علائم بیماری های ارولوژی

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

فهرست مطالب

بیماری های ارولوژی که هر کدام علائم منحصر به فر خود را دارند و در صورت بروز فرد مبتلا باید حتما به پزشک مراجعه کند. این علائم شامل دو دسته کلی مشکلات ادراری و اختلالات زناشویی هستند.

مشکلات ادراری

درد

یکی از علائم بیماری های ارولوژی دردهای ناشی از سیستم ادراری تناسلی هست، که غالبا شدید بوده و به علت وجود انسداد یا عفونت درسیستم ادراری تناسلی است.

نکته قابل توجه این است که تومورهای مجاری ادراری تناسلی غالبا ایجاد درد نمیکنند، مگر اینکه باعث ایجاد انسداد شوند یا از اندام اولیه فراتر رفته و اعصاب مجاور را درگیر کنند.

درد کلیه شایعترین درد در سیستم ادراری تناسلی بوده و میتواند همراه با علائم گوارشی ( خصوصا حالت تهوع ) همراه باشد. درد مثانه غالبا در ناحیه زیر شکم حس شده و به علت وجود التهاب و عفونت در مثانه میباشد، هر چند در موارد نادری درد فوق ناشی از عدم تخلیه ادرار و احتباس ادرار میباشد،این موارد  از علائم بیماری‌های ارولوژی به حساب می آید .

 غالبا دلیل درد پروستات، مجاری ادراری و بیضه‌ها نیز به دلیل التهاب و عفونت میباشد.در اطفال درد شدید و ناگهانی بیضه میتواند به علت چرخش و پیچ خوردگی بیضه (torsion) ایجاد شود.

بیمایر ارولوژی و درد کلیه

حالت فوق اورژانس ارولوژی بوده و نیازمند رفع سریع جهت جلوگیری از آسیب به بیضه است. درد مزمن بیضه غالبا به علت مسائل غیرالتهابی نظیر هیدروسل ( تجمع مایع در بیضه ) و یا واریکوسل است. به علت خاستگاه ژنتیکی مشترک بین بیضه و کلیه، وجود بیماری در هر یک از ارگانهای فوق منجر به ایجاد درد در ارگان دیگر میشود.

هماچوری (خون در ادرار )

یکی از علائم بیماری های ارولوژی وجود خون در ادرار، خون ادراری ( هماچوری ) هست. هماچوری میتواند به ٢ صورت میکروسکوپیک هماچوری (وجود بیش از ٥-٣ گلبول قرمز در ادرار) و یا ماکروسکوپیک هماچوری (Gross Hematuria)، دفع واضح خون در ادرار بطوری که فرد خود قادر به مشاهده آن باشد، وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: برای بررسی علل هماچوری ماکروسکوپیک ( گروس ) و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
هماچوری گروس

در بررسی هماچوری توجه به نوع آن ( بارز یا میکروسکوپی ) محل وقوع آن (ابتدای ادرار، انتهای ادرار و یا در کل ادرار ) و علائم همراه با هماچوری مهم است. وجود خون در ابتدا ادرار بیانگر بیماری مجرای ادرار، در انتهای ادرار به علت بیماری مثانه و پروستات، وجود خون در کل ادرار بیانگر وجود بیماری در سیستم ادراری فوقانی ( کلیه‌ها و حالب ) است.

وجود درد به همراه هماچوری غالبا به علت انسداد سیستم ادراری در اثر لخته میباشد. احتمال وجود یک بیماری مهم با افزایش شدت هماچوری افزایش می‌یابد طبق تحقیقات شایعترین دلیل خونریزی ادراری در یک فرد بالای ٥٠ سال سرطان مثانه است به همین علت وجود خونریزی واضح ادراری در افراد مسن نیازمند بررسی فوری و کامل است.

اورولوژی و خون در ادرار

تکرر ادرار

  تعداد نرمال ادرار ٦ بار در روز با حجم تقریبی 300cc در هر مرحله دفع ادراری است. چنانچه فاصله بین دو ادرار کمتر از ٢ ساعت باشد یا دفعات ادرار در ٢٤ ساعت بیشتر از ٨-٦ مرتبه باشد تکرر ادرار رخ میدهد. تکرر ادرار میتواند ناشی از افزایش دفع ادرار، کاهش ظرفیت مثانه و یا انسداد در مجرای خروجی مثانه باشد.

تکرار ادراری که صرفا در طول روز اتفاق افتاده و فاقد ادرار شبانه است، بیشتر بیانگر مسائل عصبی و استرس است. در عوض تکرار ادرار شبانه تنها، بدون وجود مشکلات در طول روز، غالبا بیانگر مسائل قلبی ‏(نارسائی قلب)است. با افزایش سن توانایی کلیه ها در تغلیظ ادرار کاهش یافته و منجر به افزایش تولید  ادرار  و  بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار میباشد.

مطلب مرتبط:  علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ قرص های ضد تکرر ادرار کدامند؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تکرر ادرار 

اختلال در ادرار

ناکچوری (ادرار شبانه)

از علائم بیماری های ارولوژی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار را ناکچوری میباشد. در بزرگسالان تا ٢ بار بیدار شدن از خواب طبیعی بوده و بیش از ان نیازمند بررسی و درمان است. ادرار شبانهادرار شبانه (ناکچوری) به دلیل اختلال در خواب شبانه و اختلال در کیفیت زندگی جزء مسائل آزار دهنده برای بیماران است.

بطور کلی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار(ناکچوری) ممکن است به علت افزایش تولید ادرار شبانه و یا کاهش ظرفیت مثانه باشد.ناکچوری همچنین ممکن است به علت مصرف زیاد مایعات طی ساعات پایانی روز(از غروب به بعد) و یا مصرف مواد محرک و ادرار آور (الکل یا کافئین)باشد. در غیاب عوامل فوق ناکچوری واضح به دلیل اختلال در عملکرد مثانه ثانویه به انسداد مجاری ادراری(تنگی مجرا/بزرگی پروستات) و یا کاهش ظرفیت مثانه میباشد.

سوزش ادرار (دیزوری)

یکی از مهم ترین علائم بیماری های ارولوژی احساس درد و ناراحتی حین دفع ادرار  است، که غالبا در مجاری ادراری حس میشود. دلیل اصلی این پدیده التهاب مجاری ادراری است. دیزوری (سوزش ادرار) غالبا در همراهی با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است.

علائم انسدادی

تاخیر و مکث در شروع ادرار، کاهش قطر و کالیبر ادراری، عدم تخلیه کافی ادرار، قطره قطره آمدن ادرار و سختی در دفع ادرار علائم فوق غالبا در یک آقای مسن و به علت بزرگی پروستات دیده میشود.

نکته قابل توجه این است که چون تغییرات فوق به مرور زمان اتفاق میافتد غالب بیماران از تغییر (کاهش) قطر و پرتابه ادراری خود بی اطلاع هستند. چنانچه علائم فوق در یک فرد جوان دیده شود غالب به علت انسداد (تنگی) مجاری ادراری است.

مطلب مرتبط: انسداد مجاری ادراری به چه دلیل است و چگونه درمان میشود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
انسداد مجاری ادراری

خروج چند قطره ادرار پس از اتمام ادرار

باقی ماندن چند قطره ادرار پس از إتمام ادرار وخروج ناخود اگاه ان که منجر به خیس شدن بی اختیار لباس زیر میشود شکایتی نسبتا شایع در اقایان است. این علامت غالبا به علت باقی ماندن اندکی ادرار در مجرای ادراری، پس از إتمام ادرار، میباشد.

علامت فوق، غالبا نشانه ای از بیماری نبوده و به مرور زمان بهبود میابد. مشکل فوق با انجام اقداماتی نظیر ایستادن ادرار کردن، ادرار مجدد اندکی پس از إتمام ادرار(Double voiding) و استبراء کاهش میابد.

علائم تحریکی

غالبا ناشی از کاهش ظرفیت مثانه و شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار و ادرار شبانه است. علائم فوق در یک آقای مسن غالبا به علت بزرگی پروستات (BPH) است هرچند در غیاب بزرگی واضح پروستات علائم فوق میتوانند به علت مسائلی نظیر کانسر(بدخیمی مثانه)، بیماری های عصبی مثانه، اختلال در اعصاب حسی مثانه، دیابت و یا پارکینسون باشند.

بی اختیاری ادرار

یک دیگر از علائم بیماری های ارولوژی دفع ادرار بدون اینکه تحت کنترل و اراده فرد باشد هست. شایعترین نوع ان بی اختیاری ادراری استرسی (افتادگی مثانه) در بانوان بوده که خروج غیر ارادی ادرار پس از افزایش فشار شکمی (عطسه،سرفه و یا خنده) اتفاق میافتد. قدم اول درمان این نوع بی اختیاری تغییر سبک زندگی (کاهش مصرف مواد محرک مثانه و انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن) بوده و جراحی در صورت عدم پاسخ به درمان های فوق صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟ برای یافتن پاسخ کلیک کنید.
بی اختیاری ادرار

بیماری های ارولوژی اختلالات زناشویی

اختلالات زناشوئی

کاهش میل جنسی ( اختلال در ارگاسم )

در آقایان هورمون تستوسترون نقش کلیدی در میزان تمایلات جنسی را داراست. علائم بیماری های ارولوژی در زمنیه اختلالات زناشویی به صورت اختلالات عصبی، افسردگی، استرسهای محیطی و کلا هر عاملی که روی سلامت عمومی تأثیر بگذارد بروز می کند این علائم  میتواند باعث اختلال در میل جنسی شود. کاهش میل جنسی (Libido)در جوانان غالبا به علت مسائل روانی و استرسهای محیطی و در افراد مسن به علت کاهش سطح هورمون تستوسترون خون است.

در صورت شک به اختلالات هورمونی اندازه گیری هورمونهای جنسی نظیر Testosterone,LH,FSH و پرولاکتین انجام میشود. بعضی از داروهای ضد فشار خون نظیر هیدروکلروتیازید و پروپرانولول نیز در کاهش میل جنسی مؤثر است.

اختلال در انزال

غالبا به دلیل کمبودهورمونهای جنسی، اختلالات اعصاب مربوطه، مصرف دارو و اختلال در گردن مثانه(غالبا به علت جراحی پروستات) است. از داروهای مؤثر در اختلال إنزال میتوان به داروهای ارام بخش(بنزودیازپین)و داروهای مورد استفاده جهت خروج بهتر ادرار در افراد با بزرگی پروستات(پرازوسین/تامسولوسین) اشاره کرد.

اختلال نعوظ

به دلائل مختلف از جمله روانی غالبا در افراد جوان اتفاق می افتد، شایعترین دلیل آن اختلال در عروق، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و گاها اختلال در هورمونهای جنسی است.

انزال زودرس

در صورتیکه پس از دخول إنزال در کمتر از ٢ دقیقه اتفاق بیافتد انزال زودرس است. دلیل عمده انزال زودرس استرسهای روانی حین زناشویی است.درمان آن شامل رفتار درمانی(عدم توجه بیش از حد حین نزدیکی، پرت کردن حواس، استفاده از پوزیشنهایی که حداقل تحریک برای فرد را دارا است) و در صورت لزوم دارو درمانی میباشد.

خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)

یکی دیگر از علائم بیماری های ارولوژی غالبا به دلیل وجود التهابات غیر اختصاصی در پروستات یا سمینال وزیکل(کیسه های ذخیره سازی اسپرم)بوده و معمولا بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند پس از چند هفته بهبود میابد. یکی از دلائل وجود خون در اسپرم وجود فواصل طولانی بین نزدیکیها است. در صورت ماندگاری علامت فوق بیش از چند هفته، معاینه پروستات، دستگاه تناسلی، ازمایش پروستات و احیانا” کشت مایع منی (از نظر بررسی عفونت) انجام میشود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 730 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  احتراما در آزمایش اسپرم اینجانب که اخیرا گرفته شده است مقدار WBC بنده بین یک تا دو است که ظاهرا نشان دهنده عفونت است . جناب دکتر ایا نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک هست یا این مقدار افزایش گلبول سفید بر عملکرد اسپرمها اثری دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،ازمايش اسپرم شما نرمال است و نياز به كار خاصي ندارد
   افزايش گلبول سفيد ازمايش اسپرم شما جزئي است
   نگران نباشيد
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 529 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من 45سال دارم ومدتی است که ادرارم باریک وبعد از ادرار سوزش مختصر ودر ضمن تکرر ادرار وشب بیرون هم ندارم وتا 4تا5ساعتتحمل دارم در ضمن تنگی مجرا هم ندارم نظر شما چیست با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،احتمالا" شما دچار پروستاتيت(التهاب پروستات)شده ايد
  2. تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام اقای دکتر ببخشید ایا قابل درمان هست وچکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید
   با تشکر از شما
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   بله،كاملا"،با مصرف انتي بيوتيك و داروهاي ضد التهاب پروستات كاملا" خوب ميشويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر
  من 2 ساله که ازدواج کردم و متاسفانه چند ماهی است که در موقع انزال به نعوظ کامل نمی رسم. خواستم بدونم آیا برای تقویت نعوظ دارویی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۴ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،بله هست
   اما بهتر است تحت نظر پزشك مصرف شود تا از ايجاد وابستگي جلوگيري شود
 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری 27ساله هستم که گاهی اوقات بعد از ادرار وپاک کردن خود بوی بدی از ناحیه تناسلی میاد ازمایش ادرار کردم ازمایش هیچی نشان نداد بویی شبیه گندیده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   بوي ادرار نحت تاثير عوامل زيادي هست و به خودي خود مشخص كننده چيزي نيست
   اگر ازمايش ادرار شما نرمال هست نياز به كار خاصي نداريد
  2. تصویر کاربر مهرداد شنبه ۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام مجدد
   اقای دکتر بعد از ارار چند قطره میاد که بوی بد میده این حالت نگرانی نداره به نظر شما چون خیلی نگرانم
  3. تصویر کاربر مهرداد شنبه ۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام مجدد
   اقای دکتر بعد از ارار چند قطره میاد که بوی بد میده این حالت نگرانی نداره به نظر شما چون خیلی نگرانم
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   اگر ازمايش ادرار شما نرمال است مشكلي نيست
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر همایون شنبه ۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد
  آ قا دکتر من پارسال فتق سمت راست عمل کردم برای من توری یا مش گذاشتن ولی درد در ناحیه سمت راست من کم نشده ودرد خفیف دارم میخواستم علت بدونم که این درد طبیعی یاخیر ضمنا سونوگرافی هم رفتم گفتن مشکل کلیه نیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اين درد ناشي از دستكاريهاي حين جراحي است و به مرور بهتر ميشود
   نگران نباشيد و صبور باشيد😊
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 513 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من در آزمایش اخیرم متوجه شدم که اوره خونم پایینه، می خواستم بدونم علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" ازمايش را برايم ارسال كنيد
 • تصویر کاربر هاشم سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر ناطق
  بنده مردی 49 ساله هستم که در آزمایش خونی که اخیرا انجام دادم، متوجه شدم که کراتین خونم پایین است. حال می خواهم بدانم علت پایین بودن اوره خون چیست؟ و آیا حتما به این معناست که من با مشکل کلیوی مواجه هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،لطفا" عكس ازمايش را ارسال كنيد
 • تصویر کاربر صابر یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سوزش مجرای ادرار در ناحیه چند سانتیمتری سر الت مخصوصا بعد از ارضاء ویکی دو روز بعدش و تکرار ان در عرض یکی دو ماه چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اگر اين سوزش صرفا" بعد ارضاء شدن باشد بيشتر به نفع پروستاتيت(التهاب پروستات)است
 • تصویر کاربر ر. یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 502 مشاهده پرسش
  آقای دکتر ناصق عزیز.
  از اینکه پزشکان متعهدی مثل شما هنوز هم وجود دارند که بی چشمداشت و مسئولانه به حرفه خود و قسم نامه خود پایبند هستند و وقت خود را بیدریغ هزینه میکنند به شما افتخار میکنم. از خدا برای شما و عزیزانتان بهترینها رو آرزو دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   😊😊😊
 • تصویر کاربر محبوبه سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 370 مشاهده پرسش
  سلام . همسر من ازواسپرمی و واریکوسل گرید 3 داشتن اما هیچ علایمی نداشتن
  12 خرداد عمل واریکوسل و میکرو کردن ودکتر حین عمل نمونه دادن ازمایشگاه و گفتن هیچ اسپرمی نداره و بیضه ها اسپرم تولد نمیکنن
  ایا راهی وجود داره که درمان بشه؟
  ممنون میشم اگرجایی هست معرفی کنید
  ما مشهد هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام،اگر در نمونه برداري از بيضه اسپرم رويت نشود شما كانديد اهداء جنين هستيد
   در تهران ميتوانيد به مركز رويان مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

مطالب مشابه

پرسش از دکتر