دکتر اورولوژی برای آقایان

فهرست مطالب

متخصص اورولوژی پزشکیست که شما می توانید برای بیماری های مربوط به سیستم ادراری شامل کلیه ها، مثانه، حالب ها، مجاری ادرار به او مراجعه کنید.

علاوه بر موارد بالا، بیماری های مربوط به سیستم تناسلی مرد که شامل: الت تناسلی، بیضه ها، پروستات و ناباروری نیز در حوزه تخصصی اورولوژیست است. در ادامه با این رشته ی پزشکی بیشتر آشنا می شویم.

برخی از متخصصان ارولوژی تخصص خود را در یک بخش مراقبت از جمله مواردی مانند سرطان، اورولوژی زنان، اورولوژی کودکان، ناباروری مردان، سلامت جنسی، سنگ کلیه یا اورولوژی ترمیمی محدود می کنند.

هر چند غالب بیماران مراجعه کننده به متخصص ارولوژی، آقایان می‌باشند، اما اورولوژی زنان به درمان بیماری های مربوط به کلیه و مجاری ادراری (همانند سنگ کلیه، عفونت ادراری و یا بی اختیاری ادراری ) نیز پاسخگو است.

بیماری های اورولوژی

از بیماری های شایع در بیماران مراجعه کننده به کلینیک های ارولوژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های کلیوی

متخصص اورولوژی

بیماری مربوط به بیضه

بیماری های مربوط به حالب

حالب چیست؟ حالب لوله ایست که وظیفه ی انتقال ادرار به مثانه را دارد. شایعترین بیماری حالب سنگ حالب بوده، پس از آن می توان به انسداد، توده، سرطان حالب و یا وجود تنگی و اختلالات آناتومیک در مسیر حالب اشاره کرد.

بیماری های مثانه ای

بیماری های تناسلی در مردان

سنگ مجاری ادراری، اختلالات رشد و تمایز دستگاه تناسلی خارجی، عفونت مجاری ادراری خارجی و تومورهای مجرای ادراری و از دیگر مسائل شایع در حیطه ارولوژی می توان به ناباروری آقایان ( شایعترین دلیل آن واریکوسل است) اختلالات زناشویی و هم چنین عفونت ها و بیماری های منتقله از راه جنسی (Sexual Transmitted Disease ) نام برد.

مواردی همچون:

بیماری پروستات

بزرگی پروستات که یکی از مسائل بسیار شایع در آقایان بالای ٥٠ سال است، التهاب پروستات (پروستاتیت) که بیشتر در آقایان حوالی ٣٥ سال دیده می شود ، وجود سنگ یا تومور در پروستات (سرطان پروستات پس از سرطان معده شایعترین سرطان در آقایان بالای ٥٠ سال است)

دکتر اورولوژی

متخصص اورولوژی چه درمان هایی میتواند ارائه دهد؟

اورولوژیست ها علاوه بر درمان موارد بالا با دارو و جراحی می توانند راه هایی را ارائه دهند با عنوان آموزش رفتار. به عنوان مثال، می توانید با انجام تمریناتی که عضلات لگن شما را تقویت می کند، برخی از مشکلات مربوط به نگه داشتن ادرار را کنترل کنید.

اورولوژیست ها همچنین می توانند طیف وسیعی از اقدامات درمانی را در کلینیک خود انجام دهند (انجام جراحی های پیچیده در بیمارستان). چند روش معمول عبارتند از:

1_سیستوسکوپی: 

در این فرآیند متخصص اورولوژی نگاهی نزدیک به مثانه و مجرای ادرار شما با ابزاری خاص مانند تلسکوپ به نام سیستوسکوپ انجام میدهد.

🔔ادراروسکوپی شبیه سیستوسکوپی ، نگاهی به حالب و کلیه های شما است.

2_ نمونه برداری از پروستات

متخصص اورولوژی یک نمونه بافت ریز را از پروستات شما خارج می کند تا در آزمایشگاه از نظر سرطان آزمایش کند.

3_ نفرکتومی

این جراحی برای برداشتن کلیه برای درمان سرطان است.

4_ وازکتومی

متخصص اورولوژی لوله های حامل اسپرم را برای جلوگیری از بارداری برش می دهد.

پزشک ارولوژی

علائم شایع بیماران اورولوژی

در زیر به علایم شایع بیماران ارولوژی اشاره می کنیم:

علائم ادراری

 • درد

دردهای ناشی از سیستم ادراری تناسلی غالبا شدید بوده و به علت وجود انسداد یا عفونت در سیستم ادراری تناسلی است. نکته قابل توجه این است که تومورهای مجاری ادراری تناسلی غالبا ایجاد درد نمی کنند مگر اینکه باعث ایجاد انسداد شوند یا از ارگان اولیه فراتر رفته و اعصاب مجاور را درگیر کنند.

 • هماچوری ( خون در ادرار )

به وجود خون در ادرار، خون ادراری ( هماچوری ) می گویند. هماچوری میتواند به ٢ صورت میکروسکوپیک هماچوری ( وجود بیش از ٥-٣ گلبول قرمز در ادرار )و یا ماکروسکوپیک هماچوری(Gross Hematuria)، دفع خون در ادرار بطوری که فرد خود قادر به مشاهده آن باشد، وجود داشته باشد. درد به همراه هماچوری غالبا به علت انسداد سیستم ادراری در اثر لخته میباشد.

 • تکرر ادرار

تعداد نرمال ادرار ٦ بار در یک روز با حجم تقریبی 300cc در هر مرحله دفع ادراری است. چنانچه فاصله بین دو ادرارکمتر از ٢ ساعت باشد یا دفعات ادرار در ٢٤ ساعت بیشتر از ٨-٦ مرتبه باشد تکرر ادرار رخ میدهد. تکرر ادرار میتواند ناشی از افزایش دفع ادرار ، کاهش ظرفیت مثانه و یا انسداد در مجرای خروجی مثانه باشد.

 • ناکچوری ( ادرار شبانه )

بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار را ناکچوری میگویند. در بزرگسالان تا ٢ بار بیدار شدن از خواب طبیعی بوده و بیش از آن نیازمند بررسی و درمان است. ناکچوری به دلیل اختلال در خواب شبانه و اختلال در کیفیت زندگی جز مسائل آزار دهنده برای بیماران است.

 • سوزش ادرار (دیزوری)

احساس درد و ناراحتی حین دفع ادرار که غالبا در مجاری ادراری حس میشود. دلیل اصلی این پدیده التهاب مجاری ادراری است.

 • علایم انسدادی

تاخیر و مکث در شروع ادرار، کاهش قطر و کالیبر ادراری، عدم تخلیه کافی ادرار و قطره قطره امدن ادرار علایم فوق غالبا در یک آقای مسن و به علت بزرگی پروستات دیده می شود. چنانچه علایم فوق در یک فرد جوان دیده شود غالبا به علت انسداد ( تنگی ) مجاری ادراری است.

 • علائم تحریکی

غالبا ناشی از کاهش ظرفیت مثانه و شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار و ادرار شبانه است.

دفع ادرار بدون اینکه تحت کنترل و اراده فرد باشد. شایعترین نوع آن بی اختیاری ادراری استرسی ( افتادگی مثانه ) در بانوان بوده که خروج غیر ارادی ادرار پس از افزایش فشار شکمی ( عطسه ، سرفه و یا خنده ) اتفاق میافتد.

اختلالات زناشویی

 • کاهش میل جنسی / اختلال در ارگاسم

در جوانان غالبا به علت مسائل روانی و استرسهای محیطی و در افراد مسن به علت کاهش سطح هورمون تستوسترون خون است.

 • اختلال در انزال

غالبا به دلیل کمبود هورمونهای جنسی ، اختلالات اعصاب مربوطه ، مصرف دارو و اختلال در گردن مثانه ( غالبا به علت جراحی پروستات ) است.

 • اختلال نعوظ

اختلال نعوظ به دلایل مختلف از جمله روانی ( غالبا افراد جوان )، اختلال در عروق ( شایعترین دلیل آن دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی ) و گاها اختلال در هورمونهای جنسی است.

 • انزال زودرس

در صورتی که پس از دخول انزال در کمتر از ٢ دقیقه اتفاق بیافتد انزال زود رس است. دلیل عمده انزال زودرس استرسهای روانی حین زناشویی است.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

متخصص ارولوژی و جراح کلیه، مجاری ادراری و تناسلی، عضو انجمن ارولوژی اروپا، عضو انجمن ارولوژی ایران و مدیر گروه ارولوژی بیمارستان آتیه.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من بیضه ام چند سال درد شدید میکنه احساس میکنم کنار بیضه ام چیز تکه تکه ای هم وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر morad دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام،من وقتی خودارضایی میکنم بعدش سوزش و تکرر ادرارم زیاد میشه آیا تاثیری داره روی تنگی مجرا و مشکلی که میگم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۹ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام بعید است
 • تصویر کاربر پریما یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام دوست من مدتی است که روی آلت تناسلی خود ضایعاتی را مشاهده می کنند و وقتی ایران آمدن دکتر رفته و گفتن که زگیل تناسلی است و دارو مصرف کرد ولی برطرف نشد علت چیست و چیکار باید انجام دهد ممنون از راهنمایی هایتان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام زگیل تناسلی با دارو خوب نمی‌شود بهترین درمان آن کرایو است
 • تصویر کاربر Omid جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ترکیه زندگی می کنم و نتونستم حضوری خدمت برسم چند وقتی می شد که احساس درد و تورم در ناحیه بیضه داشتم . به دکتر مراجعه کردم و بعد از کلی آزمایش گفتن فتق داری و باید جراحی کنی چون این فتق باعث می شه یه مایعی وارد کیسه بیضه بشه و حس تورم و درد داشته باشی. من جراحی رو انجام دادم اما الان که یک هفته از جراحی گذشته دوباره همون درد ناحیه بیضه رو با کمی تورم حس می کنم
  یعنی امکانش هست دوباره نیاز به جراحی باشه یا علت خاصی موجب این حالت شده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام،تا ۲ ماه بعد جراحی این تغییرات طبیعی است در صورت تداوم سونوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر..بنده خانمی 30 ساله هستم ،4بار سزارین شدم.آخرین سزارینم دو سال پیش بوده...الان سه روز هست که متوجه شدم هرنی اندازه 30 میلی متر پایین شکم سمت راست مشخص شده و طبق دستور پزشک عمل جراحی باید انجام بشه...سوالم اینه که میتونم عمل نکنم و نگه دارم تا وقتی که درد شدید بگیره و مجبور باشم.که برم?و دوم اینکه چون 4 بار سزاریین و بیهوشی روی من انجام شده ،الان برای عمل پنجم و بیهوشی برام خطرناک نیست?? ممنون از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام با توجه به اندازه هرنی بهتر است زودتر جراحی کنید بیهوشی خطری برای شما ندارد
 • تصویر کاربر شهاب سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب واحترام،سن بیمار۶۹،جنسیت :خانم،شرح حال:بیمار مادزادی دارای یک کلیه میباشد،ده سال سابقه دیابت مصرف انسولین،عمل جراحی گرفتی کانال درناحیه کمر۲۰سال پیش داشتن،بیماری آرتروز پوکی استخوان هم دارن،تیروئید بهبودپیداکرده،آخرین آزمایش خون شون روهم پزشک دیدن گفتن نقرس دارن ،عکس ازپا گرفته شدشکستی و آسیب استخوانی مشاهده نشد،ام آر آی انجام شد دیروز و گفتن مشکلی نیست،ولی بیمار یکماه هست حتی با داروهای مسکن قوی و آمپول وپمادهای موضعی هم بهبودنیافتن،تشخیص شما چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت اقدام کنید
 • تصویر کاربر ايرج چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  ٥٨ساله هستم قبلا رنگ منى زردمتمايل به قرمزبود ولى هميشگى نبوداخيراانژيوگرافى كردم ودريكى ازرگها استنت كارگذاشتن وداروهاى رقيق كننده مثل ا اس ا وپلاويكس وكاروديلول واتوراستاتين مصرف مى كنم بعدا ازاولين هفته ازمصرف اين داروها خون زيادى بهمراه منى داشتم البته بعلت عدم شرايط نزديكى جنسى ناچارا براى دفع منى دوهفته يك بار خودارضايى مى كنم ووقتى فواصل ارضا طولانى تربشه غلظت منى هم بيشترشده وبافشار بيرون مياد البته سوزش ادار ندارم دوسال پيش پى اس ا منفى داشتم وبعدازتخليه درسمت چپ ازبيضه تاشكم قدرى درد خيلى خفيف دارم كه گاها قطع ميشه ممنون ميشم راهنمايى بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،به احتمال زیاد به علت مصرف داروی رقیق کننده خون و فواصل طولانی تخلیه است در صورت تداوم به پزشک مراجعه کرده و انتی بیوتیک مصرف کنید
 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید ایا بزرگی پروستات با حجم 28 سی سی ممکنه باعث تنگی مجرای ادرار بشه ؟یا ارتباطی نداره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،بسیار بعید است
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام پسرم 13 سال دارد وپایه ششم متاسفانه شب ادراری دارد اورولوژی هم رفتیم درمان نشده لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،لطفا حضوری به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حمیدرضا پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  دورد جناب دکتر عزیز
  1-بنده میخواستم بدونم چطور میشه از وجود ویروس HPV در مردان اطلاع پیدا کرد (برای ویروس هایی که بدون ضایعات هستن ) درواقع نوع مشابه آزمایش پاپ اسمیرHPV type که برای خانم ها انجام میدن ،، برای مردان چی هست ؟
  2- واکسن گارداسیل 9 رو از کجا گیر بیارم بزنم آیا شما دارید ؟اگه بله قیمت هر واحد گارداسیل 9 چقدر میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام،با دقت ترین ازمایش در مردان نمونه برداری از ضایعه ایت گارداسیل ۹ فقط در امریکا،کانادا و معدود کشور های اروپایی وجود دارد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات پیشنهادی

آدرس مطب

تهران – جنب بیمارستان آتیه – ساختمان پزشکان آتیه – طبقه ۴

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر