منو

سوند حالب (Double J(Dj/jj

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی نحوه ی کار گذاشتن سوند حالب، موارد استفاده از آن و همچنین عوارض ناشی از آن می پردازیم .

استنت های حالبی، که سوند حالب ، استنت های دبل جی یا استنت های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند، نوعی وسیله لوله ای ارولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می شود.

جنس این لوله پلاستیکی و یا ترکیبات آهن دار ( که این مورد بیشتر در مواردی که نیازمند کار گذاری طولانی مدت دابل جی می باشد، مانند بدخیمی ها، مورد استفاده قرار می گیرد) می باشد. اندازه آن حدود 20 تا 34 سانتی متر و به قطر لوله داخلی خود کار بوده و کاملا انعطاف پذیر است.

دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب ( مجرای بین کلیه و مثانه ) ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری استنت حالبی (DJ) به وسیله سیستوسکوپ ( اندوسکوپی از طریق مجرای ادراری ) است. بنابراین حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی شود و تعبیه آن کاملا به وسیله اندوسکوپی و از طریق مجرا است.

 

در چه کسانی لازم است از سوند حالب استفاده شود؟

داشتن انسداد به دلیل سنگ های ادراری و عدم جریان یافتن ادرار از کلیه به مثانه، انسداد به دلیل بدخیمی ها که معمولا بدخیمی های لگنچه باعث این انسداد می شوند، نقص های مادرزادی دیواره حالب که موجب کاهش جریان ادرار می شوند، فیبروز خلف صفاقی که باعث درگیری حالب به صورت کاهش قطر لوله ادرار می شود، هم چنین در مواردی که حجم سنگ داخل کلیه بزرگ باشد (بیش از١٥-١٢ میلیمتر)، تنگی آناتومیک، عوامل انسدادی و یا هر عامل دیگری که مانع خروج کامل خرده سنگ ها باشد، وجود داشته باشد قبل از سنگ شکن برون اندامی (ESWL) از استنت حالبی (DJ) بهره می گیریم.

هم چنین در مواردی که فرد تک کلیه ‏(Single Kidney) باشد قبل از انجام سنگ شکن برون اندامی، با هر اندازه سنگ، نیازمند کار گذاری DJ می باشد. بنابر صلاح دید جراح و به منظور تسهیل خروج خرده سنگ ها، کاهش ادم و التهاب حالب، جلوگیری از ایجاد تنگی و کاهش شانس گیر کردن مجدد سنگ در محل تنگی، امکان استفاده از DJ پس از جراحی اندوسکوپیک سنگ (TUL) نیز وجود دارد. از سایر موارد کاربرد این استنت ها می توان به جراحی های حالب و ترمیم آسیب های جزئی حالب (تعبیه استنت به مدت ٦ هفته به منظور جوش خوردن و ترمیم خود بخود حالب) اشاره کرد.

هم چنین در مواردی در طی بارداری و با بزرگ شدن رحم در طی افزایش وزن جنین، این رحم بزرگ شده سبب فشار روی کلیه ها (خصوصا کلیه راست) و ایجاد تورم کلیه (هیدرونفروز بارداری) می شود. در صورت افزایش درجه هیدرونفروز طی سونوگرافی های زمان بارداری، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت (تا پس از اتمام بارداری) استنت حالبی (DJ) برای شما تعبیه کند.

عوارض استفاده از سوند حالب

شایع ترین عوارض شامل تکرر ادرار، تخلیه زودرس ادرار، وجود خون در ادرار ، ترشحات ادراری و وجود درد در کلیه ها، مثانه یا کشاله ران در حین یا کمی پس از ادرار کردن می باشد. این عوارض موقت بوده و پس از برداشتن استنت از بین می رود.

معمولا استنت به دلیل علت زمینه ای از 3 تا 6 هفته ممکن است در بدن بماند اما در بعضی مواقع همچون بدخیمی ها ممکن است تا 1 سال نیز در بدن بماند. باید به این نکته توجه داشت که ماندن طولانی مدت استنت در بدن عوارضی همچون افزایش ریسک عفونت، خونریزی و یا تشکیل سنگ بر روی استنت را خواهد داشت.

بهتر است در هنگامی که فرد استنت را در بدن خود دارد از فعالیت های ورزشی شدید خودداری کند و به میزان کافی مایعات بنوشد. هم چنین بهتر است طی فاصله های معین نیز مثانه خود را خالی کند که عارضه درد هنگام ادرار کردن کمتر شود. برای رفع درد می توان از مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کرد. خارج سازی استنت ها نیز به روش اندوسکوپیک و از طریق مجرای ادرار بوده و به صورت سرپایی می باشد و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من دو هفته پیش سنگ شکن tulانجام دادم Dj استفاده کردن الان درد خفیف دارم دکترم گفت 15 روز دیگه Dj در میاره آیا بعد این کار بازم درد سراغم میاد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،اگر درد به خاطر Dh باشد رفع میشود
 • تصویر کاربر کیهان پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام، حدود 50 روز پیش عمل کلیه انجام دادم و سنگ رو خارج کردن اما لوله دابل جی تو کلیه هستش، الان سی تی اسکن گرفتم گفتن که یه سنگ 13 و 9 میل تو حالب کلیه هستش،آیا با در آوردن لوله دابل جی این سنگ ها هم خارج میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،خیر بهتر است حین در آوردن DJ مجددا TUL شوید
 • تصویر کاربر Majid پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵ روز پیش عمل tul رو انجام دادم سنگم ۷ میلیمتر بود و دبل جی برام گذاشتن الان بعد ۵ روز من درد تو کلیه و زیر شکم و تو بیضه خودم دارم ادرارم بعضی وقتها خون زیاد داره و بعضی اوقات خون کمتر ولی درد تو این سه نقطه که گفتم دارم میخواستم بدونم این دردها طبیعیه یا نه و اگه طبیعیه تا کی ادامه داره دردها بضی موقعا شدید و گاهی اوقات یخورده ضعیف تره در ضمن سنگ در سمت چپ داشتم در حاله مرسی از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمال زیاد به علت DJ هست با خروج آن بهتر میشوید
 • تصویر کاربر روزبه یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من چند روز پیش اگه یادتون باشه درمورد خون توی ادرارم و درد سوال پرسیدم به من جواب دادین ولی الان دردم خیلی داره شدید میشه بیشتر شده به جناق سینم میزنه نمیدونم از چی هست تو ازمایشمم عفونت نبوده من باید چیکار کنم اقای دکتر ترو خدا یه راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،سونوگرافی انجام دهید
  2. تصویر کاربر روزبه یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اقای دکتر ناطق خسته نباشین خیلی ممنون برای پاسخ گویی به سوالتمون.
   من قبل از عید این ازمایشهارا انجام دادم : سنو گرافی -سه بار ازمایش ادرار - دو بار ازمایش خون -یک ازمایش سیتولوژی ادرار - یک سی تی اسکن -
   که توی ازمایش هام نرمال بوده و هیچ چیزی پیدا نشده نه سنگ نه تومور .
   فقط خون دارخل ادرارم هست و من درد دارم بعضی وقتی زاد میشه بعضی وقتام از بین میره.
   الان نزدیک به سه ماه است که همین مشکلو دارم و همیشه ادرام تیره ( زرد پر رنگ) هست(مخصوصا صبح).
   این مریضی من سرطانه(مرحله اولیه) یا من ازمایش ها مو درست ندادم یا بازم باید ازمایش بدم.
   ممنون از پاسخ شما من همیشه دعاتون می کونم.
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سال ۹۰ یک بار و ۹۴ یک بار عمل سیستوسکپی انجام دادم و بازهم الان احساس درد و سوزش دارم دکتر گفت از دو محل چسبیدگی داشته نزدیک هالب
  راهی هست که دایمی درمان کنه ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام،با مدارک قبلی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Dolati پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  مادرم حدود ۱ ماه است دبل جی انجام داده و هنوز خارج نشده و هرازگاهی تب ولرز و درد شکمی دارد به دلیل ترس از کرونا به بیمارستان مراجعه نکرده
  ایا مشکی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مائده پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید.پدر شوهرمن یک کلیه داره اونم با تعویض ٦ماه یکبار لوله dj کار میکنه .الان یک ماهی هست که از لوله خبری نیست تو بیمارستانا حتی تهران .الان حالش خیلی بده و هیچ بیمارستانی هم به خاطر کرونا بستریش نمیکنن.راهی هست واسه باز شدن لوله یا دارویی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،در صورتیکه نیاز به Dj باشد با دارو رفع نمیشود
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  من بنابر تجویز پزشک حدود دو ماهی از انتیبیوتیک کو اموکسی کلاو 3عدد وکوتریموکسازول 6عدد در هر وعده 2عدد استفاده می کنم پاسخ اخرین ازمایش کراتنین خون عدد 1.62 را نشان می دهد ودر حال حاضر دکترم کرونا گرفته ودسترسی به ایشان مقدور نمی باشد لطفا راهنماییم فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر کیان یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 566 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. پزشکان برای مادر من به علت تک کلیه بودن و داشتن سنگ کلیه از عمل Dj استفاده کردن و اعلام نمودن که تا یک ماه دیگه که دقیقا اواخر اسفند ماه هست برای برداشتن اون مجددا به بیمارستان مراجعه کنیم. با وجود شیوع ویروس کرونا و احتمال ابتلا برای بیماران کلیوی امکانش هست که مدت زمان وجود لوله برن مادر بیشتر باشه و بعد از برطرف شدن موضوع کرونا اقدام کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،تا ۲ ماه هم باشد مساله ای نیست
 • تصویر کاربر کاظم شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 3383 مشاهده پرسش
  با سلام. دکتر در کلیه من دبل جی گذاشته و گفته پانزده روز دیگه وقتی خارج میکنم سنگ رو هم همراه اون بیرون میارم. ایا بنده دوباره باید هزینه عمل بپردازم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   از پزشک خود بپرسید
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر