درمان قطعی پروستات در طب سنتی

یکی از نگرانی های عمده در آقایان بالای ٥٠ سال، مسائل مربوط به بزرگی پروستات و یا سرطان پروستات می باشد. در ادامه ما به شما مواد غذایی مفید، برای محافظت و درمان قطعی پروستات معرفی می کنیم.

هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند. در اینجا به چند توصیه از مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

درمان خانگی پروستات با جوز برزیلی

از میان انواع آجیل، این نوع جوز که مخصوص منطقه ی آمریکا جنوبی است، منبع غنی سلنیوم معدنی بوده که برای سلامت پروستات بسیار مفید است. در واقع این آجیل ده برابر بیشتر از نوع دارویی آن حاوی سلنیوم است. بر اساس نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام‌شده است، مصرف سلنیوم در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است.

درخت جوز برزیلی در کشورهای برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، پرو و بولیوی رشد می‌کند. جوز برزیلی منبع غنی روی و دیگر مواد معدنی مؤثر در سلامت پروستات است. علاوه بر این، جوز برزیلی سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و همچنین منبع غنی منیزیم و تیامین(ویتامین ب۱) است.

کلم بروکلی

درمان گیاهی پروستات با کلم بروکلی

کلم بروکلی، منبعی غنی از مواد معدنی ضروری است. در میان خانواده کلم‌ها و سبزیجات، کلم بروکلی از میزان بالای سولفورافان فیتونوترینت و ايندول‌ برخوردار است که هر دو ماده از خاصیت ضد سرطانی بالایی بهره‌مند هستند.

بر اساس نتایج تحقیقاتی، ايندول‌ موجود در خانواده کلم‌ها، از جمله کلم بروکلی، باعث جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان پروستات می‌شود و همچنین مانع تولید آنتی‌ژن‌های خاص پروستات می‌شود.

بر اساس مطالعات انجام‌شده در مورد سرطان پروستات، تخمدان، کبد و روده، محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی بیش از یک‌بار در هفته موجب کاهش ۴۵ درصدی سرطان پروستات می‌شود.

برای آنکه از طعم بروکلی لذت ببرید، پیشنهاد می‌شود قبل از مصرف آن را بخارپز کرده و یا به مدت ۵ دقیقه در روغن تفت دهید. دقت داشته باشید چنانچه سبزی‌ها بیشتر از مدت مذکور تفت‌داده شوند، خاصیت ضد سرطانی خود را از دست می‌دهند.

فلفل قرمز

پروستات و درمان آن با فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی از منابع غنی ضد سرطان است. تند بودن فلفل قرمز به علت وجود ماده‌ی كپساىسين‌ است. كپساىسين‌ علاوه بر اینکه باعث کاهش درد می‌شود، می‌تواند سلول‌های سرطانی به‌خصوص سرطان پروستات را از بین ببرد.

این ماده همچنین به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، رادیکال‌های آزاد که موجب گرفتگی عروق می‌شوند را از بین می‌برد و لذا برای بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مفید است.

درمان خانگی پروستات با قارچ

قارچ‌ها به‌خصوص نمونه‌های آسیایی آن‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و همچنین خواص ضد سرطانی دارند. به‌عنوان‌مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، قارچ‌ شیتاکی مانع از پیشرفت سرطان سینه در موش‌ها شد. تاکنون اما مطالعه ی خاصی در زمینه  تأثیر قارچ‌ شیتاکی بر سرطان پروستات انجام نشده است.

قارچ‌های آسیایی همچنین شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام  ارگوتیونین هستند. قارچ‌های شیتاکی، اویستر، ریشی و مایتاکی ازجمله منابع غنی ارگوتیونین هستند. این آنتی‌اکسیدان‌ها خواص ضد سرطانی داشته و سلول‌های بدن را در برابر سرطان محافظت می‌کنند.

چای سبز

درمان گیاهی سرطان پروستات با تخمه کدو

تخمه‌ ی کدو خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت پروستات دارد، به‌ خصوص برای مردانی که مبتلا به سرطان پروستات خوش‌خیم هستند. روغن تخمه‌ ی کدو نیز سرشار از کاروتنوئید و امگا ۳ است. به گفته محققان مردانی که از کاروتنوئید بالایی در رژیم غذایی خود برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

درمان پروستات در طب سنتی با انار

انار سرشار از الاگیتانین است. الاگیتانین یک آنتی‌اکسیدان‌است و از بدن در برابر انواع سرطان ها از جمله سرطان پروستات محافظت می کند. بر اساس نتایج به دست آمده عصاره ی انار می‌تواند مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی پروستات شود.

انار

درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با سویا

موادغذایی حاوی سویا از رشد سلولهای پروستات و بزرگی پروستات پیشگیری کرده و رشد تومورها را کند می‌کند. دلیل این امر ایزوفلاون‌های موجود در سویا است که سبب کاهش میزان دی‌هیدروتستوسترون یا هورمون مردانه شده و از رشد بافت پروستات جلوگیری می کند (در بدن انسان هورمون تستوسترون در پروستات و اندام تناسلی خارجی به هورمون دی هیدروتسوسترون تبدیل شده که باعث رشد آن میشود. داروهایی مانند فیناستراید و دوداستراید با مکانیسم فوق باعث جلوگیری از رشد پروستات و در نتیجه کوچک شدن غده پروستات میشوند.)

درمان سنتی پروستات با Zn (روی)

بیشترین میزان روی (Zn) در بدن آقایان در پروستات ذخیره می شود. این ماده در تمامی مراحل باروری در آقایان از جمله متابولیسم هورمونها، فعالیت و تحرک اسپرمها و سلامت و عملکرد غده پروستات نقش دارد.

تحقیقات نشان داده است که سطوح روی در بافت سرطانی پروستات نسبت به بافت سالم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. منابع غنی این ماده مدنی شامل صدف، جگر، غلات کامل، حبوبات، غذاهای دریائی و مغزهای گیاهی می باشد.

چای و پروستات

خاصیت دارویی چای سبز به علت وجود آنتی‌اکسیدان کاتچين‌ است که انواع خاصی از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد، این آنتی اکسیدان باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شده و با برخی از انواع سرطان از قبیل سرطان پروستات مبارزه می‌کند. هرچند انواع مختلفی از کاتچين‌ وجود دارد، اما مهم‌ترین نوع آن اپی گالوکاتچین گالات است.

بر اساس مطالعات مختلفی که در این زمینه انجام‌شده، مردانی که در روز سه فنجان چای سبز می‌نوشند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که ترکیب چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی می‌شود که در ابتلای فرد به سرطان پروستات نقش اساسی دارند.

ماهی سالمون

امگا ۳ یکی از مواد مغذی و مفید برای سلامت پروستات است و ماهی سالمون نیز سرشار از امگا ۳ است. رنگ پولک‌های انواع مختلف سالمون با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل برخی از انواع آن نسبت به بقیه امگا ۳ بیشتری دارند.

بنا به گفته محققان، امگا ۳ موجود در ماهی، مانع پیشرفت تومور پروستات میشود و همچنین مانع پیشرفت سرطان در دیگر قسمت‌های بدن افرادی می‌شود که پیشتر به این نوع سرطان مبتلا بوده‌اند.

نتایج مطالعاتی حاکی از آن بود که مصرف ماهی حداقل یک‌بار در هفته، باعث کاهش خطر پیشرفت سرطان حتی برای افرادی که به‌صورت ارثی مستعد ابتلا به این بیماری هستند، می‌شود.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه به‌عنوان منبع غنی از لیکوپن، فیتونوترینت و کاروتنوئید شناخته میشود. لیکوپن یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که برای سلامت پروستات بسیار مؤثر است.

تخم کتان

روغن‌های گیاهی به دلیل آنکه غنی از امگا ٣ هستند احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را پایین می‌آورند. از انجاییكه بدن انسان خود قادر به ساخت امگا ٣ نمی باشد، باید این ماده را از مواد غذایی دریافت كند. دانه كتان حاوی مواد غنی از امگا ٣ بوده كه پودر این دانه را میتوان به غلات صبحانه و ماست اضافه كرد.

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.

زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

ویتامین E

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین E، سبب کاهش احتمال بزرگ شدن پروستات مشوند و از غدد پروستات در برابر سرطان محافظت می‌کنند. مارگارین، روغن‌های گیاهی، گردو، گندم و غلات کامل از جمله منابع غنی ویتامین E هستند.

سویا

ویتامین D

 سطوح بالای ویتامین D در خون نیز اثر حفاظتی در برابر سرطان پروستات دارد. این ویتامین به دلیل اثرات ضد تكثیری و ضد متاستاز خطر ابتلا به سرطان پروستات را كاهش میدهد.

از آنجاییكه نور آفتاب و مواد غذایی محدودی مانند كره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر تنها منابع دریافت این ویتامین هستند، مصرف مكمل های ویتامین D در اغلب افراد ضروری به نظر می رسد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

32+
برای گرفتن نوبت دکتر شهریار ناطق با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۷۷۸۰ ، ٨٨٣٦٧٣٥٣  تماس بگیرید یا از طریق صفحه نوبت دهی اینترنتی اقدام نمائید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسکندری شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر امیدوارم خوب باشید جناب دکتر من سوالم خیلی اضطرار داره پدرم دارن درد میکشن و براشون غیر قابل تحمله،اگه لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم، پدرم ۵۷ ساله هستن التهاب پروستات دارن و مدت هاست دارو استفاده میکنن، چند هفته س به دلیل حادثه ای اضرابشون خیلی بالا رفته از اون زمان درد پروستاتشون خیلی بیشتر شده نمیتونن راحت تخلیه انجام بدن و تکرر ادرار دارن دیروز سونو انحام دادن ضخامت دیواره مثانه زیاد بوده و پروستات ۵۸ سانت بوده ، به نظر شما عمل نیاز دارن؟ خیلی درد میکشن😰😰 باید چکار کنیم دکترشون نوبت بالای سه ماه دارن
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام،با توجه به حجم زیاد باقیمانده ادرار در مثانه بهتر است سونداژ و سپس جراحی شوند
 • تصویر کاربر ali پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتر،من 20 ساله هستم و همیشه بدنم گرمه و انگار تب دارم و گلوم حالت چرکی داره و حتی چند وقتی کناره های لوزه هام دانه های سفید بود،حدود سه ساله پایین کمرم و لگنم درد داره و دکتر که مراجه کردم گفت چون برای درس خواندن زیاد می‌شینی و تحرک نداری،،بعد از خروج منی هم دل درد و بیضه درد شدیدی میگیرم و رنگ منی هم زرده،، برای ادرار هم باید فشار وارد کنم و بعد از ادرار اصلی همچنان قطره قطره با فشار زیاد که وارد میکنم خارج میشه که تایم زیادی در توالت اذیت میشم،،،به دلایلی اصلا امکان مراجع به دکتر رو تا دوسه ماه دیگه ندارم و با چیزایی که در نت خوندم احتمال دادم عفونت پروستات یا عفونت دیگه ای باشه
  الان سفیکسیم 400 روزی یکی میخورم،،به نظرتون مربوط به پروستاته و آنتی بیوتیک مصرف کنم تا امکان حضوری رفتن به دکتر فراهم بشه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،مربوط به پروستات هست خودسرانه انتی بیوتیک مصرف نکنید
 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ۴۹ساله هستم سونوگرافی کردم نوشته پروستات دارای اکوی هتروژن وحجم ۲۶mlمیباشد.ایا پروستات من مشگل دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،در صورت نداشتن علامت ادراری مشکلی نیست
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و آرزوی تندرستی و سلامتی برای شما بنده سی سال سن دارم ادرار سوزش نداشت اما طول می‌کشید تا تخلیه بشه طوری ک چند بار قطع و وصل میشدم وقتی به دکتر مراجعه کردم و انجام سونوگرافی فهمیدن پروستات من بزرگه به بنده قرص و دارو تجویز شد و اینکه شبا برم تو آب ولرم بشینم بعد حدود یک هفته نه قرصا و مصرف کردم نه تو آب نشستم فکرم میکنم بهتر میشه امکان داره خود به خود بهتر بشه در آینده برام مشکل ساز نشه یا سرطان پروستات نگیرم بهترین کار بنظر شما دکتر عزیز چی میتونه باشه انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام،احتمالا شما دچار التهاب پروستات شده اید هیچ ارتباطی به سرطان پروستات ندارد اما برای جلوگیری از مزمن شدن درمان را کامل انجام دهید
 • تصویر کاربر رضوان چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . آقای دکتر سوال راجع به همسرم هست که ۴۰ ساله هست و اینکه مدتهاست سندروم درد لگن مقعد و پا و زیرشکم مبتلاست .
  آقای دکتر آیا افزایش حجم پروستات از ۱۳cc به ۱۷ سی سی در طی یکسال امری طبیعی است یا اینکه ایشان به ورم پروستات مبتلا شده اند ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   سلام ایشان دچار التهاب پروستات (پروستاتیت)هستند
 • تصویر کاربر پراقی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی من 75 سال سن دارم نزدیک به 10 سال هست بزرگی خوش خیم پروستات دارم و دارو می خورم حجم پروستات 70 گرم یا سی سی هست آزمایش psa : 0.3 پارسال بوده است دو ماه هست گه گاهی علاوه بر تکرر ادارار چندین ساله و نیاز به فوریت ادرار به ادرار خونی از تیره به روشن و سوزش دارم. سوال من از خدمت شما این هست که آیا امکانش هست که به سرطان کانسر پروستات دچار شده باشم. با تشکر از استاد ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)
   سلام سرطان پروستات بیشتر خود را با افزایش آنزیم پروستات(PSA)نشان می‌دهد بهتر است یک سی تی اسکن شکم و لگن با و بدون تزریق همراه با آزمایش سیتولوژی ادرار انجام دهید
 • تصویر کاربر بی یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میگن امگا3 برا جلوگیری از التهاب وسرطان پروستات موثر هست. باز یک جا میگن خطر ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر میکند. نظر شما چیه مصرف کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،تاثیری ندارد
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سونوگرافی کردم سایز پروستات 45*31*52 تایید کردن.
  و آنتی بیوتیک تجویز کرد دکتر و شیاف بنام ویتوپروست و قرص پروستوپال و آمپول گراسدی
  سوال من این است که آیا برای درمان مصرف آنتی‌بیوتیک های فوق ضروری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
 • تصویر کاربر راضیه دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر ،پدر من مشکل پروستات داشتن و کنترل ادرار نداشتن که دو داروی vsol
  و tamsover رو استفاده کردن و خیلی بهتر شدن و با توجه به اینکه مرتب داروهارو مصرف میکنن حدود ۵روز هست که دوباره کنترل ندارن و وضعیتشون بد شده چه دلیلی میتونه داشته باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،سرما،مصرف مواد محرک و یا عفونت
 • تصویر کاربر Bahman دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوبید اقای دکتر من ۳۰ سالمه چند ماه پیش دچار عفونت پروستات شدم باوبستری شدن و امپول سپرو بهتر شدم الان بعد چند ماه دوباره عود کرده بااین اوضاع کرونا سپرو۵۰۰ با امیک مصرف کردم موقع انزال خروج منی دچار مشکل شدم دردهام بیشتر شده جوری ک نمیتونم بخوابم از درد زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام،تجویز دارو از طریق سایت امکانپذیر نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر