سوند حالب (Double J(Dj/jj

در این مقاله به بررسی نحوه ی کار گذاشتن سوند حالب، موارد استفاده از آن و همچنین عوارض ناشی از آن می پردازیم .

استنت های حالبی، که سوند حالب ، استنت های دبل جی یا استنت های حالبی رو به عقب رونده نیز نامیده می شوند، نوعی وسیله لوله ای ارولوژیک هستند که به دلیل خمی که در دو انتها دارند و شبیه دم خوک هستند به آن ها دابل جی (Double J) یا JJ گفته می شود. در صورت نیاز و استفاده از سوند حالب، یک انتها در داخل لگنچه کلیه و انتهای دیگر در داخل مثانه کار گذاشته می شود.

جنس این لوله پلاستیکی و یا ترکیبات آهن دار ( که این مورد بیشتر در مواردی که نیازمند کار گذاری طولانی مدت دابل جی می باشد، مانند بدخیمی ها، مورد استفاده قرار می گیرد) می باشد. اندازه آن حدود ۲۰ تا ۳۴ سانتی متر و به قطر لوله داخلی خود کار بوده و کاملا انعطاف پذیر است.

دلیل استفاده از سوند حالب این است که جریان ادراری از کلیه به درون مثانه، از طریق حالب ( مجرای بین کلیه و مثانه ) ادامه یابد و قطع نشود.

نحوه کارگذاری استنت حالبی (DJ) به وسیله سیستوسکوپ ( اندوسکوپی از طریق مجرای ادراری ) است. بنابراین حین کار گذاری استنت هیچ برشی در سطح بدن داده نمی شود و تعبیه آن کاملا به وسیله اندوسکوپی و از طریق مجرا است.

 

در چه کسانی لازم است از سوند حالب استفاده شود؟

داشتن انسداد به دلیل سنگ های ادراری و عدم جریان یافتن ادرار از کلیه به مثانه، انسداد به دلیل بدخیمی ها که معمولا بدخیمی های لگنچه باعث این انسداد می شوند، نقص های مادرزادی دیواره حالب که موجب کاهش جریان ادرار می شوند، فیبروز خلف صفاقی که باعث درگیری حالب به صورت کاهش قطر لوله ادرار می شود، هم چنین در مواردی که حجم سنگ داخل کلیه بزرگ باشد (بیش از١٥-١٢ میلیمتر)، تنگی آناتومیک، عوامل انسدادی و یا هر عامل دیگری که مانع خروج کامل خرده سنگ ها باشد، وجود داشته باشد قبل از سنگ شکن برون اندامی (ESWL) از استنت حالبی (DJ) بهره می گیریم.

هم چنین در مواردی که فرد تک کلیه ‏(Single Kidney) باشد قبل از انجام سنگ شکن برون اندامی، با هر اندازه سنگ، نیازمند کار گذاری DJ می باشد. بنابر صلاح دید جراح و به منظور تسهیل خروج خرده سنگ ها، کاهش ادم و التهاب حالب، جلوگیری از ایجاد تنگی و کاهش شانس گیر کردن مجدد سنگ در محل تنگی، امکان استفاده از DJ پس از جراحی اندوسکوپیک سنگ (TUL) نیز وجود دارد. از سایر موارد کاربرد این استنت ها می توان به جراحی های حالب و ترمیم آسیب های جزئی حالب (تعبیه استنت به مدت ٦ هفته به منظور جوش خوردن و ترمیم خود بخود حالب) اشاره کرد.

هم چنین در مواردی در طی بارداری و با بزرگ شدن رحم در طی افزایش وزن جنین، این رحم بزرگ شده سبب فشار روی کلیه ها (خصوصا کلیه راست) و ایجاد تورم کلیه (هیدرونفروز بارداری) می شود. در صورت افزایش درجه هیدرونفروز طی سونوگرافی های زمان بارداری، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به صورت موقت (تا پس از اتمام بارداری) استنت حالبی (DJ) برای شما تعبیه کند.

عوارض استفاده از سوند حالب

شایع ترین عوارض شامل تکرر ادرار، تخلیه زودرس ادرار، وجود خون در ادرار ، ترشحات ادراری و وجود درد در کلیه ها، مثانه یا کشاله ران در حین یا کمی پس از ادرار کردن می باشد. این عوارض موقت بوده و پس از برداشتن استنت از بین می رود.

معمولا استنت به دلیل علت زمینه ای از ۳ تا ۶ هفته ممکن است در بدن بماند اما در بعضی مواقع همچون بدخیمی ها ممکن است تا ۱ سال نیز در بدن بماند. باید به این نکته توجه داشت که ماندن طولانی مدت استنت در بدن عوارضی همچون افزایش ریسک عفونت، خونریزی و یا تشکیل سنگ بر روی استنت را خواهد داشت.

بهتر است در هنگامی که فرد استنت را در بدن خود دارد از فعالیت های ورزشی شدید خودداری کند و به میزان کافی مایعات بنوشد. هم چنین بهتر است طی فاصله های معین نیز مثانه خود را خالی کند که عارضه درد هنگام ادرار کردن کمتر شود. برای رفع درد می توان از مسکن های تجویز شده توسط پزشک معالج استفاده کرد. خارج سازی استنت ها نیز به روش اندوسکوپیک و از طریق مجرای ادرار بوده و به صورت سرپایی می باشد و هیچ برشی بر روی سطح پوست ایجاد نمی شود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، دکتر من 2 روز پیش با درد پهلو سمت چپم از خواب بیدار شدم، به دکتر که مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادن گفتند که سنگ دیده نشده ولی علایم اینطوری میگه که سنگ در حالب قرار داره، با قرص و سرم و داروها و مایعاتی که مصرف کردم دیروز یک سنگ خیلی کوچیک در حد 3 میلیمتر زرد رنگ موقع ادرار از بدنم خارج شد که همراه با اون لخته های بسیار کوچک خون(تیره رنگ) خارج شد. ولی هنوز با گذشت یک روز از دفع سنگ درد بسیار کمی در قسمت پهلو احساس میکنم، میخواستم بپرسم که این درد آیا برای همان سنگ قبلیه که دفع شده و این درد طبیعی یا اینکه سنگ کامل دفع نشده و یا سنگ دیگری وجود دارد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،لطفا در صورت تداوم درد یک سونوگرافی انجام دهید
   در ضمن برای پیشگیری از تشکیل سنگ،جنس سنگ را برای ازمایش دهید
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر ،
  میخواستم بدونم در طول سه هفته قرارگیری استند حالب خونریزی ادرار و درد پهلو ادامه داره، و این خونریزی های مداوم واسه بدن ضرر نداره. در ضمن در طول این مدت من میتونم با هواپیما مسافرت کنم؟ تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام،مساله ای نیست
   اینها همش خون نیستند بلکه ادرار همراه با خون هستند
   مایعات بیشتر میل کنید و‌مسکن مصرف کنید
   مسافرت هوایی منعی ندارد
   لطفا مقاله مربوط به اینجانب در مورد استنت حالبی را مطالعه کنید
  2. تصویر کاربر حامد یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   با تشکر فراوان و آرزوی موفقیت برای جنابعالی
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)
   😊
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.من سنگ در قسمت پایین حالب داشتم. دکتر برای من tul تجویز کرد و عمل کردم. بعد از عمل به من گفت که حالب تنگ بود و سنگ رد نمی شد. برای من حالب دبل جی کار گذاشت و گفت که سنگ شکن کن و یکهفته بعد از سنگ شکن بیا توی مطب حالب را در میارم.
  من بعد از سنگ شکن عمل آب مروارید چشم دارم. می خواستم ببینم اولا این کار معمول هست (اول دبل جی و بعد سنگ شکن) دوما اگر حالب زمان بیشتری بمونه (در مجموع 3 هفته) مشکلی برای من ایجاد میشه. چون گفتند بعد از عمل آب مروارید نباید به من فشار بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،بسته به اندازه و محل سنگ در بعضي موارد قبل از سنگ شكن Dj ميگذاريم(گذاشتن Dj قبل سنگ شكن كمكي به افزايش شانس شكستن سنگ نميكند اما دفع خرده سنگها را پس از سنگ شكن راحتتر و با احتمال بيشتر ميكند)
   ماندن Dj تا ٢ ماه هم طبيعي است
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...من حدود سه روز پیش بخاطر درد کلیه به پزشک مراجعه کردم وگفتن که سنگ کلیه دارم وعمل TULبرام انجام دادن وبرام سوند کار گذاشتن ...الان پزسک معالجم گفته که باید سوند رو در بیارم وبجاش استنت حالب بزارم...میخواستم بپرسم عوارض داره یا نه؟؟؟من بعداز عمل میتونم کارهای عادی روزانه رو انجام بدم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،به صورت كلي مشكل خاصي ندارد
   لطفا" مقاله موجود در سايت بنده راجع به استنت حالب را مطالعه كنيد
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر پدر بنده فقط ی کلیه داون ک اون هم بیست و پنج درصدش کار میکنه و بخاطر سنگ زیاد و اینکه کلیش سنگ سازه براش سوند دبل جی استفاده میکنن.ما هرماه باید بریم ب ی شهردیگ تا براش سوندش رو عوض کنن الان دکترش گفته ک میتونیم از تهران براش سوند با ماندگاری بالا تر بیاریم.الان من در تهران هستم ولی اسم پزشکی سوند رو نمیدونم دقیق اگ بهم کمک کنید خیلی ممنون میشم..
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   قبلا" سوندهاي Dj با ماندگاري بالا(تا ٦ ماه) در بازار وجود داشت الان نميدانم،از داروخانه هاي معتبر بپرسيد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود یک ماه پیش با درد شدید پهلو نزد دکتر رفتم با انجام سونوگرافی متوجه هیچ سنگی نشدند بعداز چندروز درد و خون ادردار از طریق اورژانس در بیمارستان پارس بستری و عمل tul انجام دادند و لوله دابل جی در کلیه قرار دادند
  الان پانزده روز از عمل من میگذرد ولی همچنان سوزش ادرار خون در ادرار و دفع ادرار به سختی دارم لطفا" راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۱۹ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،اين به علت وجود دابل جي هست و جزء عوارض شايع است،نگران نباشيد
   پس از خروج DJ خوب ميشود
 • تصویر کاربر بیتا دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر میخواستم سوال کنم دبل جی رو میشه دو هفته ای خارج کرد.من حدود 10 روز قبل بعلت سنگ 1 سانتی حالب و هیدرونفروز درجه 2 تحت عمل TUL قرار گرفتم و بعد اون برام دبل جی گذاشتن..متخصصم برای سه هفته بعد عمل تاریخ زده که برم درش بیارن.الان خیلی اذیتم میکنه..اگه زود درش بیارم مشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،سونوگرافي انجام دهيد و اگر ديديد كه سنگ مداريد Dj را خارج كنيد
 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر....من سنگ کلیه داشتم...۲ماه پیش سنگ شکنی کردم مشکلم برطرف نشد مجبور شدم tul انجام بدم وحدود دوماه استند دبل جی برام کار گذاشتن...۳روز که استند رودکتر خارج کرده ومجددا tulانجام داده وسند موقت کار گذاشته از راه مثانه وگفته بعد یک هفته خودم خارجش کنم...میخواستم راهنماییم کنید چگونه خارجش کنم یعنی شرایط خاصی باید در حالت بدنم وجود داشته باشه....اگه امکان داره راهنمایین بکنبد...متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،خارج كردن استنت كار شما نيست
   حتما" به پزشك خود مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر Kazem دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سوند برای vcug دختر ۵ماهه توسط دکترمتخصص انجام میشه یا تگنسین های رادیولوژی ،واگر بخوبی انجام نشه چه عوارضی داره ،ایا گزاشتن سوند یک عمل سخت وحساسی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،تكنسين ماهر راديولوژي هم ميتواند سوند بگذارد
   در صورت سونداژ صحيح عارضه اي ندارد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانم بنده بعد از سونو گرافی مشخص شد سنگ کلیه دارن و کلیه ایشون نیز بزرگتر از حد معمول شده حال متخصص برای ایشون لوله دابل جی رو همراه با سنگ شکن تجویز کردن.
  خیلی ها از مشکلات بعدی این عمل گفتن و ما کنی می ترسیم این عمل رو انجام بدن یا نه لطفا راهنمایی بفرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،در صورتيكه حجم سنگ زياد باشد(سنگ بزرگتر از ١٢ تا ١٥ ميلي باشد)و يا هر عامل ديگري كه سبب اشكال در دفع سنگ شود بهتر است قبل سنگ شكن لوله Dj گذاشته شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر