علائم بیماری های ارولوژی

آخرین بروزرسانی: 17 مهر 1402

در این مقاله می خوانید
بیماری های ارولوژی که هر کدام علائم منحصر به فر خود را دارند و در صورت بروز فرد مبتلا باید حتما به پزشک مراجعه کند. این علائم شامل دو دسته کلی مشکلات ادراری و اختلالات زناشویی هستند.

مشکلات ادراری

درد

یکی از علائم بیماری های ارولوژی دردهای ناشی از سیستم ادراری تناسلی هست، که غالبا شدید بوده و به علت وجود انسداد یا عفونت درسیستم ادراری تناسلی است.

نکته قابل توجه این است که تومورهای مجاری ادراری تناسلی غالبا ایجاد درد نمیکنند، مگر اینکه باعث ایجاد انسداد شوند یا از اندام اولیه فراتر رفته و اعصاب مجاور را درگیر کنند.

درد کلیه شایعترین درد در سیستم ادراری تناسلی بوده و میتواند همراه با علائم گوارشی ( خصوصا حالت تهوع ) همراه باشد. درد مثانه غالبا در ناحیه زیر شکم حس شده و به علت وجود التهاب و عفونت در مثانه میباشد، هر چند در موارد نادری درد فوق ناشی از عدم تخلیه ادرار و احتباس ادرار میباشد،این موارد  از علائم بیماری‌های ارولوژی به حساب می آید .

 غالبا دلیل درد پروستات، مجاری ادراری و بیضه‌ها نیز به دلیل التهاب و عفونت میباشد.در اطفال درد شدید و ناگهانی بیضه میتواند به علت چرخش و پیچ خوردگی بیضه (torsion) ایجاد شود.

بیمایر ارولوژی و درد کلیه

حالت فوق اورژانس ارولوژی بوده و نیازمند رفع سریع جهت جلوگیری از آسیب به بیضه است. درد مزمن بیضه غالبا به علت مسائل غیرالتهابی نظیر هیدروسل ( تجمع مایع در بیضه ) و یا واریکوسل است. به علت خاستگاه ژنتیکی مشترک بین بیضه و کلیه، وجود بیماری در هر یک از ارگانهای فوق منجر به ایجاد درد در ارگان دیگر میشود.

هماچوری (خون در ادرار )

یکی از علائم بیماری های ارولوژی وجود خون در ادرار، خون ادراری ( هماچوری ) هست. هماچوری میتواند به ٢ صورت میکروسکوپیک هماچوری (وجود بیش از ٥-٣ گلبول قرمز در ادرار) و یا ماکروسکوپیک هماچوری (Gross Hematuria)، دفع واضح خون در ادرار بطوری که فرد خود قادر به مشاهده آن باشد، وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: برای بررسی علل هماچوری ماکروسکوپیک ( گروس ) و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
هماچوری گروس

در بررسی هماچوری توجه به نوع آن ( بارز یا میکروسکوپی ) محل وقوع آن (ابتدای ادرار، انتهای ادرار و یا در کل ادرار ) و علائم همراه با هماچوری مهم است. وجود خون در ابتدا ادرار بیانگر بیماری مجرای ادرار، در انتهای ادرار به علت بیماری مثانه و پروستات، وجود خون در کل ادرار بیانگر وجود بیماری در سیستم ادراری فوقانی ( کلیه‌ها و حالب ) است.

وجود درد به همراه هماچوری غالبا به علت انسداد سیستم ادراری در اثر لخته میباشد. احتمال وجود یک بیماری مهم با افزایش شدت هماچوری افزایش می‌یابد طبق تحقیقات شایعترین دلیل خونریزی ادراری در یک فرد بالای ٥٠ سال سرطان مثانه است به همین علت وجود خونریزی واضح ادراری در افراد مسن نیازمند بررسی فوری و کامل است.

اورولوژی و خون در ادرار

تکرر ادرار

  تعداد نرمال ادرار ٦ بار در روز با حجم تقریبی 300cc در هر مرحله دفع ادراری است. چنانچه فاصله بین دو ادرار کمتر از ٢ ساعت باشد یا دفعات ادرار در ٢٤ ساعت بیشتر از ٨-٦ مرتبه باشد تکرر ادرار رخ میدهد. تکرر ادرار میتواند ناشی از افزایش دفع ادرار، کاهش ظرفیت مثانه و یا انسداد در مجرای خروجی مثانه باشد.

تکرار ادراری که صرفا در طول روز اتفاق افتاده و فاقد ادرار شبانه است، بیشتر بیانگر مسائل عصبی و استرس است. در عوض تکرار ادرار شبانه تنها، بدون وجود مشکلات در طول روز، غالبا بیانگر مسائل قلبی ‏(نارسائی قلب)است. با افزایش سن توانایی کلیه ها در تغلیظ ادرار کاهش یافته و منجر به افزایش تولید  ادرار  و  بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار میباشد.

مطلب مرتبط:  علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ قرص های ضد تکرر ادرار کدامند؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تکرر ادرار 

اختلال در ادرار

ناکچوری (ادرار شبانه)

از علائم بیماری های ارولوژی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار را ناکچوری میباشد. در بزرگسالان تا ٢ بار بیدار شدن از خواب طبیعی بوده و بیش از ان نیازمند بررسی و درمان است. ادرار شبانهادرار شبانه (ناکچوری) به دلیل اختلال در خواب شبانه و اختلال در کیفیت زندگی جزء مسائل آزار دهنده برای بیماران است.

بطور کلی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار(ناکچوری) ممکن است به علت افزایش تولید ادرار شبانه و یا کاهش ظرفیت مثانه باشد.ناکچوری همچنین ممکن است به علت مصرف زیاد مایعات طی ساعات پایانی روز(از غروب به بعد) و یا مصرف مواد محرک و ادرار آور (الکل یا کافئین)باشد. در غیاب عوامل فوق ناکچوری واضح به دلیل اختلال در عملکرد مثانه ثانویه به انسداد مجاری ادراری(تنگی مجرا/بزرگی پروستات) و یا کاهش ظرفیت مثانه میباشد.

سوزش ادرار (دیزوری)

یکی از مهم ترین علائم بیماری های ارولوژی احساس درد و ناراحتی حین دفع ادرار  است، که غالبا در مجاری ادراری حس میشود. دلیل اصلی این پدیده التهاب مجاری ادراری است. دیزوری (سوزش ادرار) غالبا در همراهی با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است.

علائم انسدادی

تاخیر و مکث در شروع ادرار، کاهش قطر و کالیبر ادراری، عدم تخلیه کافی ادرار، قطره قطره آمدن ادرار و سختی در دفع ادرار علائم فوق غالبا در یک آقای مسن و به علت بزرگی پروستات دیده میشود.

نکته قابل توجه این است که چون تغییرات فوق به مرور زمان اتفاق میافتد غالب بیماران از تغییر (کاهش) قطر و پرتابه ادراری خود بی اطلاع هستند. چنانچه علائم فوق در یک فرد جوان دیده شود غالب به علت انسداد (تنگی) مجاری ادراری است.

مطلب مرتبط: انسداد مجاری ادراری به چه دلیل است و چگونه درمان میشود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
انسداد مجاری ادراری

خروج چند قطره ادرار پس از اتمام ادرار

باقی ماندن چند قطره ادرار پس از إتمام ادرار وخروج ناخود اگاه ان که منجر به خیس شدن بی اختیار لباس زیر میشود شکایتی نسبتا شایع در اقایان است. این علامت غالبا به علت باقی ماندن اندکی ادرار در مجرای ادراری، پس از إتمام ادرار، میباشد.

علامت فوق، غالبا نشانه ای از بیماری نبوده و به مرور زمان بهبود میابد. مشکل فوق با انجام اقداماتی نظیر ایستادن ادرار کردن، ادرار مجدد اندکی پس از إتمام ادرار(Double voiding) و استبراء کاهش میابد.

علائم تحریکی

غالبا ناشی از کاهش ظرفیت مثانه و شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار و ادرار شبانه است. علائم فوق در یک آقای مسن غالبا به علت بزرگی پروستات (BPH) است هرچند در غیاب بزرگی واضح پروستات علائم فوق میتوانند به علت مسائلی نظیر کانسر(بدخیمی مثانه)، بیماری های عصبی مثانه، اختلال در اعصاب حسی مثانه، دیابت و یا پارکینسون باشند.

بی اختیاری ادرار

یک دیگر از علائم بیماری های ارولوژی دفع ادرار بدون اینکه تحت کنترل و اراده فرد باشد هست. شایعترین نوع ان بی اختیاری ادراری استرسی (افتادگی مثانه) در بانوان بوده که خروج غیر ارادی ادرار پس از افزایش فشار شکمی (عطسه،سرفه و یا خنده) اتفاق میافتد. قدم اول درمان این نوع بی اختیاری تغییر سبک زندگی (کاهش مصرف مواد محرک مثانه و انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن) بوده و جراحی در صورت عدم پاسخ به درمان های فوق صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟ برای یافتن پاسخ کلیک کنید.
بی اختیاری ادرار

بیماری های ارولوژی اختلالات زناشویی

اختلالات زناشوئی

کاهش میل جنسی ( اختلال در ارگاسم )

در آقایان هورمون تستوسترون نقش کلیدی در میزان تمایلات جنسی را داراست. علائم بیماری های ارولوژی در زمنیه اختلالات زناشویی به صورت اختلالات عصبی، افسردگی، استرسهای محیطی و کلا هر عاملی که روی سلامت عمومی تأثیر بگذارد بروز می کند این علائم  میتواند باعث اختلال در میل جنسی شود. کاهش میل جنسی (Libido)در جوانان غالبا به علت مسائل روانی و استرسهای محیطی و در افراد مسن به علت کاهش سطح هورمون تستوسترون خون است.

در صورت شک به اختلالات هورمونی اندازه گیری هورمونهای جنسی نظیر Testosterone,LH,FSH و پرولاکتین انجام میشود. بعضی از داروهای ضد فشار خون نظیر هیدروکلروتیازید و پروپرانولول نیز در کاهش میل جنسی مؤثر است.

اختلال در انزال

غالبا به دلیل کمبودهورمونهای جنسی، اختلالات اعصاب مربوطه، مصرف دارو و اختلال در گردن مثانه(غالبا به علت جراحی پروستات) است. از داروهای مؤثر در اختلال إنزال میتوان به داروهای ارام بخش(بنزودیازپین)و داروهای مورد استفاده جهت خروج بهتر ادرار در افراد با بزرگی پروستات(پرازوسین/تامسولوسین) اشاره کرد.

اختلال نعوظ

به دلائل مختلف از جمله روانی غالبا در افراد جوان اتفاق می افتد، شایعترین دلیل آن اختلال در عروق، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و گاها اختلال در هورمونهای جنسی است.

انزال زودرس

در صورتیکه پس از دخول إنزال در کمتر از ٢ دقیقه اتفاق بیافتد انزال زودرس است. دلیل عمده انزال زودرس استرسهای روانی حین زناشویی است.درمان آن شامل رفتار درمانی(عدم توجه بیش از حد حین نزدیکی، پرت کردن حواس، استفاده از پوزیشنهایی که حداقل تحریک برای فرد را دارا است) و در صورت لزوم دارو درمانی میباشد.

خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)

یکی دیگر از علائم بیماری های ارولوژی غالبا به دلیل وجود التهابات غیر اختصاصی در پروستات یا سمینال وزیکل(کیسه های ذخیره سازی اسپرم)بوده و معمولا بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند پس از چند هفته بهبود میابد. یکی از دلائل وجود خون در اسپرم وجود فواصل طولانی بین نزدیکیها است. در صورت ماندگاری علامت فوق بیش از چند هفته، معاینه پروستات، دستگاه تناسلی، ازمایش پروستات و احیانا” کشت مایع منی (از نظر بررسی عفونت) انجام میشود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به اشتراک گذاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسري سه سال و نيمه دارم كه در هنگام دفع ادرار ، زاويه خروج ادرار از آلت او داراي انحراف حدود 50 درجه اي به سمت چپ مي باشد لطفا در مورد چگونگي رفع مشكل مزبور راهنمايي بفرماييد. ضمنا آلت او داراي كمي انحراف به سمت چپ دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ایشان احتمالا تنگی نوک مجرا دارند لطفا جهت درمان به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام الان یه روزه که وقتی میخوام ادرار کنم نوک مثانه ام یه لحظه سوزش دردناکی میکنه ازون موقعس که دفعات ادرارم بیشتر شده
  حتی بعضی وقتا هم از ادرار کردن میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام شما دچار عفونت ادراری شده اید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۵سال ازدواج کردم قصد فرزند اوری دارم .ولی چند دوره قرصهای مختلف رو خوردم که تعداد اسپرمم به حد نرمال برسه ولی هر دوره ی چیز خوب میشد .و ی چیز دیگه خراب اخرین ازمایشم تعداد ۸ میلیون اسپرم بود .ودیگر موارد خوب بود .تورو خدا منو راهنمایی کنید . ایا ما از نعمت فرزند به طور طبیعی برخوردار میشیم یا نه .وایا برای ادامه درمان به تهران بیام یا نه .؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر حدیثه سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 911 مشاهده پرسش
  باسلام باتوجه به عکس سونوگرافی ممنون میشم جواب من بدید که آیا سرطان هستش
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام از روی سونو نمیتوان قضاوت کرد نیاز به سیستوسکوپی و نمونه برداری دارید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۲۸سال سن دارم.تقریبا یک ماه پیش ادار داشتم رفتم دسشوی بجای ادار ترشحاتی مثل منی بیرون اومد بجای ادرار.یک هفته بعدش خود ارضای داشتم همراه منی خون بود نگرانم کرده بعدش دو بار خود ارضای داشتم ک دفعه اخر کلا خون بود بجای منی.قبلا هیچ مشکلی نداشتم .ادار خوبع نعوذ خوبع درد و سوزشم هیچ ندارم فقط مشکل وجود خون در منی لطفا راهنمای کنین ممنون میشم خیلی نگرانم کرده.متاهلم بعلت شرایط کاری از خانواده دورم دوتا بچه هم دارم.با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا از طریق فرم مشاوره آنلاین موجود در سایت برای ویزیت اقدام کنید
 • تصویر کاربر چراغی سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم واریکوسل دوطرفه با گرید 2 دارند آزمایش دادین تا ببینند نیاز به جراحی داره یا نه؟میشه خواهش کنم نتیجه آزمایش رو بیان کنید که روی اسپرمش تاثیر داشته یا نه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا آزمایش را بطور کامل بفرستید
 • تصویر کاربر جوادمظاهری یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 598 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  پدر من دوبار عمل کرده
  منتها اینبار توی مدت 1ماه بعد ازعمل دوباره تومور پیشرفت داشته داخل مجاری ادراری و پروستات بزرگتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام لطفا جواب پاتولوژی را برایم بفرستید
 • تصویر کاربر ز جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 364 مشاهده پرسش
  سلام..مرد ۳۸ ساله هستم..حدود ۴ساله که مشکل مثانه عصبی دارم..چند روزه اصلا ادرارم خارج نمیشه یا بصورت قطره قطره..تمام روز را توی دستش ویی گذراندن.. تامسولوسین.تولرین۱.لوفلوکساسین.ایمیپرامین ۱۰..از دیروز دارم مصرف میکنم.‌هیچ تاثیری نداشته...درمان اورژانسی مثانه عصبی چیست و چه باید کرد..سونوگرافی و ازمایش خون و ادرار همه چیز را نرمال وسالم نشان میدهد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   در صورت احتباس ادرار سوند بزنید.پس از رفع احتباس نوار مثانه انجام دهید و به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر شایان جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  خسته نباشید آقای دکتر. بنده 15 سالمه، کجی آلت به چپ دارم ولی نمیدونم از ریشه ی یا از وسط، دو بارم پیش متخصص رفتم، نمیدونم مادرزادی یا اکتسابی من قبلا خود ارضایی داشتم خیلی پشیمانم آیا ربطی داره به کجی یک دفعه که در حال انجام این کار زشت بودم ناحیه خطنه گاهم زخم شد و نگاه کنید می‌بینید که عین اولش خوب نشده و جدیدا دو تا جوش که دودفعه داخلش سفید بود هی میزد روی سر آلت و خوب میشد، آقای دکتر لطفا کمک کنید خدا خیرتون بده و درظمن میگم برای درمان کجی راهی جز عمل هم هس آلان تقریبا 8 ماهی هس لطفا سریع تر جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،خود ارضایی هیچ ربطی به کجی الت ندارد در صورتیکه کجی باعث اختلال در زناشویی شود و یا بیش از ۳۰ درجه باشد باید اصلاح شود تنها راه اصلاح جراحی است
 • تصویر کاربر محمود شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 428 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر من زمانی به ارگاسم میرسم مایع منی جهش نداره برای باروری ایا نیاز به استفاده از دارویی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام،باروری ربطی به جهش مایع منی ندارد بلکه میزان حرکت اسپرمها مهم هست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر