علائم بیماری های ارولوژی

آخرین بروزرسانی: 18 مهر 1402

در این مقاله می خوانید
بیماری های ارولوژی که هر کدام علائم منحصر به فر خود را دارند و در صورت بروز فرد مبتلا باید حتما به پزشک مراجعه کند. این علائم شامل دو دسته کلی مشکلات ادراری و اختلالات زناشویی هستند.

مشکلات ادراری

درد

یکی از علائم بیماری های ارولوژی دردهای ناشی از سیستم ادراری تناسلی هست، که غالبا شدید بوده و به علت وجود انسداد یا عفونت درسیستم ادراری تناسلی است.

نکته قابل توجه این است که تومورهای مجاری ادراری تناسلی غالبا ایجاد درد نمیکنند، مگر اینکه باعث ایجاد انسداد شوند یا از اندام اولیه فراتر رفته و اعصاب مجاور را درگیر کنند.

درد کلیه شایعترین درد در سیستم ادراری تناسلی بوده و میتواند همراه با علائم گوارشی ( خصوصا حالت تهوع ) همراه باشد. درد مثانه غالبا در ناحیه زیر شکم حس شده و به علت وجود التهاب و عفونت در مثانه میباشد، هر چند در موارد نادری درد فوق ناشی از عدم تخلیه ادرار و احتباس ادرار میباشد،این موارد  از علائم بیماری‌های ارولوژی به حساب می آید .

 غالبا دلیل درد پروستات، مجاری ادراری و بیضه‌ها نیز به دلیل التهاب و عفونت میباشد.در اطفال درد شدید و ناگهانی بیضه میتواند به علت چرخش و پیچ خوردگی بیضه (torsion) ایجاد شود.

بیمایر ارولوژی و درد کلیه

حالت فوق اورژانس ارولوژی بوده و نیازمند رفع سریع جهت جلوگیری از آسیب به بیضه است. درد مزمن بیضه غالبا به علت مسائل غیرالتهابی نظیر هیدروسل ( تجمع مایع در بیضه ) و یا واریکوسل است. به علت خاستگاه ژنتیکی مشترک بین بیضه و کلیه، وجود بیماری در هر یک از ارگانهای فوق منجر به ایجاد درد در ارگان دیگر میشود.

هماچوری (خون در ادرار )

یکی از علائم بیماری های ارولوژی وجود خون در ادرار، خون ادراری ( هماچوری ) هست. هماچوری میتواند به ٢ صورت میکروسکوپیک هماچوری (وجود بیش از ٥-٣ گلبول قرمز در ادرار) و یا ماکروسکوپیک هماچوری (Gross Hematuria)، دفع واضح خون در ادرار بطوری که فرد خود قادر به مشاهده آن باشد، وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: برای بررسی علل هماچوری ماکروسکوپیک ( گروس ) و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
هماچوری گروس

در بررسی هماچوری توجه به نوع آن ( بارز یا میکروسکوپی ) محل وقوع آن (ابتدای ادرار، انتهای ادرار و یا در کل ادرار ) و علائم همراه با هماچوری مهم است. وجود خون در ابتدا ادرار بیانگر بیماری مجرای ادرار، در انتهای ادرار به علت بیماری مثانه و پروستات، وجود خون در کل ادرار بیانگر وجود بیماری در سیستم ادراری فوقانی ( کلیه‌ها و حالب ) است.

وجود درد به همراه هماچوری غالبا به علت انسداد سیستم ادراری در اثر لخته میباشد. احتمال وجود یک بیماری مهم با افزایش شدت هماچوری افزایش می‌یابد طبق تحقیقات شایعترین دلیل خونریزی ادراری در یک فرد بالای ٥٠ سال سرطان مثانه است به همین علت وجود خونریزی واضح ادراری در افراد مسن نیازمند بررسی فوری و کامل است.

اورولوژی و خون در ادرار

تکرر ادرار

  تعداد نرمال ادرار ٦ بار در روز با حجم تقریبی 300cc در هر مرحله دفع ادراری است. چنانچه فاصله بین دو ادرار کمتر از ٢ ساعت باشد یا دفعات ادرار در ٢٤ ساعت بیشتر از ٨-٦ مرتبه باشد تکرر ادرار رخ میدهد. تکرر ادرار میتواند ناشی از افزایش دفع ادرار، کاهش ظرفیت مثانه و یا انسداد در مجرای خروجی مثانه باشد.

تکرار ادراری که صرفا در طول روز اتفاق افتاده و فاقد ادرار شبانه است، بیشتر بیانگر مسائل عصبی و استرس است. در عوض تکرار ادرار شبانه تنها، بدون وجود مشکلات در طول روز، غالبا بیانگر مسائل قلبی ‏(نارسائی قلب)است. با افزایش سن توانایی کلیه ها در تغلیظ ادرار کاهش یافته و منجر به افزایش تولید  ادرار  و  بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار میباشد.

مطلب مرتبط:  علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ قرص های ضد تکرر ادرار کدامند؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تکرر ادرار 

اختلال در ادرار

ناکچوری (ادرار شبانه)

از علائم بیماری های ارولوژی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار را ناکچوری میباشد. در بزرگسالان تا ٢ بار بیدار شدن از خواب طبیعی بوده و بیش از ان نیازمند بررسی و درمان است. ادرار شبانهادرار شبانه (ناکچوری) به دلیل اختلال در خواب شبانه و اختلال در کیفیت زندگی جزء مسائل آزار دهنده برای بیماران است.

بطور کلی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار(ناکچوری) ممکن است به علت افزایش تولید ادرار شبانه و یا کاهش ظرفیت مثانه باشد.ناکچوری همچنین ممکن است به علت مصرف زیاد مایعات طی ساعات پایانی روز(از غروب به بعد) و یا مصرف مواد محرک و ادرار آور (الکل یا کافئین)باشد. در غیاب عوامل فوق ناکچوری واضح به دلیل اختلال در عملکرد مثانه ثانویه به انسداد مجاری ادراری(تنگی مجرا/بزرگی پروستات) و یا کاهش ظرفیت مثانه میباشد.

سوزش ادرار (دیزوری)

یکی از مهم ترین علائم بیماری های ارولوژی احساس درد و ناراحتی حین دفع ادرار  است، که غالبا در مجاری ادراری حس میشود. دلیل اصلی این پدیده التهاب مجاری ادراری است. دیزوری (سوزش ادرار) غالبا در همراهی با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است.

علائم انسدادی

تاخیر و مکث در شروع ادرار، کاهش قطر و کالیبر ادراری، عدم تخلیه کافی ادرار، قطره قطره آمدن ادرار و سختی در دفع ادرار علائم فوق غالبا در یک آقای مسن و به علت بزرگی پروستات دیده میشود.

نکته قابل توجه این است که چون تغییرات فوق به مرور زمان اتفاق میافتد غالب بیماران از تغییر (کاهش) قطر و پرتابه ادراری خود بی اطلاع هستند. چنانچه علائم فوق در یک فرد جوان دیده شود غالب به علت انسداد (تنگی) مجاری ادراری است.

مطلب مرتبط: انسداد مجاری ادراری به چه دلیل است و چگونه درمان میشود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
انسداد مجاری ادراری

خروج چند قطره ادرار پس از اتمام ادرار

باقی ماندن چند قطره ادرار پس از إتمام ادرار وخروج ناخود اگاه ان که منجر به خیس شدن بی اختیار لباس زیر میشود شکایتی نسبتا شایع در اقایان است. این علامت غالبا به علت باقی ماندن اندکی ادرار در مجرای ادراری، پس از إتمام ادرار، میباشد.

علامت فوق، غالبا نشانه ای از بیماری نبوده و به مرور زمان بهبود میابد. مشکل فوق با انجام اقداماتی نظیر ایستادن ادرار کردن، ادرار مجدد اندکی پس از إتمام ادرار(Double voiding) و استبراء کاهش میابد.

علائم تحریکی

غالبا ناشی از کاهش ظرفیت مثانه و شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار و ادرار شبانه است. علائم فوق در یک آقای مسن غالبا به علت بزرگی پروستات (BPH) است هرچند در غیاب بزرگی واضح پروستات علائم فوق میتوانند به علت مسائلی نظیر کانسر(بدخیمی مثانه)، بیماری های عصبی مثانه، اختلال در اعصاب حسی مثانه، دیابت و یا پارکینسون باشند.

بی اختیاری ادرار

یک دیگر از علائم بیماری های ارولوژی دفع ادرار بدون اینکه تحت کنترل و اراده فرد باشد هست. شایعترین نوع ان بی اختیاری ادراری استرسی (افتادگی مثانه) در بانوان بوده که خروج غیر ارادی ادرار پس از افزایش فشار شکمی (عطسه،سرفه و یا خنده) اتفاق میافتد. قدم اول درمان این نوع بی اختیاری تغییر سبک زندگی (کاهش مصرف مواد محرک مثانه و انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن) بوده و جراحی در صورت عدم پاسخ به درمان های فوق صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟ برای یافتن پاسخ کلیک کنید.
بی اختیاری ادرار

بیماری های ارولوژی اختلالات زناشویی

اختلالات زناشوئی

کاهش میل جنسی ( اختلال در ارگاسم )

در آقایان هورمون تستوسترون نقش کلیدی در میزان تمایلات جنسی را داراست. علائم بیماری های ارولوژی در زمنیه اختلالات زناشویی به صورت اختلالات عصبی، افسردگی، استرسهای محیطی و کلا هر عاملی که روی سلامت عمومی تأثیر بگذارد بروز می کند این علائم  میتواند باعث اختلال در میل جنسی شود. کاهش میل جنسی (Libido)در جوانان غالبا به علت مسائل روانی و استرسهای محیطی و در افراد مسن به علت کاهش سطح هورمون تستوسترون خون است.

در صورت شک به اختلالات هورمونی اندازه گیری هورمونهای جنسی نظیر Testosterone,LH,FSH و پرولاکتین انجام میشود. بعضی از داروهای ضد فشار خون نظیر هیدروکلروتیازید و پروپرانولول نیز در کاهش میل جنسی مؤثر است.

اختلال در انزال

غالبا به دلیل کمبودهورمونهای جنسی، اختلالات اعصاب مربوطه، مصرف دارو و اختلال در گردن مثانه(غالبا به علت جراحی پروستات) است. از داروهای مؤثر در اختلال إنزال میتوان به داروهای ارام بخش(بنزودیازپین)و داروهای مورد استفاده جهت خروج بهتر ادرار در افراد با بزرگی پروستات(پرازوسین/تامسولوسین) اشاره کرد.

اختلال نعوظ

به دلائل مختلف از جمله روانی غالبا در افراد جوان اتفاق می افتد، شایعترین دلیل آن اختلال در عروق، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و گاها اختلال در هورمونهای جنسی است.

انزال زودرس

در صورتیکه پس از دخول إنزال در کمتر از ٢ دقیقه اتفاق بیافتد انزال زودرس است. دلیل عمده انزال زودرس استرسهای روانی حین زناشویی است.درمان آن شامل رفتار درمانی(عدم توجه بیش از حد حین نزدیکی، پرت کردن حواس، استفاده از پوزیشنهایی که حداقل تحریک برای فرد را دارا است) و در صورت لزوم دارو درمانی میباشد.

خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)

یکی دیگر از علائم بیماری های ارولوژی غالبا به دلیل وجود التهابات غیر اختصاصی در پروستات یا سمینال وزیکل(کیسه های ذخیره سازی اسپرم)بوده و معمولا بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند پس از چند هفته بهبود میابد. یکی از دلائل وجود خون در اسپرم وجود فواصل طولانی بین نزدیکیها است. در صورت ماندگاری علامت فوق بیش از چند هفته، معاینه پروستات، دستگاه تناسلی، ازمایش پروستات و احیانا” کشت مایع منی (از نظر بررسی عفونت) انجام میشود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عابد شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام من 50 سال سن دارم ولی از زمان جوانی تا کنون چند ماهی از سال دچار عدم نعوظ میشم و اگه هم نعوظ داشته باشم ناکافی وشل است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.من حدودا یه سالی میشه روی( کلاهک)آلتم دانه در اومده اولش ک در اومد دانه سر سیاه تژک دار بود تژکشو کشیدم بیرون مثل یه تک چوب خیلی ریز بود دانه موند نه خارش و نه سوزش هیچی نداره آیا زگیل است؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام لطفا عکس بفرستید
 • تصویر کاربر هانی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام ممنون از راهنمایبتون، من مدت کمتر از یکساله که هر موقع از خواب شبانه بیدار میشم حتما باید برم دستشویی و مقدار ادرارم هم کم نیست. ( این بیدارشدن چند بار در شب اتفاق میفته به علت سرکشی به دو تا کوچولوی دقلویی که دارم و الان مدت سه ساله که خواب شبانه خوبی ندارم)، ایا احتیاج به پیکیری دارم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله بهتر است به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 448 مشاهده پرسش
  سلام
  چند روزه در محل ختنه گاه تعدادی دانه مشاهده میکنم.
  تصویر به پیوست الصاق شده. البته بزرگنمایی شده. محل تشکیل تقریبا8 میلیمتر به عرض دو تا سه میلیمتر میباشد

  رابطه پرخطری هم نداشتم.
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مساله ای نیست
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر

  چند وقتی هست که روی آلتم یه چیز سفید رنگی به وجود اومده امکانش هست زگیل باشه ( عکسشم فرستادم) ترخدا جوابمو بدید خیلی استرس دارم

  اگر نباشه ، راهی هست که بشه از بین بردش ؟ پماد یا قرص ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام زگیل نیست تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
 • تصویر کاربر نیک جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  باسلام
  خانمی ۵۲ساله باسابقه کنسر پستان هستم که حدودیکسال ونیم از شیمی درمانی میگذره
  ازمدتها پیش دردزیادی در پهلوی راست که منتهی به ران پا میشد راداشتم
  هرازچندگاهی دردکمتر میشد ولی حدودیکماهه که دردپهلوبطورمداوم ادامه داره که خصوصا زمانی طاق باز یابه پهلومیخوابم خیلی بیشتر وباعث آزار میشه
  دوسه روزی هم بهنگام استفاده از دستشویی خون میبینم که نمیدونم این خون از رحم خارج میشه با از مثانه
  چه مراحلی رو باید طی کنم ؟
  خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام‌ لطفا سونوگرافی و کشت ادرار انجام‌ دهید
 • تصویر کاربر Hami دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر بابت این همه مطلب مفید که متاسفانه مردم ایران از اینها به هر دلیلی محرومند

  یک سوال دارم از خدمتتون. اگر کسی ۴ سال پیش به تشخیص پزشک یک زگیل به اندازه نوک خودکار داشته و با درمان کرایوتراپی از بین برده باشه اون زگیلو و هیچ عودی نکرده باشه تا به حال و حتی در اینکه اون ضایعه زگیل بوده یا خیر هم هنوز شک هست، آیا برای ازدواج باز هم باید شریک را مطلع کرد؟
  منابع معتبر علمی جهان بخصوص cdc میگن ظرف ۲۴ ماه در نود درصد مواقع ویروس دفع میشه و اگه ۶ ماه عودی پیش نیاد احتمال بسیار بالا فرد ناقل نیست
  ولی برای مردان آزمایش معتبری وجود نداره
  شرایط طوری هستش که به هر کسی این مساله رو بازگو کنی قطعا ترد خواهی شد

  واقعا ممنون میشم یه راه پیش پا بگذارین چون دوست من قید ازدواجو بخاطر این مساله زده و خیلی عذاب میکشه و به هیچ نحو نمیتونه این مساله رو به کسی بگه
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام اولا خوشحالم که اطلاعات شما انقدر خوب هست من در این موارد به بیمارانم میگویم که بدون اینکه شریک زندگی خود را مطلع کنند تحت مشاوره قبل از ازدواج پیش ما بیایند تا به شریک زندگیشان واکسن تزریق کنیم
 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  آقای دکتر در حال مطالعه هستم در رابطه با زخم ایجاد شده ممکن هست سیفلیس باشه ؟خیلی نگرانم با مصرف آنتی بیوتیک‌ درمان میشه ؟
  ایران نیستم متاسفانه لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام از روی عکس نمیتوان قضاوت کرد به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهرزاد شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر ناطق عزیز
  من دیشب(12/7/99) برای اولین بار خدمت شما رسیدم جهت درمان تکرر ادرار شبانه
  جنابعالی علاوه بر دارو برایم سونوگرافی تجویز کردید که تاریخ نسخه سونو را در دفترچه 10/8/99 درج کردید. میخواستم مطمئن بشم که اشتباهی در درج تاریخ رخ داده یا اینکه خودتان تشخیص دادید که اجام سونوگرافی به یک ماه بعد موکول شود؟
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام درست است
 • تصویر کاربر محمودی شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید بنده الان نوبت سری دوم تزریق بعد از دو ماه است و مشکوک به انجام تزریق شده‌ام باید از کجا مطمئن شوم که واکسن وارده بدنم شده تست یا آزمایشی وجود ندارد ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آزمایش خاصی وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر