علائم بیماری های ارولوژی

آخرین بروزرسانی: 9 خرداد 1402

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
بیماری های ارولوژی که هر کدام علائم منحصر به فر خود را دارند و در صورت بروز فرد مبتلا باید حتما به پزشک مراجعه کند. این علائم شامل دو دسته کلی مشکلات ادراری و اختلالات زناشویی هستند.

مشکلات ادراری

درد

یکی از علائم بیماری های ارولوژی دردهای ناشی از سیستم ادراری تناسلی هست، که غالبا شدید بوده و به علت وجود انسداد یا عفونت درسیستم ادراری تناسلی است.

نکته قابل توجه این است که تومورهای مجاری ادراری تناسلی غالبا ایجاد درد نمیکنند، مگر اینکه باعث ایجاد انسداد شوند یا از اندام اولیه فراتر رفته و اعصاب مجاور را درگیر کنند.

درد کلیه شایعترین درد در سیستم ادراری تناسلی بوده و میتواند همراه با علائم گوارشی ( خصوصا حالت تهوع ) همراه باشد. درد مثانه غالبا در ناحیه زیر شکم حس شده و به علت وجود التهاب و عفونت در مثانه میباشد، هر چند در موارد نادری درد فوق ناشی از عدم تخلیه ادرار و احتباس ادرار میباشد،این موارد  از علائم بیماری‌های ارولوژی به حساب می آید .

 غالبا دلیل درد پروستات، مجاری ادراری و بیضه‌ها نیز به دلیل التهاب و عفونت میباشد.در اطفال درد شدید و ناگهانی بیضه میتواند به علت چرخش و پیچ خوردگی بیضه (torsion) ایجاد شود.

بیمایر ارولوژی و درد کلیه

حالت فوق اورژانس ارولوژی بوده و نیازمند رفع سریع جهت جلوگیری از آسیب به بیضه است. درد مزمن بیضه غالبا به علت مسائل غیرالتهابی نظیر هیدروسل ( تجمع مایع در بیضه ) و یا واریکوسل است. به علت خاستگاه ژنتیکی مشترک بین بیضه و کلیه، وجود بیماری در هر یک از ارگانهای فوق منجر به ایجاد درد در ارگان دیگر میشود.

هماچوری (خون در ادرار )

یکی از علائم بیماری های ارولوژی وجود خون در ادرار، خون ادراری ( هماچوری ) هست. هماچوری میتواند به ٢ صورت میکروسکوپیک هماچوری (وجود بیش از ٥-٣ گلبول قرمز در ادرار) و یا ماکروسکوپیک هماچوری (Gross Hematuria)، دفع واضح خون در ادرار بطوری که فرد خود قادر به مشاهده آن باشد، وجود داشته باشد.

مطلب مرتبط: برای بررسی علل هماچوری ماکروسکوپیک ( گروس ) و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.
هماچوری گروس

در بررسی هماچوری توجه به نوع آن ( بارز یا میکروسکوپی ) محل وقوع آن (ابتدای ادرار، انتهای ادرار و یا در کل ادرار ) و علائم همراه با هماچوری مهم است. وجود خون در ابتدا ادرار بیانگر بیماری مجرای ادرار، در انتهای ادرار به علت بیماری مثانه و پروستات، وجود خون در کل ادرار بیانگر وجود بیماری در سیستم ادراری فوقانی ( کلیه‌ها و حالب ) است.

وجود درد به همراه هماچوری غالبا به علت انسداد سیستم ادراری در اثر لخته میباشد. احتمال وجود یک بیماری مهم با افزایش شدت هماچوری افزایش می‌یابد طبق تحقیقات شایعترین دلیل خونریزی ادراری در یک فرد بالای ٥٠ سال سرطان مثانه است به همین علت وجود خونریزی واضح ادراری در افراد مسن نیازمند بررسی فوری و کامل است.

اورولوژی و خون در ادرار

تکرر ادرار

  تعداد نرمال ادرار ٦ بار در روز با حجم تقریبی 300cc در هر مرحله دفع ادراری است. چنانچه فاصله بین دو ادرار کمتر از ٢ ساعت باشد یا دفعات ادرار در ٢٤ ساعت بیشتر از ٨-٦ مرتبه باشد تکرر ادرار رخ میدهد. تکرر ادرار میتواند ناشی از افزایش دفع ادرار، کاهش ظرفیت مثانه و یا انسداد در مجرای خروجی مثانه باشد.

تکرار ادراری که صرفا در طول روز اتفاق افتاده و فاقد ادرار شبانه است، بیشتر بیانگر مسائل عصبی و استرس است. در عوض تکرار ادرار شبانه تنها، بدون وجود مشکلات در طول روز، غالبا بیانگر مسائل قلبی ‏(نارسائی قلب)است. با افزایش سن توانایی کلیه ها در تغلیظ ادرار کاهش یافته و منجر به افزایش تولید  ادرار  و  بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار میباشد.

مطلب مرتبط:  علت تکرر ادرار در زنان و مردان چیست؟ قرص های ضد تکرر ادرار کدامند؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
تکرر ادرار 

اختلال در ادرار

ناکچوری (ادرار شبانه)

از علائم بیماری های ارولوژی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار را ناکچوری میباشد. در بزرگسالان تا ٢ بار بیدار شدن از خواب طبیعی بوده و بیش از ان نیازمند بررسی و درمان است. ادرار شبانهادرار شبانه (ناکچوری) به دلیل اختلال در خواب شبانه و اختلال در کیفیت زندگی جزء مسائل آزار دهنده برای بیماران است.

بطور کلی بیدار شدن از خواب شبانه جهت دفع ادرار(ناکچوری) ممکن است به علت افزایش تولید ادرار شبانه و یا کاهش ظرفیت مثانه باشد.ناکچوری همچنین ممکن است به علت مصرف زیاد مایعات طی ساعات پایانی روز(از غروب به بعد) و یا مصرف مواد محرک و ادرار آور (الکل یا کافئین)باشد. در غیاب عوامل فوق ناکچوری واضح به دلیل اختلال در عملکرد مثانه ثانویه به انسداد مجاری ادراری(تنگی مجرا/بزرگی پروستات) و یا کاهش ظرفیت مثانه میباشد.

سوزش ادرار (دیزوری)

یکی از مهم ترین علائم بیماری های ارولوژی احساس درد و ناراحتی حین دفع ادرار  است، که غالبا در مجاری ادراری حس میشود. دلیل اصلی این پدیده التهاب مجاری ادراری است. دیزوری (سوزش ادرار) غالبا در همراهی با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است.

علائم انسدادی

تاخیر و مکث در شروع ادرار، کاهش قطر و کالیبر ادراری، عدم تخلیه کافی ادرار، قطره قطره آمدن ادرار و سختی در دفع ادرار علائم فوق غالبا در یک آقای مسن و به علت بزرگی پروستات دیده میشود.

نکته قابل توجه این است که چون تغییرات فوق به مرور زمان اتفاق میافتد غالب بیماران از تغییر (کاهش) قطر و پرتابه ادراری خود بی اطلاع هستند. چنانچه علائم فوق در یک فرد جوان دیده شود غالب به علت انسداد (تنگی) مجاری ادراری است.

مطلب مرتبط: انسداد مجاری ادراری به چه دلیل است و چگونه درمان میشود؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.
انسداد مجاری ادراری

خروج چند قطره ادرار پس از اتمام ادرار

باقی ماندن چند قطره ادرار پس از إتمام ادرار وخروج ناخود اگاه ان که منجر به خیس شدن بی اختیار لباس زیر میشود شکایتی نسبتا شایع در اقایان است. این علامت غالبا به علت باقی ماندن اندکی ادرار در مجرای ادراری، پس از إتمام ادرار، میباشد.

علامت فوق، غالبا نشانه ای از بیماری نبوده و به مرور زمان بهبود میابد. مشکل فوق با انجام اقداماتی نظیر ایستادن ادرار کردن، ادرار مجدد اندکی پس از إتمام ادرار(Double voiding) و استبراء کاهش میابد.

علائم تحریکی

غالبا ناشی از کاهش ظرفیت مثانه و شامل تکرر ادرار، ضرورت در دفع ادرار و ادرار شبانه است. علائم فوق در یک آقای مسن غالبا به علت بزرگی پروستات (BPH) است هرچند در غیاب بزرگی واضح پروستات علائم فوق میتوانند به علت مسائلی نظیر کانسر(بدخیمی مثانه)، بیماری های عصبی مثانه، اختلال در اعصاب حسی مثانه، دیابت و یا پارکینسون باشند.

بی اختیاری ادرار

یک دیگر از علائم بیماری های ارولوژی دفع ادرار بدون اینکه تحت کنترل و اراده فرد باشد هست. شایعترین نوع ان بی اختیاری ادراری استرسی (افتادگی مثانه) در بانوان بوده که خروج غیر ارادی ادرار پس از افزایش فشار شکمی (عطسه،سرفه و یا خنده) اتفاق میافتد. قدم اول درمان این نوع بی اختیاری تغییر سبک زندگی (کاهش مصرف مواد محرک مثانه و انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات کف لگن) بوده و جراحی در صورت عدم پاسخ به درمان های فوق صورت می گیرد.

مطلب مرتبط: علت بی اختیاری ادراری در زنان چیست و چگونه درمان می شود؟ برای یافتن پاسخ کلیک کنید.
بی اختیاری ادرار

بیماری های ارولوژی اختلالات زناشویی

اختلالات زناشوئی

کاهش میل جنسی ( اختلال در ارگاسم )

در آقایان هورمون تستوسترون نقش کلیدی در میزان تمایلات جنسی را داراست. علائم بیماری های ارولوژی در زمنیه اختلالات زناشویی به صورت اختلالات عصبی، افسردگی، استرسهای محیطی و کلا هر عاملی که روی سلامت عمومی تأثیر بگذارد بروز می کند این علائم  میتواند باعث اختلال در میل جنسی شود. کاهش میل جنسی (Libido)در جوانان غالبا به علت مسائل روانی و استرسهای محیطی و در افراد مسن به علت کاهش سطح هورمون تستوسترون خون است.

در صورت شک به اختلالات هورمونی اندازه گیری هورمونهای جنسی نظیر Testosterone,LH,FSH و پرولاکتین انجام میشود. بعضی از داروهای ضد فشار خون نظیر هیدروکلروتیازید و پروپرانولول نیز در کاهش میل جنسی مؤثر است.

اختلال در انزال

غالبا به دلیل کمبودهورمونهای جنسی، اختلالات اعصاب مربوطه، مصرف دارو و اختلال در گردن مثانه(غالبا به علت جراحی پروستات) است. از داروهای مؤثر در اختلال إنزال میتوان به داروهای ارام بخش(بنزودیازپین)و داروهای مورد استفاده جهت خروج بهتر ادرار در افراد با بزرگی پروستات(پرازوسین/تامسولوسین) اشاره کرد.

اختلال نعوظ

به دلائل مختلف از جمله روانی غالبا در افراد جوان اتفاق می افتد، شایعترین دلیل آن اختلال در عروق، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی و گاها اختلال در هورمونهای جنسی است.

انزال زودرس

در صورتیکه پس از دخول إنزال در کمتر از ٢ دقیقه اتفاق بیافتد انزال زودرس است. دلیل عمده انزال زودرس استرسهای روانی حین زناشویی است.درمان آن شامل رفتار درمانی(عدم توجه بیش از حد حین نزدیکی، پرت کردن حواس، استفاده از پوزیشنهایی که حداقل تحریک برای فرد را دارا است) و در صورت لزوم دارو درمانی میباشد.

خون در اسپرم(هماتو اسپرمی)

یکی دیگر از علائم بیماری های ارولوژی غالبا به دلیل وجود التهابات غیر اختصاصی در پروستات یا سمینال وزیکل(کیسه های ذخیره سازی اسپرم)بوده و معمولا بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند پس از چند هفته بهبود میابد. یکی از دلائل وجود خون در اسپرم وجود فواصل طولانی بین نزدیکیها است. در صورت ماندگاری علامت فوق بیش از چند هفته، معاینه پروستات، دستگاه تناسلی، ازمایش پروستات و احیانا” کشت مایع منی (از نظر بررسی عفونت) انجام میشود.

 

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کند و طبق قوانین امکان تجویز دارو وجود ندارد.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 586 مشاهده پرسش
  با سلام من ۳۳ سال سن دارم بعد از یک رابطه جنسی دچار عفونت شدم و با تجویز اسپکتینو مایسین و داکسی سایکلین خوب شد ولی بعد از ۱۰ روز مجدد بیماری برگشت با انجام سونو و آزمایش کشت دکتر گفت دچار التحاب پروستات شدم وعفونت هنوز وجود داره الان مدت ۵ ماهه مشکل درد در آلت و احساس سوزش و التحاب در مجاری ادراری واحساس گرما در ناحیه مقعد دارم انواع آنتی بیوتیک ها رو مصرف کردم و هیچ بهبودی حاصل نشده علائم بنده شدید هست و باعث اختلال در زندگی روزمره شده می خواستم بدونم راهی برای درمان قطعی هست یا باید تا آخر عمر این دردو تحمل کرد .لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،شما دچار پروستاتیت مزمن شده اید
   برای درمان نیازمند مصرف طولانی مدت انتی بیوتیک،داروهای ضد التهاب و تغییر سبک زندگی میباشید
 • تصویر کاربر Reza جمعه ۹ فروردین ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 617 مشاهده پرسش
  سلام دكتر

  برادرم در ناحيه كشاله ران هردو طرف احساس درد و سوزش داره كه اول از سمت راست شروع شد حدود ٣ ماه پيش كه به سمت چپ و زير بغل و زير بازوهايش نيز سرايت كرد. دكتر متخصص زياد رفتيم خاتم الانبيا تهران
  اورولوژي عفوني گوارش و غيره. همگي گفتند آزمايش هايش چيزي نشان نميدهد و نرمال است آندرسكوپي سي تي شكم و لگن با تزريق، كولونوسكوپي و سونو گرافي هم شدند چيزي نشون نداد ولي همچنان درد داره. هيچ دارويي ننوشتند. فقط دكتر گوارش گفت تو معده اش ميكروب ديده شده كه انتي بيوتيك تجويز كردند
  به نظر شما الان بايد چيكار كنيم. ؟ ممنون از راهنمايي تون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۹ فروردین ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام،به ارتوپد مراجعه کنید اگر ان هم گفت چیزی نیست به کلینیک درد(فوق تخصص بیهوشی)جهت block کردن اعصاب ان ناحیه مراجعه کنید
 • تصویر کاربر M دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 529 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پسری ۱۸ ساله هستم که الت کوچکی دارم در حالت معمولی۶ سانت و در حالت تحریک شده ۱۱ سانت
  برای مشکل ریزش مو دکتر قرص فیناستراید تجویز کرده میخواستم بدونم این قرص باعث میشه الت من کوچکتر شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،اولا اگر الت شما در حالت نعوظ ۱۱ سانت است شما کوتاهی الت ندارید(طبق تعریف الت زیر ۹ سانت در بزرگسالان کوچک‌به حساب می اید)
   در ثانی فیناستراید سبب کوتاهی الت نمیشود
 • تصویر کاربر کیوان شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 471 مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن پوزش
  آقای دکتر مدتی ست آلت من موقع نعوظ درد میکنه واز کلاهک به بعد از یک طرفش کج شده
  مثل اینکه از یک طرفش ساییده شده
  ممنون میشم جواب منو بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا عکس الت خود را حین نعوظ برای من بفرستید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 329 مشاهده پرسش
  من زود انزالی دارم از داروخانه کرم دیر انزالی گرفتم ولی متاسفانه به اشتباه کرم هات رویال به من دادن الان یک روز هست که بی اختیار دائم از من منی خارج میشود برای درمان این مشکل چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،کرم هات رویال باعث عارضه فوق نمیشود
   جهت درمان زود انزالی به مطب مراجعه کنید
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 678 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من صبح که رسیدم سر کار حس سوزش شدیدی در سر آلت داشتم واسه همین سریعا به دستشویی رفتم و دیدم که سر آلتم به شرت چسبیده و پس از جدا کردن دیدم خون تازه اونجا هستش
  البته این دومین باره که این اتفاق میفته
  یکبار هم یکماه پیش اینجوری شده بودم و اون دفعه هم دقیقا به محض رسیدن به سرکار این رو متوجه شدم
  من متاهل هستم و حدود ۳۰ سال سن دارم
  و حدود ۲ ماهه که ازدواج کردم
  اب خیلی زیادمیخورم به طور معمول
  صبحها با موتور میام سر کار
  موتور من پالس هستش و وقتی پشت موتور میشینم سر آلت با انتهای باک تقریبا مماس میشه و تو حرکت بالا و پایین میره
  لطفا دلیلش رو اعلام کنید
  راستی تو ازمایش ادرار که دادم خون مشاهده شده بوده ولی بقیه ایتم ها منفی بودن و فقط خون و A+++ بوده
  لطفا راهنمایی کنید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،اگر علایم عفونت ادراری را ندارید دلیلش همان هست که خودتان گفتد(برخورد با موتور)
 • تصویر کاربر رضوی چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  سلام...40 ساله مرد هستم..یک ماه پیش برای همبستری روی آلت وازلین زدم ...وازلین بهداشتی نبود....روز بعد ادرار کردن درد داشتم و شب قطرات خون بعد از ادرار دیدم پیش دکتر رفتم ایشان سونو از پروستات و مثانه و کلیه گرفت حجم پروستات 34سی سی بود و جدار مثانه زخیم تر از حد طبیعی بود...در آزمایش ادرار فقط گلبول قرمز 12 تا 16بود...دکتر تامسولسین نوشت و اوفلوکسین نوشت مصرف کردم تا 28 روز اما همینکه دارو قطع کردم دو روز بعد از ادرار خون از آلت تناسل خارج شد و مثل این بود که زخم یا دانه داخل پاره شده فقط خون روشن بود و بعد از ادرار ادامه داشت و روی شلوارم خون زیادی دیده شد....آقای دکتر چه کنم.....بی اس آ نارمل است
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا" جهت معاينه به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  با سلام من در کنار بیضه چپم یک بیضه کوچک اندازه لوبیا احساس می کنم که چسبیده به بیضه چپ میخواستم بدونم چی هست اون آیا طبیعیه یا که نه
  1. تصویر کاربر احمد جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   I
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،به احتمال زياد اسپرماتوسل هست
   براي اطمينان سونوگرافي انجام دهيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یه دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 496 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسری 17 ساله هستم
  تقریبا 3-4 سالی هست که کم و بیش خودارضایی میکنم و البته خیلی ناراحت هستم از این ماجرا
  مشکلم الان اینه که وقتی از جایی که نشستم بلند میشم، سرم بهش خون نمیرسه و برای یک مدت کوتاهی (خیلی کم) سرم سیاهی میره.
  یا مثلا وقتی پای خودم رو کج میکنم خیلی سریع خواب میره
  خیلی آزمایش دادم اما تعداد گلبول های قرمز رو گفتن مشکلی نداره.
  حتی پیش متخصص غدد هم رفتم و ایشون گفتن عادیه در این سن!!!
  پس از اون هم رفتیم آزمایش نوار دست و پا دادم اما مشکلی در نورون ها نبود ...!
  ممنون میشم کمک کنید. موضوع خودارضایی رو با کسی درمیون نذاشته بودم.
  امکانش هست کمبود مایع منی و یا خون موجب این شده باشه؟
  واقعا توی آزمایش چیزی مشخص نشده
  1. تصویر کاربر یه جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   اضافه میکنم:

   واقعا احساس ضعیفی میکنم و اصلا مثل قبل نیستم.
   بیشتر اوقات خسته هستم و میخوابم.
  2. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،اين مشكلات به هيچ وجه ارتباطي با خود ارضايي ندارد
  3. تصویر کاربر یه شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   ممنون باعث پاسخ :: فقط یه سوال دیگه

   آیا تزریق تستسترون در این سن، با وجود مشکلات فعلی من کارساز هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   قبل از ان يك ازمايش هورموني دهيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر گلنازی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  با سلام آقایی ۵۵ ساله هستم
  که به هیچ عنوان سیگار نمیکشم
  برای چکاپ رفته بودم
  تمام آزمایشات از جمله psa نرمال بود
  فقط در ازمایش ادرار blood trace
  Rbc2-5
  با توجه به سطح rbc طبیعی تلقی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،لطفا" يكبار ديگر ازمايش را تكرار و يك سونوگرافي هم بدهيد
  2. تصویر کاربر گلنازی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   آیا نگران بیماری خطرناکی باشم؟
   دکتر به من گفت نیاز به پیگیری نیست
  3. تصویر کاربر گلنازی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   آقای دکتر لطفا جواب دهید
  4. تصویر کاربر گلنازی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   تو سایتتون خوندم هماچوری بیش از 5_3 است
   من دخترشون هستم آیا نگران بیماری های خطرناک باشم؟
  5. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،بحث سر خطرناك بودن يا نبودن نيست
   از نظر علمي اين كار ها بايد انجام شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مطالب مشابه

پرسش از دکتر