ایجاد کننده ى فتق پیشگیرى کنید. این نکات را دنبال کنید:

 • حفظ وزن سالم
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا
 • ترک سیگار
 • اجتناب از برداشتن اجسام سنگین

درمان جراحى اولیه می تواند به درمان فتق های اینگوینال کمک کند. با این حال، همیشه خطر کمی از عود و عوارض وجود دارد. که می تواند شامل عفونت پس از جراحی یا بهبود زخم ضعیف جراحی باشد. اگر علائم جدیدی را تجربه کردید یا اگر عوارض جانبی پس از درمان برایتان ایجاد شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر لطف می کنید آزمایش اسپرم اینجانب را که فایل آن را برایتان ارسال میکنم تفسیر نمایید لازم به ذکر است که بنده یک دوره دوماهه داروی الکارنتین مایع 60 عددی ویتامین سی وای برای تقویت اسپرم مصرف نموده ام .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،فایلی برای من ارسال نشده است
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 743 مشاهده پرسش
  با سلام بنده پسری سی و پنج ساله و مجرد هستم حدود دوسال هست که ناحیه زیر شکم تا بیضه ها و فقط سمت راست خیلی تورم و نفخ داره به طوری که سمت راست ناحیه زیر شکم متورم میشه که کاملا مشهود هست و خیلی هم صدا میدهد صدای قار و قور به اصطلاح با دست فشار میدم ناحیه متورم را خوب میشه ولی بلافاصه مجدد متورم میشه البته دردی هم نداره ولی اذیت میکنه بنده مجرد هستم و. هیچ وقت رابطه جنسی هم نداشتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،یک سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر آرمین یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدود سه یا 4 ماهه فکر میکنم بیضه چپم بزرگ شده یعنی تو این 4 ماه همون اندازه مونده ها اصلا تغییر اندازه نداده یعنی چهار ماه پیش هم این اندازه بوده الانم همین اندازه است ولی از بیضه راستم خیلی بزرگتره بعضی وقتا هم داغ میشه هردو طرف بیضه به نظرتون چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   اینم بگم اندازش اصلا فرقی نکرده تو این 3 ماه ویانکه خودمم با دستم معاینه میکنم هیچ چیز مشکوکی نیست وقتی از حموم در میام معاینه میکنم ولی یکم میترسم چیزی باشه
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،بسیار بعید است مشکل خاصی باشد محض اطمینان یک سونوگرافی انجام دهید
  3. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   عکس مربوط به بیضم رو دیدین؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   بله
  5. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   مشکلی نیست پس؟ با دیدن این عکس چون تو همین 4 ماه اندازش فرقی نکرده ولی به هرحال فکر میکنم بزرگ شده تقریبا اندازه یک تخم مرغ هست بیضه سمت چپم حدود 5 تا 6 سانته و من مطالب رو خوندم و معاینه کردم خودم رو بعد از حموم و چیز مشکوکی نبود فقط بزرگیش یکم نگرانم کرد
  6. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   و اینکه اندازه بیضه چم تقریبا یک تخم مرغ عهست تقریبا ولی بیضه راست کوچیکتره خیلی و واسه همین زیاد نگران بودم 4 ماهه همین اندازه هست تغییری در اندازه نداشته و من مطالتونو خوندم معاینه هم میکنم بعد حمام هیچ چیز مشکوکی نمیبینم توده اینا منظورمه فقط به خاطر بزرگیش باتوجه به عکسی ک فرستادم نگرانم کرده
  7. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   عرض کردم بهترین راه انجام یک سونوگرافی است
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 608 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۱سال دارم بیضه هام کوچک هست آزو اسپرم هستم ولی دو سال قبل ده هزار تا اسپرم داشتم ولی الان متاسفانه صفر چاره برای درمان هست.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،میکرو تسه کنید اگر اسپرم داشتید فریز کنید و سپس میکرو اینجکشن انجام دهید
 • تصویر کاربر فرانک پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 791 مشاهده پرسش
  من هرنی سمت چپ عمل کردم بعد عمل سرفه دارم دستم روی قسمت عمل میزارم و سرفه میکنم خیلی میترسم دوباره فتق پاره بشه چیکار کنم ؟(خانم هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،کار درستی میکنید همین کار را موقع عطسه و یا خنده هم انجام دهید
 • تصویر کاربر هوشمند سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام فرزند دوقلوی پسر ودختر بنده 21 /1 در هفته 35 بارداری به دنیا آمدند ولی احتیاج به دستگاه نداشتند و متخصص کودکان بردم بیضه ها در کیسه بیضه وجود ندارند لطفا کمک کنید خیلی نگرانیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،یک سونوگرافی از بیضه ها،اسکروتوم و نواحی اینگوئینال ۲ طرفه انجام‌دهید
   مقاله مربوط به بیضه نزول نکرده را در سایت بنده مطالعه کنید
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من دوسال پیش عمل واریکوسل و بیوبسی انجام دادم و اسپرمم صفربود میخواستم بدونم امکان بارداری دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اگر در بیوپسی اسپرم دیده نشده احتمال باروری بسیار بسیار کم است
   میتوانید میکرو تسه(نمونه برداری با میکروسکوپ و فریز جزایر کانونی اسپرم)انجام دهید
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 621 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت.
  سربازی هستم۲۴ ساله که با احتمال واریکوسل مراجعه کردم دکتر و ایشان گفتن چیزیت نیست ولی سونو برات مینویسم.(علت مراجعه درد بیضه سمت چپ بود)
  تو سونو مشخص شد اندازه ۱۰ میل پارگی بالای آلتم سمت چپ نزدیک ران دارم.
  به دکتر نشون دادم که گفتن فتق جزئی داری بایدم عمل کنی.
  میخواستم نظر شمارو هم بدونم ایا نیاز به عمل داره؟؟؟
  استراحت بعد از عمل چند روزه؟؟؟
  کلا چجور عملیه؟؟؟

  باتشکر از وقتی که میزارید❤
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،چون فتق شما علامتدار شده است بهتر است جراحی کنید
   فیلم جراحی فتق در اینستا بنده موجود است(Drnategh)حداقل۱۰ روز تا ۲ هفته بعد از جراحی نیازمند استراحت هستید
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 912 مشاهده پرسش
  دکتر سلام و خسته نباشید
  من حدود یک سالو نیمه که باد فتق بیضه دارم ولی هیچ درد و اذیتی ندارم
  ایا عمل لازمه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،همانطور که در کلیپ اموزشی توضیح داده ام برای جلوگیری از پیشرفت و‌اینکه احتمال گیر افتادن و اسیب به روده ها در سوراخ ساک فتق وجود دارد جراحی باد فتق لازم است
 • تصویر کاربر ابوالفضل سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 524 مشاهده پرسش
  ادامه سوال قبلی.که من رفتم پیش دکتر و آزمایش برام نوشت و میگه اسپرم ندارم.حالا راه درمانش از نظر شما چیه؟
  اینم از آزمایشات
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،اگر اینگونه هست باید از بیضه خود نمونه برداری کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر