سوند حالب (Double J(Dj/jj

در این مقاله به بررسی نحوه ی کار گذاشتن سوند حالب، موارد استفاده از آن و همچنین عوارض ناشی از آن می پردازیم .

استنت های حالبی، که سوند حالب ، استنت های دبل جی یا استنت های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند، نوعی وسیله لوله ای ارولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می شود.

جنس این لوله پلاستیکی و یا ترکیبات آهن دار ( که این مورد بیشتر در مواردی که نیازمند کار گذاری طولانی مدت دابل جی می باشد، مانند بدخیمی ها، مورد استفاده قرار می گیرد) می باشد. اندازه آن حدود ۲۰ تا ۳۴ سانتی متر و به قطر لوله داخلی خود کار بوده و کاملا انعطاف پذیر است.

دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب ( مجرای بین کلیه و مثانه ) ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری استنت حالبی (DJ) به وسیله سیستوسکوپ ( اندوسکوپی از طریق مجرای ادراری ) است. بنابراین حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی شود و تعبیه آن کاملا به وسیله اندوسکوپی و از طریق مجرا است.

 

در چه کسانی لازم است از سوند حالب استفاده شود؟

داشتن انسداد به دلیل سنگ های ادراری و عدم جریان یافتن ادرار از کلیه به مثانه، انسداد به دلیل بدخیمی ها که معمولا بدخیمی های لگنچه باعث این انسداد می شوند، نقص های مادرزادی دیواره حالب که موجب کاهش جریان ادرار می شوند، فیبروز خلف صفاقی که باعث درگیری حالب به صورت کاهش قطر لوله ادرار می شود، هم چنین در مواردی که حجم سنگ داخل کلیه بزرگ باشد (بیش از١٥-١٢ میلیمتر)، تنگی آناتومیک، عوامل انسدادی و یا هر عامل دیگری که مانع خروج کامل خرده سنگ ها باشد، وجود داشته باشد قبل از سنگ شکن برون اندامی (ESWL) از استنت حالبی (DJ) بهره می گیریم.

هم چنین در مواردی که فرد تک کلیه ‏(Single Kidney) باشد قبل از انجام سنگ شکن برون اندامی، با هر اندازه سنگ، نیازمند کار گذاری DJ می باشد. بنابر صلاح دید جراح و به منظور تسهیل خروج خرده سنگ ها، کاهش ادم و التهاب حالب، جلوگیری از ایجاد تنگی و کاهش شانس گیر کردن مجدد سنگ در محل تنگی، امکان استفاده از DJ پس از جراحی اندوسکوپیک سنگ (TUL) نیز وجود دارد. از سایر موارد کاربرد این استنت ها می توان به جراحی های حالب و ترمیم آسیب های جزئی حالب (تعبیه استنت به مدت ٦ هفته به منظور جوش خوردن و ترمیم خود بخود حالب) اشاره کرد.

هم چنین در مواردی در طی بارداری و با بزرگ شدن رحم در طی افزایش وزن جنین، این رحم بزرگ شده سبب فشار روی کلیه ها (خصوصا کلیه راست) و ایجاد تورم کلیه (هیدرونفروز بارداری) می شود. در صورت افزایش درجه هیدرونفروز طی سونوگرافی های زمان بارداری، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت (تا پس از اتمام بارداری) استنت حالبی (DJ) برای شما تعبیه کند.

عوارض استفاده از سوند حالب

شایع ترین عوارض شامل تکرر ادرار، تخلیه زودرس ادرار، وجود خون در ادرار ، ترشحات ادراری و وجود درد در کلیه ها، مثانه یا کشاله ران در حین یا کمی پس از ادرار کردن می باشد. این عوارض موقت بوده و پس از برداشتن استنت از بین می رود.

معمولا استنت به دلیل علت زمینه ای از ۳ تا ۶ هفته ممکن است در بدن بماند اما در بعضی مواقع همچون بدخیمی ها ممکن است تا ۱ سال نیز در بدن بماند. باید به این نکته توجه داشت که ماندن طولانی مدت استنت در بدن عوارضی همچون افزایش ریسک عفونت، خونریزی و یا تشکیل سنگ بر روی استنت را خواهد داشت.

بهتر است در هنگامی که فرد استنت را در بدن خود دارد از فعالیت های ورزشی شدید خودداری کند و به میزان کافی مایعات بنوشد. هم چنین بهتر است طی فاصله های معین نیز مثانه خود را خالی کند که عارضه درد هنگام ادرار کردن کمتر شود. برای رفع درد می توان از مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کرد. خارج سازی استنت ها نیز به روش اندوسکوپیک و از طریق مجرای ادرار بوده و به صورت سرپایی می باشد و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

6+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلیلیان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم. حداقل زمان خارج کردن سوند دبل جی چه زمانی هست.
  چند روزی هست که عمل کردم احساس خوبی ندارم از سوند ضمن اینکه خونریزی اداری و همچنین مدفوع دارم و بی نهایت احساس نا خوشایندی دارم دکتر جراح اعلام کردند 4هفته دیگر برای خارج کردن مراجعه کنم ولی میخواستم مطمئن شوم اگر نهایتا پس از یگهفته تقاضای خارج کردن سوند رو بکنم آیا اشکالی دارد. بینهایت سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام لطفا پس از یک هفته سونوگرافی انجام دهید و همراه با سونوگرافی قبل عمل برایم بفرستید
 • تصویر کاربر سالار پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  هشت روز قبل عمل tulانجام دادم استنت دبل جی برام گذاشتن قرارشد ۳ هفته بعد خارج بشه .الان پس از گذشت هشت روز هنوز درد کلیه و پهلو دارم لطفا راهنمایی بفرمائید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام تا حدودی این دردها طبیعی است در صورت ادامه دار بودن یا شدید بودن سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر ham یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سنگ کلیه ۸میل در حالب چپ داشتم که قرار شد عمل tul انجام بدم ول هنگام عمل گفتند حالب شما تنگ میباشدو دستگاه رد نمیشود بعد دبل جی گذاشتن میخواستم ببینم چنین چیزی امکان دارد و کمک میکند سنگ بیفتد اگر دستگاه از حالب رد نمیشود چطور لوله دبل جی رد شده در ضمن بعد از مراجعه به خانه اول ادرار داشتم ولی به مرور خیلی کم شده ایا عادی هست
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام،در مواردیکه حالب تنگ باشد ابتدا دبل جی میگذارند تا حالب گشاد شود ۲ تا ۴ هفته بعد جراحی میکنند
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود دو هفته پیش سنگ ۱۱ میلی در حالب با روش tul از حالبم خارج شده و لوله دبل جی در حالبم میباشد و دو سنگ ۹ و ۷ میلیمتری در همین کلیه ام میباشد که به تازگی سنگ شکن خارج از بدن انجام دادم
  سوال بنده این است که سنگ های خرد شده از لوله دبل جی دفع میشود یا از کنار لوله دبل جی؟
  اگر پاسخ بدهید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام،از کنار دبل جی
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من از اردیبهشت سال با یک آزمایش ادرار متوجه شدم که میزان گلبول سفید ادرار خونم ۱۶ تا ۱۸ است در ماه بهمن سال گذشته یک سری آزمایش های تکمیلی برای این مسئله انجام دادم شامل:آزمایش ادرار سونوگرافی کلیه رادیوگرافی کلیه و سی تی اسکن کلیه عکس های مربوطه را ارسال می کنم لطفاً مرا راهنمایی کنید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   همه موارد نرمال است.دلیل خون در ادرار و گلبول سفید این است که حین آزمایش مقداری از سلولهای سطحی(اپیتلیال)نیز وارد ادرار شده بودند.نیازی به این همه عکس و آزمایش نبود
  2. تصویر کاربر مینا جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   یک دنیا ممنون از توجه شما
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   خواهش
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امانی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من باردار هستم و ماه ۶ بارداری ۲۵ روز پیش با درد شدید به بیماریتان رفتم متوجه شدند یک سنگ ۸ میلی در کلیه راستم هست و بعد از تحمل ۵ روز درد شدید و خونریزی در ادرار با عمل بی حسی نخاعی برایم استنت دبل جی ۶ ماهه کار گذاشتندو قرار شد تا پایان حاملگی بماند بعد سنگ شکن کنند ۳ روز سوند داشتم و تکرر ادرار و خونریزی در ادرار ولی کمکم بهتر شد ولی الان ۴ روز هست مجدد هم درد شدید در کلیه و مثانه و قسمت ران دارم و خونریزی در ادرار می خواهم ببینم باید چکار کنم میترسم باعث عفونت شود و برای بچه ضرر داشته باشد ایا تا زمانط که استنت هست همینطور خونریزی در ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،لطفا سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر کیارش شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 47 ساله هستم 21سال پیوند کلیه کردم و 9ماه پیش بعلت منژیت 1ماه توی کما بودم جدیدا سونوگرافی کلیه پیوندی و مثاه و پروستات ودادم که به شرح ذیل میباشد: کليه داراي ضخامت پارانشيم واکوي کورتيکومدولري نرمال ميباشد.که کليه پيوندي به ابعاد 74*59*126 و حجم 293 سي سي دارد.هيدرونفروزmildدرکليه پيوندي ديده شده سنگ و توده در کليه ديده نشده پروستات حجم نرمال دارد(حجم 19سي سي).مثانه ضخامت جداري نرمال داردو سنگ و توده ديده نشده .رزيدوي ادرار پس از تخليه 43 ميباشد در ضمن اخرين کراتينم 1/7 بوده قند78 و چربی187 وPSA ECL 0.54بوده است.داروهای مصرفی ساندیمون50 وپردنیزولون5 ولی سلسپت بخاطر عفونت باکتری توی ادرارو سابقه عفونت قبلی حذف شده بجاش مایفوروتیک360 3 بار میخورم و امپول اپرکس و ب 12 و تاوانکس 500 و افلوکساسین200 هم میخورم الان 9 ماهه که ورم پا وسوزش ادرار دارم شبها حجم ادرارزیاد برعکس روزهها کمه..3 هفته بخاطر عفونت که 6 ماه سوند داشتم بستری شدم . تب اصلا ندارم درد کلیه ندارم فقط زیرشکمم و کشاله ران و لگن دوطرف و کمرم درد میگیره تا زمانیکه سرپا یا راه میرم چند قدم درد شدیدی میگیره مغز و اعصاب هم رفتم درمان نشدم چکارکنم ؟ راه درمونش چیه؟ با سپاس از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،لطفا با کلیه مدارک به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ح دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض آقای دکتر من دیروز عمل tul داشتم دابل جی برام گذاشتن سوالم اینه آیا موقع درآوردن باز هم سوند کیسه ادراری میذارن تا ساعاتی یا نه مرخصم میکنن . و آیا خارج کردن دابل جی بعد داروی بی حسی درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام بعد از خروج دبل جی نیازی به گذاشتن سوند نیست
 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من دو هفته پیش سنگ شکن tulانجام دادم Dj استفاده کردن الان درد خفیف دارم دکترم گفت 15 روز دیگه Dj در میاره آیا بعد این کار بازم درد سراغم میاد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،اگر درد به خاطر Dh باشد رفع میشود
 • تصویر کاربر کیهان پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، حدود 50 روز پیش عمل کلیه انجام دادم و سنگ رو خارج کردن اما لوله دابل جی تو کلیه هستش، الان سی تی اسکن گرفتم گفتن که یه سنگ 13 و 9 میل تو حالب کلیه هستش،آیا با در آوردن لوله دابل جی این سنگ ها هم خارج میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،خیر بهتر است حین در آوردن DJ مجددا TUL شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر