منو

سوند حالب (Double J(Dj/jj

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی نحوه ی کار گذاشتن سوند حالب، موارد استفاده از آن و همچنین عوارض ناشی از آن می پردازیم .

استنت های حالبی، که سوند حالب ، استنت های دبل جی یا استنت های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند، نوعی وسیله لوله ای ارولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می شود.

جنس این لوله پلاستیکی و یا ترکیبات آهن دار ( که این مورد بیشتر در مواردی که نیازمند کار گذاری طولانی مدت دابل جی می باشد، مانند بدخیمی ها، مورد استفاده قرار می گیرد) می باشد. اندازه آن حدود 20 تا 34 سانتی متر و به قطر لوله داخلی خود کار بوده و کاملا انعطاف پذیر است.

دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب ( مجرای بین کلیه و مثانه ) ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری استنت حالبی (DJ) به وسیله سیستوسکوپ ( اندوسکوپی از طریق مجرای ادراری ) است. بنابراین حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی شود و تعبیه آن کاملا به وسیله اندوسکوپی و از طریق مجرا است.

 

در چه کسانی لازم است از سوند حالب استفاده شود؟

داشتن انسداد به دلیل سنگ های ادراری و عدم جریان یافتن ادرار از کلیه به مثانه، انسداد به دلیل بدخیمی ها که معمولا بدخیمی های لگنچه باعث این انسداد می شوند، نقص های مادرزادی دیواره حالب که موجب کاهش جریان ادرار می شوند، فیبروز خلف صفاقی که باعث درگیری حالب به صورت کاهش قطر لوله ادرار می شود، هم چنین در مواردی که حجم سنگ داخل کلیه بزرگ باشد (بیش از١٥-١٢ میلیمتر)، تنگی آناتومیک، عوامل انسدادی و یا هر عامل دیگری که مانع خروج کامل خرده سنگ ها باشد، وجود داشته باشد قبل از سنگ شکن برون اندامی (ESWL) از استنت حالبی (DJ) بهره می گیریم.

هم چنین در مواردی که فرد تک کلیه ‏(Single Kidney) باشد قبل از انجام سنگ شکن برون اندامی، با هر اندازه سنگ، نیازمند کار گذاری DJ می باشد. بنابر صلاح دید جراح و به منظور تسهیل خروج خرده سنگ ها، کاهش ادم و التهاب حالب، جلوگیری از ایجاد تنگی و کاهش شانس گیر کردن مجدد سنگ در محل تنگی، امکان استفاده از DJ پس از جراحی اندوسکوپیک سنگ (TUL) نیز وجود دارد. از سایر موارد کاربرد این استنت ها می توان به جراحی های حالب و ترمیم آسیب های جزئی حالب (تعبیه استنت به مدت ٦ هفته به منظور جوش خوردن و ترمیم خود بخود حالب) اشاره کرد.

هم چنین در مواردی در طی بارداری و با بزرگ شدن رحم در طی افزایش وزن جنین، این رحم بزرگ شده سبب فشار روی کلیه ها (خصوصا کلیه راست) و ایجاد تورم کلیه (هیدرونفروز بارداری) می شود. در صورت افزایش درجه هیدرونفروز طی سونوگرافی های زمان بارداری، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت (تا پس از اتمام بارداری) استنت حالبی (DJ) برای شما تعبیه کند.

عوارض استفاده از سوند حالب

شایع ترین عوارض شامل تکرر ادرار، تخلیه زودرس ادرار، وجود خون در ادرار ، ترشحات ادراری و وجود درد در کلیه ها، مثانه یا کشاله ران در حین یا کمی پس از ادرار کردن می باشد. این عوارض موقت بوده و پس از برداشتن استنت از بین می رود.

معمولا استنت به دلیل علت زمینه ای از 3 تا 6 هفته ممکن است در بدن بماند اما در بعضی مواقع همچون بدخیمی ها ممکن است تا 1 سال نیز در بدن بماند. باید به این نکته توجه داشت که ماندن طولانی مدت استنت در بدن عوارضی همچون افزایش ریسک عفونت، خونریزی و یا تشکیل سنگ بر روی استنت را خواهد داشت.

بهتر است در هنگامی که فرد استنت را در بدن خود دارد از فعالیت های ورزشی شدید خودداری کند و به میزان کافی مایعات بنوشد. هم چنین بهتر است طی فاصله های معین نیز مثانه خود را خالی کند که عارضه درد هنگام ادرار کردن کمتر شود. برای رفع درد می توان از مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کرد. خارج سازی استنت ها نیز به روش اندوسکوپیک و از طریق مجرای ادرار بوده و به صورت سرپایی می باشد و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من عفونت کلیه و سنگ حالب داشتم لوله دبل j کار گزاشته شده و تا الان۴ هفته گذشته من عفونت گرفتم دو روز دیگر هم میخواهم لوله و خارج کنم ایا عفونت ایجاد شده مشکلی در خارج کردن لوله ب وجود نمیاره
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام،خیر
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  10 روز پیش به علت سنگ در کلیه ها عمل tul هردو کلیه را انجام دادم لوله jj قرار دادند که متاسفانه سه روز پیش یکی از لوله ها با درد شدید حرکت کرده و وارد مثانه شده و امروز مراجعه کردم و لوله ها را خارج کردند و الان سوزش شدید انتهای مجرا را دارم لطفا بفرمایید آیا
  عادی هست و برای کنترل سوزش چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علیزاده دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوهفته پیش من عمل تی یوال کردم وقراره دوروز دیگه سوندرا خارج کنم سونو گرافی انجام دادم نوشته هیدرو یوروترونفروز درکلیه چپ دیده شد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا جواب سونو را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر بهمن دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 459 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباید من دو هفته و نیم میشه لوله دابل جی گذاشته بودن سمت چپ کلیه الان بعد سه هفته دابل جی برداشتن ادار کردن انگاری چیزی جلوی مثانم رو گرفته و کم میاد ودرد بیشتری دارم نسبت به قبل لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،این امر موقتی و به علت التهابات ناشی از لوله دبل جی است در صورت تداوم سونوگرافی و ازمایش ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید اقای هستم 39ساله سال گذشته به علت گرفتگی در لوله حالب کلیه چب استنت کار گذاشتم در سونوگرافی بعد از عمل مشکلی مشاهده نشد تا اینکه برای چکاب مراجعه کردم و پس از سنوگرافی و عکس برداری دوباره مشکل گرفتگی مشاهده شد اقای دکتر دوباره تشخیص به کار گذاشتن استنت دارن و تاکید کردند که به علت تک کلیه بودنم این کار باید هرسال تکرار شود حالا سؤالم این بود با توجه به این گرفتگی نظر شما در مورد عمل باز و قطع گرفتگی چیست ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،لطفا یک MRI از حالب(MRU)انجام داده و با جواب ان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  مدت زمان کذاشتن فنر در بیماریهای کلیه چند روز میباشد و ایا اکر از مدت زمان تعیین شده چند روز بگذره چه مشکلات به وجود می اورد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،مدت زمان گذاشتن استنت بسته به علت زمینه ای ان و معمولا حداکثر ۲ ماه است در صورت زمان بیشتر امکان تشکیل سنگ روی استنت وجود دارد
 • تصویر کاربر فریدون دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 408 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر:
  بنده نقرس دارم و کراتینین خونم در آزمایش اولم 1.45-اسید اوریک 9.1 بود و پس از تزریق آمپول پیروکسیکام و تریمایسیولین و قرص ایندومتاسین.مجدد آزمایش دادم و کراتینین 1.17 و اسید اوریک 4.9 شد.سونوگرافی کلیه و مثانه طبیعی بوده است.درد و ورم رو به بهبودی اما به دلیل عوارض ایندومتاسین (حالت عصبی و بیقراری) با دستور قبل پزشک در صورت دیدن این عوارض ایندومتاسین را قطع کردم.2 روز از این مساله میگذرد و درد و ورم مجدد کمی افزایش پیدا کرده.ضمن اینکه زمینه ارثی دارم و مدت 3 هفته درگیر این مساله هستم.
  آیا مدت زمان برای این مساله طبیعی است؟
  چه دارویی جایگزین ایندومتاسین هستش؟
  چه راه حلی برای حل نقرص و ریشه یابی آن هستش؟
  ضمنا کولشیسین به دستور پزشک مصرف کردم اما بعد از مصرف 5 عدد با عوارض مواجه و به دستور پزشک قطع کردم.
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،امکان تجویز دارو از طریق سایت وجود ندارد اطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ناطق وقت بخیر، مادر بنده سن زیادی داره و با مصیبتی به سونوگرافی بردم و متوجه سنگ حالب به اندازه کمتر از هفت میلیمتر شدم، چون مادرم از درد فراریه و طاقت درد رو هم نداره (به خاطر سن زیاد ) خواستم بدونم دارویی هست که بشه سنگ رو راحتر دفع کرد یا نه؟ و اینکه شما چه راهکاری معرفی میکنین، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،درمان دارویی وجود دارد لطفا با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر عماد یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من حدود 17 روز قبل عمل سنگ شکن انجام دادم در کلیه چپ سنگ 15 میلیمتری داشتم و دبل جی برایم گذاشتند منتهی چند روزه به شدت دچار تکرر ادرار شدم و خون در ادرارم هست به طوری که الان 2 هفته هست نمیتوانم بروم سر کار 3روز پیش به دکتر مراجعه کردم داروهای فنارومیکس تولرین1وتریامترن اچ دادند و گفتند که با مصرف این داروها شرایطت بهتر میشود و با تخفیف یک تا دو هفته دیگر برای خروج دبل جی وقت بگیرم اما متاسفانه داروها تاثیر خاصی نداشت و برای 5 روز بعد به من وقت دادند آیا نظر جنابعالی زود نیست برای خروج دبل جی .
  از طرفی خیلی اذیت میشوم ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،قبل از خروج دبل جی یک سونوگرافی انجام دهید تا بتوان تصمیم گیری کرد
 • تصویر کاربر artin یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 501 مشاهده پرسش
  سلام پسر ۹ ساله ای دارم که با چکاپ سالانه و انجام سوتوگرافی شکم و لگن متوجه هیدرونفروز در کلیه راست شدیم هیچ گونه علائمی ندارد نه درد و نه عفونت پزشگ سونوگرافیست گفتند عکس رنگی باید گرفته شود با توجه به اینکه خودم در کودکی حالپ چپ را به همیم دلیل ۲ بار عمل جراحی کردم ممکنه پسرم هم نیاز به جراحی داشته باشد و چکلری بداش باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام،بعد از عکس رنگی مشخص میشود
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر